J.A. SCHOTERMAN Zn. Metalen in Limburg's bodem St. EMILION 1929 De Man die lachte... nia ZESDAAGSCHE TE GENT NED. ZWEMSTERS NAAR INDIE UIT DEN U.P.V.B. per flesch f 1 35, per anker f53. WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 PROEFBORINGEN IN HET GEULDAL De eerste vondsten W. K. v. Rossum Een kortstondige vergadering De zegeldiefstal te Utrecht TOURNOOI TE HASTINGS 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 Feuilleton door GERARD F Al RL IE 2 Ik schrikte op. Zelfs het noemen van dien beruchten spion, die gebleken was een man te zijn, deed mij nóg vnn op winding trillen. Vic en ik, tijdens den oorlog agenten van d<*n Geheimen In lichtingendienst, waren met „haar" ge vangenneming belast geweest, n zij had ons aardig wat te doen gegeven eer we haar eindelijk geknipt haddpn „Neen," antwoordde ik peinzend „zoo iets opwindends zeker niet" Anderson zette een glas naast ieder van ons neer en verwilderde zirh „Ik vraag mij somtijds af," hervatte Vic, .of ik naar die dagen terug verlang Er zit een soort van specerij in opwin ding en gevaar, voornamelijk eevaar dat. groote aantrekkingskracht he/it vind je ook niet9 Heeft men er een maal van gepropfd dan verlangt mee er altijd naar Gedurende vreedzame dagen als deze wordt, hel somtijds on weerslaanhaar en won mpn, dat men er weer middenin zat. Gaat het jou ook zoo?" Nu begon het mij voor het eerst dui delijk te worden, dat Vic iets voor mij verborgen hield. Hij praatte met de grootst mogelijke onbevangenheid, maai sloeg mij tegelijkertijd aanhoudend aan dachtig gade, eenigszins op de maniei alsof mijn antwoord van ondergeschikt belang was, maar mijn stem en mijn gelaatsuitdrukking er in de eerste plaats op aankwamen. Ik keerde hem dus mijn aangezicht ten volle too en riep op d(fn gis af: „Ja Vic, zoo is het. Wat is er aan de hand?" Ilij glimlachte. „Alvorens we verder gaan," zei hij, „een paar eenvoudige vragen Ben je volkomen meester van je tijd?" ,.Ja „Door geen banden aan iets of iemand verbonden?" Ik weifelde. „Door niets of niemand." „Waarom bedacht je je even?" Ik lachte. „Misschien," zei ik, „omdat ik wensch te. dat ik aan iemand verbonden was." Nu glimlachte Vic. „Ik word peetvader," zei hij, welke voorspelling mij. ik moet het eerlijk be kennen, van verlegenheid bijna door den grond deed zinken. „Is het sluiten van dien hand zcei aanstaande, oud verliefd hart?" „Hoor eens begon ik. „Juist juist." viel Vic mij in de rede. „laten we het dan zoo zeggen Voel ie iets voor één avontuurtje voor je een hnismusch wordt?" Ik aarzelde opnieuw. Maar aarzelen Is altijd noodlottig en ik moet bekennen, dat één avontuurtje mij méér toelachte dan iets anders. Het. leven van een jonggezel met onbeperkte middelen, na de opwinding van den geheimen dienst in den oorlog, verliest spoedig zijn be koring. daar het, vergeleken hij die da gen. saai en eentonig is. Ik moet eerlijk bekennen, dat. als ik half had kunnen gissen in welk wespennest ik mijn hand stak, mijn besluit anders uitgeval thans van geheel anderen aard en de proefboringen, die indertijd daar wer den gedaan, werden verricht volgens een geheel andere methode, welke min der modern en grover van geaardheid' was dan de hier gevolgde. Omdat men door al deze omstandigheden met éen boortoren slechts acht boorgaten per jaar int de vereischte diepte van gemid deld 100 meter kon maken, werd on langs een tweede boortoren in bet ex- ploratiegcbied opgesteld. Resultaten len zou zijn. Maar daar zat Victor Ga ry 11, een geboren leider van mannen, een prachtsoldaat en een agent van den Geheimen Dienst zooals er maar één was. die mij de gelegenheid aanbood door te maken wat hij „één laatste avontuurtje" noemde, en waarvan ik te voren overtuigd was, dat liet de moeite waard zou zijn. „Ilct spreekt van zelf" onderbrak Vic mijn gedachtengang „dat ik ook iemand anders kan krijgen. Maar ik dacht aan dat zaakje met die brave Frau en de voorname rol die je daarbij gespeeld heht, en zoodoende achtte ik je een ideaal helper bij hetgeen ik nu ga ondernemen." Vleitaal! Maar als Victor Gary 11 zijn zinnen er op gezet heeft kan hij ieder een rond zijn vinger winden; ik was zoo gelukkig geweest hem tijdens den oorlog van goeden dienst te kunnen zijn en nu riep hij voor dit nieuwe avon tuur mijn hulp opnieuw in. „Niet je helper, kerel Je onderge schikte als je wilt* „Dus je doet bet, ouwe baas?" „Ik ga met je in zee." „Uitmuntend!" Wij schudden elkaar de hand Nu ik daaraan terugdenk lijkt het kinderach tig. maar men moet bedenken dat we el kaar niet gezien hadden sedert de oor logsdagen, waarin we altijd samenge werkt hadden en nu bezegelden wij een nieuw verbond tot hetzelfde doel. „Laten we daarop eens drinken!" riep ik lachende uit. „Een denkbeeld, een helder brein als dat van jou waardig," antwoordde Vic Ik maakte de dranken vlug gereed en wij stieten onze glazen tegen elkander „Op het avontuur!" stelde ik lucht hartig mijn dronk in, zeer verheugd dat er na zulk een langen tijd van werke loosheid eindelijk eens iets belangwek- het kalkgesteente, omdat hierin de van beneden komende ertsen zich veel ge makkelijker afzetten. De proefboringen hebben reeds tot zulke resultaten geleid, dat het aanvra gen van e°n concessie voor de ontgin ning van lood- en zinkmijnen ernstig in overweging is. De jongste vergadering van aandeelhouders heeft daartoe, naar wij vernamen, aan den raad van com missarissen de vereischte machtiging verleend. konds stond tc gebeuren. „Waar gaat het om, Vic?" „Ga er bij zitten," zei Vic, „val mij niet in de rede, en je mag er bij roo it en." Ilij glimlachte en ik ook. Die kleine wenk herinnerde mij aan de dagen van vroeger, toen ik bij het binnentre den van zijn bureau een stramme mili taire houding moest aannemen en hem salueeren. I-Ict bracht ons nader tot el kander en overbrugde de kloof van de tusschenliggcnde jaren zooals niets an ders gedaan zou kunnen hebben, zelfs geen weken of uren, onder hetzelfde dak gesloten. Dit was een staaltje van de genialiteit van Vic, een gave, die ik nooit bij éénig ander man in dié mate opgemerkt heb; de gave, zijn mede-ar beiders op bun gemak te zetten en het beste uit hen te halen wat er uit te ha len is. „Sedert den oorlog," begon Vic, „toen ik mijn ontslag ingediend, en na al die jaren van rustelooze werkzaamheid en opwinding tot bet ambteloos leven be sloten bad, heeft Scotland Yard mij nu en dan uit mijn schuilhoek gehaald, als ze een geschikt buitenstaander voor een vertrouwenszaakje noodig hadden of noodig meenden te hebben. Die uitstap jes, ik wil er eerlijk voor uitkomen, zijn balsem voor me geweest. Ik kon onmo gelijk leven terwijl ik totaal niets om handen had, kerel: ik zou er geheel van verwaterd zijn. Gisteren ontving ik een bericht van Yard, met verzoek of ik vanmorgen eens aan wilde komen. Ik zegende de post die het mij bracht, en dronk op dc gezondheid van den brievenbesteller. Toen ik mij, zooals verzocht, dezen morgen aanmeldde, werd ik toegelaten tot het heilige der heiligen. Daar ontmoette ik mijn goe den vriend, den Commissaris, en. in het kort, \ertelde hij mij het volgende." Voor Electrische Installaties B. SCHOOLEMAN v PCRSCIJNSTR A AT 19 Te! 423 GENT, 20 December. De eindstand van den Zesdaagsche te Gent was als volgt: 1. BillictDekuvschcr 405 pnt. Afgelegd 3256.711 K.M. 2. PellcnaarsSlaats 242 pnt. Op 1 ronde: 3. KilianVopel 387 pnt. 4. PijnenburgWals 354 pnt. 5. Charlier—Depauw 201 pnt. Op 2 ronden: 6. Meerschaert—Verreycken 237 pnt. 7. v. Schijndclv. d. Brdek 213 pnt. BANDOENG, 28 Dec. (Aneta) (Alg. Dienst). De jaarlijksche bijeenkomst van den Ned. Indischen zwembond werd bij gewoond door afgevaardigden van de afdcelingen West-, Midden- en Oost- Java. Betreffende do kwestie van de over komst van Hollandsche zwemsters naar Ned. Indië ontstond een discussie naar aanleiding van het telefoongesprek met den vertegenwoordiger van den Ned. Indischen zwembond in Holland, den hoer Ruirnschotel, waarbij deze mede deelde, dat de betrokken dames ver schillende eiscben stelden inzake de kwestie der leidster. De vergadering be sloot, dat de vijf meisjes genoegen zul len moeten nemen met een K. N. Z. B.- leidster, daar anders de trip gecanceld wordt. Den vertegenwoordiger in Hol land werd verzocht telegrafisch de be slissing te willen melden voor 15 Janu ari. VOETBAL Wedstrijdprogramma Zondag 3 Januari 1937 le klasse Stichtsche BoysD.W.S.V. DriebergenGooische Boys SoesterbcrgDe Raven J.S.V.Volharding E.S.V.A.C.'s-Graveland V.V.O.G.Sperwer 3e klasse A. Putt. BoysN.S.C. HoevelakenG.S.V. SpoorvogelsRenswoude KievitenH.D.S. 3e klasse C. G.S.C.W.I.K. T.O-G.Dui venelftal RapidStichtenaren W.V.V.Amersf. Vooruit Reserve le klasse A. Velox 4—G. Boys 2 AP.W.C. 2Amersf. Boys 2 Donar 3—'t Gooi 4 Hilversum 5Amsvorde 2 Sopla 2Veenendaal 2 Reserve 2e klasse A. E.S.V.A.C. 2—Bo am 3 Scherpenzeel 2V.V.O.G. 2 Z.N.C. 3—H.V.C. 3 Reserve 3e klasse A. St. Voorwaarts 2Amsvorde 3 Sopla 3A P.W.C. 3 N.S.C. 2Amersf. Boys 3 Quick 3—H.V.C. 4 Reserve 4e klasse E. Amersf. Boys 4—Amersf. Boys 5. Quick 5Quick 6. Austerlitz 3E.S.V.A.C. 4. N.S.C. 3—Spoorvogels 2. Reserve 4e klasse G. Austerlitz 2—Quick 4. Soes'crbcrg 3—Driebergen 3. Grand Théatre Van Vrijdag 25 Dec. t.m. Donderdag 1 Jan. Vertoo ning van de film .Mayerling", als mede een uitgebreid bij program ma. Voorstellingen: eiken avond 8.15 uur. Zondag; 1.45 4 6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Zaterdag en Woensdag 2.30 uut n.m. City Theater. Vanaf Vrijdag 25 Dec. vertooning van.de film: „De geliefde Vagebond" en „De Papsol daat". Zondag doorloopend 1 45. 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. De Oranje-vreugde-film met o.a. de beëediging van Prins Bernhard wordt vertoond in doorlooponde uur-voorstellingen in Grand-Thea tre Donderdag 31 December vanaf 1.30 uur. In Citv-Theater eiken dag niet Zon- en Feestdagen) vanaf 1 uur. Cinema Amicitla. Geen filmvertoo- ning. Vooretellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Ge bouw Theosofische Vereeniging. Regentesselaan. lederen dag van 68 uur. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Onenharo leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. 2 Januari. De Valk Dansschool Ah. Bovcnkamp. Nieuwjaarshal. 9 uur n.m. 4 Jan. Bijeenkomst studieorga- nisaties. Prot. Chr. jeugd. Spr. Ds. J. Fokkema (ond.: „God, Nederland en Oranje"). 7 Jan. Fléhite Oranjetentoon stelling. Werkdagen 1012 en 2—5 uur; bovendien Maandags on Woensdags 79 uur n.m. Op Zon dag en Nieuwjaarsdag 1.30—4 uur, 0 Jan. Marsch door de stad door de 4 infanterie-regimenten t. g. v. het 123-jarig bestaan. 12 Jan. „Volksgebouw" Inst. v. Arb. Ontw. Lezing J. L. v. Looy over: „Democratie en Dictatuur". 8 uur n.m. 13 Jan. Grand Théatre. Cultureele Groep „Kath. Amersfoort". Opvoe ring v. „Scrooge en Marlev" door „De Nederlandsche Tooneelgroep". 8.15 uur n.m. 14 Jan. Grand Théatre. „Concertver- ecniging" en Amersf. Kunstkring, 3e Ab.concert U.S.O. 8 uur n.m. 17 Jan. „Volksgebouw" v.m. Inst. v. Arb. Ontw. Lezing Otto van Tus senbroek over: „De beteekenis der Kunst in ons aller leven." 10.30 uur. 22 Jan. „Amicitia" Het „Hofstad Tooneel." 29 Jan. Prov. verg. Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel. Sprekers: Ds. J. A. v. Nie (Hoogeveen) en Ds. m A. Dönszelmann (alhier). UTRECHT 1 Jan. Stadsschouwburg. ..Het Masker" voert op „Liefde in 1906". 8 uur n.m. ZEIST 2 .Tan. Figi. Ned. Ind. Tooneel voert op: „De Filmheld" 8 uur n.m. ZEIST. 2 Januari. Figi. Ned. Tndisch Too neel voert op „De filmheld". 8 uur n.m. Utreclitschestr. 17 Tel. 145 Exploratiexverk van de „Cavac" toont aanwezigheid van ertsen aan (Van onzen -redacteur) fiROOTE veranderingen zijn zich bezig ie voltrek ken in hel ZuidsLimhurgsche Geuldal. Op de berghellingen, waar lot voor kort alleen maar het vee graasde, zijn nu eenU ge boortorens verrezen, die een hier ongekende bedrijvigs heid om zich heen concern treeren. Ze slaan er al vers scheidene maanden en langs zaam maar zeker boren ze hun gaten dieper in den hars den sleenen bodem. Hier. in den Nederlandschen bodem, wordt gezocht naar ertsen, welker aanwezigheid door een voorafgaand geosphysisch onderzoek reeds met een vers blijdende zekerheid is aanges toond. Tie explni-alie- en exnlnitafie-maat- enhanpii „Cavando Accmiro". waarvan hef kantoor povpefied is te Vaals, ver richt deze onder7oekincen. die voor ons land van pronto heterkenis beloven ie zijn. Reianpriike hoeveelheden lood- en zinkerts verwacht men hier le zttllen aantreffen en de fot nu tne verkropen aanwijzinpen duiden nu een heveslipinp van deze op wetenschappelijke prond- sla.pen pebaseerde vermoedens. De „Cavac" Over het werk van rlc „Cavac", zoo als deze maatschappij bij afkorting wordt genoemd, hebben we reeds in den loop. van bet vorig jaar bet een en an der verteld. Na langdurige voorberei dingen is de N.V. eindelijk in den aan vang van dit jaar bij nolarieele arte op gericht. Reeds lang voordien was de di recteur, jhr. dr. ir. P. J. C. de Wijker- slooth de Weerdestevn, met een klei nen staf de evnloratiewe'-k zaam beden in het. Geuldal begonnen Sedert dien is deze arbeid met kracht voortgezet. Het vermoeden, dat hier erroote voor raden lood- en zinkerts aanwezig zullen ziin, berust on een etensrhanpeliike theorie van dr De Wiikerslooth, waar van wii indertiid uitvoerig melding heb ben gemaakt. Volgens deze theorie moe ten de crlslagen in België en Duitsch- land, vlak over de Limburgsche grens, beschouwd worden als voortzettingen van groote ertsvoorraden in Nederland sehen bodem. Tn het buitenland zijn ze zoo goed als geheel uitgeput, hier in Nederland wachten ze noe om aan de oppervlakte te worden gebracht. De ertsen zijn afkomstig uit bet gloeiende vloeibare binnenste der aarde en zijn langs breuken in de aardkost omhoog gekomen, waar ze zich in kalklagen hebben afgezet. De „Cavac" is nu eerst in het Geuldal hecmnnen met een geophvsisch onder zoek. dat onder leiding stond van dr. W. Nieuwenknmp te Utrecht. We hebben daar vroeger ook reeds bet oen en an der van verteld. Een electrische stroom werd door den grond gezonden, waarbij de hierbij ondervonden weerstand werd gemeten. Deze methode van onderzoek is zeer modern; zij werd tevoren vrij wel alleen nog in Zweden toegepast en beeft het voordeel, dat men zonder al te hooge kosten reeds over de geanrd- heid en de samenstelling van den aard bodem wordt ingelicht. Het resultaat ervan was ten slotte zoo bevredigend, dat men in de buurt van Bnmmcrig met proefboringen is begonnen Tiet geophvsisch onderzoek van de „Cavac" heeft ook reeds in het buiten land belangstelling gewekt. Dat bleek niet alleen uit de vele bezoeken, die des kundigen uit Dnitsrhland en België aan deze werkzaamheden hebben gebracht, het kwam wel hef sterkst tot uiting door een aanvrage van buitenlandsrhe zijde, om ook daar deze onderzoekingen te komen verrichten. Hierover is men nog in onderhandeling. Boringen Het feit, dat de „Cavac" zelf het geo phvsisch onderzoek heeft uitgevoerd, beeft de maatschappij naar de heer De Wijkerslooth ons mededeelde reeds belangrijke voordeelen opgeleverd. Deze nieuwe methode heeft bovendien haar doelmatigheid bewezen. Aange spoord door de hierbij bereikte resulta ten. heeft men besloten de proefborin gen in eigen beheer uit te voeren. On geveer een half jaar geleden is men er mede begonnen, doch spoedig bleek, dat men voor zware technische moei lijkheden was gesteld. Men wist, dat men een uiterst moeilijk gebergte te doorboren zou krijgen, doch de hardheid der la gen en de sterke verbrokkeling van het gesteente overtroffen nog de verwachtingen Slechts bü het ge bruik van de hardste diamantsoort in de boorkronen, de zg. carbons of zwarte diamanten, kon men vooruit komen en dan nog maar met een geringe snelheid. De sterke verbrok keling van het gebergte had boven dien tot gevolg, dat de boorkernen zich gemakkelijk in de kroon en de kernbuizen vastzetten, hetgeen steeds weer tijdverlies medebracht In den eersten tijd van do bergings werkzaamheden moest het personeel ook nog vrijwel jftheel worden opge leid. Bekwame vakmenschen zijn er op dit gebied in ons land maar heel wei nig; de boringen in het mijngebied zijn Het terrein, waar thans deze proef boringen worden verricht, ligt in de na bijheid van Bommerig, in liet gebied dus van de z.g. Geulbreuk, langs welke breuk in de aardkorst de ertsen in den vorm van dampen uit het binnenste der aarde moeten z.ijn opgestegen. Over wogen wordt om spoedig ook in de na bijheid van de gehuchten Camerig en Cottesen. eveneens in deze streek gele gen. boringpn te gaan doen. Dc resul taten van den gedanen arbeid zijn na melijk zeer hoopgevend. Naar de heer De Wijker» slooth ons mededeelde, zijn reeds de eerste ertsvondsten in het geëxploreerde gebied gedaan, geheel overeenkom* stig dc verwachtingen van het geophysisch onderzoek. Er werd een aanzienlijke gang» vormige ijzerafzetting gevon» den, die reeds door de Romei» ncn gedeeltelijk moet zijn ontgonnen en waaronder lood» en zinklagen worden ver» wacht. In de bovenste ge» steenten werd ook een vrij algemeen verbreide lichte zinkverertsing aangetroffen als uitloopers van den groo» ten voorraad in de kalklagen daaronder. In deze omgeving treft men veel ijzerslakken aan, afkomstig van de onlginningswerkzaamhes den der Romeinen. De bij Boms merig gevonden ijzerafzetting had een dikte van verscheidene meters. Ook te Camerig, ten Zuis den van Bommerig gelegen, hebs ben de Romeinen een dergelijke gangvormige ijzererfslaag geëxs ploiteerd, hetgeen o.a. blijkt uit de aanwezigheid van een ouden, circa 100 Meier langen, onder» grondschen tunnel, die in de richting van de ligging van de afs zelling in het erts werd gegraven en die tot op heden in een vrij goeden staat is gebleven. Dat nnder deze ijzerafzettiriKen ftroote- hoeveelheden lood en zink te verwach ten zijn. is gebaseerd op de ervaringen, welke indertijd in het naburige Mores net zijn opgedaan. Daar vormden de ijzerertsgangen, die er eveneens door de Romeinen werden ontgonnen, de hooge- re deelen der lood- en zinkafzettingen. De theorie van dr. De Wijkerslooth, dat deze ertslagen zich op Nederlandsch se bied voortzetten, vindt hier dus een nieuwe bevestiging. Het lood- en zink erts. dat men in de bovenste gesteenten heeft gevonden, vormt nog maar de voorhoedt van hetgeen men zoekt De aanwezigheid daarvan in deze lagen moet evenwel wijzen op het voorkomen van groote hoeveelheden daaronder in De beste wensch voor 1937 is Alle dagen, KÜBLER dragen Alleenverkoop te Amersfoort LANGESTRAAT IS EERSTE KAMER De voorzitter doet mededceling van het besluit der centrale afdeeling om in de afdcelingen te onderzoeken, on middellijk na de openbare vergade ring. een reeks wetsontwerpen, waaron der dat in zake tijdelijke korting der pensioenen, onderstanden en gagemen- ten van gewezen Indische landsdiena ren. locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten. De vergadering wordt tc 1.35 uur ver daagd tot hedenochtend elf uur. AMSTERDAM. 29 Dec. Het ge rechtshof veroordeelde vandaag den stuurman M. C. C. V. te Utrecht we gens diefstal en oplichting conform den eisch tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van vijf maanden voor arrest. De man, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, heeft in den nacht van 21 op 22 Maart ingebroken in het registra tiekantoor te Utrecht, waar hij in totaal 17.000.plakzegels*. coupon-belasting- zegels, beursbelastingzegels, etc. buit maakte. DE GRONDWETSHERZIENING De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voor stellen tot verandering in de grondwet is van oordeel, dat door dc gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over de voorstellen genoegzaam is voor bereid. SCHAKEN Nederlandsche reserve»spe» Iers boeken uitstekende resultaten De resultaten der partijen, gespeeld in de tweede ronde van het tournooi te Hastings waren: Hoofdgroep: Tylor—Vera Menchik VzVz FineWinter 10 KoltanowskiEliskases VzVz AljechinVidmar afgebroken in be tere stelling voor Aljechin. FeiginThomas afgebroken in ge lijken stand. De stand na de tweede ronde luidt: 1. Fine, 2 punten. 2 en 3. Thomas en prof. Vidmar, ieder 1 punt plus 1 afgebroken partij. 4. Tylor 1 punt. 5, 6, 7 en S Winter, Vera Menchik, Eliskases en Koltanowski, ieder Yz P- 9 en 10 Aljechin en Feigin ieder twee afgebroken partijen. De Nederlanders boekten in de rc- servegroepen wederom uitstekende re sultaten. Prins won met zwart spe lend tegen Sonja Graf zijn tweede par tij. Landau won van Schcffcr en van Seters won heden ook zi.jn tweede par tij. De resultaten waren: Roscrvogroep a: Sonja GrafPrins 01 Sacconide Groot afgebroken Rcservegrocp b: LandauSchcffcr 10 Van SetersDcvos 10 Eenige afgebroken partijen uit de gisteren gespeelde eerste ronde werden heden voortgezet. In de hoofdgroep won prof. Vidmar zijn partij tegen Kol tanowski, terwijl de Groot in de reser- vcgrocp \an Collins won. Alvorens met zijn verhaal te begin nen, nam Vic een opschrijfboekje uit zijn zak, waaruit hij een krantenuit knipsel nam. Dit overhandigde hij mij. „Lees dat eens," zei hij. „Precies drie jaren geleden werd dit ingezonden stuk in de Morning Echo geplaatst." Ik nam het uitknipsel aan en las „Aan de Redactie van de „Morning Echo". „Mijnheer, Betreffende de kwestie van het werkeloosheidsvraagstuk in dit land en andere landen, die den laat- stcn tijd in uw kolommen schering en inslag geweest is, is het mij opgevallen, dat er met geen enkel woord gesproken werd van een beroep, waarmee op 't oogenblik geenszins overtalrijke han den zich bezighouden en dat verschei dene aantrekkelijkheden bezit. Zooals van zelf spreekt, heb ik het oog op het Inbrekersheroep, al of niet met geweld pleging, wat een kwestie van smaak is, en op groote schaal gedreven. Dit be roep is er een waarvoor iemand met een gewoon menschen verstand geen langen leertijd behoeft door te maken De meeste beroepen «taan alleen open voor ontwikkelden, die een studietijd van minslens vijf jaren achter den rug hebben, maar ik acht een tijdsverloop van drie jaren ruimschoots voldoende voor den onervarene, tot het vërkrij gen van zoodanige eigenschappen die een vereischte voor hem zijn. Over drie jaren zal ik mijn werkzaamheden be ginnen. maar deze tot den duur van slechts één maand beperken en na het verstrijken van dien tijd zal ik óf ver blijf gekregen hebben in een van Zijner Majesteits zeer loffelijk bestuurde ho ick, óf anders een aanzienlijk vermo gen verdiend hebben, voldoende om mijn leven lang in alle behoeften to voorzien, zonder dat ik ooit meer een hand behoef uit te steken. Ik ben be reid met ieder van uw lezers de wed denschap aan te gaan van vijf tegen één, dat dit laatste bet geval zal wor den. Mag ik Scotland Yard verzoeken in de registers, die, naar ik hoor daar bijgehouden worden, een ruimte open le laten voor over drie jaren na heden, en deze te reserveeren voor den naam van „Den O c t o p u s"." Ik keek van het lezen van dit merk waardige epistel op, om te bevinden dat Vic mij nauwlettend gadesloeg. „En „Ik denk," zei ik, „dat deze brief als ecu grap bedoeld werd." „Hij werd ongetwijfeld als zoodanig opgenomen." antwoordde Vie langzaam, „maar sedert zijn andere dingen voor gevallen. Van welken datum is die krant?" Ik bekeek het uitknipsel opnieuw. „Den eersten April, drie jaren gele den." „En vandaag is het de tweede April. Gisteren, ouwe knaap, vond de Commis saris op zijn bureau, midden op zijn vloeimap, een fraai gedrukt visitekaart je. maar niet bedrukt met een naam. Mies wat er op stond was een octopus, inderdaad prachtig geteekend." „En gisteren," zei ik glimlachende, „was het evenals drie jaren geleden de dag voor de Aprilmoppen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6