Bruidsjubel schalt door de Residentie Prinses en Prins teekenen aan DAN Velen hadden zich reeds vroeg tijdig langs den weg geschaard om het Bruidspaar te aanschouwen T D T T Geldbelegging in grond 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 TT EDEN was de eerste dag van den bruidstijd van Prinses Juliana en Prins Bernhard aangebroken, welke een serie van feestdagen zal inluiden. Velen hadden zich vroegtijdig langs den weg geschaard, dien het Bruids paar zou volgen. Reeds lang voor 10 uur stond een groote menigte achter de afzettingen langs het Noordeinde en voornamelijk tegenover het Paleis, waarvan het voor plein geheel was vrijgehouden. Het was een feestelijk schouwspel, het fraai versierde Paleis, de bevlagde en ver sierde straten, de kleurig behangen gevels, de feestelijk met Oranje getooide menigte en over dit alles het licht van een zachte winterzon. In tegentvoordigheid van een ontzagwekkende menigte, heeft het Prinselijk Paar het Stadhuis betreden, waar voor den burgemeester van den Haag de aanteelcening heeft plaats gehad. IN den vroegen morgen was de be langstelling nog niet zoo overweldi gend geweest. Toen schatte men het aantal belangstellenden langs de vorste lijke route op enkele duizenden. De politie, o.a. versterkt door mare chaussee te paard, was in grooten ge tale aanwezig en zorgde er voor, dat de route die het bruidspaar volgen zou vrij bleef. In de Hoogstraat b.v. 6tonden aan weerszijden van den weg agenten op ongeveer 10 M. afstand van elkaar, blijkbaar om zoo noodig een cordon te vormen. Op de tribunes in de winkelhuizen langs den weg hadden reeds vroeg en kele belangstellenden plaats genomen, evenals op de tribune van het agent schap van de Nederlandsche Bank, 6chuin tegenover den hoofdingang van het paleis Noordeinde. Te ruim half tien betrad een deputa tie der blauwe huzaren het Faleis en te kwart yoor tien arriveeide een ma rine-deputatie bestaande uit vice-admi- raal Kruys en den luit. ter zee le klasse Reinierse. Kort voor half elf reed een 'gesloten auto voor, met den standaard van de prinses en op. Ongeveer tegelijkertijd torsten twee padvindersom der leiding van een comité lid, de zware cassette het Pas leis binnen met de 34000 handteekeningen van leden der bij het comité aangeslos ten vereenigingen. Enkele minuten voor half elf ging er een gejuich uit de menigte op. Prinses Juliana en Prins Bernhard versche* nen voor den uitgang van het paleis. De prinses was ges kleed in een groen fluweelèn mantelafgezet met zwart bont, de prins hield zijn hoos gen hoed in de hand. Gélukkig lachend keken zii é\en naar de menigte, waaruit eenige hooee meis jesstemmen het Wilhelmus inzetten Toen wipten beiden vlug ui de gereed staande gesloten auto. welke slechts voorafgegaan en gevolgd door motor rijders der verkeerspolitie langs het Noordeinde in de richting van het 6ladhuis vertrok. Door de Hoogstraat. Halst!aat. fus- 8chen stadhuis en Groote Kerk door. werd gereden naar den hoofdingang van het stadhui* aan de Groenmarkt. Overal langs den weg 6tond het zwart van de menschen. De aankomst op het stadhuis BIJ het stadhuis had zich lang van te voren een ontzaglijke menschenmenigte verzameld en een leger van agenten was noodig om alle belangstellenden op de voor het publiek aangewezen plaatsen te houden. Een driehoekige ruimte tusschen de Groote kerk en het StadhuiF was voor verslaggevers, persfotografen en film operateurs vrijgehouden en een waar bataljon foto- en filmtoestellen was op gesteld. Nauwelijks had de klok hall elf ge slagen, of aan liet gejuich, dat in de verte reeds werd vernomen, hoorde men dat het prinselijk paar in aantocht was. Eenige momenten later reed de sierlijke limousine, voorafgegaan door een motor van de politie, langzdam den hoek om tot voor den ingang. Het portier van de Kos ninklijke auto werd geopend en rustig stapte eerst prins Bernhard uitdie zijn toes komstige bruid bij het vers laten van de auto behulps zaam was. Na een moment op het bordes te hebben stilgestaan en de wachtende menigte te hebben toegewuifd, vers dween het prinselijk paar naar binnen. Twintig minutenlang moest de men schenmassa geduldig afwachten, voor dat zij weer iet6 van het prinselijk bruidspaar kon waarnemen. Toch bleef er gedurende dien tijd een scanning tusschen het publiek bestaan, die voor zorgde, dat het wachten geen mo ment te lang werd. Het beste haddon nog zij het, die op het Kerkplein 6tonden en door de rui ten van het stadhuis een glimp konden opvangen van hetgeen er binnen ge beurde. Zij konden ook het moment bepa len. dat de Prinses en de Fi.ns weer bet stadhuis zouden verlaten en op dat oogenblik werd eerst zwak. daarna sterker, het Wilhelmus aang°heven. Het duurde evenwel nog eenigen tijd voor burgemeester de Monchy op het bordes verscheen en het Prinselijk Paar naar de auto begeleidde. Op dat mo ment werd het aangeheven Wilhelmus luide overstemd door overweldigend gejuich der menigte. In het stadhuis Enkele minuien over half elf verschijnt de burgemeess ter van Den Haag, Air S. J. R. de Monchy, in de hall van het stadhuis, om zich naar het bordes te begeven voor de ontvangst van het jonge paar Weinige oogenblikken later kondigde het gejuich, dat uit de menigte, buiten ver za-. meld, opsteeg, de aankomst van Prinses en Prins aan. De Prinses, die een blauws groen fluweelen complet droeg, straalde van geluk. Prins Bernhard had een dons keren overjas aan en een wils ie foulard: hij droeg den hoos gen hoed in de hand. In de hall was in de onde schouw een blikkend vuur aangemaakt Boven den schouw hangt een schilderij van den grooten Zwijger, een copie naar het be kende werk van Van Miereveil. Enkele fotografen, die b.er een plaat hebben gevonden, alsook een vertegen woordiger van de llaagsche amateur- filmclub, namen dan opnamen van het jonge paar. [le smalfilm, die de Haagsche ama teur-fiirnclub van deze plechtigheid heeft gemaakt. 7.al het tonse paar wor den aangeboden. Er komen geen pieën van. Nadat de (ilmopname wis geschied ging de burgemeester, die ccn gekleerie jas droeg en zijn ambtsketen om had tiet jonge |>aar voor naar zijn kamer, waar de plechtigheid van den vc lijken ondertrouw zou geschieden Nadat nu-, dc Monchy de I'rinsc HET VORSTELIJKE BRUIDSPAAR MET MR. DE MONCHY, DEN BURGEMEESTER DER RESIDENTIE, VOOR WIEN DE ONDERTROUW IS VOLTROKKEN den Prins met enkele woorden welkom had geheeten, stelde hij aan het paar voor den heer P. C. Wesscin.g, chef van de afdeeling bevolking, verkiezingen en burgerlijken stand, die als assistent ambtenaar van den burgerlijken stand zou optreden. Voordat de plechtigheid eon. aanvang nam, heeft liet vorstelijk paar, onder geleide van den burgemeester, detrouw- amer bezichtigd, waar op 7 Januari dc plechtigheid van dc huwelijksvol trekking zal plaats vinden. De ondertrouw *-* meester de geleidt de burges Prinses en den Prins weer naar zijn werkkamer, waar de plechs tigheid een aanvang nam. Nadaf aan de vereischte formaliteiten was voldaan, overhandigde de burgemeess ter in zijn hoedanigheid van eeresvoorzitter van het cos mifé voor de luisterrijke vies ring van het vorstelijk huwes lijk te 'ssGravenhage, het ges schenk van dit comité, den gouden veder, waarmede de acte van ondertrouw zal ons derleekend worden. De Prinses leekende dan: „Juliana, prinses der Neders landen, van OranjesNassau, van Mecklenburg" en de Prins: „Bernhard Leopold Prinz zur LippeBiesterfeld". Vervolpens bood de burgemeester de eerste pelukswenschen nan het bruids paar aan. Hij deed dit vergezeld paan van een oorkonde van den gemeente- raad, die bet volgende opschrift draagt: „Aan Prinses Juliana en Prins Bernhard bieden wij, voorzitter, le den en secretaris van den pemeen- teraad van 's-Gravenhage, verheugd, dat wij de eersten zijn, die tot bruid en bruidegom het woord mo- gén richten, eerbiedig onze harte lijke pelukwenschen aan met de bede, dat U beiden lang voor elkaar en voor het vaderland gespaard mo ge blijven" Twee kleinkinderen van den burge meester, Albert Hijmans "an r.en Bergh en Beppie Kanter. boden vervolpens de eerste bloemen aan. een oei quet, be slaande uit phalenopsis, Ic.etjes van dalen en oranjebloemen Aanbieding Nederlandsch Gezinsboek telijken dank betuigende voor de daartoe peschonken gelegenheid. Het gezinsboek beoogt aan hen. die in den ondertrouw worden oppenomen, raad gevingen te verstrekken, ten einde het huwelijksgeluk te bevorderen. Zoo moge dc aanbieding ten bewijze strek ken van onzen hartgrondigen wensch, dat ook Uwen hoogheden een groot huwelijksgeluk ten deel moge vallen. Men zou de in het gezinsboek voor komende raadgevingen bij een Vorste lijk huwelijk als overbodig kunnen beschouwen. Wij weten Uwe hooghe den omringd door tal van deskundige adviseurs, die te allen tijde en onder alle omstandigheden steun zullen vciieenen. Toch achttci) w ij het niet uitgesloten, dat het aan te bieden boekwerk in stille uren .op de blijde, .maar tegens inspanhende bruidsda gen mogen volgen, ter hand zal wor den genomen. Zoo mogelijk ter bevordering van eigen geluk, doch tevens ter verkrij ging van een inzicht in het streven van de stichting om Het Nederlandsch Gezin, als hoeksteen van onze natio nale samenleving, tot krachtige ont wikkeling te brengen." Hiermede was de plechtigheid van den ondertrouw ten einde. Vergezeld van den burgemeester betrad het jonge paar andermaal de hall van het stad huis, orn enkele oogenblikken te po seeren voor de fotografen. Vervolgens betraden zij het bordes. De acte van ondertrouw E acte van ondertrouw, wel' OEN dit gebeurd was, begonnen de klokken te luiden en traden de heeren J. T Terburgh. oud-hoofd. inspecteur van de Volksgezondheid, en A. J G. 1' Septer, amhtenaa; van den burgerlijken stand, beiden uit Amsler dam, de werkkamer binnen om in hun hoedanigheid van voorzitter en secr taris-penningmeester van de stichting „Het Nederlandsch Gezinsboek", een exemplaar iri prachtband van dit werk hei jonge paar aan le bieden. De voorzitter van deze «lichting sprak hierbij de volgende woorden: Koninklijke Hoopheid. Doorluchtige Hoopheid. Vorstelijk Bruidspaar Het zij mij vergund, met dr laatste zoo inhoudrijke woorden. Uwe hoop heden toe te spreken, wanneer wij namens de stichting „Het Neder landsch Gezinsboek" een exemplaar daarvan aanbieden, tevens onzen har en burgemeester De Monchy, als ambtenaar van den burgerlijken stand is onderteekend, luidt als volgt: Heden, den negentienden De cember negentienhonderd zes en dertig verschenen voor tnij, amb tenaar van den burgerlijken stand der gemeente sGravcnhageZijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bern hard Leopold Fredcrik Everhard Julius Koert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterjeld, oud vijf en twintig jaren en Hare Koninklijke Hoogheid Ptinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Ne derlanden, Priness van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklen burg, enzoovoorts, enzoovoorts, oud zeven en twintig jaren, beiden wonende alhierhun voornemen te kennen geven om met elkander een huwelijk aan te aan. Hiervan is deze akte opgemaakt, welke ovcreenkomsti de wet is voorgelezen. Buiten het stadhuis ZOODRA het ondertrouwde Prinselijk paar op het bor des verscheen, brachten de bes langstellenden, die in grooten ge tale in de omgeving van het stad' buis waren opgesteld, de Prinses en den Prins een ovatie. De klanken van het volkslied waren nauwelijks hoorbaar, zoo juichte en jubelde de menigte. Even bleven Prinses Juliana en Prins Bernhard gearüid op het bordes staan, oni, na van den burgemeester afscheid hebben genomen, de wachtende me nigte toe te wuiven. Nadat hot bruidspaar in dc auto had plaats genomen, reed deze langs het tadhuis, om vervolgens linksaf de uoote Halstraat in te slaan, waar de aldaar te paard opgestelde herauten een klaroengeschal aanhieven. Daarna ver- Iween de hofauto door de Prinsen straat naar het Paleis. Het klaroengeschal hield echter aan en eerst toen dit verstomd was, las een der herauten een proclamatie voor, om den volke kond te doen van het heuglijk feit van den ondertrouw. Deze proclamatie, uitgaande van het comité voor de luisterrijke viering te 's-Gravenhage van het vorstelijk huwe lijk, luidt als volgt: STADGENOOTEN, Wij vervullen de blijde taak, U te mogen melden, dat heden negentien December negentienhonderd zes en dertig in ondertrouw zijn opgenomen: Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Curt Karcll Godfried Pieter van Lippe-Biestefeld Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhel mina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Herloging van Meck lenburg, enz. enz. Het Vorstelijk Bruidspaar heil! Terwijl de klokken van het carillon van den -Haagschen toren het Wilhel mus speelden, verspreidden de herau ten -— ze6 in getal zich naar alle richtingen in de stad, om de proclama tie op vele punten in verschillende stadswijken voor te lezen. Iedere heraut was vergezeld van twee klaroenblazers, die dc boodschappers aankondigden. Na het lezen a 11 de proclamatie na men de herauten telkenmale met een eleganten zwaai den baret van het hoofd en nepen uit; „Het Vorstelijk Bruidspaar heil", waarop het publiek niet een „Oranje boven" antwoordde. De terugtocht van het Prinselijk paar OEN de Prinses en de Prins het sadhuis verlaten hadden, klonk zwaar klokgebeier uit den Haag schen toren. Het carillon van den St. Jacob deed zich met feestelijke klanken hooren en bracht een vaderlandsch programma ten gehoore. Even over elf vernam het publiek, dat zich verzameld had hij de Konink lijke stallen aan den Hooge Wal, door het gejuich in de verte, dat het Prin selijk paar in aantocht was. En toen even later de auto zichtbaar ward, nam het zich hier bevindende publiek het gejubel over en hartelijk werd het paar toegejuicht, dat van de zich langzaam voortbewegende auto uit deze begroe ting vriendelijk met handgewuif beant woordde. Onder een „Lang zullen zii leven!" verdween daarop de wagen met het jonge paar door den ingang naast de •Mallen in den koninklijken tuin, een opgetogen menigte achterlatende. De afkondiging van het voorgenomen huwelijk DE afkondiging van het Voorgeno men huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard, welke lieden- ochtend om 12 uur aan het Stadhuis is aangeplakt, luidt als volgt: De ambtenaar van den burgerlij ken stand der gemeente 'sGravenha- ge verklaart, dat door aanplakking van dit geschrift aan het huis der gemeente op heden. Zaterdag den 19den December 1936, des middags t 12 uur, afkondiging geschiedt van het voorgenomen huwelijk van Z. D. H. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Curt Karei Godfried Pieter von Lippe Biesterfeld, oud 25 jaren en H. K 11 Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden. Prinses van Oranje- Nas-san, hertogin van Mecklenburg, enz. enz., oud 27 jaren, beiden wo nende alhier De ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd: DE MONCHY. OEN het laatste lied van de zang- hulde was verklonken, barstte op nieuw een daverend gejuich los. Eenige zwakke meisjesstemmen zetten te hoog „Lang zullen zii leven" in, maar de menigte nam bei over De kinderen, niet langer onderworpen aan de muzi kale discipline van den dirigent, ver overden liet, en juichend klonk het „In de gloria", gevolgd door een daverend „Hiep, hiep, lioera". En toen dan even een stilte viel, waren het eenige diepe mannen stemmen, die vers 3 van Psalm 134 inzetten. Dirigent van Ramshorst was nu op zijn qui vive en stond in een oogwenk weer op zijn dirigeer- gestoelte, om aan deze spontane uiting leiding te geven. Plechtig en gedragen klonk uit de menigte de diepgevoelde woorden „Dat 's Hee ren zegen op u daal'." Het was een ontroerend oogenblik en het bruidspaar op het balcon was zicht baar onder den indruk. Op de korte stille welke even bleef hangen, volgde echter opnieuw een daverend „Lang zullen zij leven". Prinses en Prins dankten lachend. De vaandels neigden ten groet en dan koeren beiden in het paleis terug. De treffende huldiging was afgeloopen. Marsch door de slad NA de. zanghulde en den vaandel- groet stelden de deelnemers daar aan zich in de Heulstraat en in het Noordeinde op voor een korte marsch door de stad. Via de Heulstraat marcheerde de stoet langs den Kneuterdijk naar het Binnenhof. Voorop liepen de leden van liet comité, gevolgd door de Posthar- monio en de vereeniging de Princevlag. Daarachter volgden ö00 schoolkinderen, die 2T>0 scholen in Den Haag vertegen woordigden. Dan kwamen do padvin ders on voorts een onnoemelijk aantal Haagsche vereenigingen, waarvan de jongste zeker wel de op 29 September j.l. opgerichte Oranjevéreeniging „Prins Bernhard'' was. Rijen dik stond het publiek langs den kant van don weg geschaard om den kleurigen stoel gade le slaan. Op het Binnenhof werd onder de to nen van de Postharmonie, die ook ge durende den optocht onafgebroken ge speeld bad, rondgemarcheerö. tot alle deelnemers hier verzameld waren. De ouders van de schoolkinderen, die in den optocht meeliepen, waren daar eveneens samengekomen, om hun kroost weer op veilige wijze naar huis Ie begeleiden. Alvorens echter ieder weer zijns weegs ging, hield generaal Wagner een korte toespraak tot de aanwezigen Namens het Prinselijk bruidspaar en namens H M. de Koningin bracht spr. dank over aan allen, die aan de hulde hebben deelgenomen Snr deelde nog merle, dat zoowel de Prinses als de Koningin door deze hulde diep ont roerd waren. De zekerste geldbelegging Is en blijft aankoop van bouwterrein aan den Rijksweg, vlak bij groote stad, bus en tramverbinding Onze terreinen mei schitterend uit zirbt nuk vanuit de achterzijde over de golvende landen van Utrecht worden nog steeds legen de oude prijzen van B0 lot 90 ct. per M2. aangeboden, te Amersfoort <?n te ^oesterberg In 1D. HARMSEN, Karpervijver 5 a Zeist.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5