Spaart punten Taling 25 punten Ramselaar DE EERSTE PRIJS KALMTE AAN HET FRONT Erkenning door Zwitserland INTERVENTIE COMMISSIE BIJEEN Het bijkantoor Amersfoortsch Dagblad P.PijpersstraatIO TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 NVf^MDDENlSIANDS- BANKy°°| AMERSFOORT EN OMSTREKEN MIDDENSTANDS-GIRO AMERSFOORT Fransche resolutie aangenomen WEET U, DAT DE MORRIS EIGHT EEN BENZINE VERBRUIK HEEFT VAN 14 K.M. OP EEN LITER; J. J. Molenaar, Stationspl. 5, Amersfoort, Tel. 1210 van het voor het Soesterkwartier is In de komende feestdagen schenken onze wijnen U een waar genot. Slijterij W ij nhandel ,,d' Arnhemsche Poort" door A. J. C. Miedema-Zilver Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 Russische stem over Franco's antwoord LONDEN, 2-3 Dec. (Reuter-A.N.P.) Tijdens de vergadering van de non- interventiecommissie heeft de Rus sische gedelegeerde, Maisky, o-m. verklaard, dat hij er bij het lezen van de nota van Franco van over tuigd was, dat het gehcele ant woord niets minder was dan een be spotting van de commissie en een bespotting van de Britsche regee- ring, die goed genoeg is om den rol te spelen van tusschenpersoon tus schen de commissie en Franco. Maisky voegde hieraan toe, dat in feite het antwoord slechts beschre ven kon worden als een mengsel van dwaasheid en onbeschaamd- heid. Nationalisten melden RABAT. 23 Dec. (Havas-A.N.P.). Radio Sevilla heeft om half negen me degedeeld dat do rechtsche strijdkrach ten in Andalouzie de belangrijke dor pen del Carpio Pedro, Arbad en Villa Franca de Cordoba, dat aan den weg van Cordova naar Bujalence is gelegen, •hebben bezet. De operation geschiedden zonder dat groote tegenstand werd ontmoet. Den vijand werden zware verliezen aan manschappen en materiaal toegebracht. Bij de bezetting van Boadilla del Monte hebben onze troepen drie vaan dels buitgemaakt, een van dc Fai, een van de CNT en als derde een vaandel met in het Russisch er op aangegeven „Dorde Internationale Brigade". Aan de zijde van den vijand zijn 125 man, onder wie slechts één Spaansche milicien, gesneuveld. Voorts zijn. aldus radio Sevilla, manschappen van het vijftiende roode regiment naar onze zijde overgcloopen. De rechtsche luchtmacht heeft gister middag vooral de voorsteden van Ma drid gebombardeerd. Bombardementen M \DRID. 23 December (Havas-A.N.P.) Negen vliegtuigen der opstandelingen hebben vanmorgen de regeeringsstellin- gen van Pozuelo bestookt. Zij werden op de vlucht gedreven door regeerings- toestellen. Geen strijd MADRID, 23 December (Havas-A.N.P.) Aan hel front is het rustig. In de wijk Usera hebben de militietroepen stellin gen der tegenstanders bezet. Zij maak ten verscheidene Mooren gevangen, op wie oude marken-biljetten gevonden werden, die hun als betaling gegeven Uitwisseling van gijzelaars M ADRID, 23 December (Havas-A.N.P.) De familieleden van generaal Miaja zijn uitgewisseld tegen die van den tra- ditionalif-tischen afgevaardigde Bau Over deze uitwisseling is onderhandeld door de generaliteit van Catalonië, zon der tusschenkomst van generaal Miaja. die voorzitter is van de Junta van ver dediging van Madrid. EDEN WAARSCHUWT DUITSCHLAND LONDEN, 23 December (Reuter- A-N.P.). Reuter meent te weten, dat Eden den Duitschen ambassa deur von Ribbentrop bij de laatste besprekingen gewaarschuwd heeft, dat dc Britsche regeering het zen den van vrijwilligers naar Spanje door Duitschland als een ernstige zaak beschouwt. Men gelooft, dat von Ribbentrop tijdens zijn verblijf in Duitschland. Hitier daarvan per soonlijk in kennis zal stellen. DIRECTIE: A. H. MARTENS Het Zwitsersche telegraaf» agentschap meldt: „Het Zwit» sersche gezantschap te Rome heeft opdracht gekregen, de Italiaansche regeering mede te dcelen, dat de Bondsraad, de Italiaansche souvereiniteit over Abessynië erkennende, dit gebied beschouwt als deel uitmakende van het consu» laire bereik, dat direct onder dit gezantschap ressorteert. De Zwitsersche gezant, Rue» ger, heeft Ciano vanavond deze mededeeling gedaan." VLIEGTUIGDIEFSTAL VERIJDELD BEZIERS. 23 Dcc. (Havas-A.N.P.). De wacht van de hanftanp van het vlieg veld Saint Privat heeft een poging om drie particuliere vliegtuigen te stelen verijdeld. Drie personen wilden zich van de toestellen meester maken. Een beweerde dat hij attaché van het mi* nisterie van Luchtvaart was en de bei de anderen verklaarden ingenieurs uit stres te zijn. Men vermoedt dat de drie personen medeplichtigen zijn van de bende, welke dc vliegtuigen van het vliegveld Larzac stai. Toen het drietal zijn poging mislukt zag vertrok het in dc richting van Per- pignan. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat geen enkele ingenieur Istres verlaten had. EXTRA VLUCHT VAN DE DJALAK 's-GRAVENHAGE, 23 December. Op 24 December 1036 vertrekt 's mor gens om 9 uur de PH-ALD, gezagvoer der de heer J. J. E. Duimelaar, naar Karachi met zet» Britsch-Indische pas sagiers. Het betreft hier een extra vlucht, die langs de normale route wordt uitgevoerd. De zes passagiers hebben het vliegtuig gecharterd, omdat *»r in den gewonen dienst geen plaats beschikbaar was. De gezagvoerder hoopt Karachi den vierden dag te be reiken. In Januari zal een definitief controleplan worden opgesteld LONDEN, 23 Dec. (Havas-A.N.P.) De plenaire vergadering van de niet- inmengingscommissie is vanmorgen om half elf in het departement van bui- tenlandsclie zaken bijeengekomen. Om een uur ging de vergadering uiteen. De indruk overheerscht, dat de ver gadering vorderingen gemaakt heeft op den weg naar de organisatie van de internationale controle op de niet-in- menging. Tijdens de vergadering werd een aantal resoluties aangenomen, waarin de door de subcommissie geda ne voorstellen bekrachtigd worden. In de eerste plaats werd met algemeene stemmen, met uitzondering van dc stem \an Portugal, dat meende zijn vroeger principieel standpunt te moe ten handhaven, een resolutie aangeno men, die den vorigen avond was inge diend bij de subcommissie uit naam van Frankrijk door den Franschen ver tegenwoordiger Corbin, welke als volgt luidt: „De commissie, ten diepste onder den indruk zijnde van de noodza kelijkheid al het mogelijke in het werk te 6tellen om uitbreiding van den Spaanschen burgeroorlog te be perken en om te beletten, dat toe standen tot ontwikkeling komen, die nadeel zouden kunnen toebren gen aan de go^de verstandhouding en harmonie tusschen de volkeren van Europa, overtuigd zijnde, dat deze doeleinden, slechts bereikt kunnen worden door strenge toe passing van het niet-inmengingsac- coord, zijn de vertegenwoordigers, die in de commissie zitting hebben, van mecning, dat bet van het hoog ste belang is, dat het uitgewerkte controleplan ter verzekering van de toepassing van het accoord zoo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. Zij verplichten zich hun resp. re geeringen te vragen hun de tot dit doel noodige volmachten te verlee- nen." Vervolgens besprak de commissie de werkwijze üie aangenomen zal moeten worden om den beiden Spaanschen par- is voorzien van hydraulische remmen; een 4 cylinder vlertacl motor heelt; de Inhoud von bet oliocarter der motor slechts 2 8/10 liter bedraagt; valt ouder de laagste klasse der wegenbelasting. VRAAGT DEMONSTRATIE. tijen, die zich binnen tien dagen zullen moeten uitspreken, een definitief con troleplan voor te leggen. Besloten werd, dat het ontwerp den eersten Januari a.s. zal worden toegezonden door den voorzitter der commissie. Lord Ply mouth, tenzij voor dien tijd door een van de leden der commissie bezwaren gemaakt worden. Dc commissie besloot eveneens de vertegenwoordigde regeeringen te ver zoeken Lord Plymouth voor den vier den Januari haar mceningen te doen kennen omtrent de financieele gevol gen van het controleontwerp. De vergadering ging uiteen, nadat be sloten was in de tweede week van Ja nuari wederom bijeen te komen, nadat de gisteren benoemde commissie van deskundigen zelf zal hebben beraad slaagd over en ter kennis \an de com missie gebracht hebben hun conclusies omtrent de onderwerpen, die hun wer den voorgelegd. DE VERHOUDINGEN IN DEN STILLEN OCEAAN WASHINGTON, 23 Dec. (Ilavas-A.N. P.). In officicele kringen worden de persberichten uit Tokio gunstig ont vangen, volgens welke Anta voorne mens zou zijn voor te stellen met de Ver. Staten de kwestie der betrekkingen in den Stillen Oceaan te bespreken. Geen enkel officieel bericht is echter nog te Washington ontvangen. Nu de kwestie door Japan is opge worpen na het Engelsche voorstel een bespreking te houden omtrent de ver sterkingen in den StillenOceaan, too- nen Amerikaansche diplomatieke krin gen zich gunstig gestemd ten aanzien van het openen der onderhandelingen Naar men weet verplicht de wet der onafhankelijkheid van de Philippijnen den president der Ver. Staten de neu traliteit der eilanden te verkrijgen voor de proclamatie hunner onafhankelijk heid, welke vastgesteld werd op 1946 Het openen van besprekingen van Ja- pansrhe zijde zal gunstig worden ont vangen, daar dit de taak van de regee ring der Vereenigde Staten zal verge makkelijken. DR. F. SONIES f In den ouderdom van 57 jaar is. naar liet Hdbl. meldt, te Lausanne overleden dr. Fokko Sonies, die van 1901)1934 geneesheer-directeur van het Netler- landsche Sanatorium te Davos is ge weest. De twee laatste jaren sukkelde Dr. Sonies voortdurend en thans is hij, na een operatie, overleden. Dc crema tie zal te Lausanne geschieden. KLEEDING MAGAZIJN Advertenties, Keitjes en Abonne menten worden daar zonder prijsverhooging aangenomen Arnh. Poortwal 50-52 Telefoon 242 Wat was 'i mooi buiten en nog zoo •til. Vooral in 't bosch was 't heel, heel •til. Het was of zij zachtjes moest loo- pen net zooals je dat in een kerk deed. Een zacht windje ging als een zucht je door de bladeren en deed ze geheim zinnig ritselen. In den top van een boom zong een merel met jubelende trillers Zijn hoogste lied. Blij en licht voelde Geert zich. Haar verdrietige stemming van de laatste dagen was geheel verdwenen. Even kwam 't nog in haar op, dat 't toch vel jammer was om 't mandje weg te geven, maar zij zette die gedachte da delijk van zich af. Het was toch heer lijk, dat zij straks op school niet mot leege handen kwam. Gelukkig, dat t nog vroeg was. Zij hoopte maar, dit zij boer van der Aa zou zien. zoodat zij hem kon vragen of zij over zijn erf mocht. Anders zou 't misschien 'och rog te ver zijn om voor 't ontbijt thuis te zijn. Toen zij aan de boerderij kwam, vond zij hem al druk bezig met 't knip pen van de grasranden om de perken. „Goede morgen Geert," zei hij, zoodra hij haar zag „waar moet dat zoo vroeg naar toe?" 7.ij vertelde hem, dat zij boschbessen wilde plukken en vroeg of zij den kort st en weg over de boerderij mocht nc men. ,,Ga gerust je crang kind,' an'woord- de hij vriendelijk. „De boschbessen zijn zeker voor groot moeder." „Nee van der Aa. die zijn voor de juffrouw op school. Zij is jarig van daag „Nou. nou. daar zal zij blij mee zijn." En hij wees haar den koristen wegnaar een boschje, waar zij zeker kon zijn er veel te vinden Nu dat kwam uit. I.Tve- rig bewogen haar handen tusschen de groene blaadjes orn de kleine besjes machtig ie worden. Haar wangen wa ren rood door 't bukken. Zij had eerst eenige groote bladeren gezocht, die zij Gedeeltelijk op den bo dem van 't mandje legde en gedeeltelijk over don rand liet hangen, .zoodat de pan rsroode besjes rustten in een bed van groen Weer droeg zij 't mandie als een kost hare schat voor zich uit. Zij moest er voorzichtig mop loopen anders kon zij licht do hosie« beschadigen. Onopge merkt kwam zii thuis en zette 't in eer verhoreen hoekje. Na 't ontbijt stond zij even besluite loos welke weg zii naar school zou ne men. on don hoofdweg had zij alle kans Lies on Rel tv logon to komen dus zou zii liever langs Lientje's huis gaan, dan kon die haar geschenk ook nog bewonderen. Zooals zij verwacht had, lag Lien in haar stoel naast 't huis Uit de verte riep Geert haar al toe, maar tot haar verwondering kwam er geen roep terug „Wat is dat vreemd," dacht Geert. „Zou zij soms slapen?" Op haar teeneri kwam zij naderbij. Lien was geheel on der haar deken verborgen, maar Geert hoorde haar zachtjes snikken. „Licntjc," vroeg zij bezorgd, „waarom huil je. heb je pijn?" Het snikken werd heftiger, maar er kwam geen antwoord. „Toe Lien," drong Geert aan, „zeg eens wat, ik vind 't zoo naar, ais 'e huilt. Kan ik je soms helpen?" „Nee, niemand kan mij helpen," klonk 't opeens gesmoord. „Maar wat is er dan?" „Ik moet zoo huilen, omdat ik nooit, nooit meer zal kunnen loopen cn ik w il zoo graag spelen cn meedoen net als andere kinderen." De tranen sprongen Geert in do nogen „Arme Lien," zeide zij zacht En plot seling liet zij erop volgen: „Maar kom eens te voorschijn, want ik heb iets voor je meegebracht, waar je wel blij mee zult zijn." Hét huilen werd iets minder, de do ken werd wat teruggeschoven en een oog gluurde er boven uit. Ineens ging de deken geheel omlaag. „Wat is dat. is dat heusch voor mij?" vroeg Lien, terw ijl er een lachje kwam over 't bleeke gezichtje, dat nog nat van tranen was „Maar je bedoelt toch alleen de boschbossen, niet 't mandje zeker," zeide zij aarzelend. „Alles bedoel ik. 't is alles voor jou!" ,.U Geert, hoe lief van je., maar 't mandje moet je heusch zelf houden. Je zei vroeger zoo dikwijls, dat je 't niet graag zou missen en dat je er wel al- ujd naar kijken kon." „Ais ik 't aan jou geef, zie ik 't nog meer. dan dat ik 't zelf houd. Overdag kom ik nooit op mijn kamertje en dc9 nachts slaap ik immers cn als wij hier nu samen zitten, hebben wij er alle twee pleizer van." „Dat is wel waar, maar toch durf ik t haast niet aan te nemen. Je was er altijd zoo blij mee" „En nu ben ik er dubbel blij mee, om dat ik t jou kan geven." Lientje hief haar gezichtje op om Geert een kus te geven en toen deze al een eind de weg op was, hoorde zij Lien's hoogo fijne stemmetje nog roe pen: „Dank je wel Geert, ik ben er vreeselijk blij mee" De eerste oogcnblikken voelde zij dan ook niets dan een groote blijheid, dat zij haar vriendinnetje wat op had kun nen v rooi ij ken. maar toen zij dichter bij school kwam. drong t* ineens tot haar door dat zij nu toch met leege handen kwam. dat zij nu toch de bui- tcngeslotene was. Zij had geen spijt van wat zij gedaan had. maar haar hartje begon onrustig te kloppen en weer kwam de vraag in haar op. die haar nu al zoo lang had geplaagd: „Wat zou de juffrouw wel van haar denken?" Op 't schoolplein stonden de kinderen in groepjes bii elkaar cn spraken druk en opgewonden Hoe zou zij 't boek vin den en waar zou zij op tracteeren? Het was een heele gebeurtenis voor de kin deren, die in 't stille dorp weinig ge wend waren. Geert hield zich achteraf. Kon zij maar heelemaal onopgemerkt blijven, maar haar plaaté was juist in de twee de bank, dus dat zou niet gaan Do van Berken had voor deze gele genheid een fleurig japonnetje aange trokken, wat haar nog jonger deed lij ken. Geert kon de oogen niet van haar af houden. Dc kinderen hadden afgesproken om bij 't binnenkomen allen netjes achter elkaar, langs de juffrouw heen te trekken, haar geluk te wenschen en haar een hand te geven. Lies en Betty liepen natuurlijk voorop. In 't speel kwartier zou dc eerste een paar woor den zeggen en haar 't boek overhan digen. Geert's onrust nam van minuut tot minuut toe. Ze deed haar best om steeds te denken hoe blij of Lien was met haar geschenk. Zij voelde wel, dat zij anders geen volkomen vrede meer had met wat zij gedaan had. Eindelijk ging de bel voor t vrije kwartier. Par mantig kwam Lies haar bank uit en stapte met 't bock onder haar arm, trotsch als een pauw in haar blauw zijden jurk. naar Do, waar zij haar uit 't hoofd geleerde zinnetjes met een hoogdravende stem opzeide. Do moest er inwendig om lachen, maar toch deed de genegenheid van de kinderen, die uil dit alles sprak, haar goed. Zij stond op om ieder kind per soonlijk een hand te geven en te be danken. „Ik geloof, dat de kinderen wat gek op u zijn. Wat zei u wel van dat mandje met boschbessen, die Geert Donker 's morgens op uw verjaardag al vroeg kwam plukken?" „Voor mij?" vroeg Do verrast. „Ja natuurlijk, voor wie anders?" lachte hij. „Zij \ertelde er bij, dat u jarig was, dus al is 't wai laat, vvensch ik u toch ook nog geluk." „Dank je wel, van der Aa en ook nog mijn dank voor de melk", zei Do, terwijl zij op haar fiets sprong en vrien delijk groetend weg reed. Langzaam reed zij verder. Haar ge dachten waren weer bij Geert. Hoe zat dat nu toch? Was 't mandje, dat zij aan Lien gegeven had, dan eigen lijk voor haar bedoeld geweest en had z't aan haar vriendinnetje gegeven, toen zii merkte, dat deze 's morgens zoo bedroefd was? Zii moest Geert eens voorzichtig polsen, maar hoe zij dit aan moest pakken, wist zij eigenlijk zelf niet goed. Den volgenden dag zeide zij tegen Geert: „Ga je straks even met mij mee naar mijn kamer? Je houdt zoo van geschiedenis en ik heb een paar mooie boeken met platen, die zal ik je dan eens laten zien." Verwonderd keek Geert haar aan. „Graag", antwoordde zij verlegen. Na schooltijd gingen zij samen op weg. Do trachtte een gesprek met haar aan te knoopen. maar Geert was te weinig op haar gemak om dit te doen lottcn. Toen Do haar kamerdeur ontsloot, om Geert binnen te laten, bleef deze verrast 6taan. Wat was 't hier mooi, dacht zij. Zooiets had zij nog nooit ge zien. „Je mag wel verder", lachte Do, ter wijl zij voor haar uitliep en een groote stoel bij 't ïaam schoof. „Maak 't je hier nu maar eens gemakkelijk." Voorzichtig ging Geert op dc punt van haar stoel zitten en daar Do even naar haar slaapkamer liep om zich wat op te frisschen, had Geert tijd om rond te kijken. Wat moest dc juffrouw rijk zijn, om zulke mooie dingen le hebben. Dat moesten Roel en Lien nu eens kunnen zien. Vooral Lien zou 't even hard bewonderen als zij. Zij pro beerde zoo goecl mogelijk in zich op tc nemen, wat er allemaal stond. Als zij weer eens een sprookje aan Lien ver telde over prinsen en prinsessen, clan wist zij nu precies hoe zoo n prinsen- kamer er uit moest zien. Even liet zij haar vingertjes langs 't fluw celen kleedje glijden, dat. over 't tafeltje naast haar lag. Hoe zacht voel de 't aan. Do kwam binnen en liep bedrijvig heen en weer om thee te zetten. Geert durfde 't kopje, dat Do haar gaf, haast niet aan te nemen. Het was zoo fijn. Stel je voor, dat ze 't eens liet vallen! Met bewondering keek zij toe, hoe Do 't hare vasthield. Wat hield de juf frouw haar pink aardig in de hoogte. Dat moest zij thuis ook eens probee- ren. Daar dronk zij altijd uit een kom metje. In de winter, als 't koud vvjis, hield zij de kom in heide handen, dat was zoo heerlijk warm. Na 't tweede kopje kwam Do met de hoekon aandragen. Zij ging dicht naast Geert zitten, liet haar de platen zien en vertelde er zóó mooi van, dat 't kind geboeid bleef luisteren. Toen Do na een uurtje het laatste hoek dicht sloeg, slaak'e Geert een dieoe zucht. „Wat was dat prachtig", zeide zij met een dankbare blik naar Do. „Nu, je komt maar eens dikwijls aan; mijn boekenvoorraad is nog lang niet Uitgeput," zei deze. Geert stond op om weg te gaan. „Nu Geert, blijf nog e\en zitten. Ik wilde je tegelijk bedanken voor hetgeen je mij op mijn verjaardag gegeven hebt?" Pijnlijk getroffen keek Geert haar aan. Wat was dat nu, stak de juf vrouw de gok met haar? „Hoe bedoelt u dat?" vroeg zij haperend. „Ik heb u toch niets gegeven?" „Ik bedoel, dat ie juist op dien dag aan die arme Lientje iets gegeven licht, waar je zelf heel erg aan gehecht was. En als ik zoo iets van mijn lcerlin- getjes hoor, doen zii mij nog meer ge noegen clan met 't mooiste boek." Verlegen keek Geert voor zich. „En kan 't ook zijn. dat 't mandje eigenlijk eerst een andere bestemming had en dat de boschhessen eigenlijk eerst voor een ander geplukt waren?" vervolgde Do. terwiil zij Geert's ee- zichtje ophief en haar in de zachte, bruine oogen keek. Geert sloeg haar oogen neer en met een hoog roode kleur zedie zij: „Ik vond 't zoo vreeselijk, dat ik niets go\en kon. Ik wilde niet met loegp handen kómen cn thuis konden zij 't niet missen. Maar hoe weet u dat eigenlijk allemaal?" „Dat komt er niet op aan. Maar nu begrijp je misschien beter waarom ik jou daarvoor bedanken moest", zei Do, terwijl zij haar een hartelijke -kus gaf. Toen Geert 's avonds in haar kamer tje kwam, keek zij zooals gewoonlijk naar 't plankje boven haar bed. De leege plaats hinderde haar nu niet meer, evenmin als haar ledige handen. Nu had z;i er volkomen vrede mee. Daar had je 't nu, dacht Geert. Erger kon 't niet. Als de juffrouw nu bij haar kwam, dan was zij genoodzaakt te zeg gen, dat zij niet mee hacl gedaan. Zij zag bleek van narigheid. Ilaar handen waren kil en klam, terwijl zij 't verder puffend warm had. Zij had 't gevoel of zij in tranen uit zou barsten, toen Do bij haar stond. Voordat deze nog iets had kunnen zeggen, zei Geert met een stem, die haar zelf vreemd in de ooren klonk en die scherp en hard was door haar po ging om zich te beheerschen: „U hoeft mij niet te bedanken, ik heb niet mee gedaan." Verwonderd keek Do haar aan. Hoe had zij 't nu met dit kind? Zij kon toch, moeilijk vragen, waarom zij niet mee had gedaan. „Maar ik mag je toch ze ker wel een hand geven, is 't niet?" vroeg ze vriendelijk. „Niet noodig. al6 ik toch niets gege ven heb," zei Geert stug. Ging ze nu maar gauw naar de vol gende bank, dacht zij anders zou zij toch nog gaan huilen. Met een licht schouderophalen ging Do verder. Nee, nu begreep zij heele maal niets van Geert. Zou zij zich dan toch in 't kind vergist hebben? Even later liep zij naar een kast in een hoek van 't lokaal en haalde er een groote doos mot gebakjes uit. Toen zij de deksel oplichte, ging er een kreet van verrukking op Geert zat met groo te oogen te kijken. Wat een heerlijke roomhorens Zulke groote had zij nog nooit gezien cn zeker nog nooit ge geten. Oplettend keek zij toe hóe Do voorzichtig de broze horentjes met de goeie room op een groote schaal legde. IIet water kwam er van in haar mond. Toen de 6chaal bij haar kwam, zag Geert hoe Lies en Botz elkaar aan stootten cn hoorde zij Lies fluisteren: „Te gierig om een dubbeltje 4c geven maar de taartjes zal zij wel opeten Geert hield haar handen stijf op haar rug en zei kort: „Ik lust geen room horens". „He Geert, je bent vandaag geen aar dige gast op mijn feest," zei Do en zon der verder aan te dringen ging zij ver der. Met moeite hield Geert haar tra nen in. Die spoken mochten niet zien, dat zij huilde, dal nooit! O hoe dank baar was zij toen de bel eindelijk luid de en zij naar huis kon gaan. Gelukkig dat 't Woensdag was, nu hoofde zij tenminste vanmiddag niet naar school. Als er nu thuis maar niemand vroeg hoe 't feest geweest was. Vader en Roel waren niet aan tafel: zij waren op 'i land aan 't werk en grootmoeder had 't druk met de klein- t|os. die door de warmte woelig en las tig waren. Zo kon zij dus na 't eten on opgemerkt weggaan. Zij had behoefte 0111 alléén te zijn, zelfs Lien kon haar nu niet troosten. In 't bosch zocht zij een stil plekje op, ging met haar rug tegen een dikken boomstam ztiten en met haar hoofdje gebogen over haar knieën, snikte zij haar kinderverdriet uit. 's Middags be dacht Do zich, dat 't wel aardig zou zijn, als zij een paar gebakjes naar Lien tje Rengers bracht. Dan had 'l kind toch ook nog wat van feest. Zij vond Lien, zooals gewoonlijk op haar stoel, terwijl haar moeder naast haar aard appelen zat te schillen. Vrouw Rengers droogde haar handen aan haar schort, zoodra zjj Do aan zag komen en bood haar een 6toel aan. „Wel Lien," zei Do opgewekt, „je moet toch ook weten, dat ik vandaag jarig ben, daarom heb ik een paar ge bakjes voor je meegebracht." Het kind kleurde van blijdschap. „Het heeft er veel van of Lien zelf jarig is," zei haar moeder, „dat is wa rempel al haar tweede cadeau vandaag.' „Wat is dan je eerste Lien. Mag ik 't eens zien?" vroeg Do. Vol trots wees -Lientje op 't mandje met dc boschbessen op 't tafeltje naast haar. „Hoe snoezig," zei Do, terwijl zij 't voorzichtig in haar handen nam. „Dat heeft zij vanmorgen van Geert gekregen," vertelde vrouw Rengers. Lien had 'n slechten ochtend en was erg bedroefd. Nog vóór schooltijd kwam Geert aanloopen cn bracht haar dit mandje, waar zij zelf zoo erg aan ge hecht is. Zij heeft 't op school met een wedstrijd gewonnen, omdat zij 't beste opstel had gemaakt. Het kind moet be paald al heel vroeg zijn opgestaan 0111 die boschbessen nog voor schooltijd tc plukken. Lien heeft er een lief vrien dinnetje aan. Jammer, dat zij geen moeder meer heeft en dat 't thuis zoo zorgelijk is." Even later stond Do op, De gedachte aan Geert liet haar niet los. Hoe innig lief was zij toch altijd voor dat gebrek kige. ziekelijke Lientje en hoe stug en onvriendelijk was zij op school. De volgende dagen probeerde Do door nog groot er vriendelijkheid Geert een beetje nader te komen. Haar zachte donkere oogen waren zoo in tegenstel ling met haar korte, stugge antwoorden, vond Do. Twee weken later reed zij op een zonnigen middag langs de boerderij van hoer van der Aa. Deze stond aan 't hek zijn pijpje te ronken. Hij riep haar een vroolijke groet toe en vroeg of zij niet even wilde rusten, clan zou zijn vrouw voor een glas versche karnemelk zor gen. „Graag", antwoordde zij, „daar ben ik voor te vinden." Do had altijd schik in die eenvoudige dorpsmenschen, die zich gaven, zooals zij waren. Vrouw van dor Aa legde een frisch kleedje over 't tafeltje onder de kas tanjeboom voor 't huis en haastte zich om de karnemelk te halen. Nadat Do een poosje gerust had. moest rij de boerderij bewonderen, waar zij als stads kind voel belangstelling voor had. Bij 't weggaan zei de boer: EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2