Fonds voor bijzondere nooden ALLER STEUN GEVRAAGD Politie-agenten voor het Hof Er is reeds f 50.000 ont vangen, maar dit is niet voldoende Strafbevestiging geëischt INGEZONDEN STUKKEN BRILMONTUREN Opticien Tijssen A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WONING-INRICHTING Jachiband - JaMvadü - Jnchtlaücn 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 DECEMBER 19^5 BINNENLAND 's-GRAVEN HAGlï, 9 December. Toer) het nationaal crisis-comité in de maand Mei van dit iaar werd ontbonden, heeft de regeering te kennen gegeven, dat naar haar oordcel voor één groep be- hoéftigen een nationaal en neutraal or gaan van hulpvcrleening nog niet kon worden gemist. Zij dacht daarbij aan de vele stille armen, kleine midden standers, ouden van dagen, intellcc- tueelen, zieken, menschen. die niet naar armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon gaan oni hun nood te open- baren, doch die reikhalzend uitzien naar hulp en raad in hunne dringende moeilijkheden. De economische omstan digheden hebben in de laatste jaren deze moeilijkheden verscherpt. Het aan tal van hen, die geen uitkomst meer zien, tenzij hun de beschikking wordt gegeven over een flink bedrag, is ont stellend groot geworden. Een geregelde ondersteuning voor levensonderhoud baat dezen lieden niet, zij behoeven een bedrag voor schuldregeling, betaling van hypotheekrente, handelsgeld, zij vragen hulp voor het beëindigen van een studie, het aanschaffen van een invalidewagen of de betaling van sana. torium-verplcging. Dezo hulpverleening gaat de krach ten van de plaatselijke instellingen van weldadigheid meestentijds te boven, omdat het gevorderd bedrag te hoog is. Daarom is op 11 Mei 1936, op uitnoodi- ging van den minister van binnenland- sche zaken, door Mr. A- J. A. A. baron van Heemstra, onder-voorzitter van het nationaal crisis-comité en voorzitter van de Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid, in het le ven geroepen de stichting: nationaal fonds voor bijzondere nooden. Dit fonds wil de bovengeschetste hulp in het geheele land bevorderen en fi nancieel mogelijk maken. Het behoeft daartoe de geldelijke hulp Aan het ge heele Nederlandsche volk. Vol dank baarheid zij erkend, dat van zeer velen steun is ontvangen, doch het sympa thieke doel van het fonds is nog te wei nig bekend. Daarom willen wij er iels van vertellen. Van den beginne mocht het nationaal fonds dc hooge instemming van het Koninklijk Huis ervaren. Hare Majes teit de Koningin heeft wel als be schermvrouwe van het fonds willen op treden. Door het ecrevoorzitterschap van het fonds te aanvaarden, heeft H. K. H. Prinses Juliana, die de oprich tingsvergadering bijwoonde, blijk wil len geven de groote belangstelling, wel ke zij aan het Nationaal Crisis-Comité heeft getoond, op deze stichting, die een belangrijke taak van het N. C. C. heeft overgenomen, te willen overdra gen. De raad van beheer wordt gevormd door oud-bestuursleden van het natio naal crisis-comité, door het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Vereeni ging voor Armenzorg en Weldadigheid, als mede de Commissarissen der Ko ningin of een lid van Gcd. Stat on van alle provinciën, mannen van alle poli tieke richtingen en vooraanstaanden uit het geheele land. Vóór het fonds kon gaan werken, moest het de beschikking hebben over middelen. Het heeft daartoe een beroep gedaan op alle reke ninghouders van den postchèque- en girodienst, teneinde door perio dieke overschrijving een vaste ba sis aan zijn kas te verzekeren. Ve len gaven aan dezen oproep gehoor: 5.500.— por maand, dus 66.000 per jaar wordt thans aan perio dieke bijdragen per giro ontvangen van 5050 personen; de bedragen va- rieeren van 0.25 tot 250.—. Dit is ongetwijfeld een mooi resultaat. Indien men echter bedenkt, dat het aantal giro-rekeninghouders 280.000 bedraagt, zal ieder erkennen, dat nog zeer \clen. zonder groote op offering, een bijdrage zouden kun nen geven om hen, die in stilte lij den te helpen. Met een bedrag van 23.700 aan giften ineens heeft het fonds nu 50.000 ontvangen in een half jaar. Dit lijkt een fraai bedrag, maar het is niet voldoende. Het fonds wordt overstelpt met aanvragen uit alle doe len van het land. Het tracht plaatselijk hulp te stimulceren, doch moet in vele gevallen, vooral in kleine gemeenten, een groot gedeelte van de hulp voor zijn rekening nemen. Juist, waar nie mand hulp kan hielen, moet het fonds, nationaal en neutraal in den besten zin, uitkomst geven. Tot nu toe werden aan 178 personen giften verstrekt tot een bedrag van 19.700,Voor deze gevallen werd in totaal door samen werking van instellingen 42.000.— bijeengebracht. Dit zijn getallen, die spreken: zij toonen aan, dat door de handen ineen te slaan ook grooto be dragen kunnen worden verkregen (ge middeld 236.— per geval). Dagelijks stijgt het aantal aanvragen, dus ook het beroep op de kas van het fonds. Over eenige dagen zal het geheele Nederlandsche volk de gelegenheid worden geboden, dit noodzakelijk werk, dat aller steun verdient, financieele versterking te geven. Daarom willen wij gaarne reeds thans de aandacht op het fonds vestigen en zijn werkwijze belichten. liet adres i9: Prinsessegracht 28, den Haag, giro no. 272727. Verdacht van inbraak in een Amsterdamsche kiosk AMSTERDAM, 9 Dec. Ob 30 Sep tember veroordeelde de rechtbank twee Amsterdamsche agenten wegens in braak in een kiosk op het Mercator plein. gepleegd op 4 Juni jl.. ieder tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De arrestatie van deze beide agenten verwekte kort na de inbraak groote op schudding. Beide mannen, reeds go- ruimen tijd in dienst van de gemeente lijke politie, ontkenden hardnekkig iets- met het misdrijf te maken te heb ben. Er waren echter zeer sterke aan wijzingen tegen het tweetal: een van de agenten was dien nacht buiten zijn wijk geweest. Bovendien had een be woner van het Mercatorplein, die aan slapeloosheid lijdt, de agenten gezien toen ze bij de kiosk stonden. Het wekte zoo het argwaan van den bewoner en diens vrouw, dat eerstgenoemde zijn buurman wekte. Zij bleven achter hun raam de wacht houden. Tegen den morgen kwamen de agenten terug, een ging de kiosk binnen Den volgenden ochtend bleek, dat een geldkistje met 10 was verdwenen. De officier van justitie, die een jaar tegen deze beide onbetrouwbare orde bewaarders- had gerequireerd, tcekende, evenals de verdachten, hooger beroep aan. Evenals in eerste instantie treden als verdedigers op mr. H. T. Muller Mas- sis en mr. J. K. M. Mathuieen. Verd. vertelde dan verder, dat hij op het Mercatorplein „toevallig" zijn vriend aantrof en medeverdachte. Procureur-generaal: Op het Merca torplein behoefde u heelemaal niet te zijn. Verd.: Dat is de rechte weg... de agent deelde nog mee. dat hij de beide verdachte mannen had aangehouden, ze bleken echter met misdaad niets te maken te hebben. Pres.: En waarom noteerde u de na men niet? Verd. heeft het vergeten en de pre sident merkte op, dat dit verzuim het verhaal niet geloofwaardiger maakt. Het O. M. heeft 9 getuigen gedag vaard, de verdediging zeven. Beide agenten verklaarden op dc in leidende vragen van den president, dat zij geschorst zijn. „Ik ben veroordeeld voor iets dat ik werkelijk niet gedaan heb", zeide de een. „Ik ben onschuldig", verklaarde de ander kort en bondig. De president vroeg aan een der ver dachten waarom hij buiten zijn blok geweest was. Verdachte deed dan een uitvoerig verhaal: ,,Ik zie bii den Bosch- en Lom- rnerweg twee verdachte „schimmen". Ze bevonden zich op het zandterrein en gingen per fiets naar den hoofdweg." Verdachte was ze achterna gegaan om dat hij ze niet vertrouwde. Pres.: dus u ging uit uw blok omdat twee mannen zich op de zandvlakte be vonden. Erg veel kwaad konden ze daar niet doen Verd.: Ik dacht aan fietsendiefstal. Pres.: Iedere fiets, die u 's avonds en 's nachts ziet. kijkt u blijkbaar voor een gestolen rijwiel aan. Het is blijkbaar niet bij u opgekomen, dat het onschul dige wormen zoekers waren... De agent, die te kwart over twee ook een oogenblik op liet Mercatorplein is geweest en daar met de verdachten heeft gesproken, legde een bezwarende verklaring af. Verd. v. W. had hem nl. verteld, dat hij bij het posthuis dienst deed. Later was getuige gebleken, dat deze informatie onjuist was. Twee andere agenten hebben deze beide verd. meermalen samen in een verkeerd blok aangetroffen. Onder dc getuigen k décharge is nog een politieagent, die omstreeks kwart over vier op zijn ronde op het Mercator plein geweest is. Bij de kiosk had hij niets bijzonders gezien. Pres.: Het is jammer, dat u niet he ter hebt uitgekeken, want er is inge broken Enkele getuigen décharge noemden den hoofdgetuige een opschepper en een fantast. Een getuige wist zelf6 te vertellen, dat KI. had gezegd, dat hij speciaal om op de agenten te letton op hot Mercatorplein was gaan wonen. Ook waren er getuigen, die over de „zwarte kunst" van K. spraken en hem magnetiseur noemden. Hij zou o a, ge zegd hebben: er zijn maar vier groote mannen in Nederland en ik ben er een van". Een man, die vroeger met get. zaken had gedaan, noemde hem hoogst onbe trouwbaar, hij achtte hem best in staat valsche beschuldigingen te uiten. Het woord was hierna aan het OM. liet zou den proc.-gen. mr. J. Ver st eegh, niets liever geweest zijn dan dat hij ter zitting overtuigd was gewor den van de onschuld van deze verdach ten. Dit iV echter niet het geval. Wc heb ben hier verhalen gehoord betreffende de beweerde onbetrouwbaarheid van dc hoofdgetuige. Het is hier echter de vraag of zijn verklaring op een bepaald punt getoetst aan andere verklaringen, als waar moge worden aangenomen. Dat is hier het. geval. Hun verklaringen over het gebeurde in den voornacht '2Yk uur), kloppen met die van de ver dachten. Zij geven immers toe. dat zij op dat oogenblik bij dc kiosk waren. Voorts blijkt, dat de agenten uit hun blok zijn geweest. Spreker kan zich vereenigen met de straf door de recht bank aan beide verdachten opgelegd feen jaar met aftrek van voorarrest), weshalve hij bevestiging van het von nis eischt. De verdediger van agent Van W., mr Th. Muller Massis, vestigde er o.a. de aandacht op, dat de verklaringen van den hoofdgetuige met de uiterste reser ve moeten worden aanvaard. PI. ging uitvoerig de getuigenverklaringen na: alleen K. en diens vrouw, die sterk on der invloed van haar man 6taat, heb ben deze agenten herkend. Niemand anders kan met zekerheid verklaren, dat deze agenten den tweeden keer bij de kiosk waren. PI. concludeerde tot vrijspraak. Mr. Joh. K. M. Mathulscn, optredende voor verd. K., achtte de bewijsconstruc- tie niet voldoende. PI. weigerde aan te nemen, dat Amsterdamsche agenten be reid zouden zijn inbraken te plegen. Dit kan pas worden aangenomen, wan neer het bewijs geen twijfel overlaat Dat i6 hier wel degelijk liet geval: de verklaringen van den hoofdgetuige zijn onaanvaardbaar. PI. kwam, evenals mr. Muller Mas- sis, tot de conclusie, dat verd. dient le worden vrijgesproken. Het hof zal 22 Dec. arrest wijzen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DIEREN IN GEVANGENSCHAP Lezers, stond U wel eens stil voor eene etalage van vogelhandelaren? Dit deed ik verleden week en zag daar- in een treurende vogel (een merel) in een kooitje, waarin een meesje met moeite een paar sprongetjes zou kun- neiiy maken en deze vogel zich nauwe lijks zal kunnen omkeeren. Verder constateerde "ik 2 aapjes met breede solide halsbanden, die hun kop jes de noodige vrijheid benamen. Met welk nut deze halsbanden waren aan gebracht, ontging mij ten eenenmale en een ieder die het mede aanzag moest deze behandeling betreuren. liet eene aapje probeerde het andere treurende aapje met zijn fratsen en liefkozingen op te beuren, als wilde het hiermee het lot van deze gevangene verzachten. Waar zooveel gedaan wordt om het leed der dieren te verzachten, is hiei een ingrijpen hoogst noodzakelijk. Mis handeling van huisdieren is strafbaar en goddank worden de dierenbeulen tegenwoordig flink door den rechter ge straft. Dieren in gevangen staat hebben reeds een treurig bestaan, maar hoe te meer wanneer dc hokken er niet op berekend zijn? Deze wantoestand kan iedereen dagelijks achter het raam van een Amersfoortschen vogelhandelaai constateeren. Ik vermoed dus, dat de man geen strafbaar feit pleegt, anders had een rnedelievend autoriteit toch al lang ingegrepen. Arme vogel, arme aapjes! Mocht dus geen vervolging kunnen plaats hebben, dan raad ik alle dieren vrienden aan dergelijke zaken te boy cotten, opdat het treffen in den geld buidel zulke personen tot inkeer kan doen komen. U, hooggeachte redactie, beleefd dank zeggend voor de verleende plaatsruim te, verblijf ik Hoogachtend W. HEYBROEK. Mijnheer de Redacteur. Hiermede verzoek ik U plaatsing van onderstaande in uw veelgelezen blad In uw blad van enkele dagen geleden stond een ingezonden stuk over „Betei geen onderwijs, dan slecht onderwijs," waarin ter sprake kwam dat cursisten geen deugdelijke leiding kregen bij het tc volgen onderwijs, maar wel prima voorlichting Aan het Plan van den Ar beirl. Maar 's Woensdags bij het uitbetalen van de steungelden staat in het lokaal van de Arbeidsbeurs, waar is aangege ven: „deze lokalen zijn uitsluitend te bezigen voor het uitoefenen van dezen dienst, of al wat daarmee in vefband staat," een colporteur voor het inza melen van gelden voor de strijdende roode makkers in Spanje. Iets wat mijns inziens niets te maken heeft met de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, maar door dezen dienst en de aanAA-ezige poli tie schijnbaar ongemoeid gelaten wordt, want eerst stonden zij voor het ge- bouAv, maar thans erin. Een onhoud bare toestand en voor velen een erger nis. Mijn dank voor de plaatsruimte F. J. v. d. VEER. Langestraat 56 Telefoon 886 Grand Théatre. Van 4 t/m 10 December vertooning van dc film: „Mutmy on the Bounty." Voorstellingen Zondag 2, 5 en 8.30 uur n.m. Overige dagen 8.15 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee. VA uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 4 December vertooning van de films „Onze kleine Meid" en „Einde slecht alles goed." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amicitia. Geen film- vertoon ing. Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag cn Dinsdag S.10 uur n.m. Museum Fléhito. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gc- bouAv Theosofische Vereeniging. Regcntesselaan. lederen dag van GS uur. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 11 December. Amicitia. Revue door het gesticht Hoenderloo 8 uur. 1213 December. De Valk. Ten toonstelling van kanarievogels. 11—13 December. De Valk. Dui ven tentoonstelling van „De Lucht post". 12 December. De Valk. Soirée A. G.V. „Excelsior" 8 uur nam. 12 December. Amicitia. 't Nut. Nieuw SchouAvtooneel voert op „De Vreemdeling" 8 uur nam. 13 December. Theosofische Loge: Ned. Juristen Bond en Joorlsche Vrouwen-vereeniging Praclisch Pa- Iestina-werk. Feestavond. 8 uurnm 14 December. Luthersche Kerk Openbare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Sprekers D9. W. F. Golterman, Doopszez. Pred. al hier over „Vrede op aarde" en ds. D. Broers, Ned. Herv. Pred. te Schiedam over „Vrede in mijn hart". 8.15 nom. 14 December. Hotel Monopole. Werknemende Middenstand verga dert. 8.15 uur n.m. 15 December. Volksgebouw. Ins-t. v. ArbeidersontAvikkeling. Ds. Faber spreekt OA'er religieuze gedachten in de verzen van Troelstra. 8 uur 15 December. Bestuurskamer Amicitia. Mij. Nijverh. en Handel. Lezing van ir. Brunings over de kosten van de electriciteit en electr. tarieven. 8 uur. 16 December. Markhhal. Uitvoe ring Amersfoort's kinderkoor Jacob Hamel. 16 December. Amicitia. 't Nut. Kindcrmatinée. Poppelspel van Bert Brugman uit. Laren. 16 Dec. Nieuwe Kerk. Kerst-Uit voering door de Chr. Zangvereeni- ging „Sursum Corda". 8 uur n.m. 17 December. Remonstrantsche kerk. Ned. Protestantenbond. Ds. Golterman spreekt over: „Geestelij ke crisis onzer dagen." 8 uur n.m. 17 December Amicitia. Uitvoering Gymn. ver. „D.O.T.O.", 8 uur n.m. 18 December. Amicitia. Abonne mentsvoorstelling. Gezelschap Jan Musch voert op „Baron Tip." 8 uur 19 December. Fléhite. Oranje- tentoonstelling. 19 December. De Valk. 1234-Jarlg bestaan Muziekvereen. „Excelsior." 8 uur. 20 December. „Hotel Monopole" Joodsche Ver. „Nut en Genoegen". Lezing van den heer A. Emanuel, Arnhem, OAer: „Iets over omgang met menschen." 8 uur n.m. 21 Dec. Dc Valk. Jaarvergadering. Ver. v. Slechthoorendcn. 8 uur. 21 en 22 Dec. Amicitia. „De Prin- cevlaig" voert op „Zonsopgang" 8 11. 22 December. Amicitia. 't Nut. Jeugdconcert. 10\uur v-m. 23 Dec. t.m. 10 Januari. De Poth. Amersf. Kunstkring. Tentoonstel ling schilderijen van Persneke. 23 Dec. Amicitia. Uitvoering van Toonkunst. 8 uur. ZEIST 18 December. Figi. „Het Masker" voert op: „Le Coeur". 8 uur. UTRECHT 11 December. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch Operette „Sissy." 7M uur. BAARN 3 t/m 15 Dec. Baamech Lyceum. Tentoonstelling van oude en moder ne penningen. Dagelijks 10—4 en Zondags 1.304 uur. Bekensteinselaan 10 Telefoon 543 Amersfoort 3 grote toonzalen met 28 modelkamers 7 étalages „Ik weet heel goed dat het uav schuld niet is dat er een heer te veel is op dit partijtje, maar ziet u nu wer kelijk geen kans om ergens anders te veel te zijn?" (London Opinion). FEUILLETON 65 Simon keek droevig naar de rij klei ne, sierlijke schoentjes. Nooit weer, dacht hij, nooif weer.... Wat zou er een ledige ruimte in zijn leven komen. Met een zucht wendde hij zich af, hij knipte het licht uit. In zijn eigen ka mer keek hij op de klok; het wae tien minuten over tien. Zij zouden er om tAvintig minuten over tien zijn. Als hij nu wegging, behoefde niemand te wach ten. Hij nam het kleine pakje waarin zijn bezittingen waren gepakt, op en verliet de kamer. Hij sloot de deur acu ter zich. De auto stond voor. Een oogenblik bleef hij naast den wagen staan om een cigaret aan te steken. In het bij zijn van den monteur wildé hij zich niet gehaast toonen. Hij bemerkte dat hij zijn laatste lucifer gebruikt had en verzocht don monteur een ander doosie voor hem te halen. Nauwelijks had hij dat gedaan of van een nabijgelegen kerktoren speelde het klokkespel h*l halve uur. Het was iets later dan hij gedacht had en hij werd nu eenigszins ongeduldig. Eindelijk, het leek wel ol het een uur geduurd had, kwam de monteur met de lucifers terug. Simon 6topte ze ln zijn zak, knikte den man vriendelijk toe en reed weg. In de nabijheid van het oude fort was alles donker en verlaten. Hij reed zijn Avagen in de schaduw van don muur en keek angstig naar de anderen uit Maar er kAvam geen mensch opdagen Na enkele oogenblikken zette hij den motor af, knipte de lichten uit en stap te op den AvegMisschien hadden zij het het beste gevonden om den hoe* te blijven 6taan. Hij floot daarom zacnt jes, maar er kwam geen antwoord. Simon begon angstig te Avordcn. Het zou ongeveer kwart aoor elf zijn, hij was verschrikkelijk laat. Zij zouden hier al wel twintig minuten hebben kunnen zijn En A\*aar was Richard? Zou Shubin hen wel losgelaten hebben? Of was het mogelijk dat de ontvluch ting verhinderd was en dat Richard hier een paar minuten geleden Avas gearresteerd? Hij keek zenuwachtig den weg op. Op eenigen afstand var. hem liep iemand voorbij. Slechts een oogenblik kon hij de gestalte zien in het licht van de nauwelijks licht ge vende lantaarns. Niemand scheen zich te bekommeren om Simon en zijn wa gen. Hij liep eenigszins gebrekkig den hoek om en vond daar de afgebrokkei de treden van een trap die naar boven leidde. Hij kwam aan een rechthoekig. ZAvart hordes AAaarop hij eenigen tijvl bleef staan .Hij luisterde aandachtig. „Richard,' riep hij zacht cn ofschoon hij bijna fluisterend geroepen had klonk de echo van zijn stem alsof hij ga- schreeuwd had Hij wachtte, maar er kwam geen antwoord. Hij liep dus de trap weer af en ging weer naar zijn wagen. Hij Avas nu werkelijk bevreesd dat er iets niet in orde Avas. Zij zouden toch in een kAvartier tijd den weg door de grafkelders wel hebben kunnen af leggen. Misschien was de vlucht toch mislukt. Maar dan bleef Richard toch nog over. Waar kan die dan zijn? Hij ging weer in de auto zitten en dacht na over allo hindemissen die mogelijk ovenvonncn moesten worden. Zou hij Aveer naar het hotel teruggaan, of wachten tot zij toch nog zouden ko men? Hij was bang dat er ieder oogen blik een politieagent op het tooneel zou kunnen verschijnen en hem vragen wat hij hier pigenlijk uitvoerde Of er ger nog, als Shubin eens iets verraden had, zouden de mannen van Lo6hkin kunnen komen om hem te arresteeren Hij hoorde het klokkespel van don toren elf uur slaan. Hij was erg zenuw achtig. maar hij realiseerde zich da', wanneer Rex en de hertog later zouden komen, dan zij oorspronkelijk gedacht hadnen, en als zij zouden merken dat Si mor er niet was. er een hopelooze to-fltand voor hen geschapen zou zija Hii besloot dus te Avachten. Een oogen blik later hoorde hii het geluid van voetstappen Een groote gestalte stapte naai de auto en keek hem aan Simon s'aakle een zucht van verlichting Da: kon niemand anders dan Rex zijn cn de tweede gestalte moest de hrtog zijn „13en jij het?" fluisterde hij. „Inderdaad Yakovkin vertelde ons dat er een auto buiten op ons zpu wach ten. Maar wij zijn allemachtig laat, er is etn.ongriuk gebeurd." „Och. dat doet er niet toe! Vlug, waar is Diehard? „Een oogenblikje geduld." „Om Godswil, maak tach voort," riep Simon uit, toen zij »onder /erdere ver klaring weer terugkeerden. ,De oolitie kan ieder (.ogenblik hier zijn." Hij wachtte ongeduldig Toen zag hij weer bcAvegende gedaanten in dc duisternis. Rex en de hertog droegen iets tusschen zich in dat veel op een menschelijk lichaam geleek Simon's hart stond bijna stil. Droegen zij Ri chard? Het \olgende oogenblik A\rist nij dat het zoo was. De hertog en Dex zetten hem achter in den wagen, zijn hoofd hing slap op zij. Zijn gezicht Avas met bloed be smeu rd. „Wat is er gebeurd?" vroeg Simon angstig en ging naast den geAvonde zitten. „Rex, ik geloof dat het 't beste is dat jij de aulo bestuurd. Mijn been is nog erg gevoelig." „Ik heb hem een tik gegeven" ant woordde Rex, terwijl hij het stuurrad van de auto overnam. ,,ïk wist niet avIa het was in die hel daar." „Hij... hij is toch niet dood. wel?" vroeg Simon huiverend. „Wij weten het nog niet," antAVoord de rle hertog. „Ik zal direct naar hem kijken. Laten wij nu gaan," drong hij aan. „wij zullen later verder spreken." Rex stuurde de auto in de richting van de rivier en spoedig hadden zij den hoofdweg bereikt, die liep van Birdichy naar de grens. Het was een groote, moderne wagen, de telegraaf palen vlogen aan beide zijden van den weg aan hen voorbij. Zij moesten mee'* dan honderd en tachtig mijl afleggen. Rex nam dus zijn kansen waar, hij reed zoo hard hij kon. Zoo gauw zij de buitenwijken van Kief achter zich hadden, nam de her tog zijn zaklantaarn uit zijn zak en be gon Richard's hoofd te onderzoeken Nog nooit in zijn leven had Rex zich zoo ellendig gevoeld hij had toch ook niet kunnen vermoeden wie die man was die met het licht naar hen toekwam. Hij had niet het minste idee dat Richard in Rusland was en nu, nu had hij misschien -een van zijn beste vrienden gedood. „Zeg, hoe gaat het met hem?" vroeg hij bezorgd. „Hij leeft," zei de hertog geruststel lend. „Wij mogen Avel dankbaar zijn dat je hem met den marlpriem een tik gegeven hebt, wan als het een ijzerjn staaf geAA-eest was zou zijn schedel als een eierdop gekraakt, geAVorden zijn Hoe kwam hij eigenlijk in Rusland?" „Ilij kwam over om ons te bezoeken Ik dacht dat Valeria PetroAvna jullie beiden veilig en wel uit de gevangenis gekregen had. Gisteren hoorde ik voor het eerst dat dit niet het geval was Hij heeft het plan voor de ontvluchting uitgewerkt. Is hij ernstig geAVond?" „Op zijn hoofd kan ik geen wond vinden. Zijn hoed heeft hem gered. Ik denk dat het bloed uit zijn neus geko men is." „Hoe ter wereld kon dat gebeuren?" „Wij waren in die vervloekte kel ders", legde Rex uit. „Ik kreeg er ge woon kippenvel van. Opgepropt met mummies. Ons licht ging kapot en toen waren wij inderdaad in een hel. 't 16 met geen pen te beschrijven hoe heet het daar Avas, wij konden nauwelijks ademhalen. Toon dacht ik dat wij ach tervolgd werden, wij zabe.i iemand met een licht uit een gang komen, ik sloeg hem neer en de Reichleau nam hem zijn lioht af." „Ik denk dat hij ongerust geworden is, en dat hii jullie is gaan zoeken." „En wat een geluk dat hij dat ge daan heeft", zei de hertog. „Als hij hel niet gedaan had zouden Avij daar zeker den dood hebben gevonden. Bovendien was ik nog bang dat, wanneer wij uit zouden komen, wij je niet mee.' vinden zouden. Leshkin is naar Moskou ge\\ee6t en heeft met Stalin gesproken- Je zou vanavond gearresteerd worden Simon lachte op zijn eigenaardig?, nerveuze wijze. „'t Is Avaar," voegde Rex eraan toe .Die oude schurk heeft het ons ze» verteld. Er zou morgenochtend een schictpartijtje plaats vinden en wij zou den voor schietschijf dienen." „Welnu, ik ben blij dat wij althans voor hot oogenblik uit de misère zi)n Tk hoop echter dat hij het nu niet op Marie Lou gemunt heeft." t „Marie Lou? Was die dan ook hier' riep Rex uit. „Waarom is zij dan ro» hier?" „Zij Avas bij Richard." vertelde SimoP. „maar hij Avilde niet dat zij in dit avon tuur gemengd zou worden." „Hola, niet zoo vlug. wacht even- Rex liet den wagen langlamer loopen- „Wij kunnen haar daar toch niet alleen achterlaten?" Simon schudde zijn hoofd. „Dat is orde. Richard heeft speciale schikkin gen voor haar getroffen. Zij heeft nu een Engelsch paspoort. Hij is onlangs in Weencn met haar getrouwd." „Goeie genade, dat meen je toc™ niet?" „Waarachtig. Ilij zei dat hij niet zon der haar naar Rusland terug kon gaan- Zij moest al6 zijn tolk fungeeren. Ma a als je het mij vraagt, dan moet ikj8 zeggen, dat hij stapelgek op haar is- (Wordt vervolgd)-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6