BLACK CAP Spaart punten Duinkonijn 50 punten Ramselaar J. A. SCHOTERMAN Zn. Verboden OLD SCOTCH WHISKY p. fl. f 3.75 VTRECHTSCHESTR. 17 Ao 187S Tel. 145 R.K. Werknemende Middenstand VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Üqswjda BRILMONTUREN Opticien Tijssen Interparlementaire Unie A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WONING-INRICHTING KEURCOLLECTIE TRAP- EN GANGLOOPERS door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 DECEMBER 1936 99 99 Sole Importers: Als spreker trad in „Monos pole" op: rector Colsen uit Nuth In Monopole hield gisteravond de on langs in beginsel opgerichte stands-or ganisatie voor den R. K. Werkenden Middenstand haar tweede samenkomst. Wèl waren 300 ui'noodigingen in zee gegaan, zei de heer L. J. B. Posthou- wer, voorzitter van het voorloopig be stuur, maar buitengewoon was de op komst niet. Als spreker trad hierna op de groote propagandist voor den W. M., rector Colsen uit Nulh (Limburg), een der medewerkers van dr. Poels bij diens katholieken socialen arbeid. Hij schet ste eerst, wat >nen onder standen ver staat, die de tijd zelve vormt. Het groot bedrijf en de grootindustrie hebben daarin veel veranderd De stand is de groep, die een aparte psyche heeft, met gelijksoortige levenswijze, gedachten, omgang, nooden. plichten, belangen. Het katholieke standpunt houdt reke ning met deze standen, die zich van zelf gevormd hebben. Het groote werk, het alles doordringen van het ware ka tholicisme van rechtvaardigheid, barm hartigheid en naastenliefde, kan slechts door de scholing der groepen. Wie weet, hoe na wc ook hier aan de Kladdera dats staan. Moeten we dat verheidenen van de maatschappij maar laten door gaan? We kunnen er, aldus spreker, te genop. we kunnen vernieuwing bren gen. Den modernen mensch moeten we omvormen tot echten katholieken geest, waarvan wij zelf het voorbeeld dienen te geven. Veel kan in deze uitgaan van den werknemenden middenstand. Spreker meent dat de publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties toch eindelijk wel zullen komen. In de Limburgsche mijnen zijn de contactcommissies slechts om te zetten in bedrijfsraden. Die contactcommissies zijn oorzaak dat Limburg sedert 1017 geen 6taking in de mijnen heeft gekend. Komt eenmaal de tijd der bedrijfsra den. dan moeten de katholieken be schikken over mannen met tact, door zicht en eerlijk katholicisme. Laat het kleine begin van den W. M. niet ontmoedigen, zegt spreker, elke groote formatie of beweging is klein ge weest in aanvang. Hierna zette hij nogmaals uiteen, dat de W M. een apart geheel vormt, dat ibans ook erkend wordt door 't Werk liedenverbond. VEREENIGING VAN HUIS VROUWEN Tijdens den Kerstmiddag op 21 Dec. van de afdeeling Amersfoort van de Ned. Verecniging van Huisvrouwen zal als spreekster optreden mej. Mien Lab- berton. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de keitjes. BURGERLIJKE STAND 14 December GEBOREN: Arie Christiaan, zoon van Johannes Klee en Cornelia Terschegget Lammigje, dochter van Geert Kroon en Remke Femia Ni esje Petten. Johannes Hendrik, zoon van Bernardus Cornells Bolwerk cn Gijsbcrta Ilendrika van Beek, Lamberta Jacoba Maria, dochter van Adrianus Cornelia Rijn dens cn Adriana Ilendrika Vronik. OVERLEDEN: Adriana Maria Maat je. 82 jaar, weduwe van Willem Johan nes Leijds. Augusta Louisa Maria Su torius, 54 jaar, ongehuwd. Gijsje van Putten, 72 jaar. weduwe van Peter Bar- reveld ARBEIDSBEURS AANVRAGEN VAN WERKGEVERS boven de 18 jaar 2 dagmeisjes, 5 dienstboden, 1 buffet juffrouw, 2 kruideniersbedienden, 1 meid-huishoud6tcr. beneden de 18 jaar 1 aank. kleermaker, 2 aank. bank werkers, 1 mangelster, 4 dagmeisjes, 1 2de meisje. AANBIEDINGEN VAN WERK ZOEKENDEN boven de 18 jaar 1 agent, 6 arbeiders zeepfabriek, 5 aulogeenlasschers, 6 automonteurs, 1 banderolleerder, 9 banket- en brood bakkers, 4 banketbakkers, 23 bankwer kers, 1 beeldhouwer, 9 behangers-stof feerders, 7 bctonvleciiters. 7 betonwer kers, 2 bezorgers, 3 bierbottclaais, 2 blikslagere, 1 bloemist, 2 boekbinders, 9 boekdrukkers, 5 boekhouders, 4 bouwk. opzichters, 10 broodbakkers, 59 chauffeurs, 1 chocoladewerker, 2 cigarillosinpakkers, 3 colporteurs, 3 constructiewerkers, 2 controleurs, 1 coupeuse, 13 dagmeisjes, 9 dienstboden, 22 clectriciens, 2 electr. lasschers, 5 expeditieknechten, 58 fabrieksarbeiders, 3 fabrieksmeisjes. 1 framebouwer, 2 framevijlers, 1 glas-in-lood-zetter, 2 gra- niet-schuurdere, 124 grondwerkers, 21 havenarbeiders, 3 hoefsmeden, 1 hout- draaier, 1 houtfraiser, 5 huishoudsters, 1 huisknecht, 5 hulp in de huishouding, 2 hulpvakarbeiders (typ.), 1 glassnij der, 2 meetarbeidere, 1 klompenmaker, 1 chef-zwikker, 1 overleersnij meester, 1 modelleur, 1 wielenmakor, 1 filiaal houder, 1 journalist, 1 kraamverzorg ster, 2 kinder verzorgsters, 1 ringster, 1 incasseerder, 4 inpakkers, 2 instrument makers, 44 kantoorbedienden (mnnn.), 12 kantoorbedienden (vrouw.), 13 kan toorwerksters, 2 kappersbedienden, 25 kellnere, 3 kctelmakcrs, 3 kistenplak- kere, 7 kleermakers, 7 koks, 1 kopersla gere, 1 kookster, 7 kruideniersbedien den, 2 kuipers, 9 letterzetters, 1 id. op de machine, 3 lompensorteerders, 13 loodgieters, 5 loopknechts, 210 losse ar beiders, 6 machinale houtbewerkers, 10 machine-bankwerkers, 23 magazijn- knechts, 3 magazijnmeesters, 1 metaal- boordcr, S metaaldraaicrs, 1 metaal- f raiser, 5 metaalslijpers, 1 metaalzager, 62 metselaars, 6 meubelheitsers, 23 meu belmakers, 2 meubelstoffeerders, 1 mo delmaker, 1 monteur, 8 naaisters, 7 olie slagers, 8 onderwijzers, 68 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 1 pettenmaker, 1 pianostemmer, 4 plaatwerkers, 2 radio monteurs, 13 reizigers, 4 rijwielherstel lers, 3 rijwiel lakkers, 1 6tecnzager, 1 mach. zwikker, 1 schoer.snijder, 1 chef- stanzcr, 1 biezcr, 1 poelier, 1 keurmees ter, 1 chef de bureau, 1 huisbewaarder. 1 kapster, 1 verpleegster, 2 hoofdonder wijzeressen, 4 rijwielmonteurs, 3 scheer ders (textiel), 144 schilders (huis), 2 schilstere, 5 schoenmakers, 23 sigaren makers, 1 6igarensorteerder, 11 smeden, 6 slagers, 9 soldeerders, 1 spoorweg arbeider, 1 steenhouwer, 6 steno-typis ten, 4 stokers, 13 straatmakers, 24 straatmakere-handlangers, 1 strijkster, 46 stukadoors, 1 suiker-werker, 1 ta baksbewerker, 2 tabakstrippers, 2 bouw kundigen, 1 teekenaar (electro-techn.), 1 teekenaar (werktl.), 1 teekenaar (cen trale v.), 4 textielarbeiders, 107 tim merlieden, 25 tuinlieden, 1 twijner, 3 veldarbeiders, 1 verfmaler, 2 verkoop sters, 2 vernikkelaare, 3 vertegenwoor digers, 1 verver, 17 verwarm ings-mon- teurs, 2 verwarmingstechn., 2 viltbe- werkers, 18 voegers. 10 voerlieden, 1 vuurwerker, 5 wafclbakkers, 2 wasch- knechts, 1 warmoezier, 7 werkmeesters, 55 werkvrouwen, 32 wevers, 7 winkelbe dienden, 7 winkeljuffrouwen, 2 zadel makers. 2 zilverslijpers, 1 borstelmaker, 2 opticiens, 1 orgelmaker, 1 stempel- maker, 2 werktuigkundigen, 2 cigaril- losoppakkers, 1 zeeman, 1 porter. 1 waakster, 4 inpaksters, 6 onderwijze ressen, 3 wagenmakers. jonger dan 18 jaar 6 automonteurs, 3 banket- en brood bakkers, 1 behanger-stoffeerder, 4 brood bakkers, 43 dagmeisjes, 2 electriciens, 12 fabrieksjongens, 8 fabrieksmeisjes, 1 bosjesmaker, 11 kantoorbedienden (mann.), 12 kantoorbedienden vrouw.), 2 kappersbedienden, 1 kleermaker, 1 kruideniersbediende, 1 loodgieter, 4 loopjongens, 18 losse arbeiders, 1 ma chine-bankwerker, 1 magazijnknecht,, 1 metaaldraaier. 1 meubelmaker, 2 rij wielherstellers, 7 schilders huis), 1 steno-typiste, 1 stukadoor, 1 tabaksbe werker, 1 tabakstripper, 2 timmerlie den, 1 tuinman, 1 verkoopster (leerl.), 2 winkelbedienden, 4 winkeljuffrou wen. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de gemeente, raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvra gen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof 2. AANBESTEDING Heden werd door de Genie aanbesteed het maken van een gebouw tot legering van de School voor Reserve-officieren der Cavalerie alhier; raming 56.400. De aanbesteding had het volgende re sultaat: J. v. d. Wal, Zandvoort 53.777 J. de Vos 55.600 Arends, Dronrijp 55.700 H. van Keulen 56.000 H. J. Sluiter, Zwolle 56.800 Aann. Bedr. J. Heling. Zwolle 56.800 T. van Hoogevest N.V. 56.900 Akkerstaf, Deventer 57.900 J. Pierik, Zwolle 58.256 H. Barten t 58.694 J. H. Pierik, Zwolle 58.700 H. van Dijken 50.800 J. Oort, Friezeveen 59.840 Doedcns en Schilder, 't Zand 59.869 Wortel en Buizing, Tlburg 59.885 J. de Boer, Soesterberg 59.900 Gebr. de Vink, Groningen 59.975 Chr. Dietere, Burnum 60.000 de Bruine en van Riet, Goes 62.070 W. J. v. d. Weerd en Zn., Goes 62.6S0 De anderen alhier. SPORT EN SPEL AFDEELING I le klasse C.V.V.Stormvogels. ExcelsiorBlauw-Wit. XerxesR.C.H. A.D.O.D H.C. Ajax—D.F.C 2e klasse A Z.V.V.—O.V.V.O. West-Frisia— Hercules. O.S.V.—Hilversum. VeloxVriendenschaar. 2e klasse B De Kennemens—De Spartaan. H.R.C.E.D.O. 't GooiBloemendaal. 3e klasse D Amersfoortsche BoysDonar. Baarn—Holland. Zeist—H.V.C. A.P.W.C.—Z.N.C. ElinckwijkLaren. 4e klasse H CulemborgQuick. SoplaWoerden. Soest—P.V.C AFDEELING II le klasse G.F.C.V.U.C. Hermes-D V.S.—Z.F.C. D.W.S.Feyenoord. V.S.V.Sparta. 2e klasse A NeptunusO.D.S. B.E.C.V.D L. QuickSteeds Hooger. OvermaasS.V.V. 2e klasse B Emma—U.V.V. The Rising HopeSÜedrecht R.F.C.—D.C.L. D.O.S.U.V.S. UnitasAlphen. AFDEELING III le klasse N.E.C.Tubantia. WageningenP.E.C, Enschedesche BoysA.G.O.V.V. Z.A.C.Enschede. HeraclesGo Ahead. 2e klasse A Robur et VelocitasBorne. U.D.Zwolsche Boys. SallandiaRijssen. Rigtersbeek—Phcnix. HengeloK.H.C. 2e klasse B Be Quick—Rheden. ZulphaniaW.V.C. TheoleS.C.H. DoetinchemQuick. VitesseA.Z.C. AFDEELING IV le klasse P.S.V.—M.V.V. L.O.N.G.A.—N.A.C. RoermondJuliana BlcijerheideN.OA.D. B.V.V.Eind'hoven. AFDEELING V le klasse II.S.C—Achilles. VeendamFriesland. LeeuwardenHoogczand SneekG.V.A.V. VelocitasBe Quick. Grand Théêtie. Van Vrijdag 11 t-iTiWoensdag 16 December vertoo- ing van de film: „De kleine Madon na". Voorstellingen Zondag 2, 5 en 8.30 uur n.m. Overige dagen 8.15 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée. 2J4 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 1 December vertooning van de films: „De Dollarprinses" en „Der Vogel hand Ier". Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amiciüo. 13, 14 en 15 December. Vertooning van de film „De laatste Halte". Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur Museum Fléhlte. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheok. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Regentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. R.K. Leeszaal, Nieuw6traat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 15 December. Volk6gebouw. Ins-t. v. Arbeidersontwikkeling. Ds. Faber spreekt over religieuze gedachten in de verzen van Troelstra. 8 uur n.m. 15 December. Bestuurskamer Amicitia. Mij. Nljverh. en Handel. Lezing van lr. Bruninge over de kosten van de electriciteit en electr. tarieven 8 uur. 16 Dec. Theosofische Loge. Psy chometrische propaganda-avond van „Spritistenver. „Harmonia". Mevr. J. SchiferliDe Bruin expe rimenteert. 8.15 uur. Langestraat 56 Telefoon 886 16 December Amicitia 't Nut. Kindermatinee. Poppenspel van Bert Brugman uit Laren. 16 Dec. Nieuwe Kerk. Kerst-Uit voering door de Chr. Zangvereeni- ging ..Sursnm Corda" 8 uur n m. 17 December Amicitia. Uitvoering Gymn. ver. „D.O.T.O.". 8 uur n.m. 17 December. Remonstrantsche kerk. Ned. Protestantenbond. Ds. Golterman spreekt over: „Geestelij ke crisis onzer daeen." 8 uur n.m. 17 Dec. Grand ThéAfre. Zwitsersch Hotelplan. Cultuurfilmvooretelling. 8.15. 18 December. Amicitia. Abonne mentsvoorstelling. Gezelschap Jan Musch voert op „Baron Tip." 8 uur n.m. 19 December. Fléhtte. Oranje tentoonstelling. 19 December. De Valk. 12J4-jarig bestaan Muziekvereen. „Excelsior." 8 uur. 19 December. Doopsgezinde kerk. Kerstspel. S uur. 19 en 20 Dec. Sierkunst. Tentoon stelling Ncd. Vegetariërsbon cl. Resp. 1722 uur en 1012.30, 25 uur. 20 Dec. Volksgebouw Inst. voor Arbeidersontwikkeling. De heer H. G. Huslage spreekt over zijn reis naar Rusland. 10.30 uur v.m. 20 December. Doopsgezinde kerk. Kerstspel. 3.30 uur n.m. 20 December. „Hotel Monopole." Joorlsche Ver. „Nut en Genoegen". Lezing van den heer A. Emanuel, Arnhem, over: „Tets over omgang met menschen." 8 uur n.m. 21 Dec. - Amicitia. Vereen, van Huisvrouwen. Kersl middag. Spreek ster: mej. Mien Labberton. 2.30 uur n.m. 21 Dec. De Valk. Jaarvergadering. Ver. v. Slechthoorenden. 8 uur. 21 en 22 Dec. Amicitia. „De Prin- cevlag" voert op „Zonsopgang" 8 u. 22 December. Amicitia. 't Nut. Jeugdconcert. 10 uur v.m. 23 Dcc. Eben Haëzer. Chr. Dem. Unie. De heer J. Gorselink spreekt over: „Vrede op aarde". S uur. 23 Dec. t.m. 10 Januari. De Poth. Ameref. Kunstkring. Tentoonstel ling schilderijen van Permeke. 23 Dec. Amicitia. Uitvoering van Toonkunst. 8 uur. UTRECHT 19 Dec. Stadsschouwburg. „Het Masker" voert op „Le Coeur". 8 uur n.m. ZEIST 18 December. Figi. „Het Masker" voert op: „Le Coeur". 8 uur. 's-GRAVENHAGE, 14 December. De minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. A. de Wilde heeft. Zaterdagavond half 8 in het Hotel Wittebrug aan den voor zitter der Interparlementaire Unie graaf Carton de Wiart, ter gelegenheid van diens bezoek aan ons land, een diner aangeboden. Aan dit diner zaten voorts aan de secretaris-generaal van de Inter parlementaire Unie, dr. L. Boissies, de Belgische gezant, de heer C. A. Maskens, de 5linister van staat, \oorzitter van de Tweede Ivamcr, prof. Mr. P. T. M. Aal- berse, de leden van de Eerste Kamer prof. A. Anema, prof. dr. D. van Emb- den en Jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kcssenich, de leden van de Tweede Kamer W. H. Vliegen, mr. C. M. J. F. Geseling, Th. F. M. Schaepman en C. J. van Kempen, het oud-lid der Tweede Kamer prof. mr. V. H. Rutgers, de grif fier der Tweede Kamer Mr. L. A. Kesper en de secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken Mr» Dr. K. J. Frederiks. EERSTE HERINNERINGSBOOM Het planten van een herinnerings boom, ter gelegenheid van het a s. hu welijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.II. Prins Bernhard belooft een groot succes te worden. Reeds meer dan honderd gemeentebesturen hebben zich tot den heer W. B. Noteboom, Olympia- plein 71, Amsterdam, secretaris van do Centrale Vereeniging voor Schoolwerk- tuinen en Boomplantdagen in Neder land, gewend om voorlichting bij hel organiseeren van een feestelijke boonv plantdag met de jeugd. A.s. Woensdag 16 December, 's mid dags om 1.30 uur, zullen 400 leerlingen van de scholen te 's Graveland de eer ste herinneringsboom, een moeras-eik. planten op de „Spcrwerhof", het bezit van Jhr. Mr. W. F. Röell, vanwaar de groote zegetocht van ons dierbaar Vorstelijk Paar begonnen is. Bekensteinselaan 10 Telefoon 543 Amersfoort 3 grote toonzalen met 28 modelkamers 7 étalages Perzische en moderne dessins. Vrouw, tot het-heele-jaar-door- zwemmer: „Daar nou, heb ik je nu niet zóó gewaarschuwd om er niet te lang in te blijven?" (London Opinion). FEUILLETON 69 .„Absoluut, de machine heeft dezelfde merkteekens. Kijk, zij komt omlaag." „Zeg, wie zouden daarin zijn?" vroeg Rex angstig. „Ik denk Marie Lou," zei de hertog. „Neen," zei Simon hoofdschuddend „zij kan geen vliegtuig besturen." „Het kan niel anders Richard lachte opgewonden. „Niemand anders dan Marie Lou wist waar mijn vlieg tuig stond en waar wij elkander zou den ontmoeten." De machine was tot op vijfhonderd voet gedaald. In een lange bocht kwam zij nu tegen wind in naar beneden. „Fr zitten twee menschen in," mom pelde de hertog „Een verstandige meid," grinnikte Rex. „Zij heeft een piloot gehuurd om haar hierheen te brengen." Zij snelden over de weide naar de plaats waar de vliegmachine zou lan den. ..Laten wij voorzichtig zijn," zei Simon. ..als zij hef niet is kan het er nog leeliik voor ons uitzien." „Zij is het!" riep Richard uit. „Ik kan haar achter in het vliegtuig zien zit ten." Enkele oogenblikken later verdrongen zij zich orn de machine en Mario Lou sprong eruit. Haar wangen waren rood gekleurd en haar oogen stonden helder. De vlucht in de frische morgenlucht had haar schijnbaar goed gedaan. Ondanks de kleur op haar wangen bemerkte Richard toch dat haar ge zichtje hetrokken was, en aan de krin gen onder haar oogen kon hij zien dat zij gehuild had. Zij keek onderzoekend naar hem en zei toen vlug: „Richard, wat is er gebeurd? Waarom heb je mij daar achtergelaten?" Hij greep baar handen, en een oogen- Lilik lang kon hij niet spreken. Hij was geheel opgelucht haar gezond terug te rug te zien. „Marie Lou..." stamelde hij. „Marie LouSimon had het idiote idóe dat je met den trein gegaan was. Ik heb een klap op mijn hoofd ge kregen Zij namen mij huiten kennis mee in'de autoIk heb doodelijke angsten uitgestaan nadat ik ontwaakt was „O. Richard," zei zij met een snik, ..ik dacht vannacht dat ik gek werd. Ik heh tot drie uur in den morgen op het vliegveld op je gewacht. Ik was mezelf niet meer. ik dacht dat zij je gedood of gevangen genomen haddenEn toen, toen ik hoorde dat zij je gezien hadden in een auto op den grooten weg... toen dacht iko, ik weet het niet.,.. Maar het was verschrikkelijk." „Heb je dat dan gehoord? Maar hoe en door wie?" „Toen het mij duidelijk werd dat je naar het hotel terug zou komen, ging ik daarheen. De ontvangzaal was bijna niet verlicht. Ik snelde erdoor, naar de kamer van Valeria Petrovna. Zij had den geheelen nacht op en neer geloo pen in haar kamer. Zij wachtte steeds op nieuws." „Groote hemel, het valt mij nog mee dat zij je niet aan de politie heeft over geleverd." Terwijl Richard sprak volg de hij Marie Lou's blik en kwam toen pas tot de ontdekking dat de groote piloot in vliegeniers-costuum cn vcld- laarzen die naast Simon stond niemand anders was dan Valeria Petrovna. Ma rie Lou knikte. „Zij was bijna gek van verdriet, omdat Simon haar verlaten had. Slechts een oogenblik heeft zij ge dreigd mij aan de politie over te geven. Een moment later smeekte zij mij haar te zeggen waar Simon was, of waar hij de grens zou passeeren. Zij wilde hem nog eenmaal ontmoeten. Tenslotte heb ben wij een overeenkomst gemaakt. Ik heb erin toegestemd haar de plaats aan te wijzen, maar zij zou en moest mij er heen brengen." „Jou verstandige meid." „Neen, het was een vreeselijk risico omdat zij mij altijd nog zou kunnen be driegen. Maar ik bob steeds mijn kleine revolver bij mij gehad, en ik heb haar gezegd dat ik haar zou dooden als zij zoutrachten ook mij ongeulkkig le maken." „Wat een geluk dat zij een vliegtuig kon besturen!" „Ja, haar vriend heeft haar vliegles sen gegeven. Je weet wel. die groote officier van liet vliegveld in Moskou. Maar vertel mij nu wat over je ver wondingen, mijn arme Richard. Je ziet er nog zoo ziek en bleek uit." Richard lachte luchthartig. „O, nu jij weer veilig hier bent, ben ik weer hee- lemaal beter. Het was alleen maar do angst die mij van streek maakte. Wij smeedden juist plannen om weer naar Kief terug te gaan om jou te halen." „O, Richard!" Marie Lou's oogen be gonnen te stralen, maar toen werd haar gezicht plotseling weer ernstig. „Maar wij zijn nog niet veilig. Leshkin heeft alle wachtposten langs de grens verdriedubbbeld. En gisterenavond heeft hij Kief per vliegtuig verlaten. Hij is vastbesloten ons bij de grens te snappen." „Groote hemel! Ik geloof zeker dat hij dan in dien grooten bommenwerper zit die hier steeds heen en weer vliegt. Als dat zoo is, zal hij mijn vliegmachi ne gemakkelijk kunnen ontdekken. Wij kunnen haar niet verbergen." Richard wendde zich tot Rex. „Kijk," zei hij, „wij mogen geen oogenblik verliezen. Wij moeten hier vandaan voordat de bolsjewistische machine weer hier over vliegt. Ik ver trek nu om Marie Lou over de grens te brengen. Ik zal direct weer terug zijn om de volgendo passagier op te nemen." „Accoord," zei Rex. „Maar haast je, want zij kunnen direct weer terug zijn." Valeria Petrovna was zoodra zij ge land was in de armen van Simon ge vallen. Hij keek naar haar met een ge mengd gevoel van liefde en verwonde ring. Zij was nog gekleed in haar hij- cosluurn dat zij gedurende de laatste acte van haar tooneelsteuk had gedra gen Haar schmink was nog niet heele- maal van haar gezicht verwijderd, men zag tranensporen op de verf. ..Simon, liefste, wat vind in het vree selijk dat je mij verlaten hebt," 6nikte zij. opnieuw in tranen uitbarstende. „Die laatste nacht, wat was het alle maal verschrikkelijk. Wist je dat Lesh kin je weer wilde arresteeren. Maar neen. dat kon je niet weten. Na afloop van de tweede acte kwam hij in mijn kleedkamer om te vertellen dat hij naar Moskou geweest was. Waarom heb je mij ook niet van die mannen verteld „Welke mannen?" vroeg Simon ver baasd. „De mannen die jullie gedood hebt. Acht leden van de Ogpu. Je bent een leeuw, Simon, maar Stalin, o, wat was die woedend. Dat zal hij je nooit ver geven. En je amnestie heeft hij weer vernietigd." „Ik heb uit zelfverdediging gehan deld." „Dat doet er niet toe je hebt ze gedood, dat is het wat Leshkin steeds weer zegt. Inwendig heeft hij zich er over verheugd, dat heeft hij bekend. Ik heb het theater spoedig verlaten om je te waarschuwen, gekleed zooals ik nu trekleed ben. Maar toen ik op je kamer kwam, was je er niet meer" Valeria Petrovna sloeg zichzelf hartstochtelijk met haar kleine vuisten op de borst. „O. lieveling." zei Simon terwijl hij zijn arm om haar schokkende schou ders sloeg, „dat vind ik heel lief van ie." „Ik was gek, ik wist niet wat ik doen moest. Toen, nadat ik het theater ver laten had, heeft de directeur middenin de derde acte aan het publiek medege deeld dat ik plotseling ziek geworden was Maar Leshkin had vermoedens en hij kwam naar hot hotel gerend, als een dolle stier Wat heh ik gelachen toen hij bemerkte dat jij reeds vertrok ken was! Hij kwam er achter dat ook mijn wagen verdwenen was en hij werd dol van woede. Hij dacht dat ik je bij je ontvluchting geholpen had. En ik wist toch zelf niet eens hoe de zaken stonden." Valeria Petrovna barstte opnieuw in 6nikken uit. Toen, nadat zij zich eenigs- zins hersteld had, ging zij voort: „Lesh kin heeft vanuit het hotel per telefoon de politie gealarmeerd. Men heeft hcoi medegedeeld dat zij mijn wagen gezien hebben op den weg naar Birdichy, maar je was niet alleen in dien wagen, er waren nog andere personen bij je. Hij stelde zich onmiddellijk in verbinding met de gevangenis en toen vernam hij dat je vrienden door een ondergrond- scho tunnel ontvlucht waren Ilij was razend en doodsbleek. Hij reqni- reerde troepen om de oude brug in Vin nitsa te bewaken en rende als een gek uit het hotel om je per vliegtuig te achtervolgen. Hij 6chudde zijn groote vuist voor mijn gezicht en hij zwoer dat hij nu zijn voet zou zetten op het gezicht van dien verdomden jood." „Het 6pijt mij erg, heel erg. je moet een vreeselijken tijd achter den rug hebben," zei Simon die trachtte haar te troosten. Terwijl hij met Valeria Pe trovna stond te praten zag hij dat Re* Marie Lou in het vliegtuig hielp. Hier door kwam het plotseling weer in zijn vedachten dat zij zich in direct gevaar bevonden. Hij wist dat Leshkin ergens in de buurt zou zijn. ITij keek angstig den horizon af of hij ook iets kon ont dekken van de groote machine, die hoogstwaarschijnlijk met troepen be mand. nog steeds op onderzoek uit was. „Die onzekerheid was verschikkelijk." riep Valeria Petrovna „Hoe ik dien nacht doorgekomen hen, weet ik nog niet. Ik wachtte wachtte, en bleef wachten in de ontvangzaal van het hotel. Overal vroeg ik om inlichtingen. Tenslotte, toen ik de wanhoop nabii was, kwam de kleine. Maar waarom heb je mij nooit verteld dat je van plan was van mij weg te gaan?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6