INSTITUT COSMETIQUE DAGBLAD GEZICHTSVERZORGING CQ/METICn UIT HET HOOGE NOORDEN DROGISTERIJ „OE GAPER" MASSAGE - ONTHARING PRAEPARATEN Gediplomeerd Specialiste Dipl. Berlin P. BUIJSLAAN 12 Telefoon 1607 DE DONKERE DAGEN Land van witte wade JULIAN A PLC IN naast Apotheek Haan. In voorraad: Do Indische Hyglëa Cczeemzalf Absoluut afdoende tegen eczeem- en huidaandoeningen. Prijs per pot t t.20 GIJ ZIJT GEEN „AMERSFOORTER" ZONDER HET „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" 'iil<r :i! iil illlllllllllllllllllllllllllllllllilllillltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|llllll'll|,""""l""""""""""ll""ll|ll>l F.iiiiiiiiiiiiiiiiiH<iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiO Een recorcLKerstmis, want het gaat Zweden goed Stockholm danst „In de donkere dagen voor Kertsmis", heet het nu eenmaal, alsof we daarna niet nog weken van korte, sombere, donkere dagen zouden krijgen voor er sneeuw komt met stralende vrieslucht en 'n gouden zon, die eiken dag wei ke Jijk al lioogei klimt, al wijder ziin boog spant over de Zuiderhorizon, zoodat je dan niet meer haast heel den dag de lamp aan hoeft te hebben en'inderdaad merkt, dat rle dagen lengen. Maar dal duurt nog een week of wat. Op de Kerstmarkt, waar je sommige jaren verkleumd stond te trappelen hij de groote vuren en de hoeren van de kraampies met weefsels en houtsnij werk. aardon schotels en kunstig van stroo gevlochten kersthokken benijdde om hun lange jassen van schapenvaeln. hoefde je je ditmaal niet warm te dan sen, rond den Kerstboom en waren ei vele kijkers en koopers, die de overjas maar thuis gelaten hadden. En met dat MollandschMaartsche weertje van lage hielden en een waterig zonnetje soms midden op den dag, van plas regens en gierenden wind, dat we nu, enkele dagen voor Kerstmis, hier in Stockholm hebben, ziet het er nog niet naar uit, dat de ski's in de Kerst va can tie nog dienst zullen doen, als ie dan niet naai' 't werkelijk hooge en harre Noorden reist. Daar ligt hier en daar de sneeuw al zoo dik als op kerstkaarten en foto's in toeristenbrochures, maar de dag is er slechts een bleeke schemer tüsschen twee nachten en het echte wintersportsoizoen valt dan ook pas in Februari en Maart met het hoogseizoen omstreeks Pasrhen. Maar toch zitten daar in de bosschen en bergen van Da- larne en Jamlland alle hotels en alle pensions en alle mogelijke meer of min der primitieve dépendance's voor de midwintersche feestdagen van Kerstmis en Oud-en-Nieuw stampvol, want IipI eten is er traditioneel en rijkelijk en goed en je kunt cr immers in een ar met belgerinkel en flamliouwenschijn in den Kerstnacht naar een warm dorpskerkji- rijden, waar 't licht der kaarsen door de ramen gloort. En bovendien hebben we dit jaar na den 23sten December, die blijkens de rapporten van de spoorwe gen over roods lang in 't voren uitver kochte treinen alle vroegere records zou slaan, in elf dagen tijds welgeteld zeven Zon- en feestdagen, zoodat tienduizen den met Zweedsch gemak de vier „tu.s- schendagen" erbij nemen en een aardige extra-vacantie fokken. Omdat vacantie voor een Zweed nu eenmaal nooit ge dachten aan plichtsverzuim of luxe doet opkomen en omdat we midden in de hoogconjunctuur zitten, omdat het, zoo als men dat pleegt uit te drukken, iedereen goed gaat, omdat, zooals men ook wel zegt, het geld niet op schijnt te kunnen. Men kan het ook anders zeggen en met de woorden van de economen ge wagen van een zeer belangrijk kapitaal overschot, waarvoor niet of moeilijk emplooi te vinden is. De twintig mil- lioen van de laatste premie-obligatie leening. die niet voor vroegere houders gereserveerd waren, werden binnen de tien minuten geplaatst en <le koers is nu 120 a 125 procent. Verschillende groote ondernemingen hebben een belangrijk deel van 't aandeelenkapitaal terughe taald, omdat ze met de zich ophoopende liquide middelen geen raad weten en dp noodige verbeteringen, vernieuwingen en rationalisaties doorgaans al in de jongsle crisis-periode verricht zijn. De industrie werkt op volle kracht, de werkloosheid is gedaald tot een zeer normaal niveau, de prijzen van lande rijen stijgen, bij de houtveilingen van dezen herfst in Noord-Zweden zijn de prijzen omhoog gevlogen en waren de verkochte hoeveelheden zooveel grooier dan verleden jaar, dat hel de vraag is of de bosrharheiders in staat zullen zijn alles naar de rivieren te transporteeren voor de dooi invalt en het vlotten naai rle kust begint. Van alle kanten worden cijfers gemeld, die do cijfers van vorige jaren overtreffen en als records betiteld worden En volgens de zoo juist gereed gekomen offirieele berekeningen liggen rle totale inkomsten van de loonarbei ders dit jaar circa 8 procent hoven die van verleden jaar. zijn rle inkomsten uit particulier kapitaal goed 30 procent ge stegpii en zal het totale belastbare in komen dit jaar ruim een milliard hoo ge r zijn dan in 1934, toen Zweden de malaise toch al voor een goed deel ach ter den rug had. Een wel heel duidelijk bewijs, dat er geld is en dat men het geld rollen laat, is. dat de laatste week bij het door den staat georganiseerde wedden op voetbaluitslagen rond een derde deel van liet Zweedse lie volk voor meer dan een millioon heeft vergokt. Donkere dagen...? Althans niét in ovcrdrachtelijken zin. Het zijn „heer lijke tijden, schitterende tijden", zooals het stopwoord van een van Buziau's Zvveedschc collega's luidt. In het stamp volle eenheidsprijzen-warenhuis zingen de luidsprekers van de „Happy days", van de gelukkige tijden, die weer zijn teruggekeerd. Van 'l najaar zijn de nieu we bioscopen de een al grootcr cn mooier en moderner dan de ander, om zoo te zeggen uit den grond gestampt, terwijl Stockholm mot zijn ruim een half millioon inwoners er toch al een kleine honderd had: de Opera, die dezer dagen vijfhonderdduizend kronen uit de op brengst van de staatsloterij heeft gekre gen, teneinde haar cultureele taak naar bobooien te kunnen vervullen, amuseert de liefhebbers met een ouderwetsch-vroo- lijke operette, de schouwburgen klagen niet en het avant-garde-theatertje van Sandro Malmqvist houdt het ul drie maanden uit. ITet is nog niet bekend, hoeveel de verkoop van sterke dranken dit jaar gestegen is, maar de restau rants, waar men een snaps en een glas bier en wijn en punch en champagne krijgen kan ondanks de restricties, waar over zoo vele Zweden altijd weer jere* mieeren, maken tijden door, zooals ze niet gekend hebben sedert de jaren vlak na den wereldoorlog, toen de O.W.-ers hun stempel op hel Stockholmsche uit gaansleven zetten. En ofschoon de wet den Zweed niet toestaat ook maar een onschuldig kopje koffie laat staan een soupeetje te nuttigen pn tegelij kertijd zich te amuseeren met een va riété-nummer, zoodat café-chantants dus absoluut verboden zijn. maakt de politie geregeld uitzondering voor zoogenaamde liefdadigheids-soirée's, zoodat in het al oude Berns welhaast eiken Zaterdag avond bekende artisten optreden, terwijl men er in de ruime zalen met hun kris tallen luchters en geweldige spiegels en veel verguld wat verhit van het dansen achter zijn ijsemmer met punch of zijn hooge gröcgias zit. En het mag zijn, dat de lange, glanzende, gestroomlijnde auto's meestal een anderen kant uit gaan en dat een heel groot deel van t publiek uit k. ntooi bedienden cn jonge arbeider, en winkeljuffrouwen en dag hitjes bestaat, toch leeft op zulke avon den de oude glorie van dit eens zoo voorname etablissement weer op, her- loeft er de gulden tijd van vóór den oor log. En we hebben 't nu de laatste weken gezien, hoe Stockholm zich opmaakte voor een Kersttijd, zooals men in jaren niet heeft meegemaakt, hoe er eind No vember al de zware guirlandes van spar rengroen over rle straten en langs de winkelpuien werden gehangen, hoe hel dag na dag drukker werd in de binnen stad met zijn lichte etalages en zijn ver siersels van sterren en kerstklokken en lampjes in duizendtal, hoe 't voller en voller werd in winkels en warenhuizen, waar men handen te kort komt en hij voorbaat al verzekerd is van een kerst omzet, die de resultaten van jaren in rle schaduw stelt, van een record-Kerstmis, Stem uit de andere kamer: - Betsy. "f A® toch geen woord meer legen meneer Groen Je anders nooit zo verlegen. (Luetig Betoovering vjn het hoog. gebergte in den winter Wintervacantie telt dubbel ZWITSERLAND... Dat is voor hen. die nog nimmer het genot van een vacantietijd in deze wondere streken smaakten, een vaag begrip van een land. dat ver weg ligt zeer bergachtig is on verdeeld in een groot aantal kantons, waar Puitsch Fransch en Italiaansch gesproken wordt. Verder hebben zij waarschijnlijk Ook gij hebt dus besloten uw schreden naar hei Alpenland in vvinferlooi te richten, de wijde, witte verten tege moet. Doch nu komt de vraag van het waarheen? Ja, dat is altijd een lastige kwestie, want er is zulk een „embarras du choix" en de Zwitscrsrhc wintersportplaatsen zijn zoo veelzijdig. Zij bieden alles, binden iedereen wat. zij het. dat men zich slechts wil baden in sneeuw en zon, zij het, dat men graag schaatsen rijdt, in een bob slede suist of op ski's door de eenzaam heid trekt. En wanneer men zich des avonds-'voelt aangetrokken tot muziek en dans. wordt ook die wensch vervuld, nadat men overdag verre van ieder luxe en mondaniteit één was met de natuur Een gezicht op Surlei en Obcr-Engadin (foto Siegle Silvaplana) ONZE RUG Het komende winterseizoen met zijn uilgangsavonden vraagt ook weer de aandacht voor het rugdccolleté; een laag van achteren uitgesneden avondiapon kan alleen een goed effect hebben, indien de rug onberispelijk verzorgd is. Een vrouw, die een kost bare avondjapon draagt, die den rug bloot laat, moet daaraan in de eerste plaats aandacht schenken. Want een rug met puistjes of vlekken U zult het met mij eens zijn is geen ge zicht. U verschijnt toch ook niet in een schouwburg met rafels aan Uw japon of een paar afgetrapte schoenen? Ik weet het wel, ik overdrijf nu een beetje, maar ik wil hiermede laten uitkomen, dat alleen dén een rugdc- colleté representatief is, indien het schoonheidscffect er door verhoogd wordt. Wrijf Uw rug eiken morgen stevig met een ruwe handdoek, zoodat een flinke bloedcirculatie ontstaat. Om de huid van den rug vrij te maken van puistjes, vlekken, e d. is een zeer bijzondere zeepsoort ver- krijgbaar, die alcalivrij is en aan een buitengewoon reinigende, tevens een goed stimulecrende werking paart. Een fluweelzachte en vjekkelooze rughuid is een mooi bezit, dat wel wat zorg en moeite waard is. Een fijn poederlaagje of wat poeder- melk dient er op aangebracht te wor den, opdat een leer en effen aanzien verkregen wordt. Als Uw rug aog de teekens draagt van Uw badpak, dan moeten de gebruinde deelen eerst ge bleekt worden. Onze armen. Indien we een mouwloos avondtoilet dragen, dienen we de zorg voor onze armen niet te vergelen. De armen vormen een schoonheidsbezit, dat dikwijls heelemaal niet naar waarde wordt geschat en: derhalve veel u veel veronachtzaamd wordt. Juist de armen moeten dagelijks met een flinke hoeveelheid zeep ge- wasschcn en grondig gewreven wor den. Tweemaal per week moet-een olie- of crème-massage plaats vinden, een uitstekend middel om de huid weck en buigzaam te houden. Wat armgvmnastiek maakt de vormen mooier. Let op bij het dragen van zware tasschen enz. opdat geen een zijdige misvorming ontstaat. DIANA. Parsenn, Piz Sol, Titlis. Joch pass, Eiger- en Aletschgletscher, Mannlichen De betuovering van het hooggebergte in den winter in woorden weer te ge ven, is onmogelijk. En ook de mooiste afbeeldingen kunnen evenmin een juis- ten indruk van de stralende werkelijk heid geven. Want nooit zal het geluk ken, dal te schilderen, wat alleen door eigen ondervinding gezien en gevoeld kan worden. Indien gij in de gelegenheid ertoe zijt, neemt dan n u uw vacantie, onder het zelfde devies, dat de Zwitsersche Yer- koerscenlrale sedert verleden jaar in haar wapen voert: „Winierferien-dop- pelle Eerien", oftewel: wintervacantio lelt dubbel! Ik garandeer u. dat gij er geen spit van zult hebben, wanneer u dien raad opvolgt! zooals de kranten het plegen te noemen. En we hébben op het feest van de uit reiking der Nobelprijzen kunnen zien, hoe daar tot op de achterste rij schel linkje een keur van kostbare toiletten ten toon gespreid werd, ofschoon men een jaar of wat geleden daar in de hoog te nog wel in een gewone jurk kon zit ten, cn als we er lust in hadden, hebben we in bepaalde tijdschriften kunnen lezen, welke creaties mevrouw zus en mevrouw zoo besteld hebben voor de feesten van de donkere dagen. De fees ten van Kerstmis en Oud-en-Nicuw en daamè, als de kerstboom „geplunderd" en de wekenlange Kersttijd men kan misschien heter zeggen: Joeltijd uit gedanst wordt, de groote partijen wor den gegeven, rle Amarant-orde met haar bal in Grand Hotel do upper thousand van Zweden vereenigt en de Opero haar zaal ontruimt voor de vermaarde mnske rade. Donkere dagen... 't mocht wat. heer lijke tijden, schitterende lijden, dagen van feest en vroolijkhoid cn dans. En 't verbaast je in het. zijn naam ten spijt zeer chique. Volkstheater, waar de zotnerrevue nog steeds gaal. het le be leven, dat het publiek met een storm van applaus en getrappel en bravo-ge- roep Karl-Gerhard onderbreekt, wanneer deze altijd en alles hekelende zanger in een liedie over de dansende menschhcid op de vroolijke wijs van Zweden's pn- pulairsten wals het cr over heeft dat men danst op den rand van den af- Stockholm, 19 December. wel een6 van de beroemde Berner he ren gehoord; zij kennen de sage van Willem Teil en wellicht nóg enkele bij zonderheden. Maar dan zijn we ook uit gepraat. Veder dan die kennis strekt de wetenschap van dezulken meestai niet. Maar: voor hen, die wel een of meerdere malen hun vacantie in het land der Alpen doorbrachten, beteekenl het woord Zwitserland héél wat meer! En wanneer gij dan de woorden „Zwitser land" en „wintersport" uitspreekt, ko men de kenners eerst met recht los. Zij zullen u vertellen van een winter dag op de hoogten, badende in den goudglanzenden zonneschijn, van toch ten in seizende vaart omlaag in stui vende poedersneeuw, waarhij hel is, al^of ge zweeft; en zij doen u opgetogen verhalen over glelschurlochten in de witte wade van het late voorjaar. Zij zullen u berichten van nieuwe, leven wekkende en frissche krachten, opge daan op de hoogste toppen der hergen. daar, waar men hoog boven alle aard- sche verdrietelijkheden en kleingeestig lieden verheven is, daar, waar men zich één voelt met de machtige natuur en den koesterenden gloed der zonnestra len. Zij sleepen u met hun belevenissen mede en gij voelt u één van hen. Ook gij zweeft op de lange houten lallen over eindelooze sneeuwvlakten, langs steile hellingen, met een lach in rle oogefi, die een wereld kan veroveren. Dan plotseling, als het geestdriftig re laas ten einde is, valt ge in de nuchtere werkelijkheid terug. Gij wrijft uw oogen uit en ziet: miezerige regen sijpelt neer op een breiachtige, zwarte massa, die enkele uren geleden nog reine sneeuw was. liet i6, alsof die treurige overblijfselen voor zij geheel weg gestorven zijn u er aan willen her inneren, dat u in Holland met z'n kwakkelwinters bent St. Moritz, Pontresina. Celerina, Sa- maden. Zuoz, Davos. Arosa, Klosters. Bergün, Andermatt, Rigi, Engelberg. Grimmi- en Griesalp, Kandersleg, Adel- boden, Gstaad, Wengen, Grindelwald. Mürren, Saanen. Zweisimmen, Diabic- rets, Montana-Vermala, Leukei'bad, Champérv, V'illars-Chesiercs, Les Avan- ta, Zermalt, Leysin, Caux. Op de ijsbanen in St. Moritz en Da- vos rnetPii zich de snelste hardrijders ter wereld; op den lie roomden Crcstn run tusfichen St. Moritz en Celerina worden de rennen op den bliksemsenl len skeleton uitgevochten. En wie kent niet de befaamde springschansen van (leze plaatsen: de Jungfrau-sclians in Wengen. de Tit lisschans in Engelberg, de Berninu-schans in Pontresina, de Olympia-schans in St. Moritz. de Bol- gen-6chans in Davos, de Selva-schans in Flims? Daar zien wij vol geestdrift hoe een Bifgcr Ruud, een Fritz Kauf- mann. een Trojani en al die andere „Kanonen" door de klarewinterlucht vliegen Paardenrennen op het bevro ren meer van St. Moritz, „Mondscliein- fahrtcn" van de Bernina-baan. skijoring achter motorrijwielen in Glarus. het wereldberoemde slederennen van Grin delwald en hei skirennen van Wengen zijn even karakteristiek als de klassie ke afdalingen: Corviglia, Diuvolozza, Daar hebt ge die beroemde landschap pen en plaatsen, die evenzeer bekend zijn door bun ideale ski-terreinen als door hun bob-, ijs- en rodelbanen, ijs hockeywedstrijden en rennen van aller lei soort:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 11