De Koninklijke hofhouding op excursie Diesel-gemaal Verdragen met Duitschland Met twee bussen door de stad HUWEUjk 7 JANUARI 1937 te Spaarnedam Bridgeclub „Amersfoort'' Woensdags 8-12 uur Hotel Monopole Schaakvereniging „Amersfoort" Donderdags 8-12 uur Princess-Room Utr.str. Amersfoortsche Damvereeniging Sociëteit „Concordia" Voor plaatsing In deze rubriek wende men zich tot de administratie. Prof. dr. G. HOLST Voor de a.s. Feestdagen dient Uw Radio goed in orde te zijn TEXTIEL HEEFT De „eendaagsche" is uit Brand in beroemd patriciërshuis 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 H.KH. PRINSES JULIANA Z.D.I 1. PRINS BERNHARD Verbouwd stoomeemaal van het hnm-heemraackchap Rijnland in gebruik gesteld Vervaardigd door werkspoor HAARI.FM. 23 1)pc. VanriaAe Is hel lot een Diesel-gemaal verbouwde stoom gemaal van het Hoogheemraadschap van Rijnland te Spaarndam in tegen noordigheid van de ledpn der Vereenig te Vergadering van Rijnland, eenige leden van den staf van Rijnland en vertegenwoordigers van Werkspoor U' gebruik gesteld. In het begin van dli jaar vierde de oudste stoommachine in het gemaal te Spaarndam haar 60-sten verjaardag en kort daarop sneuvelde zij onder de handen der sloopers. De stoominstallatie had de laatste jaren symptomen van ouderdom ge loond en was ook duur in exploiiaiie vergeleken met de moderner installa lies. Op 28 November 1984 werd door de Vereenigde Vergadering van Rijnland besloten de oude installatie te doen vervangen door een Diesel motorinstal latie. met behoud evenwel van de schepraderen. De stoommachine werd vervangen door twee 6-cylinder van „Werkspoor' Diesel-motoren. Elke 300 p.k. sterke motor drijft vijf schepwielen aan. De motoren maken 160185 omwentelingen per minuut De overbrenging der kracht van de motoren op de schepraderen geschiedt door een stel tandwielen. De motoren loopen zeer rustig, de tandwielen geruischloos en het aanzet ten der motoren bij volle belasting ge schiedt soepel en geleidelijk. De machines zijn voorzien van een geheel nieuwe fundeering van gewa pend beton. De oude stookplaats is in een ruime en doelmatige werkplants herschapen. Zoowel het uitwendig als het inwendig aanzien van het gebouw is verbeterd en verfraaid. Installatie en acromodatie zijn geheel gemoderni seerd. De geheele installatie is door ,Werk spoor" geleverd, de verbouwing heeft in eigen beheer plaats gevonden. Het vermogen der Diesel motoren ls iets grooter dan dat van de oude stoom machine. Hierdoor is het mogelijk de schepwielen iets sneller te laten lóopen dan voorheen, waardoor het waterver zet met plus minus 13 procent verhoogd kan worden tot een maximale opbrengst van ongeveer 2000 kubieke meter per minuut. Behalve het grootere vermogen kun nen als voordeelen van de nieuwe in stallatie genoemd worden de lagere be drijfskosten, de onmiddellijke hedrijfs- vaardigheid en bovendien is zij op uit gebreide schaal te regelen. HET GESCHENK VAN SURINAME PARAMARIBO, 23 Dec. (Aneta). Het feestcomité uit Suriname stortte een bedrag van 2500.op de reke ning van het nationaal comité voor de aanbieding van een geschenk bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana, binnen het kader van het geschenk van Nederland Het comité heeft als zijn wenech kenbaar gemaakt dat dit ge schenk van Suriname zou kunnen be staan uit een 6chouw met smeedwerk van Surinaamsche motieven. Nieuw handels» en clearing» verdrag onderteekend Weinig veranderingen 's-GRAVENHAGE, 23 December. Dc onderhandelingen, welke sinds eenigen tijd afwisselend in Berlijn en in den Haag gevoerd werden met een Duitsche onder handel ingscotn missie, hebben geleid tot overeenstemming over de rege ling van het handels, en betalings verkeer met Duitschland voor het jaar 1937. Op 23 December j.l. wer den in den Haag onderteekend een nieuw cloaringverdrag en een nieuw handelsverdrag. Het nieuwe clea- ringverdrag treedt in de plaats van het op 5 December 1931 gesloten verdrag, hetwelk op 31 December 1936 afloopt. Het heeft een looptijd van een jaar en het is in hoofd zaak gelijk aan liet bestaande verdrag. In Januari 1937 zullen de oude han delsschulden, waarvoor in het. thans nog loopende verdrag een aflossingsre- geling werd getroffen, geheel zijn afge lost. Het dan vrijkomende percentage van stortingen bij het Nederlandse!), clearinginstituut op rekening van Duitschland zal in de eerste plaats ge bruikt worden om de positie van de Nederlandse!)—Duitsche clearing, die een in 1935 ontstanen nieuwen achter stand vertoont, te versterken. Zoodra de omstandigheden het zullen veroorloven zullen, beide regeeringen besprekingen voeren, ten einde na te gaan, of een gedeelte van de 11 be schikbaar gesteld kan worden voor de verruiming van den uitvoer van Ne derland en van de Nederlandsclie over- zeescho gewesten naar Duitschland. Het. nieuwe handelsverdrag heeft eveneens een looptijd van een jaar en treedt in de plaats van hot op 31 De cember a.s. afloopend verdrag van 23 December 1935. Ook dit verdragis in hoofdzaak gelijk aan het dezer dagen afloopende handelsverdrag. Eenige wij. zigingen, welke aangebracht werden, houden verhand met de reeds voor het loopende verdrag aanvaarde grond slagen De teksten van de nieuwe verdragen zullen na Kerstmis worden gepubli ceerd. De bij hel clearing-verdrag aangewe zen regeeringscom missies hebben de betahngscontingenten voor liet eerste kwartaal 19.37 vastgesteld. Vooralsnog bleek het gewenscht te zijn voor de vaststelling van do betalingsconhngen- ten dezelfde grondslagen aan te nemen als golden voor het vierde kwartaal 1936. DE EERSTE GAS- EN SCHERFVRIJE KELDER In den laatsten tijd is de gas- en scherfvrije kelder wel een punt van ieders belangstelling, er wordt veel over geschreven en gepraat, maar tot uitvoe ring komt het in verhouding bij parti culieren maar heel weinig. Thans is echter de NV. Intermetaal, te Rotterdam, welke haar bedrijf aan past aan den modernen tijd. een der haanbrekers op dit gebied. Toen in Juli 1936 plannen bestonden voor het ver bouwen van haar magazijnen en kan toren, was in het allereerste plan een gewone kelder in het verbouwingsob ject opgcnopien, waarna zij na nauw keurig en deskundig overleg besloot een gas- en scherfvrijen kelder ervan te maken welke in de finesses is verzorgd De kelder is gemaakt als een doos, OniApawiinqA-, UoAsmtiqhiqsin- (JLubcwandsw Maandags 8—ll'i uur. welke rondom is opgesloten tusschen l'/a steens muren (3.3 cM waar achter de wanden van den kelder met een dubbele wapening ter dikte van 15 cM- De vloer van den kelder is berekend op een belasting van 1500 K.G, welke toe laatbaar is. daar het gedeelte van het gebouw, waaronder de kelder zich be vindt. bestaat uit 2 verdiepingen en plat dak. Wat het inwendige van den kelder aangaat is er tiaar gestreefd zoo weinig mogelijk ruimte te verliezen waarin men zeèr geslaagd is. Ontvangt dc Conrad's premie vanwege het Kon. Instituut van Ingenieurs Toepassing der natriumlamp 's-GRAVENHAGE, 23 December. In de vergadering van het Koninklijk Instituut van ingenieur heeft de presi dent, prof. L. A. van Royen, de „Con rad's premie" aan prof. dr. G. Holst, directeur van de laboratoria der N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eind hoven, uitgereikt. De Conrad's premie werd, bij uiterste wilsbeschikking van een der meest be kende oprichters van het Kon. Instituut van Ingenieurs, F. W. Conrad, inge steld, ter uireiking Iedere vijf jaar aan het lid van het instituut, dat gedurende dat tijdsverloop, de bette verhandeling in de werken van het instituut zal heb ben geleverd of de nuttigste vinding in het vak van den ingenieur zal hebben medegedeeld. In 1876 werd de „Conrad's premie" voor dc eerste maal toegekend en se dert, dat tijdstip regelmatig, tot een to taal van 12 maal uitgereikt. Van hen, aan wie deze onderscheiding werd toe gekend zijn thans nog in leven: J. van Öldenborgh, dr. Lr. J. A. Ringere en prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson. Over het tijdvak 19311936 is due de premie toegekend aan prof. dr. G» llolct, op grond van zijn mededeeling over natrium-lampen in „De Inge nieur" 1933. De raad van bestuur was daarbij vol komen doordrongen van het feit, dat de toepassing van de natriumlamp tot een der belangrijkste uitvingen van dezen lijd moei worden gerekend. Tusschen 1 Juli 1932. toen voor het eerst een proefverlichting op den rijks weg tusschen Geleen en Beek werd ont- stoken, en heden, heeft zij haar weg gevonden voor talrijke verlichtingsdoel- einden in binnen- en buitenland De ge dachte het monochromatisehe licht der natriumlampen voor verlichtingsdoel- yinden te bezigen, is het eerst bij Holst opgekomen. Tal van onderzoekingen, betrekking hebbende o.a. op de eigen schappen van het oog in verband met vv eg v er 1 i ch t i n g, helderheid scon tra sten enz. bleken noodig en werden te Eind hoven. onder Hoist's leiding genomen. Men is van meening, dat deze onder zoekingen het voordeel der natrium lampen boven wit licht hebben aange toond en bovendien het inzicht in de eiechen, aan welkp pph wegverlirhting moet voldoen in hooue mate hebben verbeterd De president achtte het een groot voorrecht thans aan prof. Holst de ..Conrad's premie" te mogen overhandi gen in den vorm van een gcuden me daille, vergpzeld van een oorkonde. Prof Holst betuigde zijn groote er kentelijkheid voor de hem toegekende onderscheiding, maar wenschte er den nadruk op te leggen, dal hetgeen door hem bereikt werd evenzeer te danken Aas aan zijn medewerkers bij de on derzoekingen. zoodat hij deze onder scheiding tevens beschouwde als voor hen bedoeld. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG .v /naajcT uw uusicmcp cctcufo Vermeerstraat 61 - Tel. 398 Speciaal ingericht voor reparaties aan elk merk toestel Hierboven ziet men naast de calèche waarin Koningin, Prinses en Prins Aschwin gezeten zijn, Prins Bernhard in zijn huzaren. uniform. Naast hem de commandant van het veldleger, Iuit.»gen. Röell GIESSEN"D\M, 23 December. Van middag omstreeks kwart voor drie ie een militair vliegtuig van het tvpe D-17 genummerd 205 door een defect in de olieleiding gedwongen geweest een noodlanding te maken. Hel vliegtuig, dat werd bestuurd door den sergeant- vlieger Hakkenberg van Gaasbeek, een K.L.M.-vlieger, die zijn militairen dienst vervult, kwam terecht in een drassig weiland waar het met den rechtervleugel en paal raakte. De vleu gel werd beschadigd. De bestuurder heeft het vliegkamp Soeelerherg van zijn noodlanding op de hoogte gesteld, van waar een auto is vertrokken om het toestel Ie demonlee- ren. De D 17 was op weg van Gilze- Fhten naar de Koov. Het maakt deel uit van de afdeeling Java, op Schiphol. MOEILIJKHEDEN De schaarschte aan grondstoffen in de textielindustrie heeft een vermindering van het werk in de fabrieken tengevol ge gehad. Hilmar Stock, de nationaal socialistische organisaticlcidcr voor de textielindustrie constateert dit feit in een artikel in de „Deutsche Arbeiterkor respondenz", waarin hij schrijft: „De arbeiders in de textielindustrie worden op de boogie gehouden van den toe stand. Zij weten, dat in den economi- schen strijd, dien Duitschland thans le vert. de grootste offers moeten worden gebracht. En ze zullen ze brengen in den loop van den volgenden winter, on danks de zorgen, en de verminderde werkuren, die hun zijn opgelegd." NATIONAAL BUREAU VOOR VROUWENARBEID 's-GRAVENHAGE, 23 December. - Tot adjunct-directrice van het Natio naai Bureau voor Vrouwenarbeid, Den Haag, is benoemd Mevr. Mr. N. Jas— Henke. mep genoot. De aanwezigheid van burgemeester De Monchy. die da delijk door velen uit het publiek herkend werd deed de veronder- En als het zijn dag gehad heeft bewaren als merkwaardigheid. Ge zult het in Uw leven vermoedelijk wel niet meer meemaken, dat er een spoorboekje verschijnt dat slechts 'n „eendaagsche" zal zijn. Bezoek aan de poffertjes* kraam van Frans Goe* mans Ongedwongen feestvreugde 'a-GRAVEMIAGE, 23 December. Het is dikwijls hij feestelijke ge beurtenissen het geval, dat zij, die er het meest mee te maken hebhen, het minst in de gelegenheid zijn, van verschillende goede kanten er van te genieten. De leden der hofhouding van H.M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana behooren tot dege nen. die in deze dagen van feest viering en voorbereiding van het prinselijk huwelijk zoo zeer door het voorbereidende werk in beslag worden genomen, dat zij nauwe lijks tiid hebben, de versiering en illuminatie van de stad in oogen- schouw te nemen. Waarschijnlijk daardoor ontstond bij eenige leden van de hofhouding zeil het initiatief, een gelegenheid te vinden om gezamenlijk en in gezelschap \an echlgenooten en kinderen een rondrit door de stad te maken. Hedenavond, nu de drukte van den ondertrouw en de heëediging van Prins Bernhard is geluwd en de komende Kerstdagen een korte periode van rust brengen alvorens het huwelijksfees' luisterrijk gevierd zal worden, is aan dit plan uitvoering gegeven. Men heeft daarbij gebruik gemaakt van de gelegenheid, die de H.T.M. heeft geschapen voor het publiek, om met extra bussen, die van het Plein ve trekken, rondritten langs de versierde wijken te maken. Twee van deze bus sen arriveerden hedenavond te ruim acht uur bij den hoek van Kneuterdijk en Heulstraat. Over de radiator was horizontaal rood-wit-blauw en verti caa) oranje én geel-rood vlaggedoek ge spannen, en hoewel twee agenten van de motorpolitie met motgr en zijspan aanwezig waren, lette het publiek vrij wel niet op de groep dames en hoeren, die zich verzamelde op het trottoir achter de autobussen. Bijna alle hooge hofdignitarisscn waren aanwezig, hof dames, kamerheeren en verschillende andere hooge functionarissen, waarvan velen met hun dames en kinderen. Tegen half negen verscheen ook Mr. S. J. R. de Monchy. burgemeester van 's-Gravenhage, die door de leden van de hofhouding was uitgenoodigd. nis hun gast dezen tocht door zijn feest vierende gpmeenfe mee te maken. Majoor Phaff. adjudant van H.M. de Koningin, die de leiding Van de rond rit had. gaf dc heide buschauffeurs nog eenige instructies en toen stapten de dames en hperen, die zichtbaar nlezier hadden in deze gebeurtenis in de hei de bussen, die met de ongeveer tachtig deplnemers vol waren. Te kwart voor negen reden de bus sen, voorafgegaan door de motorpolitie, weg in de richting van het Buitenhof, zij volgden de gewone route, die voor dezen rondrit door de H.T.M ook voor bet publiek is vastgesteld, langs de stralen der binnenstad, door het Sla tenkwartier, naar Schevpningon en langs den Badhuisweg en Nieuwe Park laan naar de omgeving van Laan O pes van Cattenburgh cn Laan van Moerdervoort via Noordeinde en langs het paleis naar de binnenstad terug. Op het Tournooiveld stopten de bus sen. tegenover het etablissement van den op alle wereldtentoonstellingen he kenden Frans Goemans. de oud Hol landsche poffertjeskraam, die hier tijde kijk is opgeslagen en met haar ge illumineerden ond Hollandsehen gevel een ongewone plaats on den zoo dof tigon Voorhout inneemt. Met moeite had de eigenaar, bij wien kort tevoren plaatsen voor een grool gezelschap waren gereserveerd, ere kleine twintig tafels vrijgehouden en te kwart over tien stroomden de da mes en hccren binnen. stelling opperen, dat het waarschijn lijk gaston van het gemeentebe stuur van buiten Den Haag zouden zijn. En inmiddels droegen de kel ners sla pels horden met wafels en poffertjes aan en werden bij het uildeeicn daarvan ijverig geholpen door hofdames, kamerheeren. ad judanten. enz. Het was ruim elf uur toen de dames en heeren in groepjes vertrokken en het gezelschap geleidelijk uileen ging. AMS'I Kil DAM. 23 Dec. Ken agent van politie ontdekte vanmorgen even voor zes uur vlammen op het dak van de Verzekeringsmaatschappij „De Grool Voord-Hol landsche van 18-15" welke ge vestigd is In perceel Hperengrarht 180 het beroemde Patriciërshuis waar vroe ger de familie van Brienen van de groo te bindt heeft gewoond. De brand bleek te zijn uitgebroken in de ruimte tusschen de dakhPdekking en liet daaronder liggende rieten plafond. Hij woedde over de geheele oppervlakte van het huis. Aanvankelijk liet de brand zich ern stig aanzien.doch de brandweer slaagde er vrij spoedig in uitbreiding te voorko men. Daar de brandende ruimte moeilijk te herpiken was, duurde het gerilimen tijd aleer de brand geheel was gebluscht. Er waren twee motorspui ten en de ladderwagen aanwezig. De oorzaak kon nog niet worden vasTgesteld, maar men denkt aan kortsluiting. Het pand is verzekerd. MR. C. THOMESE HAARLEM. 23 Dec. - In de gis teren gehouden zitting der Prov Sta ten van Noord Holland is tot hoofdin genieur-directeur van den provincialen waterstaat benoemd ir. C. Thomese, hoofdingenieur bij den provincialen wa lp rs iaat De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Boëll bracht namens Gedeputeerde Staten hulde aan den afgetreden hoofdinge nieur-directeur jhr. G. J. A. Reigers man, die gedurende zevenentwintig jaar de volle maat van zijn beproefde krachten aan de belangen van het ge west heeft gegeven. PRINSES ARMGARD 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. Naar wij tot ons genoegen kunnen mededee len. maakt Prinses Armgard, die naar men weet na haar ongesteldheid gis teravond in Den Haag is aangekomen het zeer goed. EEN UNICUM HOLTEN, 23 December. De raad dezer gemeene stelde de begrooting voor het jaar 1937 vast en kon daarbij het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting met 40 verminderen (75 terug brengen op 35). De gemeente ontvangt geen rijksbijdragen in de vverkloozen- ondersteuning. Het werd een genoeglijk uui'tfe van echt oud Hollandsche vreugde. Een enkele maal eens los "an het strenge hofprotocol, en toch aller, tezamen, wat huiler) den- dienst slechts zelden voorkomt, hadden de leden der hofhouding zichtbaar en hoorbaar plezier in het geval, temeer waar het overige publiek er geen idee van had, welk gezelschap de invasie had veroorzaakt en niet de jool van dc groep onbekenden Bewaar dit spoorboekje als curiosum Overal te krijgen. De „eendaagsche", in rood-wit-blau wen omslag met vergulden opdruk. Het speciale spoorboekje voor den ze vendon Januari. Het wordt natuurlijk een curiosum, deze uitgave, die slechts het leven zal hebben vin EEN enkelen dag. Een spoorboekje met de port rei ten van het vorstelijk paar op de buiten pagina. Een boekje, waarin is opgenomen de route.van den koninklijken stoet op den zevenden Januari, afgedrukt in een plattegrond je met alle omringende stra ten van Den Haag erop.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9