Met razende snelheid door Hoogland WAT IN 1936 IN ONZE STAD GEBEURDE Invloed van drank Een groet! Een welkom! Necrologie 1936 Portretten in Sierkunst BESLUITEN EN JUBILEA Vijf dagen hechtenis geëischt ijnhandel „De Moor' 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 193S STADSNIEUWS Een inleiden d woord bij hel illustreerend over zicht van het Amersfoortsche gebeuren in het voorbije jaar TpFN goede gewoonte brengt mede, dat de courant, in haar laatste editie °P de" Oudejaarsdag, een overzicht geeft van hen, die in den loop van het jaar aan onze gemeenschap ontvielen; een overzicht tevens van de meest bclangrijKc gebeurtenissen die in dit jaar waren te boeken. Aan deze overzichten moge een enkel, sober woord voorafgaan. Sober vooral, omdat het jaar dat wij heden afsluiten, zich kenmerkte door steeds stijgende moeilijkheden, die ook het bestuur van de gemeente voortdurend hebben geplaatst voor toenemende zorgen, waarvan de ernst te klemmender werd, naarmate de inwoners te pijnlijker werden getroffen in hun bestaans mogelijkheden. Het is voor hen, die geroepen zijn tot regeeren, een jaar ge- weest van zeer ingewikkelde bemoeieniswaarvan de druk in iQjy eer nog Zal groeien dan verminderen. Wij zijn onzen bestuurders erkentelijk voor hun toegewijde aandachtdie ten doel hadverlichting te brengen zooveel als dat onder de huidige omstandigheden in liun vermogen lag. Dat onze regeerders gaarne zelf menigmaal méér zouden hebben willen schenken dan mogelijk- heidshalve kon worden toegestaan, daar is stellig iedereen van overtuigd. De burgerij schaart zich in het jaar, dat haar toewenktmet vol vertrouwen wederom onder hunne leiding, waarbij de hartelijke hoop mag worden uit- gesproken, dat 1937 uiteindelijk lichter horizonten zal doen opgaan dan waaronder het nieuwe jaar geboren wordt. Gegroet, wèg-glijdend 1936! Gegroet, gij aanlichtend nieuwe jaar! Wij treden U binnen. Onze lampen zijn brandende. Om onze schouders hebben wij den mantel der hoop geslagenals de hemel zoo blauw! De belangrijkste gebeurte* nissen en feiten 4 Jan. Het 35-jarig bestaan van den 'Amersfoortschen Bestuurdersbond her dacht. 9 Jan. Troependéfilé ter herdenking van het 122-jarig bestaan van het 5de, 16de en 22e R.I. 11 Jan Koperen feest van de loge „Tmmer Voorwaarts No. 81" van de Int. Orde van Goede Tempelieren. 22 Jan. Het tienjarig bestaan van het Tambours- en Pijperskorp „Juliana" herdacht. 28 Jan. De gemeenteraad neemt een voorstel aan van de Commissie van Wetgeving tot wijziging van de Alge- meene Politieverordening nadat beslo ten was het gedeelte omtrent het taxi- bed riif aan te houden. 25 Febr. De gemeenteraad besluit aan B. en W. een credict te verleenen voor het aanleffgpn van rioleering enz. in den Heiligenbergweg en omgeving. 3 Maart. Herdenking van het 30 jarig bestaan van de afdeeling Amersfoort van den Bond van personeel in Over heidsdienst. 12 Maart. Het 25 jarig bestaan van de Amersfoortsche Padvindsters feeste lijk herdacht. Huldiging van „Ma" v. d. Bergh. 15 Maart. H.V.C. behaalt wederom het afdpelingskampioenschap. 31 Maart. De gemeenteraad neemt voorstellen aan tot wijziging van het uitbreidingsplan voor 't Kruiskamp- kwartier en tot vaststelling van bebou wingsvoorschriften. Goedgekeurd wordt een voorstel van B en W. tot verkoop van 13.000 M2 fa brieksterrein aan de N.V. Mij. voor Wasvenverkine (Erdalfabrieken). 3 April. Het 1^-jarig bestaan der Amersfoortsche Schoolvereeniging fees telijk herdacht. 19 April. H.V.C. verliest den promo tie-wedstrijd tegen Hercules met 13. 25 April. Het 20-jarig bestaan der ar- beiderstooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" herdacht. De R.K. Muziekvereeniging herdenkt haar 15 jarig bestaan. 26 April. II.V.C. verliest ook den tweeden promotiewedstrijd tegen Baarn met 1—2. 28 April. De Gemeenteraad vereenigt zich met het advies van B. en W. naar aanleiding van een brief van Ged. Sta ten betreffende de jaarwedden van bur gemeester. secretaris en ontvanger. 2 Mei. De schermvereeniging R M.M. A. herdenkt haar i0-jarig bestaan. 16 Mei. Herdenking van bet 50 jaric bestaan van de Muziekschool van Toonkunst. 17 Mei. H V.C. wint den drrden pro motiewedstrijd tegen Hercules met 41. 24 Mei. Door een 3—2 zege op Baarn wint H.V.C. den vierden promotiewed strijd. 26 Mei De Gemeenteraad neemt een voorstel van B en W. aan inzake het aanleggen van wegen op een terrein aan den Liendcrtschen weg. 6 Juni. Groote oefening van de af- deeline Amersfoort van het Ned. R°J de Kruis ter celeeenheid van het zp jarig bestaan, welke oefening wprcl hu gewoond door H.K H Prinses Juliana. 15 Juni. De Amersfoortsche postdui venvereeniging ..De Luchtpost her denkt haar 25-jarig bestaan 16 Juni. Installatie van Mej. E. M- van Hamersveld tot lid van den Ge meen iera ad De heer A J. Spiekermann tot wethouder gekozen. Het 25-,jarig bestaan herdacht van de afdeeling Amersfoort van den A'gem. Bond van Politiepersoneel 111 Neder- land. 30 Juni. De Gemeenteraad besluit het sluitingsuur der automarkt op 12 uur te stellen. 5 Juli. V.A.R.A. zomerfeest op Birk- hoven ter viering van het 10-jarig be staan. 18 Juli. Herdenking 20-jarig bestaan van de Intern. School voor Wijsbe geerte. 21 Juli. De Gemeenteraad stelt een verordening vast betreffende het ont slag aan gemeentepersoneel wegens revolutionnaire gezindheid, enz. 25 Juli. Herdenking 20-jarig bestaan van de Amersf. Boys. 28 Aug. De Gemeenteraad neemt een voorstel aan van B. en W. betreffende de wedderegeling van het gemeente- personeel en een voorstel tot vaststel ling van een nieuwe verordening rege lende de rangen, het aantal, de samen stelling de eischen benoembaarheid en de bezoldiging der gemeentepolitie. 29 Aug. Herdenking van het eerste lustrum van de afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging van Eerste Hulp bij Ongelukken. 18 Sept. Enthousiaste begroeting der Amersfoortsche burgerij van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bern- hard op Hun doortocht naar Het Loo 19 Sept. Eerste steenlegging voor den bouw der Erdalfabrieken op het terrein tusschen Nijverheidsstraat en Kleine Koppel. 23 Sept. Achtste Districtsdag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei. 29 Sept. De Gemeenteraad neemt een voorstel aan van dc Commissie ad hoe voor de herziening der Verordening re gelende de pensionneéring der Wethou ders en hun weduwen en weezen. Een voorstel tot opheffing der Wo- ningbeurs aangenomen. 3 Oct. Herdenking van het vijfjarig bestaan van den Bestuurdersbond „Amersfoort" van de Ned. Vakcentrale. 16 Oct. Opening van het Sterhuis van de Ned. Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes. 18 Oct. Jubileumrit ter herdenking van bet tienjarig bestaan van „De Pe daalridders". 30 Oct. De Gemeenteraad stelt een Ca- pitulantenverordening vast. 31 Oct. Feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan van „De Pedaalrid ders". 6 Nov. Herdenking van het 30-jarig bestaan van de afdeeling Amersfoort van den Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. 7 Nov De Korfbal vereeniging „Amers foort" herdenkt haar twintigjarig be staan. 14 Nov. Feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig beslaan der postdui venvereniging „De Luchtpost". 22 Nov. Het twintigjarig bestaan van de Sociaal Democratische Vrouwenclub herdacht. 24 Nov. Herdenkingsbijeenkomst m de Luthersche Kerk in verband met het 250-jarig bestaan. 8 Dec In een vergadering van spaar ders van „Het Sport fondsenhad" wor den mededeelingen gedaan omtrent het definitief tot stand komen der inrich ting. 10 Dec. De Christ. Gem. Zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria" herdenkt haar 25-jarig b^ïaan. 1618 Dec. De Gemeenteraad behan delt de gemeentebegrooting dienst 1037 welke ten slotie met algemecne stem men wordt goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt f 1500.— ter beschikking gesteld van het Oranje Comité 1936 en f 300.— vooi gasverlichting op de bruggen, in ver band met bet huwelijk van H. K. H Prinses Juliana en Z. D. IT Prins Bern hard. 18 Dec. Oranjetentoonstelling in Fle- 19 Dec. Zanghulde van 2000 leerlingen der openbare en bijzondere lagere scho len ter gelegenheid van den onder trouw van H. K. H. Prinses Juliana en Z D. H Prins Bernhard. Planting van een Oranje-Lippehoom. 21 Dec. Op initiatief van het Comité tot versiering van het Bergkwartier wordt een vreugdevuur ontstoken op een terrein aan de Abr. Kuyperlaan. OP DOORTOCHT VAN DEN HAAG NAAR HET LOO WERDEN H.K.H. PRINSES JULIANA EN Z.D.H. PRINS BERN HARD KORT NA DE VERLOVING DOOR HONDERDEN AMERSFOORTERS IN DE LANGESTRAAT OP UITBUNDIGE WIJZE BEGROET KANTONGERECHT Wonder boven wonder deden zich bij de botsing geen per» soonlijke ongelukken voor Een inwoner van Baarn, die tegen slag gehad had in zaken en familie omstandigheden, was '6 nachts om streeks 2 uur een hotel te Baarn bin nengegaan, om zijn beslommeringen van zich af te zetten en meteen feest te vieren in verband met het vorstelijk verlovingsfeest. Verdachte had al een paar borrels op, nam spoedig een dreigende hou ding tegen de politie aan en wilde met een aschbak gooien. De politie diende van repliek met de gummistok en het gevolg \va6, dat de feestvierder heden morgen voor het kantongerecht stond. De kantonrechter wenschte hem ge luk, dat deze zaak niet voor de recht bank gebracht was, anders had het er leelijker voor verdachte uitgezien. Het was maar gelukkig, dat de prinses niet wist, op welke wijze haar verlovings feest door sommige burgers gevierd werd Het O. M., waargenomen door Mr. v. d. Dussen, eischte 15 subs 5 dagen. De uitspraak luidde 10, subs. 4 dagen. Het is nog aan! Het was de eerste keer geweest, dat men hem op 17 December in onze stad dronken aangetroffen bad. Kantonrechter: „Hoe kwam dat?" Verdachte: „Ik ben naar een ver jaardagpartijtje geweest van mijn meisje." Kantonrechter„Dat zal je meisje wel prettig gevonden hebben, dat je daar met een stuk in je kraag rond liep. Is het nog aan met haar?" Verdachte: „Ja hoor." Kantonrechter: „And »rs een slecht begin. Je moet dat later niet van het huishoudgeld nemen l Verdachte„Het zal wel loopen los." Het O. M. vond dat „losloopen" een gevaarlijke gedachte van verdachte en meende dat hij wel vast zou loopen. De eisch was 10 subs. 5 dagen, de uitspraak 6, subs. 3 dagen. In volle vaart door Hoogland Twee Bunschoters hadden 8 Novem ber een bezoek aan een café op den Hof gebracht. Er werd bier gedronken. Toen moesten ze nog terug naar Bun schoten met de auto. waarmede ge woonlijk visch gevist wordt. Met groo te snelheid, tegen de 80 K M., vloog de auto door Hoogland en raakte in een bocht even voor ..Scholhorst" van den rechten weg. Een paar hekken werden stuk gere den. waarna een winkel geramd werd en de auto tenslotte in tegengestelde richting op den weg kwam te staan. De kantonrechter vroeg den bestuur der vanmorgen, of hij zich dit geval herinnerde en of hij ook de oorzaak kon vertellen, dat hij een bocht niet kon nemen. Verdachte zeide, dat hij vlug thuis had willen zijn en daarom hard gere den had. Kantonrechter: „In het proces-ver baal staat, dat u na de botsing gezegd heeft, acht glazen bier gedronken en verschillende café's bezocht te hebben." Verdachte antwoordde, dat hij maar in één café geweest was: toen hij die verklaring aflegde, was hij zenuwach tig geweest. De verbalisant werd hierna gehoord. Hij gaf een uiteenzetting van wat er gebeurd was en verklaarde. ,dat de ver dachte onder invloed van 'drank was geweest. Als getuige werd opgeroepen een vriend van verdachte, die met hem in de auto gezeten was. Hij zelf had ook bier gehad, maar wat zijn vriend ge dronken had. wist hij niet. want deze was in de stad een boodschap gaan doen. terwijl hij in het café bleef. Wel herinnerde hij zich. dat ze met een „aardig gangetje" door Hoogland ge reden waren en plotseling tegen een winkel opbotsten. Dat er een paar hek ken van te voren door de auto ge raakt waren, wist hij niet meer. De Kantonrechter meende, dat hij met een dergelijke autorit in groot gevaar verkeerd had en beter had ge daan niét met iemand mee te géén, die bier gedronken had. Getuige: „Ja. het was bij het kantje af!" Het O.M. wees er in zijn requisitoir op. dal het hier een zeer ernstig feit betrof. Het was zuiver toeval, dat er geen doodelijke ongelukken gebeurd zijn. Verdachte heeft niet alleen zijn eigen leven in de waaeschaal 'gesteld, maar ook dat van andere mensehen. Had zich een persoonlijk ongeluk voor gedaan, dan zou verdachte voor de rechtbank hebben moeten terecht staan wegens het veroorzaken van dood of letsel door schuld en mogelijk drie maanden hechtenis gekregen hebben. Vast staaf, dat verdachte onder in vloed van drank was. anders had hij niet zonder reden in den kant gereden. Spreker wil, ofschoon het eigen lijk moet, hier geen ontzegging van rijbewijs eischen. omdat verdachte anders te zeer gedupeerd wordt in de uitoefening van zijn beroep. De eisch luidde nu 5 da gen hechtenis. Verdachte vraagt of men hem geen voorwaardelijke hechtenis kan opleg gen, zijn vader is werkeloos en zij heb ben het thuis arm. De kantonrechter zeide hierop, dat hij wel in de auto van zijn vader kon rijden en bier drinken. Daar was wel geld voor. Een geldboete zou hij toch niet kunnen betalen, hetgeen verd.ichte beaamt. ITij beloofde nooit meer een dergelijk waanzinnige streek te zullen uithalen. De uitspraak werd: f 25 subs. 8 da gen hechtenis. Het Amersfoortsch kunstes naarsgilde blijft actief De stelling, hij de opening verdedigd, dat het hedendaagsche portret, zooals het zich (met en na de Renaissance) heeft ontwikkeld, in de eerste plaats is een product van psychologische nieuwsgierigheid wordt door de werk stukken in Sierkunst bijeengebracht, zeer wel bewezen. Vrijwel alle kunste naars, die hier inzenden, hebben met wisselend geluk, zooals vanzelf spreekt, gepoogd in hun portretten zooveel mo gelijk vast te houden aan het persoon lijke type den eigen aard van hun sujet. Het is een misverstand te mee- nen, dat met het bereiken van een uit wendige gelijkenis ook dit diepere con tact verkregen is. Wie streeft naar een fotografische gelijkenis, verzandt al heel gauw in peuter werk of in .een burgerlijke platvloersche opvatting, waarbij èn in den vorm èn in den diepe len achtergrond, alle verbeelding zoek. is. Neen, juist het zoeken van wat ach ter de onmiddellijke gelaatstrekken ver borgen ligt, die hoogere en begrijpelijke eerzucht van den portrettist, geeft herti ook gelegenheid zijn persoonlijke fartta- sie te laten spreken, en zijn sujet te laten zien, zooals hij, kunstenaar, het ziet, of zien wil. De subjectieve bevin ding van den artiest mengt zich dus doende in de zuiver zintuigelijke waar neming van schilder of teekenaar, en het is zijn geheim het juiste midden te vinden; om bij het vasthouden van een uitwendige overeenstemming toch zijn persoonlijke ervaring in het werk vast te leggen. Het spreekt vanzelf, dat de toeschouwer dieper door een be paald portret getroffen wordt, wan neer hem ook de gelijkenis frappeert, maar hij heeft mijns inziens de taak zich in eerste instantie aan de visie van den kunstenaar over te geven, en niet tegen te stribbelen indien de let terlijke weergeving in het portret hem op 't eerste gezicht niet bevredigt Het wil mij voorkomen dat deze ten toonstelling op een hoog peil staat, dat hier inderdaad een interessante en eenzijdige keuze bijeen is, ook boeiend voor hen, die geen van de geportrctteer- den persoonlijk kennen. In stijl en voordracht munten voor al de geschilderde portretten uit \an mevr. de Gruyter—Feucrstein, Machiel Brandenburg en Albert Fiks, die ook onlangs in de zalen van De Poth zoo verrassend voor den dag kwamen. De potloodteekening van den laatste bevre digt mij minder. Daartentegcn staat Jiet geschilderde kinderportretje (aquarel) door Jan Wittenberg voor mij in di rectheid van waarneming en fijnzinni- gen humor ten achter bij het geteeken- dé, dat ronduit een juweeltje is. Ook Joh. Hendriks is op bizondere wijze door een kind geïnspireerd. Hij schil derde een ziek knaapje, rechtzittend in bed, en zoowel de vroom-teedere visie als de koele kleurgeving stempelen dit doek tot één der fraaiste van deze ex positie. Mevr. J. G. van Haersolte heeft eveneens een zeer persoonlijk werk in gezonden, man met baard, dat door den vorm en de expressie intusschen meer bekoort dan door de kleur. Een curieus experiment heeft Willem J. van Dam zich veroorloofd, dat in ieder geval ge tuigt van zijn wil om niet vast te loo pen in een bepaald schema. Voorloopig acht ik het meisjesportret meer ge slaagd dan het gedurfde en capricieuze portret van de volwassen vrouw. Ik memoreer verder gevoelig werk van Paul Determeyer, J. v. ITolthe tot Echten (vooral de teekening!), een gees tig portretje van L. Schrikkel. een kloek opgebouwden kop van E. Hellcn- doorn, en goede werkstukken van mevr. E. D. Unger—Lens, E. Pijpers, J. Faure. A. v. d. Pol, L. Cardinaal (die zich hoeden moet voor een weeke over gevoeligheid!) en mevr. L. Uyldert— Mayer. In litho en teekening zijn nog ver schillende opmerkelijke inzendingen te noemen. Zoo het fraaie portret van J. Bezaan, de typische vormgeving van D. de Leeuw, en het werk van D. v. Luyn. II. Albers en J. C. Nijland. Het beeldhouwwerk beperkt zich tot twee door L. v. Dorp vervaardigde por tretten. maar de kwaliteit vergoedt veel. Ik acht dit werk van geen hoog gehalte. Ten slotte herinner ik er nog even aan, dat deze expositie verhandt houdt met een verloting. Aan de hand van de tentoongestelde werken die inder daad representatief zijn kan de prijs winnaar aan één van de exposanten de opdracht geven zijn (haar) portret te maken of van één van zijne (hare) nabestaanden. C. A. SCHILP Langestraat 8 Tel. 129 Roode Zoete Wijnen aragona Deux 85 ct. p. fl listella Rouge f 1.15 p. fl onio f 1.35 p. fl Zij die van ons heengingen 29 Jan CG. Spit. 2 Febr. B. J. Momma, ge p. luitenant der veld-arhllerie. 15 Febr. C. H. van Buur en. 19 Febr. Mej. J. L. van Dishoeck. hoofd der huishouding van de In dustrie- en Huishoudschool. 4 Maart A. Veen, oud Hoofd eener school. 21 Maart H. C. Bakker, tandarts. H. van den Boogert, voorzitter Bond van Mineraalwater hande laren. 1 April K. Scheringa, apotheker, 8 Mei J. J. Thien, wethouder. 14 Juni I. v. d. Sluys, Vader Burger weeshuis. Méj. van Goor, oud onderwij zeres. 29 Juni Th. G. de Jager. 3 Juli Alcx Klasser. 12 Juli P. Dumont, majoor infan terie b d. 4 Aug. B. D. Best, oud le er aar H.B.S. en Gymnasium. 12 Aug. J. Kipper man, majoor der rijksveldwaclit. 23 Aug. K. F. Hauscl. 27 Aug. P. i'. d. Meuten, sportleider Rijks Opvoedingsgesticht. 17 Sept. Jakob Elzenaar. 19 Sept. L. G. Blessenaar. 4 Oct. A. Hendriks, bekend figuur uit de plaatselijke moderne arbei dersbeweging. 14 Oct. J. A. Hassing. 17 Oct. WBrok, kapitein comman dant van de Mitrailleur compagnie van het 16e regiment infanterie. 30 Oct. H. y. d. Knoop, voorzitter van de Tuinbouwvereeniging „Amers- foort". 4 Nov Stephan Veger, bekend wiel renner. 14 Nov. J. van Wessum. 18 Nov. W. R. Schwemmer, oud voor zitter van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slii- têrs. 1 Dcc. A. M. E. des Tombe, oud burgemeester, oud secretaris van de plaatselijke Gezondheidscom missie. 3 Dec. H. H. Blom, le luitenant der Infanterie. 9 Dec. H. J. Albarda, Schout bij Nacht tit. J 19 Dec. Th. J. H. Bianchi, oud pen ningmeester van Sobriëtas. F- Sala tourier 5e Regiment Veld Artillerie. 26 Dec. Mej. C. M. f. Israël, onder- wtjzeres. 28 Dec'. 'Zkh- F- von Schmidt auf Altenstadt, kolonel der Kon Marechaussee b.d.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5