Sovjet-Unie en kapitalisme DE MAN IN DE schemering RADIO-SPORT- «,r .jt -avond vanftet Sdkom Dr. J. L. Snethlage spreekt Christendom en Communisme V.V.V. - SECRETARIS GEHULDIGD TERMIJN VOOR DE Militaire Motor brigade De Sint op bezoek in de lighallen „De Vreemdeling" ijnhandel „De Moor" OCCASION PIANO DE BOBSLEEBAAN Oranje-Comité 1936 LUISTERWEDSTRUD 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 STADSNIEUWS In het Volksgebouw voor de I Vereeniging van Vrienden der Sovjet=Unie -U Voor de Vereeniging van Vrien- Üen der Sowjet-Unie heeft gister- axond dr. J. L. Snethlage uit Oven <N Br.) in het Volksgebouw gespro ken over het onderwerp: „Twee we relden: Sowjet-Unie en de kapita listische maatschappij". De afdeelingsvoorzitter, de heer C. d c Boer, sprak in zijn openingswoord lijn vreugde uit over de groote belang stelling en gaf vervolgens het woord tan den spreker. Rede van dr. J. L. Snèthlage Dr, Snethlage wijst in den aanvang van zijn betoog op de onjuistheid, dat op het oogenblik nog alleen gesproken kan worden van fascisme en commvi- niene. Er bestaat nog een groote tus- echéngroep die van geen van beiden Iets wil hebben, ook heeft men een In donesische wereld. Onze wereld is de wereld, waarin een enorme productie van gebruikswaarden plaats hèeft e;i toch honger en gebrek geleden wordt. Er bestaat een ongelooflijke ophoóping van kapitaal naast een nood, die onbe schrijflijk is. Onze wereld is ook de wereld van rassenhaat en nationalisme, waarin kunstenaars gebrek lijden en een geleerde al6 Einstein uit zijn va derland verdreven wordt. Spreker wil ti'achtcn in groote trek ken een beeld te geven \an een andere wereld, die van cïe Sowjet-Unie. Zij is jarenlang bespot cn beschimpt, maar ondanks dat bleef zij voortbestaan en is een wereld géworden, die machtig is. Zelfs de buitenlandsche bankiers zijn verbaasd, dat de schulden van de Sowjet-Unie met goud betaald worden. Spreker heeft met eigen oogen deze nieuwe wereld doorkruist en met veel grooter bewondering bezien, dan b.v. de Vereenïgde Staten, waar hij jarenlang géwoond heeft, en die men ook een z.g. „nieuwe" wereld noemt. Dr. Snethlage gaat het eerste ont staan \an de Sowjet-Unie na, waarbij Lenin niet uitging van het standpunt, dat alle menschen in den grond gelijk zijn. maar zich wèl een maatschappij voor oogen stelde, waarin alle velschil lende ga\en tol hun recht zouden ko men en beloond worden naar behoef ten. Dit laatste hoeft men thans nog niet geheel bereikt, maar wèl is de kloof tusschen rijkdom en armoede overbrugd. Ilct voor dezen tijd opmer kelijke verschijnsel doet zich voor, dat de loonen in de Sowjet-Unie stijgen. Tegen dit nieuwe Rusland richt zich 'de haat van het. derde Rijk. door laster en concentratiekampen hitst het de be volking tegen de buren in het Oosten op. Tenslotte zal het derde Rijk zijn kartonnen te hulp roepen, waarmede hét zich dagelijks in al zijn armoede bewapent, maar spreker is er van over tuigd, dat het fascisme dan een zware dobber zal hebben. Hij wijst er op, hoe menschen in de kapitalistische wereld aan hun millioenen rijkdom zijn geko men en stelt daar de werkwijze in de Sowjet tegenover. Daar is ook een scherpe wedijver, maar de winnaars zijn er niet op uit, de verliezers voor altijd in den grond te boren, maar hen op gelijke hoogte te brengen en beter te doen werken. Door de leiders van den 60cialistischen opbouw wordt open lijke, niets ontziende critiek op eigen werk uitgeoefend, eervolle arbeiders krijgen voorrechten, oneervolle arbeiders worden ook bekend gemaakt. De arbei der is niet enkel loontrekker, maar heeft mede verantwoording op den gang van het bedrijf. Dat is de nieuwe spanning in de Sowjet-Unie; men weet, dat eigen tekortkoming verraad betee- kent jegens medearbeiders. Er bestaat ook nog een tweede spanning in de Sowjet." n.l. die tegenover het buiten land. welke haar belichaming vindt irt het machtige roode leger. Hoe moet men daarover denken? De nieuwe orde herinnèrt zich nog dé jaren \an het oorlogs-communisme, zij wordt bedreigd door den óuden vijand, die in de fascistische landen reeds het masker afgeworpen heeft. Een conse quente vredespolitiek, 111 plaats van oor logszuchtigheid. is het antwoord op alle oorlogszucht van het buitenland gew eest. Tot alles is de Sowjet béreid geweest, om oorlog te voorkomen of te beletten; talrijk zijn de bewijzen daar van. Trotzki c.s. hekelen deze gedrags wijze als een verraad van het prole tariaat en zijn revolutie. Deze beschul diging is onjuist, volgens spreker; het huidige Rusland wil zich ten voorbeeld stellen aan de wereld en dient daarom j slechts den vrede. Het steunt op vier grondpilaren daarbij: groeiende economische en po litieke kracht, moreele steun van de massa, inzicht van enkele landen als Frankrijk en Engeland en tenslotte op het roode leger. Dit roode leger dient niet om de wer keloosheid te bestrijden, zooals in an dere landen, want dit zou tot schade zijn van den grooten socialistischen op bouw. die als het ware menschen te kort komt. De roode armee is niet een militaire school, maar een school voor ;de ontwikkeling; zij staat in dienst van de menschheid en niet van eng hartig nationalisme. van de witte legers; zij werd de mach tigste vijand en capituleerde pas in 1923, waarbij zij de rechtvaardigheid van do sociale revolutie erkende. Than, schikken de priesters zich in de nieu we orde, maar daarmede is de span rting nog niet volledig weggenomen. Indien de kerken de gelegenheid kre gen, zouden zij weer een broeinest wor den van vijanden. Stalin was tegen de kerk, omdat zij in strijd is met de wetenschap en de reactie. Wat de kerk tijdens het Tsarisme ople\erde, was slechts, volgens spreker, het grofste bijgeloof en een opeenhooping van schatten ten koste Aan de menschen. Hoe groot ook de spanning heden ten dage nog is, toch kan en mag niet gesproken worden van geloofsvervol ging in de Sowjet-Unie. De godsdienstoefeningen vinden on gehinderd plaat6. de priesters kunnen ongestoord hun plichten vervullen, zon der dat daar aanstoot aan genomen wordt. Wie in deze spanning zal over- xvinnen moet afgewacht worden. Trou wens, niet alleen in de Sow jet doet zich dit proces voor. maar ook in alle ande re. landen ter wereld komt het Chris tendom voor de vraag te staan of het voortaan zal staan aan de zijde van de contra-revolutie (fascisme) of zal me dewerken met de nieuwe krachten, die rechtvaardigheid willen en geen con trast van dc bitterste armoede en groot ste rijkdom. Spreker citeert in dit ver band eenige toonaangevende toespra ken, die op de waarheid van zijn woor den wijzen. Het gaat er nu voor de kerken om te bew ijzen, dat zij niet opium voor het volk zijn, maar nieuwe, reèele waarde hebben. Na deze rede bestond er gelegenheid voor gedachtenwisseling. Het bestuur van de verêeniging complimenteert Het was een aangename plicht voor het bestuur van de Vereeniging tot be vordering van Vreemdelingenverkeer, om den populaire» secretaris, den heer IJ. Baan, te complimentecren ter gele genheid van zijn zilveren huvvelijkfeest. De heer A nt. Hofkamp, voorzitter van V.V.V. sprak een korte en oprecht gemeende gelukwensch uit voor het echtpaar Baan en hun kinderen, die allen zulk een belangrijk aandeel heb ben in het geluk van dit gezin. Als blijvende herinnering voor de prettige samenwerking met den lieer Baan bood het bestuur twee fraaie zil veren kandelaars aan, tevens bedoeld als blijk van waartleering voor het om- angrijke werk als secretaris van V.V. V. De heer Baan is de spil waarom heen alles draait en tevens de motoi ran het bestuur, zoo sprak de voorzit ter. Ook mevrouw Baan werd in de huldi ging betrokken, want zij moet zeer vaak haar man missen door zijn druk secre tariaat. Als uiting van sympathie bracht V.V.V.'s voorzitter haar een bloe menhulde. Met den wensch, dat het hui selijk- en huwelijksgeluk nog vele ja ren onbedreigd mogè voortduren en in de hoop, dat de heer Baan nog vele ja ren even accuraat als steeds, het secre tariaat van V.V.V. zal blijven waarne men, besloot de heer Hofkamp. De heer Baan uitte hierna mede na mens zijn echtgenootc. zijn dank voor dit blijk' van medeleven met zijn gezin Hij vindt nog steeds den arbeid in het bestuur van V.V.V. een prettige taak en hij hoopte nog lang op een vruchtbare samenwerking. Behalve de heer Peper, die verhinderd ..as, was het geheele V.V.V.-bestuur aanwezig in de woning van den heer Baan. welke door een haast ontelbaar aantal fraaie bloemstukken een ware lusthof geleek. Na de pauze behandelde spreker een derde punt van spaning, n.l. die tegen- o\er de overgeleverde godsdiensten met de haar vertegenwoordigende ker ken. Men vergete hierbij niet, dat de vijandigheid tegenover de nieuwe orde het eerst uitgegaan is van de kerk. Zij verklaarde Openlijk oorlog en Stelde zich met al haar krachten in dienét seizoen-opruimingen Ditmaal van 16 Januari tot 16 Februari 1937 De Kamer van Koophandel deelt het volgende mede: In verband met de huwelijksfeesten an het Prinselijk- Paar en na gehouden overleg met vertegenwoordigingen uit den winkelstand ter plaatse heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken besloten, om den termijn voor de sei zoenopruimingen. waarvoor geen ver gunning der Kamer vereischt is, te ver anderen aldus: 16 Januari tot 16 Fe- uari 1937, voor de volgende gemeen- n: Amersfoort., Barneveld, Ede, Nij- n.erk, Rhenen, Veenehdaal. één en an der geldende v oor alle branches. Voor de overige, deelen van het ge west blijft rlc termijn dus 1 Januari tot 1 Februari. gf:. Ww?mÉIftM' iS iéiaü Een wille wade bedekf huis en hof ■iw Feestavond in „De Valk" In de Valk werd gisleravónd een feestavond gehouden van de Militaire Motorbrigade Amersfoort en omstreken, De voorzitter, sergeant-majoor-instruc teur J. Visser sprak een openings woord, waarin hij allereerst welkom heette kapitein van Dam, plaatselijk leider van den Bijzonderen Vrijwillige» Landstorm en luitenant Vermcys, tech nisch opzichter van den motordienst. Spr. wees op de prettige samenwerking tusschen beide korpsen en hij hoopte, dat die zou blijven beslaan, Ook wijst hij op de noodzakelijkheid van de motor brigade, die ingeval van nood nuttige diensten kan bewijzen. We moeten, zoo besloot hij, rustig zijn te midden der woedende baren, dan klinkc fier en vrij het aloude Wilhel mus. De aanwezigen zongen daarop staan de twee coupletten van het Wilhelmus, begeleid door liet X T.V.-strijkorkest, dat daarna nog vele vaderlandslievende lie deren speelde onder leiding van Martin van Ommeren. De plaatselijke leider van den B.V.L., kapitein W. J. van Dam hield een toe spraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de prettige samenwerking tusschen Landstormmotordicnst en B.V.L. in Amersfoort. Spr. dankte voor de vriendelijke woorden van den heer Visser en hoopte op voortdurende prettige samenwerking tot heil van Koningin en Vaderland. Spr. reikte de prijzen uit van de schiet wedstrijd pcrsoneele- en vrije haan. Het programma bevatte verder tal van aardige nummers voor muziek, voordrachten, mooie tableaux en ande- e attracties. Ook luitenant Vermeys hield nog een toespraak waarin hij wees op rlc prettige samenwerking en den goeden geest. Er heerschte een prettige stemming onder de zeer talrijke aan wezigen. waaronder velen uit Bunscho ten en Spakenburg. Baarn. Hilversum, Woudenberg en andere omliggende ge meenten. Met een opwekking om trouw te blijven aan het vaandel en propagan da te maken voor uitbreiding, sloot majoor Visser dezen welgeslaagden avond. GARNIZOEN De generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant in B. D. van H. M. de Koningin, com mandant der IVe divisie, zal Maan dag 14 December a.s. zijn werk zaamheden ten divisiebureéle weder hervatten. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 9 December Lof 5s, schorseneeren 6—7, spina zie 20—21, spruiten 3—9. uien 23—25, rapen 15—20, wortelen 18—20, raapste len 4r», prei 10—12, andijvie 5—16, selderij 16—18. bloemkool 5—9, gele kool •20—30, roode kool 24—53. groene kool 22—25, boeïenkool 1923 et BURGERLIJKE STAND 9 December 1936 GEBOREN: Everdina, dochter van Hendrik Vonk en Willemijntje Heij- meskamp; Jannetje, dochter van Hen drik Blankest ijn en Leent je Tommei; Gerrit Aalbert, zoon van Hendrikus Ze venboom en Elisabeth ten Hoven; Jo hanna Maria, dochter van Harm van IJken en Lijntje Schippers; Rijk, zoon van Gerardus Jacobus Marcus en Tlie- ra van Ark. OVERLEDEN: Salomon Jacob Cohen SO jaar echtgenoot van Eva Pimentel. Cornelia van Jaarsveld, 62 jaar echt- genoote van Hubertus Wilhelmus Meijers. GEHUWD: Teun is de Vries en Jan netje van de Steeg. Maarten Sterk cn Marritje van Her waarden. Wichert Timmer en Lena Maria Louvvina van Rossum. NED. PROTESTANTENBOND Voor den Ned. Protestantenbond spreekt Donderdag 17 December ds. Golterman in de Reinonstrantsche Kerk over: „Geestelijke crisis onzer da gen". GARNIZOEN Bii Kon. besluit van 7 dezer is met ingang van 16 dezer, benoemd en aan gesteld, hij het reserve-personeel der landmacht, hij het wapen der infante rie, hij dén staf van de IVde infante riebrigade tot reserve-luitenant-kolonel gepensionneerd luitenant-kolonel der infanterie X. Gerlach. BORGSTELLINGSFONDS Het oprichtingscomité voor het Borg- sitellingsfonds Geldersche Vallei heeft de colleges van B. cn W. en besturen van vereenigingen, die financieelen steun toezegden, hijeen geroepen in een vergadering op 11 December e.k. ter verkiezing van een definitief bestuur van het Borgstellingsfonds, opdat dit de werkzaamheden kan aanvapgen. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 140 wagens- aangevoerd. Er was gistermiddag vréugde onder de kleine patiëntèn en het personeel van de lighallen aan den Utrechtsche- we.g, want. St. Nicolaas was op bézoek. En al was zijn bezoek wat ongebruikc lijk laat, er minder welkom om was hij zeker niet. Een dergelijke middag staat zoo ge heel buiten het gewone leven van de patiënten in de lighallen. Weken maandenlang brengen zij daar soms in alle afgeslotenheid door. wachtend op het. oogenblik van herstel, dat helaas maar al te dikwijls lang op z>ich laat wachten. Daarom heerschte er gistermiddag vreugde, kon men uit volle borst liedjes zingen, aandachtig naar aller vriend luisteren en kijken naar het poppen spel. Dc Sint werd buiten door de kleinen opgewacht en in hun midden naar de „ontvang-zaal" gebracht, waar te zij ner eere dapper gezongen werd. Toen jong en oud met het personeel mee telde men ongeveer 70 aanwezigen zich van dezen prettigon plicht gekwe ten had. vroeg de héér B. A. II. van Ruvven aandacht voor zijn paedago gisch poppenspel. In dit mooie spel kwamen oud-Nederlandschc sprookjes voor. het verhaal van „Roodkapje" en „Tafeltje dek je". Alles eenvoudig van opzet en begrijpelijk voor de kleinen samengesteld door iemand, die de kin derziel begrijpt. Dankbaar werk, dat slechts de belangstelling van de kinde ren vraagt cn daarin volkomen geslaagd De kleine patiënten hebben genoten, zij hadden er recht op! Wordt Zaterdag in Amicitia door het Nieuw Schouws tooneel voor 't Nut opgevoerd Door het Nieuw Schouwtooneèl wordt Zondag 12 December in Amici tia voor het departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het tooneèlstuk „De Vreem deling" van Antoon Coolen opgevoerd. „De Vreemdeling" is geen Bra- bantsoh hoerenstuk, z.ooals de andere stukken van Antoon Coolen. Het staat integendeel geheel los van een bepaald treekeigen. Al is als plaats van han deling aangeduid: „een dorpsclu» om geving in Zuid-Nederland", dit wil niet meer zijn, dan een karakteriseering van de levenssfeer, die milder en gul ler wordt, naarmate ze dichter komt bij den Zuidenwind. In het midden van dit spel, van den aanvang af de centrale figuur, staat de dorpssmid, een aan den gildentiid herinnerende gestalte, die geplaatst is tegen den lichten, bloeienden achter grond van een saamhoorig, hecht en kloek gezin. Zij vormen een begrensd wereldje op zich zelf, waarin, op een avond, de „Vreemdeling" binnenkomt, een aanvankelijk geheimzinnige fi guur, dip, gehavend door het leven, hij dpze menschen, „die nog niet zoo uit hun evenwicht zijn geslagen", herstel voor zijn geschokte krachten zoekt. De vreemdeling komt uit een wereld, waarvoor de smid zijn gezin veilig achtte. Als hij echter langzamerhand volle dig omtrent die wereld wordt ingelicht en het drama verneemt, waarvan de Vreemdeling daar het slachtoffer was. blijkt hem, dat hij er zijn gezin toch niet voor gesloten heeft kunnen hou den. Er is iet.s dat sterker is dan alles: de liefde van twee jonge menschen, zijn dochter en de Vreemdeling. Daar mee is een fel en klemmend dilemma geschapen: de liefde van de dochter, het meisje dat voor haar liefde èlles verlaten en vergeten wil, ph het on overwinnelijke verzet van den vader, dip er niet in berusten wil. dat alles, wat bij zijn kind in zijn prachtig gezin aan levenswaarden meegaf, niets meer telt, nu zij met den Vreemdeling vluch ten wil. Na dit dilemma wordt tenslot te bet verlossende woord gesproken. „Wat zoo'n groot geluk is voor den een, kan voor den ander wel smart, maar in wezen gécn ongeluk beteeke- nen Wie dit verlossende woord spreekt? Tiet wordt in den mond gegeven' dooi den levensmoed en het lovensgeloof, die don krachtige» grondslag vorm. waarop ten slotte al de figuren uit dit spel zijn geplaatst KANTONGERECHT Het O.M. acht zijn aanwezig» heid op dat tijdstip niet bewezen Schoonmaak op straat Voor het kantongerecht alhier kwam hedenmorgen een dubieusc zaak ter sprake, die reeds vorige week ter be handeling kwam. Het geval speelde zich af op 10 October j 1. oncicr Hoog land, waar tegen donker worden een schot gehoord werd. Twee getuig-»n verklaarden, dat het een zekere H moest geweest zijn, die op w ild gesohot- ten had. Men kon hem echter niet '.er plaatse aanhouden, daar hij spoedig in de verte verdwenen was. Togen II. werd later proces-verbaal opgemakt, Hedenmorgen bracht H. ook tweee- tuigen mee, die een ander licht op !eze zaak wierpen. De eerste getuige zek'e, dat hij omstreeks half zes bij H. op dien avond gekomen was. H. was toen bezig met graskruien; later ging men gezamenlijk in huis en pas omstreeks zeven uur verliet getuige de woning, 's Avonds tién uur heeft 11. hem ver teld, dat een veldwachter tegen liem proces-verbaal opgemaakt had wegens jagen op verboden grond. Volgens ge- tuige kon II. nooit dezo persoón ge weest zijn, waarvoor mén hem aange keken had. Dc tweède getuige vertelde, dat hij omstreeks half zes een schot had ge hoord in een stuk land. Hij fcag ietnand wegloopen, maar wie dat vvafe, kon hij met geen mogelijkheid zeggen. Dó ver balisant stond even ver als bij verwij derd van de plaats waar liet schot viel. Dat hij den peréoon in dc sche mering kon herkennen, is moeilijk aan te némen. Getuige deed zeer gemoedelijk en zeidé bij elke gelegenheid tijdens zijn „betoog", dat het hèele geval hem- niets interesseerde, want hij was geen stroo- per! Als dat wel het geval geweest was, zou hij misschien den persoon in kwes tie wel herkend hebben. Het O.M. waar genomen door mr. Zijlstra, had deze zaak dadelijk dubieus gevonden; H. is niet met zëkerhèid op dien grooten af stand herkend, reden waaróm de amb tenaar vrijspraak vraagt.. De kanton rechter bepaalde de uitspraak tot over dagen. Schoonmaak op straat Een jongeman, werkzaam in een ga rage, had zich te verantwoorden omdat hij op het trottoir voor de garage be zig was geweest met het afspuitcn van auto's. Hierdoor werd "net publiek be lemmerd en gedwongen van het trot toir af te gaan en op den straatweg te gaan loopen. De verordening verbiedt, een weggedeelte, waar het publiek ovciloopt, te beschouwen als werk plaats. Verdachte zeide, dat hij van de buren toestemming had, om ter plaat se auto's schoon te maken. Wèl w as hij reeds eenige malen door de politie ge- waarschuWd. I-Iet O.M. cn do kanton- rcchtèr wilden bet ditmaal bij een ge ringe boete laten, op voorwaarde, dat die schoonmaak voortaan niét meer huiten op het trottoir gebeuren zal. Uitspraak f 1 subs. 1 dog. Haastige spoed Een slagersjongen, die de Hof aP- kwam en naar de Krommestraat wilde, hield niet recht6, met het gevolg, dat bij tegen een hem tegemoetkomende luxe. auto opbot6te. Verdachte ontken de links gereden te hebben, maar slaag- Ie er niet in liet tegendeel te bewijzen. De schade van de auto w'as een duide lijk kenmerk. Het O. M. eischtc f 10 subs. 5 dagen, waarop de kantonrechter er f 5 subs. 2 dagen van maakte. Fout vpn de remmen? De automobilist was plotseling eenigszins naar links geweken, waar door een botsing met een tegenligger ontstond. Verdachte wéét dit aan een foutieve afstelling van zijn remmen en had daar bewijzen voor. Zijn xerdedi- ing was correct en duidelijk. Resul taat was, dat bij ontslagen wérd van rechtsvervolging! Dat gebeurt niet vaak Langestraat 8 Tel. 129 Port f 1.20 p. fl. Douro Port f 1.50 p. fl. Sandeman Port f 2.25 p. fl. Ter overname een zeer mooie, weinig bespeelde GROTRIAN STEINWEG PIANO in eikenhouten kast. Levering franco met vijf jaar. garantie. Desgewensclit botaüng in termij nen. Fa. R. VAN DEN BURG Amersfoort. Arnhemschestrant. Begint langzamerhand sneller tc worden Ongunstig weerbericht ten spijt, is er gistermiddag en -avond duchtig ge sleed op de bobbaan van bet Belgisch Monument. Waren het in de vroege middaguren nog maar weinigen, die zich in een kalm gangetje naar bene den lieten glijden, allengs kwamen er meerderen. Weldra heerschte dan ook weer een oudcrwetschc drukte en ge zelligheid. In het begin was de snelheid nog maar matig, daar de losse sneeuw een te groote rem was om behoorlijk op vaart te komen. Er was dan ook aan vankelijk alleen spanning om do bocht te bereiken. Langzamerhand evenwel begon de baan gladder te worden, zoo dat in de avonduren dc bocht gepas seerd kon worden. Ook op het kleinere bijbaantje werd druk gesleed. Daar de „uitloop" hier eenigszins gevaarlijk was, aangezien men op dc Daam Föekémalaan uit komt, waren van politiewcge maat regelen getroffen dit gevaar dóór het strooien van zand te kecren. Gélukkig behoefde de politic-verbandtrommel, welke andere jaren meèraerö malen hulp moest brengen, gisteren nog geen dienst tc doen. Vannacht beeft hét gevroren en on getwijfeld zal de baan vanrtiiddag glad der zijn, ja misschien zal hij wel, mede door de aanhoudende vorst welke voorspeld wordt, op topsnelheid komen. Dan zal moeten blijken of do verliooging van de bocht werkelijk vol doende is. STADSGEBEUREN Het aantal aanrijdingen, dat gisteren tengevolge van de gladheid van den neg plaats had, was legio. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vóór, terwijl de materiëele schade licht was. Dc politie heeft gisteren in perceel 25 aan den Hoogoweg een schoorsteen brand gebluscht niet behulp van twee snelblusschèrs en pinmcrs water. Oor zaak was natuurlijk een vuile schoor steen. Góed voorbeeld doét goed volgen Wederom is bij den penningmeester van bovengenoemd comité een bedrag van ƒ50 ingekomen van een onbeken den gever, exeneens met verzoek dit te bestemmen voor de armen van alle gezindten in onze gemeente. Nu dc bal eenmaal aan bet rollen is. zouden wij vriendelijk willen vragen, Wie volgt Het gironummer van den penning meester is 2SS60, Middenstandsbank. NAT. HUWELIJKSGESCHENK De plaatselijke Commissie voor het Nationaal Huwelijks-geschenk deelt ons mede, dat zij hoewel het niet in de bedoeling ligt medcdeeling tc doen van binnengekomen bijdragen toch even ermelden wil. dat hier ter stede ver schillende giften ontvangen zijn van Duitsche dienstboden. De jongens van bet Jongenshuis van het Leger des Ileils hebben allemaal een dubbeltje uit hun spaarpot ervoor gegeven. Van de officieren van het Jongenshuis werden grooterc giften ontvangen. „D. O. T. O." De Aniersfoortsche Gymnastiekx eree- iging^ „D. O. T. O." geeft op üonder- ag 17 December a.s, in Amicitia een uitvoering. Men leze de keitjes. Flanellen Pyama's Heren Onderkleding Jaeger Interlock Katoen - Half-wol Zuiver Wol Vele modellen en maten Fa M. H. vKAALTE AJd. Witte Goederen kond MAANDAG. 11 DECEMBER A5L 'S AVONDS 8.15 UUR tyoe. mee aan de adueete y&uli lltaaiidaqaimd W &cenjvt a s VRIJ OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 9 Dec 10 Dec Londen t'.OR's 1 Berlijn 0.13 97 0.74 00 Brussel 09 ol.ll Parijs 57i/2 67 Zürich 4-. 4 42.24 Konenhagen 40 30 4030 Oslo 45.H-» 45. Mö Stockholm 46.f5 40.55 New York 1>3% 1>4 Praag F.f2 (.52 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5