De dood langs den weg INBRAAK IN JUWELIERS WINKEL Communistische vogelaar G. J. Droste f Kerstrede van Ir. Albarda DE MOORD TE DE LEEK Binnenland Demonstratief Congres der C.P.N. De worsteling om de democratie Ongelukken door de mist Tal van dooden en gewonden Twee auto's te water Drie personen verdronken Auto door tractor gegrepen Twee ernstig gewonden Wielrijder door auto gegrepen Onbesuisd gereden Jongeman veroorzaakt ernstig ongeluk Botsing tusschen twee auto's De tribunes langs den bruidsweg Sprekende cijfers Radio-programma's Ie BLAD PAG. 2 AMERSFCORTSCD DAGBLAD MAANDAG 28 DECEMBER 1936 Voor ongeveer 20.000 aan sieraden ontvreemd 's-G RAVEN HAG E, 27 Dec. - Ge durende do afwezigheid van den eigenaar hebben inbrekers zich gis teravond tusschen 8 en 11 uur toe gang verschaft tot een juweliers- winkel in de Bookhorststraat en voor een bedrag van ongeveer 20.000.aan gouden sieraden, juweclen. horloges enz. ontvreemd. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de daders via het dak van een belen dend perceel en door het breken van een ruit in het zolderraam op de bo vijverdieping van de bewuste zaak zijn binnengekomen. Toen ze in den winkel daarna hun slag sloegen, hebben ze. opdat ze niet in hun werk gestoord zouden worden do buitendeur gegrendeld en liet rol luik voor dc vitrine laten zakken. Nadat ze wat van hun gading was. Ingepakt hadden zijn zo vermoedelijk weer op dezelfde wijze waarop ze ge komen waren, verdwenen. De Communistische Partij Nederland heeft Zaterdag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een buitengewoon, demon stratief congres gehouden. De enorme ruimte van de grootc tentoonstellings hal was voor een aanzienlijk gedeelte niet uieetinggangers gevuld. Hoofdnummer van het programma was een inleiding van den voorzitter van de Kamerfractie, den lieer Louis de isser, die een rede hield over hot on derwerp: Nederland onafhankelijk, wel varend, vrij. Hij begon met een beroep op de de mocratische partijen, in bet bijzonder op de S.D.A.P., lot het vormen van een een heidsfront tegen het fascisme, en voor de verdediging van de parlementaire de mocratie en de onafhankelijkheid van het land tegen elke fascistische aantas ting in binnen- en buitenland. Uitdruk kelijk ontkende hij, dat dc Communis tische Partij Nederland niet zou zijn een Nederlandsche partij. Zeker, zij maakt deel uit van dc Internationale Commu nistische Partij van Moskou, de partij van Lenin en Stalin, en stelt hier een eer in, maar zij is ervan onafhankelijk. Het verkiezirigsprogram voor 1937 is niet een communistisch program, maar een program van eischcn, waarvan de verwezenlijking onmiddellijk is te be reiken, en die erop gericht zijn om den arbeid weer te brengen op dc plaats wel ke hem in het economisch en staatkun dig lo\en toekomt. Nederland, onafhankelijk, welvarend en vrij, dat was de leuze waaronder dit congres gehouden werd. Dc heer de Visser weidde uit over de rijkdommen van natuurschoon van ons kleine land. do grootc kunstenaars en geleerden, die door de heelc geschiedenis heen ons volk voortgebracht beeft: de vrijheid van geweten en van gedachte, welke er steeds gehuldigd is, de gastvrij- beid, die ons land voor in het buiten land vervolgde rassen steeds tot een goede en veilige toevlucht gemaakt heeft. Hij roemde de pers\ rijheid in Ne derland. de vrijheid van organisatie, welke de arbeidersbeweging hier sinds haar opkomst genoten beeft. Als al de bezittingen en rijkdommen van liet paradijs, dat Nederland kan zijn, goed werden aangewend, zouden we hier leven in overdaad en welvaart. De kapitalistische bourgeoisie echter heeft er wel voor gezorgd, dat er voorde groote massa niets is dan zorg en ellen de. Wij sluiten ons, aldus spr.. aan bij het Plan van den Arbeid van de S.D.A.P. Spr. stelde uitdrukkelijk vast dat de communisten zijn de verdedigers en de beschermers van het gezin als kern der samenleving. Vandaar eischen als prc- mievrije moederschapszorg, enz. Zich fel tegen de N.S.B. richtend, en waarschuwend voor het fascistisch ge vaar. zoide spr.. dat dit het grootste is van alle gevaren. Het verdrag dat Hitier gefloten heeft met Japan, heteékent mis schien een oorlog tegen Nederland. De tegenstelling' fascisme of communisme is een valsche tegenstelling: de tegen stelling is in waarheid: fascisme of de mocratie, ook hij de aanstaande verkie zingen. Ten slotte gaf de heer Dc Visser een uiteenzetting van de militaire paragraaf, welke hc. communistische verkiezings program ditmaal voor het eerst bevat De C.P.N. verdedigt een politiek die erop gericht is om den vrede te bewaren en de onafhankelijkheid van Nederland te ten, in het bijzonder Dultschland en in het Onsten Japan, hedreigpn. Tot afweer van dit gevaar is noodig een politiek van samenwerking met de Sow jet-Unie en met alle democratische staten voor col lectieve veiligheid, teneinde gezamenlijk tegenover de fascistische drijvers naar oorlog een macht te stellen die het hun onmogelijk moet maken don vrede te verbreken. Hiertoe behoeft Nederland een leger en een vloot, een sterke demo cratische weermacht, evenals de staats dienst gezuiverd van fascistische elementen. DE MARINE NEEMT KOOLHOVEN IN DIENST Een rlezcr dagen werd op het vlieg veld Waalhaven wederom drie \an de door de marine, bestelde serie „Koolho ven F K. 51 militaire trainers" overge nomen De vliegtuigen werden bestuurd door dc hoeren Broesder, Beugeling en korp. van Vorselen. Directeur van de N.V. Droste's Cacao en Chocolades fabriek HAARLEM, 27 Dec. In den ouder dom van 65 jaar is bier ter stede over leden dc heer G. J. Droste Jr., directeur van de N.V. Droste's Cacao en Choco lade fabriek. Sedert 1932 was de heer Droste voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken. Ook is de overledene voorzitter en penningmeester geweest aan het depar tement Haarlem der Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De crematie zal Woensdag op Wcs- terveld geschieden na aankomst van den trein van 11.11 uur. De S.D.A.P. is ongevoelig voor de vleitaal der communisten en bedankt voor een eenheidsfront De federatie Amsterdam van de S. D. P. heeft in de Apollo-hal te Amster dam baar jaarlijksche openbare Kerst vergadering gehouden, waar de politie ke leider der partij, ir. J. W. Albarda. een rede beeft uitgesproken. De groote ruimte was met eenige dui zenden toehoordei's gevuld. Ir. Albarda deed eerst uitkomen, dat dc botsing tusschen fascisme en demo cratie in Spanje, waarin een groot volk Ir. Albarda ten onder Raat, zelfe in zijn oorsprong niet een strijd is tegen liet Katholicis me. Het is een strijd, waarin de jonpe Spaansclie democratie met den moed der vertwijfeling vecht voor haar be- hond en voor dat van de democratie in Europa. Het wordt immers een poginR van Duilschlnnd, aldus- spreker, om zich ten zuiden van Frankrijk een machtspositie te verzekeren, waarvan het in den komenden oorlog gebruik kan maken. Als de democratie in Euro pa niet ten onder gaat. zat dit aan den moed der Spaansclie arbeiders te dan ken zijn. Terwijl het fascisme, oorlog en armoede in zijn armen dragend, zich in zijn ware gedaante toont, is de vre desgezindheid van het Nederlandsche volk grooter dan ooit. Het eenige wat het kan doen om den oorlog af te wen den is mede te werken aan de bescher ming van den Volkenhond. Ook in ons land is de tegenstelling tusschen fas cisme en democratie, niet tusschen fas cisme cn communisme. Vergeefs pogen Muse-ert eonerzijde en L. de Visser an derzijds die valsche tegenstelling ook oor Nederland te construeeren. Nog altijd vinden het fascisme en het com munisme tezamen vier vijfde van ons volk legen zich. De tijd is nog niet gekomen, dat het communisme en bot fascisme zullen uitvechten aan welk soort dictatuur de vrijheid van Nederland ten prooi zal lallen. De groote meerderheid van ons volk wil nóch de eene, noch dc andere dictatuur, maar alleen de vrijheid en de democratie. En wat de S.D.A.P. be treft, zij blijft bedanken voor het haar door de communisten al zoo dikwijls vergeefs opgedrongen eenheidsfront, zooals wij feestelijk bedanken voor de ons gezonden uitnoodigingen tol bijwo ning van het verkiezingscongres der communisten. Wij nemen geen uitnoo digingen aan van lieden, rlie het Ne- «ïerlandsche volk zijn vrijheid willen ontnemen. Deze beweging, aldut- zei ir. Albarda verder, is een politieke macht gewor den. die door niemand is weg te cijfe ren. Spr. zeide, dat. de S.D.A.P. den verkiezingsstrijd tegemoet gaaf onbe vreesd voor de bedreigingen van den Xcdcrlandschen adspirant-dirtator, on gevoelig voor de vleitaal van de com munisten die tot ons kwamen met een uenheidsaanbod. Het beste hervormingsplan blijft een spel van machtelooze woorden als met eerst bet evenwicht van de staatsfinan ciën en het pconomischc leven hersteld worden Onk biervan diep doordrongen, zullen wij den verkiezingsstrijd met groot vertrouwen voeren. DOODELIJKE AANRIJDING VLISSINGEN, 27 Dcc. Zaterdag avond omstreeks zeven uur is op den weg tusschen V lissin gen en Koudekcr- ke de arbeider Kopejan. die daar wan delde. door een personenauto aangere den cn op slag gedood. Het slachtoffer, dat te Kouderkerke woonde, was onge veer 35 jaar. Noodlottig ongeluk op onbewaakten spoor, wegovergang Zaterdagmiddag is een ernstig on geluk gebeurd op den onbewaakten spoorwegovergang aan de Kcins te Schagcn. De sneltrein, welke omstreeks 12 uur uit Den Helder vertrekt en 12.13 tc Schagen moet aankomen, reed op bovengenoemden spoorwegovergang en kwam in botsing met een auto. Dit voertuig werd aan de achterzij de gegrepen cn ongeveer 50 meter verder aan den voet van den dijk neergeworpen. Van de drie inzitten den werden mejuffrouw J. do Reus uit Winkel cn mejuffrouw A. Reu vers uit Dirkshorn, op slag gedood. Mejuffrouw M. Hopman, uit War- menhuizen, werd zwaar gewond en met den trein naar Alkmaar ver voerd, waar zij in het Centraal zie kenhuis is opgenomen. In den trein was toevallig aanwezig dokter Schuringa uit Den Helder, die met een eveneens in den trein aanwezi ge pleegzuster dc eerste hulp verleende. Plet ongeluk is te wijten aan den zwa- ren rnist, welke 's morgens over Scha gen hing. De s-ncltcrin zette met een half uur vertraging do reis voort, In den loop van den avond is mejuffrouw Hopman aan de beko men verwondingen overleden. MIDDELBURG, 27 Dec. De mist heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag twee slachtoffers geëischt. Omstreeks een uur begaven twee da mes cn heeren uit Goes, die den twee den Kerstdag tc Middelburg hadden doorgebracht, zich per taxi naar hun woonplaats. Op den hoek van de Mais- baai en de loskade is de auto, die be stuurd werd door den heer J. Pantus uit Goes, in het kanaal gereden. De bestuurder en de twee zich in de auto bevindende heeren J. Braam en G. de Pan, konden zich door het verbrijzelen van de voorruit uit het vcoertuig be vrijden. Zij werden door een voorbij ganger. die op het hooren van den slag in het water was toegesneld, door hand reiking op den wal getrokken. De beide dames die zich in den wagen bevonden, dc 29-jarige M. v. Hoorn, echtgenoote van den heer De Pan en haar 21-jarige zuster, C. van Hoorn, konden niet uit de auto komen en verdronken. Ecrs-t toen dc wagen met behulp van een kraan tegen den wal was opge trokken, konden de slachtoffers worden bevrijd. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Mevrouw De PanVan Hoorn was moeder van zes kinderen van drie tot twaalf jaar. Haar zuster was- ongehuwd STADSKANAAL. 27 Dec. Vanmid dag omstreeks half één is een perso nenauto, waarin vier personen gezeten waren, bestuurd door den heer H. Ru- bingh uit Stadskanaal, nabij de Gassel- ternijveenschebocht in het kanaal ge reden. De bestuurder moest uitwijken voor eenige kinderen, die op den weg aan het spelen waren. De wagen slipte, kan telde en kwam in het kanaal terecht. Direct was hulp ter plaatse en men slaagde erin drie der inzittenden, den heer Moesker, diens echtgenoote en den heer Bartels, allen uit Stadskanaal, spoedig op het droge te brengen. Zij waren echter zoodanig ge schrokken, dat zij vergaten mede te deelen, dat de bestuurder, de heer Rubingh. nog in den wagen zat Deze is. ongeveer een half uur later, toen men den wagen opgehaald had, levenloos achter het stuur vandaan gehaald. Men heeft nog getracht de levens geesten op te wekken, doch zulks mocht niet meer baten. Het lijk is naar Stads kanaal overgebracht, de drie overige personen, die geen noemenswaardig let sel hadden bekomen, konden later huis waarts keeren. Een huurauto met vijf inzittenden is Donderdagavond om ruim kwart over acht op den onbewaakten spooroverweg van het lijntje VolendamK wad ijk, dat den rijksweg AmsterdamHoorn kruist, gegrepen door een passeerenden tractor met goederenwagen. De auto werd ge heel in elkaar gereden. De gevolgen waren gelukkig minder ernstig dan men aanvankelijk meende. Drie personen onder wie de bestuurder, waren vrijwel zonder letsel gebleven, doch de overige twee hadden vrij ern stige verwondingen bekomen. Het waren de heeren Veldman varensgezel zonder domicilie en Severijn uit Harlin- gen cn de laatste afkomstig uit Rotter dam. Nadat zij in een café door dokter Van der Steen waren geholpen, zijn zij naar een ziekenhuis te Pui-merend overge bracht. Zij hebben ernstige snij wonden, ter wijl de heer Veldman bovendien ver moedelijk een arm of een rib heeft ge broken. De overige bij het ongeluk betrokke nen waren de heer Sj. Vellinga en zijn broeder H. Vellinga, beiden uit Harlin- gen en de heer Van der Gaast uit Edam. Het gezelschap was op weg van dc hoofdstad naar Har1ir>"^ De auto is later wc- «nt. Ook dc tractor was zwaar be DELFT, 27 December. Gisteroch tend omstreeks elf uur werd op den Delfgauwscheweg nabij den Pauwmo len, de wielrijder M. van der Steenho ven uit Delft, door een auto aangere den. Ofschoon Je verwondingen zich aan vankelijk niet ernstig lieten aanzien, i6 bet slachtoffer vandaag in het gasthuis te Delft aan de hekomen kwetsuren overleden. Dc bestuurder van de auto, welke dc aanrijding veroorzaakt had, is na het ongeval doorgereden. In verband met deze aanrijding ver zoekt de commissaris van politie te Delft, den autobestuurder, die direct na het ongeval aan omstanders verklaa»d heeft, de juiste toedracht van het ge beurde te weten, zich zoo spoedig mo gelijk aan zijn bureau, afdceling récher che, tc vervoegen. SCHAESBERG, 27 December. He- denjiiorgcn omstreeks kwart \oor tien heeft zich op den Scliaesbergcrweg een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waar bij een persoon den dood heeft gevon den cn een tweede vrij ernstig verwond werd. De toedracht was als volgt: Gisteren had dc 17-jarige jongeling S. uit Heerlen de auto van zijn vader, welke voor een reparatie in een garage was gebracht, huiten medeweten van zijn vader gehaald voor het maken van een uitstapje. Onderweg kreeg do auto een lekken band, zoodat de jongen haar in een garage te Schaesbérg ach terliet. Een plotseling sterfgeval maak te het. echter noodzakelijk, dat de va der de beschikking kreeg over zijn auto, zoodat de jongeman vanmorgen vroeg in allerijl naar Schaesberg toog om den wagen op te-halen. Met. een vaart van naar schatting 60 tot 70 K.M. reed hij langs den Schaesbergerweg naar Heerlen. Zijn nervositeit was naar bet schijnt nog grooter geworden door de omstandigheid, dat de weg beijzeld was, althans, toen hij voor zich uit -een aantal wielrijders zag rijden, remde hij plotseling, zonder dat daartoe eenige noodzaak aanwezig was, met bet ge volg, dat de wagen 6lipte, het trottoir op vloog en vervolgens nog drie maal heen en weer over den weg zeulde. Een der genoemde wielrijders, de heer Buehrmann, werd door de auto gegrepen en zoo ernstig ge wond, dat hij zeer spoedig daarna overleed. Een tweede, de schoon zoon van den heer Buehrmann, be kwam een hoofdwonde en eenige schaafwonden, terwijl een derde, de heer Plannings, eenige kleine kneu zingen opliep. Van nog een vierden wielrijder werd het rijwiel totaal vernield, doch de man zelf bleef ongedeerd. Dc auto schoot na deze verrichtingen in een heg en bleef daar steken. De jongeman kwam er met den schrik af. Hij is in arrest gesteld en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Uiteraard had hij geen rijbewijs, noch nummerbewijs bij zich. VGRAVENHAGE, 27 Dec. Van morgen zijn tengevolge van den dik ken mist twee auto's, resp. bestuurd door de chauffeurs J. N. te Schevenin- gen en W. It. uit de Appelstraat te Den Haag met v rij groote vaart tegen el kaar gereden. De slag was zoo hevig, dat beide wagens geheel in elkaar ge drukt werden. De chauffeur J. N. was er zeer ern stig aan toe. Met een schedelbasisfrac- tuur en inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. W. R. had slechts lichte kwetsuren opgeloopcn, o-m. een neusbeen ge kneusd. Hij kon na verbonden to zijn huiswaarts keeren. ROONSELEN VAN WERKLOOZEN VOOR SPANJE AMSTERDAM. Eenigen tijd gele den hebben wij er melding van ge maakt. dat de centrale recherche een onderzoek Ier hand heeft genomen in verband met klachten, volgens welke in do hoofdstad een organisatie aan liet werk zou zijn voor bet ronselen van werkloozen. die dan onder voor spiegeling dat zit op een Spaansch schip gemonsterd konden worden, ln werkelijkheid in Spanje naar het front werden gezonden. De recherche heeft thans aanleiding gevonden, een te Amsterdam woonach tigen revolutionnair. zekere J. N.. op tiet hoofdbureau te ontbieden, waar hij langdurig over zijn bemoeiingen in deze zaak is gehoord. N. is na dit ver hoor heengezonden. Een arrestatie is tot dusver niet verricht. Een waarschuwing van den Haagschcn hoofdcommis* saris van politie 's-GRAVENHAGE. De hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage waarschuwt het publiek nogmaals ernstig vooral nauwlettend na te gaan of tc laten nagaan, of de plaatsen in pcrceelen welke voor 7 Januari a.s. te huur worden aangeboden een behoor lijk uitzicht op den stoet geven. In bepaalden gevallen zijn wel alle te verhuren plaatsen aanwezig, doch zijn de opstcliingsplaatsen dusdanig, dat teleurstelling is te vreezen. Gevallen zijn bekend, dat in pcrcee len zelfs verbouwingen hebben plaats gehad zonder vergunning van bouw en woningtoezicht en bovendien nog op een gevaarlijke wijze. Het behoeft geen betoog, dat hiertegen streng wordt op getreden. De door den hoofdcommissaris van politie verstrekte doorgangs bewijzen t o t de perccelen, waarborgt uiteraard geenszins een behoorlijke kijkplaats in de pcrceelen. Men lette op zijn eigen zaak. Voorts bedenke men, dat de door den hoofdcommissaris van politie afgegeven doorgangsbevvijzen tot die perceelen, geen recht geven zich daar per auto of rijtuig tc laten brengen. Alleen voetganger worden doorgela ten. Er zijn in deze dagen vaft voorberei ding van het Vorstelijk huwelijksfeest allerlei veronderstellingen geuit en fan tastische cijfers genoemd omtrent den vermoedelijken omvang van het aantal nict-Hagenaars, dat op 7 Januari in den Haag aanwezig zal zijn en omtrent de prijzen, welke zullen worden besteed om behoorlijke zitplaatsen langs den bruidsweg te verkrijgen. Wij waren heden in de gelegenheid een inzicht te ontvangen betreffende een belangrijk doel van de tribuneruim te, namelijk de inrichting van de Oran jetribunes, welke gebouwd worden langs de Alexanderkazernc, aan de laan Copes van Cattcnbuch. Ter beoordeeling van een en ander volgen hier allereerst eenige algemcene gegevens. Daaruit kan blijken, dat zelfs langs den langen weg, welk H.M. de Koningin heeft goed gevonden te willen gaan, een beperkter aantal plaatsen be schikbaar zal zijn, dan menigeen aan vankelijk meende. Bij een 5 K.M. lan gen weg kunnen aan beide zijden op dus 10.000 M. hoogsteo3 30.000 personen staan. Staan zij 5 rijen dik, zoo vinden slechts 150.000 personen een staan plaats. De huizen, aan dien weg gele gen, bedragen in lengte, wanneer men dwarsstraten, pleinen enz. weglaat, hoogstes een 5 K.M.. Hiervan is stellig per verdieping minder dan 2000 M. raambreedte en met een bezetting van 8 personen per raam, (waarschijnlijk een te hoog gemiddelde) en bij plaat sing van toeschouwers op 3 verdiepin gen, komt men nog slechts op ruim 50.000 personen in de 'huizen. Globaal gerekend kunnen dus 200.000 menschen de stoet en dan nog gedeeltelijk slecht zien. Wanneer een aantal ondernemers door den bouw van tribunes met in totaal naar schatting 60.000 plaatsen, dit aan tal dus haast met 1/3 vermeerderen, doen zij reeds als zoodanig goed werk. Be denkt men bovendien hoe zwaar het taI- loozen cn in het bijzonder vrouwen valt gedurende lange uren te moeten staan, bedenkt men \erder. dat alle tribunes een zeer goed uitzicht geven op den stoet, dan mag worden gezegd, dat door den bouw van tribunes belangrijk wordt bijgedragen tot het verschaffen van een behoorlijke gelegenheid om den bruids stoet te aanschouwen. De op ijzeren fundeering over de sloot langs de Alexandcrkazcrne gebouwde 350 Meter lange oranjetribune is inge richt voor 11.500 zitplaatsen, welke alle een volledig uitzicht op den stoet bie den. Voor genoodigden zijn daarvan 1500 plaatsen afgestaan. De fundeering bestaat uit. totaal 1100 palen van 5 meter lengte, daarvoor zijn verwerkt 350 stuks ijzeren dubbel bin ten, lang circa 14 M. met een totaal ge wicht van 150.000 K.G. aan den boven bouw is verwerkt 850 kubieke meter hout of wel 425.000 K.G. overeenkomen de met de lading van 90 lastauto's van 5 ton. Voor de verbindingen zijn totaal 25000 bouten gebruikt. De lengte van het gebruikte bout voor vloer en zittingen is pl.m. 50 K.M., ter wijl alleen de lengte der zittingen 6 K.M. is. De afmetingen der zittingen zijn 50 X 70 c.M., dit is 20% grooter dan door de Gemeente is voorgeschreven. In de berekening is voor elke vierkan te meter tribuneoppervlakte een belas ting van 475 K.G. aangenomen en bo vendien een viervoudige zekerheid tegen overbelasting. Alleen aan den bouw van Oranje-tri bunes werken gedurende vijf weken ge middeld 120 arbeiders. Hun gemiddeld loon bedraagt pl.m. 30.a 32.50 per week, overuren niet meegerekend. Het bouwen van tribunes is een zeer loon- intensief bedrijf, een belangrijk percen tage van de totale kosten bestaat uit loon. Bij het maken van toegangen is erop gerekend, dat men deze tribunes ook aan de achterzijde over het Kazer neterrein tot het laatste moment voor de nadering van den stoet kan bereiken. Hiertoe wordt zelfs een speciale brug gebouwd over de sloot langs de Timor- straat. Voor de kolfletafel Gebakken kaas. Bereiding: Snijd 4 dikke zachte plak ken kaas, verwijder de korsten. Haal ze door een uitgeklopt ei en daarna door paneermeel, bak ze dan in de koe- kepan in flink boter aan beide kanten goudbruin. Geef ze zoo heet mogelijk Voor de middagtafel Stamppot van savoyekool, aardappe len 6ausijsjes. Vanillcvla met gember. Bereiding: Maak op dc gewone wijze vanillevla van l/t L. melk, 3 eetlepels custard en 5 eetlepels suiker, neem de pan van het vuur, roer er 100 gram fijngehakte gember door en een paar eetlepels sap. Giet de massa in een vlaschaal. DE LEEK. Het onderzoek inzake den moord op den 66-jarigen Chr. Reyntjes te De Leek, gepleegd in den nacht van 1 op 2 December, duurt nog voort. Leden van het parket tc Groningen zijn opnieuw naar De Leek gekomen, om nog eenige personen te hooren. Na afloop van dit verhoor is onder leiding van den Groningschen commis saris van politie een inval gedaan in een café in de Sledcmennerstraat t© Groningen. Do caféhouder, diens vrouw en twee andere personen, zijn naar bet politie bureau geleid. De caféhouder en zijn echtgenoote ziin later vrijgelaten, doch men achtte termen aanwezig, de heide andere personen in arrest te houden. Dinsdag 29 December HILVERSUM I. 1875 M. K.R.O. 8.009.15: Gramofoonplaten 9.30:' H. Mis 11.30: Gramofoonplaten 12 00: Berichten 12.15: De KRO-Mclodisten' en Gramofoonplaten 2.00: Vrouwenuur 3.00: Modecursus 4.05: Gramofoonpla ten 4.10: KRO-Kamerorkest en Gramo foonplaten - 5.45: Felicitatiebozoek 6.00: KRO-Orkest 6 40: Esperantocursus 7.00: Berichten 7.15: Sporthalfuur 7.40: Voor Kath. Padvinders 8.00: Be richten ANP. Mededeelingen 8.10: Gevar. programma 9.10: KRO-Orkest en de Co median Harmonists 10.15; Terugblik op het Oude Jaar 11.15: Berichten ANP.— 11.2012.00: Gramofoonplaten. HILVERSUM II. 301 M A.V.R.O, 8.00: Gramofoonplaten 10.00: Morgen wijding. Gramofoonplaten 10.80: Om roeporkest. 11.00: Huish. wenken 11.30: Kovacs Lajos' orkest 12.15: Gra mofoonplaten 1.15: Orgelspel 1.46: Gramofoonplaten 2 00: Omroeporkest en solist 2 40: Voordracht met muziek 3.00: Knipcursus 4.00: Pianorecitial 4.30; Voor de kinderen 5.00: Kinderkoor zang 5.30: Het Omroeporkest en Gramo foonplaten 7.00: Voor de kinderen 7.05: AVRO-Dansorkest 7.30: Engelsche les 8.00: Berichten ANP. Mededeelingen 8 10: Bonte Dinsdagavondtrein 10.00: Gramofoonplaten 10.16: Renova-kwintet 11.00: Berichten ANP. Hierna: AVRO- Dansorkest 11.8012.00: Gramofoonpl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Gramofoonplaten. 12.05 Orkest v. h. Royal Theatre te Bir mingham. 1.05 H. Engleman's kwintet. 1.35 Orkestconcert m. m. v. solist. 2.35 BBC-Empire orkest. 3.35 Gramofoonplaten. 4.20 Changes in London, causerie. 4.40 Het Forum Theaterorkest. 5.10 Gramofoonplaten. 5.35 Het Hallis-kwintet en solisite. 6.20 Berichten. 6.45 Pianorecital. 7.20 Het Campoli-trio. 7.50 The Savoy Hotel Orphean». 8.20 fcadiotooneel. 9.20 Berichten. 9.40 Programmabespreking. 9.55 BBC-Theater-orkest en solist. 10.45 Radiotooncel 11.35 M. Winnick's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.20 cn 820 Gramofoonplaten. 11.20 Pasdcloup-Kamerorkcst. 2.50 Zang. 3.05 cn 4 20 Gramofoonplaten. 5.50 Poulet-Kamerorkest. 9.05 Zang. 11.2012.35 Pascal-Dansorkest KEULEN 456 M. 5.50 Militair concert. 7.55 Amusements-orkest en Schrammel- Ensemble. 11.20 Politiemuziekkorps. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 B. v. Gcczy's orkest. 4 40 Het Peter-kwartet. 6.00 Gramofoonplaten. 7.30 Omroeporkest. 10.2011.20 Omroepdansorkest, Vocaal en instrumentaal kwartet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salor.orkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonplaten, 6.20 Omrocpkleinorkest en Gramofoonpla ten. 6.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Maand-Rcvue. 9.20 Mcxicaanschc liederen. 10.30 Gramofoonplaten. 11.0511.25 Reportage. 484 M. 12.20 Gramofonplaten. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon-orkest. 1.502.20 cn 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Zang. 7 05 Gramofoonplaten. 8.20 Radiotooncel met muziek. 9.35 Omroepsymphonie-orkest. 10.3011.15 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy's orkest. 8.30 Radiotooncel. 9.20 Berichten. 9 50 Viool en piano. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Gramofoonplaten,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2