Sociale zaken aan de orde Luit.-generaal ten Boscht pTTTt Werkkampen in forten De Ibis te Basra Geruchtmakend geval voor H.M.G. Het bijkantoor Amersfoortsch Dagblad P. PijpersstraatIO Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden Hoog bezoek aan Edelmetaal- bedrijven Inbraak in een villa van de Koningin Orde van Advocaten Gemeenteambtenaren voor de rechtbank van het voor het Soesterkwartier is 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 TWEEDE KAMER Hef versche kadetje en de gevaren voor nachtarbeid VGKAVENHAÜK. 18 Dec. - Nu de laatste week \oor het Kerstreces ten einde loopt werkt de Tweede Kamer onder hoogen druk Hoewel zij in den afseloopen nacht lot half vijf heeft dooreepaan duurde de zitting van lie deirmiddap die om 1 uur begon, tot vanavond half acht Zij was geheel ge wijd aan de begrooting van sociale za ken, waarover vele sprekers het woord hebben gevoprd Zij drongen allen aan op maatregelen tot bestrijding der werkloosheid doch zooals gewoonlijk bleek men daartoe verschillende methoden geschikt te achten Verschillende sprekers juichten het voornemen van den minister tot beperking der vrouwenarbeid toe. an deren waaronder voornamelijk de da nies dp Vries—Bruins en Bakker—Nort maakten daar bezwaar tegen omdat vele vrouwen ko.stw inster zijn voor gezin of bloed verwanion en omdat zij beperking van hd recht op arbeid van de vrouw vreesden Mej Katz meende dat deze vrees ongegrond was en kon zich dan ook met het in vooruitzicht gestelde wetsontwerp vereenigen. Verschillende leden drongen aan op het geven van verorderende bevoegd heid aan bedrijfsraden. De meeste spre kers bepleitten met klem uitbreiding van de toepassing der arbeidswet voor de groepen die daar totnogtoe buiten vallen, zooals het café- en restaurant personeel chauffeurs en andere trans portpersoneel. landarbeiders, en vooral kwam men op voor een verbod van kinderarbeid in den landbouw Mevr de VriesBruins was van meening dat men door de proefnemingen met het verstrekken van versch brood in de ochtenduren op den gevaarlijken weg kwam dip zou kunnen leiden naar we derinvoering van hakkersnachtarheid. De heer Vos daarentegen hield een pleidooi voor het versche kadetje De heeren Loerakker Kupers en Amelink drongen aan op meer ratificaties van internationale nrheidsconventies, ter- ijl de heer Wósterman scherpe cri- tiek op het werk der internationale arbeidsconfereritiés en op de sfeer van Genève oefende. Tenslotte maakten verschillende sprekers bezwaar tegen gevoerde over- werk-politiek. De minister deed verschillende toe zeggingen. vooral t.a.v. de uitbreiding \ran de toepassing der arbeidswet. Met ratificatie van arbeidsconventies dien de men echter de noodige voorzichtig heid te betrachten Dp bezwaren tegen de proefnemingen met het versche kadetje wees hij af, omdat er geen sprake van was dat hij terugkeer naar den hakkersnachtarheid zou gedoogen Dverwerkvergunningen waren dikwijls noodig om een werk binnen zekeren tijd gereed te kunnen krijgen en in ons land te houden in zooverre werkten zij mede tot werkverruiming, hoewel de minister natuurlijk ook liever definitieve uit breiding van fewerkge^telden zou zien. Bij de afdeeling sociale verzekering kwamen Verschillende detailkwesties ter sprake. Hoofdzaak was echter de verzorging van ouden van dagen hoven 65 jaar. die van eiken steun zijn ver stoken. Verschillende sprekers bepleit ten voor deze groep verstrekking van ouderdomspensioen terwijl een aantal afgevaardigden een pleidooi hield voor a! of niet premievrij staatspensioen-. De minister verklaarde dat de regeering de verzorging der ouden van dagen in het oog zou houden, doch dat het tegen woordige kabinet waarschijnlijk niet meer den tijd zou hebben om hieraan nog iets te doen. En zoo waf. het half acht toen de Kamer naar huis ging om reeds Maandagmiddag met de laatste ronde voor de Kerstvacantie te begin i ncn. De radiosprijsvraag 's-GRAVENHAGE. IS Dec. Het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden deelt, mede, dat de inzending der oplos singen van den radioluisterwedstrijd. kelke li December werd uitgezonden, op 30 December laatste buslichting on herroepelijk sluit Momenteel zijn ruim 60.000 oplossingen ontvangen, daar ieder gezinslid kan mededingen, verwacht het bestuur nog \ele oplossingen per briefkaart met f 0.25 port extra. Midden Januari zal een trokkingslijst verkrijgbaar zijn aan het Nat Fonds. Prinressegrachi 28. 's-Gravonhage, \er meldende de 2050 prijzen de naam der firma's, die deze prijzen beschikbaar stelden en naam en adres van de win naars Naar aanleiding van de radio-uitzen ding zijn talrijke aan\ragen om hulp uit het Nat Fonds voor Bijzondere Noo den hij het bureau ontvangen. Uitdruk kelijk zij nog eens onder de aandacht gebracht, dat het fond,, geen recht streeksohe aanvragen in behandeling neemt, alle aanvragen worden naar plaatselijke organen doorgezonden Men wonde zich dus uitsluitend tot de plaat selijke commissie van samenwerking voor bijzondere nooden of tot den bur gemeester. Het stoffelijk overschot onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld 's-GRAVENHAGE, 18 December. Onder enorme belangstelling is heden op Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot van den gep. luit.-generaal der artillerie tit. J. L. ten Bosch ter aardebesteld Tal van hooggeplaatste militairen, als ook zeer vele vertegenwoordigers uit het burgerlijk leven, hebben door hun aanwezigheid op de begraafplaats uiting gegeven aan hun deelneming bij het overlijden van generaal ten Bosch, die, naar men weet, aan de gevolgen van hem op 12 dezer overkomen verkeers ongeval is overleden. Onder de militaire autoriteiten bevon den zich luit.-generaal Jhr. W. Röell, commandant van het veldleger; luit. generaal Revnclers, chef van den gene rale» staf, vergezeld van kolonel Her berts, sous-chef van dien staf; gen. ma joor de lorigh, Inspecteur van den land storm; gep luit.-generaal Scyffardt, oud chef van den generalen staf; gcn.-ma jooir Roldanus, directeur van het male rieel van de landmacht en van de vier de afdeeling ten departemento van de fensie. Voorts waren er de generaals van Hoogstraten. Weber. Kist. André de la Porie, van Henning, Gë> van Pittius, Vogelaar, Insinger, Belzer. lid van het Hoog Militair Gerechtshof; Fabius, Boei- laard, van der Hoog, Backer, van den Hoff. van Panthaleon baron van Eek en anderen. Voorts gaven van hun belangstelling blijk de minister van Waterstaat, Jhr, Ir. van Lidth de Jende; Mr. D. Fock, minister van Staat en oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indie; Staatsraad Hasselman; de heer van Kempen, lid van de Tweede Kamer: dr. de Jong, di recteur van de Brandverzekering Mij. Ticl-Utrccht; de heer ten Hope. lid van hot hoofdbestuurs van het Roode Kruis, en zeer vele anderen. In den stoet kwamen nog mede de gep. luit.-generaals Kalff; Jhr. Wittert, adjudant i b.d. van H.M. de Koningin; én Muller Massis, lid van den Raad van State en gep. gen.-majoor van Dam van Isselt. In de rouwkapel voerde allereerst een zwager van den overledene, mr. H. C. Gallois, het woord, die het verlies schet ste, dat de familie met het heengaan van generaal ten Bosch heeft geleden. Hij was iemand, aldus spr., die altijd gaf, en dat geven was hem een genoe gen. Uit naam van alle familieleden zeg gen wij hem dank, voor alles wat hij voor ons is geweest. Als oude boezemvriend sprak luit.- gen. b.d J. F. B. Kalff, die de eerste vriendschapsbanden memoreerde, wélke tusschën den thans overledene en hem waren gelegd. Alleen.zij, die de mili taire academie hebben doorloopen, kun nen zulk een vriendschap begrijpen. In het kort schetste spr. den levensloop van den ontslapene, waarbij hij vooral op diens merites voor het Nederland sche Leger wees. •Staatsraad Muller Massis sprak ver volgens en herinnerde met waardeering aan den tijd dat de ontslapene léeraar was aan de Hoogere Krijgsschool. Ook na zijn penstonneering bleef zijn belang stelling voor het leger bëstaan. Hij heeft zijn stempel gedrukt op hen die thans de functies in het leger bekleeden. Vervolgens spraken nog generaal Jhr. Róell, namens het Roode Kruis, waarbij generaal ten Bosch de functie van hoofdcommissaris bekleed heeft: gep generaal de ïongh. namens den Vrij Wil li gen Landstorm; gen. Quanjes, namens de afd. Den Haag van „Het. Mobilisatie- kruis": gen. Prins namens de Vëreeni- rR4 I... v"l' of I ""O'bin, 1 Ooc, f CM Nl'7'' "m - b""^.b"bZ'nk"' 5' Oec, '"cht/n0( 'Ot 6 oos'ana. T*'e,OOntJ* fcjjjora.f. ging tot Beoefening van de Krijgswet en schap. gen. Belzer, namens de sociëteit de Besognekamer, en Staatsraad mr. Kan, namens commissarissen en direc tie van de onderlinge Levensverzeke ringmaatschappij „'s-Gravenhage". waar van de overledene 30 jaar lang commis saris is geweest. Onder het spelen van het Wilhelmus werd de met talrijke bloemstukken ge dekte haar grafwaarts gedragen, waar een schoonzoon van den ontslapene voor de betoonde belangstelling dankte. Indische vorsten bezichtigen onze \ermaarde fabriek s GRAVEMIAGE, IS Dec. H.H. de Ra toe Rem ba j oen Pangeran, Perobojo, Pangeran Pakoee-Ningrat. en de hier te lande studeerende zoon van Z. H. den Sultan, begeleid door dra. A Jonkers, controleur binnenl. bestuur, bezochten heden voormiddag te 10 u.ir de ateliers der „Koninklijke Begeer de. Dutch Chain Works, en de zilverfabriek .Voorschoten", De vorstelijke bezoekers werden in den huize „Berbico" ontvangen door den heer Begeer, waar ook de heer Berkhout, burgemeester van Voorscho ten, aanwezig was, om daarna in. de fa briek de ateliers te worden rondgeleid door den heer Dirk Vos, directeur der Ned. Indische Mij. Begeer, van Kempen en Vos en jhr. A. C. von Weün, direc teur der „Koninklijke Begeer". Verschillende afdeelingon der fabriek werden met groote belangstelling be zichtigd. De in verband met het aanstaande orstelijkc huwelijk in bewerking zijnde voorwerpen trokken uiteraard in het bijzonder de aandacht fier hooge gas ten, o.a. hei geschenk dei Koninklijke Nédérlandeche Marine, een monumen tale tafelversiering, dat naar het ont werp en de modellen van Charles Eyck wordt uitgevoerd een snrtout de table naar het ontwerp van Carel J. A. Be geer, aan te bieden door het corps di plomatique, van dcnzelfdcn ontwerper verschillende stukken tafelzilver. Nadat tenslotte enkele souvenirs en ververschingen aan het bezoek waren aangeboden, vertrokken de hooge gasten tegen half een wederom naar Den Haag. WISKUNDE L.O. 's-GRAVENHAGE. 18 Dec Opge roepen en opgekomen 4 candidaten. Ge slaagd: J H. IJgtoringen te Vlissingen. ZUTFEN, 18 Dec. De rechtbank al hier deed vanochtend uitspraak in de zaken betreffende de diefstallen in de villa van H. M. de Koningin, gepleegd in October te Apeldoorn, De volgende straffen werden opge legd: W. J. F. B., monteur, drie maanden gevangenisstraf; W. R.- P. Bakker, vier maanden gevangenisstraf; E. van D.. ar beider, acht maanden gevangenisstraf; H. van M., grondwerker, acht maanden; A. van V.. drie maanden gevangenis straf; H. R., chauffeur, vier maanden gevangenisstraf; W. W., steenhouwer, icr maanden gevangenisstraf. Alle verdachten zijn afkomstig uit neldoorn. Van de straffen werd de preventieve hechtenis in mindering gebracht. De steenhouwer J. W. en de arheidei M. v. W. wérden vrijgesproken. Ecnige medcdcclingen omtrent hun opzet bij den Hoogen Raad Een patronaaf.regeling vastgesteld •s-GRAVENHAGE, 1? December In de heden in de rolzaal aan het Bin nenhof gehouden vergadering van de orde van advocaten bij den Hoogen Rand der Nederlanden werd mr. Ed Belinfante als lid van den raad van toezicht herkozen en werd in de plaats van Mr. J. W. de Knntcr, die niet voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, gekozen mr. J. H Rolandus Haagedoorn. De. deken, Jhr. mr. E. C. U van Doorn, deelde mede, dat door den raad van toezicht een patronaat-regeling is vast gesteld, welke 1 Januari e.k. in werking zal treden en ingevolge welke advoca ten gedurende drie jaren na hun eerste inschrijving den bijstand en het toezicht van een anderen confrère zullen genie ten. Nationale telegrammen De invoering tot dusver een succes 's-GRAVENHAGE, 18 December. De met ingang van 1 October j.l. in het verkeer met Ncderlandsch-Indië inge voerde nationale telegrammen (prijs 20 cent per woord, met een minimum van 4.—) hebben zich blijkbaar dadelijk in de belangstelling van het publick mo gen verheugen. Terwijl in October j.l. het gewone te legramverkeer, vergeleken met het ge middelde per maand in de periode Januari t/m. September van dit jaar, toenam met 45 procent voornamelijk als gevolg van de depreciatie van den gulden steeg dit gemiddelde voor de brieftelegrammen tot welke rubriek de nationale telegrammen behooren van 530 lot 1375. een stijging derhalvo in October met 160 procent. Ook al neemt men aan, dat de natio nale telegrammen een deel van het an dere telegraafverkeer en wellicht, van het luchtpostverkeer hebben overgeno men, dan nog kan voorloopig van een succes worden gesproken. De mééropbrengst kan echter niet zui ver als winst worden beschouwd, omdat ook de exploitatiekosten door het meer dere verkeer zijn gestegen. Het P.T.T.-bedrijf heeft de overtui ging. dat door deze telegrammen, welke, zooals men weet worden afgeleverd in den morgen van den tweeden dag vol gende op dien van aanbieding, in een bepaalde behoefte wordt voorzien. AMSTERDAM, 18 Dec. In een pers conferentie hebben de heeren li. R Boeree, voorzitter van dc Vereeniging voor Nationale Volksopvoeding en N. II de Graaf, controleur van het cultureolo werk voor jonge wcrkloozcn van het de parlement van sociale zaken, een uit eenzetting gegeven van doel en werk wijze van de kampen van genoemde ver eeniging in het fort de Ruyter hij Wil lemstad. Dc bedoeling dezer conferentie was ecnige misverstanden weg Ie nemen, welke bij buitenstaanders omtrent den aard dezër kampen was ontstaan. De lieer N. II. de Graaf deelde mede, dat het kamp in het fort hij Willem stad een normaal kamp is, waaraan hel ministerie van sociale zaken dezelfde voorwaarden heeft gesteld als aan an dere kampen. De vereeniging voor na tionale volksopvoeding is. op volkomen normale wijze aangesloten hij de „nou trale" groep van vereenigingen. die zich met het vraagstuk van werkverschaf fing aan jeugdigen bezig houden. In het kamp wordt gewerkt, zooals dat in an dere kampen gebruikelijk is. Dc heer Boeree wilde vooral het ge rucht, dat dc forten tot jeugdherbergen zouden zijn bestemd, tegenspreken. Ook verhalen omtrent meeningsvcrschillen met een der departementen zijn onjuist. In Mei j.l. is men begonnen het fort de Ruyter voor zijn nieuwe bestemming in te richten. Een zestig jongens zijn thans in een zoogenaamd „voorkamp" daarmede bezig. Geleidelijk is de be woonbaarheid van het fort en de hy giënische toestanden verbeterd. Er be staat hoop, dat eind Januari het kamp lefinitiof voor 150 jongens zal worden geopend. Met nationale karakter van de in fort tie Buy ter te houden kampen zal wor den bewerkstelligd door do onderwer pen, welke op de praatavonden zullen worden behandeld, en waarbij datgene op den voorgrond zal worden gesteld, wat de Nederlanders voreent. De zegeningen van het af» schuifsysteem Con* tróle*ambtenaren die niet contro* leerden HOFBERICHT 's-GRAVENHAGE. 18 December - H M de Koningin heeft hedenochtend in audiëntie ontvangen de bisschop van Haarlem, Mgr J. P Huihers. ver gezeld van de hpide secretarissen van het bisdom de heeren H. W Agterhof n F J Bank. Vervolgens ontving HM de Koningin mevrouw Co lijn, echtgenoote van den voorzitter van den Raad van Ministers. Verduistering van ruim f 5000.- en f 900.- AMSTERDAM, 18 Dec. Twee gemeen teambtenaren hadden zich vandaag we gens fraude voor de rechtbank te ver antwoorden. Twee van elkaar onafhan kelijke gevallen van geknoei door amb tenaren ter gcmeente-secrotarie. Eerst behandelde de rechtbank de zaak legen den 32-jarigen adjunct-com mies J. van M. Hem was ten laste gelegd, dat hij als adjunct-commies ter gemeente-secreta rie, belast met de afdeeling openbare gezondheid en het ziekenhuiswezen- meer in het bijzonder met de admini stratieve behandeling en dé inning van de gerechtelijk in te vorderen verpleeg- geldën. opzettelijk een bèdrag van f 5080,64 heeft verduisterd. Bij het verhoor van verd deelde deze mede. dat hij sinds 1030 werkzaam was als adjunct-commies. Hij was belast met de inning van de eerechtelijk in te vorderen verpleegge'den erd gaf ine ruim 6000 niet te hebben afgedra gen-. 'f Is een martelge«chiédenis ge weest. ik ben met kleine bedragen be gonnen en contróle w-aS er niet be kende verdachte. Er zijn herhaaldelijk zoo vervolgt VPrrj hij de gemeente kastekorten voorgekomen Den betrokkenen word» dan gelecenheid gegeven 'of. aanzuiVé ren Nog onlang* is dat gebeurd en dp man in kwestie heeft pas promotie ge maakt. De officier van justitie mr. de Blé- court, achtte de tenlaste gelegde feiten bewezen. De administratie liet zeer veel te wenschen over. liet geld, dat met veel moeite van de menschen was los gekregen, werd nooit gecontroleerd. De accountants en de comptabele ambte naren schuiven de contróleplicht op elkaar en... er gebeurt niets. Knus wordt het geld bewaard in het sigaren kistje. Spr. herinnerde aan vroegere geval len van fraude bij de gemeente, o.a. bij het marktwezen, waar het krioelde van controleerende ambtenaren en... waar niet gecontroleerd werd. Spr. requireerde tegen dezen ver dachte een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger mr H. A. Didericti voerde verschillende verzachtende om standigheden aan: de ruiterlijke beken tenis, de slechte contróle, de bedoeling om alles aan te zuiveren. PI. drong met klem aan op een lage straf, zoodat hij in slaat zal zijn in Augustus van het volgende jaar zijn examen voor middelbaar staathuis houdkunde te doen. Uitspraak 30 December. Vanmiddag had zich de tweéde ge meenteambtenaar wegens fraude voor dé rechtbank te verantwoorden. De 36-jarige D. J. F., adjunct-commies ter gemeente-secretarie, belast met de administratie noodig voor het verleenen van de vergunning tot het oprichten van grafsteencn op de gemeentelijke be graafplaatsen. heeft zich gelden van de gemeenten toegeëigend. Subsidiair is hem verduistering in dienstbetrekking ten las'e gelegd In totanl zou hij ongeveer 900 hebben verduisterd. Bii he» slotvcrhoor legde verd een volledige bekentenis af Financieele moeilijkheden hadden hefn tot fraude gehracht De officier van jus'itie vorderde een gevangenisstraf van anderhalf jaar De verdediger mr. Rob. Kokosky he pleitte clementie. Uitvoerig besprak pl de financieele en huiselijke omstandig heden van verd. Zijn salaris was ge daald tot J 180 per maand, zijn uitga ven waren echter door de omstandig heden gestegen. Hoewel de afdeeling van verd. niet comptabel was, ontving verd. zoo nu en dan op verzoek van liet publiek gelden. Door zijn financieele moei lijkheden gedreven, vergreep hij zich aan het geld van de gemeente, dat hij hoopte te kunnen aanzuiveren. Verdachte is reeds zwaar gestraft, hij bevindt zich reeds drie maanden in voorarrest, zijn betrekking vérliest hij. Pl. drong aan op een voorwaardelijke straf, of een straf gelijk aan den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht en verzocht verd.'s onmiddellijke in vrijheidstelling. Tenslotte stond nog een derde ge meenteambtenaar voor de rechtbank te recht: de portier van een gemeentelijk laboratorium. Deze man had zich niet aan het geld, doch aan den alcohol van de gemeente „vergrepen". Hij was portier van het gern. labora torium voor organische scheikunde aan de Nieuwe Achtergracht, op zeke ren dag bij een contróle bleek er 30 L. alcohol te weinig in de vaten te zijn. Aanvankelijk dacht men. dal er hij het óverschenken door de studen ten gemorst was. De betrokkenen kre gen een waarschuwing: voortaan voor zichtiger schenken Er werd voorzichtig geschonken, maar... korten tijd later miste men weer 30 L. Toen werd iode ren dag gecontroleerd, het resultaat was, dat men per dag ongeveer een liter Ie kort kwam. De recherche werd ge waarschuwd en weldra was de dader geknipt. De portier legde een volledige bekentenis af- ,,'t Ts een zwakke plek van me. maar ik lustte graag een hor rel; toen ik nog goed verdiende kon ik ze zelf wel bètalen. maar later..." Président: „Maar dronk u dan een liter per dag?" Verd.: „Als 't noodig was. kon ik da' quantum wel op" Dé officier van justitie, mr. de Blé- court. requireerde Wegens diefstal zeven maanden gevangenisstraf. .Vonnis 30 Dècembèr. De hooge commissaris van Palestina toont zijn belangstelling 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. Heden avond ontving de K LM te Den Haag een telegram van gezagvoerder Scholte, dat de derde dag van de eerste vlucht naar Indië met de nieuwe Douglas D C 3 „Ibis" volkomen volgens schema is erloopen. De groote gelijkmatigheid, waarmede heden (Vrijdag) de trajecten werden gevlogen moge blijken uit dc omstandigheid, dat dc „libit»" van Rho- 1us waar van Donderdag op Vrijdag werd overnacht, naar Alexandria in 2 uur 16 min. is overgestoken, terwijl de lienstrcgcling 2-15 min. aangeeft. De ijden voor het traject BagdadBasra waren resp. 1.44 uur (this) en 1.45 uur Alom trekt het groote verkeersvlicg tuig belangstelling Op vele vliegvelden in den vreemde langs de Amsterdam— Batavia route vverd de komst van de Ibis door landelijke en plaatselijke autoriteiten verbeid. Te dien aanzien moest ook nog het kortstondig verblijf te Alexamlrië met een kwartier worden crlcngd. Van Alexartdrië zetten Scholte cn Parmcnticr koers naar Lvdda. het nieuwe en voortreffelijk uitgeruste vliegveld van Palestina, waar de hooge commissaris Sir Arthur Gran veil Wait- chope, met ecnige militaire luchtvaart autoriteiten aanwezig waren. Sir Arthur liet zich door dc bemanning \an de Ibis verschillende bijzonderhe den over het vliegtuig verklaren en toonde zijn levendige belangstelling voor de nieuwste aanwinst der K.L.M vloot. Gezagvoerder Scholte meldde voorts nog uit Basra aan zijn directie, dat zijn toestel in alle opzichten nog steeds aan de hooge verwachtingen heeft voldaan en dat allen zich wel aan boord bevin den. GEDENKBOEK ORANJE-NASSAU- MECKLENBURG—LIPPE BIESTERFELD AMSTERDAM, 18 Dec. Hedenmid dag heeft Z.D.H. Prins Bernhard ont vangen den heer W G de Bus, redac leur en de heeren A. B. van Holkenia en M. E. II Warendorf. uitgevers van het gedenkboek Oranje-Nassau-Meck lenhurgLippe Biestcrfeld dat ter ge legenheid van het a.*» huwelijk zal ver schijnen. Den prins vverd voor zichzclve en voor de Prinses exemplaren van het eerete stuk van dit gedenkboek aange boden, welke hij onder dankzegging aanvaardde. VERKEERSTOEZICHT OP DEN WEG LEIDEN—UTRECHT 's-GRAVENHAGE, IS Dec. Aange zien gebleken is, dat na het intreden van de duisternis vele onverlichte rij en voertuigen en rijwielen worden aan getroffen op den rijksweg Leiden— Utrecht, verzocht de K N.A.C. aan den betrokken districtscommandant van de rijksveldwacht in het belang van de verkeersveiligheid het toezicht hierop te willen doen verscherpen Thans vverd op dit verzoek bericht ontvangen, dat den leider der verkeers inspectie in genoemd district en den commandant der brigades Leiden en Alphen vverd opgedragen om op onver lichte rij- en voertuigen en rijwielen op den straatweg LeidenUtrecht speciaal te doen letten. 's-GR.-W KMIAGI'. 18 c. Het Hoog Militair Gerechtshof, gepresideerd door mr Iv Jollinghnus. behandelde heden ochtend In honger beroep de zaak tegen den 21 jarigen gewoon dienst plicht ig huzaar G I. II van het 2e regiment huzaren, gedetineerd bij de krijgsschool te Amersfoort, die door den krijgsraad te 's-Hertogenhos eb is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, wegen*» opzettelijke ongehoorzaamheid tegen een meerdere. Dezen beklaagde werd op zekeren dag. toen lui nabij de Morwede brug 'e Utrecht in een auto plaats had geno men. door een passeerenden eerste lui tenan'. die niet de militaire uniform •iroeg, gelast die auto te verlaten, aan welk hevel II voldeed. De luitenant die vermoedde, dat beklaagde hei verbod voor militairen om onderweg auto's aan le roepen, had overtreden geiasile nem lanrnn om in de houding le gaan staan, waarop II zeide: .kimi u bewijzen, dat u mijn meerdere bent"? Getuige in deze zaak was de eerste- luitenant van de genietroepen to Utrecht C Schep, terwijl mr G. W. Bannier uit Den Haag den beklaagde als raadsman terzijde stond Mr Jellinghuus ondervroeg den be klaagde naar d«* toedracht der zaak, waarop deze zeide. de auto niet le heb ben aangeroepen, maar deze op do brug voor hern wachtte, omdat hij Ie voren een afspraak had gemaakt, dal hij op dat uur mee kon rijden tot Amers foort. Verdachte zeide geen gevolg !o heb ben gegeven aan liet hevel om zijn naam op te geven en hij vorderde /oor- af dat fle man, die zich als luitenant voorstelde, zijn papieren zou lootten. De president merkte op, dat bekiaag- lo volgens de militaire voorschriften had moeten gehoorzamen. Er «taal ner gens, dat een meerdere zich tegenover een mindere eerst moet legitintceren. Generaal van Munnekrede. lid van het Hof, wees er beklaagde op. dat hij wel gevolg gaf aan het hevel (ot uit stappen, maar verder weigerachtig bleef. H. zeide uit beleefdheid te zijn uitgestapt Vindt u het niet zonderling, dat een gewoon burger zou weten, flat u een krijpstuchtelijk vergrijp pleegt en u laarop attent zou maken, of meent u. lat de militaire voorschriften aan ieder burger bekend zijn? Beklaagde zeide dat hii niet dc ze kerheid had met een meerdere te doen te hebben en zich hiervan wilde ver gewissen. De president wees er op dat een mi litair. die weigert aan een bevel hem door een meerdere gegeven, ook al is deze niet in uniform gekleed, dit op eigen risico doet. Uit het verhoor van den gefuige, bleek dat deze den indruk had dat be klaagde dc auto wèl heeft aangeroepen want. alvorens uit te stappen had er ecnige discussie tusschcn den chauf feur en dp inzittenden plaats. Getuige heeft zich onmiddellijk jn zijn hogfla- nigheid bekend gemankt doch na de sommatie om in de houding Ie gaan staan is beklaagde met uitgespreide hoepen blijven staan Getuige heeft do hulp van de nolitie ingeroepen om H. te nrresteeren. De ndvoeaaf fiseaal. Mr L. R J. Vermeulen, wees op rlberichten, welke door epn deel van de pers omtrent deze zaak waren gepubli ceerd welke wal noch kant raken. Hier is de vraag of dp getuige, omdat hii nu niet in uniform was. maar had moeten toezien, dat oen ondergesehikte een krijgstuelitelijk vergrijp pleegde. In dat geval ware hii zelf schuldig ge weest omdat de aanschrijvingen van den Minister van Defensie te dezer zake z.eer positief zijn Do luitenant kon liier volstaan met zieh als zoodanig bekend te maken zonder meer en beklaagde had aan diens hevelen 'e gehoorzamen zonder verder naar legitimatie te vragen Uit drukkelijk w«eS spreker er op dat de meening dat ook de blirgcrpolitie bij aanhouding verplicht is zich te legiti- moeren door een penning te vertonnen, blijkens arrest van den Hoogen Raad ni^t steunt op de wet. al wordt om practisrliP redenen aan een politiebe ambte een zoodanige penning verstrekt Beklaagde wist heel goed met een meerdere te doen te hebben. Hij is in een ianr tijd reeds zestien maal kriigstuohtelijk gestraft en spr. achtte, gezien de ernst van het gepleegde feit, het vonnis van den krijgsraad terecht gewezen zoodat hii bevestiging vroeg. Mr Bannier, zeide dat inderdaad door de pers zonderlinge berichten over deze zaak waren verspreid. Tn de vergadering van de militair rechtelijke vereeniging is ook op de wenschelijk- héid van een legitimatiebewijs voor mi litairen in burger gewezen. Het kan inderdaad voorkomen dat zoodanig be wijs noodig K Pleiter geloofde niet dat er bij hek langde opzet aanwezig was om de gegeven hevelen niet op te vol gen en hii concludeerde tot vrijspraak subs, het opleggen van een mildere straf. Het TTof zal later uitspraak doen. Adverte-.ties, Keitjes en Abonne menten worden daar zonder prijsverhooging aangenomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9