Uitslaande brand VLAGGEN EEN TWEETAL INBRAKEN Wereldjamboree 1937 Huldebetoon op 29 December De S.D.A.P. en de Kerstgedachten MEJ. T. ISRAEL OVERLEDEN DE KAMPSTRAAT „GEOPEND" Veel belangstelling AMERSFOORTS' MANNENKOOR Dertig gulden vermist TOONEELUITVOERING D.V.O. Brandweer direct ter plaatse HANDELSREGISTER De heer Blussé van Oud- Alblas kampleider Ingezonden Sir Henry Deterding koopt voor 10 mil- lioen in ons land 700 wagons landbouw producten Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever Het weer in November in Europa en in Nederland 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 DECEMBER 1936 De heer Scheps uit Den Dolder spreekt in het Volksgebouw Op den morgen van den Tweeden Kerstdag had in hei Volksgebouw een Kerst-vergadering plaats van de S.D A.P De heer Schonewille deelde in zijn openingswoord mede. dal de heer A v. Wijngaarden, die de Kerstrede zou uitspreken, door een lichte ongesteldheid daartoe plotseling verhinderd was. In zijn plaats was de heer Scheps uit Den Dolder terzelfder ure nog bereid hem ie vervangen. Mej. B. v. Wij land las daarna eenige fragmenten voor uit den Spaansehen burgerkrijg, ontleend aan de brieven van Jef Last. waarop het strijkje Rector „Aan de strijders" ten gehoore bracht. Vervolgens zong mevr, D Lenstra- Smit, aan de piano door den heer Bos begeleid een drietal liederen Het strijk je Rector speelde gewijde muziek. Nadat door mej G. v. Wijlend en den heer Schonewille declamaties waren vertolkt, sprak de heer Scheps zijn Kerstrede uit. Kunnen wij. aldus ving spreker zijn betoog aan. in dezen tijd nog wel Kerst feest vieren? Wij zien in onze gedach ten, dat in Berlijn en Mïmchen het ille gale strooibiljet in de bussen wordt ge deponeerd. waarbij de verspreiders het risico trotseeren gegrepen te worden en naar een concentratiekamp te worden overgebracht. Het volk, waaruit het Kerstkind geboren is. wordt aan de over zijde van onze grenzen verguisd en ver volgd. In Spanje vecht een eeuwenlang verdrukt volk voor zijn vrijheid en over al gaan de oorlogshocroofintren met ge wcldige cijfers omhoog Spr. concludper de daaruit, dat hef oorlogsgevaar drei gender is dan ooit. .Tuist nu is het voor sociaal-democra ten geboden op het Kerstfeest samen te komen en dit te vieren met de weten schap dat het licht eenmaal zal zegevie ren over de duisternis Spr herinnerde aan de dagen van opgarn? van bef sorin lisme waarin velen meenden nipt betpr te kunnen doen dan dien opgang te vol gen. Maar nu. juist nu. zeide spr.. bc hoort er moed toe om zijn socialistische overtuiging te belijden, nu in Duitsch- land en Oostenrijk zoovelen zuchten on der het regime van dictatuur en onder drukking van gewetensvrijheid Hij her innerde aan den Snaanschen burgeroor log en stelde in dit verband de vraag wat 10.37 in Frankrijk brengen zal Lhtvoerig zette spr, uiteen dat do. Kerstgedachten van sociaal-democraten zich ontleenen aan dat eemvenoudp Kerstverhaal. Wanneer toen de duister nis door het licht werd overwonnen, dan is dit cultureel in onze dagen ook waar. Uit den stoffelijken nood van velen wordt juist het geestelijke geboren. De stoffelijke nood van den mcnsch vormt de geestelijke kracht van bet socialis me, zeide spr. Christus is ons voorge gaan in den strijd voor broederschap Hij brak met de Joodsche gebruiken om op weg naar Jeruzalem steeds het Snmari taansche land te mijden. Hii sprak met een vrouw over de Geestelijke dingen des levens en sfplde zich in zijn gesprek mpi de Samaritaansche vrouw op één lijn met de vrouw Spr achtte het goed iuisf in deze dagen daar ppus op te wijzen, nu zoo langzamerhand de tiid weer schijnt aan te breken, dat de vrouw uit het openbare leven wordt teruggedron pen. Wij gelooven aan het licht dat de Kerstnacht doet schijnen over alle vol keren, omdat wij uit dat licht geboren zijn. De socialisten, van welke schakee ring zij zijn, gelooven aan de komst van het socialisme, juist op bet Kerstfeest. In deze overtuiging beleven ook wij onze Kerstgedachten, zeide spr., boe don ker de tijden ook zijn. Na deze rede bracht de muziek „Mor genrood" van Offo de Nobel ten gehoo re, waarna de bijeenkomst met het zin gen van de Internationale werd beslo ten. 4Vier jaren onderwijzeres aan de Puntenburger* laan Te Amsterdam is ten huize harer ouders, waar zij sedert September j.l met ziekteverlof vertoefde, in den ouderdom van 28 jaar overleden me juffrouw T. Israel, in leven onderwij zeres aan school no. 6 aan de Punten burgerlaan. Mejuffrouw Israel, die te Amster dam werd geboren, bezocht daar na de lagere school het Bartholomeus gym nasium, waaraan zij gedurende 6 jaar studeerde. Na deze studie voelde zij zich tot het onderwijs aangetrokken en volgde daarna een cursus voor on derwijzeres In 1982 werd zi| aan de school Pun tenburg tot onderwijzeres benoemd. Hier deed zij zich spoedig kennen als een uitstekende leerkracht. In het Pij zonder vodde zij zich tot het zang onderwijs aangetrokken Een sleepcnde ziekte, waarvoor geen genezing moge lijk bleek hepft een einde gemaakt aan dit jonge leven, «laf voor liet onder wijs nog zooveel had kunnen betecke nen. Dinsdagmiddag om half 2 wordt haar stoffeliik overschot op de be graafplaats Zorgvliet te Amsterdam ter aarde besteld Een deputatie uit bet onderwijzend personeel alsmede uit de oudercommissie van school no zal onder leiding van bet hoofd dezer school, den heer A. v. Wijngaarden? bij de begrafenis tegenwoordig zijn. De heer Chr. van Zweeden knipte het Oranje»lint door Aan den vooravond van Kerstmis heeft de fficieele opening van de ver sierde Kampstraat plaats gehad. De be woners van de Kamp hebben door een drachtige samenwerking een prachtig resultaat bereikt en er voor gezorgd, dat in deze feestelijke dagen de entree van unze stad uit Oostelijke richting er we zen mag. Aan den doorgang tusschen de oude wal muren is een groote eerepoort opge richt. die met haar verlichting een mooi effect geeft aan de Kampstraat, die aan weerszijden afgezet is met sparren en een dertigtal eveneens verlichte zuilen In dat feestelijk milieu bewoog zich Donderdagavond een groote schare be langstellenden, waartoe ook de aanwe zigheid van de R K Muziekvoreeniging ..Wilskracht" veel bijdroeg. Omstreeks acht uur ving in tegen woordigheid van de bestuursleden der Oranjevereeniging, bet Oranje-Comité 1936 en bet Kamp-comité bet officieele gedeelte aan. De heer G. B o o d e, voorzitter van het Kamp-comité, wijdde aanvankelijk eeni ge woorden aan deze blijde dagen, waar in ons volk zijn één zijn met Oranje toont. Ook Amersfoort uit haar gevoelens van vreugde en daarom mag het Kamp straat-Comité zich wel gelukkig achten met het bereikte resultaat, want de laatste jaren is deze straat in een ver geethoekie geraakt. Verheugend daarbij is, dat heel deze versiering en verlich ting voortvloeit uit eenheid en samen werking Spreker besloot met het ver zoek om gezamenlijk bet eerste en vier de couplet van het Wilhelmus aan (e heffen, onder begeleiding van de mu ziek van Wilskracht, De heer Chr van Z w e e d e n voor zitter van de Oranjevereeniging, had niet veel toe te voegen' aan het Oranie- woord van den vorigen snreker. Hij brengt hulde aan bet comité en wiist er op, dat alle deelen van onze stad hieraan een voorbeeld zouden kunnen nemen. Spreker betreurt bet feit, dat de Kampstraat zoo afgesloten is van bet eicrenliik stadsgedeelte reden, waarom hii eerlijrU zich uitgesproken bad voor verwijdering van de Ka nine rliin non- poort. alhopwel de restauratie verbete ring gebracht heeft. Nadat een driewerf hoera op het Vorstelijk bruidspaar uitgebracht was, begaf de heer van Zweeden zich naar de eerepoort, alwaar door hem het Oranje-lint doorgeknipt werd. Een dochtertje van den heer Van Eist bood hierbij de schaar aan en belichtte de symbolische hande ling met een lampion. Tegelijker tijd werd de geheele Kampstraat verlicht. Na deze officieele opening trok „Wils kracht" onder de muziek van het. „In naam van Oranje, doe open de poort" door de Kampstraat. Een kindcroptorht sloot zich achter de muzikanten aan, alsmede een groote menigte publiek. Nog langen tijd bleef het daarna ge zellig druk op de Kamp. Vermelden wij nog, dat de politie voor een doelmatige afzetting tijdens de opening zorgde, zoodat het doorgaand verkeer geen stagnatie behoefde te on dervinden. Concert op 4 Januari in de Markthal gaat niet door Het was de bedoeling van het bestuur van Amersfoorts Mannenkoor dat de vereeniging op 4 Januari a s., des avonds een gratis toegankelijk feestconcert zou geven in de gemeentelijke markthal, ter gelegenheid van het huwelijk van het Koninklijk bruidspaar. Verschillende maatregelen waren daarvoor reeds ge troffen. De heer G. van den Burg, di recteur van de vereeniging, zou het groote concertorgel bespelen, terwijl ver schillende musici zouden medewerken; het programma bevatte bovendien koor werken met begeleiding van blaasin strumenten, Bovendien zou een blijvend artistiek uitgevoerd programma worden verkrijgbaar gesteld. Hoewel de uitnoo- digingen voor dit concert reeds gereed lagen, moet het bestuur van Amers foorts Mannenkoor helaas berichten, dat dit concert niet kan doorgaan, wegens plotselinge ongesteldheid van den di recteur. FEESTCONCERT U.S.O. Ter gelegenheid van het huwelijk van U.K.II Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern hard zal door 't Utrechtsch Stede lijk Orchest in Tivoli een feestconcert worden gegeven op Woensdag 6 Janu ari. onder leiding van Henri van Goud oever met medewerking van Jo Vincent en het Utrechtsch Toonkunstkoor. BURGERLIJKE STAND 24 December Geboren: Jan. zoon van Peter van den Hoek en Johanna Hagebeuk: Henny Wilhelmina, dochter van Albertus Jan Wiggerman en Johanna Kraan. Overleden: Anna Maria Tillemans, 58 jaar. ongehuwd: Hendrikvis van der Pol. n0 jaar, ongehuwd. GUNNING Het maken van een gebouw tot lege ring van de School voor Reserve-officie ren der Cavalerie, door de Genie aan besteed l.i Dec., is ongedragen aan J. de Vos alhier, voor 55.600. Op Eersten Kerstdag, toen de bewoners ter kerke Terwijl de bewoners van een per ceel in den Vijver op Eersten Kerst dag ter kerke waren, hebben onbe kende personen zich met behulp van een valschen sleutel toegang ver schaft tot deze woning. Een bedrag van 30 gulden wordt vermist. Ook in een perceel in de Wijers- straat is men met behulp van een valschen sleutel binnengedrongen; hier wordt echter niel6 vermist. Do inventaris werd geheel overhoop gehaald. De politie stelt een onder zoek in. Geslaagde opvoering van het tooneelspel „Loreley" Op den avond van den tweeden Kest- dag gaf de tooneelvereeniging D. V. O. in de groote zaal van De Valk een uit voering waarbij werd opgevoerd het tooneelspel Loreley van Dr. v. Gogh en Braun. Onze vrees, dat de regisseur de heer G. J Greeven met dit nogal zware stuk te hoog gegrepen had, werd gelukkig niet bewaarheid en met ge noegen hebben we de vertolking bij gewoond. Uitspraak, tooneelhouding en spel waren verzorgd en als niet de voorzitter, de heer A. Steen beek, in zijn openingswoord mededeeling had gedaan van een rolverwisseling op het allerlaatste oogenblik dan zou zeker de helft der aanwezigen daarvan niets hebben bemerkt. Het spel liep vlot en er was in dit groepje dilettanten een onderling begrijpen, dat de opvoering ten goede kwam. De grime had iets „sprekender" kunnen zijn. Door de sterke tooneelbelichting geleken d,e koppen te gewoon, te flets. Het was jammer, dat het bijwonen van dil stuk dikwijls bedorven werd door hinderlijk schreeuwen en lawaai- maken van kleine kinderen. Die moes ten liever slapen. En vele volwassenen bleken van doel en strekking van het stuk niets te begrijpen. Er werd op de meest tragische momenten gelachen! Het publiek begrijpt blijkbaar niet, hoe deprimeerend dit werkt op de spe lers! Maar als geheel is deze uitvoe ring best geslaagd en de vele aanwe zigen zullen zich uitstekend hebben geamuseerd. Het gezellige bal, onder leiding van den beer W. Steenbeek met muziek van de band van Jan van Loo. heeft daartoe zeer veel bijgedra gen. In een perceel in de Krommcstraat In den afgeloopcn nacht om streeks half twee werd de brand weer gealarmeerd voor ten uit- slaandcn brand in het perceel van den heer G. Drieenhuizen in de Krommcstraat 61. De brandweer onder leiding van den commandant, den heer Van Hasnlen, was direct op het terrein van den brand aanwezig; tevens bemerkten wij den commissaris van politie, den heer G. Goorhuis, en den hoofdinspecteur, den heer D. P van Rooyen. De vuurhaard bevond zich op zolder. De schuur, die zich achter do woning bevindt en aan den Vijver is gelegen is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. Eén der huisgenooten had des avonds om elf uur nog een bezoek non den zolder gebracht en hoogstwaar schijnlijk heeft deze daar een lucifer weggeworpen, doch met zekerheid is dit niet te zeggen. Het bestuur der stichting gereconstrueerd Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei alhier zijn de volgende medecleelingen gedaan betreffende nieuw ingeschre ven handelszaken, wijziging van in schrijving en opheffingen. Nieuwe inschrijvingen Levensmiddelenbedrijf „Edo" R he nen Kerkewijk 50 Eig. N. Bruidegom. Papierhandel Albers Co. Veenen- daal Kanaalweg 2 Eig.: W. Brouwer. J. Th. Zents, Heerenkleeding Veenen- daal (filiaal Hoofdstraat Eig. J. Th. Zents. Wijzigingen en opheffingen N.V. Architectenbureau P. v. d. Meu- len v. Marnixlaan 33 uittr. Comm.: W. Wvmstra. intr. E. Hartog. Chem. fabr. Sanitas, St. Agathastr 27 verplaatst naar: Apeldoorn, M. v. Hasseitl. 13. N.V. Stoomvermicelli en Mararoni fabr. v.h. Fa. Blanken v. Buuren, Vee- nendaal uittr. comm.: J E. v Buuren. Fa H. Wolters, boekhandel Havik 37 overl. eig. C. M. MeverLoevezyn. Zaak omgezet in venn. onder firma venn.: A. G. M. Meijer, H. Wolfs. KAASMARKT Aangevoerd werden 21 wagens, teza- men wegende 5250 K.G. Prijzen van 16 tot 18.50 per 50 Kilogram. Handel traag. De Commissie voor Pers-Propaganda en Verkeer der Wereldjamboree meldt ons: Het bestuur van de Stichting Wereld jamboree 1937, onder voorzitterschap van den hoofdverkenner J. J. Rambon- net, heeft zich als volgt gerecon strueerd: J. J. Rambonnet, voorzitter; H. Bchrens, gen.maj. b. d., plv. voor zitter; C. W. Becking, luit.-kol. v. d. Adm. v/h. K.N.I.L., penningmeester secretaris; A. Oosterlee, Hoofdkwartier Comm. voor Voortrekkers en Ir. P. Tel- der, Hoofdkwartier Comm. voor Oud- Pad vin den^, leden; terwijl onze stadge noot, de heer Blussé v. Oud Alblas, res. luit.-kol. der Huzaren en districtscomm. voor Amersfoort der Nederlandsche Padvinders, bereid is gevonden als kampleider tijdens de Jamboree in Vogelenzang op te treden. Door deze maatregelen is aan de ont stane moeilijkheden het hoofd geboden en in vol vertrouwen gaat de Hoofd verkenner in samenwerking met zijne medewerkers met de voorbereidingen voor de Jamboree door. Het kan niet ontkend worden dat deze laatste gedurende de afgeloopen weken slagnatie hebben ondervonden, doch het Bestuur der Stichting wenscht er nadrukkelijk op te wijzen, dat van stopzetten der werkzaamheden geen sprake is geweest, integendeel er is hard gewerkt. HET KRUISPUNT LAANTJE— UTRECHTSCHE WEG Het is goed, dat bij het kruispunt Laantje Utree htschew eg—Wyerstraat op het z.g. spitsuur éénrichtingsver keer wordt, ingesteld. Het is duidelijk dat, wanneer de dienstdoende ver keersagent met beide armen uitge strekt naar één van beide richtingen gekeerd staat, het verkeer van deze zijden heeft te stoppen. Hoe is echter de regeling, indien men niet rechtdoor, maar links of rechts af, wenscht te gaan? In feite kwam ondergeteekende van af den Utreehtschon weg richting stad, en moest bij het kruispunt links af (Wyersstraat). De agent stond met het stoptceken gekeerd naar den Utr.weg en derhalve had ondergeteekende te stoppen. Doch hij berekende daarbij dat, indien de agent zich omdraaide, hij, de Weversstraat inrijdend, nog dui delijker tegen een stopverbod zou in rijden, vooral, indien hij de bocht zou nemen, en rechts zou houden. O.g. berekende dit snel (tengevolge van de plaats, die deze straten in het wegennet der stad innemen zal de door onderget. te volgen route weinig voorkomen, en ook hij had dit, althans op dit uur niet eerder meegemaakt) en ging links af. Daarop kwam de storm los! Oof o.g. de regels van den weg niet kende, of had hij den verkeersagent niet gezien9 Met de aan den kant staander» agent heeft hij daarop gelegenheid gehad de juiste regeling na te gaan. Helaas kwam in deze tien minuten niemand in de zelfde positie als ondergeteeken de had verkeerd. Maar in elk geval moet het zoo: door een stopverbod mag men nim mcr heen rijden. M. a. w. men zou dus eeuwig voor de stoplijn moeten staan want bij beide positie's die de agent kan innemen, moet men tegen een stopsignaal inrijden. Het doorrijden is echter dén wel geoorloofd, indien de agent gericht staat naar Laantje Weversstraat. Indien men dan, links af slaande indruischt tegen het ver keer, dat van de andere zijde komt. moet men dan maar zelf trachten er veilig tusschen door te manoeuvree ren. Zoo is de regeling aldaar. Onderge teekende achtte het dienstig dit aan VOOR DE AS. FEESTEN VERVAARDIGEN WIJ IN ELKE GEWENSTE MAAT VLAGGESTOKKEN OP IEDERE LENGTE LEVERBAAR VRAAGT PRIJSOPGAVE WESTSINGEL 10-13 - TELEFOON 238 sladge.nooten mede te deelen. voor het geval het eens mocht voorkomen. Het zal de politie mogelijk ook wat moeite besparen. Ilii znl zelf echter bij voor keur even omrijden. Hoogachtend, C. A. PRU1SSEN, St. Anfridusstraai 8 In het no. van 23 December j.l. las ik in bet Amersfoortsch Dagblad, dat zich van verschillende zijden eenige ontevre den! leid deed hooren, betreffende het in halen van vlaggen der openbare gebou wen enz. Als informatie naar deze, was het antwoord, dat 4 Januari de vlaggen weer zouden wapperen. Het schijnt dat dit niet algemeen gedeeld kon worden, maar de vlaggen onafgebroken moesten doorwappcren. Ik zou zeggen, het is juist zoo mooi van B. en W. dat er nu 4 dagen niet gevlagd is, omdat de Kerst- fecsttonen ons ook wat te zeggen heb ben, als de komst van den Koning der Koningen, het eeuwige onvergankelijk licht, dat heenwijst naar Bethlehemstal, naar vrede en gerechtigheid, geen vrede op aarde zooals een heilstaat dit ver wacht, maar vrede en vergiffenis onzer zonden, vrede met God in Christus, aan een wereld verloren in schuld. Voor dien Christus staan we allen gelijk, het zij de koningen der aarde, of de eenvou dige hutbewoner alle dezelfde waar de. Was bet dan niet goed. die dagen af te zonderen van bet aardsehe. en onze gedaehten opwaarts te beffen? Ten slotte hebben B. en W. hierin medegewerkt, hetzij bewust of onbe wust. daarom ben geen verwijf, maar blijdschap, en dankt God in alles. D. BOOMKER Van redact iewege bekort. Vee» en landbouwproducten voor het noodlijdende Duitschland Naar Het Volk verneemt, is sir Henry Deterding voornemens om ten behoeve der Duitsche voedsel voorziening voor een bedrag van tien millioen gulden aan Neder- landsch vee en Nederlandsche land bouwproducten aan te koopen. 1-Iij zou deze voedselvoorraden ter ge legenheid van zijn heengaan uit het directoraat van de „Koninklij ke" geheel belangeloos ter beschik king van de Duitsche regeering stellen, en anderzijds den aankoop daarvan in Nederland als een ges te bij zijn afscheid bedoelen. Officieel zou van een en ander nog voor 1 Januari de datum van zijn aftreden. kennis gegeven worden De aankoop zal neerkomen op een uit voer van 700 wagons landbouwproduc ten. De aankoop daarvan zal via af zonderlijk daartoe gestichte provinciale inkoopburcau's geschieden. Het centra le inkoopbureau zal te Haarlem geves tigd worden en onder leiding staan van ir. dr. M. D. Dijt, die thans de Duitsche landgoederen van sir Henry beheert. Zooals men weet is sir Henry onlangs met een Duitsche vrouw getrouwd en heeft hij zich een woning aan de Wann see hij Berlijn gekocht. Lit Den Haag meldde mer. ons heden morgen hierover: Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten, kan worden mede gedeeld dat Sir Henri Deterding, begaan met de moeilijkheden, waarin de Ne derlandschc landbouw verkeert en on der den indruk van de bezwaren, die de voedselvoorziening aan Duitschland baart, besloten heeft buiten de Neder- landsch-Duitsche clearing om, middelen ten bedrage van eenige millioenen gul dens beschikbaar te stellen voor den aankoop van Nederlandsche landbouw producten, die binnenkort naar Duitschland zullen worden geéxpor teerd. De Nederlandsche regeering heeft baar medewerking in zooverre ver leend, dat de noodige vergunnin gen voor de uitvoering van deze transacties, die een extra uitvoer naar Duitschland beteekent, ver strekt zullen worden. Uiteraard kan over de grootte van het bedrag niets positiefs worden medegedeeld. Langestraat 8 Tel. 1 29 Slechts f 3.25 per Liter Straten in de residentie die mor» genmiddag voor alle verkeer afgesloten zullen zijn 's-G RA VEN II AGE, 28 December. Morgen, Dinsdag 29 December, zal het de groote dag zijn, dat het vorstelijk bruidspaar de bij het comité voor de luisterrijke viering van het huwelijk van II. K. II. Prinses Juliana met Z D II. Prins Bcrnhard aangesloten vereenigingen in staat zal stellen langs een route van 5 K.M. haar hulde te betuigen. Door een koor, samengesteld uit I-Iaagsche zangvereonigingen, wordt op het Rcgentesseplein ten gehoore ge bracht: „Wij willen Holland houden" (begeleid door „De Post fanfare"), op bet Piel Ileinplein. „Gelukkig is het land" (begeleid door het „Jongeliedenkorps Juliana"). De aandacht van liet publiek wordt er op gevestigd, dat Dinsdag kwart voor een alle verkeer op en tus schen den voor het huldebetoon aan gewezen kring van wegen zal zijn stop gezet. Deze wegen zijn: Noordeinde, Zeestraat, Laan van Meerdervoort, Re- gcniesselaan, Weimarstraat, Konings plein, Prins Hendrikstraat, Prins Hen drikplein, Zoutmanstraat, Piet Hein- straat, Piet Ileinplein, Kortenaerkade en terug door het Noordeinde. De afzettingen zullen te half vier weder zijn opgeheven. De gemiddelde luchtdrukverdeeling in November, die van overwegenden in vloed is op de algemccne weersgesteld heid, vertoonde een positieve afwijking over den N. Allantischen Oceaan en over West-Rusland, terwijl in het hoo- ge Noorden de luchtdrukking lager was dan de normale. De eerste dagen der maand gaven be trokken weer niet veel regen en geringe, uiteenloopenrle tempera tuur-afwijkin. gen. Van 5—9 Nov. was het weer in W. en Midden-Europa meest zacht en re- genachtig, van 1017 November zeer zacht met veel regen. Den 19den drong een koude, polaire luchtstroom van het Noorden het Zuiden door. zoodat een sterke afkoeling intrad en hier en daar sneeuw viel. Deze luchtmassa. die on geveer twee dagen noodig had om tot het Zuiden van Europa door te drin gen. kwam langzamerhand tot rust, waarbij de temperatuur weer iets steeg. Met regenweer hield op. In het hooge Noorden steeg de temperatuur veel bo- van het normale. Na den 25sten No vember ontwikkelde zich een geheel an dere algemeene weerstoestand met on gestadig. moest zachtpr. doch meer buiïg weer Ook hier te lande was dit het verloop der weersgesteldheid in groote mate. De gemiddelde temperatuur over de geheele maand vertoonde zeer groote positieve afwijkingen (maximaal 6 gra den C over Lapland) over N.-Europa. ge ringe positieve afwijkingen over den Balkan. West en Midden-Europa had den een ongeveer normale gemiddelde temperatuur. In Nederland kwamen wij er af met een klein warmte-tekort. De koudste dagen kwamen tusschen 20 en 24 November voor Van 20 tot het einde der maand vroor het de meeste nach ten een weinig en op 23 \rov deri gehee- len dag. Over het algemeen kwam voel minder vorst in Europa voor den nor maal De neerslag was met uitzondering van N'W Europa bijna overal geringer dan normaal en zeer uiteenloopend Hier ie lande viel aanzienlijk meer regen dan normaal De neerslag viel bijna geheel vóór 18 November. Op enkele dagen en plaatsen vielen hoeveelheden van 30 35 uur, d.w.z. ongeveer de halve nor male maandsom. Het aantal regenda gen was hier te lande grooter dan het normale aantal. 21 dagen (normaal 18) leverden 0 1 uur of meer 15 dagen (normaal 11) 1.0 uur of mer. De bewol king was over het algemeen zwaarder dan normaal, zoodat aan het aantal zonneschijn-uren f44) ongevper 20 pro- czent van hot normale aantal te kort kwam. CHR. NELL. (Nadruk verboden).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5