D „BLACK CAP" J. A.SCHOTERMAN Zn. Amersfoort klopt Utrecht EEN 3-0 ZEGE DE EERSTE PRIJS OLD SCOTCH WHISK Y fl. f 75 UTRECHTSCHESTR. 17 Tel. US De spelling op examens voor onderwijzer Fair en sportief spel GkïoUnig&iz,o(itSe&6i> Snipverkouden? „PEDAALRIDDERS" A. J. C. Miedema-Zilver 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 DECEMBER 1936 Sole Importers: Terug naar De Vries en Te Winkel Aan de directeuren van rijks- en bij zondere kweekscholen is. naar „De Standaard'' verneemt, de mödedeeling verstrekt dal bij de a.s. kweekschool examens en de examens ter verkrijging van de hoofdacte bij de toepassing van de regels 5b en 6 \an hei kon. besluit van 16 Juli 1936. zoolang nog niet de lijst van de kennelijk mannelijk zelf standigc naamwoorden is vastgesteld, de schrijfwijze over eenkomstig De Vries en Te Winkel moet worden gevolgd. Dit houdt in, dat de faciliteiten van, de spelling-Marchanl wat hel schrijven van de buigings-n betreft, voor genoom de examens is ter zijde gezel, en bedoel de examencandidaten zich nu weer heb ben te houden aan de oude geslachts lijsten. EEN LOSGELATEN BEER Doordat een der hekken moedwillig >vas vernield, kon dezei dagen een dei beren, die verblijl houden in het Alden- hofpark le Maastricht, de wijde wereld intrekken. Gelukkig werd zulks bijtijds ontdekt en kon Bruintje zonder onge lukken te hebben veroorzaakt naar zijn kuil worden teruggebracht. De politie is het gelukt de daders van de ergelijke vernieling op te sporen en aan te houden. Het zijn de 16-iarige G. W. M en de 16-jarige J. J. Tv aldaar, heiden leden van de club „De IJzeren Armband" Beiden bekenden zich schuldig heb ben gemaakt aan diverse vernielingen Uit het verhoor hleek dat de jongens door het lezen van hoeken en hel doel loos langs de straten slenteren tot hun daden waren gekomen J. D. F. PASTOOR DEN BOSCH. In den ouderdom van 48 jaar is te Den Bosch overleden de heer J. D. F. Pastoor, hoofdredacteur van de Provinciale Noordbrahantsche en 's Hcrtogenbossche courant, aan welk blad de heer Pastoor sinds 1904 verbon den was. Van 1919 tot 1929 is hij met een korte underbiokiiig lid van liet hoofdbestuur van het Nederlandse!) R.K. Huisves tingscomité geweest, waarin hij o.m. de functie van secretaris-penningmeester vervulde. Mij heeft voorts deel uitge maakt van het bestuur van de Bossche diocesane federatie „Het Wit-Gele Kruis'' en van den Koninklijken ntaio- nalen hond „Het Oranje Kruis". De heei Pastoor was drager van ver schillende buitenlandsche eereleekens in verhand niet Roode Kruis werk. In Juli 1927 is hem. voor zijn diensten bewezen hij den watersnood in 1926. de zilveren watersnoodmedaille uitgereikt. DE „PRETORIA" DOOR NEDERLAND- SCHE SLEEPBOOTEN VLOT- GEBRACHT LONDEN. 26 December (ANP). Omtrent het vlot brengen van het Duit- sche passagiersschip „Pretoria" kan na der worden gemeld, dal dit is geschied door de sleepboot en „Zwarte Zee" en ..Noordzee" van L. Smit en Co's inter nationalen sleepdienst te Rotterdam en nog een Duitsche sleepboot SPORT EN SPEL DAMVEREENIGING D.O.K. Feestavond in het MiL tehuis. Alq. In de zaal van het Alg. militair te huis had gisteravond een feestelijke bijeenkomst plaats van de jonge dam- vereeniging „Door oefening kunst" (D. O.K.). De heer Schiedon deed eenige mede- deelingen over den stand der vereeni- ging sedert de oprichting. Met voldoe ning constateerde spr. dat het aantal leden is toegenomen. Het hierna volgende programma werd geheel door de leden zelf ver zorgd. Na afloop van het feeslelijk gedeelte gaf de heer J. G. Hazelaar, voorzitter der vereeniging, een simultaan séance aan 16 borden. Hiervan won hij er 9, verloor er 6 en speelde écn remise. Iïet geheel was een uitstekend ge slaagde feestavond. TAFELTENNIS NEDERLAND—FRANKRIJK 2—5 Zaterdagavond heeft te Utrecht de internationale wedstrijd Nederland Frankrijk plaats gevonden, welke op verdiende wijze door de Franschen met 52 werd gewonnen. De wedstrijd heeft volko* men aan de gestelde ver wachtingen voldaan AAN een stedenwedstrijd kun nen we eigenlijk niet spreken, omdat in de z.g. Amersfoort- sche ploeg ook de Baarn-speler J. Suik was opgesteld. Daar we stellig overtuigd zijn, dat hij wel niet zal worden gehandhaafd, zullen we dus gemakshalve in dit verslag ook spre ken van een Amersfoortsch elftal, al zal de ploeg wellicht nog enkele wijzigingen ondergaan. De wedstrijd zelf heeft volkomen aan de verwachtingen beantwoord en het is voor den adviseur uit Amersfoort prettig dat zijn advies voor de volle honderd procent is opgevolgd bij de samenstel ling van dit proefelftal. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat deze ploeg als ge heel blijft gehandhaafd, doch wat de spe cifiek Amersfoortsche spelers betreft zal die wijziging niet belangrijk zijn. De spilplaats. hoe verdienstelijk ook door Schutlevaer ingenomen, zal wel aan den Hilversummer Huizinga worden toege wezen, terwijl we nog niet geheel zeker zijn, of Suik en Kraak gehandhaafd blij ven. De wedstrijd heeft in nog een ander opzicht aan de verwachtingen voldaan: er werd fair en sportief gevoetbald. En deze factor werd juist door het U.P.V.B.-bestuur op zulk een hoogen prijs gestéld. De leiding van den heer Harmsen droeg tot deze sporti viteit veel bij. Amersfoort had den aftrap en van stonde af aan werden de rood witten dat waren de kleuren der Utrechtsche spelers op eigen helft teruggedrongen. Wel gelukte het hun een enkele maal een tegenaanval te ondernemen, doch de hetere techniek der Amersfoorters gaf den tegenstanders weinig kans. De verdediging vooral bij Amersfoort was best in orde en de Utrechtsche ploeg die grootendeels uit tweedeklas sers bestond, kreeg weinig kansen. Het eerste doelpunt ontstond uit een straf schop, toen Sand wijk frcekick maakte. Heitman gaf uit do penalty aan Amers foort de leiding (1—0). In de nu volgen de minuten vielen dc Utrechtenaren goed aan, maar van Zoghei redde steeds best. Al spoedig hadden de provincialen den aanval weer overgenomen en na technisch goed samenspel met Kraak zag Van Appeldoorn kans om den voor sprong met een mooi schot te vergroo- ten (2—0). Kort daarop kreeg dezelfde speler weer een kans, maar alleen voor het ledige doel staande doelman Mackenzie was te ver uitgcloopen schoot hij naast. Vóór de rust gebeurde er verder niets bijzonders. De tweede helft, die vrijwel geheel in een konden mist werd gespeeld, begon met een klein overwicht van Utrecht, maar dat duurde niet lang. Als er soms nog goed werd samengespeeld, werd dat te ver doorgevoerd, zoodat Heitman of Rommers steeds konden ingrijpen. Voor een handsgeval van Brouwer binnen het beruchte gebied kreeg Amersfoort een strafschop toegewezen. Aanvoerder Heit man schoot thans naast. Reeds vrij spoe dig daarna bracht Kraak den stand met een kalm schot op 30. Even later had Van Leur pech met een hard schot, dat \an den paal in het veld terugsprong. In den stand kwam geen verandering meer en zoo heeft de Amersfoortsche ploeg verdiend van het Utrechtsche elf tal gewonnen. Officieel is de ploeg na den wed strijd nog niet vastgesteld, omdat de keuze-commissie ook Zondag nog andere spelers wil waarnemen, waarna dan Maandagavond defini tief de ploeg wordt samengesteld. De belangstelling van de zijde van het publiek was niet onbevredigend. Het blijft op dergelijke „ongewone" dagen altijd een zekere risico om veel toeschou wers te verwachten, doch uit propagan distisch oogpunt bezien is deze wedstrijd zeker geslaagd. Het Amersfoortsche elf tal was aldus samengesteld: P. v. Zoghei (Sopla) d.; A. Rommers (Am. Boys) cn Heitman (H.V.C.) a.; H. Welter H.V.C.)Schuttevaer (Quick), v. d. Linden (II.V.C.) midden; B. BraDd- Dampo in beide neusgaten en de ge neeskrachtige dampen diep inademen. Pot SO Doos }0 c< Bij Apoih «o Drogisteo. dVYïPO daar lucht je van opl sen (HV.C.), Emo (ILV.C), A v. Appel doorn (H.V.C.)W. Kraak (Am. Boys) en J. Buik (Baarn) voor. De Utrechtsche ploeg zag er aldus uit: J. D. Mackenzie (Kampong) doel; B. H. v. d. Woord (Kampong) en Sandwijk (D.O.S.) achter; M. J! v. d. Waals (B.V.C) Wcber (D.O.S.) en G. Brouwer (D.O.S.) midden; Gommersbach (D.O.S.), v. Leur Jr. .O.S.), V. d Veer (P.V.C.), De Lang (D.O.S.) en Van Dam (Velox) \oor. Ten slotte "memoreeren we de geste van het H.V.C.-bcsiuur om zijn terrein beschikbaar te stollen \oor dezen wed strijd. Kerstrit over 25 K.M. Gisteren werd de traditioneele Kerst- rit over 25 K.M. verreden. Geredep werd met voorgift. Van iedere klasse werden dc sterkste renners het laatst gestart De A-kl.ossei zit na ongeveer 10 K.M. in peleton bijeen. De eindsprint bracht dus de beslissing. J. de Gans plaatste zijn voorwiel het eerst over de eind streep. Naast hern spurtte G. v. Iloeyen welke een fermen sprint liet zien. Laatstgenoemde renner, welke nog maar kort in de A-klasse meerijdt geeft zijn klassegenooten veel werk en bezit een goede Ausdauer, De beide B-klassers Dijs en Atteveld hadden er niet veel zin in om inge- loopen te worden cn wisten op voor beeldige wijze hun voorsprong te be houden. Even later komt het pelelon in den sprint aan en Tholenaars brengt, met een vinnigen pedaalduw zijn fiets naar voren en wint met een banddikte van Pol. Moen leverde goed werk door als eer ste te eindigen in de C-klasse. Joh. v. Ouwerkerk kon het peleton niet be reiken al gaf hij zich heel wat moeite. De uitslag luidt- Klasse A: 1. J. de Gans, 2. G. v. Hoeyen, 3. R. Bauhaus, 4. G. Fitskie, 5. G. Viets, 6. H. Elings. Klasse B: 1. D. Dijs, 2. A. Atteveld, 3 A. Tholenaars, 4 J. A. Pol, 5. Th. Gouw. 6. E. v. Ouwerkerk, 7. C. Braat, 8. J. Braat, 9. J. v. Doorn, 10. J. Barbie, 11. G. de Gans. Klasse C: 1. G. Moen, 2. G. ten Hoeve, 3. A. v. d. Wakker, 4. R. Schuiten, 5. Joh. v. Ouwerkerk. D.H.C.-VELDLOOP TE DELFT De A.A.V.-er J. v. Asch, die uitkwam in de 3'/i K.M. C.-klasse tijdens de D.H.C.-Veldloop te Delft, bezette, de vijfde plaats, in den lijd van 12 min. 46.1 sec. Grand Théêtre. Van Vrijdag 18 t m. Donderdag 24 Dec. vertooning van de film „Een avond in de ope ra." Tevens vanaf Zaterdag vertoo ning van de Oranje-vreugdefilm. Voorstellingen- eiken avond 8.15 uur. Zondag: 1.45 4 6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Zaterdag en Woensdag 2.30 uur City-Theater Vanaf Vrijdag 18 Dcc vertoon ine van de film: „Me.t verzegelde orders" en „Eiken avond 8 uur." Zondae doorloopend 1 45. 4.—. 6.15 en 8 30 uur Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n m Feestprogramma. Oranjevreugde- film en laatste nieuws uit Den Haag in doorloopende uurvoorstel lingen. Grand Théêtre. Maandag. Dins dag en Donderdag (uitgezonderd 29 Decemher) vanaf 130 tot 630 uur. City Theater. Eiken dag behalve Zon- en feestdagen vanaf 1 tot 7 uur. Cinema AmiciUa. Geen filmver- tooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Regentesselaan. lederen dag van 68 uur. R.K. Leeszaal, Nieuw6traat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees- 28 Dec.—6 Jan. Sierkunst. Por tretten tentoonstelling van het A. K. G. 29 Dec. Grand Théêtre. Opvoering operette Sneeuwwitje L b. v. Cen traal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekoloniën, 3 uur. ZEIST. 2 Januari. Figi. Ned. Indisch Too- neel voert op „De filmheld". 8 uur n.m. (Herplaatsing wegens misstelling) door II Wat was '4 mooi buiten cn nog zoo. stil. Vooral in 't bosch was 't heel, heel! stil. Het was of zij zachtjes moest loo- pen net zooals je dat in een kerk deed. Een zacht windje ging als een zucht-1 je door de bladeren en deed ze geheim-1 zinnig ritselen. In den top van een boom zong een mprel met jubelende trillers i zijn hoogste lied. Blij en licht voelde Geert zich. Haar. verdrietige stemming van de laatste dagen was geheel verdwenen. Even kwam 't nog in haar op, dat 't toch ivel jammer was om 't mandje weg te geven, maar zij zette die gedachte da delijk van zich af. Ilct was toch heer lijk, dat zij straks op school niet met leege handen kwam. Gelukkig, dat nog vroeg was Zij hoopte maar, dat zij boer van der Aa zou zien. zoodat zij hem kon vragen of zij over zijn erf mocht. Anders zou 't misschien toch nog te ver zijn om voor 't ontbijt thuis te zijn; Toen zij aan de boerderij kwam, vond zij hem al druk bezig met 't knip pen van de grasranden om de perken. „Goede morgen Geert," zei hij. zoodra bij haar zag „waar moet dat zoo vroeg naar loe?** Zij vertelde hem, dat zii boschbessen wilde plukken en vroeg of zij den kort- 6ten weg over de boerderij rnooht ne men. „Ga gerust je gang kind," antwoord de hij vriendelijk, „De boschbessen zijn zeker voor groot moeder." „Nee van der Aa, die zijn voor de juffrouw op school. Zij is jarig van daag „Nou. nou. daar zal zij blij mee zijn." En hij wees haar den korNten wegnaar; een boschje. waar zij zeker kon zijn er i vee] te vinden. Nu. dot kwam uit. Ijve rig bewogen haar handen tusschen de groene blaadjes om de kleine hesjes machtig te worden. Haar wangen wa ren rood door 't hukken. Zij had eerst eenige groote bladeren gezocht, die zij gedeeltelijk op den bo dem van 't mandje legde en gedeeltelijk over den rand liet hangen, zoodat dc panrsroode besjes rustten in een bed van groen Weer droeg zij 't mandje als een kost bare schat voor zich uit. Zij rnoest er voorzichtig mee loopen. anders kon zij licht de besje5» beschadigen. Onopge merkt kwam zij thuis en zette 't in een verhorgen boekje. Na 't ontbijt stond zij even besluite loos. welke wee zij naar school zou ne men. op den hoofdweg had zij alle kans Lies en Bel tv tegen te komen, dus zou zii liever langs Lien lie's huisi gaan, dan kon die haar geschenk ook nog bewonderen. Zooals- zij verwacht had, lag Lien in haar stoel naast 't huis Uit de verte riep Geert haar al toe, maar tot haar verwondering kwam er geen roep terug „Wat is dat vreemd," dacht Geert. „Zou zij soms slapen?" Op haar teenen kwam zij naderbij. Lien was geheel on der naar deken verborgen, maar Geert hoorde haar zachtjes snikken. „Lientje," vroeg zij bezorgd, waarom huil je, heb je pijn?" Het snikken werd heftiger, maar er kwam geen antwoord. „Toe Lien," drong Geert aan, „zeg eens wat. ik vind 't zoo naar, ais 'e huilt. Kan ik je soms helpen?" „Nee. niemand kan mij helpen," klonk 't opeens gesmoord. „Maar wat is er dan?" „Ik moet zoo huilen, omdat ik nooit, i nooit meer zal kunnen loopen cn ik wil zoo graag spelen en meedoen net als I andere kinderen." De tranen sprongen Geert in dp oogenj „Arme Lien," zeide zij zacht. En plot-! seling liet zij er op volgen: „Maar kom j eens ie voorschijn, want ik heb iets voor' je meegebracht, waar je wel blij m?e zult zijn." Het huilen werd iels minder, de de- ken werd wat teruggeschoven en éen oog gluurde er boven uit. Inecn6 ging, de deken geheel omlaag. „Wat is dat, is dat heusch voor mij?" vroeg Lien, terwijl er een lachje kwam over 't bleeke gezichtje, dat nog nat van tranen was „Maar je bedoelt toch alleen de boschbossen, niet 't mandje zeker," zeide zij aarzelend. „Alles bedoel ik, 't is alles voor jou!" „O Geert, hoe lief van je„ maar 't mandje moet je heusch zelf houden. Je zei vroeger zoo dikwijls, dat je 't niet graag zou missen en dat je er wel al tijd naar kijken kon." „Als ik 't aan jou geef, zie ik 't nog meer, dan dat ik 't zelf houd. Overdag kom ik nooit op mijn kamertje en des nachts slaap ik immers en als wij hier nu samen zitten, hebben wij er alle twee pleizer van." „Dat is wel waar, maar toch durf ik 't haast niet aan te nemen. Je was er altijd zoo blij mee." „En nu ben ik cr dubbel blij mee, om dat ik 't jou kan geven." Lientje hief baar gezichtje op om Geert een kus le geven en toen deze al een eind de weg op was, hoorde zij Lien's hooge fijne stemmetje nog roe pen: „Dank je wel Geert, ik ben er vrceselijk blij mee." De eerste oogenblikken voelde zij dan ook niets dan een groote blijheid, dat zij haar vriendinnetje wat op had kun nen vroolijken. maar toen zij dichter bij school kwam, drong t' ineens tot haar door. dat zij nu toch met leege handen kwam, dat zij nu toch de bui- tengeslotene was. Zij had geen spijt van wat zij gedaan had. maar haar hartje begon onrustig te kloppen en weer kwam de vraag in haar op. die haar nu al zoo lang had geplaagd: „Wat zou de juffrouw wel van haar denken?" j Op 't schoolplein stonden de kinderen pn groejijes bij elkaar en spraken druk, en opgewonden Hoe zou zij 't bock vin den en waar zou zij op tracteeren? Het was een heele gebeurtenis voor de kin deren, die in 't stille dorp weinig ge wend waren. Geert hield zich achteraf. Kon zij maar heclemaal onopgemerkt blijven, maar haar plaats was juist in de twee de bank, dus dat zou niet gaan Do van Berken bad voor deze gele genheid een fleurig japonnetje aange-' trokken, wat haar nog jonger deed lij-, ken. Geert kon de oogen met van haar af- houden. Dc kinderen hadden afgesproken om, bij 't binnenkomen allen netjes achter elkaar, langs de juffrouw heen te trekken, haar geluk te wenschen en haar een hand te geven. Lies en Betty; liepen natuurlijk voorop. In 't speel kwartier zou de eerste een paar woor den zeggen en haar 't boek overhan digen. Geert's onrust nam van minuut tot minuut toe. Ze deed haar best om steeds te denken hoe blij of Lien was met haar geschenk. Zij voelde wel, dat zij anders geen volkomen vrede meer had met wat zij gedaan bad. Eindelijk ging de bel voor 't vrije kwartier. Par mantig kwam Lies haar bank uit en stapte met 't boek onder haar arm, trotsch al6 een pauw in baar blauw zijden jurk, naar Do, waar zij haar uit 't hoofd geleerde zinnetjes met een hoogdravende stem opz.eide. Do moest er inwendig om lachen, maar toch deed de genegenheid van de kinderen, die uit dit alles sprak, haar goed. Zij stond op om ieder kind per soonlijk een hand te geven en te be dank em Daar had je 't nu, dacht Geert. Erger kon 't niet. Als de juffrouw nu bij haar kwam, dan was zij genoodzaakt te zeg gen, dat zij niet mee bad gedaan. Zij zag bleek van narigheid. Haar handen waren kil en klam, terwijl zij 't verder puffend warm had. Zij had 't gevoel of' zij in tranen uit zou barsten, toen Do bij haar stond. Voordat deze nog iets had kunnen zeggen, zei Geert met een stern, die haar zelf \reemd in de ooren klonk en die scherp en hard was door haar po ging om zich te beheerschen: „U hoeft rnij niet te bedanken, ik heb niet mee gedaan." Verwonderd keek Do haar aan. Hoe had zij 't nu met dit kind? Zij kon toch, moeilijk vragen, waarom zij niet mee had gedaan. „Maar ik mag je toch ze ker wel een hand geven, is 't niet?" vroeg ze vriendelijk. „Niet noodig, als ik toch niets gege ven heb," zei Geert stug. Ging ze nu maar gauw naar de vol gende bank, dacht zij anders zou zij ioch nog gaan huilen. Met een licht schouderophalen ging Do verder. Nee, nu begreep zij heele- maal niets \an Geert. Zou zij zich dan toch in "t kind vergist hebben? Even la.ter liep zij naar een kast in [een hoek van 't lokaal en haalde er een groote doos met gebakjes uit. Toen zij de deksel oplichte, ging er een kreet ivan \errukking op Geert zal met groo te oogen te kijken. Wat een heerlijke I room horens Zulke groote had zij nog mooit gezien en zeker nog nooit ge- géJën. "DpIeftenB keek zij Toe hoe Do voorzichtig de broze horentjes met de geele room op een groote schaal legde. Liet water kwam er van in haar mond. Toen de schaal bij haar kwam, zag Geert hoe Lies en Botz elkaar aan stootten en hoorde zij Lies fluisteren: „Te gierig om een dubbeltje 4e geven maar de taartjes zal zij wel opeten." 1 Geert hield haar handen stijf op haar rug en zei kort: „Ik lust geen room horens". „He Geert, je bent vandaag geen aar dige gast op mijn feest," zei Do en zon der verder aan te dringen ging zij ver der. Met moeite hield Geert haar tra nen in. Die spoken mochten niet zien, dat zij huilde, dat nooit! O hoe dank baar was zij toen de bel eindelijk luid de en zij naar huis kon gaan. Gelukkig dat 't Woensdag was, nu hoefde zij tenminste vanmiddag niet naar school. Als er nu thuis maar niemand vroeg hoe 't feest geweest was. I Vader en Roel waren niet aan tafel; I zij waren op 't land aan 't werk en grootmoeder had 't druk met de klein- jtjes, die door de warmte woelig en las tig waren. Zo kon zij dus na 't eten on- j opgemerkt wpggaan. Zij had behoefte om alléén le zijn, zelfs Lien kon haar nu niet troosten. In 't bosch zocht zij een stil plekje op, ging met haar rug tegen een dikken boomstam ztiten en met haar hoofdje gebogen over haar knieën, snikte zij haar kinderverdriet uit. 's Middags be dacht Do zich, dat 't wel aardig zou .zijn, als zij een paar gebakjes naar Lien tje Rengers bracht. Dan had 't kind toch ook nog wat van 't feest. Zij vond Lien, zooals gewoonlijk op haar stoel, terwijl haar moeder naast haar aard appelen zat te schillen. Vrouw Rengers droogde haar handen aan haar schort, zoodra zij Do aan zag komen cn bood naar een 6toel aan. „Wel Lien," zei Do opgewekt, „je moet toch ook weten, dat ik vandaag jarig ben, daarorn heb ik een paar ge bakjes voor je meegebracht." Iïet kind kleurde van blijdschap. „Het heeft er veel van of Lieu zelf ■jarig is," zei haar moeder, „dat is wa rempel al haar tweede cadeau vandaag.' i „Wat is dan je eerste Lien. Mag ik 't eens zien?" vroeg Do. Vol trots wees Lientje op 't mandje [met de boschbessen op 't tafeltje naast 'haar. „Hoe snoezig," zei Do, terwijl zij 't 'voorzichtig in haar handen nam. „Dat heeft zij vanmorgen van Geert .gekregen," vertelde vrouw Rengers. jLicn had 'n slechten ochtend en was erg [bedroefd. Nog vóór schooltijd kwam 'iGeert aanloopen en bracht haar dil anandje, waar zij zelf zoo erg aan ge .hecht is. Zij heeft 't op school met een [wedstrijd gewonnen, omdat zij 't beste jopstel had gemaakt. Het kind moet be paald al heel vroeg zijn opgestaan om lelie boschbessen nog voor schooltijd te 'plukken. Lien heeft er een lief vrien jdinnetje aan. Jammer, dat zij geen imoeder meer heeft en dat 't thuis zoo 'zorgelijk is." Even later stond Do op, De gedachte aan Geert liet haar niet los. Hoe innig liëf was zij toch altijd voor dat gebrek kige, ziekelijke Lientje en hoe stug en onvriendelijk was zjj op schooL_ r De voTgende dagen probeerde Do door (nog grooter vriendelijkheid Geert een (beetje ïiader te komen. Haar zachte donkere oogen waren zoo in tegenstel ling met haar korte, stugge antwoorden, vond Do. Twee weken later reed zij op een zonnigen middag langs de boerderij van boer van der Aa. Deze stond aan 't hek zijn pijpje te rocken. Ilij riep haar een vroolijke groet toe en vroeg of zij niet even wilde rusten, dan zou zijn vrouw voor een glas versche karnemelk zor gen. „Graag", antwoordde zij, „daar ben ik voor te vinden." i Do had altijd schik in die eenvoudige dorpsmenschcn, die zich gaven, zooals zij waren. Vrouw van der An legde een frisch kleedje over 't tafeltje onder de kas tanjeboom voor 't huis en haastte zich om de karnemelk te halen. Nadat Do een poosje gerust, had, rnoest zij de boerderij bewonderen, w aar zij als stads kind veel belangstelling voor had. Bij 't w-pTrroon zei de boer: „Ik geloof, dat de kinderen wat gekj op u zijn. Wat zei u wel van dat; mandje met boschbessen, die Geert» Donker 's morgens op uw verjaardag al vroeg kwam plukken?" „Voor mij?" vroeg Do verrast, „Ja natuurlijk, voor wie anders?" lachte hij. „Zij vertelde er bij, dat u jarig was, dus al is 't wat laat, wensch ik u toch ook nog geluk." „Dank je wel, van der Aa en ook nog mijn dank voor de melk", zei Do, terwijl zij op haar fiets sprong en vrien delijk groetend weg reed. Langzaam reed zij verder. Haar ge dachten waren weer bij Geert. Hoe zat dat nu toch? Was 't mandje, dat zij aan Lien gegeven had. dan eigen lijk voor haar bedoeld geweest en had z't aan haar vriendinnetje gegeven, toen zij merkte, dat deze 's morgens zoo bedroefd was? Zij moest Geert een6 voorzichtig polsen, maar hoe zij dit aan moest pakken, wist zij eigenlijk zelf niet goed. Den volgenden dag zeide zij tegen Geert: „Ga je straks even met mij mee naar mijn kamer? Je houdt zoo van geschiedenis en ik heb een paar mooie boeken met platen, die zal ik je dan eens laten zien." Verwonderd keek Geert haar aan. „Graag", antwoordde zij verlegen. Na schooltijd gingen zij samen opj weg. Do trachtte een gesprek met haar: aan Ie knoopen. maar Geert was te, weinig op haar gemak om dit te doen! vlotten. Toen Do baar kamerdeur ontsloot, om Geert binnen ie la«en Mnof rio-o i verrast staan. Wat was 't hier mooi,, dacht zij. Zooiets had zij nog nooit ge- jzien. „Je mag wel verder", lachte Do. ter wijl zij \oor haar uitliep en een groote j stoel bij 't raam schoof. „Maak 't je hier nu maar eens gemakkelijk." Voorzichtig ging Geert op de punt [van haar stoel zitten en daar Do even Inaar haar slaapkamer liep om zich wat op te frisschen, had Geert tijd om [rond te kijken. Wat moest de juffrouw [rijk zijn, om zulke mooie dingen le (hebben. Dat moesten Roel en Lien nu eens kunnen zien. Vooral Lien zou 't .even hard bewonderen als zii. Zii pros beerde zoo goëïï mogelijk Tn zfclTop t©^ nemen, wat er allemaal 6tond. Als zijl weer eens een sprookje aan Lien ver-i telde over prinsen en prinsessen, danj wist zij nu precies hoe zoo'n prinsen-; kamer er uit moest zien. Even liet zij haar vingertjes langs 'tj fluweelen kleedje glijden, dat over 't tafeltje naas>t haar lag. Hoe zacht voel-! de *t aan. Do kwam binnen en liep bedrijvig) heen en weer om thee te zetten. Geert durfde 't kopje, dat Do haar gaf. haast niet aan te nemen. Hot was zoo fijn. Stel je voor, dat ze 't eens liet vallen! Met bewondering keek zij toe, hoe Do 't hare vasthield. Wat hield de juf frouw haar pink aardig in de hoogte. Dat moest zij thuis ook eens probee- ren. Daar dronk zij altijd uit een kom metje. In de winter, als 't koud was, hield zij de kom in beide handen, dat was zoo heerlijk warm. Na 't tweede kopje kwam Do met de boeken aandragen. Zij ging dicht naast Geert zitten, liet haar de platen zien en vertelde er zóó mooi van, dat 't kind geboeid bleef luisteren. Toen Do na een uurtje het laatste hoek dicht sloeg, slaakte Geert een dieDe zucht. „Wat was dat prachtig", zeide zij met een dankbare blik naar Do. j „Nu, je komt maar eens dikwijls aan; mijn boekenvoorraad is nog lang niet uitgeput," zei deze. Geert stond op om weg te gaan. „Nu Geert, blijf nog even zilten. Ik wilde je tegelijk bedanken voor hetgeen je; mij op mijn verjaardag gegeven hebt?" Pijnlijk getroffen keek Geert haar aan. Wat was dat nu, slok de juf vrouw de gek met haar? „Hoe bedoelt u dat?" vroeg zij haperend. „Ik heb u toch niets gegeven?" „Ik bedoel, dat je juist op dien dag, aan die arme Lientje iets gegeven hebt,' waar je zelf heel erg aan gehecht was. En als ik zoo iets van mijn leerlin- getjes hoor, doen zij mij nog meer ge noegen dan met 't mooiste boek." Verlegen keek Geert voor zich. „En kan 't ook zijn, dat 't mandje eigenlijk eerst een andere bestemming had en dat de boschbessen eigenlijk eerst voor een ander geplukt waren?"; vervolgde Do. terwijl zij Geert's ge zichtje ophief en haar in de zachte, bruine oogen keek. Geert sloeg haar oogen neer en met een hoog roode kleur zedie zij: „Ik vond 't zoo vreeselijk, dat ik niets geven kon. Ik wilde niet met leege banden komen en thuis konden zij 't niet missen. Maar hoe weet u dat •igcnlijk allemaal?" „Dat komt er niet op aan. Maar nu i(begrijp je misschien beter waarom ik jou daarvoor bedanken moest", zei Do, terwijl zij haar een hartelijke kus gaf. Toen Geert 's avonds in haar kamer tje kwam, keek zij zooals gewoonlijk naar 't plankje boven haar bed. De leege plaats hinderde haar nu niet meer, evenmin als haar ledige handen. Nu had z:i er volkomen vrede mee. EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6