Straatversiering in Den Haag Begrafenis van den marconist Van Bemmel Belasting voor DE RAMP VAN DE LIJSTER Mr. L. J. A. Trip Moord te Goes Kon. Paleis kreeg een bijzonder cachet KERSTMIS EN DE SPOORWEGEN Een aantal extra treinen motorrijtuigen Schadeloosstelling Kamerleden De V.A.R.A. en de nationale feestdagen DE STAND DER werkloosheid Ministers zonder portefeuille UIT DE STAATSCOURANT Dood door schuld De expeditie naar den Carstensz-top VIER INBREKERS GEARRESTEERD Vierde haringcontract met Rusland 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 DECEMBER 1936 Overal is men met de uit» voering ervan druk bezig 's GRAVENHAGE, 14 Dec. - Bij den aanvang van de week, aan het einde waarvan de aanteekening voor het Pri gelijk huwelijk zal geschieden, wordt in versneld tempo gewerkt aan de versie- I ringen op die plaatsen, die men reeds I bij den ondertrouw van Prinses Juliana I en Prins Bernhard een feestelijk aan- I zien wil geven. De versiering van het Kon. Paleis is thans vrijwel gereed. Treffend so ber en uitermate smaakvol steekt het donkere groen der dennenver- j siering tegen het wit der muren af. De Koningin heeft met dit ontwerp de versiering van het Kon. Paleis wel een zeer bijzonder cachet ge geven. De vier hooge dennenboomen ter zijde I van de kolonnade en in de beide hoeken I waar de vleugels beginnen, vormen het I uitgangspunt van een motief, dat ter I hoogte van de eerste étage wordt voort- I gezet door de tusschen de ramen ge- I plaatste kleinere dennenboomen en dat I zijn bekroning vindt in de groene om- I lijsting van de kroonlijst en het tym I panon, waarboven de Kon. Standaard I wappert. In de bogen van de zuilcnga I lerij van den linker en rechtervleugel I zijn van dennengroen vervaardigde I kerstklokken opgehangen, die een waar- I dige afsluiting van de versiering vor- I men. Aan den overkant van het Noord einde heeft het gebouw van de Ne- derlandsche Bank, ten einde in har monie met het Kon. Paleis te blijven, eveneens dennengroen bij de versie ring toegepast, dat echter een omlijs ting vormt ,van de brcede oranje- banen, die langs den gevel zijn op gehangen. In de Heulstraat stonden vanmorgen I wel 5 mechanische ladders opgesteld, I waarop gemeentewerklieden druk aan I het werk zijn om de metalen koepels I over dc straat te spanne, waarop de I illuminatielampen zullen worden be- I vestigd, zoodat het zal lijken alsof de I Korte Heulstraat overwelfd wordt door een poort van licht. In de Spuistraat en Vcenestraat is de 6traatversiering vrijwel gereed. Oranje kleurig timmerwerk dwars over de staat zal ook hier een poort van oranjelampen vormen, waartusschcn vele kleurige vlaggen wapperen. In de Korte Poten wordt eveneens een eerepoort opgericht Zeer smaakvol is de versiering van de Prinsestraat, waar men slingers van dennengroen, waarin oranjelampen zijn aangebracht diagonaalsgewijze over de straat heeft gespannen. Op de Plaats wordt met waaiervormig gespreidde bogen gewerkt aan de ver siering van het standbeeld van Johan de Witt .terwijl de monumentale lam pen. die tegen de boomen van de Kneu terdijk zijn aangebracht, vrijwel gereed zijn. Ook in de buitenwijken schiet men hard met de werkzaamheden op. Op al lerlei plaatsen, waar men nog geen in druk van het versieringsplan kan krij gen, wijzen stapels dennengroen, palen en rollen prikkahel erop, dat er in kor ten tijd nog veel gebeuren moet. Gelukkig heeft de storm, die in den nanacht hpeft gewoed, nergens in de stad aan de reeds gereed zijnde versie ringen eenigerlei schade van beteekenis aangericht De Ned. Spoorwegen zullen een aan tal extratreinen laten loopen ter gele genheid van het met Kerstmis te ver wachten drukke reizigersvervoer en wel in den namiddag van Donderdag 24 De- I comber en in den avond van Zondag 27 December. Niet minder dan 63 voor- en volgtrei- ncn worden ingelegd. Men wijst ons ech ter er op, dat een aantal belangrijke extrasneltreinen wordt ingelegd, loopen- de niet onmiddellijk vóór of achter de sneltreinen van de gewone dienstrege ling, die moeten ontlast worden. Deze maatregel wordt getroffen om treinver- traging te voorkomen. Geheel nieuwe aansluitingen worden door deze extra- treinen gemaakt. Zij zijn alle apart op genomen in de reisgidsen. Van deze extratreinen rij een vijftal speciaal nader genoemd. Donderdagmid dag 24 December tan Limburg via Eind hoven naar Rotterdam. Dpn Haag en Amsterdam en door overstappen te Til burg en Roosendaal een geheel nieuwe en zeer snelle verbinding met Zeeland. Eveneens op Donderdagmiddag 21 De cember van Zeeland naar Rotterdam en met overstappen te Roosendaal naar Groningen en Friesland via Nijmegen- Arnhem en een verbinding van Fries land naar Holland en het Zuiden, ter wijl op Zondagavond 27 December a.s. Zeeland een doorgaande extra-trein heeft naar Rotterdam, Den Haas en Amsterdam, welke tusschen Bergen op Zoom en Rotterdam niet stopt en dien avond Groningen en Friesland een ex- traverhinding hebben via Zwolle naar Holland en het Zuiden, wat naar het Zuiden een latere gelegenheid geeft dan met rlen normalen avondsneltrcinen 120/220 Tenslotte deelde men ons mede dat op Zaterdag 26 Decemhpr tweeden Kerst dag) góedkoopc treinen zullen loopen van Zeeland en West-Noordhrahant naar Ro'terdam, Den Haag (Haar'em en Amsterdam), alsmede van Gelder land naar den Haag (en Rotterdam). De eerste droeve plechtig» herd na de ramp van „De Lijster" AMSTERDAM, 11 Dec. Het stoffelijk overschot van den in dienst der K.L.M. gevallen radiotelegrafist P G V. van Bemmel, die In het ziekenhuis te Pur- ley overleden is aan de kwetsuren, op- geloopen tengevolge van de ramp van de „Lijster" nabij het vliegveld Croy don. is hedenmiddag op de begraaf plaats „Zorevlied" aan den Amsteldijk ter aarde besteld Zeer velen waren op dezen somberen Decemberdag ter bij woning van deze droeve plechtigheid naar „Zorevlied" gekomen doch slechts degenen, die in het bezit waren van een kanrt. werden tot de aula toege laten. De talrij andpre belangstellen den schaarden zich achter de afzettin gen. welke door de Amstelveensehe po litie in dp omceving van het graf wa ren aangebracht. Tot de belangstellenden in de aula behoorden de heeren Tr. A. Wurfbain, voorzitter van den raad van bestuur der KLM., A Plesman. directeur der K.L.M., jhr. H K. B Rcndorp. direc teur der K.N.T.L.M., W. G. van Hoo- Tenbuvzpn. rhof van het personeel der K.L.M.. IT F. M Dellaert stationschef op Schiphol. I A. Aler, chef van den vüegdienst der K.L.M. en A. Smits, vertegenwoordiger van de N.V. Ned. Vliegtuigcnfabrick. Toen de familie naar haar plaateen bij de baar, waarop en waartegen een schat van kransen en bloemstukken was neergelegd, werd geleld, speelde het orgel „Was ist die Ursach allef solchen plagen" uit de Matthaeus Pas sion van Bach. De heer A. Plesman het gespro ken woord was ook voor hen, die bui ten waren, door een luidspreker te vol gen was de eerste der sprekers. „De radio-telegrafist Plet van Bem mel behoorde", zoide hfi. „tot de slacht offers van het vliegtuig, dat on 9 De cember bi? Crovdon verging. Nog één dag heeft hij geleefd en, naar wij mee- ncn te moeren geloovon, zonder pijn. Bij deze baar gaan mede onze gedachten uit naar de nagelaten betrekkingen van de 12 passagiers, die bij deze ramp het leven lieten, zoo ook naar Van Bemmel's kameraden, den niloot Hautz mover en den werktuigkundige Ver kerk. Tezamen vormden zij een bemanning, di In volkomen vertrouwen met elkan der haar plicht deed in den dienst der luchtvaart. Van Bommel was een jon geman. die hoog bij zijn superieuren stond aangeschreven en die zijn taak verstond, ook in de moeilijkste oogen- blikkón". Zich diep ontroerd tot de ouders en zuster van den omgekomene richtende, zeide spr.: „Wij begrijpen, hoe diep u getroffen bent door het verlies van uw eenigen zoon en broer. Ik hoop dat u sterkte en vertroosting zult vinden want diep voel ik hoe groot het offer te. dat hier Is gebracht. De K.L.M. zal aan van Bemmel de herinnering be waren van een braven en flinken jonge man". Als lid der familie sprak vervolgens mevrouw Mooy ontroerende woorden van troost en berusting, waarbii zij deed uitkomen dat de overledene een licht is geweest in het leven van den kleinen familiekring. Als voorzitter van de schietvereen- ging sector 5 van de Vrijwillige Burger wacht te Amsterdam, waarvan van Bemmel lid is geweest, schetste hierna de heer C. J. H. Dijkstra den overledene als een plichtsgetrouwen jongeman, wiens nagedachtenis bij allen, die hem gekend hebben, in hooge eere zal blij ven Woorden van troost en berusting tot ouders, zusters en verdere familie spra ken ook ds. van Bemmel te Hilversum 1 Ds. Dozy. De laatste deed uitkomen dat van Bemmel door een warmen band van vader- en moederliefde ge worden te wat hij in zijn korte leven is geweest. Na wat hij op aarde ont vangen had, is hem thans gegeven de genade en het licht van de liefde Gods. Terwijl de kist naar het graf werd gedragen en achter de baar de diep ontroerde ouders, zusters, de verdere familie cn belangstellenden', o.w. nog Mr. A. Slob, burgemeester van Haar lemmermeer. volgden 6peelde het orgel Bach's „Wir setzen uns mit Tranen n ieder". Aan de groeve heeft tenslotte nog Ds Dozv het „Onze Vader" gebeden. Diep onder den indruk van de aangrijpende plechtigheid verliet men den dooden- akker ONTSLAG BIJ DE POLITIE TE SCHIEDAM SCHIEDAM, 14 Dec. De burgemeester van Schiedam heeft den hoofdinspec teur van politie, den heer D. eervol ont slag als zoodanig verleend. De heer D. zal deze zaak op korten termijn bij het ambtenarengerecht aan hangig maken, waarbij mr. M. M. van Velzcn uit Schiedam als zijn raadsman zal optreden. (Dc hoofdinspecteur wordt er van ver dacht, verschillende laakbare hande lingen tp hebben gepleegd. Hij zou o.a. zijn medewerking hebben verleend bij lipt verkooppn van revolvers, die bij de politie werden ingeleverd. De recher cheur, die daarbij zijn medewerking verleende, is gedegradeerd tot politie agent in den straatdienst). FEDERATIE VAN PROT CHRIST. BEGRAFENISVEREENIGINGEN Dezer dagen word te Amsterdam, ten kantore van de Eersie Prot. Chr Coöp Regi-afenisvereeniging. een Federatie van Prot. Chr. Begrafenisverccniginzen opgericht. Bij deze oprichting waren aanwezig rle afgevaardigden van de Prot. Chr. Begrafenisvcreenigingen te Amsterdam, te Rotterdam Secr Strevelsweg 4. te Utrecht kantoor: v Bcupingcnplein 6. te Arnhem secr. Da Costastraat 8. Een proef met betaling per giro 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. In ver band met verschillende verzoeken om de verschuldigde motorrijtuigcnbelas ting op de postrekening van den ont vanger te voldoen en vervolgens de motorrijtuigenbelastingkaart per post te ontvangen, heeft de minister van financiën bij wijze van proef net volgen de bepaald, ft Indien een houder van een motorrij tuig de verschuldigde motorrijtuigenbe lasting voldoet door storting of over schrijving op do postrekening van den ontvanger en hij toezending van de motorrijtuigenbelastingkaart door mid del van de post verzoekt, zal de ontvan ger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn daarvoor niet verschuldigd. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangetee kende brief zal geschieden en dat deze verzending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motorrij tuig die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat een hem per post toegezonden kaart hom niet heeft bereikt, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan onmiddellijk kennis geeft aan den ontvanger. Teneinde fraude te voorkomen, zal op een dergelijke kaart, welke dus den juisten houder niet heeft bereikt, en eveneens op een daarvoor afgegeven duplicaatkaart een overschrijving, als is bedoeld in art. 11 der motorrijtuigen- belastingwet. of een teruggaaf, bedoeld in art 14 dier wet. slechts worden ver leend, nadat afdoende is gebleken, i'at geen fraude in het spel is. Het bovenstaande geldt voorloopig bij wijze van proef op alle kantoren met uitzondering van het kantoor der accijn zen te Amsterdam, op het laatste kan toor blijft voorloopig de bestaande rege ling gehandhaafd. Aangezien het Jechts een proef geldt, is van deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulie ren (aangiften, enz.). Belanghebbenden zullen dus zoo noodig zelf het verzoek moeten schrijven en het nummer van de postrekening van den ontvanger dienen op te zoeken. Zij zal haar taak als alge# meene omroep vervullen De vereenigingsraad van de VARA kwam het afgeloopen week-end te Hil versum bijeen. Na een inleiding van den heer A. Pleysier en een uitvoerige dis cussie besloot de vereenigingsraad, naar het Volk meldt om in het ver volg de V.A.R.A. haar taak als algemee- ne omroep ten volle te doen verrichten, door ook op nationale feestdagen een programma te verzorgen —hetzij afzon derlijk, hetzij in samenwerking met de andere algemeene omroepvereenigingen indien dc V.A.R.A. daartoe door de zendtijdregeling is aangewezen. Op be doelde dagen zal het door do V.A.R.A. verzorgde programma met het uitzen den van het volkslied worden geopend en gesloten. 's-GRAVENHAGE, 14 Doeccmber. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 23 tot en met 30 November 1936 het aantal leden van ingevolge het werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroog 531.300, hieron der zijn begrepen 74.200 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en mot November geen gegevens aan gaande do werkloosheid ontvangen worden. Van do 457.100 verzekerden, niet be- hoorendo tot de landarbeiders, waren geheel werkloos. In de week 23 tot en met 30 Novem ber 1036 29.5 In de vorige verslagweek (9 t/m. li November 1936) 20.0 In de overeenkomstige verslagweek van 1035 30.4 In de overeenkomstige verslagweek van 1031 27.0 Bij 1058 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 Novem ber 1936 in totaal 431.052 werkzoeken den ingeschreven, onder wie 407.409 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 414.540 werkloos, onder wie 306.582 mannen. HET TYPHUSGEVAL IN DE STRAFGEVANGENIS TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 14 Dec. In de strafge vangenis alhier heeft zich onlangs een geval van typhus voorgedaan bij een gedetineerde, die er sedert een jaar was ingesloten. De vraag was nu, hoe deze man geïnfecteerd kon zijn. De G. G. D. heeft daarop van ISO gedeti neerden de faeces onderzocht, teneinde na te gaan, of zich onder hen bacillen dragers bevonden, aangezien de infec tie in geen geval door do voeding kon zijn ontstaan. Bij dit onderzoek is gebleken, dat zich onder dc gedetineerden iemand be vond die in 1027 in Marokko geleden had aan typhus en sindsdien bacillen drager is gebleven. Dc gedetineerde die door de ziekte was aangtast, was om belast met bet weghalen van de ton netjes. uit de cellen cn het vervangen van deze door leege. Door dit onderzoek is de wijze van infectie, die aanvankelijk een volkomen raadsel was, volledig tot klaarheid ge komen. Geen belooning voor verrich* ten arbeid, doch slechts middel om lid der Kamer te zijn Met volle erkenning van den zwa- ren, inspannenden arbeid, die bij het voortdurend toenemen van de staats bemoeiing in steed*.- grootere mate van de Volksvertegenwoordigers wordt ge vergd, rekening houdende ook met het feit, dat het lidmaatschap niet onbe langrijke geldelijke offers oplegt, meent do regeering blijkens de betrokken M. v. A., het voorstel, zooals het in hare voorstellen tot grondwetsherziening daar ligt, te moeten handhaven. Zij deelt de beschouwing, dat de schade loosstelling niet is een bclooning voor verrichten arbeid, doch 6lechts een middel om personen uit verschillenden stand in staat te stellen, lid van do Kamer te zijn. In dit licht gezien kan het voorgestelde bedrag van 4000 re delijk worden geacht. Als bezwaar tegen de voorgestelde verlaging aangevoerd, dat zij dc cumu latie in de hand zou werken van hot lidmaatschap der Kamer met andere betrekkingen, ten aanzien van dit be zwaar deelt de regeering het gevoelen van andere leden, dat deze cumulatie in het algemeen niet als een euvel mag worden beschouwd. Integendeel, een euvel ware het, indien alle of bijna alle Kamerleden beroepspolitici waren, de band met het werkelijke leven zou dan verloren gaan cn het parlement zou hoe langer hoe meer komen te staan buiten de maatechappij. Wat de regeering hiermede bedoeld heeft In de M. v. A. nopens de voorstellen tot grondwetsherziening wordt opge merkt: Herhaaldelijk cn niet alleen in den laatsten tijd is in de staatsrechtlittera tuur een lans gebroken voor het insti tuut van ministers zonder portefeuille. De gronden, waarop het verdedigd werd, hebben doorgaans niets gemeen mot een streven om de positie van de regeenng tegenover hot parlement to versterken. Dit streven heeft ook bij de regeoring niet voorgezeten. Misbruik is niet te vreezen, omdat het parlement ook in dezen de gelegen heid heeft, zich uit te spreken en aan zijn oordeel do noodigc kracht bij te zetten. Zou dc regeering zich ten aan zien van het gebruik maken van het nieuw to scheppen instituut niet de noodige zelfbeperking aanleggen, dan is het parlement daar, om tot die zelf beperking te dwingen. De regeering moet erkennen, dat aan het instituut van staatssecretarissen zekere voordeelen verhonden kunnen zijn De moeilijkheden echter, waarvoor inen zou komen te staan, wanneer het instituut in toepassing zou worden ge bracht, zouden niet gering zijn. Onderscheidingen Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Naasau Ti. Visser, beeldhouwer te Bergen (N.-H.). Is aan mr. Eugene Sticls, eere-vrede- rechtcr te Maeseyck (België), de eere penning in zilver toegekend, als blijk van waardecring voor zijn belangstel ling In 's Rijks verzamelingen van ge schiedenis en kunst. Directe belastingen Bij beschikking van den minister van Financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz. B. G. Bouma, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten cn accijnzen te Am sterdam, verplaatst naar Tilburg en toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der directe belastingen aldaar. Regenten over gevan» g enissen Benoemd lot lid van het colliwc van regenten over de gevangenis te Middel burg, mr. A. Meerkamp van Snibden, rijksarchivaris voor Zeeland, wonende te Middelburg. Rechterlijke macht Aan mr. W. B. J. Aberson op zijn verzoek in verband met zijne benoe ming tot lid van liet Ilof van Justitie in Curacao, met ingang van den dag van vertrek naar Curacao eervol ont slag verleend als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Amster dam tor standplaats Amsterdam MISHANDELING TIJDENS F.EN VOETBALMATCH LUTTERADE, li Dec. Na afloop van den Zondag op het Mauritsterrein te Lutterade gespeelden voetbalwedstrijd MauritsKolonia, heeft de majoor der rijksvcldwacht to Geleen nrores-vorhaal opgemaakt tegen den keoppr W. van Kolonia, wegens mishandolïng van den speler Reiners van Maurits. door dezen opzettelijk, terwijl hij op 'ien grond lag, een trap in dc linkorlicsstrcek te geven, waardoor hij bloedend gewond worn De wedstrijd had een ruw verloop cn na afloop nam het nubüek een drei gende houding aan. De politie wist wanordelijkheden te voorkomen. Overbrenging van het stoffc» lijk overschot van den piloot naar Weenen 's-GRAVENHAGE, 14 December. Vanmiddag is het stoffelijk overschot van den bij de ramp van de „Lijster" omgekomen piloot L. Hautzmeycr per auto van de begrafenisonderneming In nemce on Zn. naar Weenen overge bracht, waar de teraardebestelling plaats zal vinden. Bij de vele kransen, welke reeds in Engeland op de baar waren gelegd en waarbij in Rotterdam een krans van den Ooetcnrij kuchen gezant gevoegd was, waren er in 's-Gravenhage nog ccnigo bijgekomen en wel van de K L.M., van den heer en mevrouw A. Wurfbain. Meyboom, van Hilda Bon- gertman, do bij de ramp gespaard ge bleven stewardess en voorts ecnige van particulieren, die onder de hoede van piloot Hautsmeyer een KLM.-vlucht hadden gemaakt. De heer A. Aler, chef van den vlieg- dienst van de K.L.M. was hij het over brengen van het stoffelijk overschot in de rouw-auto tegenwoordig. Treedt af als president der B. I. B. Het A. N. P. seint ons d.d. 14 Dec. uit Bazel. In do heden gehouden zit ting van den Raad van Beheer der Bank voor Internationale betalingen, heeft de president mr. L. J. A. Trip medegedeeld, dat hij voornemens is aan het einde van het booKjaar af to treden. De Raad van Beheer besloot een wij ziging der statuten voor te stellen, waardoor het mogelijk zal worden, dat ook een niet-lid van den Raad van Be heer gekozen kan wordou tot president der B. I. B. In verband hiermede werd vorder besloten, dat na goedkeuring van deze statutenwijziging dc plaatsvcrvangen de president der B.T.B., mr. J. W. Beyen, tot president benoemd zal worden. De zaak tegen den burge» meester van Haarlem voor den Hoogen Raad 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. De advo- caat-generaal bij den Hoogen Raad heeft heden geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van C. M., burgemeester van Haarlem, die op 22 Sept. 1936 in hoogcr beroep door het Hof te Amsterdam, is veroordeeld tot 2500 boete, in verband met een aan rijding, terwijl de heer M. een gemeente- auto bestuurde op den Amsterdam9che- straatweg onder Ilaarlemmerliode— Spaarnwoude op 10 April 1935, waarbij zekere Sweerts uit Haarlem zoodanige verwondingen bekwam, dat hij daar aan overleed. Uitgaande van den inhoud der be wijsmiddelen was de advocaatgeneraal van meening, dat rechtbank en Hof daaruit konden afleiden, zonder dat zij zulks nader met redenen behoefden te omkleeden, dat het oorzakelijk verband tusschen de wijze van rijden en den dood van den aangereden© bestaat, nu geen enkele omstandigheid in die be wijsmiddelen opgenomen, op het tegen deel wijst. Arrest 11 Januari a.s. 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. Bij de Ne- derlandsche Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij is een telegram ingeko men, dat de expeditie, welke zich ten doel stelt den Carstensz-top te be klimmen, het hoogste punt heeft be reikt. Naar men weet, bestaat deze expedi tie uit mr Colijn, leider der werkzaam heden der Ned. Nieuw Guinea Petro leum Maatschappij, voorts uit den geo loog Dozy en den marine-officier-vlie ger Wissel. Mr. Colijn wordt in den loop van Januari in Holland terugverwacht. NOODLANDING VAN DUITSCH MILITAIR VLIEGTUIG EMMEN, t4 Dec. Vanmiddag om streeks half drie heeft een Duitsche korporaal-vlieger, die, naar hij bij zijn verhoor aan de marechaussee mede deelde. door het slechte weer verdwaald was geraakt en meende nog op Duitsch grondgebied te zijn, met zijn toestel een zeer geslaagde noodlanding gemaakt op een e*ch nabij do Odoorner straat weg te Emmen Het toestel bleef geheel onbeschadigd, terwijl de bestuurder geen enkel letsel had bekomen. De korporaal-vlieger heeft zijn intrek genomen in een hotel te Emmen. Het toestel is onder bewa king van de marechaussee gesteld. Indien de vcreischte toestemming van het departement van defensie zal zijn verkregen, zal de bestuurder weer opstijgen en naar zijn standplaats terug keeren. DE „IBIS" NAAR INDlE Woensdagmorgen 16 December a.s. zal het Fokker Douglas DC 3 vliegtuig de „Ibis" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig be staat uit de heeren J. B. Scholto (ge zagyoerder), K. D. Parmentier (2de be stuurder), N. C. Buitenhuis on Ir. Luy- mes (werktuigkundigen), p. H. Pest man (radiotelegrafist) en Oosterhuis (steward). De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk Dinsdagavond te Amsterdam zijn. Bij een huiszoeking werden kisten vol inbrekers» werktuigen gevonden DELFT, li Dcc. Met de arrestatie van vier inbrekers heeft de politie te Delft, in samenwerking met do Rotter- Ionische politic, een goede slag ge slagen. Kort geleden werd ingebroken In het kantoor van de Vorecnigde Blikfabrie- ken te Delft F,r was gepoogd de brand kast to forceeren, met behulp van een brandkastschroef. een apparaat, dat tot nog too slechts enkele malen In Rotter dam en omgeving bij inbraken was ge. bruikt. De Rotterdnmsche politie ging daar om de gangen na van een aantal per sonen, dat met zulk een apparaat had gewerkt. Donderdag j 1. werd. tezamen mot de politie te Delft, een huiszoeking ver richt bij den 46-jarigen D. te Rotter dam, van beroep bankwerker-monteur. D wilde de politie te lijf, doch kon spoedig worden overmeesterd. Bij deze huiszoeking werd de bewuste brand- kastschroof en kisten vol inbrekers- werktuigen in beslag genomen. D. werd gearresteerd Later werden nog in arrest gesteld de 41-jarige broer van D, do 33-jarige van O. te Rotterdam en de 41-jarige L. uit 's-Oravcnhage. Het viertal werd op transport naar Delft gesteld en wordt heden ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Twist tusschen cafébezoekers heeft een noodlottig einde GOES, 14 Dcc. Gisteravond tien uur is in een café te Goes de ongeveer 22- jarigo N. Mieras uit 's Gravenpolder door den eveneens 22-jarigen J. M. uit N'iemvdorp na een woordenwisseling met een dolk in den buik gestoken. Bei de personen verkeerden onder invloed van sterken dronk. De getroffene overleed ia enkele mi nuten. De dader, die per fiets de vlucht nam, is vannacht te Nieuwdorp door do nolifie van Goes en de Burgemeesters van Goes en 's Heer Arendskerke van zijn bed gelicht. Hij legde een volledige bekentenis af M. is in het politiebureau te Goes Ingesloten. 's GRAVENHAGE, 14 Dcc. De Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij heeft heden oen vierde haringcontract met Rusland afgesloten. Het betreft een kwantum van 13.000 Schotsche tonnen. De totale hoevei rid der export naar Rus land voor het seizoen 1036 is hier mede opgeloopen tot 01.800 schot sche tonnen, zoodat dc 100.000 ln het zicht komen. OVERTREDING LUCHTBESCHER- MINGSWET LEEUWARDEN, 14 Dcc. Dc politie rechter alhier behandelde heden een zevental zaken in verband met overtre ding der Luchtbeschermingswct door tijdens een luchtverduisteringsproöf licht te la;ten branden in de woon kamer, dat door niet afgeschermde ra men naar buiten straalde of een zak lantaarn te gebruiken, die helder wit licht uitstraalde, of licht tc la'en bran den in een graanmaalderij. Twee verdachten werden vrijgespro ken. Drio landarbeiders werden veroor deeld tot 30 gulden boete of 15 d'gen hechtenis, epn predikant tc NVanxens tot 75 gulden of 25 dagen hechtenis en een rijwielhandelaar tot 10 gulden boe te of 10 dagen hechtenis. VEREENIGING „DE PRINCEVLAG" In de op Zaterdag 12 December ln „Terminus" te Den Haag gehouden vergadering van het hoofdbestuur van „de Princevllag" werd do waarnemend voorzitter der verceniging, dc heer Joh. G. L. Berlott aldaar, definitief tot voor zitter gekozen en dc heer H. J. Ncstel- roy te Amsterdam tot vlco-voorzltter. DOOR AUTOBUS GEGREPEN LOSSER, 14 Dcc. Hedenmorgen reed op den weg van Enschede naar Loseer een diensthui van lijn E. De voorband van den wagen sprong en cp dot moment passeerde een zekere Dijk stra uit Overdinkel. die door de bus werd gegrepen Met een ernstige eche- delbosisfraetuur werd de man opgeno men en naar het zipkenhuis overge bracht. Zijn toestand is hopeloos. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. London Berlijn Brussel Parijs ZOrlch Konenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praag 14 Dec 15 l'ee. .11 901ft 0.18 97 ft 0.73 05 ui 07 .31.05 57 8.57 i'2. 5 42.23 40 25 40.80 45 80 45.85 46.50 4(5 50 1.86% 9.74 50 6.51 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7