Dahlia's in tuin van Paleis Soestdijk Voor het kind Isl! DE MOOR (l uert\oo<ft c£e f» f» LAATSTE BERICHTEN Spaart punten Vier pond Reebout 300 punten Ramselaar Belangrijke beplanting Prins Bernhard beëedigd als officier Het spoorwegongeval bij Woerden O CAIRO WERD HET eens met Londen EINDE VAN EEN GESCHIL Teraardebestelling H. R. Sala Advertentiën H. AMENT AFWEZIG Daar wordt iets fijns gemaakt! U)amu&h TA bsudisml NATUUR Benedictine - Chartreuse - Grand Marnier WIJNHANDEL „DE MOOR" Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 De tuin zal getooid worden met een ongekend schóone collectie Tl ET bestuur van de Nes -* derlandsche Dahliavers eeniging heeft het initiatief genomen lot het aanbieden aan het Vorstelijk Paar van een groote collectie dahlia's, die in den tuin van hei paleis te Soestdijk zullen worden geplant. Gistermorgen is te Haars Iem een schrijven van Prinses Juliana ontvangen, waarin H.K.H. verklaarde het fraaie geschenk gaarne te zullen ontvangen. Door den voorzitter, den heer J. F. Ch. Dix, en den secretaris, den heer J. Pols derman, is dit bericht met groote vreugde ontvangen, omdat thans aan de reeds eenige weken in stilte voors bereide plannen uitvoering kan worden gegeven. In een onderhond met den heer Pol derman heeft deze de Tel. nadere hij zonderheden hieromtrent verstrekt. Het is de bedoeling Prinses Juliana en Prins Bernhard te verrassen met een dahlialipplanting, iveike uitsluitend be staat uit de allernieuwste ..nieuwighe den". gewonnpn uitsluitend door Neder- landsche kweekers. Dit op zichzelf is reeds een groote merkwaardigheid, omdat, zooals be kend, de dahlia niet, gelijk de bloem bol. speciaal een kweekproduct is van eigen bodem. In het buitenland, Ame- rika vooral, wordt op het gebied van de veredeling tan de dahlia's en het win- nen van nieuwe variëteiten zeer veel gpdaan Doch uit het feit, dat men in den paleistuin een belangrijke beplan king kan aanbrengen van uitsluitend Nederlandt-che noviteiten. blijkt wel, dat de kweekers in Nederland evenzeer tot iets bijzonders in staat zijn. Hoewel de ruimte voor de beplanting noc precies moet worden toegewezen, hoopt de vereeniging toch ruim vijftig variëteiten te kunnen plaatsen, elk ver tegenwoordigd mof zes planten. De heer Polderman zal zich zoo spoedig moge lijk in verbinding stellen met den in tendant van het paleis, ten einde pre cies vast te kunnen stellen waar de beplanting het best verzorgd zal kun nen worden Bewijs van aanhanke' lijkheid Bij dit geschenk is, evenals bij de bloembollenbeplanting, vooropgesteld, dat het louter een bewijs van aanhan kelijkheid en sympathie met het Vor stenhuis heteekent en van elke reclame vrij moet blijven. De namen van de winnaars der nog meerendeels zeer kostbare variëteiten zullpn derhalve niet bekend worden ge maakt De naam van elke dahliasoort -.aarentegjn zal evenwel worden aan gebracht. iets waartegen natuurlijk geen enkel bezwaar kan bestaan. Zooals met alle nieuwe aanwinsten het geval is, bestaat er nog betrekkelijk weinig voorraad van, zoodatdit geschenk van de dahliakweekers een daad van groot -iaamhoorigheidsgevoel en enthousias me voor het mooie vak kan worden ge noemd. Het is een zuiver Nederlandsch geschenk. Het staat dus nu wel vast, dat de Prinses en de Prins niet slechts in het voorjaar den paleistuin in een fleurig kleed zullen zien door de duizenden bloembollen, doch ook van half Augus tus tot begin October de tuin zal zijn getooid met een ongekend schoone col lectie dahlia's, die door haar kleuren rijkdom en vorm schoonheid en niet te vergeten den langdurigen bloei, veel tot het verfraaien van den toch reeds zoo mooien paleistuin zullen bijdragen. Met de beplanting, die door de leden van de Ned. Dahliavereeniging zelf wordt verzorgd, zal in het voorjaar een begin worden gemaakt. RECHTBANK T De machinist van den personentrein staat a terecht In den laten avond van 7 October heeft nabij Woerden een ernstig spoor- wegongeluk plaats gehad, waarbij twee personen den dood vonden en waarbij een ernstige materieele schade ontstond. De 52-jarige machinist H. J. S. uit Den Haag, die den trein 648 E.M., die om 23.16 uur uit Utrecht in de rich ting Gouda vertrok, reed. had zich voor deze ontsporing te verantwoor den. Nabij Woerden is verdachte voor een splitsing van twee 6poren gekomen, een spoor A. dat rechtuit gaat en een spoor B, dat afbuigt. Verdachte reed dit traject voor het eerst bij avond Hij was dien dag om 2 30 uur in dienst gekomen, was naar Eindhoven gegaan en had daarna den trein van Eind ven—Den Haag gereden. Verdachte «as het voorsein gena 'derd en zag, dat de lichten, toen hij bij het „haken" wa9, stonden op lang zaam rijden. Hij had toon stoom afge sloten en nadorde zoo het voorsein Op dat oogenbük za'g hij dat het sein veilig werd getrokken, zoodat hij met de snelheid, die hij op dat oogenblik had, doorreed. Dadelijk toen hij bemerkte, dat hit op het aftakelingsspoor terecht k^am had hij geremd. Een ontsporing «ti bof si na was toen niet meer to voof kooien, hop wel verdachte nog had getracht den machinist van de naderende goederen trein op het onheil opmerkzaam le ma ken. Het onderzoek, dat later ingesteld werd. heeft uitgewezen, dat de seinen niet zoo gestaan kunnen hebben als ver dachte meent. President: Meent u nu dat de beeren die het onderzoek ins's'den zich vergissen? Verdachte: Dat kan ik nicl, maar ik weet geen verklaring. Ik heb geen oogenblik getwijfeld Ik geloofde, dal het sein voor mij veilig stond. Het i® mogelijk, dat op deze rpesniuu van in vloed is geweest, dat vcda-dite ver wachtte dal de seinen voor hem voiliu zouden staan. S. is na het' ongeval tenggezel tol loodsmachiriisl en is Uier afgekeurd De seinhuiswachter R had van Har melen bericht gekregen nat le trein doorkwam. Hij had updrachi de trein te laten binnenkomen op een zij*poor wa' abnormaal is Het sein voor hel hoofd spoor kan dan nipt meer vei'ig siaan omdat hot wissel afgestolen is Voorts hlijkt uit de verhooren. daf de electrische geleiding dadelijk na het ongeval ie gestoord geworden In den stand van de „venstertjes". betrekking hebben op de seinen, kan derhalve geen wijziging meer gekomen zijn De waarnemend stationschef had tof laak aan te geven op «elk spoor de treinen moeten binnenkomen Zelf had hij aan liet einde van een perron een 8ein veilig gesteld Na het ongeluk had getuige het seinhuis A bekeken. De vensters, die op de öporen betrekking hadden, werden daarbij gecontroleerd. Zij werden in orde bevonden en de zegels waren in tact. Een uur later heeft hij het seinhuis C gecontroleerd, na zich door de ruïne te hebben heen- geworkt Daarbij bleek, dat het zij spoor op veilig stond. Getuige had na het ongeval onmiddellijk seinhuis C. opgebeld, maar geen gehoor gekregen. Hij belde toen nogmaals maar op dat oogenblik kwam de goederentrein al voorbij. De verbinding was du9 na de ontsporing van trein 648 E. M. ver moedelijk reeds verbroken. Voor getuige zijn de venstertjes in het seinhuis de stille getuigen. Gesteld dat één der 6einhuiswachters een fout had gemaakt, dan zou het volgens ge- tuige onmogelijk zijn geweest deze fout op het seinhuis na het ongeluk te her stellen. De seinhuiswachter van seinhuis C verklaarde nogmaals onder eede geen wijziging te hebben gebracht in het blok. Vervolgens werd een 48-jarige opzich ter van het sein wezen gehoord. Hij had 's nachts een onderzoek ingesteld Daar bij was hem gebleken, dat het betrok ken venster in tact was. De zaak is zoo ingpwikkeld. dat in seinhuis C niets meer veranderd kon worden zonder de medewerking van post A. Getuige heeft later proeven genomen om na te gaan of het ook mogelijk was, dat het sein bij onjuisten wis6elstand toch veilig zou kunnen staan. Dit bleek onmogelijk. Een waarnemend rijks inspecteur voor het verkeer heeft den volgenden dag een onderzoek Ingesleld. Getuige had in seinhuis C de zaken gevonden zooals zij behoorden te zijn bij den wisselstand Bij post A heeft getuige hetzelfde geconstateerd. Getuige heeft den Indruk, dat ver lachte niet anders heeft willen zien nan hij zag. al dienst vooropgezet te worden, dat hij niet opzettelijk handel ite Het is niet gewenscht. een trein op een aftakkingspoor te laten binnenko men. zonder zeer geldige reden Die was hier aanwezig De president achtte het onjuist dat verdachte van een vooropgezette in druk fs uitgegaan. De officier is van meening, dat verdachte roekeloos heeft gereden door met een groote snelheid het aftak- kingsspoor le berijden. Hij heeft naar sprekers meening niet voldoende uit gekeken. De Officier requireerde een gevange nisstraf van drie maanden. In de zaak legen den machinist, die zich te verantwoorden had inzake het ongeluk bij Woerden pleitte mr. H J B Waslander. Mr H J. B Waslander meende, dat verdachte zich in de seinteekens heeft vergist In ieder geval staat vast nat hij gefaald heeft Het feit. dat ver dachte in den avond een hem vreemd traject heeft gereden, hoeft blijkbaar meer aandacht van hem gevergd dan voor een goede uitvoering van den dienst ge«enscht was. In Utrecht kwam hij weer op bekend terrein. (Uit ons avondblad zou men kunnen opma ken dat ook het traject voorbij Utrecht hem niet bekend was) en dat stelde hem «eer gerust Ten onrechte naai later gebleken is. Het gaat er nu om welke straf verdachte moet worden op gelegd. In het algemeen heeft verdach- (Vervolg van pag. 1) NDER commando van den gouver neur der residentie had vervolgens het défilé plaats. Hel défilé Het werd geopend door de marine kapel, waarachter dë Koloniale Reserve stram marcheerde. Dan volgen de mari niers, die in front marcheerden. De briga Grenadiers en Jagers marcheer den onder de muziek van de Konink lijke Militaire Kapel voorbij. Na het defileercn van het bataljon Grenadiers deed het jachthoornkorps, opgesteld bij de Kon. Militaire Kapel, een fanfare hooren, als het ware de nadering der jagers kondigende, waarna de grena diersmarsch werd hervat. De bereden wapens cavalerie en veld artillerie trokken in draf voorbij. Man en paard hielden zich onberispelijk. Na de huzaren en voor do veldartillerie kwamen de pantserwagens, dio nog nooit aan een parade op het Malieveld hebben deelgenomen. De commandan ten, gekleed in blauwe overalls, hadden in de wagens, die geopend waren plaats genomen. Daarna reden de be reden troepen voorbij, die in galop defi leerden. Ten besluite hiervan werd een front- galop uitgevoerd, dia blijkens langdurig applaus groot sucocs had. Hiermede was de parade teneinde, en onder ge leide van den gouverineur der residen tie verlieten H. M. de Prinses en Prins Aschwin het terrein, stormachtig toego- juicht- door de compacte menschen- menigte. Toen de Prins het terrein af reed, jubelde de menigto hem opnieuw toe. Dit militaire schouwspel, dat pre cies een uur geduurd heeft, zal zon der twijfel bij allen, die het voor recht hadden, ervan getuige te zijn, een diepen indruk achterlaten. Vertrek der Koningin ""TE half één verliet de kleine -I- stoet van hofrijtuigen. in het voorste waarvan H.M. de Ko ningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Aschwin gezeten waren, het Malieveld. De wach. tende menigte in de omgeving van het Voorhout juichte de Vorstelijke personen hartelijk toe, welk gejuich zich langs den geheelen weg (Tournooiveld, Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Heulstraat, Noordeinde) voorts zette. (Ongecorrigeerd) BUITENLAND BritschsEgyptisch verdrag thans van kracht geworden CAïRO, 23 Dec. (Reuter). De documenten van het Britsch-Egyptl- sche verdrag zijn gisteren uitgewis seld tusschen Lampson en den Egyptischen minister van buiten- landsche zaken. Het verdrag is hiermede van kracht geworden. De koning heeft de benoeming goedgekeurd van sir Miles Lamp- son tot ambassadeur in Egvpte. Sir Miles Lampson werd in 1934 tot hoogen commissaris van Egypte be noemd. Op grond van het onlangs geslo ten verdrag tusschen Engeland en Egypte zal elk der landen in het andere land vertegenwoordigd wor den door een ambassadeur. te zijn arbeid bij de Spoorwegen zeer behoorlijk vervuld, en men is den man daar dan ook zeer welgezind. Aanvan kelijk was hem een disciplinaire straf opgelegd, bestaande uit een terugzet- tins tot loodsmachimst, maar later is hij afgekeurd naar aanleiding van een verwonding aan het oog. die hij bij dit ongeluk heeft opgeloopen. Dat betee- kent een salaris\ermindering van on geveer dertig procent. Toen verdachte in den nacht na het ongeluk in Gouda zat te wachten op een treinverbinding om naar huis terug te keeren. moest er een trein over Alphen naar Leiden «orden gebracht. Daar de machinist dezen weg niet kende heeft verdachte hem op de machine den weg gewezen en later ook «eer naar Gouda terug Dit wijst er toch «el op. dat verdachte met ernst zijn werk deed Dit alles in onderling verband gezien vertrouwde pleiter dat de rechtbank voldoende re den zal hebben de uiterste clementie toe te passen en spreker hoopte, dal deze zou kunnen worden gevonden in een voorwaardelijke straf. De uitspraak werd bepaald op 5 Ja nuari a-a. Geen Kerstfeest zonder dat men het Misdeelde Kind bedacht heeft. Daar is slechts 3 cent voor noodig. Laat ieder dit morgen terstond doen: een postzegel of een briefkaart voor het kind koopen. Accoord inzake het Duitsche treinverkeer over Poolsch gebied WARSCHAU. 23 Dec. (Havas). Giste ren is te Berlijn een overeenkomst tus schen Duitschland en Polen ondertee kend. waardoor een einde wordt ge maakt aan het geschil inzake het Duit sche spoonvegverkeer over Poolsch ge bied. Duitschland verklaarde door zijn ge brek aan deviezen genoodzaakt te zijn de schadeloosstelling hiervoor in goe deren te betalen. Overeenkomstig het verdrag, dat thans is onderteekend, zal Duitschland een deel, vermoedelijk een derde, in deviezen betalen en de rest in goederen. Polen heeft er in tqege- stemd, dat in het vervolg deze vergoe ding voor een geheel jaar globaal zal worden vastgesteld Verder werd het Duitsch-Poolsche handelsverdrag, dat 31 dezer zou ko men te vervallen, met twee maanden verlengd. Begin Januari zullen de han delsbesprekingen worden hervat. SPECIALE K. N. I. L. M-TOCHT NAAR AUSTRALIË UITGESTELD BATAVIA, 23 Dec. (Aneta). De vlucht met een Douglas van de K. N. I. L. M. door sir Laurence Philipp Is circa 14 dagen uitgesteld in verband met onge steldheid van den heer Philipp. STADSNIEUWS Begrafenis met militaire honneurs Hedenmiddag had op de algemeene begraafplaats „Rusthof" de plechtige teraardebestelling plaats met militaire honneurs van het stoffelijk overschot van don heer II. R. Sala, in leven fou- rier bij het 5e R.V.A. alhier. De stoet, die omstreeks elf uur van het sterfhuis van den Hoogeweg vertrok ken was, bereikte via de binnenstad tegen half een de begraafplaats „Rust hof". Aan den stoet gingen vier trompet ters vooraf. Het vuurpeleton stond on der leiding van den opperwachtmeester Arendzen, terwijl 4 foüricrs als slip- pendragers en 12 onderofficieren als dragers dienst deden De stoet, die ge volgd werd door 45 man onder leiding van oppenvacht meester Boulcrse, stond onder commando van luitenant B. Ch. J. Brouwer. Op de begraafplaats waren naast vele officieren, onderofficieren en belangstellenden aanwezig majoor G. A. llulstijn, majoor II. J. Weekenstroo, majoor J. v. Rooij, kapitein J W. de Koff, kapitein N. J. Zijlstra, hoofd van de deputatie van het 5e R.V.A.. verder was aamvezlg een deputatie van de Oranjevereeniging en de Oranjevereni ging „Het Soester Kwartier". Nadat de met bloemen en de natio nale driekleur bedekte baar onder or gelspel van psalm GS de aula binnen gedragen was, sprak majoor llulstijn, als vertegen «oordlgor van den com ninndant vnn het 5c R V A medo na mens officieren, onderofficieren en manschappen van het 5c R.V.A. een af scheidswoord, waarin hij den overlede ne schetste als een energiek man, die 25 jaar lang zijn beste krachten aan het leger gegeven hoeft. Mqjoor II. J. Weekenstroo sprak hier na namens de oud-knmerndoh van het Remonte Depot to Milligen en bracht den overledene dank voor den steun, die men altijd van hem ondervinden mocht. Kapitein N. J Zijlstra herdacht ver volgens in korte woorden den overle dene, waarna adjudant Buurmeester namens de onderofficieren van het 5e R.V.A. alhier on het 6e regiment veld artillerie te Leiden sprak en «oorden van troost richtte tot de nabestaanden. Onder orgelspel van Gezang 130 werd de baar do aula uitgedragen en ten grave gebracht, waarbij bet vrijwillig muziekcorps van de veld artillerie on der leiding van kapelmeester M. Ver boef de Marcho Funèbre van Chopln speelde. Het vuurpeleton bewees den overle dene met een salvo de laatste oor. Een familielid dankte voor de vele blijken van sympathie. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig fNgflVvj om te jtoppen) 2 X 2 mm 4 maal zoo groot! In plaats van kaarten. Verloofd: len Kerstdag LUCIE VAN BERKUM en HERMAN BROUWER. Beraulfusstraat 18. Amersfoort Dollardatraat J56. Tandarts tot 3 Januari. Mevr. H. Hoffmann-Kamm Mensendieck - Leerares Utrechtscheweg 112 AFWEZIG tot 4 Januari. een prima war me leren jekker van HUIB HOL- STEIJN I 22.—. Gebruik Natuurboter in de keuken, vooral wanneer U voor de feestdagen iets lekkers wilt tnaken! Menschen, wij kunnen natuurboter voor onze ge zondheid niet missen! Bovendien Alles smaakt béter met boterl PUNCH Rum, Citroen en Aracpunch f 2.75, f 3.00, f 3.50 per flesch Punch Speciaal f 1.50 p. fl. OUDE GENEVER Zeer Oude Genever „MOOR" f 3.25 per Liter Hulstkamp 3.90 Bols f 4.15 Rijnbende. De Kuyper enz Rrandewijn-Genever-Citroen en prima Oraniphitter f 3.00 per liter p. flesch Voorburgf 2.60 Fladeracf 2.60 Schillen op brandewijn f 2.60 ADVOCAAT p. flesch Advocaat geel etiket p. xh fle«rh I 1.40 p. Yi flesch f 0.75 Advocaat rood etiket p. Hl flesch f t-80 p. flesch f 0.90 ZOETE ROODE WIJNEN p. flearh Taragonaf 0.85 Mistella Rouge f 1.15 Zoete Spaansche wijn f 1.40 Roode en Witte Bordeaux wijnen zeer uitgebreide prijs courant CHAMPAGNE Chat. Langois f 2.25 Edmond Riche f 2.50 Gardet demi sec. f 3.00 Moët et Chandon demi sec I 3.25 Pommcry et Gréno COGNAC p. flesch Cognac vieux XXX 12-60 Cognac DurantonXXX 13.25 Hennessy en Martell WHISKY p. flesch Scotch whisky vat 69 f 3.75 Brooka whisky I 1.35 Black and White I 5.65 Dewar'a White Label 5.65 DUBBELS LIKEUREN Anni8e(le, Pereicot, Maraa quin, Chcrry-Brandy, enz. f 1.40 per Vi flesch ZEER FIJNE LIKEUREN Cr?me de Bananes. Apricot Brandy. Hummel, enz. f 1.75 p. 'A flesch PORTWIJNEN P Port Douro Port Sandeman Port flesch 1 1.20 1.50 I 2.40 VERMOUTH P- Liter I 0.95 t 1.25 f 1.50 Costiri Vaiente Martini Cinzano-Nolly Prat BOERENJONGENS BOERENMEISJES vanaf f 1.25 per I.iterpot. f 0.65 p t/2 I.iterpot. ORIGINEELS JAMAïCA-RUM 1 1.75 por V2 flesch. I 0.88 iier (4 flesch. LANGESTRAAT 8. AMERSFOORT TELEFOON 129

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3