Bewogen debat in de Staten Gemeentebegrooting aangenomen Wegverbreeding te Soest Nederlanders naar Davos Socialistische lectuur in de leeszalen Het Valleikanaal HET BELEID VAN B. EN W. Medewerking der wegbewoners FAILLISSEMENTEN W oningbou wvereenigingen 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1«6 PROVINCIALE STATEN Een amendement van N.S.B.«zijde ver« worpen De heer W ij k a m p. lid van Ged. Sta ten, (S.-D.), beantwoordt als tweede spreker namens het College. De kwes tie door den heer Middelburg ter spra ke gebracht is van veel grooter betee kenis en strekking dan voor deze pro vincie alleen. Spreker zegt toe, dat Ged. Staten de kwestie van dc kolenvoor- zicning der electrische centrale in oor logstijd bij de commissarissen der P. U. E. M. ter sprake zullen brengen. Do kwestie der windbemaling is de zaak der waterschapsbesturen Deze zijn daarin autonoom. Ged. Staten oefenen weinig aandrang uit op de waterschaps besturen, ook niet in de richting der electrische bemaling om den schijn van partijdigheid te vermijden. Ged. Staten nemen dit vraagpunt intusschcn onder hun aandacht. De loonsverlaging bij de P.U.E.M. is een zaak van langdurige studie geweest. Zij is niet noodig voor het bedrijf, maar vanwege het verschil met salarissen el ders werd het billijk geacht een korting toe te passen. Een ontwerp voor de ambtenaren is gereed, dat voor de werklieden komt in Januari in nadere behandeling. Het is in 't belang van bedrijf en verbruikers, dat de P.U.E.M. zoo krachtig afschrijft. We zijn al bezig aan de voorbereiding van tariefs verlaging. Al de door mevr. Wol- thers geuite wenschen zijn bij den Raad van Toezicht reeds in behan deling. Meer dan tot nog toe zal het oog ge vestigd worden op het Ned. fabrikaat. De zaak van het vaste recht heeft de volle aandacht. De heer Vermooten (A.R.) be treurt dat de heer v. Spanje het woord „unfair" in zijn rede jegens spreker en den heer Ploeg heeft gebruikt. Spreker vermoedt dat het woord hem in een onbewaakt oogenblik is ontglipt. De heer v. Spanje (R.K.) verklaart dat hij geenszins de bedoeling had de heeren onaangenaam te zijn. Het woord is hem inderdaad tot zijn spijt ont- glipt. Artikelsgewijze behan* deling De heer De Beaufort (Lib.) brengt den samenstellers van den Prov. Almanak hulde voor de bij zondere wijze, waarop zij dit ge schrift hebben verzorgd. Meer spe ciaal brengt hij hulde aan den heer den Uijl voor diens fraaie bijdrage in dezen almanak (teekenen van in stemming). De heer v. Tuvll van Seroos- kerken (C.H.) informeert naar de be scherming van het Gouvernementsge bouw (Prov. Waterstaat) tegen lucht aanvallen. Gedeputeerde v. Spanje (R.K.) zegt studie van deze zaak toe. De heer v. d. Brink (V.D.) brengt Ged. Staten dank voor de betere aan sluiting van de wegen Hilversum— Baarn, meer speciaal bij den Oranje boom en dringt aan op verbetering van den weg bij het Paleis Soestdijk Gedep. W ïjkamp (S.D.) betoogt dat voor deze laatste verbetering groote kosten zullen moeten worden gemaakt. Er zal o.a. een villa voor moeten val len. Het verkeer op dezen weg zal in- tusschen geringer worden, zoodat ver betering minder urgent is. De lollen Gedep. Wij kamp (S.D.) beant woordt eenige vragen van den heer v. d. Hengel betreffende opruiming van tollen. Gedep. Staten zijn altijd bereid met betrokken lokaliteiten, die een tol willen opheffen, van gedachten te wis selen. Er zijn tegenwoordig echter nog altijd spreker durft het haast niet te zeggen voorstanders van tollen. Armlastige kranks zinnigen De heer Ploeg (S.D.) acht de van morgen gemaakte opmerkingen van den heer v. Spanje nopens verpleging van armlastige krankzinnigen, hoewel juist, niet allemaal ter zake dienende. Be staan blijft, dat de gemeenten een ver hoogde bijdrage moeten geven. Volgens den heer v. Spanje kan het meevallen, maar dit is speculeeren in de ruimte; de meevaller zal hoogstens enkele gul dens bedragen. Spreker kan niet inzien dat een tegenstelling van belangen be staat, of dat het te laken zou zijn. als een lid van de Staten ook de belangen van de gemeenten in zijn gezichtskring betrekt. Spreker heeft er geen vrede mee, dat de gemeenten onbedoeld in het nadeel komen. Gedeputeerde van Spanje (R.K.) be'oogt, dat het College er steeds op uit is voordeden voor de gemeenten te ver krijgen. De z.g. harmonica-tractaten voor de verschillende gestichten bren gen voor eiken patiënt een jaarlijksche besparing van 50. De kostprijs voor Vogelenzang is echter plotseling de hoogte ingegaan. Laat men zich niet blind staren op de onmiddellijke stij ging van het gemeentelijke aandeel Het is verkeerd alle jaren wel de voor- v. HASSELT. deelen van het systeem te incasseeren, maar bij het eerste 't beste nadeel op wijziging aan te dringen. Een incidën- teele verandering is bovendien verwer pelijk. Hoe sympathiek de gedachte van den heer Ploeg ook is, spreker hoopt dat de Staten niet met hem zul len meegaan. Het voorstel-P 1 o e g wordt ingetrok ken. Het betrokken onhverp-beshiit van Gedep. Staten wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 23 tegen 10 stemmen. Subsidie Openbare Leeszalen De heer van Hasselt. (N.S.B:)) heeft een voorstel ingediend om aan den Bond van Openbare Leeszalen slechts subsidie te verlcenen, indien de uitgaven van da Arbeiderspers in hun lokaliteiten en bibliotheken zullen worden geweerd. Spreker heeft in, de afdeelin- gen de vraag gesteld of in de Leeszalen ook do „Tribune" ter lezing lag. Het antwoord luid de ontkennend, daar „moreel- schadelijke lec tuur" volgens het antwoord1 behoort te wor den geweerd. Deze motivee ring. heeft spre ker geleid tot zijn. amendement. De uit gaven van de Arbeiderspers verkondi gen de leer van het historiscli-materia- lisme, dat o.a. heelt verkondigd dat de mensch het schepsel is van de maat schappij. „Das Endë des KapitaJismus ist das Ende Gottes". (Tok. door Ned. socialisten is godsdienstl oosheicC het grootste sieraad genoemd, en. gepredikt wat in groote letters, op het Kremlin staat: „godsdienst, is opium, voor het volk." Wij, nationaal-socialisteir, wen schen niet te tomen aan de gewe tensvrijheid (beweging), maar in een God belijdenden staat is het; on duldbaar, dat in die Openbare Lees zalen lectuur ligt, dia da grondsla gen van ons volksleven aantast: en de geestelijke fundamenten tracht los te werken. De heer v. d. V a t e (SI. Ger.) krijgt steeds dieper de overtuiging- dat het op do Openbare Leeszalen zoo gesteld is als spreker steeds heeft betoogd: Het antwoord van Gedep: Staten is niet ergr positief. Lectuur waar Gods naam in misbruikt wordt is voor spreker ver werpelijk, of dat nu op grove wijze*' geschiedt, zooals het antwoord van Ged. Staten zegt, dan wel op minder „grove wijze". Spreker wil geacht wor den tegen dit subsidie te hebben ge stemd. Het is niet principieel om, het eene er uit te houden, en liet andere er in te laten. De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) behoeft niet te zeggen dat de godsdienstige grondslagen van ons volksleven hem heilig zijn. Toch zal spreker niet stemmen voor het amende- inent-v. Hasselt. Ten eerste is de zaak van te groot belang om hier onvoorbe reid ter sprake te worden ge bracht. Het gaat er om of wij in de Leerzalen zullen laten alle algemeen ont- ROZENBURG wikkelende en onderrichtende lectuur, die niet moreel-schadelijk is, dan wel of wij den eersten stap zullen doen op een nieuwen weg, n.l. uit te maken welke wereld- en levensbeschouwingen in de Leeszalen kunnBn-. worden toege laten. Spreker acht dat, aanvankelijk gezien, niet juist. Onwillekeurig komen hem de klassieke woorden; in den zin: „wat u heden gebeurt, kan ons morgen gebeuren." Hij zou niet graag den weg opgaan van Rusland. De heer Ploeg. „Alleen Rusland?" De heer Rutgers van Rozen burg wil graag een principieel debat op dit punt voeren, als- dë zaak regel matig is voorbereid. Geestelijke leerin gen moeten met geestelijke wapenen worden bestreden De heer Me hi us (SiDl) onderstreept dat over de zaak in: de" afdeelingen niets is gezegd. Spreker kan op het oogenblik het van een stukje papier voorgele zen betoog van den heer v. Has sell inzake het historisch-mafe- rialisme niet volgen. De Open hare Lees zalen zijn ge vormd! door het Nedêrl. volk, fint* in al zijn ge- ledingen in de MFDf,ic besturen der jujlüiuö. Leeszalen is ver tegenwoordigd. Dit nationhal bezit van den eersten rang is opgebouwd op de leer van de gewetensvrijheid. Het socia- lisme is opgebouwd op de liefdeleer van het Christendom, die spreker vol gaarne onderschrijft. Als aileron de uit gaven van de Arbeiderspers, niet wor den toegelaten, wordt limg niet alle socialistische lectuur getroffen. Wij worden in ons land geregeerd door een Regeering, die is gegrondvest op den geest van het Christendom, en deze Regeering is mede verantwoordelijk voor het subsidie aan de Leeszalen. Wij hebben vrijheid van drukpers, waaraan deze Regeering niet wenscht to tornen. Spreker tart de pationaal-socialis- ten, uit onze lectuur te bewijzen, dat wij sociaal-democraten gods dienstloos zijn, en dat wij betooge.n dat godsdienst is opiurn voor het volk. Wij staan los van de dictatuur van Rusland en willen de ontwikkeling van ons land op zuiver democrati&chen grondslag bevorderen. Spreker verwijst nog naar Oldenburg, waar het kruis uit de R.K. scholen moest worden ver wijderd, als bewijs waar we naar toe gaan in een staat die de vrijheid niet erkent. De Voorzitter heeft, rekening houdende met de traditie van de vrij heid van het woord in deze vergadering, gemeend dit amendement in deze ver gadering te moeten brengen. De heer v. Geelkerken (N.S.B.) heeft met dankbare ontroering den vo- rigen spreker aangehoord. Hij zal zich altijd verblijden als blijkt dat een te genstander zich bekeert van de dwalin gen zijns weegs. Wanneer het waar is. dat de Leeszalen zich baseeren op het Nederlandsche volksleven in zijn ge heel, dan begrijpt spreker niet dat, waar de N.S.B. op 't oogenblik 10 pet. van de stemmen heeft, de lectuur van de N.S.B. uit do leeszalen wordt ge weerd. Overigens heeft spreker de be schikking over duizenden uitknipsels van tallóoze platen (uit „De Notenkra ker"), waaruit het bewijs te putten valt, dat de sociaal-democratie en de Chr. godsdienst op gespannen voet staan. Enkele stemmen: „Waar zijn ze." De heer v. Geelkerken: „Ik zal zo meebrengen, zoodra het groote debat jkomt, waarop de heer Rutgers van Ro denburg doelde." Spreker heeft met ge- jnoegen gehoord, dat de sociaal-demo- era tie zich losmaakt van Rusland, maar men zal meer moeten doen. Men zal |Manx en Engels moeten afzweren, die willen dat de godsdienst zal afsterven. [Als in Duitschland het kruis wordt be- 'lecdigd, betreurt spreker dat en acht hij rlat fout. Maar buiten Madrid staan |Zë op het kruis te schieten. Wie doen dat anders dan de volgelingen van Marx? En in Moskou is een stand beeld opgericht voor Judas Iskarioth. Het gaat ons niet om de wereldbeschou wing, waarvan de heer Rutgers van Rozenburg sprak, maar om de volksver giftiging. die door de Arbeiderspers wordt teweeggebracht. Wanneer de inhoud van de Ar beiderspers nu steeds nationaler wordt, vergelen we toch niet wat vóór 1918 is gebeurd, en dat het achttien jaar geleden noodig was dat spreker zijn uniform van den Vrijw. Landstorm bewaarde onder do plaats waar nu de voorzitters zetel staat. Verleden jaar klonken van den Domtoren nog de Marxistische lie deren. Spreker is blij dat nu de zvvart-roode kleuren er hebben ge wapperd. ,U bekent dus dat ze daar gebracht Valleik anaal De heer de Beaufort (Lib.) brengt hulde voor de uitvoerige toelich ting van Gedep. Staten inzake den aan leg van het Valleikanaal, dit voor de provincie zoo buitengewoon belangrijke werk. De heer v. d. Hengel (R.K.) hoopt dat alle beken grondig zullen worden nagegaan, ook al voordat het Kanaal er is. Gedeputeerde de Beaufort (C.H.) is dankbaar voor de woorden van hul de. Het heeft ons College leed gedaan, dat wij niet eerder met deze voorstel len konden komen. A s. Maandag zal de eerste aanbesteding plaats vinden van den aanleg van het nieuwe kanaal, met name het gedeelte tusschen de Eem en de spoorbaan Utrecht- Zwolle. De kwestie door den heer v. d. Hengel aangeroerd is een kwestie voor de betrokken waterschappen. De begrooting wordt in haar geheel aangenomen. De heer v. d. Wurf (R.K.) dankt als oudste uit naam van de Staten den heer Kettlitz voor zijn voortreffelijke leiding van deze vergadering en hoopt, dat de Commissaris van de Koningin weer spoedig hersteld zal zijn. Te ruim 5 uur sluiting in naam der Koningin. Vanaf het station Soest, dijk tot aan Hotel Trier RAAD VAN SOEST De algemeene beschouwingen waren ditmaal erg beknopt De heer Ploeg: uw partijgenooten hebben." Der heer van Geelkerken: „Ja zeker." Dc heer Ploeg: „Tot nog toe wordt dat stelselmatig on t k e n d.' De heer van Geelkerken strijd* voor de zuivering van het openbare leven. Tegen de sociaal-democratie, dip on-Nederlandsch, maar Duitsch van oorsprong is, en den klassenstrijd ver scherpt, stellen wjj de volkseenheid en volksverheffing. Dg heer v. d. Wurf (R.K.) wH zich aanpassen aan het oordeel van het Rijk. Wij leven nog altijd in een vrij land, waar ver schillende gees tesstromingen beslaan. De ka tholicken heb ben door eigen leeszalen ge tracht de geva ren van de Openbare Lees zalen te ontloo- pan. Door woord en pen ontmoe ten wij elkaar in het openbare leven. De gees- VVrnF tesvrijheid is ze- v- WLRF- ker niet tol schade geweest van ons volk. Dat de uitgaven van de Arbeiders pers in een Openbare Leeszaal te vin den zijn, ligt in de rede. In deze lees zalen ligt een groot stuk volksleven vastgelegd. Wij kunnen een ander niet onthouden, wat men voor zichzelf op- cischt. Spreker kan dus niet voor hel voortsel stemmen. De heer v. T u y 11 (C.H.) stemt in met wat de heer Rutgers van Rozen burg heeft gezegd. Het amendement te steunen zou leiden tot een willekeurig ingrijpen tegen misstanden, die veron dersteld worden. Als een boom niet deugt, is men met het uitroeien van een enkelen tak niet klaar. Tast de kiekte in den wortel aan. Geestelijk kwaad moet men met geestelijke wapenen be strijden. Gedeputeerde Van Spanje (R.K.) betoogt dat dit subsidie wordt verleend uitsluitend aan instellingen, die door het Rijk worden aanvaard. Ged. Staten kunnen zich niet bezig houden met een controle over de Leeszalen. Laten zij, die een verandering wenschen, zich wenden tot den betrokken Rijksinspec teur. Spreker kan het amendement-van Hasselt niet aanvaarden. Het amendement-v an Hasselt wordt in stemming gebracht en verwor pen met 29 tegen 4 stemmen. (Alleen de leden der N.S.B. stemmen voor). Dg N.S.B.'ers en de heeren v. d. Vate krijgen aanteekening dat zij tegen de jsubsidiepost zijn. Provinciaal wegenplan Het amendement-Hi e m s t r a om voor het Prov. wegenplan 4 ton in plaats van 3 uit te trekken, wordt ver worpen met 20 tegen 12 stemmen (De sociaal-democraten en N.S.B.'ers stem men vóór). SOEST 16 Dec. Ten gemeentehuize alhier heeft een vergadering plaats ge had van B. en W. dezer gemeente met de bewoners en eigenaars van de pan den gelegen aan den Rijksstraatweg van het station Soestdijk tot Hotel Trier. Aan den oproep van B. en W., die het initiatief tot deze vergadering had den genomen, was door velen gevolg gegeven. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Utrecht, de heer Bakker, was als vertegenwoordiger van het Rijk aanwezig. Op deze vergadering werd door B. en W. het plan voorgelegd, dat noodig is om tot verbreeding van den Rijksweg te kunnen komen. Het Rijk heeft zich slechts bereid verklaard om van zijn oorspronkelijk plan, nl. naast den groo- ten autoverkeersweg dwars door den Eempolder naar de Noordelijke Pra- vincics, nog een secundairen weg, wel ke buiten om Soest zou gaan, aan te leggen, af te zien indien de verbree ding van den Rijksweg tot stand komt. Alle aanwezigen waren eenparig be reid den daarvoor benoodigden grond gratis af te 6taan. De kosten van het verplaatsen van hekken en het weer aanleggen van de voortuinen zullen voor rekening komen van de gemeente Soest, waarin het Rijk een groot ge deelte zal bijdragen. Wanneer de ver breeding tot stand zal zijn gebracht, zal de geheele weg van boom tot hoorn uitsluitend voor het autoverkeer en voertuigen mogen worden gebezigd, ter wijl achter de hoornen fiets- en wandel paden zullen worden aangelegd. Reeds spoedig zal met deze verbreeding een aanvang worden gemaakt, waarhij vele werkloozen te werk zullen worden ge steld. Het ligt in de bedoeling nog meer dere vergaderingen over dit onderwerp te beleggen, om ook van de bewoners van het overige gedeelte der Rijks straatweg, de toezegging tot gratis gronrlafstand te verkrijgen. Dat ook voor de verbreeding van bet verdere gedeelte van den weg van de zijde der bewoners en eigenaars der aan dien weg gelegen panden alle me dewerking is te verwachten, blijkt wel uit rle talrijke ingekomen sympathie- bewijzen. Binnenkort zullen wij door Soest dus een hoofdverkeersweg krij gen, die in alle opzichten aan de eischen van het moderne verkeer zal voldoen. Uitgesproken faillissementen De Utrechtsche Rechtbank heeft he den in staat van faillissement ver klaard: J. Dekker, kapper, wonende te Doorn, Acacialaan 13, Rechter-commissaris mr. J. J. Plugge, Curator mr. J. A. Bremer, notaris te Wijk bij Duuretede. H. J. Wyna, winkelier in manufactu ren, wonende te Utrecht, Herman Mo- dedstraat 2, Rechter-commissaris mr. J. J. Plugge, Curator jhr. mr. J. G Schorer te Utrecht. H. C. Schippers, handelende onder de firma Fontein en Schippers, wonende te Amersfoort, Hendrik van Vianden- ^traat 35, Rechter-commissaris mr. J. J. Plugge, Curator mr. H. J. van Urk te Amersfoort. J. Lagerweij, hotel-exploitant, hande lende onder den naam „Hotel Pabst", wonende te Doorn, Dorpsplein, Rech ter-commissaris mr. J. J. Plugge, Cura tor mr. dr. B. van der Mersch te Zeist. T. van de Steeg, winkelier, wonende te Barneveld, Wilhelminastraat 14, Rechter-commissaris mr. J. J Plugge. Curator mr. mej. J. T. van Hoogevest te Amersfoort. Geëindigde faillissementen G. Werkhoven, wonende te Soest. Curator Mej. Mr. J. C. M. Tondu. vroe ger wonende te Baarn thans te Am sterdam. Beëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelings- lijrt met eene uitkeering van nihil. T. W. IJzerman, wonende te Tricht: Curator: Mr. Jhr. E. J. J. van Lidth de Jeude te Tiel. Beëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdcelings- lii«t met eene uitkeering van nihil. F. W. Wessel. wonende te Utrecht, Nachtegaalstraat 3bis. Curator: Mr. II. P. M. Steenberghe te Utrecht. Beëin digd door opheffing wegens gebrek aan actief. J. M. Nienhuys, wonende te Utrecht, SOEST, 17 Dcc. De raad dezer ge meente kwam gistermiddag om 2 uur in openbare vergadering bijeen ter behan deling van dc bed rij fs- cn gemeentebe grooting. Dc vergadering werd gepresi deerd door den burgemeester, mr. G. D e k e t h. Uitgezonderd de heer Van Klooster waren alle leden aanwezig. De heerNooder (S.D.A.P.) opent de algemeene beschouwingen en begint met er op te wijzen, dat door de jongste monetaire maatregelen van de regee ring een verhooging van de prijzen van het bouwterrein te verwachten is. ter wijl een daling van de rentcstandaard wel het gevolg is. Spreker noemt de be grooting een optel- en aftreksommetje. Alle romantiek is nu uit de begrootings- behandelingen verdwenen. De heer Nooder bepleit voorts aanvaarding van een plan van werkverruiming, bestaan de uit een rioleeringsplan, dat uitge voerd kan worden met een subsidie uit het werkfonds. De heer Van der Ven (Alg. Bel) verzocht nader te worden ingelicht over het onderpand van de gemeente lijke schuldenlast. De belastingopbrengst is wel niet gedaald, maar dc oorzaken van de tekorten zijn toe te schrijven aan het slappe bewind in vorige jaren en de groote uitkeering voor werkloo zen. Ten opzichte van de slechte toestan den bij verschillende woningbouwver eenigingen bepleit spreker, dat voorzie ningen dringend gewenscht zijn. Dit geldt, zoo zegt spreker, ook voor het ge meente-abattoir. De heer Van den Berg (R.K.) zegt, dat de begrooting van openbare werken niet in dc commissie is behan deld. De commissies van advies staan steeds voor een fait accompli. De heer Endendijk (A.R.) is niet voornemens aan de algemeene beschou wingen deel te nemen, doch moet alleen opmerken, dat het beleid van B. en W. spreker niet kan bevredigen. De begrooting noemt rle heer Enden dijk een warwinkel, de cijfers zullen nu verband met besluiten, die in de vorige vergadering zijn genomen, weer veranderd moeten worden. De heer Ilom (R.K.) houdt een pleidooi voor de verleening van subsidie aan de hewaarscholen, zij het dan ook dat de regeering zulks niet wenscht. Spreker hoopt, dat pogingen hiertoe in het werk gesteld zullen worden. Dc heer Helmus (S.D.A.P.) ziet gaarne een dichtere bebouwing in de ge meente en bepleit hoogere steunuitkee- ringen voor werkloozen. De heer Hi 1 horst (R.K.) noemt de raadsleden „marionetten in dienst van den wethouder". Spreker zegt, dat de beide wethouders dicta toriale neigingen hebben. De voorzitter zegt, dat de volks huisvesting de aandacht van het dage- lijksch bestuur heeft. Spreker deelt voorts mede, dat het college geen recht heeft in te grijpen in de financiën van het slachthuis. Dit zal volgens den voorzitter alleen mogelijk zijn bij een wanbeheer. Wethouder De Bruin (A.R.) moet constateeren, dat verschillende raads leden niet van zin zijn hun volle mede werking aan de reorganisatieplannen te verlecnen. Spreker beschouwt het gasbedrijf als het eenige lichtpunt. Als de tcekenen zich niet bedriegen, zal dit. bedrijf ook voor de toekomst gunstige resultaten af werpen. zoo zegt de wethouder. Wethouder Gasille (V.B.) dankt den heer Van der Ven voor de waurdee- rende woorden tot hem gericht. Spreker zegt, dat de samenwerking tusschen de besturen van de woningbouwvere^nigin- gen en het gemeentebestuur niet altijd prettig is geweest. In den vervolge zal volgens spreker wel eenige verbetering komen. De wethouder zegt de overtui ging te hebben, dat indien de prijzen der levensbehoeften zouden stijgen, de regeering ook wel voornemens zal zijn de steunbedragen te wijzigen. Aan de hand van enkele voorbeelden bepleit de wethouder de aanstelling van een adspirant-landmeter, die de ge meente-eigendommen kan aang?v*n en vastleggen. De heer Th ijs sen (K.D.P.) acht momenteel de aanstelling van een ad spirant-landmeter niet verantwoord Hierna wordt overgegaan tot de behandeling van de begrooting van het wegenfonds, gasbedrijf, maat schappelijk hulpbetoon cn het na tuurbad. De heer Endend ijk (A.R.) ziet gaarne de post ondersteuning bij maat schappelijk hulpbetoon met 5000 ver hoogd. Wethouder Gasille (V.B.) zegt, dat. de directeur van maatschappelijk huip betoon het niet noodzakelijk vond deze post te verhoogen. Nadat nog enkele leden eenige opmer kingen over deze begrootiugen hebben gemaakt, worden de bedrijfsbegroolin- gen goedgekeurd en wordt overgegaan tot de behandeling van dc gemeentebe grooting. De post van 700 voor aanschaffing van meubilair in de raadszaal wordt aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. Een voorstel van den lieer Thijssen om de abonnementen op enkele gemeente- stukken te staken, wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Voor het maken van een tweede kaart van het uitbreidingsplan wordt een crëdiet aangevraagd van 1000. De heer Thijssen (K.D P.) vindt het bedrag van 1000 te hoog. De heer Hilhorst (R.K) vraagt of het niet bij openbare '.erken kan wor den uitgevoerd. Wethouder Gasille (V.B.) zegt, dat zulks onderzocht zal worden. Nu gaat het alleen om de crediotaanvrage. Deze aanvrage wordt vervolgens z.h.s. aangenomen. De heer Hilnorst vraagt aanteekehing tegen te hebben gestemd. De lieer Nooder (S.D.A.P.) dienfc vervolgens een motie in, inhoudende een verzoek aan den minister om de boek waarde van woningen der bouwvereenl- gingen in overeenstemming te brengen niet de geschatte waarde. Hiertoe wordt besloten. Na nog enkele kleine wijzigingen en besprekingen wordt de begrooting aan genomen. SPORT EN SPEL Ook een dame, mej. G. Don» kfer, zal wellicht aan de wereldkampioen* schappen deel* nemen Op 27 December a s. zal een aantal Nederlandsche schaatsenrijders naar Davos vertrekken, om in de Zwitser- sche wintersportplaats geruimen lijd in training te gaan. Onder deze rijders, die worden uitgezonden onder auspi ciën van den K. N. S. B., bevinden zich Langedijk en Koops, rijders, die ook in het vorig seizoen in het buitenland een uitstekend figuur hebben geslagen en o.m. aan de wedstrijden in het hardrij den der Olympische Winterspelen, dit jaar te Garmisch-Partenkirchen gehou den, zijn gestart. Langedijk en Koops zullen worden in geschreven voor de Europeesche kam pioenschappen, w-elke op 30 en 31 Jan. te Davos worden gehouden. Behalve deze beide rijders zal ook Roos, van wien men verdienstelijke prestaties verwacht, aan deze Europeesche kam pioenschappen deelnemen. Deze drie rijders blijven in ieder geval tot eind Januari te Davos en men zal^ de resul taten der Europeesche kampioenschap pen afwachten, om te beslissen of Ne derlandsche rijders naar de wereldkam pioenschappen, die op 13 en 14 Febr. te Oslo worden georganiseerd, zal afvaar digen. Met Langedijk, Koops en Roos ver trekt eind December een aantal jeug dige rijders, dat te Amsterdam begon nen is met de z.g. droogtraining, en nu de training op de schaats te Davos zal voortzetten. Deze rijders zullen onge veer drie weken in Zwitserland verblij ven. De droogtraining is midden Septem ber reeds aangevangen en wel in het stadion te Amsterdam. Te Davos zul len de rijders moeten bewijzen, of er toekomstige krachten van beteekenis in hen steken. Naar wij nog vernemen zal ook een schaatsenrijder, mej. G. Donker uit Ilpendam, aan de training te Davos deelnemen. Na ingekomen informaties ter plaatse werd mej. Donker in den loop van de laatste twee jaren door den bekenden oud-schaatsenrijder Jongert getraind. Indien deze rijdster bij de trai ning te Davos blijk geeft zooveel vor deringen te maken, dat deelneming aan de wereldkampioenschappen in het hardrijden voor dames gewettigd is, ligt het in het voornemen van het pre sidium van den K. X. S. B. om onze landgenoote voor deze wedstrijden, die eveneens op 30 en 31 Januari te Davos zullen plaats vinden, in te schrijven. Naar bekend worden de wereldkam pioenschappen voor dames gereden over de afstanden 500 en 3000 meter op den eersten dag, 1000 en 5000 meter op den tweeden dag. LOUIS WINT DOOR K.O. CLEVELAND, 15 Dec. (A.N.P.) Joe Louis heeft gisteravond te Cleveland (Ohio) gebokst tegen Eddie Simms, een jeugdigen bokser, die zijn meeste gevechten door k.o. had gewonnen. De strijd was op 10 ronden bepaald. In de eerste ronde was Louis echter zoo sterk in de meerderheid, dat Simms den strijd moest staken en Louis winnaar door technisch k.o. werd. De voorzijde van een plaquette in brons van J. C. Wienecke van de Cunorakerk te Rhenen, die geschonken wordt aan een ieder, die minstens 5.voor de restauratie der kerk bij draagt. (N.H. Gemeente te Rhe nen, Giro Nr. 183286).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 10