STAATSRAAD LIMBURG GEHULDIGD Bij zijn 70sten verjaardag Botsing tusschen auto en tram Het militair eerbetoon op 7 Januari Symbolische daad van het N.J.V. Felle brand van korten duur Spaar de Haagsche politie! ALS DE PRINSES GETROUWD IS STUITING VAN EEN HUWELIJK Jef Last in vreemden krijgsdienst? Het geschenk van den B.V.L. 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 Prof. Mr. A. Anema schetst de verdiensten van den jurist op nationaal en internationaal terrein Commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw Staatsraad mr. J. Limburg, die gis teren zijn 70sten verjaardag mocht vieren ontving in dpn loop van den ochtend verscheidene bloemstukken, telegrafische en schriftelijke gelukwen schcn, enz. Daaronder waren brieven van den per 31 Dpcernber aftredenden president van het Permanente Hof van Internationale Justitie mr Sir Cecil Humt, van den nieuwbenoemden presi dent van dat Iïof. J G Guerrero, tele grammen van diverse Vnlkenbondsgp delegeerden en tal van anderen uit binnen- cn buitenland. Een uitgelezen gezelschap had gister middag de groole zaal van Pulchri Studio gevuld, toen het huldigingsco mité onder voorzitterschap van Pt of Mr A. Anema den heer en mevrouw Limburg binnenleidde Daar waren aanwezig de minister president. Pr II Colijn. de ministers de Graaf, van Schaik, Oud, Slotemaker Mr. J. Limburg 'de Bruine. Deckers en van Lidth de Jeude, de vice-president van den Raad van Stale, Jhr. Mr F. Beelaerts van Blokland, de president van den Moogen Raad. Jhr. Mr. Rh Feith, de deken van het corps diplomatique. Baron van Adlcrcreutz, verscheidene leden van dat corps, do commissaris der Konin gin in Zuid-Holland Jhr. Mr. van Kar- riebeek, verschillende oiid-ministens, de president van de Alg. Rekenkamer de heer R Zuyderhoff cn de burgemeester der residentie Mr. de Monchy. Prof. Anema sprak, nadat een harte lijk en algemeen applaus bij de binnen komst van den jubilaris had weerklon ken, den 70-jarige namens het hu 1 di- gingscomitó toe in een rede, waarin hij allereerste herinnerde aan de aan vangsjaren van Mr. Limburgs loop baan. Uw eerste succes on het gebied van het Nedcrlandsch recht aldus spre ker hoht gij verworven als student, toen gij. bij de beantwoording van een prijsvraag, uwe verhandeling over „Strafbare opruiing" met goud zaagt bekroond. In 1890 sloot gij uw studen ten tijd eervol af met een promotie cum laude, waarna gij de practijk als advo caat in de residentie als loopbaan hebt gekozen Uit uw practijk als advocaat clrong de voortreffelijke verdediging van Mr Troelstra in de destijds zoo gerucht makende hooger-huizen-zaak ook tot verre buiten den enge ren juridischon kring door. In dien kring zelf verwierf! gij u naam onder meer door de zaak- Vcmer met haar vele psychiatrische moeilijkheden. In 1926 kwam aan dat alles een ein de door uw benoeming lot lid van den Raad van State, waar thans de afdee- ling voor de brstmirs-gesc.hillcn profi toert van uw technisch-juricjische be kwaamheid voor het administratief recht. Tot dit deel uwer werkzaamheid zoo ging prof. Anema voort behoort ook uw arbeid als lid en voorzitter van verschillende staatscommissies op hel gebied van het Nederlanclsche recht- Ik kom thans aan twee andere ter reinen van uw werkzaamheid, die ik gevoegelijk kan samenvatten onder een hoofd, de politiek en het ouderwijs uw politieke leven heeft zich. behalve in tallooze vergaderingen van kiesvereem- gingen, waar gij als spr haclt op te tr den. afgespeeld in de Provinciale - ten en de Tweedp Kamer Thans nog het deel van uw ar ^ir dat in de latere jaren wel het leeuwei^- deel van uw lijd heeft gevraagd, arbeid op internal ionaal terrein ais lid eerst en daarna sinds 19b3 als v zitter van de Nederlandsche ron1™ van advies voor volkenrechte vraagstukken hebt gij onze gediend met uw kennis van net kenrecht, aangevuld door uw %v zaamheid als lid van de Stantscomn s sie voor hei internationaal P"va.a recht. Sinds 1923 hebt gij als lid oer Nederlandsche deleiralio naar de laar lijkfrche Volken honds vergadering aan den arbeid aldaar deelgenomen waar gij al spoedig ondervoorz.ilter van de eerste, de juridische commissie zijt ge worden en dit jaar als voorzitter zijt opgetreden. Tot uwe verdere werk zaamheden te Genève behooren vooras het presidium van de volkenbondscou- ferentie's voor het wissel- en chèque recht, voor de strafrechtelijke bepalin gen in zake den opium handel en voor de herziening van het verdrag betref fende den vrouwenhandel. Verder waart gij gedelegeerde voor Nederland op Haagsche conferenties voor internationaal privaatrecht-en de conferentie van 1930 voor de codificatie van hef volkenrecht. Tijdens den wereldoorlog hebt gij u aanstonds geplaatst midden in de vredesbeweging en toen in 1919 de ver ceniging voor Volkenbond en Vrede werd opgericht waart gij haar eerste president en hebt gij haar trouw ver tegenwoordigd on de vergaderingen van de internationale unie der volken bondsvereenigingen, van welke unie gij van 19291931 voorzitter zijt geweest En door uw vele redevoeringen voor volkenbond en vrede hebt gij rijke bij dragen geleverd om het Nederlandsche volk op te voeden voor de nieuwe taak, die het had te volbrengen door de toe treding van ons vaderland tot den Vol kenbond de actieve deelneming aan het internationaal politieke leven Al is met het voorgaande de lijst uwer werkzaamheden en waardigheden nog verre van volledig, het is wel meer dan voldoende om te doen zien, hoe breed en veelzijdig gij uw levenstaak hebt opgevat. Begaafd met een zeldzame analy tische scherpzinnigheid, hebt gij die nooit aangewend voor afbraak en vernietiging, maar steeds alleen om de geschikte elementen te vin den voor synthetischen opbouw. Welken kring gij ook binnen traadt, men schatte er uw optreden als- een belangrijke aanwinst. Gij hebt een over vloedige mate van kostelijke werk kracht aan de gemeenschap ten goede doen komen. Zij is u daarvoor innig dankbaar. En het is niet in de laatste plaats het element der liefde, dat he-t wezen en de pit van uw persoonlijkheid vormt, dat den stempel drukt op uw denken en handelen. Wij wilden u he den bij ons- en met ons hebben, niet omdat gij zoo knap zijt of omdat gij zooveel gedaan hebt of omdat gij zulk een aaneenrijging van deugden ver toont of omdat wij u zoo braaf en zoo best vinden, maar enkel omdat... wel, omdat gij Limburg zijt. (Applaus). Spre ker besloot met den jubilaris namens allen de beste heil- cn gelukwcnschen aan te bieden cn de hoop uit te spre ken, dat hij nog vele jaren, semper idem, de koesterende kracht van zijn persoon en werk mocht doen uitgaan, en'zijn groot© gaven mocht blijven toe wijden aan wat het wezen is van alle gemeenschapsleven, nationaal zoowel als internationaal: de trouwe dienst van recht op gerechtigheid. Minister De Graeff huldigt mr. Limburg Nadat het applaus, dat op deze rede volgde, was verstild, 6prak minister de Graeff den jubilaris namens de re geering toe. Spr. had aan de woorden van prof. Anema, die zoo geheel over eenstemden met zijn gevoelens, al leen toe te voegen, dat het H.M. de Koningin had behaagd, Mr. Lim burg te bevorderen tot commandeur in de orde- van den Nederlandschcn Leeuw. (Langdurig applaus). Namens het comité, waarvan spreker deel uitmaakte overhandigde hij den heer Limburg daarop de versierselen, aan deze hooge onderscheiding verbon den. Een dankwoord Mr. Limburg zeide in zijn antwoord- rede, wel beschroomd te zijn geweest om eenige huldiging op zijn 70sten jaar dag te ondergaan Maar hij bad geen weerstand kunnen bieden, toen man nen als de minister van Buitcnlandschc- Zaken, de president van den Hoogen Raad. de commissaris der Koningin in Zuid Holland, de chef van de afd. Vol kenbondszaken van het departement van Bmtenlandsche Zaken en de secre taris-generaal van de vereeriiging voor Volkenbond en Vrede het initiatief ble ken te hebben genomen, doch weinig had hij kunnen vermoeden dat dit initiatief zou leiden tot de vorming van een comité van zoo uitgebreide kwali teiten. Allereerst gaf spreker uiting van zijn eerbiedigen dank aan H.M de Ko ningin voor de hem verleende hooge onderscheiding en van zijn hartgrond!- gen dank aan de regeering, die hem daartoe had voorgedragen. Spr. herinnerde o.a. aan wijlen minis ter Talma, aan wijlen minister Ruys de Beercnbrouck met wie beiden hij zoo menigmaal heeft geconfereerd en aan zijn werkzaamheid van 19051918 in het parlement, waarin men in die dagen zooveel kon leeren. Het spranke lend vernuft van wijlen Alexander de Savornin Lobman, het zakelijk inzicht van Mr. R. J. H. Patijn en anderen heb ben ertoe bijgedragen, zijn blik te ver ruimen. Zijn werk voor Volkenbond en Vrede is hem steeds lief geweest, want hij is natuurlijk pacifist, zoo als nagenoeg iedereen dat is. of moet zijn. Wat niet wegneemt, dat spreker, indien het moest, tegelij kertijd zijn vaderland tot zijn laat- sten druppel bloed zou willen ver dedigen. (Applaus). Verder richtte spr zich met een bij zonder woord van dank tot de leden van het corps diplomatique. De dag van heden, zoo besloot spre ker, heeft op mij een onuitwischbaren indruk gemaakt en deze dag is tevens oorzaak, dat de weg, dien ik nog heb af te leggen altijd door zon beschenen zal zijn. Een hartelijk applaus van de honder den aanwezigen weerklonk na deze woorden. In een der nevenzalen, waar verschei dene den jubilaris toegezonden bloem stukken prijkten, was tenslotte gele genheid den heer en mevrouw Limburg de hand te drukken en er werd van die gelegenheid het ruimst mogelijke ge bruik gemaakt. Een diner Des avonds is in restaurant Royal aan Staatsraad Mr. J. Limburg een diner aangeboden door het huldigings- comité. Aan dezen maaltijd bood prof. Anema namens het comité een radio-installatie aan den jubilaris aan. DE RIJTOER VAN DE BEIDE PRINSEN 's-GRAVENHAGE, 29 December. Nader vernemen wij, dat de prinsen Bernhard en Aschwin, die zooals ge meld hedenochtend met een van de heeren von Cramm, graaf Ahlefeldt en Kolonel Alexis von Pantschulidzew, oen rit to paard hebben gemaakt, bij het pompstation zijn afgestegen. Het was toen omstreeks 12 uur. Het gezelschap kwam uit de duinen, uit de richtj&ig van Harer^Majesteit's landhuis de Ruigenhock, aangereden. Prins Bernhard richtte, voordat hij achter het stuur van zijn grijze Cabrio let plaats nam, enkele vriendschappe lijke woorden tot den rijknecht-majoor, die het gezelschap met eenige stal knechten vergezeld had. EXAMEN PAEDAGOGIEK M.O. N. AKTE A (Leidschc opleiding) 's-GRAVENHAGE, 29 December. Geslaagd: J. Kerkhoff, J. M. Tigchclaar, beiden te 's-Gravenhage, en J. H. van der Ree te Rotterdam. Kransleqgingen op het Juliana van Stolberg.monument en op het standbeeld van den Vader des Vaderlands Taptoe als slot 's-GRAVENLIAGE, 29 Dcc. Maandag 4 Januari zal door liet National Jongeren Verbond een symbolische daad verricht worden in Den Haag. Om half acht 's avonds verzamelen de leden van de afdeelitig Den Haag van het N. J. V., en van andere afdeelingen, voorzoover zij daartoe de gelegenheid hebben, zich op de Juliana van Stolberglaan, middenpad bij do Laan van N. O.-Indie. Vervolgens begeeft men zich naar het standbeeld van Juliana van Stolberg, de moeder der Oranjes, op hot Louise do Colignyplein, bij welk monument uit naam van het N. J. V. een krans wordt noergclcgd. Vervolgens begeeft men zich naar het Plein, waar een krans uit naam van het N. J. V. wordt neergelegd aan don voet van het monument van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands. Vervolgens gaan de deelnemers naar het Voorhout, waar op het pad van Saksen-Weimar omstreeks negen uur een taptoe gehouden wordt. Aan deze laptoe wordt medegewerkt door de vol gende organisaties: het Christelijk Harmoniegezelschap Patrimonium, tam boers en pijperskorps van de Chr. Gym nastiek Vereeniging Oranje Nassau, de tamboers van de Chr. Gymn. vereeni ging „Die Haghe", de C. J. M. V. band, de Archipel Padvindersband. do W I.K. band en de N. J. V. band; het geheel onder leiding van den heer J C. Poppe- zijn Sr. De taptoe duurt ongeveer een half uur. Twee verdiepingen boven een Amsterdamsche juweliers» zaak uitgebrand AMSTERDAM, 29 Dec. Even voor vier uur brak hedenmiddag brand uit in het perceel Koningsplein 10, waarin geves tigd is de juwelierszaak van den heer J. Aardewerk. Een der winkeldames had zich naar do eerste verdieping be geven om thee te zetten. Tot haar groo- ten schrik ontdekte zij, dat in een daar gelegen tusschcnkamer brand was uit gebroken. Binnen eenige seconden plantten de vlammen zich voort en toen de onmiddellijk gewaarschuwde brand weer ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen fel uit de eerste verdieping. Het duurde niet lang of het vuur deel de zich ook aan do tweedo verdieping mede. Met drie stralen tastte do brandweer het vuur aan en het duurde niet langer dan tien minuten of het vuur was ge doofd. De eigenaar van de zaak, do heer J. Aardewerk, had direct na het uitbreken van den brand met behulp van zijn per soneel de meeste juweelen van waarde, die zich in den winkel bevonden, in vei ligheid gebracht. De winkel zelf heeft slechts waterschade bekomen. De beide bovenverdiepingen zijn echter goed deels uitgebrand. De oorzaak van den brand is niet be kend, doch vermoed wordt dat zij to zoeken is in het ontstaan van brand bij den aanleg van een gashaard, welke hedenmorgen heeft plaats gehad. Men had reeds eenigen tijd een vreemde lucht geroken, doch schreef deze toe aan de nieuwe haard. Men overstelpe haar niet met vragen! 's-GRAVENHAGE, 29 December. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage deelt mede, dat het aan tal telefonisch gedane vragen, alsmede het aantal ontvangen schriftelijke ver zoeken om inlichtingen in verband met het huwelijk van H.K.H. Prinses Ju liana, zoodanige afmetingen aanneemt, dat de beantwoording der gestelde vra gen, zoowel telefonisch als schriftelijk, bijna ondoenlijk wordt. De hoofdcommissaris van politie doet daarom op allen een ernstig be roep om, bijzondere gevallen uitgezon derd, de politie niet noodeloos te over stelpen met allerlei vragen, waarop het antwoord in de meeste gevallen in de dagbladen is vermeld geweest- of nog vermeld zal worden. Men moge in dit bijzondere geval be denken, dat de politie, hoewel steeds gaarne bereid een ieder zooveel als doenlijk is behulpzaam te zijn, naast haar drukke administratieve taak, een uitgehreiden dienst, ook buiten haar bureaux heeft to vervullen. Op ieders medewerking en bereidwil ligheid wordt gerekend. WEGENCONGRES 's-GRAVENHAGE, 29 December. De heden in den Dierentuin gehouden vergadering van de vereeniging „Het Nederlandsch Wegencongres" werd na mens den minister van defensie bijge woond door luit.-kolonel N. T. Carstens van den Generalen Staf. In de plaats van de vier bestuursle den, die periodiek aftraden en niet her kiesbaar waren, werden gekozen Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steen wijk, Commissaris der Koningin in Drenthe, de gep. gen-majoor van de genie van het Ncd. Ind. Leger L. C. van de Kas- lecle, oud-voorzitter van de Indische Legerveroeniging, Mr. A. Jonker, direc teur van de vereeniging van Nederland sche gemeenten, en Mr. J. Lindhorst Homan, burgemeester van Vledder. Twee monteurs gewond HAREN, 29 Dec. Op den rijksstraat weg geschiedde hedenmiddag omstreeks twaalf uur een ernstig ongeluk, aar bij twee monteurs werden gcwoncl Een personenauto welke met groole snelheid reed, werd den weg versperd door een vrachtauto. Do aansnellende auto moest uitwijken, doch kwam door deze onverwacht manoeuvre in botsing met een montagewagen van de electri schc tram. In de personenauto waren gezeten do 31 jarige D. H. S. en de 27-jarige J. L.. beiden monteurs bij do garage E. N. N A. M. te Groningen. De botsing was zoo hevig, dat zij ern stig werden gewond. Beide personen werden naar hot Academisch zieken huis te Groningen vervoerd. Van den montagewagen werd het balcon inge drukt. Aanschrijving van den gou» verneur der residentie in verband met de griep 's-GRAVENHAGE, 29 Dcc. De rou- verneur der residentie, luit.-generaal Jhr. W. Röcll, heeft aan de verschil lende mililairo autoriteiten een schrij ven gezonden, waarin deze in verband met de vele griepgevallen in het leger worden uitgenoodigd, ten aanzien van het deelnemen door troepen van hun korps aan het militair eerbetoon op 7 Januari te 's-Gravenhage. in overleg met den militairen geneeskundigen dienst ter plaatse nauwlettend te doen nagaan, voor wie van het personeel het deelnemen aan die plechtigheid scha delijke gevolgen zou moeten hebben, in welke gevallen zij niet in do detache menten mogen worden opgenomen. Verder zal hot den gouverneur der residentie aangenaam zijn den troepen na afloop van de plechtigheid cn van den daarop onmiddellijk volgenden middagmaaltijd cn de rust. in de gele genheid te stellen, iets van de versie ringen enz. te zien b.v., door in onge wapende groepen van pl.m. 100 man onder leiding van officieren hier en daar do stad te bezichtigen. Het toekomstige keukenmeisje is al gekozen „Al6 ik trouw, word jij mijn keuken meisje", heeft Prinses Juliana aan de kookster beloofd, die tijdens do Leid- sclie jaren van do Prinses den schepter zwaaide in de keuken van de villa 't YVaerlo te Katwijk aan Zee. En nu het prinselijk paar binnenkort zijn eigen woning gaat betrekken, heeft Prinses Juliana, zoo vertelt he-t Han delsblad. Dirkje van Ree een brief ge schreven en haar gevraagd of zij de leiding van het keukendepartement van het paleis Soestdijk op zich wil nemen. De Katwljksche vrouw was na tuurlijk heel blij met dit vereerend ver zoek, maar zij heeft toch even geaar zeld of zij de nieuwe betrekking wel zou aannemen, want zij kan moeilijk scheiden van het rustigo visschers- dorpje. Over haar werk laat Dirkje van Ree zich niet uit en wij hebben tevergeefs getracht iets te weten te komen over de lievelingskostjes van Prinses Ju liana. „De Koningin heeft niet graag, dat er over die dingen wordt gepraat,' zegt Dirkje, die dol is op haar toekom stige meesteres, want op 't Macrlc kwam do koninklijke studente dikwijls plotseling de keuken binnenvallen om een praatje met haar keukenmeid te maken. En het ging dan n?et alleen over het menu van den volgenden das: De Katwljksche is ook heel blij, dat zij do huwelijksplechtigheid van de Prinses in de kerk zal kunnen bijwo nen. Daarvoor heeft de Prinses haar zelf uitgenoodigd. BRAND IN POSTZENDING VOOR BRITSCH-INDIË 's-GRAVENHAGE, 29 December. Blijkens ontvangen ambtsberichten is op 12 dezer in Britsch-Indiö brand uit gebroken in een trein met post te Bom bay, door het stoomschip Rampura aan gebracht. In hoofdzaak is de post voor Calcutta verhrand. Met deze gelegen heid was vervoerd do correspondentie, welke op 19 November en daarna tijdig vóór de verzending der brievenmalen op 26 Nov. te 13.15 uur van Amsterdam en te 15.04 uur van Rotterdam uit, was ter post bezorgd HULDE AAN WIJLEN PIRANDELLO Omstreeks half Januari zal in alle schouwburgen in Italië een avond ge wijd worden aan een huldiging van de nagedachtenis van Pirandello. Dien avond zullen de meest kenmer kende stukken van den beroemden dra inaturg ten tooncele worden gebracht Alle gezelschappen zullen ze tegelij kertijd in verschillende steden opvoe ren, terwijl de Italiaansche radio-om roep voor de uitzending zal zorg dra gen van de vertolking van Hendrik iy. Belangrijke principieele kwestie aan het oor» deel der rechtbank onderworpen Doel het verkrijgen van Nederlanderschap AMSTERDAM, 29 Dcc. Een staten- looze vrouw, uit Keulen afkomstig, vvenschle in het huwelijk te treden met con Nederlander. Do noodige papie ren waren in orde en einde October tec- kende het a.s. echtpaar aan. De officier van justitie echter maakte van zijn recht gebruik en stuitte het huwelijk. Het O.M. n.l. was van meening, dat de vrouw slechts wilde trouwen om do Nederlandsche nationaliteit te verkrij gen. De officier steldo als grond lot stuiting art. 85 B. W., waarin bepaald wordt, dat voor de geldigheid van een huwelijk do vrije toestemming van do partijen noodig is. Naar do mcening van het O. M. ontbrak deze in dit geval. Do man en de vrouw, die hun plan nen verijdeld zagen, kwamen tegen do stuiting in verzet en dagvaardden den officier. Vandaag is in deze zaak voor de ci viele kamer der arr. rechtbank gepleit Voor hel trouwlustige paar trad op mr. F. A. Kokosky. Officier was mr. do Muinck Keizer.' Mr. Kokosky Sr. voerde aan dat hier geen sprake is van ccn schijnhuwelijk. Pl.'s cliënten hobben wel degelijk do bedoeling om te trouwen. Art. 85 B.W. houdt alleen maar in, dat partijen in het bezit van hun geestvermogens moe ten zijn, en dat geen dwang, dwaling of bedrog in het spel is. Welke motieven tot het huwelijk leidden doet er niets toe. „Zou men een arm man. die met een rijk meisje wil trouwen, flit mogen verbieden omdat bet hem mogelijk om haar geld te doen is?" vroeg pl. zich af. In Duitschland is een speciale wet gemaakt om te verhinderen, dat men een huwelijk sluit, alleen om den naam van den man te krijgen. Voor stuiting van een huwelijk, zooals In hel onderhavige geval, zou een wetsverandering noodig zijn. Pl. was van meening, dat hier geen grond is om het huwelijk Ie stuiten. De officier van justitie, mr. d e Muinck Keizer, gaf toe, dat de motieven lot het aangaan van een huwelijk niet ter zake doen en geen reden tot stuiting zijn. liet gaat hier echter om het doel, de vrouw wil op deze veel voorkomende wijze de Neder landsche nationaliteit verkrijgen. Dat to verhinderen is de bedoeling der stui ting. Uit meerdere feiten Is gebleken dat het Nederlanderschap het eenige dool Is. Bij ondervraging door de politie wisten de partijen b.v. elkanders leeftijden niet nauwkeurig, noch konden zij zeggen, waar zo zich zouden vestigen. Do rechtbank zal op 11 Februari in deze principieele quaestie uitspraak doen. Het Verbond voor Nationaal Herstel telegrafeert aan den Minister van Justitie s-GRAVENITAGE, 29 December. I-Iet hoofdbestuur van liet Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den mi nister van Justitie het volgende tele gram gezonden: Vragen beleefd drin gend onmiddellijk onderzoek of de communist Jef Last in Spanje in vreem den rooden krijgsdienst is getreden, in welk geval deze communist zijn Neder landerschap heeft verloren, indien hij van de regeering daartoe geen toestem ming heeft gekregen. Hij Is dan vreem deling en spreekt niettemin blijkbaar hier te lande in het openhaar op poli- iieke vergaderingen, wat door de re geering verboden is. UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Benoemd tot kantonrechtcr-plaatsver- vangcr in het kanton Zevenbergen: M. P. Ringeiberg, ontvanger der registratie en domeinen te Zevenbergen. Notariaat Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement s-Gravenhage, ter stand plaats de gemeente Leiden (vacature- M. G. Bon): J. Fuhri Snethlage, candï- daat-notaris te Naarden. Commissaris van politie te Nijmegen Met ingang van 22 December 1936 aan S. W. J. van der Mark op grond van artikel 98, le 1 i«T, onder e, cn artikel 98, 2e lid, van het algemeen rijksambte narenreglement ontslag verleend uit zijn ambt van commissaris van politie Ie Nijmegen Rijksgebouwendienst Aan den bouwkundig ambtenaar le klasse hij den Rijksgebouwendienst C. B. J. de Jager te 's-Gravenhage de per soonlijke titel van bouwkundig hoofd ambtenaar verleend. HET BEZOEK VAN DE PRINSES EN DEN PRINS AAN AMSTERDAM 's-GRAVENHAGE. 29 Doe. Naar men ons van officieele zijde meldt, is het bezoek, hetwelk Prinses Juliana en Prins Bernhard in het voorjaar voorne mens zijn aan Amtlerdam te brengen, wat den tijd betreft, nog geenszins vast gesteld Dat het in de maand Maart zoude plaats hebben, wordt zelfs sterk be twijfeld, in verband met het jaargetijde. Plechtig overgedragen aan de Nationale Landstorm» commissie Schilderij van een défilé door Willy Sluiter 's-GRAVENHAGE, 29 December. Het geschenk, dat de Bijzondere Vrij willige Landstorm aan Prinses Juliana cn Prins Bernhard ter gelegenheid van hun hu wol ijk zullen aanbieden, is in „Pulchri Studio" op ccnigszins plech tige wijze door de speciale commissie, bestaande uit de heeren A. C. de Neeve, D. O. N'orel en H. J. P. van Heek aan de Nationale Landstormcommissie, dio het geschenk zal aanbieden, overgedra gen. Hot geschenk bestaat uit een fraai schilderij, geschilderd door Willy Sluiter, voorstellende het dé filé voor H.M. de Koningin tijdens den landdag van den B.V.L. te Bar- neveld op 7 Juli 1935. Op het schilderij, dat ongeveer 2K bij 3Vt meier groot is, ziet men de fi guren o.m. van H.M. de Koningin, den heer Sanders, organisator van den landdag, generaal Duymaer van Twist, generaal Röcll. minister de Wilde, ge neraal de Iongh, minister Deckers en vele andere militaire autoriteiten. In aanwezigheid van vertegenwoordi gers van afdeelingen uit het geheel© land van den B.V.L. heeft res. luit.-kol. A. C. de Neeve hel schilderij al" voor zitter van de commissie voor hot ge schenk, aan de Nationale Landstorm- commissie overgedragen. Spr. releveerde daarbij do vergade ring van 16 October in Utrecht van ge delegeerden van verschillende gewesten van den B.V.L., waar de voorstellen voor het geschenk besproken werden. Spr. zeide, dat dit schilderij wel in overeenstemming was met liet gewicht van de voor het gehcele Nederlandsche volk belangrijke gebeurtenis. Het is een geschenk geworden van een voornaam, majesteitelijk karakter. Spr. uitte zijn bewondering voor de vaardigheid van den schepper van het werk, die in zoo korten tijd dit gewel dige doek op zulk een fraaie, wijze heeft bemaald. Tenslotte droeg de heer de Neeve het schilderij over aan de nationale com missie. Luit.-generaal L. F. Duymaer van Twist dankte namens de nationale com missie de speciale commissie, die zich zoo zeer voor het grootsche werk had ingespannen. Ook uitte spr. zijn waar deering voor den kunstschilder, waar bij hij er aan herinnerde, dat het posee ren voor dit schilderij, dank zij de ca paciteiten van den heer Sluiter, zoo bij zonder aangenaam is geweest. Generaal Duymaer van Twist achtte tenslotte hef werk van blijvende histo rische beteckcnis voor ons volk. Vervolgens worden de belangstellen den in de gelegenheid gesteld om het kunstwerk te bezichtigen. PRINSES KIRA VAN RUSLAND IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 29 December. Prinses Kira Kirilowna van Rusland, een der bruidsmeisjes bij het a.s. vor stelijk huwelijk, is hedenavond met den Parijschcn trein to S.Oi uur aan het stal ion der Hollandsche Spoor in de re sidentie aangekomen. De hooge gaste werd aan den trein namens H.K.IT Prinses Juliana verwel komd, door de hofdame van de Prinses, jonkvrouwc M. J. baronesse van Heem stra. WIJZIGING CRISISHYPOTHEEK. AFLOSSINGSWET 's-GRAVENHAGE. 29 December. Bij K.B. is bepaald dat de wet tot wij ziging en aanvulling van de Crisishy- potheekaflossingswet 1936 in werking treedt op 1 Januari 1937.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7