BLAUWE HUZAREN DEFILEEREN De jeugd en de bobbaan „BARON TIP" HUZAREN UIT SPORT VIERT HOOGTIJ DE VIJF GEBODEN VAN DEN SLEDEVAARDER Het begin der opruiming Amersfoorts' Mannenkoor AMICITIA Vrijdag 18 December 8 uur De beëediging van Prins Bernhard is vastgesteld op 23 December te Den Haag AMERSFOORT ONGELUKKEN OP DE BOBSLEEBAAN AM. CAROUSSEL VEREENIGING WEET U, DAT DE MORRIS EIGHT EEN BENZINE VERBRUIK HEEFT VAN 14 K.M. OP EEN LITER; J. J. Molenaar, Stationspl. 5, Amersfoort, Tel. 1210 Groot vermaak ONSCHULDIG VERMAAK? DE ORANJEFEESTEN Gezelschap „JAN MUSCH" met het SUCCES BLIJSPELvan 't seizoen van C. HOLM en G. ABBOTT Alleen voor Amersfoort R.K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" X WOLLEN DEKENS X nfc* van de firma Zaalberg Zoon c 2c BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 STADSNIEUWS AAR wij uit betrouwbare bron vernemen, zal op Woens: dag, 23 December a.s. de beëediging van Z. D. H. Prins Bernhard in Den Haag plaats hebben. Na afloop van de beëediging zal een défilé worden gehouden voor Prins Bern hard. Aan dit défilé zal worden deelgenomen door het eerste eskadron van het eerste halfregiment Huzaren uit Amersfoort onder leiding van commandant ritmeester P. C. L. Blom. VROEGER werd dit eskadron bet Koningseskadron genoemd. Op 9 Januari 1311 werd te Leeuwar den door den luitenant-kolonel J. G. Baron van Sytzama opgericht het Noord-Nedcrlandschc Regiment Dra gonders van Sytzama (Regiment Zware Dragonders no. 1). De benaming werd spoedig veranderd in Regiment Dra gonders no. 2. terwijl bij aanschrijving van 7 Maart 1814 de naam werd Regi ment Dragonders no. 3. Van dit regi ment nam een detachement dëel aan I-Iet beleg van Naarden in 1S14 Bij Besluit van den Souvereinen Vor?t van 10 December 1814 werd het Regiment, Regiment Karabiniers no, 3. Deze Ka/a- biniers namen op 18 Juni 1815 deel aan den Slag bij Waterloo, bij welken strijd zij zich bijzonder onderscheidden. Zware verliezen werden geleden. Er waren 32 dooden. waaronder den regi mentscommandant. terwijl er boven dien nog 3} gewonden waren. Bij het regiment werden uitgereikt 20 Militaire Willemsorden en als herinnering aan den heldhaftigen kamp voert de regi- ments-standaard nog steeds het op schrift ..Waterloo 1815". Kort daarop nam het regiment deel aan den Veld tocht in Frankrijk in 1815. bij welken tocht het meestal bij de voorhoede is ingedeeld. Bij Koninklijk Besluit van 15 November 1815 werd de benaming Afdeeling Karabiniers no. 3 en het jaar daarop had op 18 Juli opnieuw een ver andering plaats en werd de naam ge wijzigd in Afdeeling Kurassiers no. 3. Deze afdeeling nam op 23 September 1830 deel aan- den aanval op Brussel en vervolgens aan den Ticndaagschon Veldtocht., welke van 2 tot 12 Augustus 1031 gehouden werd. Bij dezen tocht kwam de afdeeling evenwel niet in het Vuur. Zware Dragonders Bij Koninklijk Besluit van 11 Maart 1841 werd de afdeeling omgedoopt in lste Regiment Zware Dragonders, ter wijl deze benaming bij Koninklijk Be sluit van 15 October 1843 wederom werd gewijzigd in lste Regiment Dragonders. Bij Koninklijk Besluit van 8 Mei 1S67 werd bet lste Regiment Dragonders veranderd in lste Regiment Hussaren, terwijl toen tevens de attila met roode tressen werd ingevoerd. Bij Koninklijk Besluit van 14 Febr. 1881 werd het regiment opgeheven. Het lste, 2de en 3de Eskadron gingen over als 5de Eskadron, respectievelijk naar het 3de, 2doe en 4de (lste) Regi ment. Hussaren. Hot. 4de Eskadron werd Eskadron Ordonnansen. Langen tijd bleef dit zoo. totdat in 1905 weer werd samengesteld hte le Regiment huzaren, hetwelk bestond uit de 5de eskadrons der overige regimenten hu zaren, ferwiil een nieuw 4de eskadron werd opgericht. In 1009 kwam de samenstelling geheel gereed. Op 15 Mei 1922 werd hte regiment: le h&Jf-regiment huzaren, waarvan mo menteel commandant is luitenant-kolo nel K. G. v. d. Mandele. Omtrent, het défilé in Den Haag kan nog meegedeeld worden, dat het eska dron gecompleteerd zal worden door Hoewel het sleeën gistermiddag op de bobbaan aan het Belgisch monument zonder ongelukken verliep, zijn gister avond nog tamelijk ernstige ongeluk ken voorgekomen. Bij een persoon werd een lichte hersenschudding geconsta teerd, terwijl een lG-jang meisje ter na dere observatie naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. Vermoedelijk heeft zij een sleutelbeen gebroken. Een oorzaak van kleine ongevallen moet toegeschreven worden aan het feit, dat men inplaats van op het wandel pad op de sleebaan zelf ging loopen, dit in verband met de gladheid. Wat de baan zelf betreft, deze begon gisteravond al teekenen van verval te vertoonen. Hier en daar kwam het zand reeds boven, en ook de bocht werd minder glad. Misschien dat dit euvel vandaag door het. opwerpen van sneeuw Verholpen kan worden. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het examen Candidaats-rechten onze stadgenoote, Diej. B. M. de Beaufort. Onze stadgenoot, de heer J. Bosboom, slaagde te Utrecht voor hel door de Nederl. Spoorwegen gehouden Surnu merairs-examen (met vreemde talen). Huzaren uit Deventer. Voor de be ëediging is de grijze veldtcnue voorge schreven en voor het diner, dat in hotel De Witte Brug te Den Haag zal worden gegeven, de ceremoniecle tenue. Bij de beëediging zal Z.D.H. Prins Bernhard de uniform van de Blauwe Huzaren dragen. De Blauwe Huzaren zullen 7 Januari weer een belangrijke taak te vervullen krijgen. Zij zullen voor het Paleis een eerefront moeten formeeren, terwijl de trouwkots door twintig officieren van de Blauwe Huzaren geëscorteerd zal worden. Zij zullen gekleed zijn in de ceremonieeie tenue. Deze taak is aan tien beroeps- en tien reserve-officieren opgedragen. Evenens zullen de onder officieren van de Blauwe Huzaren een eerefront vormen. In verband met de beëediging zullen de Huzaren, Dinsdag, 22 December a.s., reeds naar de Residentie vertrekken. Lt. W. C. H. van Reede spreekt in hotel „De Witte" over „De zit in verband met de besturings» -■efeningen" Donderdagavond vergaderde de Amenf-foortsche Caroussel Vereeniging in hotel „de Witte". De voorzitter, de hoer W. C. A. Kroes, opende de druk bezochte vergadering met eenige me- dedeelingen de vereeniging betreffen de. o.a. omtrent een op Zaterdag 19 De cember a.s. te houden Ralley en nadere plannen voor eerstvolgende wedstrij den, waarna hij het woord verleende aan den heer W. C. H. van Reede, le luit. der cavalerie alhier, over het on derwerp: „De rit in verband met de bcsturi ngsocf eni n gen Spreker behandelde dit onderwerp op prettige en duidelijke wijze, toege licht met verschillende toepasselijke lichtbeelden, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op clcn eisch, dat de „ci viele" "ruiter zich 6peciaal moet toeleg gen op een goede zit, de juiste houding te paard, als „hulp" voor het paard, met weglating van allerlei overbodige bewegingen, die het paard eerder van de wij*? brengen. In verband met. den zit werden ook de tcugelhulpen bespro ken. Tijdens een korte pauze werden door den uitgever van het maandblad „Rij den en Jagen" twee zilveren medailles aangeboden als prijzen voor den te hou den Rallye, welke aanbieding onder luid applaus dankbaar werd aanvaard. Na dc pauze vertoonde spreker nog een reeks lichtbeelden. ts voorzien van hydraulische remmen; een 4 cylinder vlertact motor heelt; de inhoud van het oliecarter der motor 6lechts 2 8/10 litor bodraagt; valt onder do laagste klasse der wegenbelasting. VRAAGT DEMONSTRATIE. De bocht is niet zoo gevaarlijk meer als in vorige jaren [j E bobbaan bij het Belgisch monument staat dc laatste da- pen weer in de volle belangstelling van de Amersfoortsche jeugd. Pe sneeuw heeft baar plicht gedaan en de helling van een behoorlijk wit dek voorzien, dat dank zij de lichte vorst spoedig een vasten en gladden vorm aangenomen heeft. Vorig jaar maakte dc snelheid van de baan nogal tamelijk veel slachtof fers onder de jeugd on daarom is men er van gemeentewege toe overgegaan het gevaar, dat dc bocht opleverde, zooveel mogelijk te Ibeperken. Het hoogste gedeelte, dus de buitenbocht, werd eenigszins uitgebreid, waardoor de kans, om uil de bocht te vliegen, verkleind werd. Dat deze kans echter nog altijd is blijven bestaan, is ons gistermiddag gebleken. Aanvankelijk ping alles prachtig, de baan moest nog ingereden worden, hetgeen ten koste van de snelheid van de sleden ging. Later op den middag, toen een steeds grootcr aantal jongens en meisjes kwam opdagen, werd de baan spiegel glad en was het een groote kunst, om zonder remmen en gemanoeuvreer het eindpunt, te hereiken. Evenals dat mei andere snorlen het geval is, moet men ook de sleesport aanvoelen en het juis te moment weten om de bocht in te gaan. Men hoeft maar even te staan kijken, om te zien wie die kunst wel en niet verstaat, waarbij men natuur lijk wel rekening dient te houden mei over wat voor soort slee men de be schikking heeft. De sluurslcetjcs doen het in den regel het best en redden zich meestal uit moeilijke situaties, welke de stuurloozen maar al te vaak hij het gelijktijdig ingaan van de bocht veroorzaken. Sportief karakter Op den duur werd het echter vooi, allen moeilijk met volle snelheid en zonder een wit pak neer te strijken op het wandelpad langs de Prins Frede- riklaan. In die moeilijkheid zit juist het sportieve karakter van deze mooio sport opgesloten. Was zij er niet, dan zou de pret er gauw af zijn en slechts neerkomen op een zich van boven naar beneden laten glijden, iets waar nu eenmaal niet veel eer mee valt te behalen. De attractie van"de bocht moet blijven bestaan. Verbetering van de bocht Er is echter een „maar" aan verbon den: het. risico, dat degeen, die mei volle snelheid de bocht verkeerd neemt loopt, is te groot gebleven. De buiten- bocht vormt immers naar de andere zijde een plotselinge diepte en wio daarin smakt, is nog niel. gelukkig. Vorig jaar gebeurde het herhaaldelijk, Het gekoppeld sleeën kan hoogst gevaarlijk zijn Een belangstellend lezer schrijft ons: Nu de bobsledebaan bij het Belgisch Monument wederom een centrum is van sleetje rijden, zal bet geen kwaad doen erop te wijzen, dat dit sleetje rij den langs deze baan niet zoo n onschul dig vermaak i6, als het wel lijkt. Men mag wel indachtig zijn, dat als dc baan glad (bevroren sneeuwijs) is, de bocht normaal wordt ingegaan met een snel heid van 25 a 30 K.M. per uur. Wordt de baan als ijs gelijk, dan kan de snel heid wel tot 40 K.M. per uur stijgen. Dat een dergelijke snelheid eenige moed, doch zeker de volle aandacht en zekere graad van behendigheid bij liet doorgaan van de bocht va nden berij der eischt, behoeft wel geen betoog. Het is daarom, dat men het navolgende in acht neemt: 1. Begint sleeds aan het begin en niet zooals meerderen doen op een lager go- deel te Uw snelheid is veel geringer dan van hen, die aan liet begin begint. Men zal elkaar voorbijgaan en dit is al gevaarlijk; dcor zenuwachtigheid raakt men zijn stuur kwijt, men gaat slingeren met gevolg een aanrijding; doch dit wordt nog gevaarlijker als te gelijk de bocht genomen wordt. Door de snelheid gaat men in de bocht omhoog, men dringt zijn nevenligger meer en meer naar den rand met als mogelijk gevolg een meer of minder ernstige val. 2. Gaat nooit tegelijk af, doch wacht steeds 5 a 10 sec. en volgt dan. Ieder is dan vrij zijn baan te kiezen en zich in tc stellen bij het ingaan van de bocht. Gaat liet ondg-ueg verkeerd, dan heeft men tijd de baan voor zijn opvolger vrij te maken, doch doet dit vlug en tracht nooit onderweg een nieuw begin te maken, want Uw opvol ger zit U direct op de hielen met veel grootcr snelheid. Houdt nooit een snel heidswedstrijd, tenzij tegen het horlo ge, iedereen gaat dan alleen over de baan. 3. Houdt bij het afgaan zooveel moge lijk het midden van de baan, want reeds bij het ingaan van de bocht gaat gij vanzelf naar den bovenkant, en richt dan direct Uw stuur eenigermate naar het middelpunt, van de boëbt. Dit eischt eenige behendigheid. Doet men dit niet, dan vliegt men zeker uit de bocht en kan men een leelijken val maken. 4. Kruist nooit ue baan, noch te voet, noch per slee. Dit is hoogst gevaarlijk, men kent dc snelheid niet van hem, die van boven komt. Leidt nooit, de aandacht, van den rijder af, hetzij door roepen, wenken of, wat ook voorkomt, met het gooien van sneeuwballen. 5. Als, raad moet gegeven worden: Is men bang voor de groote snelheid of mist men voldoende macht over zijn slee, blijft dan van deze baan verre. Wenscht men geen aandaoht aan het bovenstaande te geven, weet dan dat gij een gevaar zijt van Uzelf, doch nog grooter gevaar zijt voor anderen. Ouders en opvoeders, bobsleëcn is geen onschuldige sport, groote gevaren zijn hieraan verbonden, als men maar in het wilde weg zijn gang gaat en houdt Uwe kinderen en leerlingen van deze bobbaan, als zij bang zijn voor de groote snelheid, eenige behendigheid missen in liet besturen van de slee of zij zich niet willen onderwerpen aan de eerste regelen, die het gebruik van een bobbaan eischt. Ook het gekoppeld sleeën (elkaar vasthouden, twee of meer sleeën achter elkaar) kan hoogstgevaarlijk zijn. Raakt de verbinding los, dan heeft de achterman direct geen stuur in zijn slee. Dit moet bij de groote snelheid leiden tot een chaos en de baan is niet vlug genoeg vrij voor den opvolger. nyi de bocht sindsdien verbeterd is, be hoort een dergelijk geval gelukkig tot de groote uitzonderingen. Tot nu toe deed zich dan ook geen ongeluk vooi en de meesten slagen er wel in, om, wanneer „de afgrond dreigt", de slee op tijd vaarwel le zeggen en „persoon lijk" den tocht voort tc zetten! Voor komen is echter altijd nog beter dan genezen en daarom verdient hot aanbe veling den rand van de buitcnbochl te verhoogen, zoodanig, dat men na de verhooging geraakt te hebben, vanzei 1 weer naar het midden gestuurd wordt. Daarmede is dan zonder veel moeite alle gevaar weggenomen en blijft de eer, om de bocht, toch goed tc nemen, voor de jeugd bestaan. Misschien zullen er zelfverzekerden zijn, die zeggen, wie bobsleeën wil, ook maar risico moet loopen, maar men dient, niet te vergeten, dat er geen sprake is van een vereeniging, maar dat de haan voor een ieder openstaat, waaronder ook jongens en meisjes, die dc sleesport nog willen loeren. .Tuist de laatste categorie geeft een aardig ca chet aan de gebeurtenissen op de liaan en niet graag zouden we dat willen missen! Zoo men dus mocht overgaan tot verhooging van dc buitenbocht, dan moet even verder aan de andere zijde van de baan eveneens een randje gemaakt worden, want anders loopt men nog gevaar tegen het rasterwerk ter plaatse tc botsen. Nog een bezwaar Een tweede, ook gemakkelijk te on dervangen bezwaar, vertoonde zich gis teren in den vorm van den moeilijken „Weg zurück". Het pad, waarlangs men naar boven moest loopen. was vrijwel even glad als de haan zelf, zoo dat vele valpartijen zich voordeden. Met een paar zakken rood zand, die dc jeugd zelf wel uitstrooien, kan, be hoort ook dat soms pijnlijke ongemak tot het verleden. Wij weten, dat er ook nog stemmen opgaan, of de baan niet verlicht zou kunnen worden, liet bezwaar daarvan is, dat deze verlichting, die kosten met zich brengt, voor 95% van het jaar geen nut zou hebben, terwijl de overi- gp 5% nog afhankelijk is van de gril ligheid van onze winters. Misschien zou men den bocht kunnen verlichten, waarmede waarschijnlijk niet tc veel gemoeid is. Vroolijke sport HET bestaan van deze bobbaan, waarvan ons land er weinig telt, wordt overigens wel gerechtvaar digd door de animo, waarmede de jeugd er uren doorbrengt. Eerlijk ge zegd, waagden zich gisteren ook nog wel een paar oudjes op het gladde ta pijt, hel ging niet hard. maar ze kwa men er bocht of geen bocht! Er waren ook een paar aardige jon gens hij, die zelf een voertuig in el kaar hadden gezet, dat lach niet versierd was met een oud autostuur. Zoo kwam de sleep naar beneden, met minstens vier passagiers, links en rechts bungelden klompen en schoe nen, vier lachende hoofden knikten vriendelijk tegen het lachend pu bliek... Geen denken aan, dat dit vroolijke troepje strandde steeds werd met groo te snelheid de finish bereikt. Zoo heerschte er gisteravond in het schilderachtige landschap rond het Belgisch Monument erootc vreugde en vierde de sport hoogtij. Wij willen echter niet nalaten een waarschuwend woord tol. jong en oud tc richten en, gezien de snelheid van de baan, alle voorzichigheid le be trachten. „De Princevlag" voert „Zonsopgang" op Zooals wij U reeds eerder berichtten hoopt „De Brincevlag" afd. Amersfoort, op Maandag 21 en Dinsdag 22 dezer op tc voeren het bekende Historische too- neelspel van Mr. 1. van Sclievichaven (Ivans.). Dr. B. Keulen heeft zich bereid ver klaard beide avonden het openings woord te spreken, terwijl de Amersfoort sche Muziekvereëniging hare medewer king verleent met een zeer bijzonder Oranje-programma, voor deze gelegen heid zeer passend. Ter inleiding van „Zonsopgang" hoopt Dr. Kraft volgendo week in ons blad een, verhandeling tc geven over „De over gang van Amsterdam naar de Prinsgc zinden in 157S", een overgang die U Maandag 21 en Dinsdag 22 December ten tooneclc gebracht zal worden. Zoo openen dan deze avonden de Oranjefeesten in Amersfoort. Gezien het groote succes waarmede do leden der Princevlag in het begin van dit jaar „De Spion van den Prins" opvoerden, toen beide avonden voor een uitverkocht „Amicitia" gespeeld werd, twijfelen wij niet, of ook ditmaal zal de animo zeer groot zijn; men mag zich dus wel tijdig van kaarten voorzien! Voor kaartverkoop enz. verwijzen wij naar dc in dit blad voorkomende adver tentie. „MIJN STRIJD TEGEN DE N.S.B." De heer F. W. Wesscls, een vroeger functionaris van de N.S.B, en van wiens hand in den laatsten tijd een tweetal brochures is verschenen tegen die beweging, zal Maandagavond om kwart over acht in de Concertzaal Dc Valk spreken over het onderwerp: „Mijn strijd tegen de N.S.B." Voor bij zonderheden zie men een advertentie in dit nummer. Optreden var.: JAN MUSCH (Baron Tip). Mieko Flink—Verstraclo, Jaap van der Poll, Jeanne van Rijn, Adolphe Hamburger, Valk van Spiegel, Lize van der PollHamakers, Van Staalduynen, Emilo van Stuwe, Marcel Berkmans. Leest de critieken in dil nummer. Prijzen: van 0.75 lot 3.00 (rechten lnbogrepon). Plaatsbesprckcn: 17 en IS December van 10 tot 12. De termijn is nu bepaald van 9 Januari tot 9 Februari In verband met de huwelijksfees ten van het Prinselijk Paar en na gehouden overleg met vertegenwoor digingen uit den winkelstand ter plaatse had de Kamer van Koop handel en Fabrieken dezer dagen besloten om den termijn voor dc s-eizocnopruimingen, waarvoor geen vergunning der Kamer vereischt is, to veranderen aldus van 16 Januari lot 16 Februari. Door verschillende middenstanders is tegen dezen ernstig bezwaar gemaakt. Ten deele zijn deze bezwaren door dc Kamercommissie, die dit behandelt, on voldoende geacht, om op het genomen besluit terug te komen. Anderzijds zijn er bezwaren geopperd, die inderdaad geteld moesten worden. Daarom is liet besluit in zooverre gewijzigd, dat dc termijn van aanvang is bepaald op Zaterdag 9 Jan., eindigende 8 Februari d.a.v. Deze opruiming geldt voor alle branches en uitsluitend voor de stad AmersJoort. Kapelaan Nieberding spreekt in St. Aechten over „Eenheid bewaren" Gisteravond vond in St. Aechtcn een ledcnsamenkomst plaats der kiesveree niging „Recht en Orde," waarbij ook niet-leden konden tegenwoordig zijn, In zijn openingswoord wees mr. A. E. T. Kooien als voorzitter op de grociepde Oranjeliefde in den laatsten tijd, die ten voordcel e moge blijken van do par tijen der orde bij de komende veikie- zing. De vergadering was belegd voor een opwekkend woord van den eerw. lieer Nieberding, welke sprak over „Eenheid bewaren." Spreker schetste wat de Katholieken waren voorheen, wat hun positie werd tijdens de Republiek en in het grootste deel der 19e eeuw, en wat zc nu zijn, dank zij het werken van dr. Schaep- man, die de Staatspartij vormde en den arbeid zijner voorgangers als La Sage ten Broek, Broere, van Bree, Alberding Thijm e.a. Pictcit voor dat werken niet alleen moet de Staatspartij doen hoog houden, al zouden we daarin soms de zaken anders wenschcn. Thans met de wassende stroom van het ongeloof moeten we onze kracht en invloed behouden, die verloren gaat als de Katholieken versnipperen in klei ne groepen. Na deze opwekking sprak mr. Kooien als lid en Amersfoortsch burger over het dreigende gevaar voor Amersfoort gelegen in het rijkswegcnsplan. Aan dacht cn actie vroeg hij van alle bur gers en in hel. bijzonder van de R. K. Raadsfractie. De weg zou moeten lei den door de Soester Eng en bezuiden Amersfoort. Het bleek dus een oproeping voor het bekende plan-van Gent. De heer J. van der Linden, gemeente raadslid, zette een en ander recht. De weg op Hoevelaken zou niet loopen door den polder, zooals mr. Kooien had gezegd; dat was weer een andere weg. Oproeping tot actie was niet noodig. Jarenlang is reeds actie gevoerd door bet Gemeentebestuur cn door den Mid denstand. Het eenige wat nog kan be reikt worden is, dat de groote weg ten Noorden van Amersfoort iets dichter nabij onze woonplaats wordt gebracht. De tegenwoordige smalle toegangen vanuit do stad leveren geen onoverko melijk bezwaar; dat kan verbeterd wor den. Een ander punt van korte bespreking bracht een ander bestuurslid. Op de algemeene vergadering van den Rond van kiezers der R. K. Staatspartij in do rijkskieskring Utrecht werrl bespro ken het ongewenschte. dat. een wethou ders tevens lid is der Prov. Staten. Het Bestuur van den Bond zegde toe. daar mee rekening tc houden. Amersfoort verkeert in dat. geval. Nu bestaat echter de kans, dat bii ■neerleggen van het Statenlid maatschap do zetel voor Amersfoort verloren gaal. zoo niet het bestuur van genoemden Bond dit weet te voorkomen. Tn dien geest wilde snrokcr een ver zoek richten tot genoemd Bondsbesfuur. Aangezien de vergadering van heden geen huishoudelijke vergadering was, kon dit punt niet behandeld worden. Volgende maal wordt hef waarschijnlijk als bestuursvoorstel ingediend. Gedenkt liet dier! In dezo koude winterdagen Zou ik U gaarne willen vragen: Gedenkt het dicrl Als vogels heusch iels konden zeggen, Dan zou U... voedsel nederleggen: Gedenkt het dicrl IT hoort het dierenrijk niet klagen, Maar tóch doorstaat het winterplagen: Gedenkt het dier 1 De vogel zoekt... maar kan niet vinden... Wilt dót toch op het harte hinden: Gedenkt het dier I De vogels schuwen koude tijden, Tenzij; do mensehen iets bereiden... Gedenkt het dier 1 Hun maag is leeg... zij moeten eten... En vragen: wilt ons niet vergeten; Gedenkt het dier Vooral een sneeuwval brengt veel zorgen. Dan ligt de aarde zoo verborgen Gedenkt het dier 1 Toe, menschen, toont U vogel vrinden En laat die vrinden voedsel vinden: Gedenkt het dier I Zal 't eigen maal niet béter smaken, Als vogels uit den nood geraken,..? Gedenkt het dier De vogel zal z'n „Dank U" fluiten, Hij doet dat stróks bij zomer buiten! Gedenkt het dier! PHILIA. (Nadruk verboden"). ÜC M.H.VAN RAALTE 1 AMERSFOORT "f LANCESTRAAT 34 «Lr pfö. nfc in MOOIE PASTEL-TINTEN nU K in warme qualiteiten in alle grootten M. H. VAN RAALTE Concerteerde gisteravond in de Kapel van „Zon cn Schild" Gistelavond gal Amersfoort s Mannen koor een concert in de kapel van „Zon en Schild" alhier. Erwas zeer veel be langstelling. Het programma, dat voor deze gelegenheid met zorg was samen gesteld, werd door de aanwezigen met zeer gioote aandacht beluisterd cn liet hartelijk applaus dat na elk num mer klonk, was wel een bewijs dat men meeleefde met hetgeen geboden werd. Het was den menschen dan ook wel aan te zien, dat dezo muziek zijn goedo uitwerking niet had gemist. Aan dezen avond werkte tevens mede de violist Joh. Blok, die geheel belangeloos het programma met eenige vioolsolo's op luisterde, daarbij werd hij begeleid door den directeur der vereeniging Ger- rit van den Burg. Het was een uitstekend geslaagde avond, zoowel voor uitvoerenden als toehoorders. Deze fraaie kapel met zijn uitstekende accoustick, leent zich zeer gcrèd voor een dergelijke uitvoering. Ds. Nauta. de predikant van de stich ting opende den avond cn sloot op de gebruikelijke wijze. Namens de aanwezi gen dankte Z. eerw. voor hetgeen Amersfoorts' Mannenkoor hier geboden had en hij koesterde nu reeds de hoop, dat, wanneer weer een beroep werd ge daan op de vereeniging, deze bereid gevonden zou wórden nog weer eens een avond voor „Zon- en Schild" te ko men musiceeren. Amerfoort's Mannenkoor, dat meer malen op het. terrein der liefdadigheid werkzaam was, zal nu reeds die toe zegging gaarne willen doen, daarvan zijn we overtuigd. AD INT. OVERTREDING ARBEIDSWET Door de politie is tegen een bakker en een slager proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de arbeidswet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3