ONVREDE EN VERWARRING Italië's campagne in Ethiopië bron van onrust VERSAILLES Ziekteverlof Buitenlandsch jaaroverzicht VAN DE BAAN Botsing tusschen zeer uiteenloopende ideologieën voor Tsjang Kai Tsjek JEAN MERMOZ HERDACHT EEN AANSLAG TE MARSEILLE UNIFORMVERBOD IN ENGELAND 3c BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBFR 1936 Beangstigend en bedroevend is hel verschijnsel, dat. naarmate het tijdstip, waarop het verdrac van Versailles werd gesloten, verder achter ons komt te liggen, de wereld in plaats van tot rust te komen, een voortdurend ontstellender heeld te aan schouwen geeft van gevaarlijke wan orde en gisting. Zoo is ook 19.% een jaar geweest van groote bewogenheid, van revoluties, oorlogen en oorlogsgeruchten. Wanneer wij dit vaststellen, denken wij wel in de eerste plaats aan Abessynië, waar Italië zijn in 1935 begonnen veroveringsoorlog, die. blijkens de onthullingen van De Bono e.a. Italiaansche autoriteiten, al jaren lang systematisch door Rome werd voorbereid, voortzette. In dezen ongelijken strijd, die het fascistische rijk met een weergalooze hardnekkigheid voerde en in den loop waarvan het meer dan eens te kennen gaf. dat het in zijn annexatieplannen door derden niet ge hinderd wenschte te worden het zou er desnoods niet voor terugdeinzen een Europeeschen oorlog te ontketenen moest Ethiopië, nadat het ongeveer zeven maanden weerstand had gebo den. het onderspit delven: binnenland sche verwarring in Abessynië en ont breken van buitenlandsche hulp Gpnève's sympathieën waren in hoofd zaak van platonischen aard ver haastten de droeve débëcle. Zoo behaal de Italië, ondanks hef feit. dat meer dan vijftig Volkenbondsleden zich vereenig- den met een anti-ltaliaansrhe sanctie- politiek, die echter niet effectief was, de zege: de negus moest als vluchteling zijn land verlaten. - r Een begeleidend verschijnsel van Italië's Óost-Afrikaansehe campagne was de toenemende spanning in Europa, welke voortvloeide uit het feit. dat En geland te Genëve meer dan eens aan drong op toepassing van straffer sanc ties tegen Italië: o.a .werd een petro leum-embargo 'óverwogen. Bovendien zond Groot-BHÜahhië belangrijke vloot- eenheden naar de' Middellandsc-he Zee, welk voorhpeld door Frankrijk werd ge volgd. Deze en meer maatregelen schiepen in Europa een uiterst onbe haaglijke atmosfeer en meer dan eens zag het er dan ook naar uit, dat er een Britsch-Italiaansche oorlog zou uitbre ken. Te Londen moest men bovendien tot zijn leedwezen vaststellen, dat Mus-. solini's succes in Ethiopië het Britsche aanzien in Afrika aanmerkelijk had ver zwakt. Geleidelijk echter voltrok zich in Engeland een kentering en spoedig nadat Neville Chamberlain, de Britsche minister van financiën, een rede hield, waarin hij aanried de sancties, die na de Italiaansche overwinning in Abes synië nog een tijdlang werden gehand haafd. op te heffen, werden ze ook in derdaad losgelaten; Frankrijk volgde dit voorbeeld en toen duurde het niet lang. of geheel het sanctiefront brok kelde af. Dit beteekende echter nog niet terstond een herstel van vriendschap pelijke Britsch-Italiaansche betrekkin gen: Rome nam het Toonden o.m. ten zeerste kwalijk, dat den negus te Ge- nève nog gelegenheid werd gegeven zijn zaak te bepleiten. Ook heeft Engeland noe steeds niet besloten de annexatie van Dalië de [ure te erkennen, maar desniettemin feekende zich tegen het einde van 1936 een belangrijke toena dering af. welke niet alleen in de hand werd gewerkt door het sluiten van een Britsch-Italiaansch handelsverdrag en de terugtrekking der Brilsch Indische troepen uit Addis Abeba maar tevens door de omstandigheid, dat de Britsche legatie in de Abessijnsche hoofdstad werd vervangen door een consulaat- generaal; het is deze de facto erken- ning. die door tal van andere staten werd gevolgd geweest, die het sluiten van een Engelsch Italiaansrh gentle men's agreement mogelijk maakte tegen het einde van 1036. Weenen en Boedapest naast Rome OVERIGENS heeft Italië zich nog steeds niet bij de algempen-Euro^ peesche samenwerking laten be trekken. zelfs niet toen de Rrltsch-Fran sche buitengewone eenheden uit de Middellandsche Zee werden teruggetrok ken. Rome was toen al te veel naar ijlen Koning Foead I Berlijn afgegleden en de duce had reeds afspraken gemaakt met den Führer. Wel voerde het echter een^actieve po litiek in andere richting: het knoopte nauwe relaties aan met de landen, die de periode van de Geneefsche sanctiepolitiek hetzij zich aan Italië's zijde schaarden (Oostenrijk en Honga- rij). hetzij een welwillend-neutrale hou ding aannamen. Dit Iaat9te was het ge val met Duitschland: het samengaan tusschen Berlijn en Rome werd nog ver- cemakkelijkt door de omstandigheid, dat Duitschland en Oostenrijk, tusschen welke landen een ernstige spanning be stond. elkaar vonden en vrede sloten; van de normaliseering hunner betrek kingen was de Italiaansch-Duitsche toe nadering feitelijk de consequentie. Hei heznpk dat graaf Ciano. de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, in October aan Berlijn bracht, had dan ook tengevolge, dat Italië zich aan Duitschlands zijde stelde in den strijd egen het bolsjewisme. De vriendschap pelijke houding, die Oostenrijk en Hon gariie tegenover Italië aannamen, leid de er niet alleen toe, dat Rome het zelfde russophobe gezindheid, dat Ber lijn de ratificatie door het Fransche parlement van het tusschen Parijs en Moskou gesloten pact, waarvan het aannam, dat het tegen Duitschland was gericht, beantwoordde met een opzien- barenden en veel beroering wekkenden stap- Hitier zegde het verdrag van Lo carno dat naderhand een nieuwe slag werd toegebracht, toen België bij mon de van zijn koning, zijn neutraliteits politiek afkondigde, op. hetgeen betee kende dat Duitschland ziin vrijheid en soevereiniteit hernam In het Rijnland, dat door Duitsche troepen werd bezet. Deze eenzijdige opzegging van een vrij willig aangegaan verdrag werd wel-is- waar door den Volkenhnnd veroordeeld, doch overigens geschiedde er niets sensationeels. Er werden geen sancties op Duitschland toegepast wat Frank rijk gaarne had gewild en zelfs werd de zaak niet aan het Haagsche Hof ter beslechting voorgelegd. Engeland tem perde de verontwaardiging der opee- woriden Franschen en mede aan deze krachtige invloeden der Engelsche ver zoeningspolitiek was het te danken, dat de zaak tenslotte dood bloedde en de door sommigen gevreesde oorlog niet uitbrak. Zelfs kwam het niet tot de door sommigen bepleite internationale bezetting van 'n strook Rijnlandsch ge bied. Einde Maart liet Hitler ten over vloede een verkiezing houden, waarvan het resultaat van dien aard was, dat het Iljke verhouding tusschen Tokio en Moskou; de Angelsaksische mogendhc den waren evenmin bereid Japans ei- schen inzake vlootpariteit ter Londen- sche conferentie in te willigen; voor al in Amerika trad een ernstig wan trouwen jegens Japan aan den dag in verhand met het imperialistische stre ven van laatstgenoemd land in de Pa cific. De eenige troost voor Japan, dat den Engelschen invloed in China 'ag toenemen, doordat laatstgenoemd rijk een Britsche leening verwierf, was de toenadering, die Duitschland aan den dag legde en welke tot uiting kwam in het aceoord tusschen Berlijn en To kio ter bestrijding van de Komintern ZIN te Bloedige burgeroorlog IN heeft het thans een wijle stil staan bij de gebeurtenissen in Spanje, waar in Februari links bij den stembusstrijd de overwinning behaalde Botsingen met rechts w'arën nadien schering en inslag, maar de spanning bereikte het toppunt, toen als uitvloei sel van de anarchistische terreurgolt die over het land sloeg, in Juli Calvo Sotelo, die in het z.g. nationale blok een belangrijke rol speelde, werd ver moord. Kort nadien ontketende gene raal Franco een rebellie, gericht tejjen de regeering te Madrid, welke nadien uitliep op een door vele wreedheden gekenmerkten en uiterst bloedigen burgeroorlog, die einde des jaars nog in al zijn felheid voortwoedde, zon der dat te voorspellen viel wie ten slotte de zege zal behalen. In de eer ste decade van Nov had de toestand zich derwijze ontwikkeld, dat de inne ming van Madrid niet meer scheen te vermijden, doch de regeeringstroepen De Spaansche hoofdstad, die dit jaar wel de belangstelling van heel de wereld heeft 'optreden van Weenen goedkeurde, toen Oostenrijk het Duitsche voorbeeld werd in dezen gevolgd den dienst plicht invoerde, maar levens Honga- t-ije's partij koos ten aanzien van de herziening van het verdrag van Tria non en de verwerkelijking van Honga- rfje's militaire rechtsgelijkheid, een ad- haesie die nog al beroering heeft ge wekt in de kringen der Kleine Entente. Teneinde de kracht van dit statenblok te ondermijnen, heeft Italië meer dan eens gepoogd Joego-Slavië's trouw aan Roemenië en Tsjecho-Slowakiie aan het wankelen te brengen. Hoe dit zij. de Hpngaarsch-Ifaliaansche vriendschap werd bevestigd door bezoeken van Ciano aan Boedapest en van den rijks regent Horthy aan Rome. Het resultaat van deze besprekingen schijnt te zijn geweest, dat men waarschijnlijk ten aanzien van de Hongaarsche rechtsge lijkheid niet met wapengeweld een be slissing zal forceeren, doch vooraf in overleg zal treden met de Kleine En tente. Wat dit laatste statenblok betreft, kan terloops worden genoteerd, dat hij verschillende leden dezer groepeering een streven aan den dag treedt op den Balkan een zelfstandiger politiek dan tot dusver te voeren en niet langer een zijdige relaties met bepaalde groote mogendheden te onderhouden. Dit is gebleken bij het bezoek van Stojadino- witsj aan Ankara, terwijl het Roe- meensrh-Poolsche samengaan, hetwelk ook militaire samenwerking Insluit, al gemeen werd uitgelegd als eep aanwij zing, dat Warschau en Boekarest de pro-Fransrhp minister van buitehland- sche zaken Titoelescoe werd vervangen door Antonescoe zich afwendden van Parijs en Moskou. Deze tendentie trad echter minder aan den dag Ln Tsjecho- Slowakije, met betrekking tot welk land van Duitsche. zijde herhaaldelijk is opgemerkt, dat het Sovjet-Rusiand heeft toegestaan steunpunten voor zijn lucht vloot in het Donaugebied te vestigen, een bewering, die door Praatz met de zelfde hardnekkigheid werd ontkend. Berlijn contra de communisten TROUWENS: de campagne, dió Ber lijn in 1936 tegen Moskou heeft ge voerd droeg een voortdurend ver woed karakter; niet adeen vestigde Duitschland herhaaldelijk de aandacht op het feit. dat Rusland, he'welk bij tal van gelegenheden esn vu desengel uithing, op gevaarlijk wi,ze *oi de tan den is gewapend, m^ar ook predikte het onder de leuze et 'lol.-ie^isme is de doodsvijand" een kruistocht tegen 't communisme, waanuj ni- t allien Italië zich aansloot, naar waaivooi he» te vens de medewerk Lp* v.i.i Japan wist te kriigen. parat'el hiermee voltrok zich een verinniging der Japansch-Ita liaansche relaties, zoodn» in het laatst van hei verstreken iaar dan ook sprake van was. dat Japan de annexa tie van Ethiopië door Italië had er kend gelijk dat reeds eerder geschied de door Berlijn. Boedapest en Wee nen waartegenover Rome Mandsjoe- kwo erkende De Duitsch Russischp spanning dreigde een oogenblik zich uiterst gevaarlijk te verscherpen, toen verschillende Duitschers in de Sovjet unie. welker machtshebbers reeds eer der afrekenden met verschillende poli tieke Russische tegenstanders, gevan gen werden genomen wegens beweerde contra-revolutionaire handelingen en één hunner met executie werd hedreigd. Dank zij Duitsche interventie bleef ech ter de terechtstelling achterwege. Eveneens v\as een uitvloeisel van de- Duitsche volk unaniem de remllitari- 8atie van het Rijnland goedkeurde. Versailles vernietigd. Japan contra China DUITSCHLAND zorgde inmiddels voor nog meer verrassingen: het verlengde den militairen dienst tijd tot twee jaren; deze handeling was een, onderdeel van den hardnekkigen strijd tegen hel communisme; de dienstlijdverlenging werd dan ook voorgesteld als een versterking der dijken tegen de roode vloedgolf. Bo- dien zegde het ongeveer medio No vember de bepalingen van Versailles nopens de internationale contróle der waterwegen op, hetgeen eveneens de noodige beroering veroorzaakte, doch waarop Berlijn reageerde door te ver klaren, dat het tot deze verdragsver loochening pas besloot, nadat alle be sprekingen' over de discrimineering van Duitschland vruchteloos waren verloopen. Duitschlands pogingen, om zich van de kluisters van Versailles volkomen te bevrijden, contrasteerden intusschen scherp met de houding, die Turkije aannam, toen het de algeheele soeve reiniteit verlangde over de 4ot dusver nog steeds gedemilitariseerde zeeéng- ten; langs den weg van onderhande lingen wist het zijn doel te bereiken; de conferentie van Montreux leidde tot een volkomen Turksch succes ten aan zien van de Dardanellenkwestie. Een minder vlot verloop hadden de besprekingendie werden gevoerd tus schen de Chineezen en Japanners, die ook in 1936 in het Hemelsche Rijk uitgebreide streken rijp voor inpal ming trachtten te maken; vooral in Noord-China legden zij een groote ac tiviteit aan den dag, doch de regee- ring te Nanking, die dank zij de krach tige leiding van den generalissimus Tsjang Kai Tsjek haar positie wist te verstevigen, o.a doordat er met het lang weerstrevende Kanton tenslotte een" vergelijk tot stand kwam, wanr- door de Chineesche eenwording een vol dongen feit werd. liet op zeker oogen blik haar tot dusver gedweeë houding volkomen varen. De Chineesche na tionalisten roerden zich geducht en het uitvloeisel van deze roerigheid was het eene anti-Japansche incident na het andere. Rij vele Chineezen trad zelfs de neiging aan den dag Japan, welks landhonger onstilbaar was en dat ook door Mongoolsch-Mandsjoe- kwosche troepen, geleid door Japan sche officieren, zich meester trachtte te maken van Soeiyoean, den oorlog te verklaren. Intusschen werd tegen het einde des jaars de positie van Nan king meer of minder ondermijnd, door dat Tsjang Kai Tsjek gevangen werd genompn door muiiende troepen on der leiding van generaal Tsjang Hsoe Liang, die niet alleen de Japanners uit het land wenschte te werpen, maai tevens een bondgenootschap wilde slui ten met Sovjet-Rusland. Nanking rustte een strafexpeditie uit. toen na een driedaagseh bestand Tsjang Kai Tsjek nog niet was vrijgelaten. Tegen Kerst mist ech'er keerde in China de vrede terug de muitende generaal koos, toen hij inzag dat nagenoeg geheel China met Nanking sympathiseerde, eieren voor zijn geld hij stelde den genera lissimus weer ln vrijheid. Overigens trok het de aandacht, dat Japan in het afgeloopen jaar een zeer vereenzaamde positie innam: niet al leen haalde het zich den haat op den hals van de Chineezen maar ook ken- hadden een zoodanig krachtig ver weer georganiseerd, dat het den vij and tot dusver nog steeds niet is ge lukt zich van de hoofdstad meester te maken. De Spaansche burgeroorlog droeg echter niet alleen een binnenlandsch karakter, maar had ook een ^eer ernstigen buitenlandsch-politieken kant, daar het buitenland zich ging bemoeien met wat er zich op het Ibe risch Schiereialnd afspeelde. De tegen standers der Spaansche regeering, die genoodzaakt was haar zetel van Ma drid naar Valencia te verplaatsen, kre gen o. a. hulp van Duitschland en Ita lië die de nationalistische nevenre- geering van Franco, die te Burgos is gevestigd, zelfs officieel erkenden ter wijl de Russen, met manschappen, ma teriaal en geld de regeering-Caballero, Koning George V van Enge» land, die in 1936 overleed waarin ook communisten zitting heb ben, te hulp kwamen. Deze, niet-offi- cieele en niet-openlijke, hulpverlee ning dreigde af en toe op een Euro peeschen oorlog uit te loopen. doch de Fransche regeering, onder leiding van den socialist Blum waaraan de ka binetten-Laval en -Sarraut waren voor afgegaan nam, ofschoon zij sympa thiseerde met de Madrileensche regee ring, het initiatief tot de vorming van een non-interventiecommissie. Deze commissie heeft de niet-inmenging geenszins kunnen voorkomen, maar de ergste uitwassen ervan, die zoo ge makkelijk op een oorlog hadden kun nen uitloopen, in elk geval kunnen verhinderen. Bovendien hebben Frank rijk en Engeland nog het initiatief genomen met betrekking tot een be middelingsactie in Spanje zij deden o.a een wapenstilstand en een plebis ciet aan de hand maar met succes is dit streven tot dusver niet bekroond Inmenging EEN felle strijd ontspon zich in t936 dit bleek bij de Spaansche aan gelegenheden, lui de Abessijnsche kwestie, bij de verhouding tusschen Duitschland en Rusland tusschen scherp met elkaar contrasteerende en in Eurona elkaar de zege betwistende ideologieën die op simplistische wijze kan worden voorgesteld als een strijd tusschen uiterst rechts en links Polen eveneens een land met autoritaire be windsvoerine en waar het leiders principe wordt toegepast nam bij deze botsing wel een zeer bi- merkten tal van incidenten de moei- zondere plaats in: door zijn sleutel- Japan's ministerpresident Saito, wiens overlijden be» treurd werd positie vormde het als het ware een barrière tusschen de Sovjet Unie het derde rijk. Terwijl Rome en Berlijn Rusland voorstelden als den staat, die ten behoeve van de wereldrevolutie den vrede tusschen de Westelijke mogend heden en elders ter wereld wilde ver storen, kenschetste Moskou Italië en Duitschland als de ergste oorlogssto kers. De Fransche communisten en vakvereenigingen. die de volksfrontre- geering van Léon Blum steunen, heb ben dan ook meermalen den premier trachten te bewegen ten gunste van Spanje te intervenieeren. doch de Fran sche premier weigerde: hij vvildp geen Europeeschen oorlog riskeeren. Op zijn beurt wenschte Engeland niet in te gaan op de suggesties van den Duit schen ambassadeur te Londen, Von Ribbentrop, die Groot-Brittannië pro beerde te betrekken bij een anti-com- munistischen veldtocht. Engeland bleven overigens moeilijk heden en leed niet bespaard: niet al leen verloor het twee zijner koningen (George VI door den dood, Edward VIII door de nog versch in het geheugen liggende abdicatie), maar ook verder zag het zich geplaatst voor delicate en gevaarlijke problemen. Wij gewaagden reeds van de spanning tusschen Londen en Rome. die tegen het einde des jaars echter dermate was verminderd, dat van een normaliseering der relaties kan worden gesproken: de verandering der Britsche legatie in een consulaat generaal was daarvan een uiterlijk blijk. Tot een accoord kwam Londen eveneens met Cairo: Engeland deed Egypte opnieuw belangrijke concessies ten aanzien van de vier Britsche reser ves. die tot dusver de Egyptische on afhankelijkheid beperkten. De lersehe Vrijstaat ondernam intusschen nieuwe pogingen om de banden met Londen zoo los mogelijk te maken. Een moelijk vraagstuk kreeg Engeland in Palestina op te lossen, waar de Joodsch-Arabi sche tegenstellingen zeer scherpe vor men aannamen. Een proteststaking der Arabieren, die zich richtte tegen de Joodsrhe immigratie, ging gepaard met bloedige botsingen, zoodat Engeland een belangrijke troepenmacht, naar het Heilige Land, dat zoodoende in een groot legerkamp veranderde, moest zen den om de rebellie te beteugelen. Pas toen in October de werkneerlegging werd opgeheven en een koninklijke Engelsche commissie ter plaatse de be- studeering van het Joodsch-Arabische prohleeem ter hand nam. kwam er een einde aan het bloedvergieten, zonder dat de Arabieren tot dusver hun wen schen zagen Ingewilligd. Oniwaking der 'Arabieren VERDFR heeft het ook in het afge loopen iaar weer de aandacht ge trokken, dat bij de Arabische vol ken een hoe langer hoe krachtiger stre ven naar onafhankelijkheid aan den dag treedt. Voor een deel zijn de Ara bieren er reeds in geslaagd den Euro peeschen invloed en de Europeescho voogdij te elimineeren; het Engelsch Egyptische accoord is hiervan het be wijs. terwijl het tevens als een Arabisch succes mag worden beschouwd, dat het Fransche mandaatsgehied Syrië eerlang ..onafhankelijk" zal worden. Uit den aard der zaak maakt dit be knopte overzicht geen aanspraak op volledigheid; de feiten en gebeurtenis sen in 1936 waren zoo talrijk, dat wij er ons toe moesten beperken enkele groote lijnen te trekken Wij mogen echter niet verzuimen nog even In her innering te brengen, dat de democra ten in Amerika ter gelegenheid van de herkiezing van president Roosevelt een overweldigend succes behaalden, dat een merkwaardig contrast vormde met het besluit van het Amerikaansche hooggerechtshof, hetwelk in het begin van 1936 de landbouw-crisiswet veroor deelde. Tevens i9 de belangstelling der wereld in 1936 uitgegaan naar de pan Amerikaansche conferentie te Buenos Aires, die wel-is-waar nog niet heeft ge leid tot de stichting van een Ameri- kaanschen Volkenbond. maar die Noord en Latijnsch Amerika aanmer keliik nader tot elkaar heeft gebracht hetgeen tot uiting kwam in een aantal verdragen, waarin een gemeenscbappe lijke vredespolitiek is belichaamd. On vermeld mag evenmin blijven, dat het overnemen van de macht door den Franschen socinlisfischen premier Blum, die tal van opzienbarende sociale wet ten afkondigde, gevolgd werd door 'n geweldige stakingsgolf eti eveneens leidde tot tal van fahrieksbezettingen. die Blum den tegenstand van groote bevolkingsgroepen op den hals deed halen. Een belangrijk probl tem Is ln 1936, net jaar, dat tevens gekenmerkt werd door een militariseering der wereld, die waarschijnlijk haar weerga niet heeft nauwelijks is er nog een staat, die op Genève durft bouwen onop gelost gebleven: de kwestie der over dracht van mandaten nan z.g „onvol dane" naties Dit koloniale vraagstuk heeft niet alleen Polen, dat met een bevolkingssurplus heeft te worstelen, aan de orde gesteld, maar wel in de eerste plaats Duitschland, waar Goe- ring. na ITitler de machtigste man van Duitschland. nadat hem zeer uitgebrei de hevoegdheden zijn verleend, door de i en uitvoerlegging van een groot- scheepseh vierjarenplan de ergste eco nomische moeilijkheden hoopt te kun nen bestrijden. Goering zelf, de Fulirer, Nog steeds verluidt, dat hij zijn functies neer zal leggen TOKIO. 31 Dec (A.N PVolgens persberichten uit Nanking zou maar schalk Tsjang Kai Tsjek, door de ver antwoordelijkheid voor het incident te Sianfoe op zich te nemen, te kennen hebben gegeven, dat hij af wil treden al6 voorzitter van den uitvoerenden voean en als voorzitter van den nationa- len militairen raad De Shanghai Dispatch en de Kokumin Shimhun voorspellen, dat de maar schalk toe zal geven aan de verlan gens van het volk en voorzitter van den nationalen militairen raad zal blijven, doch beide bladen achten het vrijwel zeker, dat hij af zal treden als voorzit ter van den uitvoerenden voean. Verder wordt gemeld, dat de centrale politieke raad besloten heeft, dat Tsjang Hsoe Liang voor den krijgsraad lerpcht zal staan, om gestraft te worden over eenkomstig de ueltpn van den staat. Havas meldt uit Sjanghai, dat de po litieke raad Tsjang Kai Tsjek een maand ziekteverlof heeft toegestaan. Onlsiag opnieuw geweigerd Havas seint nader uit Nanking, dat de centrale politieke raad voor de tweede maal het verzoek om ontslag, dat Tsjang Kai Tsjek heeft ingediend, van de hand heeft gewezen. Men legt dat uit als een bewijs van de achting, die de maarschalk te Nanking geniet wegens de (alrijke diensten, die hij zijn land bewezen heeft. PARIJS, 31 Dec. (Havas). Gister ochtend heeft de officieele herdenking plaats gehad van den vlieger Jean Mer- moz en ziin metgezellen, die op een vlucht ho%on den Zuidelijken Atlanti- schen Oceaan zijn verdwenen. Talrijke leden der regeering woonden de II. Mis hij. welke werd opgedragen in de kapel van Saint Louis de^ Inva lides Luchtvaarttroppcn defileerden op de Cour des Invalides voorbij het mo nument en de families van de verdwe nen vliegers Op hetzelfde oogenblik vlogen twee escadrilles militaire vlieg tuigen en drie toestellen der burger luchtvaart over het plein. De minister van luchtvaart. Cot, hield een rede. waarin hij Mermoz en zijn metgezellen herdacht. MARSEILLE. 31 Dec. (Havas). Op de kade, nabij het Spaansche e.6. Ciu- dad de Barcelona, hoorde gisterochtend een bewaker plotseling een ontploffing. Ter plaatse lag een lading voor ge noemd schip, waarbij zich ook een leeg wagentje bevond. De politie 6telde on middellijk een onderzoek in en kwam weldra tot de overtuiging dat het ge beurde geweten moet worden aan een aant-lag. Zij ontdekte, n.l., dat er een electrische leiding naar toe was gelegd, verbonden met een wekker, en in con tact gebracht met een reservoir vol brandbare vloeistof. De lading van de Ciudad de Barcelona was bestemd voor de te Valencia gevestigde regeering. LONDEN, 31 Dcc. (Havas). De onaf- hankeliike arbeiderspartij heeft van den commissaris van politie de mede- deeling ontvangen, dat hot dragen van roode blouses en hemden, zooals die in gebruik zijn bij de leden van het gil de der jeugd van de onafhankelijke ar beiderspartij. valt onder de bepalingen omtrent het dragen van politieke uni formen, zooals die vastgelegd zijn in de kortelings aangenomen wet. Goebbels, Schacht, Von Ribbentrop en vele andere Duitsche autoriteiten heb ben in 1936 bij voortduring en. naar het ons voorkomt, terecht betoogd, dat een bevredigende oplossing van het koloniale vraagstuk voor Duitschland een levenskwestie is geworden. Men mag dan ook aannemen, dat in het nieuwe jaar het probleem der toeken ning van koloniën aan het derde rijk in de wereldpolitiek een uiterst belang rijke rol zal spelen. Wijlen ministerpresident Goemboes van Hongarije

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 10