D Kans op burgeroorlog Spaart punten Piepkuiken 75 punten Ramselaar LAATSTE BERICHTEN MOORDDADIG TREFFEN BIJ MADRID Kinderboekje TOONTJE VANTEUTEN DE MILLIONNAIR Centraal leger rukt op In Spanje is de burgeroorlog weer in al zijn hevigheid opgelaaid TAL VAN DOODEN TE BETREUREN Verkouden-Grieperig! Chineesche perikelen Tsjang Kai Tsjek bevindt zich nog steeds in gevangenschap Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 Gevecht om hef bezit van Boadilla buitengewoon fel Bombardement uit de lucht TALAVERA DE LA REINA, I 17 December (Havas). Tijdens I een tegenaanval der regeerings* I troepen op Boadilla hebben de I rechtsche troepen vier tanks en I ecnige auto's buit gemaakt Tn de I avonduren trokken de militie* I troepen gisteren terug De recht* I sche troepen schoven vervolgens I hun stellingen wat vooruit. Generaal Orbaz, de bevelheb* I ber van alle ten Westen van Ma* I drid opereerende troepen, heeft zijn voldoening uitgesproken over I den loop der krijgsverrichtingen In een officieel communioué van het hoofdkwartier der recht* I sche troepen over den toestand - wordt medegedeeld, dat de ope* raties aan het front van Madrid j in den sector van Boadilla voort* duren. De rechtsche troenen heb* I ben stellingen bezet, welke door den vijand waren verlaten, na* 'dat zij krachtig door acht com* pagnieën der internationale troe* I pen waren verdedigd. De vijand liet 82 dooden. 2 ka* I nonnen van 75 m m. en 3 gepant* I serde auto's achter. Bij Baena (Andalusië Verloren I 'de regeeringstroepen 40 man aan I dooden en gewonden, zoomede I eenig materiaal. Queipo de Llano heeft in zijn dage- I lijksche radio-toespraak verklaard, dat Nl te Santander, Bilbao. Barcelona en I Madrid niet voldoende voedsel meer is. I Hij voegde daaraan toe, dat Prieto op- I nieuw een onderhoud heeft gehad met I Azana over de overgave van Madrid ter voorkoming van grooter verliezen. De bizondere berichtgever van Havas meldt, dat Woensdagochtend acht uur I de regeeringstroepen overgingen tot een tegenaanval op de stellingen der recht- schen, welke dezen in den sector Casa del Campo hebben bezet. Aan dezen tegenaanval namen ongeveer 5000 man. waaronder een bataljon van de inter- Kj nationale brigade, gesteund door tanks, deel. De strijd werd in dichten mist ue- I voerd. Te een uur in den middag moesten de aanvallers naar hun punt van uitgang terugkeeren. De strijd van Woensdag was één van do hevigste, welken de 1 rechtschen voor Madrid hebben pe rn voerd. M Nadat de aanval was afgeslagen, M bombardeerden een zestigtal vliegtuigen van de nationalisten de stellingen der p regeeringstroepen hij Boadilla. Ilavas seint uit Madrid, dat de strijd in den sector Boadilla, Pozuelo en Val- denorillo ten Westen van Madrid gister ochtend is hervat. Evenals Dinsdag werd de aanval van de rechtschen afge slagen en gisteravond kreeg men den indruk dat de stellingen geen belang rijke wijzigingen hebben ondergaan. Een verandering in de strijdwijze der recht schen is in sommige kringen aanleiding om te veronderstellen, dat de eerste linip der nationalisten door Duitschers wordt gevormd. Vliegtuigen boven Madrid Gistermiddag zijn de arbeiderswij ken in Madrid gebombardeerd. Rond de Plaza Toros werden verscheidene kleine huisjes vernield. In een kel der werden zeven dooden gevonden. In het geheel werden achttien perso nen gedood en een vijftigtal gewond. Het bombardement werd uitge voerd door 18 hombardements-vlieg- tuigen, vergezeld van 27 jagers: 15 toestellen van de regeering bonden den strijd aan en enkele toestellen der rechtschen werden omlaag ge scholen. Volgens een nader berichl uit Madrid heeft het bombardement meer slachtoffers geeischt dan men eerst meende. Reeds wordt gespro ken van 80 tot 100 dooden. De overlevenden zochten een toe vlucht in de tunnels van de metro. Honderden dooden Een der bijzondere berichtgevers van Havas meldt uit Talavcra de la Reina, dat de operaties der rechtschpn ten Wes ten van Madrid en waarbij Boadilla in genomen werd. voor de regeeri nors troe pen zeer moorddadig zijn geweest. Al leen in hei paleis van den hertog van ^ueca hpeft men 200 lijken gevonden. Met paleis was een waar arsenaal met 28 gemonteerde en 38 reserve-mitrail leurs Na de operaties zijn twee vrachtwa gens vol guardia civil overgeloopen naar de rechtsche linies Dynamiteros in actie Naar uit officieele kringen te Madrid wordt vernomen, is in den sector van Boadilla del Monte gisteren de aanval der rechtschen afgeslagen. De regee ringstroepen ondernamen een tegen aanval en rukten een kilometer op. In den vroegen ochtend heeft de artil lerie der rechtschen een bombardement geopend, dat door artillerie der regee ringstroepen beanUvoord werd. Vervol gens werd de strijd voortgezet met loop- grnafkanonnen en handgranaten, ter wijl getracht werd met vuurpijl.en den mist te doorhoren. Kort na het middag uur vond de eerste aanval plaats. Groe pen uil vreemdelingen bestaande aan vallers kropen naderbij, doch de militie troepen openden het vuur, terwijl dyna miteros zich over het slagveld verdeel den en hun ontplofbare stoffen in de loopgraven der nationalisten deden los barsten. De regeeringstroepen trachtten dc troepen van Franco te omsingelen, doch werden een oogenblik lot staan gebracht door tanks, die den terugtocht dekten. Toen kwamen de dynamiteros en granaatwerpers der regeeringstroepen in actie en de tegenstander vluchtto in wanorde, daarbij een groot aantal dooden en materiaal achterlatend. Te zeven uur in den avond was de strijd geëindigd. Deze aanval was veel heviger dan de voorgaande. De te genstander had zijn beste troepen en zeer veel materiaal in den strijd gebracht. Het radiostation van Salamanca heeft medegedeeld, dat tijdens de jongste ge vechten aan het front van Biscaye de regeeringstroepen meer dan 2000 man hebben verloren, waardoor hei moreel zeer slecht zou zijn. Ook voor Villa Real hebben de regeeringstroepen aanzien lijke verliezen geleden. Tengevolge van de herhaalde mislukkingen weigeren de militietroepen thans naar het front terug te keeren. HEVIGE AANVAL OP OVIEDO MADRID, 17 December. (Ha» vas). Uit Gijon wordt gemeld, dat de regeeringstroepen een he. vigen aanval op Ovicdo hebben gedaan. De artillerie vernielde bet krankzinnigengesticht Gabel, lada, dat de stad domineert en waarvan de rechtschen een ware vesting hadden gemaakt. De na» tionalistcn moesten ook de Pe> lavo.kazernc, een andere haard van tegenstand, verlaten. Een te gcnaanvnl van de rechtschen. wel. ke ten doel had den weg naar Oviedo af tc snijden, werd na he> vigen strijd afgeslagen. Bij het bombardement van Portbou is ren hom neergekomen op Fransch ge bied nabij de irrens, zonder evenwel te ontploffen. De spoorlijn werd vernield. Groote hoeveelheden sinaasappelen zou den juist langs dezen weg naar Zwit serland en Nederland worden verzonden. Deskundigen zullen uitmaken, of de hom werkelijk op Fransch gebied is trc- vallen. Te Culera werden twee huizen ver nield en vele bcschadied. Een bom. welke gericht was op het viaduct van den spoorweg PortbouBarcelona, viel op 30 meter afstand hiervan neer en ?loeg een gat in den grond van zes meter diameter en twee meter diepte. De zes Rritsche parlementsleden, die oen bezoek hebbpn gebracht aan Spanje, verklaren in hun rapport, dat meer dan een half millioen nnn-com- hattantpn uit Madrid moet worden ee- evacneerd. Een internationale poging moet worden gedaan om hiertoe bij te dragen. Een zevental nalionaal-rcpuhlikein- sche Franschc afgevaardigden, o.w. De Kerillis, is uit Spanje teruggekeerd. Zij geven als hun meening te kennen, dat de strijd steeds meer een internationaal karakter aanneemt en betreuren het. dat Frankrijk geen wapens levert aan de rechtschen Geen overeenstemming inzake uitwisseling van gevangenen Uit San Sebastian wordt gemeld, dat tusschcn de regeering te Bilbao cn de autoriteiten te Burgos geen overeenstemming is bereikt ten aan zien van de voorgenomen uitwisse ling van gevangenen te Bilbao, Pampeluna en San Sebastian. De Baskische regeering heeft namelijk bezwaren kenbaar gemaakt t.a.v. enkele gijzelaars. Men zou toen aan arbitrage gedacht hebben. Zelfs zou een buitenlandseh diplomaat, die zich op het oogenblik te St. Jean de Luz bevindt, daarmede reeds be last zijn, maar hij heeft geweigerd die taak op zich te nemen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Brit sche torpedoboot Fearless hij het Uampo inwrijven en diep Inademen Pot jO. üoos 30 ct. Bij Apoth.en Drogisten 9lfiPOluchtop«n geneest! verlaten van de haven in aanvaring Is gekomen mei een schip, dal gijzelaars vervoerde. De Fearless bracht 27 i vluch telingen naar St. Jean de Luz over. Het andere schip dreef af en raakte aan den grond. De gijzelaars moesten van boord worden gebracht. Zij werden in een ge vangenis opgesloten. De Fearles had eenige schade opgeloopen doch kon de reis voortzetten Reservesofficieren on der de wapenen geroepen Generaal Franco heeft de reservo- officieren van de lichting 1931 onder de wapenen geroepen. Zij moeten over vijf dagen in hun mobilisatiecentra aanwe zig zijn en zich gereed houden de man schappen van hun lichting instructie te geven. Comité tot humaniseer ring van den strijd Lord Cecil heeft aangekondigd, dat een comité is opgericht, hetwelk fond sen bijeen moet brengen, teneinde den burgeroorlog in Spanje te humanisee- ren. Dit comité ondervindt veel steun in de city; het vertegenwoordigt geen enkele partij en staal onder bescher ming van den anrlsbisschop van Can terbury, den katholieken aartsbisschop van Westminster, den moderator van de Presbvtcriaansche kerk en den opper rabbijn PamAmerikaansche ber langstelling Verschillende delegaties ter Pan- Amerikaansche vredesconferentie blij ven den wensch te kennen geven zich tot het Spaansche volk te wenden, om dit op te wekken de bemiddelingsvoor stellen te aanvaarden. Mexico biedt hier moeilijkheden, daar het van meening is, dat een beroep op de heide Spaan sche regeeringen zou neerkomen op een erkenning van de autoriteit van Burgos. Andere delegaties daarentegen voelen er niet veel voor zich te wonden tot de regeering van Largo Cahallero, die een te linksche tendentie vertoont naar haar opvattingen. De mogelijkheid bestaat echter, dat men zich in vage termen tot het Spaansche volk zal wenden en er op zal aandringen do Fransch-Britsche bemiddelingsvoorstel len te aanvaarden. MNNENUNP DOOR EEN HIJSCH GETROFFEN AMSTERDAM. 17 Dec. Op de Bornoo- kade bii de Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" is gisteravond een bootwer ker door een hijsch getroffen. Hij kwam op de reeling terecht en is met inwendige kneuzingen naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. PROF. v. d. GAAF EN PROF. GALLAS De gemeenteraad van Amsterdam heeft de buitengewone hoogleeraar prof. dr. W. v. d. Gaaf (Engelsche taal en let terkunde) en prof. dr. K. R. Gallas (Fransche taal cn letterkunde) benoemd tot gewone hoogleeraren. AUTOMOBILIST VEROORDEELD AMSTERDAM, 17 Dcc. Het Hof veroordeelde een automobilist wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld tot twee maanden hechtenis en intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van een jaar. Op 22 September van het vorige jaar was verd.. die eenige glazen hier had gedronken, op den hoek van de Kruis tochtstraat en van Keulenstraat te Haarlem met zijn auto In bot6ing ge komen met een motorrijwiel.'De motor rijder werd ernstig gewond, korten tijd later overleed hij. De rechtbank te Haarlem had den man tot een maand hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar veroordeeld. Sianfoe wordt steeds nauwer ingesloten Verschillende gevechten SJANGHAI. 17 Dec. (Reuter). Soeng. de zwager van Tsjang Kai Tsjek, heeft medegedeeld, dat hij heden via Nanking naar Sianfoe zal vertrekken op uitnoodiging van Tsjang Hsoe Liang. Men meent hieruit te moeten opma» ken. dat Koeng cn mvr. Tsjang Kai Tsjek de onderhandelingen willen hervatten ondanks de be» slissino van den centralcn politie» ken raad. Men gelooft, dal deze beslissing voor een groot deel is bewerkt door de ge neraals Ho Ying Tsjin en Feng Yoeh Siang. De laatste, de bekende Christ en- generaal, is president van hel hooge militaire comité bij ontstentenis van Tsjang Kai Tsjek. Koeng, de eerste mi nister ad interim cn zwager \an me- heftig tegen het besluit. Algemeen wordt voorspeld, dat Feng of To Ying Tsjin maarschalk Tsjang Kai Tsjek zal opvolgen, indien deze zou verdwijnen Men vreest échter dat in dat geval de zich verzettende militaire leiders niet lot rede kunnen worden gebracht, zoo dat een nieuw tijdperk van burgeroor logen zou aanbreken. Japansche krin gen zijn beducht voor een nieuwe golf van nationalistisch terrorisme in China. Van het strijdtooneel wordt nog ge meld. dat de muiters het beleg van Sienyang. 25 kilometer ten Noord-wes ten van Sianfoe, hebben opgebroken hij de aankomst van versterkingen voor de regeeringstroepen. Uit Chineesche bron verluidt dat de irevechten. dip geleverd zijn in de streek van Langlsjau lusschen de een Irale troepen en die van Yoe Sjoe Tsjoeng, den gouverneur van Kansoe, die Tsjang I-Isoe Liang gunstig gezind is ten gunste van laatstgenoemde zijn verloopcn. Volgens te Nanking ontvangen be richten rukken de troepen der centrale regeering steeds verder op. zoodat Sianfoe nauwer ingesloten wordt. Be langrijke afdeelingen van het leger van Tsjang Hsoe Liang zonden zich reeds hebben overgegeven Zijn artillerietroe pen te Hoeaving, Loyang, Hsoesjau en Saisjau langs den Loenghai-spoorweg en le Hankau zouden ontwapend zijn, omdat zij het bevel tot opstand niet zouden hebben opgevolgd Uit Japansche bron verluidt, dat te Nanking oncenighoid zou zijn ontstaan over het al of niet uitzenden van een directe strafexpeditie. Sommige figu ren te Nanking blijven voorstanders de houding. Te Hwashien op 65 k.m. ten Oosten van Sianfoe zou een gevecht zijn ontstaan. Verscheidene gevechten schijnen in Kansoe te worden geleverd, vooral in het gebied van Lantsjoe. Gevaar voor zelfst anr dig optreden van het Kwant oengteger Havas seint uit Sjanghai, dat Japan vermoedelijk maatregelen zal nemen in verband met een mo gelijke verlenging van de Chinee sche crisis. In welingelichte krin gen verwacht men niet, dat Tokio spoedig zal ingrijpen, aangezien hieruit een ongebreidelde oorlog in China zou kunnen voortvloeien. Het gevaar bestaat evenwel, dat het Japansche Kwantocngleger op eigen gelegenheid zal ingrijpen. Hei gevangen nemen van Tsjang Kai Tsjek Volgen^ het eersto ooggetuige-verslag van het gevangen nemen van Tsjang Kai Tsjek werd hij plotseling door de muiters omringd, toen hij in zijn auto wilde stappen om van een nabij gele gen plaats uit naar Sianfoe te gaan. Zijn lijfwacht vormde snel een kring om Tsjang en bood weerstand. Zij gaf zich pas over, toen de overweldigers te sterk bleken cn men vreesde, dat Tsjang door een verdwaalden kogel zou worden getroffen. Een officier van de lijfwacht slaagde erin naar Sienyang te ontsnappen en waarschuwde het garnizoen Toen de muiters drie uur later de stad hereik ten. vonden zij de verdedigers op hun hoede. Verder wordt gemeld, dat een der tien gijzelaars, die tc Sianfoe ge vangen worden gehouden, is overleden. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). 113. Hij klopte maar raak en kreeg tenslotte zoo'n borg slagroom, dat de kapitein, die in de keuken kwam kijken, in rlcn slagroom terecht kwam. Toen Toontjo ervan zat te eten kwam hij plotseling tot de ontdekking dat de admiraal erin verzeild was geraakt. 111. Toen de Admiraal eindelijk bevrijd was, bleek het dat hij een heele slagroombaard had gekregen. Hij was over een en ander nogal ontstemd en begon danig op den kapitein te schelden. HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN NED.-INDIK EN JAPAN 's-GRAVÉNHAGE, 17 December - In verhand met een bericht van de „Java- bode" betreffende overeenstemming bij de besprekingen te Batavia omtrent de handelsbetrekkingen tusschcn Japan en Ned.-Indië, verneemt het ANP van bevoegde zijde, dat bedoelde besprekin gen nog niet in een zoodanig definitief stadium zijn gekomen als uit het be richt van de „Java-Bode" zou kunnen worden afgeleid. GECOMPLICEERD ONGEVAL ZUTPHEN. 17 Dec. Gistermiddag is hij het café „Wandelzicht" op de grens ZutphenWarnsveld, een vrachtauto op een daar stilstaand gespan gereden, tengevolge waarvan beido voertuigen werden beschadigd. De wachtmeester Hoogenraad uit Zutphen en de 22-jarige marechaussee Smit uit Ede, stelden oen onderzoekin. Terwijl zij daarmede bezig waren cn terugliepen van het gespan naar de vrachtauto, om het achterlicht te con troleeren. werden zij door een uit Zut phen komende auto. bestuurd door mevrouw O. uit Warnsveld. aangere den. De wachtmeester H. werd tegen den grond geslagen en bleef bewuste loos liggen. Hij had o.a. een hoofdwonde opge loopen. Smit, die eveneens tegen den grond werd geworpen, bleek er ernstig aan toe te zijn. Nadat de eerste genees kundige hulp was verleend, werd de zwaar gewonde naar het algemeene ziekenhuis te Zutphen vervoerd, waar men een schedelfractuur constateerde. Kort na aankomst is het slachtoffer overleden. Wachtmeester II. werd naar zijn wo ning overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Tsjang Kai Tsjek, verzette zich van hel aannemen van een afwachten- Buitenlandsch Weeroverzicht Medegedeeld door het Kon. Ncd. Mot. Instituut te de Bilt. Het diepe minimum dat gisteren tus- schen IJsland en Schotland passeerde, en dat te Thorshavn bij windstilte een barometerstand van 707.6 m.m. veroor zaakte, trok af naar de Poolzee, ge volgd door sterke luchtdrukstijgingen. Een nieuwe, niet minder diepe mini mum. liet thans ten Westen van Schot land met een secundaire niet zware luchtdrukdalingen Zuid-Westelijk van Ierland, die reeds weer storm en regen brengen in hef Westen tot in het Ka naal pn in de Golf van Biscaye. In Duischland en Zuid-Scandinavië is het weer opklarend. Tn hef Oosten en verder in Frankrijk en Zwitserland blijft liet betrokken met kleine hoe veelheden regen In de Alpen reikt de bewolking lof hoven de hooge tonnen cn bleef de temperatuur dezelfdp. d w.z. nul graden op 1500 meter en minus 10 graden op 3000 meter hoogte, met matigen sneeuwval De meeste re gen viel in het Noord-Westen en in onze omgeving. Het is te verwachten, dat de wind in ons land weer zal gaan toenemen met zacht wéér en regen en later weer afkoeling en opklaring. Voorloopig is in het algemeen karak ter van het weer weinig verandering te KLIMPLANTEN Vooral voor het beplanten van klei ne tuinen kan men goed gebruik ma ken van klimplanten. Allereerst planten we ze tegen den gevel, daar waar dit mogelijk is, om de muur vlakken te breken cn te verlevendi gen. Bekende, veel gebruikte klim planten voor dit doel zijn: klimop of Hedera helix hibernica en zclfhech- tende wilde wingerd of Parthenosis- sus tricuspidata. Van laatst genoemde worden de bladeren in de hersft even voor het afvallen schitterend rood. Beide zijn in het bezit van hechtorga- nen, waarmede ze zich aan den muur hechten. Voor smalle muurvlakken, b.v. tusschen raamkozijnen zijn deze soorten wel wat tc forsch van groei. Voor dergelijke plaatsen zijn o.a. ge schikt klimrozen, Clematis Jackmtnni en kamperfoeli of Lonicera Pericly- menum Laatstgenoemde groeit en bloeit ook nog zeer goed op bescha duwde plaatsen. Klimrozen tegen den muur worden opgeleid aan snoeispij- kers of anderszins en voor Clematis en kamperfoelie moeten draden of latten worden aangebracht, waaraan de planten naar boven klimmen. Een bijzondere klimplant met groote bla deren en trossen groote trompetvor- mige oranjeroode bloemen, is Camp- sis radicans. Deze klimplant hecht zich door middel van hechtworteltjes ook aan den muur vast, maar dient toch den eersten tijd te worden aan gebonden. De plant verlangt een zon nige standplaats en moet daarom liefst worden aangeplant langs een zuidmuur. Mooie rijkbloeiende en hooggroeiende klimplanten zijn: blauwe regen of Wistaria sinensis, bloeit in MeiJuni met groote blau we boemtrossen, Clematis montana, bloeit in MeiJuni met groote, witte stervormige bloemen en Polygonum Aubertie, een forsch groeiende klim plant, die vanaf Juli tot begin Octo ber zeer rijk bloeit met groote tros sen, kleine witte bloempjes. Ook voor deze soorten moeten draden worden gespannen, waarlangs de stengels naar boven klimmen Deze hoog- gioeiende klimplanten kan men ook zeer goed in oude boomen lateo groeien. Ze kunnen dan een schilder achtig hoekje in den tuin vormen. Wanneer ze op den duur te sterk gaan groeien, is snoeien noodig, om te voorkomen, dat de boom er niet ten gronde gaat Klimplanten kunnen we verder aanplanten langs een per gola of boog, waarvoor klimrozen cn Clematissoorten goed te gebruiken zijn. Ook kunnen we niet te hoog groeiende klimplanten bij een stevige stok of paal plaatsen. Voor een der gelijke wijze van planten zijn vooral klimrozen geschikt. Wanneer we bij eenzelfde paal tevens een Clematis Jackmanni planten, hebben we een opvolgenden bloei.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3