Het Nationaal huwelijksgeschenk MONUMENT KOLONIALE VOLKENKUNDE Verscheidenheid der volkeren Ure van dank zegging Autodiefstallen opgehelderd DE BOUW VAN HET MOTORJACHT DER K.N.A.C. Aan den vooravond of op den dag zelve BRILMONTUREN Opticien Tijssen WAT ETEN WIJ MORGEN? 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 8 DECEMBER 1936 BINNENLAND De definitieve plannen worden binnenkort aan Prinses en Prins ter goedkeuring voorgelegd Onlangs heeft Z.L.II. Prins Bernhard aan een tweetal jachtwerven een bezoek gebracht en heeft Hij verschillende jachten bezichtigd in verband met het maken der plannen voor het Prinselijk jacht, dat als deel van het Nationaal Huwelijksgeschenk aan II.K.H. Prinses Juliana en aan Z.D.H. Prins Bernhard zal worden aangeboden. Ons Prinselijk Paar wenscht als hu welijksgeschenk geen zeiljacht en geen groot, voor zeevaart bestemd jacht waarvan de gebruiksmogelijkheid slechts zeer beperkt is. De wensch is: een motorjacht, waar mede week-tnd-tochten en kleine reizen gemaakt kunnen worden door de bin nenwateren van Nederland, l.w. de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroo men. de Zuiderzee en Waddenzee, de grootc rivieren, de kanalen in het Wes ten des lands en de groote kanalen en de meren van Friesland en Groningen Het insluiten van kleinere kanalen van Overijsel en Drente zou den rifopgang van liet jacht te veel beperken, waar door het minder geschikt voor gebruik in Zeeland en op de Zuiderzee en Wad don zou worden. Een ieder zal zich met dien wensch kunnen vere.cnigen. Is het niet verben gend te bedenken, hoe over weinige maanden ons Prinselijk Paar verstrooi ing op ons rijk watergebied zal zoeken en boe onze Prinses en Prins de water sport onze oud-vaderlandscho sport bij uitnemendheid zullen beoefenen, op dezelfde wijze als duizenden Neder landers, die hun vacantie en vriie da gen op het water doorbrengen? Boven dien zal het schip bij het volhrengen van bezoeken aan verschillende doelen dps lands aan de Prinses en den Prins een goede logeergelegenhcid verstrek ken. Aan eenige ontwerpers met groote re putatie op het gebied van jachtbouw, is opdracht gegeven een plan te maken. De afmetingen van het schip worden: lengte ion hoogste 31 meter breedte ten hoogste 5.50 meier en diepgang in ge heel geladen toestand ten hoogste 1.70 meter. Het zal een duhhelschrocfjacht worden, gedreven door twee dieselmoto ren, snelheid ongeveer 20 K.M. De mo toren moeten van den stuurstand uit.be diend kunnen worden. Aldaar zullen ook een rndintelefonie-installatie komen en de voor de navigatie benoodigdo hulpmiddelen. FJerlrisch licht, koud- en warm-stroom end water, verwarming en brandbluschleidïng door het gchcclo schip. Eenieo waterdichte schotten zul len het onderverdeel en. Verder zullen alle reddings- en beveiligingsmiddelen aanwezig zijn. Voorts bevatten do eischen oen deksalon en een eetsalon die eveneens aan dek ligt. Indien mo gelijk een werkkamertje. Achter de deksalon ligt het promenadedek, dat ge deeltelijk overdekt zal zijn. waardooi verblijf aan dek zoowel bij mooi als bij minder mooi weer mogelijk is. Behalve do eigen vertrekken zal het schip twee tweepersoonshutten bevatten, misschien nog een éénpersoonshut. Kombuis, aan- rechtkamer met Koelinrichting, verblij ven der bemanning, bergplaatsen, tan ken voor water en brandstof enz. zullen de inwendige ruimte verder in beslag nemen. Dit zijn de hoofdzaken betreffen de indeeling. die echter nog niet geheel vaststaan. Binnenkort zullen de defini tieve plannen aan Prinses en Prins tci goedkeuring worden voorgelegd. De ont werpers van het jacht, zoowel als do thans nog onbekende bomver, zullen zonder twijfel al het mogelijke doen om dit te maken tot een sieraad van onze wateren, dat zal voldoen aan de verlan gens van Hen voor wie het gebouwd werd en dat bevrediging geeft aan de duizenden die medewerkten om den houw van dit geschenk mogelijk te ma ken. Mededeelingcn over Paleis Soestdijk zijn spoedig te venvachten. Hen. die deel willen hebben aan de huwelijksgeschenken on nog geen bij drage zonden, wordt thans geraden die bijdrage te storten bii den penningmees ter van hun plaatselijk comité, of hij de dagbladen of op rekening van den alge meen penningmeester te Amsterdam, nr. 2S5285. Hulde aan al het werk van „Waterstaat" voor we» gen en bruggen De Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club heeft het spreekt bijna vanzelf met de grootste belangstel ling den arbeid van Waterstaat met betrekking tot ons verkeersvraagstuk gevolgd. Zij heeft als belanghebbende nl. als vereeniging van weggebruikers, niet alleen het ontstaan der admini stratieve maalregelen, welke van dit Departement ten aanzien van al dat gene dat met dit vraagstuk verband houdt, zijn uitgegaan, gevolgd, maai misschien meer nog. medegeleefd met den groei en den opbouw van ons we gennet, dat tengevolge van de snelle toeneming van het automobilisme moes! worden aangepast aan de steeds stij gende verkeersbehoeften. Ofschoon eenerzijds de K.N.A.C.. rekening hou dende met de gerechtvaardigde verlan gens en wenschen der weggebruikers zich in den loop der jaren genoodzaakt heeft gezien, somwijlen critiek uit te oefenen op het tempo, waarmede aan genoemde groei en ophouw werd ge werkt, heeft zij anderzijds toch ook niet uit het oog verloren, dat de uitvoerende Waterstaats-autoriteiten werden ge remd doordat voor het wegverkeer niet voldoende gelden werden beschikbaai gesteld. Er was dus zeker voor de K.N.A.C. alle aanleiding om van haar waardeering voor den dikwijls moeilij ken arbeid van Waterstaat te doen blij ken. En zij heeft gemeend dat de open stelling van de Moerdijkbrug, het trot- sche en machtige bouwwerk over het Hollandsch Diep. haar daartoe een ee- reede aanleiding kon bieden: Zoo is dan het monument ontstaan, dat bij de openstelling van de Moerdijkbrug in aanwezigheid van H.M. de Koningin door den Minister van Waterstaat zal worden onthuld, en dat dus niet alleen een bewijs wil zijn van erkentelijkheid der K.N.A.C voor de totstandkoming van deze brug. maar veeleer een hulde aan al het werk van het Departcmenl van Waterstaat voor wegen en brug gen. Het geheel in brons uitgevoerde mo nument is ontworpen door den beken den beeldhouwer L. Bolle te Rotterdam De kunstenaar is, naar het oordeel van deskundige beoordeelaars, uitmuntend geslaagd in de vervulling van zijn op dracht. ook voor het nageslacht dc her innering levendig te houden aan het geen de totstandkoming van bruggen als die over het Hollandsch Diep voor het automobiel verkeer hebben betee- kond. liet hoofdmotief wordt gevormd door een re lief.stuk van een der laatste stoomponten van het veer Moerdijk- waarop zelfs de aan alle automobilis- tuurge trouwe afbeelding van de pont, waaroop zelfs de aan alle automobilis ten bekende bel, welke ter waarschu wing werd geluid als het oogenblik van vertrek was aangekomen, niet ont breekt. Dit reliefstuk wordt bekroond door een svmibolische voorstelling van het I-Iollandsch Diep. waarboven zich een overspanning van de nieuwe brug verheft. Het geheel wordt gedragen door een bronzen plaat, waarop de vol gende tekst is te lezen: „Bij de opening van deze brug aangeboden door dc Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club als bewijs van waardeering voor het werk van den Rijkswaterstaat aan bruggen en wegen. 1936". GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: te Zaandam ds. J. ter Schegget te Amsterdam-C. Bedankt: voor Rotterdam ds. J. J. Buskes te Amsterdam-Zuid. Inaugurale rede van Prof. Dr. B. J. O. Schrieke te Amsterdam AMSTERDAM, 7 Dec. In de anla der gemeente-universiteit heeft hedenmid dag prof. dr. B. J. O. Schrieke, buiten gewoon hoogleeraar in de koloniale vol kenkunde, zijn hoogleeraarsambt aan vaard met hét uitspreken van een rede over het onderwerp „koloniale volken kunde" en „Volkenkundo van Nederl.- Indië". Hij herinnerde er aan, hoe sedert de tweede helft van de dertiende eeuw West-Europa zich op het probleem van de verscheidenheid der volkeren is gaan bezinnen. Vincent van Beauvais en Ro ger Bacon, die door de Arabische phi- losofen met de leeningen van Hippo crates, Galenus en Ptolemaeus bekend waren geworden, schreven deze ver scheidenheid toe aan het op den voor grond treden van een der vier mensche lijke temperamenten. Dit wordt veroor zaakt door den invloed van de vier lichaamsvochten, welke op hun beurt den invloed ondergaan van het klimaat waaronder de volken leven, en de voe ding, waarop zij door het physisch mi lieu zijn aangewezen. Het klimaat wordt tenslotte bepaald door de gesternten, zoodat deze in laatste instantie over het lot, den staatsvorm en het karakter der volken beschikken. Deze leer handhaafde zich tot diep in de zestiende eeuw Daarna verbleekte in de theorie, de macht der sterren, doch milieu-theoriën bleven tot in on zen tijd voortbestaan. ïn het tijdperk der verlichting werd het accent verlegd van de verscheidenheid der volken naar de eenheid der menschelijke natuur Deze laatste gedachte, gecombineerd met de evolutieleer, lag ten grondslag aan de negentiende eeuwsche ethnolo- gie, die de maatschappijen en instel lingen der natuurvolkeren als stadia in de ontwikkelingsgeschiedenis der mensehheid beschouwde. Tegen de evo lutionistische ethnologie kwam van verschillende zijden reactie. Wars van wereldomvattende specula tieve constructies gingen sommigen er zich toe te bepalen, de beteekenis van maatschappelijke instellingen te verkla ren uit de functie, die ze In de huidige primitieve maatschappij vervullen, zon der zich verder in den oorsprong daar van te verdiepen. Langs dezen weg kemt men er echter ook niet, wijl de beteekenis van dergelijke instellingen zich niet uit hare huidige functie laat afleiden zonder dat men de wordings geschiedenis er van kent. Daarom richt zich de huidige Amerikaansche volken kunde op de intensieve bestudeering van volkengroepen, die geacht kunnen wor den een cultuurgeheel te vormen. Ook Nederlandsch-Indië is ondanks verscheidenheid, een dergelijk studie veld, waarmee zich dus dc volkenkun de van Nederlandsch-Indië, gesteund door praehistorie, archaelogie, geschie denis en vergelijkende ethnologie be zighoudt. Spreker wijst voorts, op de groote be teekenis, die sedert de zeventiger en tachtiger jaren der vorige eeuw de her nieuwde belangstelling in koloniaal be zit voor de volkenkundige wetenschap heeft gehad. Die koloniale expansie, welke ook Nederland en Nederlandsch- Indië niet onberoerd heeft gelaten, heeft ook groote gevolgen gehad voor de volken, waarmede de ethnologie zich bezighoudt. De aanrakingen en conflic ten van de moderne westersche tech nische cultuur met statische primitieve of feodale samenlevingen hebben een nieuw element gebracht, dat opzette lijke bestudeering vereischt. Van deze nieuwe problemen worden door spr. talrijke voorbeelden gegeven, zooals de wijziging in de positie en functie der inlandsche hoofden, het opkomen van de geldhuishouding, de cultuur van handelsgewassen in stede van de teelt van voedingsgewassen, het ontstaan van nieuwe klassen, de invloed van pers en onderwijs. Tenslotte schetst Prof. Schrieke het contrast tusschen den geest van het westersch onderwijs en het traditioneele cosmische levens besef der inheemsche maatschappij, hetwelk belangrijke punten van ver wantschap toont met de wereldbeschou wing, die Vincent van Beauvais en Ro ger Bacon beheerschte. De wetenschap nu, die zich met de bestudeering van deze moderne koloniale problemen be zighoudt, noemt spr. koloniale volken kunde. Om deze vraagstukken in hun wezen en verscheidenheid te verstaan, moet deze wetenschap noodzakelijker wijze vergelijkend te werk gaan Dit is ook mogelijk, omdat de koloniale ex pansie van West-Europa zich over de geheele wereld heeft verbreid en in tal- looze statische maatschappijen het dy namisch element heeft gebracht. Spr. eindigde met de gebruikelijke toespraken. Alle kerkgenootschappen vereenigen zich bij het Prinselijk huwelijk in gebed 's.GRAVENHAGE, 7 De. cember. Ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk zullen, naar wij vernemen, al de kerkgenootschappen in Nederland hun leden samen, roepen tot een ure van dank. zegging en gebed, hetzij op den dag voorafgaande aan het huwelijk, hetzij op den trouw, dag zelve. DE N.C.R.V. OVER DE VOOR BEREIDING DER HUWELIJKS FEESTEN De N.C.R.V. brengt hedenavond te 21.35 uur een grooe reportage van de voorbereidingen tot de huwelijksfeesten. In deze reportage zal o.a. worden me degedeeld, wat door burgerlijke- en mi litaire autoriteiten te Den 1-Iaag wordt voorbereid, welke maatregelen door po litie en spoorwegen, in verhand met hot enorme bezoek aan Den Ilaag, zullen worden genomen, terwijl ook enkele in terviews, met. betrekking tot de versie ringen, zullen worden gegeven. DOORVOER NEDERLANDSCHE AARDAPPELEN NAAR FRANKRIJK 's-GRAVENHAGE, 7 December. De directie van den. landbouw deelt mede dat doorvoer van Nederlandsche aard appelen door Frankrijk, b.v. naar Zwit serland, wederom is toegestaan, indien deze in nieuwe zakken of kisten ver pakt zijn. Doorvoer van los verladen aardappe len blijft verboden. Overlading aan de Franschc grens mag niet plaats hebben. De wagons moeten aan cle Fransche grens verzegeld worden. Langestraat CS Telefoon 886 Voor do koffietafel Gevulde tomaten met ei en ansjovis. Snijd de tomaten overdwars door midden, hol ze een beetje uit. Maak een vulsel van fijn gewreven hard gekookt ei, gehakt peterselie, kervel en seldery en fijngedreven ansjovisch, doe dit vul sel in dc tomaten en dien ze op met wat mayonnaise. Geeft er geroosterd brood bij. Voor de middagtafel Lamsbout Roode kool Aardappelen Bessensappudding. Bereiding: L. bessensap; 60 gram is ongeveer 7l/t afgestreken eetlepels aardappelmeel; 4 afgestreken eetlepels maïzena; Zll* d.L. water; 15 afgestreken eetlepels suiker; citroenschilletje. Breng het vruchtensap aan de kook met het citroenschilletje. Vermeng in- tusschen het aardappelmeel, dc maize- na, de suiker en het water tot een glad de massa. Giet dit onder voortdurend roeren in het kokende vruchtensap. Laat het even doorkoken tot het vol doende gebonden en mooi glanzend is, verwijder het citroenschilletje en cloe het mengsel in een met koud water om gespoeld en vorm om af te koelen. Stort de pudding en presenteer ze met vanil- le-saus of room. EINDHOVEN, 7 December. In de omgeving van Eindhoven werd in de laatste maanden een aantal personen auto's van den openbaren weg ont vreemd, waarbij het aanvankelijk niet mocht gelukken de daders aan te hou den of de wagens op te sporen. Toch had de recherche te Eindhoven reeds vlug een goed spoor gevonden, maar het gelukte haar niet dadelijk klaar heid in deze zaak te brengen. Wederom werd een auto gestolen te Gemert. Iemand, die in dezen wagen zat, werd herkend als zekere G. B., wonende te Eindhoven. Hierop volgde de arrestatie van G. B., P. B. en S., allen wonende te Eindhoven. Deze personen werden te Roermond ingesloten doch S. en P. B. moesten wegens gebrek aan bewijs, worden losgelaten. Enkele dagen later werd S. echter te Rijnsburg betrapt bij het stelen van een auto uit een garage, terwijl hij in gezelschap was van ze kere J., wonende te Eindhoven. De Eindhovensche politie wgrkte ver der. Zij was er achter gekomen, dat Vrijdagavond j.l. één der gestolen auto's te 's-IIertogenbosch zou worden afge leverd. Eenige rechercheurs en een in specteur hadden zich naar 's-Hertogen- bosch begeven, doch wachtten tever geefs, totdat zij vernamen, dat de auto, even voor het vertrek naar Den Bosch, door de politie te Bussum in beslag was genomen. Onmiddellijk begaven do politiemannen zich toen naar Bussum, waar inmiddels ook de politie uit Schijn del was aangekomen. Bij het on derzoek daar bleek, dat men op het goede spoor was, niet alleen van de autodieven, doch ook van de helers. In dien nacht heeft de recherche ge arresteerd zekere G., wonende te Soes- terberg, II.garagehouder te Zeist, T.. benzinestationhouder te Baarn, terwijl op telefonisch verzoek nog zijn aange houden zekere D. te Ruinen en V. wo nende te Amsterdam, allen verdacht van heling. Te Eindhoven was inmiddels weei aangehouden, onder verdenking van diefstal van verschillende auto's. P. B., die, zooals reeds gemeld, te Roermond «eer was losgelaten. De andere autodieven bevinden zich reeds te 's-Gravenhage en te Roermond in arrest. Bijna alle verdach ten hebben een volledige bekentenis af gelegd. Drie auto's werden in beslag ge nomen. Grand ThéStre. Van 4 t/m 10 December vertooning van de film: „Mutmy on the Bounty". Voorstellingen: Zondag 2. 5 en 8 30 uur n.m. Overige dagen 8.15uur n m. Woensdag en Zaterdag matinée. 2uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 4 December vertooning van do films „Onze kleine Meid" en „Einde slecht alles goed." Zondag doorloopend 1.45. 4.—. 6.15 en 8 30 uur. ZaterdaR 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur Andore dagen avnndvnorstelline j 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amicltia. 6. 7 en 8 December vertooning van de film: „Handen boven tafel". Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Musenm Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- irentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. R.-K. Leeszaal, Niéuw-straat 24. Openbare leeszaal me! Jengdlees. zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 9 December. De Valk. Jaarver gadering Mil. Motorbrig^de. 8 uur nam. 9 December. Volksgebouw Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie, Spreker: d9. Snetlage. 8 uur n.m. 10 December. Amicltia. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. De heer W. Abe leven uit Groot Abeele spreekt over sierkunst. 2.30 uur n.m. 11 December. Amicitia. Revue door het gesticht Hoenderloo. 8 uur. 11—13 December. De Valk. Ten toonstelling van kanarievogels. 11—13 December. De Valk. Dul- vententoonstelling van „De Lucht post". 12 December. De Valk. Soirée A G.V. „Excelsior" 8 uur nam. 12 December. Amicitia. *t Nut Nieuw Schouwtooneel voert op „De Vreemdeling" 8 uur nam. 13 December Theosofische Loge: Ned. Juristen Bond en Joodsche Vrouwen-vereeniging Practisch Pa- lestina-w erk. Feestavond, 8 uur nam. 14 December. Luthersche Kerk Openbare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Sprekers Ds. W, F. Gol terman, Doopsgez. Pred. al hier over „Vrede op aarde" en ds. D. Broers, Ned. Herv. Pred. te Schiedam over „Vrede in mijn hart". 8.15 nom. 15 December. Amicitia, Vergade ring Mij. Nijverheid en Handel. 8 uur n.m. 15 December. Bestuurskamer Amicitia. Mij. Nijverh. en Handel. Lezing van ir. Brunings over de kosten van de electriciteit en electr. tarieven. 8 uur. 16 December. Amicitia. *t Not Kindermatinée. 2 uur n.m. 16 Dec. Nieuwe Kerk. Kerst-Uit voering door de Chr. Zangvereeni- ging „Sursum Corda". 8 uur n.m. 17 December. Amicitia. Uitvoering Gymn. ver. Dokato. 8 uur njn. ZEIST IS December. FigL „Het Masker" voert op: „Le Coeur", 8 uur. BAARN 3 l/m 15 Dec. Baarnsch Lyceum- Tentoonstelling van oude en moder ne penningen. Dagelijks 10—4 en Zondags 1.304 uur. FEUILLETON 63 „Een je nooit in die kerk in Bor deaux, ik geloof de St. Michelskerk, ge weest? In den grafkelder zijn ook eem ge lichamen die op een dergelijke ma nier gaaf gebleven zijn. Maar er zijn er niet zooveel." „Neen, ik ben eenmaal in Bordeaux geweest, namelijk om fe weten hoe ik op de vlugste manier naar Biaritz zou kunnen gaan om een platina blond^ vrouw te ontmoeten die ik goed ken I' Pfff. wat 's het hier heet!" Rex streek met zijn hand over zijn gezicht dat nat was van het zwreet „Ja, ontzettend, maar dat doet er niet toe, het is de weg die naar de vrijheid leidt Hier is onze tweede bochtn.- Reichleau liep gestadig door. Zij kw» men aan een andere galerij, en weer zagen zij rijen grijnzende hoofden iie langs de muren stonden Het waren afschrikwekkende figuren in het flik kerende lieht van de zaklantaarn. „Hoe lang zouden deze kerels al dood zijn?" vroeg Rex „Sommigen tweehonderd jaar, mis- »chlen nog langer." „Zou je dat denken? Ik moet je zeg gen dat het beroerdste is wat ik ooit in mijn leven meegemaakt heb. Je zou haast denken dat die lichamen geh°ei tot stof geworden waren in den loop der eeuwen en in elkaar zouden val len." „Neen, zij zijn aan den muur beves tigd en bovendien hebben deze mum mies hoegenaam geen gewicht." De Reichleau hield een oogenblik stil cn sloeg een van de mummies op de borst. De perkamentachtige huid. die strak over de beenderen gespannen zat gaf een hol geluid. „Het zijn niet meer dan geraamten met wat stof van binnen Het touw dat langs de mummies ge spannen is dient er eveneens voor om hen overeind te houden Kijk. daar ginds is er een omver getuimeld. Hij wees naar een grootc gedaante op ecni gen afstand van hen verwijderd dip half over het touw naar voren hing Het hoofd was er afgerold en toen dc Reichleau zijn zaklantaarn erop liet schijnen zagen zij een vreemd grijnzend gezicht, dat als het ware door de ceuwi ge duisternis naar de zoldering van den grafkelder staarde. „Je kunt je bijna niet voorstellen d al die mummies mensrhen gewekt zijn." zei Rex, en er klonk een schuw ontzag in zijn stern „Menschen die evenals wij gegeten, gelachen en mis schien liefgehad hebben „Zij zijn nu wat wij morgen zouden geweest zijn." antwoordde de hertog „Wat bcfeekenen een paar honderd ja ren bij de eeuwigheid vergeleken. Van stof zijt gijDe rest weet je wel." „Ja, dat is waar, stof en stof en nog eens stof, 't is toch wel wreed. Zeg, is dat de groote hall daar al?" „Ik denk het, ik hoop dat wij nu wel cle helft van onzen weg zullen hebben afgelegd De hitte is inderdaad vreese lijk hier." Onverwacht kwamen zij in een groote open ruimte. De stralen van de zaklan taarn bereikten de zoldering niet. Aan weerszijden konden zij ook niets zien. alleen zagen zij een paar openingen vlak voor zich uit. „Zoek jij nu maar eens uit waar htri altaar hier is," zei Rex. „Wij zullen het trachten te vinden door recht naar den and-ren kant over te 6teken." Op hetzelfde oogenblik trapte Rex op een anderen schedel. Hij wankelde en viel tegen den hertog aan, die door den onverwachten schok zijn zaklan taarn op den grond 'ie4 vallen. Het licht ging uil en een intense duisternis omringde hen. De duisternis was zoo dicht dat h-»t hen toescheen alsof zij haar op hun handen en gezirht voelden drukken „Pardon," zei Rex zacht, „daar traplc ik weer op de hersenkas van zoo n kc rel „Blijf staan waar je staat en beweeg je niet." commandeerde dc hertog scherp „ik moet perst mijn zaklantaarn terug vinden Hij tastte op den grond en hij kwam met zijn vingers in aanraking met het gehaarde hoofd Ongedulditr 6chopte hij het ding terziide. Eindelijk vond hij zijn lantaarn. Hij drukte op het knopje, drukte noe eens. maar er kwam geen licht. Hij probeerde hei nogmaals. Niets dan de inktzwarte duisternis rondom hen. Een oogenblik sprak hij geen woord, het was alsof alle verschrikkingen van deze situatie tegelijkertijd in zijn her sens door werkten. Hoe zou het hun ooit mogelijk zijn om uit deze ondoor dringbare duisternis weg te komen zon der een enkel straaltje licht? De atmos feer in deze onderaardsche gewelven zou hun levenskracht vernietigen en hun gedachtengang verstorenIn enkele uren zouden zij gek worden. Zij zouden al gillende door deze cliiiste»*e graven loopen, als krankzinnigen zou den zij steeds weer dezelfde plaats moeten terugvinden. Daarbij kwam dan nog de vreeselijke kwelling vin den dorst die onvermijdelijk het gevolg zou zijn van deze vreeselijke hitte Nu reed9 merkte hij dat hij voortdurend met zijn tong over zijn droge lippen sfraek. Het zou misschien nog beter zijn om terug te gaan en morgen van aangezicht tot aangezicht tegenover >1e gewapende Roode Gardisten te staan. Want hier rond te kruipm in deze af scbuwelijke onzekerheid hetcekende^ tenslotte toch ook den dood. Zij zouden misschien jaren later, evenals al die andere mummies, uitgedroogd terug ge vonden worden, met hun nagels noe- in den grond geklemd, tengevolge van dorst en angst Hij draaide zich in de richting waar in hij vermoedde dat Rex nog stond. De herfog de Reichleau had nooit zijn hoofd verloren, en dat herinnerde hij zich plotseling. Hoe het ook komen mocht, zijn leven zou afhangen van zijn stalen wil. Daarom zei hij rustig tot Rex: „T-Tcb je het stuk touw nog, Rex?" „Ja. maar waarom maak je geen licht?" „Ik denk dat het ding stuk is." „Geef het mij dan zal ik eens kijken wat ik eraan doen kan, ik hen beter op de hoogte met die dingen dan jij De Reichleau tastte in het duister naar Rex' hand. „Hier," zei hij, „maar wat je ook doet, blijf het touw vasthou den." Rex peuterde wat aan den zaklan taarn, hij schroefde de batterij los er. probeerde het lampje. „Daar hebben wij het al," zei hij. „De lamp is stuk." Van geen enkele richting drong ook maar het kleinste lichtschijnsel tot hen door; de hitte scheen drukkender t? worden dan voorheen. Bovendien voel den zij zich beangst door de weten schap dat er zooveel duizenden mum mies in hun nabijheid waren. „Heb je geen lucifers?" vroeg cle her tog. „Neen, die diefachtige bolsjewisten hebben mij al mijn spullen afgenom?n Hoe komen wij in Godsnaam uit deze ellendige gangen?" „Ik wou dat ik het wist," antwoordde de hertog angstig. „Laten wij probee- ren al tastende den weg naar de groo te hall te vinden. Misschien gelukt hot ons het altaar op het gevoel te vinden ,,All right, ga jij links, dan zal ik rechts gaan." „Neen, neen. als wij elkaar eenmaal kwijt zijn zou het ons oneindig veel last veroorzaken om elkaar weer te vinden. Je hebt er geen idee van hoe stemmen in een ruimte als deze klin ken Hier, houd je vast aan mijn riem. en denk er nog eens goed aan. dat on ze levens afhangen van het vasthou den van het touw." „Je hebt gelijk." stemde Rex toe. Voorzichtig gingen zij den linker kant uit. De Reichleau strekte zijn hand uit en raakte de ruwe kleerling van dc monniken aan. Hij wijst dat zij nu hij den ingang van een gang waren Langzaam liepen zij door tot zij einde lijk den kalen muur voelden Dat moest dan de groote kelder zijn. Zij volgden tastend den muur totdat zij weer een anderen monnik op een van de hoeken aanraakten. Dit zou dus cle ingang van de volgende gang kunnen zijn. H'J stapte moedig voorwaarts en bad stilte dat zij niet in een diepen kuil zouden vallen. Weer raakte zijn hand iets aan, ditmaal zijdeachtig mensche lijk haar, het was een baard. Hij trok zijn hand huiverend terug cn gi"? naar rechts, om weer den kalen muur lo volgen. „Foei, wat is het hier heet!" zei Hex- „Om te stikken," stemde de Beich- lau in, terwijl hij den muur betastte Hij hoopte een of ander uitsteeksel j® vinden da, tot het alaar behoorde. H') vond echter niets, dus vervolgden hun weg. Eenige stappen verder «toni weer een andere mummie, zij deden een stap terug en stonden weer in open ruimte waar zij begonnen waren Hij zocht nog eens naar het altaar, maar er was niets te vinden. „Wij zijn den weg kwijt geraakt, zei Rex plotseling. „Neen, dat geloof ik niet, wij zijn a leen aan den anderen hoek van de h®1 gekomen." „Mijn oriënteeringsvermogen is nog' al goed. geloof mij. wij zijn uit de groo te hall." De hertog had zich vergist, maa toch liep hij door. „Ik denk dat je 1 vergist, beste vriend, er staan hier goc mummies, dus kunnen wij ook mo in pen gang zijn." „All right, loop maar door, maar zeg je dat ik gelijk heb." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6