j?. Q. van (Randwijdi Qubilsuud COURANTENRECLAME Feestmiddag voor de huzaren UCCES Tuin BURGERLIJKE STAND Brand aan den Soesterweg UIT DE STAATSCOURANT Het universeele reclamemiddel 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 Hij heeft de ellende der werkeloosheid van nabij gezien en weet, wat dit voor de menschen en in het bijzonder de jeugd beteekenen moet. Daarom had hij gewild, dat het geld, dat ter gelegen heid van dezen dag verzameld is, be steed werd aan hen, die het finantieel zoo mopilijk in het leven hebben. Aan wie het besteed zal worden, zal spoedig in overleg beslist worden. De schilderijen zou spreker gaarne in dank aanvaarden als een blijvend aandenken aan dezen dag. Tenslotte heeft burgemeester Van Randwijck, zichtbaar onder den indruk, allen nogmaals dank gezegd. Receptie Mevrouw van Randwijck werden hedenmorgen voor liet stadhuis bloemen aan geboden. (Adee-foto). (Vervolg van pag. 1, eerste blad.) Ik bedoel het grondbedrijf en het uit breidingsplan, welke beide onverbreke lijk aan elkaar zijn verbonden. Het is een wjjze daad geweest, waar op door opeenvolgende gemeentebestu ren is verder gewerkt, om de voor ont spanning en bouwterrein benoodigde gronden in het bezit der gemeente tc brengen. Hierdoor is aan de eene zijde de spe culatie in bouwterreinen, die in meerde re gemeenten, tot schade der volkshuis vesting, tot uitwassen aanleiding heeft gegeven, in Amersfoort vrijwel voor komen. Wanneer ik goed ben ingelicht is dit begonnen met den aankoop van Birk- hoven, en iemand, die zeer goed met de Amersfoorfsclie toestanden op de hoogte was, heeft mij meermalen verteld, dat deze aankoop in hoofdzaak op Uw inia- tief is gedaan. Als tweede stap, volgde de aankoop van de terreinen tusschen Berkenweg en Utrechtscheweg. Deze terreinen, aan vankelijk in gemeentelijk bezit, onder het bestuur van éón van Uw voorgan gers, aan een particuliere maatschappij verkocht, zijn onder Uw bestuur tegen een veel' hooger bedrag door de gemeen te teruggebracht. Vele zouden voor een dergelijke transactie terugschrikken, er was in zicht en vertrouwen in de ontwikkeling van Amersfoort noodig, om hiertoe over te gaan. En daarna zijn de aankoopen elkaar betrekkelijk snel opgevolgd, en onder gebracht in een grondbedrijf. Pessimisten hebben in dit grondbedrijf wel eens een financieele ramp voor Amersfoort willen zien, doch thans kan wel gezegd worden, dat zij ongelijk heb ben gehad, en dat dit zelfde grondbedrijf een zegen voor de gemeente is gewor den. Vroeger dan vele andere gemeenten is door U de noodzakelijkheid ingezien een uitbreidingsplan der gemeente te doen opmaken, dat de wijze van bebou wing regelt, en de parken en plantsoe nen aanwijst, die in elke gemeente noo dig zijn. weet het zelf, doch velen weten het nog niet, dat daardoor in Amersfoort zoo weinig verknoeid is. Degene, die met studie de uitleg van soortgelijke gemeenten gadeslaat, zal met mij tot deze erkenning moeten komen. En nu heeft het eigen grondbezit der gemeente het mogelijk gemaakt, dit plan op de onbekrompen wijze te ont werpen als hier is geschied, met de groote parken of natuurreservaten mid den tusschen de nieuwe bebouwing. En bovendien heeft dit grondbezit vermeden, dat allerlei particuliere in vloeden zich hebben doen gelden bij de vaststelling van dit plan, zooals dit in gemeenten zonder eigen grondbezit wel geschiedt. Ik zou willen zeggen, aan de vrucht leert men den boom kennen, en hoe wel deze beeldspraak niet volledig op gaat, en ik zeer goed weet, dat ook an deren aan Amer6f°°ri's ontwikkeling hebben bijgedragen, mag toch gezegd worden, aanziet Amersfoort, en gij weet hoe dit in den loop der jaren is be stuurd geworden. Voor dit en voor Uw geheele beleid wil Amersfoort U danken. Wij wisten, dat U niet bereid was ge schenken te aanvaarden. Wij hebben dit gewaardeerd en aanvaard. Toch hebben wij gemeend, dat U een herin nering aan dezen dag niet als een ge schenk zoudt willen beschouwen. Daarom hebben wij enkele Amers- foortsche schilders aangezocht een aquarel te maken van een typisch deel der gemeente, terwijl enkele andere schilders spontaan een aquarel of tee kening hebben aangeboden. Deze aquarellen en teekeningen zijn In een portefeuille verzameld, die ik U -ioo dadelijk hoop aan te bieden Wij wilden echter, dat ook in Amersfoort een herinnering aan uw bestuur zou achterblijven. U zelf hebt op ons verzoek, aan gewezen, wat voor de bijeengebrach te som-geld zou kunnen geschieden. U hebt gevraagd deze te bestemmen voor een werk van algemeen nut uit te voeren door jeugdige werk- loozen tegen een behoorlijk loon. Wij prijzen ons gelukkig dat dit mogelijk zal zijn, en stellen u het bedrag daarvoor bestemd ter be schikking. U thans het aandenken der burgerij overhandigend, verzoek ik de aanwezi gen in te stemmen met den wensch: ~,ang leve de burgemeester en mevrouw an Randwijck. Burgemeester spreekt NA de rede van ir. Verliey heeft de burgemeester met zijn familie de aquarellen en teekeningen bezich tigd, waaruit hij later een keuze zal doen. In een gemoedelijk praatje, dat naar hij zeide in deze sfeer slechts op zijn plaats kon zijn, heeft hij ver volgens zijn gevoelens kenbaar ge maakt. Dankbaar was hij, dat ir. Verhey gesproken had, omdat zijn woorden een waarborg voor hem waren, dat hier een huldiging had plaats gehad, welke niet opge schroefd was en zooals hij dat juist zoo graag wilde. Spreker was in hooge mate de bur gerij erkentelijk en dankbaar voor dezen dag, die wel een zeer bijzonder karakter droeg. Bij zijn terugblik in het verleden, stond spreker stil bij het oogenblik, dat hij hier burgemeester werd. Hij kwam uit Den Haag en heeft begrepen, dat hij in Amersfoort een heel andere levens positie kreeg. Zijn intocht was zonder gejubel en muziek, zooals dat past bij de intrede van iemand, dien men nog niet kent. Zijn eerste plichtsgevoel, dat hem altijd bij gebleven is, was, om onpartijdig te zijn. Spreker citeerde hierna de woorden an ir. Vérhev over het grondbedrijf in Amersfoort. De eerste aankoop van gron den bracht een hoogst interessanten tijd met zich, doordat later de buitenwereld getoond moest worden, dat deze gron den niet speculatief gekocht waren Veel steun ondervond spreker toen van den voormaligen gemeentesecretaris, den heer Veenstra. Ook de krotopruiming, verbetering van ellendige woontoestanden, heeft zijn volle aandacht gehad, en ook in dit geval mag met groote waardeering ge dacht worden aan hetgeen de vroegere inspecteur van Bouw- en Woningtoe zicht, de heer Sehulte Nordholt in het belang daarvan gedaan heeft. Spreker was diep getroffen door de vroegere woontoestanden en is dankbaar, dat, al hoewel nog niet alles bereikt is, daarin zooveel verbeterd en bevorderd is. Dank zij de medewerking van de bur gerij op allerlei gebied, was het moge lijk een nieuw Amersfoort te vormen. Wanneer men de nieuwe toestanden vergelijkt met die van jaren her, zal men kunnen inzien, dat er veel ten goede is veranderd. De burgemeester bracht verder naar voren, dat de tijd, dien hij hier heeft doorgebracht, voor hem en zijn gezin heel gelukkig iö geweest. Hij had wel eens weg kunnen gaan naar een andere plaats, maar had dat niet gedaan, om dat zijn gezin zoo gehecht was aan Amersfoort met de vertrouwde en prachtige omgeving. .Tuist daarom stem de het hem zoo dankbaar, dat de bur gerij vandaag haar aanhankelijkheid betoonde. Spreker wilde tenslotte nog iets zeg gen naar aanleiding van de hem aan eboden geschenken. TEN stadhuize had hedenmiddag van 24 uur een receptie plaats van autoriteiten, deputaties en par ticulieren. Het zou ons te ver voeren om in ex- tenso te vermelden wie op deze receptie hun gelukwenschen kwamen aanbie den. Ruim een uur lang was het op den Westsingel een komen en gaan van of- ficieele personen. Op ondubbelzinnige wijze is gebleken, hoezeer graaf Van Randwijck in het middelpunt der be langstelling staat. Reden, waarom een ieder deze aparte gelegenheid, om uiting te geven aan sympathie en erkentelijk heid, niet heeft voorbij willen laten gaan. Van de talrijke personen, die ter receptie kwamen, noemen wij o.m.: Mr. Muller Massis, kantonrechter; G. Voorhuis, comm. van politie; J. Ha mers, burgemeester der gemeente Jut- phaas, ritm. Teding van Berkhout, J. Wolbers, directeur van de Erdalfabrie ken, Ir. Beijdendijk, namens de Mij. Nijverheid en Handel, de heeren Van Lonkhuijzen en Dr. Scheurer namens de Kamer van Koophandel voor de Gel- dersche Vallei; J. Mins, secretaris der gemeente Hoogland. Verder kwamen nog hun gelukwen schen aanbieden hoofden van Openb. en Bijz. Scholen, besturen van woning- bouwvereenigingen, de afd. Amersfoort v. d. Princevlag, het Amersfoortsch Kunstenaars Gilde, de V.V.V., de A.R. Kiesyereeniging, de Ger. Werkgevers club, de Ger. jeugdorganisatie, de Ver. v. Burgemeesters en secretarissen, Bak kerspatroonsbond, Ver. v. bakkerszonen en vertegenwoordigers van bonden van Overheidspersoneel. Nadat velen hun gelukwenschen had den aangeboden kwamen nog ter re ceptie: Mr. de Beaufort, Burgemeester van eLusden; J. Patenburg, secr. van de Gemeente Soest; de oud-raadsleden Ir. van Veen, Rant en Hofkamp; diverse kunstorganisaties uit de plaatselijke cultureele commissie; tal van kerkelijke autoriteiten, zoowel van R.K., Prot. als Isr. zijde; S.D.A.P., Oranjeverccn. Ver. van huisvrouwen, Floralia vereen., Amerf. kunstkring; de heer van Kuyk, burgemeester van Veenendaal; Amersfoortsehe I.Tsvereeniging: J. Valk- hoff, directeur Amersf. Dagblad; Ticks Koening, directeur van het Postkantoor te dezer stede; Zr. van het Groene Kruis: Vereen, van Slechthoorenden; Jeugd herberg Jong Amersfoort; Ero-verceni ging Amersfoort, V.L.S.K., motordienst, sportfondsenbad meerwerk-actie, Amersf muziekvereeniging, divisie en corps- commandanten zoowel van infanterie artillerie als cavalerie; R.K. oficiers- vereeniging, Overste van St. Louis B.V.L., Officier Leger des Heils en re- classeering; Nutsspaarbank: Bridgeclub; A.K.N.B. van oud-onderofficieren; Int. School voor Wijsbegerte; orkest vereen. Amersfoort; Besturen Kinderzorg; R.K. Openbare leeszaal; Oranje Vereen. Soesterkwartier; Chr. Besturenbond; de heer Ad. ter Cock, dir. Raad van Arbeid; Alg. Bond van Politiepersoneel; Brok- kenhuis; Centr. Genootschap; Ned. Ve- getariërsbond; E.A.P.S.V. Alg. Ned. Pol. Bond. Door de gezamenlijke woningbouw ver- eenigingen te dezer stede werd aan den burgemeester een fraai uitgevoerde ai- bum aangeboden waarin tal van fotos waren opgenomen, betrekking hebbende op de ontw ikkeling van den woningbouw in onze gemeente. Met enkele toepasse lijke woorden overhandigde dr. Schreu- der den Burgemeester dit gedenkboek. De Raadszaal en de overige vertrekken van het stadhuis waren met bloemstuk ken versierd. Bloemen werden ontvan gen van: S.D.A.P. Tooneelvereen. „Kunst na Arbeid", Middenstandsverecn. vereen, van F. A. M., Floralia-ver., Motorclub Amersfoort en omstreken, Loge Jacob v. Campe£, Ver. Ned. gemeenten afd. Utr, en den Haag, Ver. van Vrouwen belan gen gelijk staatsburgerschap, Ver Burg.- en Secr. in Utr., Alg. Chr. Ambt. Bond, Best. Curatorium school voor Wijsbegeerte, Aannemcrsbond, IJsver- eeniging, Radio-centrale, Bond van O Eert kolossale menigte was hedenmorgen op den Hof bijeen, waar ongeveer 4000 schoolkinderen zongen. Deze foto geeft een duidelijk beeld van de drukte, die er heerschte (Ailec-Foto) O. Off., Pers. van Publieke dienst, A.Z. en P.C., Oranjever. Princevlag de Ligh- tenberg, Duitsche kolonie, Kamer van Koophandel, Prof. ening Meinesz, Off. van het garn. de P.U.E.M. en weth. de zer gemeente. Tevens kwam nog ter receptie het oud gem. raadslid M. R. Oosterveen. Tegen vieren kwamen nog compli- menfeeren Gen. Maj. P. W- Best. Prof. Vening Meinesz., Mr. H. Th. 'e Jacob, oud- comm. v. d. Koningin- in Utrecht en Nots. Kroppens- Tot slot moeten wij nog noemen J'hr. de Jonge van Zwijnsbergen, intendant van het paleis Soeetdijk, Jhr. Molerus, inspect, v. politie te de Bilt- Mai. Ka merling Helmolt, dir. mil. RiischooJ Mr. Tydcman en Mr. Visser, burg. v. Soest. Springconcoursen en onderlinge wedstrijden aan de Gast huislaan Het lc Half Regiment Huzaren heeft Koninginnedag op feestelijke wijze gevierd. Op een terrein aan de Gasthuislaan werd een groot pro gramma afgewerkt, dat rijk aan variatie was en bijgewoond werd door een zeer talrijk publiek. Het feest, dat gegeven werd door den regimentscommandant, luitenant-kolonel K. G. v. d. Mandele en waaraan de onder-officieren Rijvereeniging medewer king verleende, ving aan met een muzi- kalen afmarsch naar het feestterrein. Na een korte toespraak door den regi ments-commandant, werd flêche gereden door de wachtmeesters Ellebroek, Kafka genaamd Dengier, Bakker en de O. W. I. Schoofs. Een dankbaar applaus toon de aan hoezeer dit interessante nummer ingeslagen was. Een eymkhana-race over 100 M. voor het eerste eskadron, mitrailleur peloton, volgde, waarbij in de finale resp. ge wonnen werd door Boddema, Tijhof, Post ma, Siderius en Krikke. De uitslag van het touwtrekken door het le eskadron luidde: le prijs, 2e peloton van het le eskadron 2e prijs, mil. peloton. 3e prijs, derde peloton van het le es kadron. Bij de veldloop van het 2e eskadron kwamen de volgende deelnemers in volg orde aan van: 1. de Bas. 2: Bos. 3. de Jonge. 4. Korp. de Veer. 5. Korp. Eding. 6. Kruiselberg;. 7. Groenhagen. 8. Derksen. 0. v. d. Ham. 10. v. Dijk. In het springconcours voor beroeps korporaals werden de eerste 7 prijzen gewonnen resp. door: 1. de Goede. 2. Josna. 3. de Wit. 4. Mulderij. 5. Bolton. 6. Krikke. 7. Dickerhof. Idem uitslag voor beroeps-onderoffi cieren: 1. Ellebroek. 2. Hart. 3. Dengier. 4. Res. wr. de Beaufort. 5. Suk. 6. van Tol. 7. van Eist. IN DEN DROGE BOUQUETTEN Hoewel we thans nog volop in de bloemetjes zitten, moeten wc toch reeds voorbereidingen treffen voor den tijd, dat de bloemen schaars en duur zullen zijn, en dan denken we aan die aardige, droge winterbouquet- ten, waurvoor we het materiaal reeds thans verzamelen. Daar zijn immers de fleurige Stroobloemen, Hclichry- sum monstrosum florc pleno in ver schillende warme tinten. Door de pa pierachtige substantie in de bloem blaadjes kunnen zij den gclieelen win ter, en zelfs nog langer, goed blijven. Het aardigste is. om de Stroobloemen gemengd tc gebruiken, allen of in combinatie met de Staticc sinuata, die door de eigenaardige plaatsing der bloemen een weinig aan Frcesia's doen denken. De kleuren varieeren van don kerblauw. lavendel, lila. tot rose en citroengeel, en vormen een goede aan vulling van de Stroobloemen. Natuurlijk vergeten we ook de grap pige oranje Chineeschc Lampioen niet, die we, hetzij apart of met enkele Plakken Judaspenning kunnen verwer ken. Bijzonder mooi is een combinatie van de gele schermen van Achillea Eupatorium Parker's var. met de blau we Kogeldistel en de fluweelige bruine Lisclidoddcn in een gewonen Kcul- schen inmaakpot, die we zóó plaatsen, dat we boven op de bloemen kunnen kijken. Ook de verschillende grassen vor men prachtig materiaal voor ons doel. Denken we slechts aan de enorme don zige pluimen van het Pampasgras, Gynerium, of als tegenstelling het grappige pluizige Hazestaartje, Lagu- rus ovatus en het ritselende Siddcr- gras, Briza maxima, die we apart, of ter aanvulling van verschillende win- terbouquetten kunnen gebruiken. Al het materiaal voor onze winter- bouquettcn moet wel volkomen droog zijn. voor we het schikken. Als er nog vocht in aanwezig is, knakken de stengels of bloemen om en herstellen zich niet meer. Om dit te voorkomen, hangen we de bloemen eerst nog een paar weken omgekeerd op een droge luchtige plaats, daarna schikken we ze vooral losjes in de verschillende va zen, want hier is een decoratieve bloemschikking haast nog van meer belang dan bij levende bloemen. Zij moeten ons immers maanden achter een gezelschap houden. 1 September Geboren: Evert je, d. van C. A. Beens en G. P. Eykelboom. Louisa Jo hanna, d. van J. ten Baas en J. L. van Genderen. Anthonius Gijsbertus, z. van Schras en Chr. G. Thomassen. Johanna d. van E. T. Govaert en L. Wegen. Jo- han, z. van R. Treekamp en H. Wou ters. Overleden: K. L. Rieff, 66 jaar, echtg. van W. J. Kot hé. B. van Es, echtg. van J. Jacobsen, 53 jaar. G. A, van Buuren, 49 jaar echtg. van J. A. v Dam. Gehu w d J. F. Beerling en M. C. Groenendaal. Hedenmorgen is een binnenbrand ont staan in perceel Soesterweg 51 In den beginne liet de brand zich ernstig aan zien, doch kon door een spuit van de spoorwegen spoedig worden gebluscht. Ook do brandweer verscheen met groot materiaal, doch optreden was niet meer noodig. Een gedeelte van den inboedel werd een prooi der vlammen. MEJ. G. E. VAN DISSEL 25 Jaar bij het onderwijs Mejuifrouw G. E. van Dissel onderwij. zeres aan de Meisjesschool alhier her dacht andaar den dacg waarop zij voor 25 jaar bij het onderwijs kwam. Zoowel de leerlingen, leerkrachten als de ouders zijn steeds aangenaam getroffen geweest door den grooten eenvoud en beminnelijkheid, waarmede mej. van Dissel met hen pleegt om te gaan. Hoe wel baar bescheidenheid wars van iede re huldiging is, zijn wij overtuigd, dat vele gelukwenschen haar zullen borel- ken. TEGEN TUINHEK Vanmorgen is een automobilist, die in plaats van te remmen op hel gaspedaal drukte, tegen een tuinhek in de Ste- phensonslraat gereden. De gevolgen bepaalden zich tot materieele schade, UIT HET R.O.G. ONTVLUCHT Gisteren is een verpleegde uit het R.O.G. alhier ontvlucht. Bij een siga renwinkel ontvreemdde hij een rijwiel, waarmede hij weggefietst is. Gisteravond heefl men hem in Rot- I tii'darn aangehouden, vanwaar hij hedenmorgen naar Amersfoort op trans, port is gesteld. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water tn Pesie's Bad bedroeg hedenmorgen 67 gr. F. of IO'/ï gr. C. Bij K. B. zijn benoemd en aangeêteld: a. met ingang van den datum van dit besluit, bij het dienstvak der militaire administratie: le. tot. luitenant-kolonel, de majoor G. F. Hengeveld van dat dienstvak, con troleur der militaire administratie; 2e. tot majoor, de kapitein A. T. Reijst, van dat dienstvak; b. met ingang van 16 September 1937, bij het wapen der artillerie, tot kapi tein, bij het 7e regiment veld-artillerie, de eerste-luitenant F. W. J. M. Peters, van hat 3c regiment veld-artillerie Bij K. B. i6 benoemd bij het reserve- personeel der landmacht, bij het dienst vak der reserve-officieren voor alge- meenen dienst, tot reserve-tweede-lui- tcnant, de heer Ir. F. W. Santman. OMREKENINGSKOERSEN 30 Aug. 1 Sept. Off Niet Off. 9.01 9.001/, 0.72.921/, 0.72.90 6.78 (>.78 30.57 90.57 41.65 41.64 40 27 40.30 46.50 46.50 45.32 45.35 1.8lt/2 h8i^ 6.35 6.37 \fpdf»cred 'door de Rofterd Rankvereen. Londen Berlijn Parijs Brussel Züricb Kopenhagen Stockholm Oslo New York - Praag Thans wil ik hetgeen wij u te zeggen hebben besluiten. Het moge u gegeven zijn uw werk op dezelfde wijze te blij ven voortzetten, in de overtuiging, dat Amersfoort's bevolking Uw werk waar- 'deert, Een groepje Katholieke schoolkinderen défileert voor den burgemeester en zijn familie, die op het bordes van het stadhuis staan. i J-«iL tAdee»Foto) Alvorens de prijsuitreiking plaats had. werd alarm in het bivak gedemonstreerd. Het zeer talrijke publiek heeft kunnen genieten van goede rijkunst en daarvan herhaaldelijk door applaus blijk gege- yeru

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5