VAN DAAL P.F.A.V.DAAL HULPVERLEENING AAN SPANJE TALRIJKE DOPPEN 4 FL. BORDEAUX/" 5.- Aanbieding nationaal huwelijksgeschenk VAN 2 JANUARI AF L. A. Houbaer Dat kan alleen LAATSTE BERICHTEN Een dreigende toestand? VOOR OUDEJAARSAVOND ,,D' ARNHEMSCHE POORT" Mr. L. J. A. Trip houdt een rede REEDS VERLAAGDE PRIJZEN wereuh;ehevren VRIJWILLIGERS: EEN NETELIG VRAAGSTUK KAPELWEG 58 TELEF. 690 De Spaansche burgeroorlog Links beweert Villa Nueva de la Canada te hebben veroverd HUISZOEKINGEN in Finsche legatie Roemeensch-Russisch grensincident VON PAPEN TE BOEDAPEST Ch. Vieux Mouchet 29 Glos Haut Jaugue 28 HautSaint Georges 26 Des Tours 26 HANDEL MET DE DUITSCHERS Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 Fa. Langestr. 62-66 Amersfoort Met spanning wacht men op Berlijn's ants woord nopens de niet inmenging TEN aanzien van hei standpunt, het welk Duitschland zal innemen met betrekking tot de nota's, die de F ranse he en Engelsche ambassadeurs te Berlijn hebben overhandigd en waar in Engeland en Frankrijk aan de hand doen een /.es-mogendheden-verdrag (met inbegrip van Duitschland Italië. Rus land en Portugal) te sluiten, teneinde te voorkomen, dat de vrijwilligers in nog grooter getale zich naar het Spaan sche strijdtooneel hegeven is noa niets met zekerheid hekend Moet gerekend worden met een hotte afwijzing? Ken ners van den toestand zijn niet ge neigd deze vraag bevestigend te heant woorden veeleer nemen zij aan. dat Berlijn zijn principieele instemming zal betuigen met een verscherpt embargo ten opzichte van Spanje: zelfs verluidt reeds hier en daar. dat Duitschland er accoord mee kan gaan. dat alle buiten landsche strijders en agenten tot den laatsten man uit Spanje worden geëva cueerd. al zal de practische verwezenlij king van een dergelijk programma heel wat voeten in de aarde hebben. Voor- loopig is de toestand echter nog van dien aard van Duitscho zijde wordt dit openlijk toegegeven dat Duit- 6chers op het oogenblik zich bij hon derden naar Spanje begeven. In de Duit6che pers worden de bezwaren van buitenlandsche zijde tegen dezen vorm van interventie weggeredeneerd door erop te wijzen, dat Rusland het nog veel bonter maakt. Ook Frankrijk wordt voor de voetengoworpen.dat het steeds partij heeft gekozen voor het roode Spanje, dat met behulp van zijn naar Parijs gezonden goud op groote schaal recruteeringen organiseert en oorlogs materiaal koopt. De vraag i6 inmiddels of Duitsch land de Fransch Duitsche nota nog voor Nieuwjaar zal beantwoorden Hit- Ier wordt n.l. vandaag, den dag, waar op de staatsbegrafenis van General- oberst Von Seerkt plaats vindt, te Ber lijn verwacht. Men mag aannemen, dat deze gelegenheid zal worden aangegre pen om besprekingen te voeren ter voorbereiding van het antwoord aan Londen en Parijs. Een voorloopige Duitsch-Italiaaneche consultatie heeft reeds plaats gehad en de Italiaansche ambassadeur is met Kerstmis dan ook in de Duitsche hoofdstad gebleven Al gemeen verwacht men geen opzienba rend antwoord van Duitschland; er be staat bij velen hoop, dat het Duit sche antwoord de deur voor verdere be sprekingen niet zal sluiten. Overigens heeft de raadpleging van den Italiaanschen ambassadeur eenige ongerustheid gewekt en dit valt te begrijpen: de fascistische pers toch heeft reeds nu op den Fransch Engel- schen 6tap unaniem geantwoord met een „te laat!'' De Italiaansche bladen toch laten uitkomen, dat er bewijzen te over zijn, dat do linksche partijen in Spanje door Rusland krachtig zijn ge steund Hetzelfde, meenen zij, kan met betrekking tot Frankrijk worden ge tuigd, dat. door vrijwilligers en krijgs tuig te zenden, aanstuurde op onder drukking van de nationalistische bewe. ging in Spanje, een poging, die vol gens de fascistische* voorstelling is mis lukt. Frankrijk, zoo wordt er aan toe gevoegd, ziet thans in. dat een gevaar lijke toestand is eesehapen en tracht dit nu te bezweren door een algeheel verbod \an het zenden van vrijwilli gers; inlusschen heeft de burgeroorlog, geprovoceerd door Moskou's agenten, zich ontwikkeld tot een strijd der na tionalistische elementen in Spanje te gen het communisme. Spanje, aldus de redeneertrant der Italiaansche pers, verdedigt zich tegen de Komintern, die m het gebied der Middelland6che Zee een revolutiehaard in het leven wilde roepen. Onder deze omstandigheden wordt het de natuurlijkste zaak ter vv reld geacht dat thans ook vrijwilligers van andere zijde (bedoeld worden Duit- schers en Italianen) in Spanje aanko men Herhaald wordt, dat Italië het ge vaar tijdig Kenoeir heeft ingezien en voorstellen heeft ingediend, welke over eenstemnien met die, welke vervat zijn in de jongste Fransche en Engelsche nota's. Italië heeft op ziin voorstellen echter nooit een antwoord ontvangen. Nu is het te laat" aldus luidt de nog al dreigende conclusie. Intus^chen doen ook nog steeds be richten de ronde, dat Engeland en Frankrijk Duitschland concessies heb ben gedaan voor het eeval hei bereid zou zijn af te zien van verdere vrij willigers exppdities. Te Londen laat men echter uitkomen, dat men onder geen beding de Duitsche non-interven tie op deze wijze zou willen „koopen Veeleer, aldus de Britsche zienswijze, is de niei-ininenging voorwaarde voor de bespreking van tal van andere kwesties, waarmee de Europeesche vrede is gemoeid Wanneer de kwestie der vrijwilligers op bevredigende wijze wordt geregeld, zal Engeland intus- 9chen gaarne een oplossing bevorde ren van de dreigendste economische aangelegenheden Overigens neemt men in Engeland aan. dat nóch de zege van de nationa listen in Spanje nóch die van de regee- ring-Caballero. een oplossing van het Spaansche probleem naderbij zal bren gen. Alleen reeds uit dezen hoofde zou men het stopzetten van den 6teun aan de helligerenten toejuichen als het be gin eener nieuwe phase, die misschien zou kunnen uitloopcn op een compro mis-regeling. Pianohandel Fa. R. van den Burg flrnhemsche straat Uitgebreide Muziekhandel Alle uitgaven. Mevrouw Tabouis gewaagt van een Duitsche mobilisatie tegen medio Maart Aanval in Catalonië verwacht PARIJS, 30 Dec. (Reuter). Mevrouw Tabouis schrijft in de Oeuvre: De Sov jet-Russische nota is even volledig als evenwichtig. Ongelukkigerwijze zal uit de andere hoofdsteden waarschijnlijk geen antwoord van dezen aard worden ontvangen. Te Berlijn wordt de atmos feer slechter en slechter. Gisteravond vernam men uit volko men betrouwbare bron. dat op 23 No vember te München een bespreking met de Beiersche divisie-generaals is gehou den. Generaal Reichenau, die de bij eenkomst presideerde, gaf hun bevel ge reed te ziin voor mobilisatie op 15 Maart a.s. Hij legde uit. dat er geen sprake was van een mobilisatie om tof een onmid- delliiken oorlog over te gaan. doch veeleer van een nolitieke manoeuvre, om de ..diplomatie van het rijk te pei len". Voorts verneemt men. dat in de Ita liaansche haven Spezzla vijf vrachthoo ien, van 1500 ton ieder, worden geschil derd en tot oorlogsschip worden geca moufleerd In dezelfde haven zijn vier torpedo jagers tot vrachtschepen gecamoufleerd. Naar het schijnt, zijn deze troepen be stemd om Italiaansche troenen van het eiland Majorca naar Spanie te trans- norfeeren voor een ontscheping, welke APPELBOLLEN 10 cent 10 stuks 80 cent. SAUCIJSENBROOJDES 10 ct. 10 stuks 80 cent. APPELFLAPPEN 6 cent BERLINERBOLLEN 6 cent SNEEUWBALLEN ongevuld 5 cent gevuld met slagroom 10 cent OUDEJ AARSBROOD vanaf 75 cent TULBANDEN vanaf 1— Opnieuw een groot aan* tal wapenen gevonden De torpedeering van de Komsomol SEV1LLA, 30 Dec. (Havas.) Generaal Queipo de Llano heeft in een voor de radio gehouden toe* spraak medegedeeld, dat de vij» and eenige activiteit heeft ge» toond nabij Villa Nueva de la Canada, waar hij met zware ver* liezen werd teruggedreven. Van de Noordelijke fronten worden slechts de gebruikelijke schiet» partijen gemeld. De regeerings* troepen hebben getracht een aan» val te doen op Malenzucla, doch zi: werden teruggedreven. In de Zuidelijke sectoren heeft een ver* kenningscoionne vijandelijke ele» menten. die 32 dooden achterlie» ten. op de vlucht gejaagd. Een officieel communiqué uit Madrid meldt, dat de nationalis* ten in den ccntralen sector een krachtigen aanval hebben onder nomen op de linies van Saelices met de bedoeling de verbindingen met het dorr> Esplagueras te ver* breken, doch dat zij met achter* lating van verscheidene dooden en een veertigtal gewonden wer* den teruggedreven. In den sector van Madrid is het vuur der recht» schen in hevigheid toegenomen. In den sector Carabanchcl zijn de regeeringstroepen erin geslaagd acht huizen, waarin de vijand zich had verschanst, te heroveren. Zij veroverden \oorts het dorp Villa Nueva de la Canada en verbeterden hun stellingen aan het front van Villa Franca Romas nillos. Itavas meldt uit Madrid, dat opnieuw een huiszoeking is gehouden in het ge- houw, dat onder bescherm ine: was ge- steld van de Fineehe legatie en waaruit schoten waren gelost op militietroepen. Er werd een groot aantal revolvers, ge- weren en munitie, benevens uniformen van de pnardia de asalto. pcvonden. De Spaansche ambassadeur in de Sov iet-Unie. Marcelino Pascua. heeft uit naam zijner repeerinp aan den volks commissaris van buitenlandsche zaken. T itw inof. zijn leedwezen betuigd over de torpedeerinp van het Sovjet-Russi sche motorschip Kormomol door de Spaansche nationalisten. De Amerikaansche vliegtuigen voor Spanje Havas seint uit Jersey City. dat de president van de Vimalort Company heeft verklaard, dat de vliegtuigen, die deze maatschappij met toestemming van het ministerie van buitenlandsche za ken naar Spanje zal zenden, „verkeera- vliegtuigen zijn. die niet in gevechts vliegtuigen kunnen worden veranderd". Verbod van wapenzendingen De voorzitter van de Amerikaanscho senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft aan de pers medegedeeld, dat hij een wetsontwerp voorbereidt tot verhindering van het zendon van wa pens aan de Spaansche helligerenten. Dit wetsontwerp zal op 5 Januari wor den ingediend, zoodra liet congres bij een komt. Pitfman verklaarde te hopen, dat de wet vroeg genoeg zal worden afgekondigd om het verzenden te belet ten van de vliegtuigen en ondprdeelen, waarvoor Maandag vergunningen wer den verleend. Hij verklaarde verder.dat op grond van dit wetsvoorstel de presi dent een embargo zal kunnen leggen op munitiezendingen aan twee tegen standers, zoodra hij het bestaan van een burgeroorlog in een vreemden staat vaststelt. Burgeroorlogen zouden onder dp volgende definitie vallen: Elk conflict, waarin (1) revolutionai re strijdkrachten een groot gedeelte van het land bezetten; (2) opstandelin gen een oppositie-regeering vormen; (3) een der tegenstanders of beide bui- tenlandschen steun ontvangen. in verband zou staan met een aanval in Catalonië in de eerste dagen van Januari. Regeeringstroepen teruggeslagen Volgens een officieel communiqué der Spaansche nationalisten, werden do re geeringstroepen bij een poging, om in de buurt van Malenzuela (Zuidelijken sector) aan te vallen, teruggeslagen met achterlating van 52 doorlen en een hoe veelheid oorlogsmateriaal. BOEKAREST. 30 Dec. (Stefani). Zes leden van een Roemeensche boerenfa milie. die in Sovjet-Rusland woonden, zijn door Sovjet-Russische grenswach ten gedood, toen zij in den Kerstnacht poogden de Dniester over te steken naar Roemsonsch gebied Een elfjarig meisje is de eenig overlevende. Tiet kind wist. hoewel gpwond. de overzijde van de rivier te bereiken. Zij vertelde, dat haar ouders door vervolging, hon ger en ellende genoodzaakt waren te WRAAK VAN EEN MOEDER NEW-YORK, 30 Dcc. (S(cfani). - Tc Jackson in den staat Kentucky moest de 18-jarige Jean Shepnerd zich voor den rechter verantwoorden voor moord op zijn kameraad Harvev Cahhardo. Op het oogenblik. dat hij tueschen twee politiemannen de rechtzaal binnentrad, ging de moedér van zijn slachtoffer op hem af en schoot hem snel achtereen drie kogels in de borst. Stervende werd de beklaagde naar het ziekenhuis overgebracht. De vrouw werd gearresteerd. Zij ver klaarde blij te zijn den rechter voor te zijn geweest en haar zoon te hebben ge wroken. BOEDAPEST. 30 Dec. (Stefani). Na eenige dagen met rijksregent Horthv te hebben gejaagd, is de Duitsche ambas sadeur te Weencn, Von Papen, uit Boe dapest vertrokken. Hoewel het bezoek officieel een particulier karakter droeg, wordt in politieke kringen verklaard, dat Von Papen een onderhoud heeft gehad met Kanya en Kozma, de minis ters van buiten- en binnenlandsche za ken van Hongarije. Naar verluidt, zou gesproken zijn over de Duitsche minderheden in Hon garije en de houding \an Duitschland ten aanzien van het probleem der her ziening van de verdragen. Bovendien zou Von Papen gesproken hebben over een aanslaand bezoek van Horthy aan Berlijn. TELEFOON 242 Scherpe kritiek van de Financial News LONDEN, 30 Dcc. (Havas). De Fi nancial News critiseert de oprichting van dc Broker Ltd.-maatschappij, welke bestemd is om den handel tusschcn Duitschland en Engeland te vergemak kelijken. ITet bericht van de oprichting van deze maatschappij werd met wei nig enthousiasme in de city ontvangen. Duitschland kan zich op deze wijze van grondstoffen voorzien, zonder in deviezen te betalen. Deze grondstoffen zullen dienen tot herbewapening, ter wijl de deviezen gebruikt zullen kun nen worden voor den aankoop van an dere goederen, welke eveneens noodig zijn voor de herbewapening. Duitsch land slaat op deze wijze twee vliegen in één klap- het krijgt vasten voet in de Britsche dominions en vermeerdert zijn oorlogsmateriaal Het blad kan moeilijk begrijpen, waarom de Britsche regeering de oprichting van een derge lijke maatschappij heeft goedgekeurd. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE ISTANBOEL, 30 Dcc (Stefani). De Seyan-rivier bedreigt Adana niet een nieuwe overstrooming. De bevolking leeft in een paniek-stemming, temeer daar ook de Gievan-rivier buiten haar oevers is getreden en de vlakte van Ciukurova heeft overstroomd. AARTSHERTOG OVERLEDEN BOEDAPEST. 30 Dec. (Ilavas). Aarts hertog Frederik van Ilabsburg. de vroe gere opperbevelhebber van het Oosten- rijksch-Hongaarsche leger, is op zijn landgoed Mafyargvar op 80-jarigen leef tijd overleden. Het ontwerp van het motorjacht voor de binnenwateren, het Nationaal Huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, waarvan Dinsdag de plannen aan het vorstelijk Paar zijn aangeboden Hij schetst de gevoelens des volks, waaraan dit ge» schenk uiting geeft Het aandeel van Suriname en Curacao IN aansluiting op het reeds ge» publiceerde omtrent de aanbie.- ding van het huwelijksgeschenk door het Nationale Comité kap nog het volgende worden gempld. Ter aanbieding waren aanwezig: Mr. L. J. A. Trip, voorzitter van hot Uitvoerend Comité; mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter van het werk-comité. lid van hel uitvoerend comité; mr. W. U. Hazelhoff Boelfzema, secretaris, lid van het uitvoerend co mité; mr. E. de Visser secretaris, lid van het uitvoerend comité mr. I) Crena de longh, algemeen penning meester; jhr. mr. A. F. O. van Sassè van Yssclt. voorzitter van het comité Noord Brabant, mr. J. A. G. baron de Vos van Sieenwijk. idem van het comité Gelder land; jhr. J II Röcll. idem voor Zuid- Holland; jhr. mr. J. W. G Borcel van Hogelandcn, idem voor Noord-Holland; M. Fernhout, idem voor Zeeland: mr. II. Waller, idem voor Utrecht; jhr. mr. J M. van Beyma. idem voor Friesland, en allen lid van het uitvoerend comité. J. A. Keuning, secretaris van het co mité Overijssel, en de leden van het uitvoerend comité mr. E. J. Thomassen h Thuessink van der Hoop van Slochte- ren, voorzitter van het comité Gronin gen; jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, idem voor Limburg; mr. T F. J. Muller Massis. idem voor 's Grn venhage; mr. A. van der Hoeven, idem voor Botterdam, en Ph. Mees. alsmede de loden van de technische commissie Ernst Crone. D. C. Endcrt Jr. Rern. E Ruys en professor E. J Vossnack. Rede Mr. L. J. ATrip Mr. L. J. A. Trip sprak do volgende rede uit en overhandigde daarna de oorkonde. Koninklijke Hoogheid, Doorluchtige Hoogheid,' Het is met groote vreugde en met groote dankbaarheid, dat wij ons ver oorloven gebruik te maken van de wel willend geboden gelegenheid om, uit naam van het Nederlandsche volk, het nationaal huwelijksgeschenk aan te bie den. Wij doen dit met groote vreugde en dankbaarheid, omdat deze de gevoelens zijn, welke het Nederlandsche Volk hebben gegrepen, toen Uzelven op den onvergetelijken achtsten Sep'ember van dit jaar de blijde tijding van Ihve ver loving kwaamt brengen. Die gevoelens werden nog versterkt toen den volgen den dag. Ilare Majesteit onze Koningin persoonlijk in zoo gevoelvolle woorden haar onderdanen heeft willen toespre ken en toen U aan het geluk door het gesproken woord uiting hebi willen ge ven. Die gevoelens bereikten hun toppunt, toen Uwe Doorluchtige Hoogheid er aanstonds in slaagde, den regelrechten weg naar de Nederlandsche harten te vinden. Toen gold het na onze Koningin en onze Prinses ook onzen Prins. Toen bleken opnieuw de groote liefde en onwankelbare trouw, die het Oranje huis en het Koninkrijk der Nederlanden verhinden. Toen deed opnieuw de dankbaarheid zich gelden voor de onschatbare en on telbare diensten, die. de eenwen door. de telgen van het Oranjehuis aan hun land en hun volk hebben bewezen. Toen werd opnieuw de onaantastbaar heid bevestigd van de uitspraak, dat nimmer onder het Nederlandsche volk, in al zijn lagen, de saamhoorighcid zoo sterk is. als wanneer het zich schaart om den Oranjetroon. Is het dan wonder, dat vreugde en dankbaarheid geen perken kenden, toen na de slagen, welke ons Vorstenhui ge troffen hebben en die .vij mei weemoed gedenken, de volle Oranjezon hare wel doende stralen over Vorstenhui en daarmede over land en vólk uitgoot9 Is het dan wonder, dat aanstonds allerwegen de wensch werd geuit, om bij het aanstaande huwelijk geschenken te mogen aanbieden, die de gevoelens van vreugde en dankhaarheid lol uitinp zouden brengen? En nadai Uwe Hoog heden zich met het denkbeeld van één nationaal huwelijksgeschenk hadden vereenied. werd Nederland. naar 's lands gebruik, overdekt met een net werk van comités, die. ieder op eigen terrein, de gelegenheid gingen bieden, den algemeenen wensch te verwezenlij ken. Dat hier inderdaad een algemeene wensch voorzat, blijkt zonder meer uit het bil uitstek groole aantal Nederland sche mannen, vrouwen en kinderen, die hunne medewerking hebben ge schonken. Tallooze bijdragen, kleine en groote, stroomden binnen, welke ons ten volle in staat stellen onze plannon ten uitvoer te leggen en die aan het ge schenk een waarlijk nationaal karakter verleoncn, het stempelen tot een uiting van liefde en trouw, van vreugde en dankbaarheid. Het heeft Uwe goedkeuring wegge dragen, dat het nalionaal geschenk zou bestaan uit een prinselijk jacht tot het bevaren van Nccrlands wateren en uit ben verbouwing en inrichting van de •prinselijke woning in het paleis Soest dijk.. Dat op dit Paleis Soestdijk. waaraan zoovele Herinneringen verbonden zijn, Tie keuzo mocht vallen, heeft Nederland ongetwijfeld met voldoening vernomen Dit paleis toch roept de herinnering op aan den grooton tijd van stadhouder Prins Willem III, tevens Koning van Engeland, die opdracht gaf lot den bouw van het lustslot- Het hernieuwt de herinnering aan het herstel en de handhaving van Neerlands onafhanko lijkhoid onder het Koningschap van Oranje, waar het in 1815 uit naam van het Nederlandsche volk door Koning Willem I werd geschonken aan den kroonprins, den opperbevelhebber van het Nederlandsche Icccr in den roemrii ken veldtocht tegen Napoleon, aan den Interen Koning Willem II Ook Uw besluit, een jacht ter bevarine van de Nederlandsche wateren wel te willen aanvaarden, heeft tot dankbaar heid gestemd. De wetenschap, dat de hii uitstek nationale watersport door U za! beoefend worden, is een reden tot vreng de. Wie Nederland in ziin waren aard wil leeren kennen, dient zijne vele he Inngrijke stroomen, meren en kanalen te bevaren. Hot doet ons leed. dat wij de gcschen ken niet in voltooiden staat kunnen aanbieden. De beschikbare tijd was daartoe te kort. Maar wel kunnen wij verzekeren, dat in den aanvang van den zomer het prinselijk jacht ter beschikking zal staan en eenige maanden daar na de arbeid aan het Paleis zal be ëindigd worden. Wij zien ons dus verplicht Uwe Ko ninklijke Hoogheid en Uwe Doorluch lige Hoogheid to verzoeken, thans slechts te willen aanvaarden de oor konde, die vastlegt, dat uit naam van hot Nederlandsche Volk heden het na tionaal huwelijksgeschenk werd aange boden, en die de omschrijving van dat geschenk met bijbehoorendo teekenin- gen bevat Maar alvorens deze oorkonde eerbie dig te overhandigen, zou ik U, namens alle deelnemers aan het geschenk, ik mag wel zeggen namens het gehcele Nederlandsche volk. onze diepgevoelde gelukwenschen willen aanbieden en uit drukking willen geven aan onze vurige bede. dat het God moge behagen den huwelijksdag van 7 Januari 1037 te ze genen en te maken tot den eersten dag van een onafgebroken reeks van iaren van voorspoed en geluk, van arhïid en voldoening voor Hare Majesteit onze ge- eerbiedigde Koningin, voor onze Prin ses en onzen Prins, voor het Koninkrijk der Nederlanden onder het zoozeer ee- wensehte en gewaardeerde bestuur van het Huis van Oranje. Vervolgens deelde mr. A. J. A A. baron van Heemstra nog mede. dat Suriname als onderdeel van den verbouw van het Paleis Soestdijk een schouw in de ontvangkamer aanbood, terwijl Curacao de inrich ting van de eetkamer verzorgde. Prins en Prinses gaven uiting aan hunne groote waardeering en dankhaarheid voor de wijze, waar op het Nederlandsche volk aan de geschenken heeft medegewerkt. H.K.H. en Z.D.H. bezichtigden daarna met groote belangstelling de teekenin- gen van het jacht, daarbij voorgelicht door de leden van de technische com missie. DIEFSTAL VAN EEN TROMMEL MET GELD Op 22 December j.l. werd vanuit Win terswijk aan het adres eener Haagse he bankinstelling per spoor op de normale wijze een trommel vei zonden inhouden de een waarde van pl.m. 2000 gulden aan buitenlandsche muntspecie. Deze trommel moet met den daarvoor bestem den trein aan het station te Den Haag S.S. zijn aangekomen doch is daar „in ongereede geraakt," hetgeen hleok, toen de Ilaagsche bankinstelling voornoemd reclameerde. Daarop heeft de Spoorweg-recherche de taak ter hand genomen en na ijverig speuren is het haar gisteren eelnkt den trommel te ontdekken. Hij bleek te zijn begraven op het emplacement van het Hnagsche Staatspoor station en met in houd nog geheel intact te ziin. liet onderzoek naar den dader dezer ontvreemding wordt met kracht voort gezet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3