KORENMOLEN IN BRUIDSTOOI OPLICHTING Mr.H.Jelgerhuis Swildensf De auto van den Chr. Padvinders Auto met vijf jongelieden te water Gebruik afkomstig uit de Zaanstreek Brievenbesteller in het complot Luchtwaardigheid der K.L.M. -vliegtuigen handelsreiziger Klap van een molenwiek opgeloopen UIT DE STAATSCOURANT Indische gasten van „Oost en West" Toogdag te Amsterdam Een gouden koets van brood Mishandeling van een leerling ZIJN KLEINKIND VERMOORD 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1936 Oude molen te Loosduinen op karakteristieke wijze versierd 's-GRAVENHAGE, 28 December. In 1925 heeft de gemeente 's-Uraven- Jiage den molen „de Korenaer" te Loos duinen aangekocht, teneinde de/.on in stand te houden. Deze molen, ook wel genaamd de Prins Mauritsmolen, da teert van 1721. Hij is thans aan A. Bee kenkamp verhuurd, die hem met be hulp van den molenaar Z. Merkesteyn in bedrijf houdt. Na ingewonnen advies bij het bestuur van de vereeniging „De Hollandsche Molen", is van gemeentewege naar aan wijzing van den heer P. Boorsma te Koog a.d. Zaan, conservator van het Molenmusetim en secretaris van de Ver- ecniging „De Zaansche Molen", aan den molen, door bemiddeling van de ge broeders Ilunlage, molenmakers te Zaandijk, de origineele bruidstooi aan gebracht. Deze wijze van versiering is een zeer oud gebruik, dat thans slechts zelden en dan hoofdzakelijk in de Zaanstreek, nog werd toegepast. Ter gelegenheid van het vorstelijk hu welijk heeft het gemeentebestuur ge meend den molen op een karakteristie ke wijze te moeten doen versieren. Daarmede is tevens een oude traditie in eere hersteld. De wieken zijn doorvlochten met de hoofdzeilen en de reservezeilen Waar deze elkaar ontmoeten, is als afsluiting het vierkante raam geplaatst. In den Jinker- en rechterbovenhoek is een hart (symbool van de liefde) aangebracht, terwijl in den linker- en rechterbene denhoek een ring (symbool van de trouw) is gpplaatst. Dc bazuinblazers boven op en aan de wieken verkondigen do faam (de bood schap) naar buiten uit (dus de wereld jn). Boven de kap rijst de zon (geluks zon). Aan de snoeren hangt zoowel ter lin ker-, als ter rechterzijde een ring met pijlen doorkruist (symbool van Amor), daaronder een hart. daaronder de zon, die naar men hoopt voor de ge huwden figuurlijk en letterlijk zal schijnen, daaronder de bruidskooi of bruigomshuis (links) en het bruidshuis (reciits). De bedoeling van deze voor stelling is. dat door het huwelijk het vrijgczcllenleven wordt gekooid, terwijl tevens hiermede de huwelijkstrouw is gesymboliseerd. Daaronder hangt een Oud-Hollandsche kroon. Deze kroon heeft velerlei bet eekenis, doch de ^sym bolische hoofdgedachte is dat de Kroon in donkere tijden licht zal brengen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de stand der wieken „vreugde" beteekent. Dat dit een vreugde van belang is wij zen de gedeeltelijk weggenomen roebor- ïden aan. Het spant-van dennegroen, gespan nen tusschen de beide wieken, dient al leen om het bord „J.B." te dragen. De molen kan in feeststand niet braaien. Op de kap mag uitsluitend de natio nale vlag worden geplaatst. Een molenaarsknecht uit dc Zaan- ftreek heeft dit werk uitgevoerd. Firma te Liverpool, die sweepstake uitschreef, benadeeld ROTTERDAM, 28 December. De rechtbank te Rotterdam heeft heden vonnis gewezen in de zaak van den 26- jarigen J R. de J., zijn 27-jarige vrouw I. S. de J—P. en den 25-jarigen bric- .venbesteller M. van der Z Zij hadden terecht geslaan wegens oplichting van een firma in Liverpool, welke firma een sweapstake uitschreef op paardenrennen. De eerste verd. en zijn vrouw luister den naar de radio cn zonden dan de uitslagen op in enveloppen, die door den postambtenaar tevoren waren afge stempeld, opdat de indruk gewekt zou worden dat de brieven waren afgezon den vóór de rennen waren gcloopen. zooals voorschrift was. De brievenbesteller zorgde dat de brieven in de postzak kwamen. J. de J werd veroordeeld lot één jaar gevange nisstraf. met aftrek van de voorloopice hechtenis, zijn vrouw tot vier maanden gevangenisstraf en de brievenbesteller M. van der Z. tot zes maanden gevange nisstraf. waarvan twee maanden voor waardelijk De voorloopige hechtenis werd in mindering gebracht. HANDELSREIS EGYPTE De Nederlandsch-Egyptische Kamer van Koophandel brengt Ier kennis, da haar secretaris, de heer E. J- W. Scheurleer, begin van het laar 1J« wederom eene handelsreis naar Egyp e zal maken, teneinde de reeds bestaa de handelsbetrekkingen te verstevigen, nieuwe relaties aan te knooppn. marw rapporten uit te brengen, dan wel nu zondere opdrachten uit te voeren. In verhand hiermede zal de Serre a- ris gedurende de eerste twee wpk van de maand Januari 1987 gaarne ge interesseerde firma's ontvangen ter n spreking van eene evcnfuee'e beharti ging hunner belangen in Egvpte. Met ingang van 1 Januari a.s. zal n Secretariaat der Kamer haar kantoor houden in de Molenstraat 15a te s-Gra- venhage. Bekend magistraat in Indic s-GRA\ ENHAGE, 28 December. In dij na 68-jarigen ouderdom is heden te s-Grovenhage overleden, mr. H. Jelger- huis Swildens, oud-lid van den Raad van Neder la ndsch-Indië. oud-president van de beide Ilooge Gerechtshoven in Xederlandsch-Indic, en oud-president van het Algemeen Suikersvndicaat in Ned Indië. De thans ontslapene werd geboren te 13 Februari 1S69 en trad in 1 oJi in Indischen dienst. Na verschil lende betrekkingen te hebben vervuld ?oLde rorbforlijkc macht werd hij in 1897 benoemd tot substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Soerabaja In 1900 volgde zijn benoeming tot lid van dicnzelfden Raad en in 1903 die tot griffier van den Raad van Justitie te Rata via. [n 1909 werd mr. Jclgerhuis Swildens griffier van het Hoog Gerechtshof in Nederlandsch-Indië, om in 1912 de func tie te gaan bekleeden van lid van den Raad van Justitie te Batavia. In 1916 volgde zijn benoeming tot raadsheer in hel Hoog Gerechtshof van Nederlandsch Tndië. van welk college hij nog hetzelf de jaar president werd. Bij Kon. Be sluit van 24 Februari 1921 werd de thans overledene benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië. Twee jaar later werd hem op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst Mr Jelgerhüis Swildens was ridder in de orde vanden Nederlandschen Leeuw De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal geschieden Donder dag a.s te half drie op Oud- Eik en Duinen. De bewijzen voor dc F 36 en F 22 geschorst Naar aanleiding van bij de betrokken regeeringsinstanties binnengekomen vragen omtrent de in een deel der pers lot uitdrukking gekomen ongerustheid ten aanzien van de luchtwaardigheid van K.L.M.-vliegtuigen. wordt ons van officieele zijde het volgende medege deeld. Bij een der gebruikelijke inspecties van de K.L.M.-vliegtuigen is herstelling van de motorophanging van het vlieg tuig type F. 36 noodig gebleken. Aange zien deze ophanging bij het type F. 22 van soortgelijke constructie is, werd het wen6chclijk geoordeeld, ook de vliegtuigen van dit type in het bijzon der op dit punt aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Op grond van het bepaalde in art. 92 van de Regeling Toezicht Luchtvaart heeft de rijksluchtvaartdienst dc bewij zen van luchtwaardigheid voor de beide vliegtuigen van dit type ge schorst. aangezien er in den zin der desbetreffende bepalingen van de bo vengenoemde regeling twijfel was ge rezen aangaande dc luchtwaardigheid. De genomen maatregelen berusten ijgevolg on de duidelijk sprekende be palingen van de R T.L., zijn dus in geen enkel opzicht van verontrustend karakter en dragen evenmin een aan wijzing in zich van een minder goed functioneeren van den techniöchcn dienst van de K.L.M. A.V.R.O. ZENDT DÉFILÉ UIT Dinsdagavond om 10.00 uur zal de A.V.R-O. eenige momenten uitzenden van het défilé voor het Prinselijk Paar. dat dien middag in Den Haag gehouden zal worden. Het wegnemen van achter» leuning en zitkussens van de achterbank 's-GRAYENHAGE, 28 Doe. Gedu rende de laatste anderhalf jaar bereik ten de K.N.A.C. herhaaldelijk klachten van handelsreizigers, die in hun auto's koffers inhoudende monstercollectie's, stalen en dergelijke vervoerden en dan wegens overtreding der motorrijtuigen belastingwet aangehouden cn bekeurd werden. Dc fiscus bleek zich namelijk op het standpunt te stellen, dat hij die b.v de achterleuning en de zitkussens van de achterbank uit zijd auto verwijdert 0111 in de aldus ontstane ruimte koffers te vervoeren daardoor zijn auto wijzigt in een vrachtwagen cn alsdan komt te vallen in het hoogere tarief der motor rijtuigenbelasting. De K.N.A.C. heeft toen in een proef proces dat in Mei j-1. voor den politie rechter te Roermond werd gevoerd, een vrijspraak bereikt. In de directie Groningen word ech ter nog steeds in dergelijke gevallen proces-verhaal opgemaakt, zoodat de K N.A.C. besloot ook hier een proefpro ces uit te lokken De behandeling daar van had dezer dagen plaats voor den politie-rechter te Groningen. De politie-rechter sprak den verdach te vrij o.a. op de overweging dat het enkele verwijderen van achterleuning en zitbank een personenauto niet van karakter doet veranderen cn zeker niet maakt tot een bestel-auto. De K.N.A.C. vertrouwt dat zij door het uitlokken van deze beide proefpro cessen thans heeft bereikt, dat over het geheel land een uniforme interpre tatie der wet cn van de resolutie zal worden gevolgd en dat dergelijke be keuringen als waarvan hier 6prake is, voorgoed tot het verleden zullen be- hooren. Molenaar aan dc gevolgen overleden VEGHEL, 2S December. Heden middag is nabij hel Yorstenbosch al hier, een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 35-jarigen molenaar het leven heeft gekost. De molenaar A. 's Molenaars beklom den heuvel, waarop zijn molen staat. Toen de man bij den molen was geko men. kreeg hij een klap van een der wieken tengevolge waarvan hij naar beneden stortte en .op den straatweg terecht kwam. Hevig bloedend werd 's M. zijn wo ning binnengedragen, waar hij korten lijd later aan zijn verwondingen be zweek. TUSSCHEN DE BUFFERS BEKNELD VARSSEYELD, 2S Dec. Vanmiddag omstreeks vier uur geraakte dc waag- meester H. W. Janssen uit Varsseveld bij het rangeeren van een wagon met kalveren, bekneld tusschen dc buffers van twee wagons. Zijo verwondingen waren van dien aard. dat hij eenigen lijd na het ongeluk overleed. BRAND IN TRAMWAGEN AMSTERDAM. 28 December. Op de Rozengracht geraakte vanmiddag oen tramwagen van lijn 17 in brand, door dat kortsluiting ontstond in eon kabel an de schakelkast. De brandweer was het vuurtje spoe dig meester met behulp van een blusch- apparaat. Do schade is gering, hel tramverkeer ondervond eenige stagnatie. Onderscheidingen Bij K. B. van 15 December 1936 is aan t- Chr. J. Haffmans, bankier te Venio, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken: ridder der orde van den Heiligen Grcgorius den Groote van den Heiligen Stoel. Bij K. B. van 23 December 19u6 is be noemd lot olficier in de orde van Oran- je-Nassau, pater dr Cyprianus O.C. (in de wereld A. J. Verbeek), oud-provin- riaal van de Noderiandsche Provincie der Orde Carmelieten te Oss- Bij K. B. van 21 December 193G is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-modaille. in brons, nan: H. Vermeulen, arbeider in diensi van de familie de Geer van Oudegein, Jutphaas. Bij K B. van 21 December 1936 is be noemd lot ridder in de orde van Oranje- Nassau Th. II Maan, directeur der v V Limburgse he Kolen Groothandel .Noord-Holland", te Amsterdam. Bli K. B. van 24 December 1936 is toe gekend de aan de orde van Oranje- \a.sau verbonden cere-medaille in zil- aan: H. A. Korthals te Dordrecht. d. K. van 15 December 1936 is toege kend de aan de orde van Oranie-Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan E. Medoma, chef van de afdeeling bak kerij van de vereeniging „Tol Christe lijke Liefdadigheid" te Wagenborgen, gemeente Termunten, Bij K B van 1 Augustus 1936 ls aan kapitein ter zee B P. van de W ete- biigenaamd De Rooli vergunning verleend tot bet nannemen van liet onioteoken van commandeur der orde Nirhan-Iftikhar van Tunis, hem Zijne Hoogheid den BciJ van Tunis geschonken. rlen ring vei1 Binnenlandsche zaken in 19 December 1936 is aan mejuffrouw'a" 'f. c'Rinnooy" commies hij bet departement van binnenland sche zaken, op haar ™rzoek. mctf -1"; gang van 1 Februari 1937 eervol ontslag als zoodanig verleend. Zeedienst Bij K. B. van 24 December 1936 is met ingang van 30 December 1936: aan den luitenant ter zco der 2c klas se S. de Waal, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is hij benoemd tot luitenant ter zee der 2e klasse bij de Koninklijke Marine- Reserve. Landbouwhoogeschool Bij beschikking van don minister van Landbouw en Yisscherij is voor het tijdvak van 1 Januari 1937 tot 1 Januari 1938 wederom benoemd lot tijdelijk as sistent aan dc Landbouwhoogeschool te Wapeningen, dr. R. D. Crommclin, al daar. Beursvacantie De Minister van Financiën beeft be paald, dat op Donderdag 31 Deccmbei 1936 en op Zaterdag 2 Januari 1937 do beurzen voor den geld- en fondsenhan del zullen zijn gesloten, alsmede dat die dagen voor de geldlecningen, als be doeld in afdeeling 5 der beursvoor- schriftcn 1911, niet als werkdag zullen worden beschouwd. Ned. ZuivebCentrale De Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft benoemd tot secretaris van de afdeeling Zuivel der stichting Neder- landscbe Zuivel-Centrale, te 's-Graven- hage, den heer P. C. Minderhoud te 's-Gravcnhage. DE „KWAK" NAAR INDIË AMSTERDAM, 28 December. Woens dagmorgen 30 December a.s. zal het K.L.M.-vlicgtuig „Kwak" van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit toestel bestaat uit de heeren J. J. Abspoel (gezagvoer der). II. J Scholtmeijer (2e bestuurder), J. M. de Jonge (werktuigkundige), C. van Brugge (radiolelegrafist). De post met dit vliegtuig moet uiter lijk morgen, Dinsdagavond te Amster dam zijn. Deputaties der Indische vorsten aan een rijst» tafel verecnigd 's-GRAVEN'HAGE, 28 Dec. Het hoofdbestuur der Kon. Ycreeniging „Oost cn West" ontving hedenavond de te 's-Gravenhagc verblijf houdende de putatie*, herwaarts gekomen om het vorstelijk huwelijk op 7 Januari e.k. bij te wonen, aan een „rijsttafel" in het gebouw „Persinggahan" (tehuis voor Ncderl.-Indische bedienden, van Boctzc lacrlaan 2). Persinggahan. een instelling, welke door Oost en West in het leven is ge roepen. is eigenlijk Indisch territorium, en een rijsttafel i* een specifiek Indi sche maaltijd. Vandaar dat het hoofd bestuur het denkbeeld opvatte om op deze intieme wijze de Indische delega ties een attentie te bewijzen, welke door de liooge gasten zeer gewaardeerd werd. De algm. voorzitter der vereeniging, de heer R. Zuyderhoff, stelde tijdens het gastmaal de gebruikelijke feest dronken in. Het samenzijn had een bij zonder geanimeerd verloop. Afdeeling Amsterdam der N.C.V.P. met 12 groepen uitgebreid Door do oprichting van de Amst. Chr. Ver. v. Padv. heeft de voorzitter der N.C.V.P., 1)6. W. M. A. Kalkman, een samengaan mogelijk gemaakt van de reeds bestaande C.J.M.V.-groepen met dc groepen van do landelijko Federatie van Vicrkantsgroepen. Zoowel dc oude namen C.J.M.V.-groepen als dc Federa tie zijn thans opgeheven. Do nieuw aangesloten padvinders zijn in 12 groepen ingeschreven en tellen 465 leden. Dit beteekent een belangrijke aanwinst voor dc afdeeling Amsterdam van de „Ned. Padvinders", waar alleen het aantal Chr. padvinders thans reeds naar de 1000 loopt. Deze nieuwe samen smelting zal het voor de jongens mo gelijk maken deel te nemen aan do in Juli en Augustus te houden Wereld jamboree. Evenals vorige jaren organiseert dc N.C.V.P. op den a.s^ Nieuwjaarsdag dit maal te Amsterdam weer een grooten toogdag voor haar leden uit N.-Hoiland, Z. Holland cn Utrecht. Verwacht wordt dat aan dezen dag ongeveer 1500 pad vinders zullen deelnemen. De dag begint om 11.30 uur met een wijdingsdienst in de Nieuwo Kerk op den Dam, welke door de Ned. Chr. Ra dio Ver. zal worden uitgezonden. In dezen dienst hoopt Ds. W. M. A. Kalk man, de voorzitter der N.C.V.P. voor te aan. Het Chr. Gemengd Zangkoor „Can tate Dominum" o.l.v. Piet van Egmond Jr., organist van het Concertgebouw, verleent zijn medewerking. De bekende organist van de Nieuwe Kerk, Henk Loohuis, zal het orgel bespelen. Na den dienst vindt er in de groote zaal van Restaurant „Krasnapolsky" een broodmaaltijd plaats, waarna een propagandamarsch door de stad ge maakt zal worden. Vervolgens vinden er Welponspolen plaats, terwijl dc Verkenners cn Voor trekkers een oefening in dc oude bin nenstad zullen houden. Het einde van den dag zal een in drukwekkende verrassing zijn, welke zeer zeker in den geest van de jongens zal vallen. 's-GRAVENTIAGE, 28 December. De heeren G. J. G. Th. Wanders, be drijfsleider bij de N.V. Electrische Luxe broodfabriek Carels te Haarlem en W. J. Bruggeman, bakkerspatroon te Haar lem, hebben hedenmiddag in het Kon Paleis Noordeinde aangeboden een voor het prinselijk bruidspaar door genoem de heeren vervaardigde „Gouden Koets", geheel naar model samengesteld uit stukjes luxe brood. Onder de vele ge schenken. die het bruidspaar in ont vangst heeft te nemen, is deze brood koets wel een zeer origineel. Zelfs twee kussens op de zitting waren niet verge ten. Ze droegen de letters J. B. De beide vervaardigers zijn ter aan bieding van hun geschenk in het ge bouw der secretarie ontvangen. MEDENEMEN VAN DUITSCHE BANK BILJETTEN EN SPECIE NAAR DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE. 28 December. De Nederlandsehe Kamer van Koophan del voor Duitschland te 's-Gravenhage deelt mede: Tengevolge van nieuwe bepalingen der „Reichsdevisenstelle", is de invoer van Duitsche bankbiljetten in het reis verkeer zonder toestemming geheel ver boden, cn wordt bet bedrag, dat door buitenlanders in den vorm van specie zonder vergunning mag worden mede genomen, beperkt tot rm. 30,—. Buiten landers. die deel uit maken van de be manning van binnenvaartschepen, mo gen slechts tot een bedrag van RM. 10,— aan Duitsche specie mede brengen. Het bedrag, dat grensbewoners in Duitsche specie mogen medebrengen, mag niet alleen voor reis-, doch ook voor andere doeleinden in het kleine grensverkeer worden gebruikt. De door buitenlanders medegebrachte Duitsche specie mag tot een bedrag van RM. 30,— in de „grenz-bescheinigung" worden opgenomen. Belanghebbenden kunnen de uitvoe rige bepalingen door bemiddeling der Kamer bestellen. Boete en voorwaardelijke ge* vangenisstraf aan een onderwijzer opgelegd AMSTERDAM, 2S Dec, Eon Jeug dige kweekeiing-onderwijzer stond van daag voor den politierechter terecht, verdacht van mishandeling van een der leerlingen van de bijzondere school, waaraan hij werkzaam is. Als eerste getuige hoorde de politie rechter den hoofdonderwijzer. „De leerling schreeuwde erg, maar uiterlijk was er verder niets aan hem te zien', meende het hoofd der school, din zich na het relletje met do zaak bemoeid had. „U hebt niet erg goed gekeken, ik lees hier In het rapport van den dokter, dat do jongen een blocdbuil op het hoofd en bij een der oogen had, ook had hij blauwe plekken op rug, borst cn armen", merkte de politierechter op, Het jongetje, dat een pak slaag had opgeloopen, kwam voor het hekje om zijn lezing van het geval te geven: „We speelden' in een portiek van do school, 't Was nog voor schooltijd en we deden heclemaa! geen kwaad „Meester G. maakte een aanmerking, maar ik zei" aldus deze twaalfjarige getuige „wat er buiten de school ge beurt gaat u niet aan". Ik kreeg strafregels cn om twee uur moor-t ik In zijn klas komen. Hij dacht dat 'k hem uitlachte en toen sloeg hij me op 't hoofd, terwijl hij riep: „Op je knieën, anders sla 'k je dood". Rechter: En je hebt de prullcmand niet gegrepen? En je hebt niet ge schopt? Neen. Verd. komt dan voor hot hekje. U wordt van mishandeling beschul digd. Dat is waar. maar ik deed het niet opzettelijk. De jongens zoo vertelt hij waren aan 't spelen in ccn por tiek. Verd. had herhaaldelijk gewaar schuwd dat ze stil moesten zijn. Ten slotte had hij den jongen 150 strafregels opgegeven, maar veel lust om kalm te zijn bleek hij nog niet te hebben. De onderwijzer ontbood hem in zijn klas,, daar was de jongen weer brutaal en riep: „Mannetje, je moet je handen thuishouden, m'n vader komt op school". Verd. had hem gelast het lokaal te .crlatcn, dit gebeurde echter niet. In tegendeel. De jongen greep een prulle- bak om zijn onderwijzer te lijf te gaan. „Er zijn toen eenige klappen geval len". gaf verd. top De officier mr. Bosch meende, dat een strenge straf diende te worden op gelegd. Spr. rcquircerde twee maanden gevangenisstraf. De politierechter Mr. N. Muller over woog, dat do jongen den onderwijzer had geplaagd en brutaal had geant woord. Verd. is echter bulten zijn tucht recht gegaan. Wegens- mishandeling \eroordeolde dc politierechter hom tot 25.— boete subs. 15 dagen hechtenis èn een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen met een jaar proeftijd. DE GESTRANDE SCH. 266 NOG NIET VLOT ROTTERDAM. 28 Dcc. Vannacht hebben de sleepbootcn „Maas" en „Hoek can Holland" van L. Smit en Cos ber gingsmaatschappij, echter zonder eenig succes, gepoogd, de gestrande logger Sch. 266 vlot te krijgen. Ook het ber gingsvaartuig „Meermin" was ter assis tentie aanwezig, terwijl dc bok „Kolos sus" zich onderweg bevindt om even tueel te trachten het schip te lichten. Vanmiddag zullen, naar men hoopt met heter resultaat, nogmaals pogingen in het werk worden gesteld de Sch. 266 vlot te brengen. Eigenaren van het schip zijn Pronk en De Ruiter uit Scheveningcn, respectievelijk schipper en stuurman an het vaartuig. RESTITUTIE OP GRAANVOORRADEN s GRAVENIIAGE, 28 Dec. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt, zal in den loop van de volgende maand ccn regeling in werking treden krach tens welke onder zekere voorwaarden restitutie wordt verleend op voorraden tarwe, rogge, niais, gerst en haver, in dien do monópoiieprijsverschillen op deze granen worden verlaagd. I)e resti tutie wordt verleend aan daartoe bij ministerieele beschikking aangewezen importeurs van die granen. Tegelijkertijd wordt een regeling ge troffen voor restitutie van bepaalde hoogmolenbedrijven op hun voorraden tarwe tarwebloem tarwemeel en tarwc- afvallen indien de monopoliewinst op tarwe wordt verlaagd voorzoover deze verlaging niet samenhangt met oen op heffing van de zgn. bonificatieregeling met de hoogmolens. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere bijzonderheden wenden tot de Nederlandsehe Akkerbouw-Centrale te 's Gravenhage. Tevens vernemen wij dat het in het voornemen ligt de restitutieregeling op voorraden geleidelijk uit te breiden tot andere groepen van belanghebbenden cn eventueel tot andere producten. Te gelegener tijd zullen daarover na- cfere mededeelingen worden gedaan. VERBINDEND-VERKLARING OVER- EENKOMST BAKKERIJ-BEDRIJF 's-GRAVENHAGE, 28 Dcc. Naar wij van bevoegde zijde vernemen be staat hii den minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, in overeen stemming met den ministerraad, be zwaar om de ondernemersovercenkom- sten voor het bakkerij-bedrijf te Rotter dam en Amsterdam, welke minimum prijs regelingen inhouden, verbindend te verklaren. Wel heeft de minister de overtuiging verkregen, dat de verhou dingen in dit bedrijf veel te wenschen overlaten en dringend verbetering be hoeven. Vandaar, dat in voorbereiding zijn maatregelen, die de onbeperkte vestiging van nieuwe bakkerepatroons aan banden leggen. Vertrouwd wordt, dat hierdoor gelei delijk de gewenschte verbetering zal worden verkregen. Nadere mededeelin gen omtrent een en ander zijn spoedig ie venvachten. Allen, hoewel met moeite, aan den kant gekomen GRONINGEN, 28 Dcc. Op den avond van den Tweeden Kerstdag te omstreeks negen uur, is een personenauto, komen de uit Uilhuizormeoden, waarin vijf jon gemannen gezeten waren bij Znndcvvcer onder Uithuizen in het Boterdiep gere den. I>e bestuurder van do auto, dc ne gentienjarige P. B.. heeft blijkbaar een bocht in den weg Ie laat opgemerkt en toen inplaats van tc remmen het gas pedaal gebruikt met bovengemeld ge volg. Gelukkig zijn alle inzittenden, zij het dan ook met veel moeite, aan den kant gekomen. De negentienjarige J. Allers lim, die er nis eerste in slaagde uit de auto te komen, heeft zich hierbij vooral kranig gedragen. Hoewel hii tengevolge van een wonde aan het achterhoofd veel bloed verloor, «daagde hij er in de vier andere inzit tenden allen op het droge tc brengen. Deze jongeman was echter zoo over- tuur geraakt, dat hij op advies van den te hulp geroepen geneesheer niet mocht worden vervoord. flii was er vanmorgen iets heter aan toe. De auto is Inter door een kraanwa gen gelicht. Tien jaar gevangenis» straf gcëischt DEN BOSCH, 28 Dec. In hooger be roep werd voor het Hof behandeld de strafzaak tegen R. W. uit Wellertooi, die op 5 Januari 1936 aldaar opzettelijk een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht. dat van zijn dochter was, van het leven heefLheroofd. W. had net kind proppen watten In mond en neus geduwd en heeft het daar na de keel dicht geknepen. Het kind ls door verstikking om het leven gekomen. Door de rechtbank te Den Bosch Is W. voor dit feit veroordeeld tot zes jaren ge vangenisstraf. Zoowel verdachte als de officier van justitie hebben tegen dit vonnis hooger beroep nangefeekend. De behandeling van deze zaak ge schiedde met gesloten deuren. De advocaat-generaal heeft tegen W. een gevangenisstraf van tien jaar ge- eischt. INBRAAK IN EEN KERK OLDEBROEK, 28 Dcc. In den afge- foopen nacht is ingebroken In dc Ned. Hervormde kerk alhier. )c koster vond vanochtend de deur aan dc achterzijde van dc kerk open. Bij onderzoek bleek liet slot van de brand kast, welke in dc consistoriekamer staat, te zijn uitgeboord. Dc inhoud was ver dwenen. Vermist wordt ongeveer hon derd gulden, zijnde de opbrengst van de gehouden collectes tijdens dc Kerstda gen. „VOLKSONDERWIJS" In de vergadering van liet hoofdbe stuur van „Volksondcru ijs" werden tot leden van het dagclijksch bestuur, dat op 1 Januari a.s. in functie treedt, ge kozen de heeren Dr. M. W. Marsman (la voorzitter), N. Kropveld (2e voorzitter), J. van Dijke (alg. secretaris), Dr. F. W. Bonnet (alg. penn.) en R. J. Smit (alg. secundus). Het kantoor van „Volksonderwijs" blijft gevestigd Alex. Boersstraat 13, Amsterdam-Zuid. PAARDEN OP HOL 's-GRAVENHAGE, 28 Dcc. Heden middag omstreeks half vier reed een twee-span voor een brik van het Ko ninklijk Staldepartement door het Noordeinde, toen de paarden schrokken van een motorrijder, die met open knal- pot langs de brik reed. De heide paarden sloegen op hol, doch de koetsier wist door handig ma noeuvreeren ernstige ongelukken te voorkomen. Dc paarden bot6ten tegen een auto en vielen op straat Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Echter werden de paarden gewond en Je auto beschadigd. BEURS GESLOTEN OP 7 JANUARI AMSTERDAM. 28 Dec. Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam brengen ter algemeenc kennis, dat op Donderdag 7 Januari a.s. de beurs van koophandel niet zal worden gehouden. GYMNASTIEKUITVOERING IN DEN DIERENTUIN 's-GRAVENHAGE, 28 December. Door de 's-Gravenhaagsche Damesgym- nastiekverecniging „Ilygiea" werd in do groote zaal van den Dierentuin, welke nagenoeg geheel gevuld was, het kijk spel „Hallo, ga je inec naar het feest", onder regie van den heer L. P. Trouw opgevoerd. Do» muziek van dit spel, waaraan een voorspel vooraf ging, is van mevrouw J. Brouwer— van Zanten en mcj. Z. de Groot. Voor de begelei ding zorgde een uitstekende orkestje onder leiding van den lieer John Beek. Het geheel, dat onder leiding van den heer W. Boer stond, ontlokte herhaalde lijk spontaan applaus van de talrijke aanwezigen. IN EEN RUIM GEVALLEN AMSTERDAM, 28 December. Aan de Borneokadc is een 5G-jarige arbei der in het ruim van oen schip gevallen. Met een gecompliceerde beenfractuur is hij naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis vervoerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7