simiE KcuaIa (plateaux j/. SdfwJtsihman £r%n. Verboden De werkloosheidsvoorz iening OPLEIDING VOOR DIENSTMEISJES cdz ïulrug&Sz, do. tfesfaA Luit.-Kol. Van Heijst 25 jaar vlieger Eerste officier die hier zijn vliegbrevet haalde De Prins heeft kou gevat WAT ETEN WIJ MORGEN? Fa. M.R.N. OOSTERVEEN fa w yuivoAB qewte iag&lwijn 3 per flesch f 0.65 II per anker f 25*- WbuMiduiihaat 17 - Jet. M door Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 DECEMBER 1936 TWEEDE KAMER Moeilijk vraagstuk der vreemde arbeidsa krachten 's-GR A VEN H AGE, 21 December. Do Tweede Kamer is. in haar po ging om tijdig voor Kerstmis met de begroot in g gereed te komen en zelfs nog eenige andere urgente wetsontwerpen af te doen, reeds hedenmiddag weer bijeengekomen en vergadert ook vanavond door in de hoop, dat men morgenmiddag op Kerstreces kan gaan, hoewel de voorzitter als stok achter de deur beeft aangekondigd, dat hij. indien dit noodzakelijk blijkt, ook morgen avond zal vergaderen. Voortgezet werd dc behandeling van 'de begrooting van Sociale Zaken. Bij de afdeeling volksgezondheid bracht mevr. de VriesBruins (S D.) verschillende verschijnselen ter sprake, die bij haai de vrees deden rijzen, dat de aUemeene gezondheidstoestand doch vooral het weerstandsvermogen van on9 volk ach teruit was gegaan, hoewel men mis schien nog niet van ondervoeding mocht spreken. De heer Sneevliet meen de dat in de groote gezinnen der werk- loozen wel dcgelpk van ondervoeding sprake was, een meening die door den heer Vos (Lib.) werd bestreden. Dr. Vos wees o.a. op do voortdurende daling van het aantal besmettelijke ziekten in ons land en bracht hulde aan .iet werk van de rijksinspectie voor de volksge zondheid. Verschillende sprekers maakten aan merking op de tegenwoordige toepas sing van dc warenwet en op vcnschil- lende administratieve maatregelen. De heeren Vos en Duys vroegen maatre gelen ten gunste van de tot uitoefe ning van de tandprothese loecelaten tandheelkundigen, wien de practijk on mogelijk werd gemaakt doordat ver schillende eenvoudige behandelingen als overtreding van hun bevoegdheid Werden beschouwd, een standpunt waar- mede de heer van Dijken (A.R.) het niet eens was. In zijn antwoord wees mr. Slingcn- berg. de minister van ëociale zaken er op, dat de gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk goed is en de kin dersterfte lager dan ooit, waarmee hij niet wilde zeggen dat voor vele vverk- looze gezinnen geen sterkere voeding gewenscht zou zijn Een onderzoek naai den voedingstoestnnd van ons volk is gaande. De voorloopige conclusie wijst niet op ondervoeding doch het eindre sultaat moet worden afgewacht. Ten ojizichte van de rechtspositie der tandheelkundigen meende de minister zeer tegemoetkomend te zijn geweest, en in afwachting van de houding die de Kamer binnenkoit, als deze kwestie weer aan de orde komt. zal aannemen, kon hij geen toezeggingen doen. Bij de afdeeling volkshuisvesting werd van verschillende zijden aange drongen op bevordering van den bouw van goedkoope arbeidswoningen, verla ging der huren, opruiming van krollen en instelling van woningcommissies. Do heer Steinmetz (H.K.), Drees (S.D.), Sneevliet tRev. Soc.) en de Visser (Comm.) meenden dat bouw van goed koope woningen slechts mogelijk zou zijn door overheid of door vereeniging met overheidssteun, waartegenover mr. Frida Katz fC.II.) den particulieren wo ningbouw verdedigde, die daartoe even eens in staat zal zijn indien hij gelijke faciliteiten kreeg als de overheids- en vereen igingsbouw. De minister kon zich in het alge meen bij de geuite wenschen aanslui ten en verklaarde de bevordering daar van ter hand to willen nemen, in welk verband hij wees op datgene dat reeds bereikt was op het gebied der huurver- lagmgen. Overheid en particulier inilia- tief moeten elkaar op het gebied van den volkswoningbouw aanvullen. In de afdeeling werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling, waarover reeds enkele sprekers het woord voer den, is men blijven steken. Vanavond wordt hiermede voortgegaan. A vondvergadering Voortgezet wordt de behandeling van afd. 6 (werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling) van hoofdstuk 12 (dep. van sociale zaken) der rijksbegroo. tiïig voor 1937. De heer Drop (Soc. Dem.) wijst op de bezwaren van particuliere bemidde- lingsbureaux, vooral ten aanzien van artist en. De vergunningen worden te gemakkelijk aan zulke bureaux ver leend. Me\r. Bakker—Nort (Vrijz. Dem.) wil een betere regeling van de opleiding van dienstmeisjes en vraagt maatrege len ter verbetering van de positie der dienstboden, door verlcening van va- cantie met behoud van loon enz. De heer Westerman (Ex Nat. Her stel) vindt de werkloosheidsfondsen niet neutraal genoeg. Wie het ongeluk heeft, in conflict te komen met het bestuur van zulk een werkloozenkas weet dat hem het erg ste wacht. Dit is niet in overeenstem ming met het recht. De vakverenigin gen betrachten niet de noodige objecti viteit. Het Rijk zou de particuliere werkloozenkassen kunnen overnemen. Mevr. de VriesBruins (Soc. Dem.) zegt dat de regeerings bezuinigt op het nijverheids-onderwijs voor meisjes, doch vanwege het dep. van sociale za ken worden vrij groote bedragen be steed voor opleiding tot dienstbode, o.m. in spoedcursussen. Met beter nij verheidsonderwijs ware er meer te be reiken. Er is gebrek aan Hollandsche dienstmeisjes omdat de arbeidsvoor, waarden zoo ongunstig zijn. De minis ter werke mede aan verbetering daar van. De heer de Visser (Comm.) bepleit een wettelijken grondslag voor de werk loosheidsverzekering. Spr. bestrijdt bet betoog van den heer Westerman. De heer Loerakker (C.H.) noemt de critiek van den heer Westerman op de werkloosheidsfondsen onjuist. Spr. prijst hun nuttige werking. Mej. Katz (C.H.) waardeert, wat de minister heeft gedaan voor de oplei ding van meisjes tot dienstbode. De minister van sociale zaken, de heer SliD gen berg, heeft eerbied voor hetgeen do arbeidsorganisaties voor de werkloosheidsvoorziening hebben tot stond gebracht. Het royeeren wegens handelen in strijd met de beginselen der organisatie, berust op hun autono mie. Ook de heeren Wesierman c.s. zijn vrij om een workloozenkas op te rich ten en hen le weren die haar bena- deelen. Het vraagstuk der Nederlandsche ar beidskrachten is zeer moeilijk. Het is er als met het handelsverkeer. We heb ben er rekening mede te houden dat vele arbeiders hun brood verdienen bij onze Oostelijke en ook bij onzo Zuide lijke buren. Weren wij vreemde ar beidskrachten, dan worden ook die Ne derlanders geweerd. Niettemin blijven we verplicht, te zorgen dat zooveel mo gelijk Nederlandsche arbeiders in Ne derland werk vinden. Voorzichtigheid is geboden. Voordat de wet in werking trad. waren er 100.000 vreemde ar beidskrachten hier te lande, thans 76.000. Sinds 2 jaar is het aantal Nederland sche musici en artisten hier te lande van 400 tot 6 A 700 gestegen. De dienst- bodencursussen mogen geen doublures worden van het nijverheidsonderwijs. Het resultaat der opleidingen is zeer bevredigend. De bezwaren van mevr. de Vries—Bruins kan spr. niet deelen. In tegendeel zal spr. het aantal opleidin gen zoo mogelijk vermeerderen. Inzake vacantie zal de Vereen, van Nederland sche Huisvrouwen wellicht wat kunnen bereiken. Bij afd. 7 (werkverschaffing en steun verlening) wil de heer Loerakker (R.K.): Als er meer werkloozen in één gezin zijn, de steunuitkeering niet slechts baseeren op het loon van één werkloozp. De steunregeling voor land arbeiders is onvoldoende. De heer Bakker (C.H.) komt er tegen op dat 5/3 van hetgeen door arbeid aan inkomsten verkregen wordt, op den steun in mindering wordt gebracht. Door het wijzigen van 2/3 in 1/3 bevor dert men ook het zoeken naar werk. De heer Schwartz (A.R.) bepleit maat regelen voor werklooze onderwijzers, met name het bevorderen van het hun verschaffen van cultureel werk. De heer Kupers (Soc. Dem.) dringt aan op verhooging der steunbedragen. Dc verschaffing van goedkoope levens middelen behoort te worden uitgebreid, met name van goedkoope margarine. Spr. vraagt een opgave van den minis ter naast die der werklooze arbeiders, van die der gesteunde arbeiders. Spr. brengt den minister hulde voor wat hij ten behoeve der jeugdige werkloozen heeft gedaan. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) criti- seert de benoeming van den nieuwen directeur-generaal der werkverschaf fing en steunverleening. Evenzoo het aanwijzen van capitulanten tot contro leur bij de steunverleening. De heer Faber (Soc. Dem.) wil den aftrek voor gezinsinkomsten bij werk loozen op 1/2 zien gebracht. Inzonderheid dringt spr. aan, dat er alles zal worden beproefd om passend werk te verschaffen aan werklooze on derwijzers. De heer Krol (CH.) vraagt bevorde ring van het behoud van vakkennis door de werklooze arbeiders. Het lot der jeugdige werkloozen beveelt spr. bijzonder bij den minister aan. Pionier der Nederlandsche burger, en militaire luchtvaart Volgens 't jaarboekje van de K.N. V. v. L. is Luitenant-Kolonel F. A. van Heijst in de lijst van door genoemde vereeniging gebreveteerde vliegers de zevende, 't Is eind December van dit jaar vijf en twintig jaar gcloden, dat hem officieel het vliegbrevet werd uit gereikt. Toen nog Luitenant van Heijst was met mij, wijlen Henri Bakker, J. van Bussel, J. IJilgers. F. Bahle en II. van der Burg de man, die de harde begin jaren van de Ned. aviatiek heeft door gemaakt. Ilij was het, die op Soester- berg reeds toenmaals de officieele vlieg- school. de eerste vluchten maakte met de toenmalige ranke Blériot en Far- man's. Hij trotseerde als pionier in de Ned. burgerluchtvaart met ons vele ge varen. En toon de belangstelling voor de burgerluchtvaart taande, toen Soes- terberg wegens gebrek aan leerlingen de poorten moest sluiten, ook toen nog bleef hij de Nederlandsche luchtvaart trouw en volgde hij niet het voorbeeld van zoovele vlieger-collega's, die in buitenlandsche toondertijd wel eenigs- zins beter ingerichte aerodromes, de routine gingen verwerven noodig voor den vlieger ter verkrijging voor zijn brevet. Onze Van Heijst bleef Soester* berg trouw cn toonde een bewonderens waardig aanpassingsvermogen. De beste toestellen mochten opgeruimd zijn, hij met zfin technische ervaringen met zijn groot doorzettingsvermogen, wist zich voldoende vaardigheid ook eigen te maken met eenvoudige middelen, welke nog beschikbaar bleven. Hij was mede de grondlegger der burgeraviatiek die wist te woekeren met zijn talenten Op Socstcrberg was overgebleven de Farmantweedekker van Marinus van Meel. deze was zoo sportief, om Van Heijst in de gelegenheid te stellen op deze Farman zijn routine te vermeerde ren. Van Heijst was als een eenzame vo gel op de groote heide, als een waardig toekomstig vertegenwoordiger van het Nederlandsche leger, die heel -zijn aan leg en ambitie gaf aan zijn taak om eenmaal het Nederlandsche leger van dienst te kunnen zijn als vlieger. Maar evenmin als voor burgervliegers, waren de uitzichten voor de militaire aviafeurs aanmoedigend' hier kon alléén liefde voor het vak, hooggestemd plichtbesef den vlieger doen volharden in zijn moei zaam en gevaarlijk werk. Van Heijst slaagde: hij haalde zijn brevet door eigen kracht en kunde: nó kwam het er op aan om zijn diensten aanvaardbaar te maken voor het leger. Hii, de eerste officier, die hoven Nedcr- .nndsche bodem zijn vliegbrevet haalde, kreeg groote kans hii de legermanoeu- vres welke in 1011 in Noord-Brabant gehouden werden, met meerdere bur- <rervlie«rers vv.o. wiilen den Bosschenaar Henri Bakker, nam hii In hoogcr sferen deel aan de letteroefeningen en het bleek Inderdaad te ziin een „hoog staand" waarnemer, die 7ooveel ver trouwen hii do tPgerautoriteiten gewon nen had, zelfs de loenmatigp chef van den Opperden staf 7.F,. Luitenant-Gene raal C. .T. Sniiders met een der vliegtui gen mede de lljeb* inrring als rtpcceoUrr waarnemer om zelf te kunnen constatee- ren de prartisrhe bruikbaarheid van het vliegtuig voor de militaire verken- ningsdiensf. De proef slaagde, de Generaal was blijkbaar ingenomen met zijn vlucht en practisch man genoeg, om van nu af aan de aviatiek als onderdeel van de legermanoeuvres te aanvaarden. Dit bleek een doeltreffende stoot, \oor den verderen opbouw der Ned. Militaire luchtvaart en het was voor de lucht- menschen een groote genoegdoening, dat zij na afloop der aviatische manoeu vres door Zijne Excellentie, den Minis ter van Oorlog werden uitgenoodigd aan een feestmaal aan te zitten. Hier kregen de aanvankelijk miskende nu meer gewaardeerde aviateurs een groo te kans met de chefs van den leger dienst de belangen der militaire avta- nek te bespreken. Het eerste lucht- spoor was gelegd, spoedig zouden er meerdere volgen. Er opende zich voor de militaire aviatiek een nieuw ver schiet cr. Nederland ging eervol in de rij der naties, die het vliegtuig als af weer, aanval, en observeeringswapen in de landsverdediging iscnhakelden. En 't blijft ook nu nog een eer voor Overste F. A. van Heijst hier prachtige en practische pioniersarheid verricht te hebben, waarvoor wij hem thans op zijn zilveren vliegerjubileum onze har- lijkc gelukwenschen aanbieden, tevens vinden wij hier een gereedc gelegenheid tot demonstréeren. hoe, uit dé burger- vliegbeweging de Militaire aviatiek zich heeft ontwikkeld en hoe thans de K LM. kan voortbouwen op de onschatbare er varingen door deze* pioniers voor de aviatiek in Nederland verworven. Als wij lof toezwaaien tot de moderne luchtvaart, dan mag nimmer vergeten worden, dat pr pionier* geweest zijn al<* de nu jubileerende Luitenant-Kolonel A. J. van Heijst. A. F. R. MULDER. De Maasbode meldt: Het zal opgevallen zijn, d«it. Prins Bernhard Zaterdag j.l., bij den onder trouw, geheel afwijkend van zijn ge woonten, een witte bouffante droeg. Wij vernemen thans, dat Z. D. H. de laatste dagen lijdende is aan verkoud heid. Deze is wel niet van dien aard, dat de geneesheer hem het uitgaan moest verbieden, doch wel schreef hij hem een goede beschutting van zijn keel \öor. BRAND IN BOERDERIJ 's-HERTOGEXBOSCH. 21 Dec. Van nacht brak brand uit In de boerderij \an den heer A. van den Akker, aan de Hondstraat. te Hecsch. De bewoner werd pas wakker toen het göheele huis reeds- in vlammen stond. Na de kinde ren in veiligheid te hebben gebracht, zag men nog kans een koe naar bui ten te brengen. Zes varkens en drie hokkclingen. de inboedel en het land bouwgereedschap verbrandden. - De brand is vermoedelijk aan kortsluiting te wijten. De schade wordt gedceltêlijk door verzekering gedekt. J Voor de koffietafel Metworstbröodjes. Bereiding: Bestrijk 1 c.M. dikke sneedjes brood met kruiden boter. Be leg ze met plakjes worst en gar neer de broodjes met een schijfje hard gekookt ei, een schijfje tomaat en een waaiervormig gesneden klein augurkje. Kruidenboter mankt nven door 100 gr. boter tot room te roeren en daarna te vermengen met 1 eetlepel citroensap, wat zeer fijngehakte peterselie, een fijn gehakt gekookt eitje, wat peper en zout. Voor de middagtafel Gehakt Snijboonen uit het zout niet witte boonen. Aardappelen. Chocoladepudding met geslagen room. LANGESTRAAT 42 TELEFOON 77 Horse d'oeuvre artikelen, soepen in blik; vruchten in blik, vleeschsausen vischsausen, groeten in blik enz. HET JUBILEUM-NUMMER VAN „DE GROENE AMSTERDAMMER" 's-GRAVENHAGE, 21 December. Naar wij vernemen heeft de heer D. Hans, \oorzitter van den N'ederland- schen journalistenkring, zijn ontslag genomen als lid van het eerc-comlté \oor het 60-jarig bet-taan van bet week blad „De Groene Amsterdammer", Uit protest tegen een artikel van dén heer Anton van Duinkerken over de pers, dat in het feestnummer van genoemd blad is opgenomen. SCHIPPER OVERBOORD GERAAKT EN VERDRONKEN KRIMPEN A.D. IJSSEL, 21 December. Vanmorgen te omstreeks zeven uur is schipper Kruik, die met zijn boot in den IJssel lag, door tot nog toe onbe kende oorzaak overhoord gevallen én verdronken. Het lijk van den 6ohipper, die afkomstig is uit Ouderkerk aan den IJssel, is nog niet opgehaald. a do fiFEUILLETON 73. Op zijn teenen sloop hij naar het bed ïa. zij sliep. Hoe lief z.ag zij er uit, met haar donkere vlechten die op haar wangen lagen. Kon arm had zij boven baar hoofd, zij lag doodstil en ademde rustig Zijn hart bonsde terwijl hij naar haar keek Hij kon niet anders hij moest haar kussen Hij hoog zich voorzichtig voorover en raakte haar voorhoofd met zijn lippen aan. Hij draaide zich onwillig om en liep op zijp teenen naar de andere kamer terug „Richard," klonk een zachte stem uit het bed Hij keerde zich plotseling om en bleef schuldbewust staan „Hallo." zei hij en deed zijn hest om zijn stem zoo on schuldig mogelijk te doen klinken. „Ik dacht dat je sli^p" Zij schudde haar hoofd. „Staat ie nieuwe kamer je aan?" vroeg zij mei een slim lachje „Zoo. jii wist er dus van?" Hij voelde zich nu geheel op zijn gemak en glim lachte. „Natuurlijk, ik heb Rex gevraagd de zaak in orde te maken Het is toch de plicht van iedere vrouw om goed voor haar echtgenoot te zorgen." voeg de zij er deugdzaam aan toe „Ik kon" het niet over mijn hart krijgen jou in dat koude hotel te laten slapen Hij ging op den rand van het tv»d zitten .Kijk." zei hij .als wij zooiPts gaan doen /uilen wij nooit kunnen scheiden Heh je daar wel aan ge daeht?" Zij sprong vlug op sloeg de armen om haar knieën. een klein, tenger figuurtje dat veel op een porceleinen beeldje geleek. „Richard," zei zij ernstig. „Is het wer kelijk je plan om te scheiden? Ik vraag je nog eens, heel ernstig, wil je wer kelijk scheiden?" Hij slaakte een zucht van verlichting „Niets in de wereld dat ik onaangena mer zou vinden." Zij lachte. „En ben je nu ook nog boos dat wij morgen niet uitgaan? Of dat Wij lunchen in bed?" Marie. Lou. liefste," zei hij, zich voorover buigend. Haar zachte armen sloeg zij om zijn hals. Zij fluisterde In zijn oor: „Richard, lieveling, dit is een prachtig slot voor het sprookje van prinses Marie Lou 5. De hertog de Reichleau legde zijn interessant hoek terzijde en nam den hoorn van het toestel dat naast hem rinkelde. „Dank je," zei hij', „ik ben je ten zeerste verplicht." Hij legde den hoorn weer op het toestel en nam zijn bopk A-eer op Hij las rustig door tot het ein de van het hoofdstuk waaraan hij be zig was. Hij legde zorgvuldig een blad wijzer in het boek en sloeg het dicht Topn onderzocht hij zijn automatisch pistool dat de kellriPr hem in het res taurant gebracht had. Hij nam een klein fletschje, dat op de waschtafel stond en stak hei in zijn zak Nadal hij een nieuwe sigaar had opgestoken verliet hij zijn kamer Toen hij In de eang kwam keek hij links en rechts Het was er half duister, geen enke> geluid verstoorde de stilte Buiten de deur van dp kamer die naast de zijne lag stond een paar zwarte schoenen die van Simon Ann den anderen kant lag voor een kamerdeur een paar erove laarzen, de «choenen van Rex Voor dp deur van Marie Lou stond een paar mooie halschoenen met gespen en daar naast vreemd, dacht de hertog, een paar manenschoenen Zeer vreemd, dacht de hertog weer Hij hoorde in hpf voorbijgaan zachtjes lachpn De Reichleau trok Zijn mooie wenkbrauwen nadenkend op. Het wae toch een sluwp vos die Richard! Het was toch wel wat waard jong te zijn cn in Wcenen te logeeren. in de stad der droomen. Het leven was toch iets moois. In gedachten trok hij aan zijn sigaar en wandelde rustig verder de gang in. Zijn gang had alle zekerheid die hem in iedere situatie kenmerkte. Niettegenstaande dat waren zijn voet stappen bijna onhoorbaar. Hii kwam bij een groene, met wol bekleedde deur die toegang gaf tot een trap naar de afdee ling van het dienstpersoneel. Langzaam liep hij naar boven Daar hij veel in buitenlandsche hotels gelogeerd had wist hij dat de loopers die het perso neel gebruikte voor het openmaken van verschillende deuren, bewaard werden in een kamertje op de bovenste verdie ping. Eindelijk vond hij het kamertje waarnaar hij zocht. Het was gevuld met bezems en borstels en emmers. Er brandde licht Een vermoeid kamer meisje zat op een stoel te slapen. Zij had een roman op haar knieën liggen. Met buitengewone voorzichtigheid nam de Reichleau deri sleutel dien hij noo dig had van den haak boven haar hoofd. Hii w-as nu wat rustiger ge stemd. In het bezit te komen van dien sleutel, had hem zeer moeilijk toege schenen. Hij ging weer zachtjes naar beneden op zoek naar de kamer van Leshkin. Toen hij dp deur gevonden had stak hij den looper in het slot Zonder eenig geluid te maken, ging de deur open, en hij liep naar binnen. Commissaris Leshkin ging laat naar bed Hij 6tond op zijn sokken en in hemdsmouwen. Hij was bezig zijn das en boord af te doen. Hij had daar eeni- ge mopite mee daar zijn dikke vingers nog de tcekens van de striemen ver toonden. die de zweep van Valeria Pe trovna hem toegebracht had Hij nam een potje zalf van zijn vvasrhtafel en wa<* juist bezig ziin gezicht daarmee in te wrijven toen hij In den spiegel de weerkaatsing zag van een wit over hemd Hii draaide zirh plotseling om Daar stond de Reichleau. met grijze haren onherisnelijk in avondkleeding gestoken. In zijn rechterhand hield hij een automatische revolver in zijn lin kerhand een pas opgedoken sigaar Het eerste oogenblik herkende dö commissaris hem niet Hij zag er zoo geheel anders uit dan de havelooze ge vangene in de Pecher-Lavra gevange nis. „Zoo. nu ontmoeten wij elkaar nog eens, maar nu voor het laatst, commis saris Leshkin," zei de hertog zachtjes. Leshkin ging vlug tegen zijn bed staan. „Blijf staan, waar je staat," zei de hertog 6cherp. „Steek je handen om hoog." Een moment scheen het alsof de com missaris den hertog wilde aanvallen, zijn groot hoofd had hij eenigszins vooruitgestoken en zijn stierennek zwol boven de boord van zijn overhemd. Hij scheen zich echter te bedenken cn lang zaam stak hij zijn handen omhoog. De hertog knikte. „Zoo is het beter," zei hij. „Wij zullen nu eens even praten, maar eerst zal ik dat wapen daar weg nemen." Hij legde zijn sigaar In de aschbak die op tafel stond en liep langzaam naar het bed Zijn oogen hield hij steeds op het gezicht van den commissaris ge richt. Nadat hij zich meester had gemaakt van Leshkin's wapen, stak hij zijn eigen pistool in zijn zak en nam zijn sitrnar weer op. „Ik begrijp dat uw tegenwoordigheid in Weenen samenhangt met het ver zoek tot uitlevering van mij en mijn vrienden," zei de hertog Leshkin grijnsde en liet zijn onregel matige tanden zien. „Daar heb je ge lijk in mr. Rlchwater, en ik zeg je. dat wanneer je van plan bent mijn papie ren le stelen, je er niet goed voorstaat. Als ik duplicaten aanvraag worden die mij direct uit Moskou toegezonden. En indien het noodig is zal ik u zelfs naar Engeland volgen." „Ik vrees dat je het doel van mijn bezoek verkeerd uitlegt. Ik ben in het geheel niet van plan om iets te stelen. Ik kom om ervoor te zorgen dat de uit levering eens en voor altijd onmogelijk wordt gemaakt." „Je wilt mij dus dooden?" zei Lesh kin met een vluggen blik. „Als je 6Chiet zal het geheele hotel tp hoop loopen De politie hier is op de hoogte met het doel van mijn reis Je zult dan dus on middellijk gearresteerd worden." De hprtog glimlachte. „Ja, aan die mogelijkheid heb ik reeds gedacht Hi| liep langzaam naar do hooge Fran srhe venstens en zette ze wijd open. „Wat een prachtige avond. ni°t w-aar?" zei hij „Deze kamers zullen ir. den zomer bijzonder aaneenaam zijn het uitzicht Is schitterend." Leshkin huiverde toen de frissche Maarllucht in de wanne kamer stroom de. „Wat ben je van plan te doen? „Je schijnt je niet voor de slapende stad te interesseeren," zei de hertog en ging van het venster weg. „Maar dat is ook niet meer dan natuurlijk, nie mand zou dat van jou verwachten. Jij die alle schoonheid van het leven tracht te vernietigen jij hebt je oogen te veel op het minderwaardige, gericht, zoodat je vergeten bent dat er ook nog sterren bestaan." „Wat bon je van plan te doen?" her haalde Leshkin met een dikke tong. Er was iets angstwekkends in dezen rustigen man met zijn langzame, afge meten bewegingen. „Dat zal ik je vertellen." De Reichleau legde zijn sigaar weer in de aschbak en nam een glas dat op de waschtafel stond. Hij haalde het kleine fleschje uit zijn zak, deed de kurk er zorgvuldig af cn goot den inhoud ervan in het glas. „Och, je wilt mij vergiftigen" nep Leshkin uit. „Maar ik zal niet drinken, ik weiger De hertog schudde zijn hoofd. „Je vergist je, waarde Leshkin. Dat is mijn plan heelemaal niet. Het is mij ter oore eekomen dat om iemand uit te leveren hel noodig is dat hij door dengene die de uitlevering verzoekt herkend wordt. Jij bent dc ecnige persoon die mr. Simon Aron, mr. Rex van Ryn en mij zelf kunt identificeeren als diegene die betrokken waren in de schietpartij te Romanovsk." Hij nam het glas voor zichtig in zijn linkerhand. Ms je dus blind werd. Leshkin. zou je ons niet kunnen aanwijzen als de schuldigen. Wel?" „Wat ga je doen?" riep de commissa ris en er kwam een uitdrukking van vrees op zijn gezicht. De Reichleau hield het glas vast. „Dit", zei hij kalm, „is vitriool. Ik zal dat in je gezicht gooien, je zult blind W-orden zonder eenige hoop op herstel. Daarna kun je naar Rusland tcrugkee- ren. als je er zin in hebt." „Neen. neen" smeekte Leshkin krui perig. Een verschrikkelijke angst lag op zijn grove gelaatstrekken De hertog liep om de kleine tafel heen én keek den commissaris met schitte rende ootren aan Leshkin deed vlug een paar 6tappen achterwaarts naar het raam. Hij Tiield zijn handen angstig voor zijn gezicht. „Neen. neen, ik zal terugenan Tk zal het verzoek om uit levering vernietigen „Ik vrees dat het te laat is", zei de hertog, terwijl hij nog eén stap voor waarts deed. Leshkin maakte een plotselinge be weging alsof hij zijn tegenstander wil de aanvallen. Maar daar hij zag dat de hertog het glas reeds omhoog hield, bleef hij staan. Hii bevond zich tus- schcn de open vensters. „Ben je klaar!" Een grimmig lachje speelde om de mondhoeken van don hertog. „Schiet mij dood", zei Leshkin, „schiet mij liever dood." De Reichleau bewoog de automati sche revolver van den commissaris zacht op en nepr. „7oü Je er de voor beur aan geven te sterven?" vroeg hij „Neenneenik ben nog niet be reid te 6terven. geef mij tijd." „Zoo", zei de hertog spottend, „denk je dan dat God je zal helpen als de menschen het niet kunnen? Het ver wondert mij dat een man als jij nog ge looft in deze bakerpraatjes. Wat is de dood anders dan het ophouden van onze activiteit Leshkin stond nu op het balcon. Hij hield zich vast aan de steenen leuning, het zweet droop van zijn brutaal ge zicht. „Ik geef er de voorkeur aan dat fe blind wordt. Je dood te schieten zou mij maar in ongelegenheid brengen" Met een plotselinge beweging hief de hertog het glas op. Leshkin beefde en deed nog een stap achterwaarts. Hij gilde toen de inhoud van het glas hem in de oogen werd ge slingerd. Een oogenblik wankelde hij. Hij probeerde ziin evenwicht te herstel len. hij groep met wanhopige handen in de lucht toen verdween hij met een kreet in de diepte. De Reichleau glimlachte toen hij het kleine fleschje weer in zijn zak stak Hij legde het pistool van den commi6 saris weer naast het bed het kleine onschuldige wapen dat hij geleend had en waarvoor hij zelfs gpen kogels had stak hij ook in zijn zak. Hij lachte zich zelf toe in den spiegel, terwijl hij zijn witte das rechttrok. Hii nam zijn sigaar en verliet de kamer, even rustig als hij haar betreden had Toén T.eshkin naar beneden tuimel de was het eenige waarvan hij zich be wust was de ervaring, dat zijn vijand heni een pnels gebakken had Want hij bemerkte dat het slechts koud water was dat langs zijn gèzicht droop. EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2