Knoeierij met verkoop van kuikens DE KWESTIE VRIJMAN Landbouwers gedupeerd „GEEN AFGEDANE ZAAK Nationale fruit- tentoonstelling te Amsterdam Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Ongekeurd vleesch Open brief aan den gewezen rijksbouwmeester van oud-minister Marchant NOOD ONDER DE INDO-EUROPEANEN EENGARNIZOENTE AMSTERDAM? UIT DE STAATSCOURANT langestraat 42 - Iel. V WAT ETEN WIJ MORGEN? Het weer in Augustus Radio-programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 KANTONGERECHT Overtreding van de wet op de uitverkoopen en opruimingen Een landbouwer uit Barncveld werd als getuigo voorgeroepen, een goedmoedig type, dat te goedge- loovig was geweest. Later zou blij ken, dat hij niet het eenige slacht offer was van knoeierij met kui kens. Do zaak had zich als volgt voorge daan. De landbouwer had bij een zekeren B. een 600 kuikens besteld. Op ©en goeden, of, liever gezegd, kwaden dag, kwam een auto bij hem het erf oprijden, welke bestuurd werd door twee personen, die hij geen van beiden kende. De auto droeg de kenteekenen, dat zij van een zekeren v. d. H. uit Lunteren was, die den wagen ook be stuurde. De kuikenö werden afgeladen en op de deel gezet. Bij het afrekenen ontstond er verschil van meening, doordat de landbouwer indertijd met B. afgesproken had, dat de kuikens door hem gekocht zouden worden voor 15 cent per stuk. De man die ze nu afleveren kwam, een zekere de K., vroeg echter 16 cent per stuk. Kantonrechter; „Dat heeft u toen tenslotte toch maar betaald, niet waar?" Getuige: „Ja, want de dikke man, 'die ze afleverde, dreigde weg te gaan reet de kuikens, wanneer ik geen 16 cent per stuk betaalde en dan had ik zonder kuikens gezeten." Het bleek later, dat de B. nooit meer iets van het geld gehoord had. De landbouwer was er dus leelijk ingeloopen, temeer toen nog bleek, dat men hem allemaal hanen verkocht bad, waaraan hij niets had. De koop leverde hem een strop van 100 op. Getuige: „Na een week of vier heb ik al die hanen opgeruimd, want ik was ze dik zat!" Kantonrechter: „Kon u niet zien, dat reen u hanen verkocht?" Getuige: „Neen, want ze waren nog nuchter, toen men ze aan mij aflever de, Zoodoende was ik niet in staat, onderscheid to maken tusschèn haan of hen." Kantonrechter: „U weet zeker niet, waar ze al die hanen van te voren uitgezocht hebben en hoe dat gegaan is?" Getuige: „Neen, daar moet ik afblij ven, want dat weet ik niet" Kantonrechter: „De kwestie is, clat ze die kuikens voor anderhalve cent per stuk ingeslagen hebben, omdat ze wisten, dat het hanen waren. Ze ver kochten ze voor 16 cent per stuk, dus maakten ze een aardig winstje!" Het O.M., waargenomen door Mr. Klein, informeerde of de dikke man, de K. dus, met het afladen van de kui kens geholpen had. Dat was inderdaad het geval en bij het weggaan, had hij nog aan getuige gezegd, dat het pracht beesten waren De kantonrechter kon den benadeel den landbouwer troosten met. de woor den. dat verschillende andere personen in hetzelfde schuitje hebben gevaren. Eén van hen had geluk gehad, want hij had allemaal hennen gekregen. Blijkbaar hadden de verkoopers daar spijt van gekregen, want na ©enigen tijd kreeg hij bericht, dat de 'hennen besmettelijke ziekte zou den hebben... Het slimme boerke stuurde ze echter niet terug. Daarna werd een andere getuige ge hoord. die gelijkluidende verklaringen aflegde. De kantonrechter vroeg hem of hij ook kuikens had gekocht. Getuige: „Niks hoor, ik heb maar 12 hippen en een haan, dan weet u het wel!" Als derde getuige kwam voor de be stuurder van de auto, waarmede de kuikens gebracht waren, v. d. H. uit Lunteren „Is u familie van v. d. K?" aldus de kantonrechter. „Gelukkig niet", luidde het antwoord en spreker meende daar reden voor te rnogen hebben. Hij vertelde, dat hij de kuikens uit een café in Kesteren ge haald had en naar allerlei plaatsen in het. land vervoerd had, hoeveel wist hij zelf niet eens meer. Hij was ook op het erf van landbou wer de V. in Barneveld gekomen, maar had niet geholpen met het afladen. Kantonrechter: „Zei de K. niets over de kuikens?" Getuige: „Nou weinig, alleen, dat de koopers er een hoop plezier van zouden beleven! Later begreep ik, wat hij daar mee bedoeld bad" Het O M oordeelde een en ander een ergerlijk feit. Er waren hier fraudu leuze kuikens ingevoerd, misschien wel uit het buitenland, en bij de boeren aan den man gebracht. Eigenlijk waren de boeren als afnemers ook strafbaar, want zo hadden geen papieren getee- kend en overgelegd, maar zijns inziens waren zij al voldoende gestraft met de hanen. Een hooge boete was hier op zijn plaats, opdat de K. tenslotte toch nog niet winst zou hebben gemaakt. Getuige-autobestuurder had beweerd, dat de K. de kuikens voor 12 cent per stuk ingekocht had. Dat had hij'bij bet afrekenen zelf gezien De eisch luidde 300 boeto sub sidiair twee maanden hechtenis met 1 maand hechtenis voorwaardelijk voor een proeftijd van twee jaren. De uitspraak werd conform den eisch. Praatjesmaker Twee meisjes en daarnaast een jon geman maken drie personen op de fiets uit, ook al zijn het Woudenbergers. Een agent kwam het drietal tegen en waarschuwde den jongen, dat zij niet met drie naast elkaar mochten rijden. Aangezien do agent in burger was, meende de knaap zich wel onbeschoft te mogen gedragen. „Hou je kop dicht" was het „dappere" antwoord en hij bleef zoo rijden. De agent nam' toen het Woudenbergsche drietal mee naar het bureau en maakte proces-verbaal op te gen de jongeling. Vanmorgen beweerde deze, dat hij de meisjes inlichtingen verschaft had over den weg, dien zij nemen moesten. Hij hoorde er echter wel bij. Ook zei 'hij, clat de agent zelf links gereden had. De kantonrechter trachtte hem aan het verstand te brengen, dat men tegen over zijn medeburgers beleefder moet optreden, ook al waren het geen da mes. Want tegen haar was hij natuur lijk wol beleefd in den omgang Do uitspraak werd 4 subs. 2 dagen. Waarschijnlijk zeggen zijn vriendinne tjes nu weer, dat een mensch alleen maar in Amersfoort zooiets kan overko men. Verkeerd opgeruimd Een koopman uit Amsterdam had in Soest een gelegenheids-winkel ingericht en was op 15 Juli j.l. geverbaliseerd we gens overtreding van de wet op de op ruimingen en uitverkoopen. Bij verstek was hij eenigen tijd geleden veroordeeld tot ƒ30 subs. 15 dagen hechtenis. Nu kwam hij in verzet, omdat hij de boete zoo hoog vond. Er was volgens hem niets gebeurd, als hij den verbali sant te woord had gestaan. Zijn plaats vervanger was minder vriendelijk uit gevaren tegen den verbalisant en dat was inderdaad niet noodig geweest Wat betreft het verhaal zelf, wist hij niet, dat hij de gebruikte reclamewoor den op de winkelruit niet had mogen zetten. Het O.M. wees hem erop, dat de wet een drietal aankondigingen van uitver koopen etc. toelaat, maar niet woorden, die erop duiden, dat de zaak opgehe ven wordt, waardoor het publiek den indruk krijgt, dat er koopjes zijn. Dat deze Amsterdamsche koopman dit niet wist, betwijfelde hij overigens. Verdachte verklaarde het tegendeel, hij had zoo'n zaak nog nooit bij de hand gehad. Ook riep hij clementie in, omdat hij een schadepost had gehad van 300. Als men dat niet geloofde, mocht men de boeken controleeren Hij bereikte in zooverre iets, dat het vonnis 20 subs. 10 dagen werd. Het O. M. had bekrachtiging van het oude vonnis geëischt. Principieel Een stadgenoote had haar fiets voor haar woning geplaatst, in zooverre op slot, dat het sleuteltje nog in het slot stak. Zij meende, dat zoo het rijwiel voor onmiddellijk gebruik onge schikt was, gelijk de verordening dat voorschrijft. Onder de agenten van po litie zou met betrekking tot dit punt ook verschil van rneening zijn. Daarom had men haar aangeraden er een prin- cipieele zaak van te maken, hetgeen haar hoogstens twee kwartje kon kos ten. Het O.M. en de kantonrechter dachten er anders over. Met de sleutel in het slot was het rijwiel naar hun meening wel geschikt voor onmiddellijk gebruik. Het O.M. eischte 3 subs. 2 dagen. De Kantonrechter maakte er de ge vraagde twee kwartjes van. Ongekeurd vleesch De man had tien jaar in Soest vleesch ingevoerd, zonder zich schuldig te ma ken aan overtreding van de vleeschkeu- ringswet. Kort geleden sloeg hij een partij vleesch in, welke hij dien avond niet meer op het abattoir kon laten keuren, daar dit gesloten was. Den volgenden morgen werd hij geverbaliseerd. Toen had hij het vleesch reeds in stukken ge had, waarschijnlijk met de gedachte dat het wel eens een keer zonder de keuring kon. Voor het kwartje onkosten behoef de hij het overigens niet te laten, zei hij. De Kantonrechter meende echter, dat hier weer, zooals gewoonlijk, sprake was, dat de slagers veelal te lui zijn om het vleesch te laten keuren. De uitspraak luidde 10 subs. 5 da gen. Het vonnis luidde indertijd bij ver stek 15 subs. 10 dagen, zooals door het O.M. bekrachtigd was. Slechte eieren Een pluimveehouder stond terecht, omdat hij in Barneveld ondeugdelijke eieren aan de markt gebracht had. Van de heele partij werden er 14 in beslag genomen, die in bedorven toestand ver keerden, terwijl er 264 eieren waren, die een te groote luchtkamer hadden. Zij mochen dus niet verkocht worden voor eieren van de eerste soort. Verdachte verklaarde, niet geweten te hebben, dat de eieren bebroed waren. Het O.M. vond het een ernstig feit, waarmede de markt, die internationaal is. geen goed gedaan wordt. De eisch luidde f 40 subs. 20 dagen. Het vonnis tegen verdachte, die momen teel werkloos is en daarom clementie in riep, werd 25 subs. 12 dagen. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gieteravond 222 wagenö aangevoerd. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's Bad bedroeg hedenmorgen 67 gr. F, of 19t/2 gr. Q BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 1 September. De oud-minister mr. H. P. Marchant heeft den volgenden open brief gericht tot den oud-rijksbouwmeester, den heer J. A. W. Vrijman, die als volgt luidt: Zeer geachte heer Vrijman, Gaarne wil ik, na kennisneming van alle stukken, u mededeelen, of naar mijn oordeel uw „zaak" nog in hetzelf de licht staat als toen ik u een jaar ge leden heb geschreven. Uw positie is door de bespreking in de Eerste Kamer op 2 Maart 1937 ster ker komen te staan. Als het gewichtig ste argument voerde de minister van Financiën in die vergadering aan: Ik heb bij mijn optreden als minister deze zaak gevonden „als een afgedane zaak". Een argument was deze opmerking niet in het geschil met de Eerste Ka mer. Immers, dit geschil liep over de vraag, of deze zaak terecht als afge daan werd boschouwd. In de tweede plaats betoogde de mi nister: Het geschil is door transactie be. eindigd; daarop kan men niet achteraf terugkomen. De heer Vrijman heeft zijn schade vergoed gekregen, en hij heeft in deze regeling berust. Zal dit argument van waarde zijn, dan moet geen van beide partijen in het geschil terugtreden. De minister deed dit wel. Hij beschuldigde u, dat gij door het verzwijgen van bepaalde feiten een grooter bedrag aan vergoe ding van het rijk hadt trachten te ver krijgen dan de schade bedroeg, die gij hadt geleden. Daarmede heeft de regeering het debat heropend over de feiten, waarop de, dus genaamde, transactie berust. Eindelijk is er geschil gebleven over de beteekenis van de toezegging der re geering, dat de opdracht van „een be langrijk bouwwerk" (uitdrukking in den brief van mr. van Meerten aan den mi nister van financiën d.d. 15 Fcbr. 1930 bl. 2 alinea 2) zou gelden, in plaats van een geweigerd eervol ontslag, als be wijs van eerherstel. De vraag is name lijk, of aan den bouw van het postkan toor te Vlaardingen de beteekenis van zoodanig werk kan worden toegekend. Uit het bovenstaande feit volgt dat de zaak in het geheel niet is te beschou wen „als een afgedane zaak". Bovendien is de vraag nog weer in debat gekomen, die toch in het alge meen belang beantwoording eischt: Is het waar of niet, dat tot grondslag heb ben gestrekt van het tegen u ge\oerde strafgeding stukken, waarvan men aan het departement, dat ze ter hand stelde aan de Justitie, moest weten dat zij, in plaats van bewijs van uw schuld, be wijs van uw onschuld waren. Toen in de vergadering van 2 Maart 1937 de minister van Financiën was ge komen met de beschuldiging, dat gij ter zake van uw schade bedriegelijk gege vens hadt verzwegen hield de Kamer zich te dien aanzien stil. Een onzer dagbladen heeft zich daar over verbaasd. Waarom vroeg de Ka mer niet nadere gegevens, die de be schuldiging konden waar maken? Dit verloop van zaken was in het ge heel niet verwonderlijk. De Kamer moet verbluft zijn geweest. Als een minister met zoo iets komt, denken de leden te recht: dat schijnt niet in orde te wezen De een hield zich stil omdat hij u geen schade wilde doen door wellicht gevaar lijke informatie te vragen; de ander zal hebben overwogen: „Ik dacht het wel, het is toch altijd gevaarlijk het voor iemand op te nemen, als men niet alles van de zaak weet wat de regeering er van weet. De minister zal met zoo'n beschuldiging niet aankomen, als hij niet volstrekt zeker is van de juistheid; tk ben blij, dat ik mij erbuiten heb ge houden". Intusschen hebt gij en uw raadsman aangetoond, dat de beschuldiging in het geheel niet juist was en alleen geschikt om de Kamer te overrompelen en van „de afgedane zaak" af te komen. Althans hierin had de minister gelijk: „Er wordt allerlei phantasie om heen geweven" (Hand. bl. 201) maar niet door u. Deze aanval heeft uw positie belang rijk versterkt. Immers, het is uitgeslo ten, dat de Kamer zich maar zou hou den, alsof zij van deze overrompeling zich niets aantrekt. De regcering zal de ongegrondheid van deze beschuldi ging moeten erkennen. De opdracht van „het belangrijke werk" schijnt mij niet ernstig. Niet al leen wegens de beteekenis van het werk, maar ook omdat de gehcele be handeling daarvan mij don indruk geeft van een formeele afdoener zonder reëele beteekenis. De motieven die werden aangevoerd om te verklaren, waarom de door u opgegeven werken niet aan u konden worden opgedragen, waren alleen, dat ze waren opgedragen aan een ander. Maar de toezegging had alleen dan zin, wanneer men een der uit te voeren werken niet aan een ander gaf, doch aan u. De reden, waarom men tot dusver weigert om u eervol ontslag te geven en uw schade te vergoeden moet deze zijn, dat men niet volmondig en loyaal wil erkennen, dat men een misgreep heeft gedaan. En in plaats van zich zelf. en het gezag, en de overheid, daardoor te releveeren. henadeelt men ze stepds verder. Op 2 Maart was de stap om laag de grootste De wijze, waarop de pers hierop heeft gereageerd, terecht, was voor de overheid beschamend. Men kan in deze zaak van de zijde der regeering de taktiek volgen: zoo lang rekken, zoo dikwijls met nieuwe verrassingen komen, dat de wederpartij er genoeg van krijgt. De middelen zijn onuitputtelijk. Men heeft allerlei goede kansen: gij kunt sterven. Afdoende is dit niet. Dat is in de zaak-Margadant bewezen. „De zaak" kan ook de Staten- Generaal zoo vermoeien, dat men u voor een ongeneeslijke querulant gaat hou den, wien men geen gehoor meer ver leent. Dat is de beste kans en de sterkste troef van uw tegenpartij. Hiertegen baat alleen, dat de Kamer tot de regeering zegt: „Wij willen ons zelf een oordeel vormen op de stukken. Van nieuwe feiten of beschouwingen wenschen wij geen kennis meer te nemen. Bespaar ze ons, wij vormen geen commissie van niet-inmenigng. Wij wen schen tot een oordeel te komen met toe passing van onze eigen methode, niet door de uwe gehinderd." Als de Eerste Kamer dan niet zegt met de Tweede Kamer: „Naar die ge stelde feiten stellen wij geen onderzoek in, omdat niet aannemelijk is, dat ze waar zouden blijken", dan hebt gij goede kans, dat de waarheid eenmaal zal uitschijnen. Dat is de eenige weg, waarlangs het geschokte „prestige" van de overheid kan worden hersteld. Dat vermag de doofpot nooit. De overheid die feilen erkent, herstelt liet gezag van de overheid, die feilen maakte. Het be lang van de overheid en het uwe zijn identiek. Zij, die daartusschen strijd zien, werken de overheid er steeds die per in. Laten zij, die hier zich ongerust ma ken over het schokken van „prestige", zich verdiepen in de Imitatio Christi. Elke dag een hoofdstuk. Thomas Kempis is duidelijk in zijn aanwijzin gen. Hij helpt ons vanzelf op den goe den weg. Hoogachtend, Uw dw., MARCHANT De heer Rost van Tonningen stelt vragen aan den Minis ter van Koloniën De heer Rost van Tonningen heeft de volgende wagen gesteld aan den minis ter van Koloniën: 1. Is het den Minister bekend, dat de werkloosheid en de economische nood onder de Indo-Europeanen (Indi sche Nederlanders) zeer groot is? 2. Is do Minister niet van meening, dal deze noodtoestand der Indische Ne- dorlanders door de voortgezette india- nisatic op den duur steeds grooter dreigt te worden? 3. Is de Minister bereid om in samen werking met de Indische regeering zoo spoedig mogelijk een doelmatigz oplos sing ter leniging van den nood der In dische Nederlanders voor te 6tellen? 4. Zoo de Minister op vraag 3 beves tigend antwoordt, is hij dan bereid om aan de hand van de te zijner beschik king staande gegevens mede te deel en, dat zulk een oplossing in de richting van een beperking der indianisatic en van de toekenning van grondrechten aan Indische Nederlanders en aan z.g. blijvers zal worden gezocht, zulks voor wat de grondrechten betreft overeen komstig de verklaring, die zijn voorgan ger Dr. H. Colijn op 10 Mei 1935 in de Eerste Kamer heeft afgelegd, te weten, dat hij alles zou doen, om den Indo- Europeanen grondrechten te geven? 5. Zoo de minister vraag 4 bevesti gend beantwoordt, is het hem dan, we- werom aan de hand der te zijner be schikking staande gegevens, mogelijk, aan te geven tegen welk tijdstip derge lijke voorstellen in het hijzonder voor wat do grondrechten betreft kunnen worden tegemoet gezien? vergadering van schoenindustrieelen plaats gehad ter bespreking van export mogelijkheid van alle soorten sohoen- werk. Na breedvoerige discussies werd uit haar midden een commissie benoemd, ter bestudeering van dit vraagstuk en eventueele voorbereiding van een ex port-bureau. In een zoo spoedig mogelijk te hou den algemeene vergadering zal een rap port van bovengenoemde commissie worden uitgebracht en voorstellen wor den gedaan. Het secretariaat is voorloopig opge dragen aan den heer J. A. Melhado te Amsterdam. Van 69 October te Amster dam te houden Het blijkt, dat voor de Nationale Fruittentoonstelling, welke van 6 tot 9 October to Amsterdam wordt gehouden, van velerlei zijden belangstelling be staat. Uit de belangrijke fruitcontra zullen collectieve inzendingen van fruit worden gedaan. Deze collectieve inzen dingen zullen een overzicht geven van de variëteiten, welke in die streken wor den geteeld. Hieronder zal een goed ge heel worden verkregen en zullen de ver bruikers kunnen zien, welke herfst- en wintervruchten in ons land worden ge teeld. Het fruit ontwikkelt zich alge meen goed en wanneer de September maand voor het verder uitgroeien der vruchten gunstig zal zijn, zullen de ver schillende inzendingen zonder twijfel een goed beeld geven van het peil, waarop de moderne fruitteelt in ons land staat. Naast de fruitinzendingen zullen tal van nevenbedrijven met inzendingen uitkomen. Reeds werden belangrijke in zendingen toegezegd van ziekte bestrij dingsmiddelen, meststoffen, motor- sproeimachines, fruitplantsoenen, ver pakkingsmateriaal, terwijl ook de uit fruit vervaardigde producten aanwezig zullen zijn. Deze tentoonstelling zal een volledig overzicht geven van de Nederlandsche fruitteelt en voor het product, hetwelk in stijgende mate de belangstelling van het publiek wint, een goede reclame zijn. Ook de teelt zelve heeft de laatste jaren sterk de belangstelling gehad en tal van telers zullen te Amsterdam deze tentoonstelling bezoeken, to meer, daar naast hun eigen product en hun bc- drijfsbenoodigdheden ook de voorlich tingsdienst op deze tentoonstelling een zeer belangrijke plaats zal innemen. Het doel dezer tentoonstelling pm zoo wel den verbruiker als den kweekcr voor te lichten, zal op deze wijze ten volle worden bereikt. AMSTERDAM, 1 Sept. Het comité tot bevordering van de vestiging van een garnizoen te Amsterdam heeft in antwoord op een tot den minister van dcfensio gericht verzoekschrift namens den bewindsman een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat zoodra de in te dienen voorstellen tot wijziging van de dienstplichtwet, betreffende ver grooting van het contingent, en verlen ging van den duur der eerste oefening der dienstplichtigen tot wet zullen zijn verheven en, in verband daarmede, de dislocatie der Koninklijke Landmacht herziening zal behoeven, ook met de be langen van Amsterdam, voor zooveel betreft het wederom vestigen van een garnizoen, ten volle zal worden reke ning gehouden. Voor het tegenwoordige is het den minister echter niet mogelijk met be trekking tot deze aangelegenheid, welke overigens zijn volle aandacht heeft, cenigerlei toezegging te doen. Onderscheidingen Bij K.B. van 23 Augustus 1937 is be- noemd tot ridder in de Orde van Oran je Nassau B. B. van den Hoorn, emeri tus-predikant bij de Gereformeerde ker ken, wonende te Heemstede. Bij K.B. van 18 Augustus 1937 is be vorderd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau, Dr. A. Heldring, direc teur van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, te Amsterdam. Is benoemd tot commandeur in de Orcle van Oranje Nassau prof. ir. I. P. de Vooys te Arnhem, voorzitter van den Economischen Raad. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau P M. J. Regout, wonen de te Ryckholt, directeur der N.V. Al fred Regout's Vloertegelfabriek te Maas tricht; is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan B. P. Gozeling, winkel chef hij de firma J. J. G. Kruseman te Haarlem: Bij K.B van 20 Augustus 1937, is toe gekend de aan de orde van Oranje Nas sau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. Kooiman, wonende te IJsselrnon- de, arbeider> bij de N.V. Boele's Scheeps werven en Machinefabriek te Bolnes, gemeente Ridderkerk; is toegekend de aan de orde van Oran je Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan G. A Homburger, boedel- schikker en concierge bij de N.V. Ver kooplokaal „De Zwaan", te Amslerdam; is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan mejuffrouw G. Bos, dienst bode bij den heer W. T. Mulder, te Gro ningen; bij K.B van 27 Augustus 1937 is toe gekend de aan de orde van Oranje Nas sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan D. J. Leerink wonende to Varsse- veld, gemeente Wisch, reiziger bij den heer J. Leerink te Aalten: bij K.B. is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, kapitein der artillerie van het Koninklijk Neder- landsch leger; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, P. Valk, eerste luitenant vlieger waarnemer van het Koninklijk Nederlandsch Indisch leger, met bepa ling dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden. Justitie Bij K.B. van 27 Augustus 1937 is aan Jhr. Mr. G. A. H. Michiels van Kesse- nich, in verband met het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens, met ingang van 1 September 1937. eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Roer mond, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten W aterschapshesttiren Bij Kon. Besluit is benoemd in de provincie Utrecht tot hoogheemraad in den dijkstoel van de Rhenensche Nude en Achterberg6che Hooilanden. R. van Beijnum, te Achterberg bij Rhenen, uiterlijk tot hel einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den. HUIS- EN GRONDEIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS 's-GRAVENHAGE, 1 Sept. De Ne derlandsche Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers zal op Woensdag 8 September zijn gewone jaarlijksche congres houden te Amers foort. In het hotel Birkhoven zal het con gres een aanvang nemen en daar zul len ook de delegaties worden begroet. Na ontvangst door het gemeentebestuur en den koffiemaaltijd zal het congres zich per autocars begeven naar de groo te zaal van Figi te Zeist, waar de eigen lijke congresvergadering zal worden ge houden. REISFLACONS (2 maatjes inhoud) n.l. Zeer oude jenever jenever brandewijn cognac citroen jenever schillen op brandewijn voorburg. VOOR DE KOFFIETAFEL Haring op toast. VOOR DE MIDDAGTAFEL Tongschotel met 6pinazie. Aardappelpuree en kaassaus, Yoghurt met room. Bereiding vischschotel; 1 groote tong, 350 gr. gestoofde spinazie, 350 gr. ge kookte aardappelen, 4 d.L. kaassaus. Maak de tong schoon en kook ze gaar in kokend water met zout. Neem met een lepel voorzichtig de filets van de graat en leg de visch op den bodem van een diepen vuurvasten schotel, die van tevoren met wat boter is ingewre ven. Leg hierover de in boter gestoofde spinazie, vervolgens een laag aardappel puree. Overgiet tenslotte het geheel met de kaassaus. Zet den schotel in een warmen oven en laat het gerecht in ca. 10 minuten lichtbruin worden. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevestigdUtr.str.40,Tel. 92 Voorloopig overzicht door het K.N.M.I. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was, blijkens een voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, de ochtendtemperatuur een halve graad boven normaal, in de drie deca den resp. een halve, een halve en één graad. De grootste afwijkingen kwamen voor op den vierden en zevenden resp. twee graden beneden en vier graden boven normaal. De gemiddelde maximum tempera tuur was één graad en het gemiddelde minimum anderhalve graad boven normaal. De regenval was gemiddeld over het geheele land beneden normaal, met groote plaatselijke verschillen. In Noord-Holland was de regenval ongeveer normaal, in het overige deel van het land 25 tot 50 procent beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 1S2 tegen 190 uren normaal, in de drie decaden resp. 80, 37 en 65 uren. VRIJDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Mor genwijding VARA 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek 110.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel AVRO 12.00 Kovaes Lajos' orkest en soliste. In de pauze; Gramofoonmuziek 2.00 Kamer muziek 3.00 AVRO-Dansorkcst en Jazz- liedjes VARA 4.00 Gramofoonmuziek 5.05 Kinderuurtje 5.30 Gramofoonmu ziek 6.00 Orgelspel 6.30 Politiek ra diojournaal 6.50 N.V.V.-Uitzending 7.20 Gramofoonmuziek 7.25 Berichten ANP. VPRO 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in de Bifbel 8.00 Zang en piano 8.30 „De Statenbijbel", causerie VARA 9.Q0 VARA-Orkest 10.00 „Fantasia" 10.30 Berichten ANP VPRO 10.40 Avondwij ding VARA 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. AVRO 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Bijbclsche causerie 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 1.20 De KRO- Melodisten en solist 2.00 Gramofoonmu ziek 2.30 KRO-Melodistcn 3.00 Orgel concert 4.00 Gramofoonmuziek 4,15 KRO-Kamer-Orkest 5.00 Gramofoonmu ziek 5.15 KRO-Orkest 6.05 Land- en tuinbouwcauserie 6.25 KRO-Orkest 7.00 Berichten 7.15 „De Toestand op de Arbeidsmarkt in Nederland", causerie 7.35 Musica Catholica 8.00 Berichten ANP 8.15 De KRO-Melodistcn en solist 8.45 Radiotooneel 9.00 KRO-Melodisten 9.15 Radiotooneel 9.30 Gramofoonmu ziek 10.30 Berichten ANP 10.40 De KRO-boys en solist 11.1512.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramo foonmuziek 12.05 Sopraan en orgel 12.50 Henry Hall's Band 1.35 Het Weth- mar Pianokwintet 2.20 Gramofoonmuziek 3.05 Pianorecital 3.35 Radiotooneel 4.15 Revue-programma 4.50 Gramofoon muziek 5.20 John Reynders' orkest 6.20 Berichten 6.45 St. Hilda's Band 7.36 Voor tuinliefhebpers 7.50 Relais uit Amerika 8.20 BBC-Symphonic-orkest en solisten 10.00 Berichten 10.20 „Science at your service", causerie 10.35 BBC- Variété-Orkest en solisten 11.20 Bram Martin's Band 11.5012^20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS. 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek 12.20 Visciano- recital cn zang. 4.20 Andolfi-kwartet en zang 5.50 Zang 6.05 Gram. muziek 7.20 Pianorecital 8.3512.05 Opera-uit zending. KEULEN. 456 M. 6.50 Harmonie-orkest S.50 Omroepschrammelensemble en saxo foonkwintet 12.20 H. Hagestedt's orkest 2.85 Gevarieerd concert 4.20 Omroep- Amusementsorkest 5.40 Sonatcconcert 6.35 Gramofoonmuziek 7.20 Omroepor kest 8.30 Omroeporkest en Keuls piano duo 9.20 Spoorweg-orkest 10.6012.20 E. Wolff's orkest, Krepela-sextet cn solist. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepdansor- kest 1.30 Kleinorkest 1.502.20 Gra mofoonmuziek 5.20 Zang 5.50 Piano recital 6.20 Gramofoonmuziek 6.35 Kleinorkest 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Omroepsymphonie-orkest 10.30-11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Kleinorkest 1.30 Omroepdansorkest 1.50 Zang 2.00—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Kleinorkest 6.00 Zang 6.35 Gra mofoonmuziek 6.50 Pianorecital 7.35 Zang 8.20 Omroeporkest 10.S0li-W Gramofoonmuziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6