Sir Henry plannen zet zijn uiteen LAATSTE BERICHTEN Het vorstelijke huwelijk Instemming gevraagd De lijst der gasten Omtrek Elen spoedige oplossing En een protest tegen de tegenwoordige geldpo'itiek DE DOOD LANGS DEN WEG KINDERFEEST OP HUWELIJKSDAG A. HILHORST t Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1936 ~\JtEN moet mijn geste d waaraan in hoofdzaak het volgende ten grondslag ligtgoed begrijpen. Ik benmet zoovele andere wereldburgersde vaste overs tuiging toegedaandat Bolsjes wisme of hoe men die. hoofdzakelijk ondergronds I werkende, destructieve krachs ten ook ïïoemen wil slechts tot resultaat kén en móet hebben: een steeds grooter wordenide werkloosheid en misère. De hoofdJtactiek der communisten is, dat er zoo, weinig mogelijk samenwer king lusschen de verschillende volkeren zal zijn. daiar zij slechts dèn in hun po gingen tot liet verwekken van een alge- meene ontevredenheid (den eenigen bo dem waarop hun verwoestend principe kan eedifen) kunnen slagen, wanneer de volkeren tegenover, in plaats van in harmonie met elkander geplaatst wor den. Men behoeft geen hoogvlieger te zijn om te doorzien, dat zij derhalve eerst begonnen zijn (via Rusland) in Spanje onlusten te creëeren. daar juist in dat land heit volk het verst afstond van de zg. wedvarende bourgeoisie. Hun stre ven ontevredenheid onder dat anders rustige volk tp verwokkpn ving reeds aan (ondergronds) ongeveer 6 jaar gele den. TJet resultaat kan men dagelijks waarnomen Men kan Engeland er voor danken, dat zijn politiek van niet-in- mengrngr tot gevolg heeft gehad, dat de resultaten van het bolsjewisme in Spanif tot geen twisten onder andere Mogendheden geleid hebben, want de vgrootische" visie van het bolsje wisme is. dat het alléén in troebel wa ter mogelijk is fe visschcn. Het samengaan en samenwerken van die Landen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, zal «teeds het snelst verkend medicament zijn tegen het be smettelijke communisme Voor Holland, dat door zijn rijke bodemgesteldheid door de natuur is aajigewezen zijn werkkracht voor eiDJi groot deel te zoeken in agrari- scihe productie, is Duitschland het aangewezen land als afzetgebied in biet buitenland voor het surplus dtier producten, waartegen Duitsch land zijn direct en indirect door JQrujnbouw verkregen producten /(waaronder alle producten der che mische industrie) weder in Neder land kan afzetten. Tijdelijk evenwel en vooral door dat in de tijdelijk noodzakelijke „clea ring" niet in de eerste plaats de op brengst van arbeid, noch het afdoen van •schulden een groote j-ol speelde - wegen bij de uitwisseling der landbouwproduc ten niet geheel tegen de mijnbouw pro ducten op, hetgeen tot onvermijdelijk gevolg had, dat zoolang het afdoen van oude schulden de tegenwoordige ar- beidsbalans ontwrichtte. Nederland, zoolang eerst de Duitsche schulden aan ons land werden afgedaan, steeds min der landbouwproducten in Duitschland kon afzetten De prijzen Niemand zal wel willen beweren, dat een volgens logische doch droge rede nen toegepaste prijsverlaging der land bouwproducten een wenschelijke oplos sing zou zijn. Hierdoor toch zou de prijs dier producten zoo laag worden, dat landbouwers slechts met behulp van nog meer restrictie, en hierdoor kunstmatig hooggehouden prijzen in het binnenland, een gemiddeld hevre digend provenu konden hereiken. Im mers. die prijzen in Nederland reed« thans zoo belangrijk honger dan in de omliggende landen, veroorzaakten be halve den degenereerenden. lot misda don opleidcnden. smokkelhandel ook nog ontevredenheid onder de verbrui kers (industrie-arbeiders), die zich reeds onder een aanhoudenden druk van arbeidsloonvcrlagins (deflatie) be vonden. Er was dus slechts één spoedige oplossing (lang® zame zijn er meer!), namelijk het geaccumuleerd surplus der landbouwproducten in ééns te dirigeeren naar het land, waar zij (juist geduren* de de wintermaanden) een Van Dr. H. W. A. Deterding ontvingen wij de hiernaast af: 1 gedrukte verklaring van zijn 1 plan om het teveel van Nes derlandsche producten voor I zijne rekening op te koopen en aan Duitschland te leves j ren. ^Buiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiujii:iii^ gretige consumptie zouden vinden, zonder de toekomsti# ge consumptie ook maar in het minst te schaden. Is dit surplus eenmaal van de hand gedaan, dan heeft men „schoon schip" gemaakt en kan de restrictie in Holland geheel en al opgeheven wor# den. Want mocht, zich opnieuw een sur- plus^voordoen, dan zijn er, in verband met "cle zich ontwikkelende opleving en de overal bestaande behoefte, toch weder zooveel jaren met de «tijging van dit surplus gemoeid, dat intusschen oplossingen van alle misverstand in de politiek gevonden zullen zijn; want men kan mij gelooven het gif van het bolsjewisme heeft zijn ergsten tijd gehad en maakt langzamerhand plaats voor het onderling hegrijpen der volke ren, die eindelijk het gevaar van het bo«jewi*me zijn gaan inzien. De tegenstand van hen, die den chaos zoeken, kan ons natuurlijk slechts aansporen tot grooteren spoed om elkander te verstaan en om samen te werken tot het welzijn van allen, in clusief het bekeeren van hen. die anti. religieuze en andere anti-humane be vliegingen hebben. Het plan-Deterding Ik heb daarom de volgende stappen genomen: 1. het geheele surplus der lands bouwproducten in Holland aan te koopen; 2. dit zoo snel mogelijk naar Duitschland le vervoeren; 3. het daar natuurlijk tegen Duits sche valuta te doen verkoopen; 4. hef verkregen provenu daars van in Marken aan de Duit sche Winierhilfswerke ter bes schikking fe stellen (waardoor die producten indirect in ieders bereik in Duitschland komen en een prijsstijging daar gedus rende den winter wordt voors komen); 5. een beroep te doen in Neders land op de grootst mogelijke medewerking in mijn streven tot wedersopbouw van de zoos zeer noodige hartelijke vers standhouding tusschen Neders land en Duitschland. twee lans den, die een goede verstands houding meer noodig hebben dan welke andere twee landen ook Rijnverbinding, lange DuitschsNederlandsche grens); 6. Bovendien behoeft het geen betoog, dal berichten in de kranten omtrent vernietiging in Nederland van groenten en andere roor den mensch zoo noodige nroducten. juist in een land waar men er groote bes hoefte aan heeft, en welks eenig vergrijp is. slechts in Marken le kunnen betalen, kwaad bloed moet en zetten Instemming gevraagd Ik vraag '/.ckcr van niemand eenige erkentelijkheid vnor mijn slap. dien ik eeliepl onafhankelijk van vvien dan ook. genomen heb. dnrh ik zou hel op Pr,'s stellen, indien een zoo eroot mogeluk aantal Nederlandera mii een bewijs van instemming met mijn plan rou doen toekomen in afwachting van 'im na dere uitwerking en eventueele niihrei dine Ook rij. die mifn nlan financieel willen steunen kunnen daartoe thans reeds hunne bijdragen storten hu de Kasvereeniping te Amsterdam onder het motto: Westereche samenwerking. De wereld kan niet rijker. doch slpchls armer worden door restrictie van de eenige bron van welvaart, na melijk arbeid juist het tcgenoverge- Sir Henry Deterding stelde van „restrictie'* van productie (het product van arbeid) De grootst niogehjke productie om de wachtende consumptie Ie bevredigen, is juist noodig. De geldpolitiek Tot goed verstand van zaken wensch ik er speciaal de aan. dacht op te vestigen, dat ik in de eventueele bewijzen van instem» ming speciaal wensch te zien een protest tegen het treurige feit, dat de tegenwoordige geldpolitiek de eenige oorzaak is van de schijnbare onmogelijkheid om de overschotten van een rijk land naar een daaraan behoefte hebs bend land te doen vloeien, wat ik uitsluitend toeschrijf aan den betreurenswaardigen gedachten» gang, dat alléén goud geld is, ter» wijl de eenige oplossing behoort te zijn, dat geld (in het leven ge» roepen om te vertegenwoordigen een zekere hoeveelheid verrichten arbeid) in het ecne land tegen soortgelijk geld in het andere land kan worden geruild. Men dient eindelijk tot het inzicht te komen, dat niet goud (in een paar landen geproduceerd) doch het arbeidsproduct (in ieder land te produceeren) als ruilobject bes hoort te dienen en dat edele me» talen die uitwisseling slechts moe» ten vergemakkelijken: edele me» talen behooren eigenlijk uitslui» tend onder de controle der regee» ringen le berusten en niet meer misbruikt te worden zooals thans helaas het geval is om arbeid te brandschatten. Zii, die iederen das de prijs van het goud bepalen, stellen daarmee de waar de van den arbeid vast, speciaal in de aan de goudwaarde gebonden landen. Zou men ook het aantal Engetsche dui men in een meter iederen dag door eenige hoeren willen doen vaststellen? Vandaag b.v. op 10, morgen op 3S en BUITENLAND DEVALUATIE IN ZWITSERLAND LAUSANNE, 29 Dec. Op 26 Sep tember van dit jaar werd besloten tot devaluatie van den Zwitserschen franc, niet als gevolg van den financieelen toe stand van het land, doch in het belang van de economische ontwikkeling, lioe wel hot voorbarig is thane reeds dc concluties te trekken omtrent dc re sultaten van de devaluatie, publiceert het Office suisde d'expansion cominer- ciule te Lausanne in een ofïicieele ver klaring belangwekkende mededeelingcn over den stand van zaken, drie maan den, nadat de Zwilsersche franc zich bij de leidende builenlandsche valuta's heeft aangesloten. In de eert-te plaalö wordt gewezen op het terugvloeien van het goud. De goudvoorraad van de Zwilsersche Na tionale Bank, die ongeveer 1.5 milliard franca bedroeg bij het begin der deva luatie, steeg spoedig tot meer dan twee milliard francs en bereikte begin De cember een hoogte van 2 milliard 630 millioen francs. De toestand op de ar beidsmarkt is in vcrsclullende deelen van het land in verscheidene vakgroe pen verbeterd. Ook op het gebied van liet vreemdelingenverkeer, dat voor Zwitserland van zoo groot belang is, zijn de gunstige gevolgen van de deva luatie merkbaar. Een van de belangrijkste doeleinden van de devaluatie was de verbetering van den buitenlandschcn handel. In vergelijking met de overeenkomstige periode in 1935 is de uitvoer in Octo ber 1936 gestegen van 7-i millioen tot 34.5 millioen francs. In hoeveelheid be droeg de stijging 26-8 pet. Ook in No vember bleef de buitcnlandsche handel zich gunstig ontwikkelen. De uitvoer bereikte een hoogte van 91-5 millioen francs, hetgeen 7 millioen meer i« dan in October 1936 en 15 millioen meer dan in November 1935. De invoer steeg in November tot 141 millioen francs, hetgeen 13 millioen hooger is dan In do voorafgaande maand en 28 millioen hooger dan de invoer in November 1935. Vérder wordt opgemerkt, dat gedu rende de eerste elf maanden van dit jaar de totaio uitvoer belangrijk is ge slegen; de invoer daarentegen is in vergelijking met 1935 gedaald. Het pas sief der Zwitsersche handelsbalans is daardoor gedaald tot 130 millioen francs. Dc verhoogde uitvoer kwam voornamelijk ten goede aan de textiel-, de metaal- en machineindustric. de uurwerk-, levensmiddelen-, chemische pharmaceutische industrie. Ter voorkoming van on noodige prijs stijgingen heeft de Zwitsen-che regee ring tal van contingcnteeringcn opge heven en de invoerrechten van ver scheidene goederen verlaagd. Als voor beeld wordt gegeven de verlaging van de invoerrechten op benzine, die, hoe wel deze moet worden ingevoerd, in den kleinhandel in het geheel niet in prijs is gestegen. Daar prijsverhooging van tal van goederen, hotel prijzen, tarieven voor gas en electriciteit en van huren zonder toestemming der autoriteiten verboden zijn, heeft de devaluatie nog slechts weinig invloed op het algemeen prijspeil gehad. STAATSBEGRAFENIS VOOR VON SEECKT BERLIJN, 29 Dec. (D.N.B.). Rijks kanselier Hitier heeft bepaald, dat de staat zich belast met de begrafenis van het stoffelijk overschot van generaal Von Seeckt. De bijzetting zal waar schijnlijk Woensdag geschieden. overmorgen op 42? Toch is dat onge veer de huidige toestand bij het bepa len van de waarde van den arbeid. HENRI W. A. DETERDING 's-GRAVENHAGE, 29 December. Naar wij vernemen zullen de volgende vorstelijke gasten bij het huwelijk van Prinses Juliana niet Prins Bernhard aanwezig zijn: H.D.I1. Prinses Bern hard van Lippc-Bieslerfeld, Z.H. Her tog Adolf Friednch van Mecklenburg, H.II. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg. Z.D.H. Prins Ernst Asch- win van Lippe-Biesterfeld, Z.D.H. de vorst van Lippc. H.D.H. de vorstin van Lippe. Z.ILD Prins Armin van Lippe, H.H. Prinses Douairière Fredenk van Sachsen-Meiningen, geboren Prinses van Lippe; H.K.H. Prinses Alice* van Groot-Bntannië, Graaf van Athlone, Z.K.H. Prins George van Groot-Britan- nië. Hertog van Kent; Lady May Abel Smith, Major Abel Smith, Z.K.H. Erf- groothertog van Mecklenburg, Z.K.H. de Groothertog van Mecklenburg, H.K.H. de Groothertogin van Mecklen burg, H K.I1 de Groothertogin van Ol denburg, Z.K.H. de Erfgroothertog van Oldenburg, H.K.H. de Erfgroothertogin van Oldenburg, I-I.K.H. Hertogin Eilika van Oldenburg. Z.D.H de Vorst van Waldeck, H.D.H. de vorstin van Er- bach-Schönherg, Z.D.H. de Vorst van B"ntheim-Steinfurt. H.D.IT de Vorstin van Benthcmi-Steinfurt, H.D.H. Prinses Sophie van Sachsen Weimar-Ei6enach, Z.D.H. Prins Julius zur Lippe, H.H-D Prinses Julius zur Lippe, Z.D.H. Prins Ernst August zur Lippe, II.D.H Prin ses Carola zur Lippe. Z.D H. de Voret van Wied, Graaf Rabe Oevnhausen Sierstorpff, Gravin Rabe Oeynhausen. Voorts zullen als gasten bij het hu welijk mede aanwezig zijn: Jkvr. L. P van de Poli, dame du pa lais honoraire van H \1 de Koningin, jhr mr. R. de Marees van Swinderen, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, kamerheer i. b d van H. M. de Koningin, mevrouw de Marees van Swinderen. generaal-ma joor graaf von der Goltz, gravin von der Goltz, gravin Luiza Welczcck, kolo nel A. van Pant*chu!idzew, comman dant du Sousv monsieur Fenlon Morau, prins Windischgratz, graaf Welczeck, jkvr. gravin Welczeck. madame de Jo- annis jkvr R I. van Swinderen, hof dame honoraire van H. M. de Koningin, H. C. G. baron van Lawick, kolonel der cavalerie, gouverneur der Kon. Militai re Academie, I. L. D. baron Sirterna van Grovestins, ritmeester der huzaren, oud ordonnans-officier van Hare Majesteit de Koningin, graaf Kotzebuc, gravin Kotzebuc, herr vou Bulow-Slolle, Frau von BülowStolle, jkvr. I. G. ba ronesse Sloet van Marxveld, dame du palais honoraire van H. M. de Konin gin, jkvr. mr. J. A. baronesse van Ver- schuer, hofdame honoraire van H. M. de Koningin, mr. D. J. A. baron van I-Ia- rinxma Thoe Slooten, kamerheer 1. b. d. van H. M. de Koningin, Luitenant ter zee der le klasse Jhr. G. A. Berg, Herr Ilauptmann Viebig, Frau Viebig, Gravin Elly zu Dohna Schlodien, Herr Gebhard von der Marwitz. Herr Dr. Max Illgner, Frau Dr. Max lligner, Graaf Carmer, Gravin Carmer, Herr Udo Franck, Frau Udo Franck, Rit meester von Baath, Frau von Baath, Herr von Zastrow, M. de Mier, Esq., Mr. Paul Barrelet de Ricou, baron Jacques Herrv, Herr P. Breycha Zuliany, baron Joaciiim v. Riedesel, Graf Nicola fgnatieff. Herr Walter von Halle, Herr Adolf Langenheim, Hamilton Kerr esq. m.p.; Herr Joachim von Klietzing, Monsieur le pasteur Gounelle, hofpredi ker; Dennis Sephton Dellmer esq.; Adalbert graaf Dohna; luit.-ko!onel R. P. J. van den Berg van Saparoea; kapi- tein-luit. ter zee C. J. baron van As- beck, Herr dr. Hans Stein; Frau dr. Hans Stein; jkvr. A. R. A. H. M. O. ba ronesse van Heeckeren van Keil, hof dame honoraire van H.M. de Koningin; mr. A. baron van Heeckeren van Keil, kamerheer i.b.d, van H.M de Koningin; jhr. mr. L H. van Lennep, kamerheer i.b.d. van H.M de Koningin; jkvr. C. J. baronesse v. Tuyll van Serooskerken, hofdame honoraire van H.M. de Konin gin; S. J. baron van Tuyll van Seroos kerken, kamerheer i.b.d van H.M. de Koningin; R. A. baron van Harden broek van Hardenbroek, groolofficie*- van H.M. de Koningin; baronesse van Hardenbroek van Hardenbroek—Röell: jhr. mr. F Beelaerts van Blokland, ka merheer i.b.d. van H.M. de Koningin, vice-president van den Raad van State; mevrouw Beelaerts van Blokland— Snoeck; jhr. mr. dr. W. F. Röell. ka merhecr i.b.d van H.M. de Koningin; mevrouw Röell—baronesse Sloet van Marxveld. NEW YORK. 29 Dec (D.N B Tijden* de Kerstdagen zijn in dc Vereenigde Staten bij verkeerson gelukken 7S0 personen om het le ven gekomen. Het aantal slachtof fers van auto-ongelukken bedraagt 600. TERRORIST GEDOOD 'HAVANA, 29 Dec. (Ilavas). De politie heeft met revolverschoten den leider der „Jong-Cubancn", Francisco Castels, die twee jaar lang werd gezocht we gens drie ontvoeringen en terroristische aanslagen, o.m. wegen* den bomaanslag op het gebouw van het dagblad El Pais, gedood, toen hij probeerde te ont*nnp- pen uit zijn in een der voorsteden in gerichte wijkplaats. SLECHT WEER HINDERT DE SCHEEPVAART KIEL, 29 Dec. (D.N.B.). De uit het Oostelijk deel der Oostzee en uit de Bothnische golf komende schepen mel den, dat het in dat gebiccl stormt, sneeuwt en hagelt. Eenige een week geleden uit Memel en Finland vertrokken 6chepen zijn nog niet op hun bestemming aange komen. BRITSCH-INÜIË'S GRONDWET Het nationale Britsch-Indischc con gres heeft een motie aangenomen, waarin de nieuwe grondwet voor Britsch-Indië wordt afgekeurd. In een andere goedgekeurde motie wordt cr op aangedrongen, dat men bij dc kro ning van den nieuwen koning geen functies zal aanvaarden. Hierbij werd met nadruk verklaard, dat er geen sprake is van vijandschap of gebrek aan hoffelijkheid jegens de persoon van den koning. HANDELSVERDRAG VERLENGD BERLIJN, 29 Dec. (Ilavas). Het Duitsch-Russiecho handelsverdrag is voor den duur van een jaar verlengd krachtens een protocol, onderteekend door minister Schacht en den leider van de handelsdelegatie der Stfvjet- Unie te Berlijn. GASONTPLOFFING TE VARESE VARESE, 29 Dcc. (Stefani). Een gas ontploffing onder den grond heeft gis termiddag een wilde paniek veroor zaakt op het grootste plein van Varc*c, waar het zeer druk was, daar er week markt werd gehouden. De ontploffing is te wijten aan een breuk in de gas leiding. Het plaveisel werd vernield, zoodat stukken steen in het rond wer den geslingerd. Zeven menschen wer den gedood en velen ernstig of licht ge wond. RAAD VAN HOOGLAND De electriciteitsprijzen ter sprake HOOGLAND, 29 Dec. De Raad der gemeente Hoogland kwam he denmorgen in openbare vergade ring bijeen. De voorziittcr was de burgemeester, de heer L. O. U. I. S. G r i p p e l i n g. Afwezig waren do heeren Smink en Brouwer. Nadat de voorzitter dc zitting mot ge bed heeft geopend, leest de secretaris de notulen van de laatste raadsverga dering voor, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Binnengekomen is een procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvan ger. In kas op 22 December j.l. een be drag 12332.81. Een reclame i.z. schoolgeld wordt ver wezen naar het dagelijksch bestuur. Vervolgens wordt een voorstel van B. en W. tot aanvulling van hot regle ment voor het algemeen Armbestuur van Duist z.h.s. aangenomen. De heer A. Voorburg wordt hierna met algemecne stemmen gekozen tot lid in het armbestuur van Duist. Benoemd wordt do commissie tot we ring van schoolverzuim. B. en W. wordt machtiging verleend tot openbare verhuizing van de straat bermen. Vastgesteld worden de pensioensgrond slagen van den tweeden ambtenaar ter secretarie en den gemeente-arts. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om 200 te voteeren voor het te houden kinderfeest bij gele genheid van het huwelijk van H.K H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. Tot slot wordt nog een wijziging van de begrooting voor den dienst 1936 goed gekeurd. De voorzitter doet verder mede- deeling van een schrijven van de P U. E.M. In dit schrijven wordt o.m. ge zegd, dat de electriciteitstarieven van Hoogland zeer zeker niet te hoog zijn en dat de vastrechtprijs al eens is ver laagd. Enkele leden klagen er nog over. dal het electriciteitsnet te zwaar is en de lampen geregeld defect raken. De heer de Bruin vraagt nadere inlichtingen omtrent onteigening van grond in verband met den aanleg van het Geldersche Valleikanaal. De voorzitter zegt. dat t.z.t. na dere gegevens zullen worden verstrekt, daar nog het een en ander met het Riik moet worden geregeld. Na de rondvraag wordt de vergade ring gesloten. Op ccn na dc oudste ingezetene van Soestdijk, in ruim 100# jarigen ouderdom over# leden SOESTDIJK. De heer A. llilhorst, op één na de oudste bewoner van onze plaats, is in den ouderdom van 100 jnai en acht maanden overleden. Hij wordt in leeftijd nog overtroffen door zijn vriend Gcijtenbeek. die nog een goedo gezondheid geniet en in Januari a s. 102 jaar hoopt te worden. EENHEID DOOR DEMOCRATIE Geachte Redactie, Naar aanleiding van een verslag van de oprichtingsvergadering van E. D. D. (eenheid door democratie) in uw blad van 22 dezer, verzoek ik u plaatsing van het ondervolgendc, waarvoor bij voor- haat mijn dank. E. D. D., verzekerde de spreker van dien avond, ir. Ritmeester, eenige ma len, opdat men het toch maar goed zoude weten, is geboren uit dc extre mistische levensbeschouwingen, als fascisme en communisme. Nu weten nat.-socialisten in Neder land, alg. leider ir. A. A. Mussert, dat fascisme is democratie van hoogere orde. Het is leerzaam te vernemen, dat de democratie van E. D. D. tegen' deze democratie van hoogere orde scherp stelling neemt. Hoe E. D. D. staat tegenover het com munisme, is uit uw verslag niet kunnen blijken. Misschien krijgen wij dat in een der volgende vergaderingen ook eens te hooren? Dat zou, zoo mogelijk, nog leerzamer kunnen zijn voor politieke analphabetcn. Achtend, II. HOGEWIND—SPRUYT. Geachte Redactie, Ik dank u voor uwe vriendelijkheid mij in de gelegenheid te stellen bij het ingezonden stuk van mevrouw Hoge- wind eenc toelichting te kunnen ver schaffen. Mevrouw Ilogewind verkeert, in dc meening, dat fascisme is: democratie van hoogere orde. Ten einde de hoogte dezer orde zuiver te kunnen bepalen vermeld ik hieronder den aanvang van eene circulaire, welke door E. D. D. in Amsterdam verspreid wordt. Ook gij een gevangene in Uw huis. Onlangs heeft men in de dagbladen kunnen lezen, dat de Nationaal-Socialis- tische Partij in Duitschland sinds eeni gen tijd bezig is maatregelen te treffen ten einde de bevolking geheel onder hare contróle te krijgen. Over elke 40 tot 60 huisgezinnen wordt een zgn. blok- leider gesteld, die moet waken voor de lichamelijke en politieke gezondheid van zijn blok. Deze maatregelen betcekenen dus, dat dc Duitsche burger nu ook het laatste beetje vrijheid, dat hem nog was gela ten, zal gaan verliezen. Immers in al zijn doen en laten, tot in zijn eigen huis toe, zal hij voorlaan kunnen worden nagegaan door een functionnaris van de Nazi-Partij, wiens taak het is er voor te zorgen, dat hij gedwee in het gareel blijft loopen en die hem onge twijfeld bij de geheime Staatspolitie zal moeten aangeven zoo hij eens weerbars tig mocht zijn. Men zal voorlaan ook in zijn huiskamer moeten fluisteren als men zich eens vrij ui! wil spreken. Ziehier het onvermijdelijke gevolg van het staats-absolutisme, dat wij beden ten dage onder de namen van Natio- naal-Socialisme, Fascisme cn Commu nisme in Duitschland, Italië en Rus land kunnen aanschouwen. Alles en iedereen moet ondergeschikt zijn aan don Staat of beter gezegd aan dat klei ne deel der bevolking dat zich van de machtsmiddelen heeft meester ge maakt. De burger moet een willoos werktuig zijn in handen van den macht hebber: om dat le hereiken wordt hij geestelijk en lichamelijk geknecht. En aangezien niet verwacht kan worden, dat ieder daarin voetstoots zal bewilli gen is de machthebber gedwongen zfjn toevlucht te nemen tot een uitgebreid stelsel van spionnage en verklikkerij om de onwilligen op te sporen en des- eewcnscht onschadelijk ie kunnen ma ken. Ook in ons land zijn er groepen: de Natinnaal-Socialisten en de Commu nisten. die ons met het staats-absolutis me willen zegenen. Wij kunnen Mevrouw Ilogewind ver zekeren. dat Nederland van deze demo cratie van hoogere orde niet gediend is. De Nederlandsche Beweging voor Een heid door Democratie zal het Nationaal- Socialisme. door Mevrouw Ilogewind ten onrechte voor Fascisme aangezien, evenals het Communisme hier fe lande ongetwijfeld overwinnen Wii zullen on vermoeid doorgaan de politieke anal- phabpfon. waarvan Mevrouw TTogewind «preekt, heter in te lichten en raden haar aan onze geschriften steeds nauw gezet fe lezen. Tr W. RITMEESTER. Secretaris van de Nederland sche Reweging voor Eenheid door Democratie, Stationsstr. 16 Utrecht OMREKENINGSKOERSEN 28 'ec 29 ec Q °7 8.98% 0.73.50 0.73.52» Parijs 8.5H3/g 8.5.5 30.H2 30.85 ZOrich 42.00 42.01 Kopenhagen 40.10 40.10 Oslo 45.15 45.10 46.30 46.30 New York 1.82 1.823/4 Praag 6.4-1 6.43 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3