Hond opzettelijk dood geschoten? HET WATER DREIGT A.S.I.B.-actie in Nederland De dijkval bij Kapelle Aanhoudingen op den weg Jachtopziener staat terecht Luctor et Emergo Griep te Harderwijk Prof. Dr. R. R. Post Het auto-ongeluk te Oosterhout 3e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 BINNENLAND Na inspannenden arbeid is een voorsprong op het geweld der gulzige golven behaald Van onzèn redacteur) De dijk, die Zuid-Beveland beschermt tegen het aan allo kanten opdringende j water, lijkt met zijn breede glooiingen en zijn forschen kruin zoo stevig, dat men geneigd is, zich daarachter wel uitermate veilig te voelen. Vóór ons ligt het breede water van de Westerschelde, waarvan de overkant zich in een wazi- i verte verliest. Achter ons ligt het land met enkele boerderijen, de vette Zèéuwsche klei, waar de landbouw het prachtigste graan oplevert. Alles zoo rustig en ongestoord. En toch is een groot deel van dezen grooten dijk over een afstand van 2ö0 meter plotseling in gestort. Volmaakt onverwacht. Vröégèr heeft hier de zee gestaan. Zij I is teruggedrongen en heeft er den meest vruchtbaren grond dien men zich den I ken kan» achtergelaten. Maar de zee tracht telkens Weer te herwinnen, wat I zij eëns verloren heeft, en de nienschen dienen er voortdurend op bedacht te zijn, dat het land niet een prooi der g ven wordt. De zee dat is hier de Westerschelde, die weinig heeft van een rivierarm, doch met haar eb en vloed, verergerd nog door de kracht van het opstuwende rivierwater, onophoudelijk het land bedreigt. Zware dijken zijn aangelegd, om het water te kecren, die door de erdoor beschermde bevolking moeten worden betaald. Hier geschiedt dat met steun van rijk en provihcie, omdat de lasten anders te zwaar zóu- dèn zijn „Calamiteus" noemt men daar om zulke polders en deze benaming heeft voor den Willem Annapoider wel haar juistheid bewezen. De dijkverzak- hing was een calamiteit, die, naar men ons medècléelde, wel een ton gouds aan herètélkosten zal vèreischen. De verzakking Aan den voet van den dijk spoelt het brakke water van de Wester Schelde. Juist in dè bocht, waar het eiland Zuid- Beveland Westwaarts zijn grootste breedte krijgt. Met eb eh vloed schuurt het water er ónder langs. Zandbanken aan de overzijde versmallen hier den stroom, zoodat vier keer per itmaal het water met kracht langs den voet vari den dijk gestuwd wordt. Maar de dijk scheen den druk van het water tè kun nen weerstaan, ei- zijn danrtoó Je nóo- dige voorzieningen getroffen en niets duidde erop, dat het water het op één plaats toch zou winnen. Toch is hier op een oógenblik, dat niemand erop verdacht was. ëen ge deelte van den zwaren dijk plotèe- ling afgebrokkeld en in het water I gèstört. Met het typische geruisch, dat door de ómwondenden maar al te goéd herkend werd, vielen be langrijke deelen van het dijk- lichaam in de Wester Schelde. In allerijl werden maatregelen geno- I men, ora den polder te behouden, maar de grootste zorg was toch eerst, om het eigèn goéd in veilig heid te brengen. Men weet reeds, dat onmiddellijk maatregelen werden genomen, om het land voor overstrooming te behoeden. Achter den Scheldedijk ligt een dijk van het waterschap De Breede Watering bewesten Ierseke. Deze zou weliswaar verhinderen, dat de rest van het eiland onder zou loopen, doch ook een over strooming van den kleinen Willem Anna-polder, die ter plaatse het beheer over den grooten dijk heeft, zou reeds oen ramp zijn, omdat dan een kleine 300 hectaren van het vruchtbaarste bouw land zou worden bedorven. Précaire toestand Met man en macht werd gewerkt, om achter de zwakke plek in den dijk een bekisting te maken. Want wel was nog oen gedeelte van den dijk blijven staan, doch er kon verwacht worden, dat door telkens voorkomende kleine instortin gen, veroorzaakt door het onderlangs stroornende water, de dijk hét tenslotte zou begeven. Zulke instortingen zijn ook inderdaad gevolgd, vooral bij laag water ,als het dijklichaam den steun ttust, welken het water eraan geeft, en wanneer een storm de wilde golven te gen den onbeschermcnden dijk opjaagt. Be groote vraag was, of er zich geen slechte weersomstandigheden zouden voordoen, die den dijk zouden doen be zwijken, vóórdat de bekisting er achter gereed was. Bag en nacht is er aan den kist dam gewerkt en Donderdagmiddag om vijf uur is hij gereed gekomen, z°odat men kan zeggen, dat de pol der is behouden. Een zucht van ver lichting werd geslaakt, toen het werk zoover gereed was. Woensdag was de bekisting reeds voor drie vierde gevuld, dóch gisteren \va9 Eien met de afwerking éindelijk klaar, na nog een nacht van hard werken in regen en wind. «.Nu hebben we tenminste een steun I m den rug", verklaarde ons de burge meester van Kapeiïè, de heer W. Bie- j *®ns Jr., in Wiens gemeente de polder j hgt en die ons welwillend over de werk zaamheden heeft voorgelicht. „Hel ge reedkomen van de bekisting geeft ver wouwen, al blijft de dijk op zichzelf nog heel zwakjes. Als het weer nu maar meewerkt, dan zal het wel gaan." Ge lukkig was het stil en stond er gisteren weinig golfslag. Technici waren van meening, dat men, wanneer er tenmin ste niet plotseling een hevige storm zou opsteken, de zee nu wel de baas zou blijven. Het herstellingswerk Het groote werk aan den dijk moet evenwel nog beginnen. Reeds is een overeenkomst gesloten met een aanne mer uit Sliedrecht, die voor do herstel- lingswerkzaaraheden zal zorgen. Sche pen met rijshout en basaltkeien werden naar de bedreigde plaats gezonden en gisteren waren er al twintig werklieden gearriveerd. Vandaag zouden er nog twintig volgen. Het slechte weer heeft de schepen met het materiaal onderweg opgehouden. Gisteravond waren ze nog niet ter plaatse aangekomen, doch do aannemer, die in den morgen nog even een kijkje was komen nemen, verwacht te ze zeker op dén dag van heden. De eerste arbeid bestaat uit het vervaardigen van z.g. noodkraag- stukken. Groote hóeveelheden rijs hout worden gévlochten tot stevige matten, die tegen de zwakke plek ken in den dijk zullen worden aan gelegd. Daarna zullen ze worden vérzwaard met basaltblókkèn. Dan eèrst zal het ergste gevaar zijn ge weken. De herstellingswerken zul len nog geruitnen tijd in beslag ne men. Men hoopt nu zeer op gunstig weer bij deze werkzaamheden Door een stórm, zooals we pas gehad hebben, worden ze belangrijk vertraagd en zelfs zouden daarbij nieuwe vernielingen aangericht kunnen worden, die dezen arbeid riskant maken. Bezoek van den Corns missaris der Koningin Gisteren heeft de Commissaris del' Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. nir J. \V. Quarles van Ufford, een be zoek aan den bedreigden polder gebracht. In zijn gezelschap waren de hoofdingenieur en ingenieurs van rijks- en provincialen waterstaat, die de werkzaamheden hebben geschouwd. Naar de burgemeester ons mededeelde, hebben zij als hun meening kenbaar gemaakt, dat er met den grootston ernst en den meesten spoed op dc best mogelijke wijze was gewerkt. Ook de Commissaris der Koningin, die met veel belangstelling het werk heeft ge volgd, had van hetgeen gedaan werd een uitnemenden indruk. In het bijzonder was belangrijk de verklaring van den Commissaris, dat men, met voorbijzien van alle financieele gevolgen, allee in het werk moest stellen om den polder te behouden. Dit behoud achtte ook hij belangrijker dan de uitgaven, die aan den dijk ten koste zouden moeten worden gelegd. Het betreft hier buitengewone voor zieningen, die later met den polder zul len worden verrekend. Zij worden ge deeltelijk door het rijk, gedeeltelijk door de provincie gedragen. Later zal de polder dan een bijdrage aan de pro vincie moeten geven, die nader zal worden vastgesteld. Maar voorloopig denkt men er eerst aan het werk, dat voor het behoud van den polder moet worden verricht, getrouw aan het „Luctor et emergo" van den wapen spreuk der provincie Zeëland. Het garnizoen telt vele patiënten HARDERWIJK, 17 Dcc. In het gar nizoen te Harderwijk heersoht op het oogenblik de griep in hevige mate. Het merkwaardigste is, dat bij het zevende regiment infantorie, dat uit Amsterdammers bestaat, en dat in de Oranje Nassau Kazerne in de stad ie gelegerd, geen patiënten zijn. Bij het twintigste regiment infanterie, zijn er echter zooveel te meer. Allo bed den op de ziekenzaal zijn bezet. Ver scheidene sol daten kamers zijn als zie- kenverblijf ingjericht. Men telt thans GO patiënten. In verband met de klaarblijkelijke Vatbaarheid voor griep zijn de oefenin gen verlicht. De geneeskundige dienst heeft de handen vol. ACAD. EXAMENS NIJMEGEN, 17 Dec. Gepromoveerd aan de R.K. Universiteit tot doctor in de letteren en wijsbegeerten op proef schrift, getiteld: „Taine et Rcnan et V Idéé dc Dieu" en 12 stellingen, de zeer eerwaarde heer J. P. Boosten, ge boren te Maastricht. De Witte Sociëteit te Den Haag wordt van het J- B.-embleem voor zien als onderdeel der versiering bij de komende feesten. Ten bate van het Algemeen Steunfonds voor inheemsche behoeftigen in Indic Provinciale comité's zullen worden gevormd Meli schrijft ons: In de vergaderzaal van den Onder- nemersraad voor Nedërlandsch Indië in het gebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij te 's Gravenhage, is een dezer dagen een bijeenkomst ge houden van een aantal personen, on der wie verschillende, die jarenlang in Indië vertoefd hebben, waarin besloten is tot stichting \an een comité in Ne derland, dat zich ten doel stelt hier te lande een stëunactie te beginnen voor het A. S. I. B. (Algemeen Steun fonds voor Inheemsche behoeftigen). Gelijk men weet, werd het A. S. 1. B in 1935 in Indië gesticht door dc echt- genoote van den vorigén gouverneur- generaal mevrouw A. C. de Jonge, ge boren baronesse van Wassenaar. In den tijd van zijn bestaan heeft het A. S. I- B. in Indic meer in het bijzonder op Java, buitengewoon veel zegenrijk werk verricht: groote nood en ellende is verzacht geworden. De geheele samen leving in Indië heeft déze actie kracht dadig gesteund. Er is evenwél voor deze hulpverlecning nog steeds zeer veel noodig en daarom heeft mevrouw De Jonge, aanstonds na haar terug keer in het vaderland besprekingen gevoerd, om ook hier te lande, te ko men tot een A. S. I. B.-aetie. Deze be- sprekingèn nu hebben geleid tot de of- ficieele stichting van eèn A. S. I. B.- cohiité in Nederland. Het comité is als volgt sanmgesteld: Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, minister an buitcnlandsche zaken, oud gouver neur-generaal van Nfed. Indie (den Haag). Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, nieuw-benoemd gezant der Ne derlanden te Londen, oud-gouverneur- generaal van van Ned. Indië (Berlijn), Mr. D. Fock, Minister van Staat, oud- gouverneur generaal van Ned. Indië (den Haag), Jhr. Air. B. C. De Jonge, oud gouverneur generaal van Nóu. In dic, Oud-minister van Oorlog (Voorst Gld.) Bestuur: Eere-Voorzitsler mevr. A. C de Jonge geb. bsse. van Wassenaar (Voorst Gld.), Voorzitter: Ch. J. I. AI Weiter, voorzitter van den onderne- ihersraad voor Ned. Indië, oudminister van koloniën, oud vice-president van den raad van Ned. Indië (den Haag), Vice-voorzilter: b. R. J. AI. Verheijen, oud procureur-generaal bij het hoogge rechtshof van Ned. Indië (den Haag), le secretaris: A. I-I. Neijs, oud- gouver neur van Midden-Java (adres: Groot Hertoginnelaan 87 den Haag), 2e se cretaris: J. van Arkel, kolonel tit., b. d Kon. N. I. L. (den Haag), penning meester: Air. E. E. Alentcn, p.a. firma Heldring en Pierson (den Haag). Leden zijn: jkvr. Air. AL J. E. B Ailing von Gcusau, advocaat en procu reur den Haag, J. C. Bannink, gene raai majoor tit. b. d. Kon. N. I. L. den Haag, Ir. AL H. Damme, directeur-ee neraal der P. T. en T. den Haag, Air A. van der Deure, lid van de Ged. Sta ten van Gelderland, voorzitter van de Ned. Chr. Radio Ver., Bcnnekom, A. A. G. Feuillctau de Bruvn, kolonel b. d. gen.' staf K. N. I. L., don Haag, P. J. Gerke, oud algemeen secretaris in Ned. Indië, den I-Iaag, Pangeran A. A. Koe- soemo Joedo, oud lid van den Raad van Ned. Indië, den Haag, K. D. Koning, redacteur Alg. Handelsblad, Amster dam, Gravin du Alonceau, den Haag, Mr. A. Neijtzell de Wilde, oud-voorzit ter van den volksraad, den Haag, II. G. Rambonnet, generaal majoor b. d. Ned. Leger, adjudant in builengewonen dienst van H. AL de Koningin, den Haag, Jhr. W. Röell, luitenant-gene raal, commandant van het veldleger, gouverneur der residentie, den Haag, H. Salomonson, directeur van „Ane- ta", den Haag, mevrouw R. A. Soejóno. den Haag, G. A. de Stoppelaar, rit meester der cavalerie Kon. N. I. L-, Buitenzorg, Mrj. A. Thorbecke, den I-Iaag. A. T. H. Winter, kolonel b. d. Kon. N. I. L. den Haag, redacteur v. d. „Avondpost". Besloten is tot uitbreiding van de or ganisatie over geheel Nederland. Hier voor stelt men 2ich voor over tc gaan Antwoord van den Minister op een adres van de K.N.A.C. Naar aanleiding van een adres dat do K.N.A.C. begin November 1.1. aan den Alinister van Financiën richtte en waarin zij wees op de velerlei bezwaren en govaren'welke bij aanhoudingen op den weg worden ondervonden en van welk adres zij o.m. den Minister van Defensie in kennis heeft gesteld, deelt deze thans mede, deze aangelegenheid onder de aandacht van den Inspecteur dor Koninklijke Alarechaussce te heb ben gebracht. Genoemde autoriteit berichtte daarop, dat het aanhouden van motorrijtuigen door de Koninklijke Alarechaussee steeds door in uniform gekleed perso neel geschiedt, hetwelk bij duisternis gebruik maakt van een electrische lan taarn, die een rood licht uitstraalt. Hoewel het den Inspecteur niet is gc- blëkeh, (kt het stoplccken niet tijdig wordt gegeven, heeft hij de aandacht van het personeel op do wénschelijk- heid danrvhn gewezen. Vooralsnog acht de Alinister geen aanleiding tot het treffen van bijzon dere maatregelen. Hoeteer dc K.N.A.C. ook erkentelijk is voor de aan het personeel verst rokte instructies, meent, zij toch, dat mot de zwakke electrische zaklantaarntjes, waarmede bij duisternis do aanhoudin gen geschlbdcn, niet kan worden vol staan, getuige de vele gevallen die te barer kennis kwamen, waarbij automo bilisten deze signalen niet of te laat konden opmerken. De K.N.A.C. heeft den Inspecteur dér Koninklijke Alarechaussee nader vën haro inkichten to dezen in kénnis ge steld. De nieuwe hoogleeraar in de Kerkelijke geschiedenis aan de R.K. Universiteit AMSTERDAM, 17 Dec. De nieuwbe noemde hoogleeraar in de kerkelijke geschiedenis aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, dr. Regrterus Richardus Post, werd te Kloosterburen geboren op 1 Mei 189-i. Na zijn studiën voor het H. Priester schap aan het Klein Seminarie te Cu- lemhorg en het Groot Seminarie te Rij- Senburg volgde hij na zijn priesterwij ding de colleges in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 192S promoveerde tot doctor in de geschiedenis op proefschrift, getiteld: „Eigen kerken van het bisschoppelijk gezag in het bisdom Utrecht." Na zijn promotic weid dr. Post be noemd lot lëe'raar aan het Klein-Semi- narie te Culemborg. Drie jaar later, in 1931, vertrok hij naar Rome. om daar de functie te gaan vervullen van secre taris van het Ncdcrlandsch Historisch Instituut, dat opgericht is 'en onderhou den Wordt door het Ncdcrlandsch gou vernement. Talrijke publicaties zijn van de hand van den nieuwen hoogleeraar versche nen. Reeds in 1923 schreef dr. Post een beschouwing over het St. Bernardus- kloóster te Aduard, in tijdschriften za gen artikelen over middeléeuwsche ge schiedenis het licht en in 1933 verscheen het werk „Geschiedenis der Utrecht- sche bisschopsverkiezing." JUBILEUM DR. C. DORSMAN AMSTERDAAI, 17 Dec. Den eersten Januari zal de lieer dr. C. Dorsman zijn vijf en twintigjarig ambtsjubileum als directeur van de „Levensverzekerings Alaatschappij opgericht in 1863 door het N.O.G." herdenken. Maandagmiddag 28 December van 3 tot 5 uur zal in het Carlton hotel ge legenheid bestaan den jubilaris geluk te wenschen. VERGADERING DER EERSTE KAMER 's-GRAVENHAGE. 17 Dec. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is gister avond te half negen in openbare ver gadering bijeengekomen, onder voor zitterschap van nir. W. L. baron dc Vos van Steenwijk. Na trekking der afdeelingen werd dc openbare zitting geschorst en kwamen de afdeelingen bijeen voor het kiezen der voorzitters en ondervoorzitters. Na heropening der vergadering deel de de voorzitter mede, dat tot afdee- lingcsvoorzitters waren benoemd de heeren: Olten, Briët, Van Sasse van IJssclt, De Jong en Michiels van Kes- senich; tot ondervoorzitters de heeren: Serrarerts, Ter Haar, Anema, Schocma- ker én Dc Bruin. Na afloop der openbare vergadering kwamen de afdeelingen opnieuw bij een Voor het onderzoeken van ver schillende wetsontwerpen. BUITENLANDSCHE SCHEEPS- BOUWOPDRACHT NEDER-IIARDINXVELD. 17 Dec. Naar wij vernemen heeft de N.V. Scheepshouwwerf „De Merwede" te Hardinxveld, van een Schotfiche ree- derjj opdracht ontvangen tot denhouw van een motor-kustvrachtsrhip van 630 Ion laadvermogen, hetwelk zal w orden voorzien van een 560 p.k. polar dieselmotor. tot oprichting van provinciale comité's, waardoor het mogelijk zal worden een zoo groot mogelijke actie te ontplooien. T. 7. t. zal een organisatie van een al- gemeenen speldjesdag worden ter hand genomen. Aan de betrokken autoritei ten zal voorts worden gevraagd, uit gifte van een A. S. I. B. postzegel, waarbij de gedachte voorzit, slechts een geringe meerwaarde te heffen. Nog werd medegedeeld, dat II. K. H. Prinses Juliana is voorgegaan ook aanstonds na het vernemen van de plannen voor het A. S. I. B.-comité t. t. 1., een zeer belangrijke gift aan het comité te doen toekomen. Twee getuigen a décharge verdacht van meineed en gearresteerd AAISTERDAM, 17 December. De jachtopziener en onbezoldigd rijksveld wachter J. V. uit Huizen stond vandaag voor de rechtbank terecht. 1-Iij zou op 2 Juni j.l. opzettelijk en wederrechtelijk de hond van mevr. R. hebben doodge schoten. Dc man beriep zich op noodweer: de hond had hem aangevallen. Om zich té verdedigen had hij twee revolverschoten op hot dier gelost. Volgons verschillende getuigen was het een zeer mak beest. Niemand had het dier dreigend hooren blaffen. Verd. had tegen den marechaussee, die proces-verhaal opmaakte, gezegd, dat hij gebeten was. Zijn been wilde hij echter niet laten zien. Volgens een veearts, was van honds dolheid gëen sprake geweest. Toch mevr. R. en een andere dame, direct nadat de schoten gevallen waren, bij haar hónd kwam, had verd. gezegd: „Dacht U. dat ik me door uw hond liet bijten?" Verd. liet, aldus de dames, zijn been zien. Er was echter niets van een beet te zien. Twee getuigen, vader en zoon, waren in gezelschap van verd. geweest. Zij de den een uitvoerig verhaal: met de fiets aan de hand liepen ze in het heuvel achtige heidelerrein. Plotseling kwam de hond achter een duintop vandaan, het beest look wel dol, aldus de ver dachten en het vloog op verd. af. V. had allé moeite gedaan om het dier af le weren, de hond heet hem echter in het linkerbeen Verd. had toen zijn re volver getrokken en twee schoten ge lost. Direct daarop kwamen de dames. Pres.: En liet verd. zijn gewonde been zien aan mevr. R.? Neen, houden de verdachten vol, dat gebeurde niet. Geen sprake van, die dames liegen. De president waarschuwt beide mannen herhaaldelijk: „Denkt u aan de beteekenis van den eed, de offi cier vraagt acte van uw verklaring." De getuigen h décharge blijven hardnekkig bij hun verklaring. Verd. handelde uit noodweer en hij heeft zijn been niet laten zien. Tenslotte komt nog een getuige voor het hekje die verklaart, dat verd. eens tegen hem zeide: Waarom houd jij je hond niet vast, ik heb hem nog wel Voor de loop gehad. Verd. ontkent dit. Requisitoir De officier van justitie, mr. B. Kist, zegt in zijn requisitoir o.a. dat de hond in kwestie een buitengewoon goedaar dige New Foundlander was. Het beest was niet boos te krijgen. Er bestaat een ernstig vermoeden, dat verd. tallooze honden heeft gedood. Hij dreigde herhaaldelijk nienschen, dat hij hun honden zou doodschieten. ÏIct gaat hier over de vraag, of verd. uit noodweer heeft, gehandeld. Dit is uiterst onwaarschijnlijk, het beest was kalm en zeer goedaardig. Niemand heeft een spoor van een beet gevonden, de dokter constateerde een kleine ontvel ling, niet afkomstig van een beet. „Ik ben van plan tegen den vader en zoon V., de getuigen A décharge, een vervolging wegens meineed in te stellen, daar ik van oordeel ben, al dus de officier, dat zij opzettelijk onware verklaringen hébben afge legd. Ik beveel hun gevangenne ming". Van noodweer was in het geval van verd. geen sprake. Hij is een berucht INTERNATIONALE UNIFICATIE VAN RIJ- EN NUMMERBEWIJZEN In het begin van dit jaar vestigde de K.N.A.C. de aandacht van den Alinister van Waterstaat op de door de „Associa tion Internationale des Automobile- Clubs Rcconnus" voorgestelde en aan bevolen modellen voor rij. en nummer- bewijzen. Bij internationale invoering van deze uniforme modellen zou ge makkelijker kunnen worden bereikt, dat buitcnlandsche automobilisten op hun nationale bewijzen de grenzen zou den kunnen passceren en daarvoor dus egen aparte nieuwe documenten zouden behoeven te hebben. Op het kort geleden te Parijs gehou den Congres van de A.I.A.C.R. bleek, dat tal van Regecringen bereids in stemming met de voorstellen betuigden. De K.N.A.C. ontving thans van den Minister van Waterstaat bericht, dnt aan deze aangelegenheid aandacht zal worden besteed bij de uitvoering van dc Wegenverkeerswet. DOOR WIELRIJDSTER AANGEREDEN EINDIIOX EN, 17 Dec. De 62-jarige P. Smitz werd gisteravond op zijn wan deling op den Aalsterweg nabij hotel Eikenburg door oen onbekend gebleven wielrijdstcr aangereden. Hij kvvam zoo danig tc vallen, dnt hij het hotel moest worden binnengedragen. Een aldaar ontboden geneesheer bracht den man naar zijn woning te Aalst, waar hij vanochtend vroeg is Overleden. De politie onderzoekt de zaak. I hondendoodcr, die steeds nog door de mazen van het net wist te kruipen. Spr. requireerdè een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Verd.: Als de officier vindt dat ik dat beest wederrechtelijk heb gedood moet hij twee jaar eischen. Ik wil graag, aldus de jachtopziener, dat. de dokter nog gehoord wordt. Nadat de president het briefje van den arts nog een9 heeft voorgelezen, ziet hij hiervan af, waarop de uitspraak op 31 December wordt bepaald. Do beide getuigen k décharge worden door de veldwachters gevankelijk weg gevoerd UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Bij K.B. van 15 Dec. 1936 is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- 6au J. K. W. F. van Bommel, te 's-Gra- venhagc, penningmeester van den Kon. Ncdcrl. Middenstandsbond. Bij K.B. van 1-i Dec. 1936 is aan den kapitein-luitenant ter zee P. J. AI. CikOt vergunning verleend tot bet in uniform drogen van het Belgische Militaire Kruis* der le klasse, hem geschonken door zijne Majesteit dén Koning der Bét gen. Rijksverzeketingsbank Bij K B. van 8 Dfec. 1936 Is met in gang Van 1 Mei 1937 aan J. J. Vis op zijn verzoek eèrvol Ontslag verleénd als geneeskundige bij dé medische af- dëeling dór rijkëvèrzckcringsbahk. Onderwijs Bij K.B. van 16 Dec. 1936 is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks H.B.S. te Zaltbommel: P. Maas kant wonende te 's-IIcrtogenbosoh. Directe belastingèn De minister van financiën heeft met ingang van 1 Jan. 1937 de gemeente Streefkerk afgescheiden van het gebied van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Lekkerkork en gevoegd bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Alhlasserdam, waar door deze gemeente voor de directe be lastingen komt te ressorteeren onder (Ie inspectie der directe belastingen te Dordrecht en voor do invoerrechten en accijnzen onder de inspectie der invoer rechten en accijnzen tc Dordrecht. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen, enz. J. W. .1. Thomas ver plaatst van het kantoor Uithuizen naar de inspectie der directe belastingen te Amsterdam. Consulöteti Bij K.B. Is de heer Thomas S. Hórn erkend en toegédaten als consul van cie Vereenigde Staten van Amerika te Rotterdam. \onr de provinciën Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. In verband met het overlijden van den vice-consul der Nederlanden te Wuppertal, den heer W. A. Jonkers Èot'h, is do waarneming van het vice- consulaat opgedragpn aan den heer J- Dudek. P.T.T.zdienst Bij K B. van 15 December 1936 zijn benoemd ingaande 1 Januari 1937 tot 1. commies bij den Post-. Telegraaf- en Telefoondienst: F.. T. Witvoet, IJ. Rubingh, J. Boernm, J l eijken. G. C. J. Laros, J. P. van der Loop, N. Smit, C. Molenaar, W. F. van Vliet, A. Snoodijk, thans adjunct-commies' hij den Pósts Telegraaf- en Telefoondienst; 2. commies bij den Telegraaf- en Telefoondienst W. Losckoot, S. G. Brou wers, A. Vleeming, H. Lameer, J. G. van Rijswijk. B. H. P. Scheliekens, thans adjunct-commice bij den Tele graaf- en Telefoondienst. Situatie ter plaatse zeer ge* vaarlijk, vooral bij duis» ternis Omtrent het auto-ongeluk bii de brug over het Wilhclminakanaal te Ooster hout. vernemen wij nog de volgende bij zonderheden: Voor de afsluiting van de brug ston den enkele auto's te wachten, loen de heer W. Gobhardt met groote snelheid uit de richting Breda kwam aanrijden. Waarschijnlijk heeft hij gedacht, dat de auto's geparkeerd stonden voor het café, laar ter plaatse en heeft hij niet be merkt dat de wagens voor de geopende brug moesten wachten. De situatie ter plaatse is. vooral bij duisternis, buiten gewoon gevaarlijk omdat de brug schuin over hel kanaal loopt en men gemakkelijk door de straatverlichting misleid wordt. Reeds herhaaldelijk is de aandacht op dit beruchte punt ge vestigd. Ook is de afsluiting niet vol doende verlicht, terwijl zij zich boven dien onmiddellijk aan den waterkant bevindt. Dc auto een vierpersoons- wagen is dan ook dadelijk van den oever gegleden en geheel onder water verdwenen. De monteur kon door hand reiking op hel droge worden gebracht Ook de heer Gobhardt kroop uit den wa gen, doch nog voor men hem kon be reiken, is hij weer in het water geval len cn waarschijnlijk onder de auto te recht gekomen. De heer Gebhardt die 'n goed zwemmer was. is toen jammerlijk verdronken. Eerst om tien uur kon de wagen worden opgehaald Daarna is de politie gaan dreggen naar den drenke ling. die eenigen tijd later is opgehaald. De heer Gebhardt was 32 jaar oud. gehuwd en vader van een kind. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Oosterhout vervoerd. Het onge luk veroorzaakt^ groote stagnatie op den drukken verkeersweg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9