DE WETHOUDERS AAN HET WOORD Bedrijfs- LEENING VAN F 300.000 BEPLEIT begrootingen Gasfabriek Nogmaals de Gemeente- begrooting In de komende feestdagen schenken onze wijnen U een waar genot. Slijterij W ijnhandel „dArnhemsche Poort 21 BLAU f AU. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VKIJÜAU 18 UE.UC.mBLR 1936 a GEMEENTERAAD Gemeente Reinigingsdienst, Slachthuis en Keuringsdienst komen ter sprake De Raad dezer gemeente kwam gistermiddag in openbare zitting Bijeen ter voortzetting van de be handeling over de gemeentebegroo- ting voor 1937. Voorzitter was de burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck. De wethouder van financiën zet zijn rede voort wat betreft de beantwoor ding der sprekers. Wethouder Stadig (A.R.) zegt, dat er voor zorg gedragen moet worden, dat de gemeente niet tot de noodlijden de zal komen te geraken. Spreker is er. kentelijk, dat er stemmen uit den raad zijn opgekomen om te bezuinigen. De verwijten, die aan het college van R. en W. zijn gedaan, kan de wethouder niet aanvaarden. Indien do wenschen van den heer Huslage in vervulling zouden gaan, dan zou dit het gemeentelijk budget zeer ernstig in de war brengen. Do subsidieering van de vereenigin- gen van kleuteronderwijs moet spreker van de hand wijzen. De wethouder hoopt, dat de raadsleden niet eenzijdig zullen denken, want men kan voor de eene vereeniging niet laten wat men voor de andere wel doet. Het plan van drie ton, dat men een verkleind Plan van den Arbeid kan noemen, moet spreker eveneens van de hand wijzen. De berekeningen die in verband hier mede zijn gemaakt, kloppen geenszins met, do werkelijkheid. B. en W. kunnen ook bet stelsel van de kweekelingen met acte niet aan vaarden. Wat het ambtenarenreglement, be treft, kan worden meegedeeld, dat hier aan wordt gewerkt. Spreker antwoordt vervolgens den heer Benninga, dat hij zich gerust kan voelen omtrent de in de hegrooting genoemde cijfers betreffen de maatschappelijk hulpbetoon er werkverschaffing. Met de post onvoorzien moet men, aldus wethouder Stadig, voorzichtig zijn. Wil de dienst 1937 kunnen sluiten zonder een nadcelig slot, dan moet de raad geen bizondere uitgaven voteeren. Wethouder Noordewier (S.D.A.P.) antwoordt den heer Waterloo inzake de klinkerwegen dat de positie van Amers foort niet ongunstig is. Spreker waar schuwt voor het naar voren brengen van vakbelangen. Kruispunt Hoevelaken ligt vast Bij de Maandag j.l. gehouden vergadering met ingenieurs van den Provincialen en Rijkswaterstaat is thans gebleken, dat het kruispunt Hoevelaken vast ligt. De wethou der moet ontkennen dat dit nu een ramp voor Amersfoort zou betee- kenen. In verband met het steken van zo den door de gemeente moet spreker op merken. dat dit wel terdege noodzake lijk is, daar de gemeente deze zoden voor werken noodig heeft. Wethouder Noordewier zegt. dat nieuwe objecten voor werkverschaffing in voorbereiding zijn. De boschvijver is nog niet gereed. Vijftig werklieden zijn geplaatst bij de rijkswerk verschat fin Eén van deze nieuwe objecten is de reorganisatie van het, sportterreir Birkhoven. Verder zegt spreker, dat bij het, college van B. en W. een verzoek is binnengekomen voor den bouw van een jeugdherberg. Hier kan momenteel nog niets over worden gezegd, daar de zaken nog nader bestudeerd moeten worden. Spreker kan anders wel zeg gen. dat de bouw van een jeugdherberg wel een goed object voor jeugdige werk loozen kan zijn. De door den heer Ruitenberg ge noemde vverkobjeclen zijn volgens den wethouder niet gunstig. Met de uitvoe ring van deze werken zouden de kos ten voor materialen hooger zijn dan het arbeidsloon. Wat een plantsoengordel betreft, zegt spreker, dat B. en W. hierover reeds hun gedachten lieten gaan. Met den aanleg van den Zuidweg rondom Amersfoort, dat zal beginnen hij St. T.ouis, zal hoogstwaarschijnlijk in het jaar 1938 een aanvang worden ge maakt. Het aanleggen van bet Valleikanaal moet door de provincie worden uitge voerd, doch wordt, door deze opge houden. Dc vrees, dal personen thans de dure woningen verlaten en hun intrek ne men in goedkoopore is volgens spreker ongegrond. Nog steeds Is het zoo. dat de menschen 1/6 van hun inkomen moeten verwonen. Spreker moet een te grootc verlaging van huren van de hand wijzen. Van een validen arbeider moet, een huur worden gevraagd, die overeenkomt met de werkelijke huur van dc desbetreffende woning. De manier waarop de gemeente het particulier initiatief zou kunnen steu nen is den heer Noordewier niet dui delijk. Een meer-werkcomité zal voor Amersfoort geen nut hebben, het suc ces zal zeer gering zijn. Het zal bij par ticulieren sliniulecrend werken, indien de gemeente zelf werken gaat uitvoe ren. In verband met dc genoemde groote werken verdedigt de wethouder do lec- ning van 300 000. Men moet niet ver geten dat hierdoor 5000 arbeidsweken worden geschapen. Het verminderde steunbedrag zal dan aangewend kun nen worden voor de rente en aflossing in de eerste jaren. Spreker hoopt, dat het voorstel van dit „drie ton-plan" zal worden aangenomen. Men moet bedenken, welke groote behoeften er in de werklooze gezinnen heerschen. De gemeente is nu in staat iets te doen en men mag, volgens spreker dit niet nalaten. Het zal voor vele ge zinnen weer een lichtpunt aan den duisteren hemel beteekenen. 'Men bedenke, dat het niet alleen een materieel, maar zeer zeker ook een moreel belang voor de werkloozen beteekent, indien zoo gauw moge lijk werk wordt gegeven. Wethouder Spiekermann aan het woord Wethouder Spiekermann (R.K.) wijdt allereerst enkele vvaardeerende woorden aan zijn voorganger. Hot heeft spreker geen genoegen gedaan, dat, in den Raad afbrekende woorden aan het adres van het openbaar onder wijs zijn gesproken. Het bijzonder on derwijs heeft ook van de bezuinigingen to lijden gehad. Daarentegen kan spre ker mededeelen, dat het zevende en achtste leerjaar zich in een goede rich ting ontwikkelen. B. en W. hebben noodgedwongen gebruik moeten maken van het instituut kweekeling met acte. Een subsidieering van het kleuteronder wijs moet spreker \an de hand wijzen; een eventucele verlaagde huur van het gebouw beschouwt wethouder Spieker mann als een verkapte subsidie. De voorzitter wijst het voorstel van den heer Ruitenberg om minder raadsvergaderingen te houden ten zeer ste van de hand. Do heer van Galen Last (C.H.) meent, dat er ten opzichte van het po litiebureau en van het bureau Maatöch. Hulpbetoon een onhoudbare toestand is; als er iets op gevonden kan worden moet hier worden ingegrepen. Ten opzichte der klerken bij Sociale Aangelegenheden verzoekt hij met een gedetailleerd voorstel bij den Raad to komen. Deze dienst moet zoo econo misch mogelijk werken. Voor de beide fröbelscholen wil spr. verlaging van huur. Voor verwarming betaalt een der scholen nog 300. De heer Bakker (V.B.) heeft ja renlang in bedrijven gewerkt en spreekt uit ervaring. Als de gasprijs naar be neden gaat kunnen we beter de oon currentie met clcctriciteit en petroleum weerstaan. Een debat over vroeger uitgevoerdo werken heeft spr. niet willen ontke tenen. De heer v. d. Linden (R.K.) neemt aan, dat bij dc benoemingen geen op zet in liet spel is. Maar toch doet het zeer pijnlijk aan, dat steeds maar niet worden benoemd Katholieken. Voor tijdelijke benoemingen wil spr. een oproep plaatsen; daar hebben do wethouders niets van gezegd. Rouleering van bet tijdelijk perso neel vindt spr. niet ondenkbaar, de meerderheid schijnt dit niet met hem eens te zijn. De aanstelling bij het bureau Sociale Zaken heeft hem niet bevredigd. Er had een oproep moeten worden gedaan. Dankbaar is spr. voor de toezegging van de muziektent en van het bosch plan ten Oosten van onze stad. Ilij betreurt, dat wethouder Koorde wier niet wil meewerken aan een „Meer Werk Actie". De heeren Huslage cn Fremouw heb ben plannen geopperd maar spr. be twijfelt of we er mee in zee kunnen gaan. Is er nu iets tegen het initiatief te nemen om de ingezetenen over te halen meer werk te laten doen. Geen antwoord heeft spr. gekregen op zijn idee om door het geven van een premie te komen tot werkverruiming. Niet door plannen moeten wc de werkloozen aan werk willen hebben, maar we moeten alles doen om de werkloosheid zooveel mogelijk in te perken. De heer Van Gent (V.B.) bepleit nogmaals automatische verkeersrege ling, desnoods zonder eenrichtingsver keer. Spr. beeft de overtuiging, dat er een poging is gedaan de begrooting sober op te zetten. Of de aandrang daartoe van den Raad of van de Regeering is gekomen doel er weinig toe. De geschiedenis van den verkeersweg ten Noorden van Amersfoort leert ons, dat we van stonde af aan alle middelen moeten aanwenden om geen schade te ondervinden. Uit den Raad is een groote drang ge komen tot B. en W. om bijtijds te zor gen voor goede objecten voor werk ver schaffing en voor werkverruiming. Spr is het eens met den wethouder, dat tal van objecten niet geschikt zijn voor werkverschaffing. Maar al de objecten moeten acrieue worden bekeken om de goede er uit te houden Typeerend is het dat een Meer Werk Actie geen steun vindt hij den wethouder. De heer Fremouw (S.DVerwacht u daar iets van? De heer Van Gent (V.B.). Anders zou ik het niet naar voren brengen. We zullen er niet mee van de werkloosheid afkomen, maar dat komen we ook niet met uw plan van 3 ton. Alle plannen moeten worden bekeken. Spr. heeft ter prake gebracht de verbinding met het Soestcrkwartier en den bouw van een nieuw politiebureau. B. en W. moeten dit technisch cn financieel bezien en dan bij den Raad komen. Met het 3 ton- plan echter beginnen we met het geld beschikbaar to stellen. Door het soepel toepassen \an eenige verordeningen hebben enkele belang rijke werken nog wel een kans er te komen. Spr. meent, dat, voor de objecten weg St. Louis—Hoevelaken en uitwaterings kanaal Geld. Vallei geen 6teun is ge zocht. Hij vraagt of hij dat goed heeft begrepen? Repliek der wethouders Wethouder Stadig (A.R.) heeft van de benoemingen alles gezegd, wat er van gezegd kon worden. Thans kunnen we alleen zeggen: wat is de houding in de toekomst? Voortgegaan zal worden op denzelfden weg en d.i. zonder partij digheid de verschillende functies te be zetten. Tegenover het doen van een oproep voor tijdelijk pereoueel zal het College niet afwijzend staan; het is te over wegen. Rouleering kan bij administratief personeel groote moeilijkheden ople- iren. Het College is overtuigd van de nood zakelijkheid dat Maatseh. Hulpbetoon een betere huisvesting moet hebben. Maar we moeten de kosten kunnen dek ken. Als we het Kleuteronderwijs gaan subsidieeren moet ieder gelijk worden behandeld, en dan is het geen kwestie van een paar honderd gulden. De stelling dat tariefsverlaging het verbruik ter goede komt wordt niet be twist. De kwestie is slechte waar moet worden verlaagd. De tendenz van bezuiniging leeft, ook in het Collego van Burg. en Wethou ders. Wethouder Noordewier (S.D.) meent, dat de weg ten Noorden van Amersfoort een nieuwe weg zal worden. Het leggen van een weg op het ter rein aan de Prinses Marielaan is geen object voor werkverschaffing. Het aanleggen van plantsoen op het terrein aan de Pr. Frederiklaan is een gedachte welke ook wel leeft bij B. en W. Er zijn voor dit terrein echter wel eens andere plannen geweest, we zul len dus vooreerst nog eens moeten zien. Het is geen gewoonte, dat B. en W. komen met een voorstel bij den Raad tot het vast aanstellen van klerken. Nu do heer van Galen Last heeft ge zegd dat hij bevreesd is, dat bij Openb. Werken niet economisch wordt ge werkt, moet hij dat nader preciseeren. Het plaatsen van een oproep voor tij delijk personeel was niet noodig, daar we door het rouleeringssysteem erva ren krachten hadden, die uitstekend zijn en waar we niets op tegen hebben. Het stichten van een comité door dc Meer Werk Actie is vorig jaar bespro ken en B. en W. zagen er geen nut in. Persoonlijk ziet spr. alleen nut in het werkelijk uitvoeren van werken; in die actie ziet hij slechts dat. men den werkloozen sleenen geeft voor brood. Een verwijt dat. het College niet alles heeft gedaan voor den weg ten Noor den van Amersfoort, aanvaardt spr. niet. B. en W. stellen groot belang in de suggesties ten opzichte van werkver- schaffingsobjectcn uit den Raad. Maar de heer Aan Gent sprak van egalisee- ren van de Leusderhcide en daar wil de het College niet aan. Nu heeft hij zijn «bedoeling verduidelijkt. Enkele door den heer van Gent ge noemde objecten worden door B. en W. overwogen. Een soepele toepassing der Bouwverordening zal geen werk brengen. De Provincie wil niets liever dan het uitwateringskanaal uitvoeren en wat zal dan een briefje van de gemeente helpen. De voorzitter zegt toe het punt van het verkeer in het College te zul len bespreken. Vervolgens wordt een vergadering met gesloten deuren gehouden, waarna de vergadering verdaagd wordt tot des avonds 7 uur. VERGADERING OP DONDERDAG 17 DEC. DES AVONDS 7 UUR Afwezig de heer Luycx. Aan de orde zijn do Bedrijf sbegrootingen gasfabriek De heer Smit (S.D.) had het «beter gevonden, dat gewacht was tot de technisch adviseur zijn nieening zou hebben kenbaar gemaakt. Maar enkele leden hebben het verlangen kenbaar ge maakt de meterhuur te verlagen. Zoo als het nu echter staat is het onmoge lijk de gasprijs te verlagen. Toch kan er wel iets gedaan worden om het gas verbruik te vergrooten. Zoo door het vast-rechttarief. dat zoo kan worden in gesteld, dat we de armsten bereiken. Een andere moeilijkheid in onze ge meente is, dat in de oude woningen bo ven 300 huur de toevoerbuizen te nauw zijn. Do nieuwe bewoner moet dan den aanleg ecner nieuwe leiding betalen. Dat kost 25 en de concur rent van de gasfabriek is er dan gauw bij cn zegt: Wij leggen een leiding voor niets en men slapt maar al te gemak kelijk van het gas af. Het is spr. gebleken, dat het verbruik door duurdere meters ontzettend terug loopt. We moeten nu het verbruik der goede meters zien te verhoogen. De heer Bakker (V.B.) wijst er op, dat thans bekend is, dat de steenkolen zeker 20.000 duurder zullen ziin dun het vorig jaar. Hij vreest dan ook, dat het bedrag van 107.000 minstens 11.000 te laag zal blijken. De héér Van Gent (V.B.) vindt de kosten voor de Centrale Boekhouding ad 31.000 veel te hoog. De heer v. d. Linden (R.K.) wijst er op, dat we aan de bedrijven finan cieel zitten vastgekoppeld. Op den duur zullen we overwonnen worden door de electriciteit. Moet de gemeente zich nu niet gaan instellen op de verovering der electriciteit?. We zijn veel klanten der gasfabriek kwijt geraakt omdat de menschen het niet meer kunnen be talen. Hoe denkt de wethouder de concur rentie met de P.U.E.M. vol te houden? Weet hij ook of de P.U.E.M. de gasfa briek in de toekomst wil annexeeren? Wethouder Stadig (A.R.) meent, dat er reden is voor zorg, maar zeker niet om bezorgd te zijn in sterke mate. Tegenover het verlies van een aantal meters 6taat Joch ook, dat het totaal aantal nieters vandaag aan den dag grooter is dan in 1933. Men moet dus niet in een soort defaitistische stem ming komen. De kwestie van het vast recht zal in de toekomst de aandacht van den wet houder hebben. De zaak der te nauwe buizen zal spr. nader met den directeur bespreken. De wethouder kent de plannen van de P.U.E.M. niet. Alleen weet hij, dat de P.U.E.M. evenals andere electriciteits- bedrijvcn in een soort overwinningsroes verkeert. Economisch en technisch is het niet te verantwoorden, dat de concurrentie van het electriciteitsbedrijf maar zoo doorgaat. Dan moet er ingegrepen wor den, want dat is niet toelaatbaar voor tweo overheidsbedrijven. Met verlaging der tarieven zijn we voortdurend bezig en het publiek beeft daar zijn voordeel van. De mindere ont vangst is een gevolg van de toenemende reductie. Star en stijf wordt niet vastge houden aan het bestaande, we passen ons aan aan de nooden van het oogen- blik. De kolenprijs is gestegen, maar ver hooging van den post is niet noodig, er staan weer andere posten, zooals op brengst cokes, welke ook hooger zullen zijn. De kosten van de Centrale Boekhou ding zijn te hoog, zegt de hoer van Gent. Ja men kan altijd wel wat 'bewe ren; welk vergelijkingsobject hebben de heeren? Wc hebben deze cijfers te aan vaarden, tenzij de heeren op goede gronden kunnen aantoonen, dat wc met minder kunnen volstaan. De heer Smit (S.D.) wijst er op, dat de kostprijs van het gas 3 cent, per m3 is. Gaan we nu door aan de groote af nemers goedkoop gas te leveren dan staan we voor het gevaar, dat de capa citeit der ovens onvoldoende zullen worden. Daarom moeten we dc gewone gebruikers naar ons toehalen. De heer Van N i e u w e n h u i z e n (C.II.) ziet bet bedrijf niet. zoo donker Is sommige beeren. ITet eenigst is, dat we het zoo economisch mogelijk moe ten beheeren. We moeten het bedrijf scherp in het oog houden en als het eenigszins mogelijk is dc tarieven te verlagen tot behoud van liet bedrijf dan zullen de wethouders en ook de direc- tèur zeker daarin mede gaan. Gemeente Reinigingsdienst De lieer van Nieuwen huizen (C.H.) vindt den prij6 van f 6000 voor het aanschaffen van een auto te boog. Of is bet. dc bedoeling twee auto's aan te schaffen. Wethouder Spiekermann (R.K.) zegt dat bet de bedoeling is een auto aan. te schaffen. Maar in de commissie zal deze zaak nog besproken worden. Centrale Boekhouding De beer van Galen Last (C.H.) wijst er op dat er drie ambtenaren zijn, die reeds zes jaar tijdelijk zijn. Als de ze ambtenaren jioodig zijn is het 'toch zeker noodig, dat ze een vaste aanstel ling krijgen. De heer Fremouw (S.D.) sluit zich hierbij aan. Is het college van plan een deel van dit personeel"in vas ten dien6t te benoemen. De Voorzitter wijst, er op, dat het. College de zaak nog overweegt. Slachthuis en Keuringsdienst De heer Polder (S.D.) zegt, dat zijn fractie niet accoord gaat met de werk wijze. welke in dit bedrijf wordt ge volgd. Het contact met dc vertegen woordigers van den Raad komt niet vol doende tot uiting. De laatste jaren wordt een geheel andere wijze van werken gevolgd dan voorheen. We zien hei-stellingen gebeuren waarvan de commissieleden niets weten. Herhaaldelijk is op verlaging van het tarief aangedrongen. De winstcijfers wijzen uit, dat dit zeer wel mogelijk is. Ook de slagerspatroons hebben op ver laging aangedrongen. In Januari '36 i6 een conferentie gehouden met de sla gerspatroons en tot op heden weet de commissie niet wat aan B. cn W. gead viseerd is. Als dit jaar geen winst wordt ge maakt, komt dat door de geheel ver keerde politiek van B en W. In 1935 zijn 946 varkens minder geslacht. Als we geen verlaging van tarief krijgen zal de invoer toenemen. In 1935 werd ruim 17000 Kg. meer varkensvlee6ch ingevoerd dan in 1933. Het bedrijf is gebouwd cn Ingericht voor de volksgezondheid, opdat alles den keuringsdienst zal passeeren. Er komt echter veel meer vleesch Amers foort binnen, dat het slachthuis niet passeert, zoodat bet invoer-keurgeld niet wordt betaald. Als we gedaan had den, wat de commissie had geadviseerd, zou het aantal geslachte varkens hoo ger zijn geweest. Thans is weer een adres ingekomen van v. d. Klashorst, die voor de eerste 1000 varkens een verlaging vraagt van 50 en verhooging van het invoer- keurgeld van 4 cent. op 6 cent per Kg. Dc commissie heeft geadviseerd dc tarieven te verlagen en het invoerkeur geld met 2 ct. te verhoogen. De direc teur heeft dat echter ontraden. Maar als we het niet doen wordt ons be drijf een invoerbedrijf en dan kan de directeur wel in zijn kantoor blijven zitten. De heer Waterloo (K.D.P.) kan zich aansluiten bij het betoog van den heer Polder. Hij spreekt ziin teleurstel ling uit, dat de commissie zoo w-einig vergadert en dat de slagerspatroons nog steeds geen antwoord hebben ge kregen. De heer Van Nieuwenhuizen (C.H.) is ook van meening dat de slachtprijs met 1 moet worden ver laagd voor varkens. Ook voor huis Arnh. Poortwal 50-52 Telefoon 242 slachtingen is het noodzakelijk het ta rief te verlagen. Wethouder Stadig (A.R.) herin nert er aan, dat B. en W. met een voor stel zijn gekomen tot verlaging van het tarief en verhooging van het invoer- keurloon. Maar er is aan de slagers patroons een zekere garantie voor to slachten varkens gevraagd en do hee ren hebben daar feestelijk voor be dankt. In dc commissie was men het niet eens. Dc heeren Waterloo en van Nieu wenhuizen willen een verlaging van 1, maar de heer Polder heeft in de commissie gezegd: daarmee bereik je niets, het moet. minstens 2 zijn. Men kan du6 moeilijk B. en W. in gebreke stellen op grond van het advies der commissie. Met de runderen hebben we geen last, maar wel met de varkens. Spr. heeft genoeg vertrouwen in den directeur van het bedrijf, die met cij fers heeft aangetoond, dat overal het zelfde verschijnsel zich voordoet. Men laat meer door export-slagerijen slach ten. Het is denkbaar, dat we de afschrij- vingspolitiek ceDs herzien om zoodoen- do tol tariefsverlaging le komen. Laat men dus nu niets beslissen, maar het eerst nog eens even aanzien. Het is op het oogenblik aan het slachthuis een andere toestand dan eenige jaren geleden, maar er is toch geen aanleiding tot. een paniekstem ming. Men vergete niet, dat het vertrek. Vos zich dit jaar voor het eerst doet gevoelen. De heer Polder (S.D.) wijst erop, dat de huisslachtingen alleen voor Amersfoort duur zijn; hier moeten de menschen 4 betalen, maar in Hoog land 1. Daar wordt het vleescb ech ter niet gekeurd. Garantie konden de Amersfoortscho slagers niet geven, omdat de tijdsom standigheden er niet naar zijn. In de commissie heeft spr. gezegd, dat de ver laging 2 moest zijn, maar daar 6tond niet bij de verhooging van het invoer- keurloon. Spr. zet nogmaals uitvoerig zijn be zwaren legen het slachthuis uiteen en vraagt hoe lang het zal duren voor de slagerspatroons en de commissie er iets van hooren. 1-Iet vertrek van Vos vindt hij geen ramp. Als alle slachtingen, die we per week hebben tegelijk kwamen, zouden we ze in twee dagen kunnen afdoen. Dc menschen in dit bedrijf zit ten het. grootste deel van den tijd in het schaftlokaal. Er moet iets worden gedaan, anders zullen de slachtingen nog meer terugloopen. Het is wensche- lijk en noodzakelijk de zaak zoo spoe dig mogelijk in dc commissie te be spreken. Dc heer Waterloo (K.D.P.) vraagt waarvoor de commissie er zit, of het advies der commissie van nul en geener waarde is. De heer Van Nieuwenhuizen (C.H.) meent, dat dc hegrooting nog wel kloppende is te maken als de tarieven met 1 verlaagd worden. Ook vraagt •hij hoe het met industrie spoor 6taat. De heer van Tellingen (Am. Be lang) meent zich te herinneren, dat bij verlaging van 2 de reserve zou aangesproken moeten worden. De meerderheid der commissie is toen op de bespreking ingegaan en meende, dat een verlaging van 1 tot stand zou ko men. Het is noodig een en ander spoe dig 1e bezien of die verlaging mo gelijk is. Wethouder Stadig (A.R.) vindt de vraag van den heer Waterloo niet sympathiek*. Als de directeur een wel gefundeerd advies kan geven, moeten B. en W. dat. aanvaarden. Het industrie spoor is bijtijds opge zegd, zoodat het niet meer op de be grooting 6taat. Binnen korten tijd is te venvachten het rapport van den- technisohen advi seur en dan kunnen we deze aangele genheid nader bekijken. De iheer Polder (S.D.): Als we nu voor deze begrooting stemmen houdt dat. dan in dat de tarieven voor een jaar zijn vastgesteld? Wethouder Stadig (A.R.): Wan neer bet weer aan de orde komt ei men komt tot een bepaalde conclusie, dan wordt het den Raad weer voor gelegd. De heer Polder (S.D.): Dank u. De verschillende hegrootingen zijn zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Gemeentebegrooting De beer Bakker (V.B.) ziet een post. (No. 234) voor schrijfloonen ad 1500. Hij vindt dit wel wat veel. De voorzitter zegt, dat ook dit punt nauwkeurig is bekeken en het is niet voor verlaging vatbaar. De heer v. d~. Linden (R.K.) stelt voor niet over te gaan tot aanstelling der klerken bij Sociale aangelegen heden. De voorzitter: U kunt dan tegen den post stemmen. De beeren v. d. Linden, Smeitink, Benninga en Van Galen Last doen het voorstel niet over le gaan tot aanstel ling van 3 arbeidscontracten tot klerk in vasten dienst, en voor iedere aan stelling een oproep tc doen. Wethouder Noordewier (S.D.) ontraadt heel ernstig dit voorstel. Het aanstellen van tijdelijk personeel een secretarie-aangelegenheid en het is heel moeilijk daar een oproep voor te doen. De bemiddeling wordt dan inge roepen van de Arbeidsbeurs. De drie arbeidscontractanten zijn reeds jaren in lossen dienst en nu we vast personeel noodig hebben komen zij toch voor aanstelling in aanmerking. De voorzitter wijst er op, dat de aanstelling van los personeel volgens dc Gemeentewet tot de bevoegdheid van B. en W. behoort. De discussie kan dus beperkt blijven tot de al of niet vaste aanstelling. De heer Huslage (S.D.) vraagt mo tiveering. De heer Van Galen Last (C.H.) meent dit hij de algemeene beschouwin gen te hebben uiteen gezet. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. bereid zijn dit punt aan tc hou den en zullen er later op terugkomen. De heer Bakker (V.B.) vraagt of de kosten van het vaststellen en wijzigen van het uitbreidingsplan niet op 500 kunnen worden gesteld. De voorzitter wijst er op, dat B. en W. er al 400 hebben afgedaan; verder gaan is niet mogelijk. De heer Smit (S.D.) wijst op de po- litie-brandspuit. De bedoeling i9 dat deze wordt getrokken door den poli tiemotor, maar dan is men afhankelijk van het feit of de motor en de berijder aanwezig zijn. Laat men dan een be roep kunnen doen op een particulier berijder. Spr. hoopt dat aan de vervvarrenden toestand van het verkeer op de Var- kensmarkt dit jaar een eind zal ko men. Hij heeft voorgesteld voor het pu bliek kettinggangen tc maken en B. en W. zeggen een automatische ver keersregeling te overwegen. Als die twee tot stand komen zullen we een heel eind verder zijn. Spr. vraagt voorbereidende maatrege len om het Soesterkvvartier met de stad te verhinden en eveneens om een veilig tehuis voor de politiebeambten daar te stellen. De kosten voor luchtbescherming wil spr. overdragen aan het Rijk. De heer Benninga (C.H.) vraagt welke bijzondere bezwaren aan ont eigening zijn verbonden en wijst op het verschil in kleedinggeld bij de politie. De heer Van Tellingen (Am. Belang) spreekt over het gebruik van een auto door den commissaris en vraagt of het niet gewenscht is daar voor eenige vergoeding te geven. Dc heer Ruitenberg (V.D.) ge looft dat het billijk is, wat de heer Van Tellingen vraagt. Do voorzitter: Dc aandacht is er op gevestigd. De kleeding kunnen we aanhouden. Onteigening geeft, veel ad- min is tra tie ven romslomp maar als het noodig is zullen we het doorzetten. Automatische verkeersregeling heeft veel voor, maar het kost nog al wat geld. Ten opzichte van het eenrichtingsver keer kunnen B. en W. nog niet tot een oplossing komen. De verbinding met. het Soesterkwar- tier hangt samen met de tunnel. De kwestie van hel brandwagen- tje zal worden besproken met den commandant van de brandweer. Als er een voorstel tot het bouwen van een nieuw politiebureau komt, zal het zeker welwillend worden ont vangen. Over de luchtbescherming kunnen we uren praten, zonder elkaar te overtui gen. Maar het is nu eenmaal door de wet voorgeschreven. Met afstemmen van den post schieten we niets op. De heer H u s 1 a ge (S.D.) bestrijdt den post voor luchtbescherming. De heer Wate rloo (K.D.P.) pro testeert tegen dezen post op de be groot! ng. De Voorzitter verdedigt den post cn staat er absoluut voor in dat de be grooting niet te hoog is. Kosten luchtbeschermingsdienst' Vvördt aangenomen met 14 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren; Waterloo, Brussen Hcmminga, Fremouw, Huslage. Kroon, Meijer, Noordewier, Polder, Smit. De heer Kroon (S.D.) vraagt of het wel verantwoord is de kosten voor den geneeskundigen dienst met ƒ600 te verlagen. De Voorzitter deelt mede dat liet salaris van de nieuwe verpleegster ƒ600 lager zal zijn. De heer Van Galen Last (C.H.) brengt ter sprake het onderzoek van een t.b.c. patiënt, dat niet minder dan 4 weken aanliep. Wethouder Spiekermann (R.K.) zal liet geval onderzoeken. De heer v. d. Linden (R.K.) vraagt hoe de uitzending van kinderen naar vacantic- en herstcllingskolonies ge schiedt. Wethouder Spieker m ann (R.K.)' deelt mede, dat het middels dc plaat selijke vereeniging geschiedt. De heer Bakker (V.B.) doet een vraag over de verhooging van den post voor de volkshuisvesting, welke door den wel houder wordt beantwoord. De heer Van Tellingen (Amersf. Belang) bespreekt het salaris van den organist, dal met 100 wordt ver hoogd. Voor een huurgraf moet nu op Rusthof ƒ22.50 worden betaald, terwijl dit op den Soesterweg 16 was. Hij vraagt of de organist niet per begra ving kan betaald worden. De heer Polder (S.D.) herinnert aan dc verdediging van de voorstellen der S.D.A.P. door den heer Huslage en bestrijdt de bezwaren van wethouder Noordewier. De zaak is zoo gesteld, dat geen der leden ei legen kan zijn. Re voorstellen spreken uit, dat de bouw van een politiebureau noodzakelijk is, evenals een verbinding met het Soes* terkwartier en dc wegenombouw en nu worden B. en W. uitgenoodigd een en ander tc herzien en met voorstellen te komen, zoodat doze punten in 1937 kunnen worden uitgevoerd. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdagmiddag 2 uur. NED. VEGETARIERSBOND De afdeeling Amersfoort van den Ned. Vegetariërehond opent morgen middag in toonzaal Sierkunst, een ten toonstelling. Voor verdere bijzonderhe den verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. N.C.R.V..REPORTAGE Naar wij vernemen, heeft de N-C-R V'. de zangrepetities der Amersfoortsche scholieren in de Markthal op granio- foonplaten vastgelegd. Deze liederen zullen bij de N.C.R.V. gramofoonplaten- reportage uitgezonden worden. „ZONSOPGANG" Tot de genoodigden die a.s. Maan dagavond bij de opvoering van „Zons opgangaanwezig hopen te din behoo- ren o-m. onze Bm-gemeestcr Mr. J. C- Graaf van Randwyck. de garnizoans- commandant Kolonel G. Doorman en het dagelijksch bestuur van het Oranje* romité, de heeren Generaal W. H. E* Vrijdag. Dr. B. Keulen. A. II. Marien# en G. Keijzer met hunne dames.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6