J. A. SCHOTERMAN Zn. St. EMILION VUURZEE TE STAPHORST Slachtoffers van het verkeer STUURSTANG BRAK MERKENWET GEVESTIGD 1878 1929 Utrechtschestr. 17 Tel. 145 per flesch f 1.35, per anker f 53. Vliegtuigbotsing te Eindhoven NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Zes boerderijen in vlammen SPORTZAAL VOOR K.L.M.-VLIEGERS Raadszaal te Delft gerestaureerd W erkkamp-plannen mislukken Minister herroept subsidie DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD DE POSITIE VAN DE „VAN HEUTSZ" Berging niet onmogelijk Jubileum Periodieke Pers DOODELIJKE VAL VAN KLOOSTERZUSTER Afschrikwekkend voorbeeld Radiotelefoonverkeer met Indie UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 Uitspraak van den Raad voor de Luchtvaart inzake het onge val op 2 Mei van dit jaar 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Op 2 Mei 1937 botste het vliegtuig PH-FKA, type Koolhoven FK 46, van de N.V. Nationale Luchtvaartschool hetwelk werd be- een auto der Eindhovensche Zweefvlieg- club (E.Z.C.), welke op het terrein in zijn startbaan stonden. Het*motorvlicg- tuig, het zweefvliegtuig en de auto wer den hierbij beschadigd. Persoonlijk let sel werd niet toegebracht. De Raad voor de Luchtvaart heeft op 22 Juli een zitting gehouden ter onder zoek van oorzaak en schuldvraag van dit ongeval. Vanmiddag heeft de Raad bij monde van zijn voorzitter Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien in het openbaar uitspraak ge daan. De Raad is van oordeel, dat het ongo val is vooroorzaakt door een fout van den bestuurder van het motorvliegtuig, die er zich van te voren niet behoorlijk van heeft overtuigd, dat de startbaan vrij was. Dat l et vliegtuig na het los komen van den grond, tengevolge van geringe grondremous is „weggezet", heeft tot het ongeval hijgedragen, doch de bestuurder had met deze mogelijk heid bij het kiezen van de startbaan re- koning moeten houden. De regeling van den havendienst op het luchtvaartterrein liet, naar het oor deel van den raad, te wenschen over. Er bleek niet voldoende overleg te bestaan tusschen havenmeester, instructeur van de N.L.S. en leider van de zweefvlieg- oefeningen. Voorts heeft het de aan dacht getrokken, dat de sleepauto, hoe wel deze op het luchtvaartterrein een obstakel vormde, niet overeenkomstig artikel 172 van de regeling toezicht luchtvaart op de gebruikelijke wijze van een roode vlag was voorzien. Ook bleek aan de regelingen, welke op het lucht vaartterrein bestonden, niet voldoende algcmeene bekendheid te zijn gegeven. Onder deze omstandigheden was het echter nog meer dan anders noodig, dat de bestuurder alvorens te starten zich er terdegerekenschap van gaf of zijn start baan geheel vrij was. Te meer, waar hij met een passagier aan boord is gestart. Wegens het verzuimen van het nemen van de noodige voorzorgsmaatregelen, treft hem naar het oordeel van den Raad blaam. gewond en in bewusteloozen toestand naast de spoorbaan liggen. De geneeskundige dienst vervoerde den ongelukkige naar het ziekenhuis aan den Zuidv al, waar hij spoedig, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Minister is niets bekend van moeilijkheden over poli tiek inzicht 's-GRAVENHAGE, -2 September. De Minister van Sociale Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer De Visser betreffen de de verplichting van Nederlandsche werkloozc arbeiders uit grensplaatsen om in Duitschland te gaan werken, nog het volgende medegedeeld: De minister is 6lechts één geval be kend, waarin een moeilijkheid, als door den heer De Visser genoemd, is ontstaan. Voor zoover hem bekend is, heeft tot heden geen van de in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders eenige moeilijkheid wegens zijn politiek inzicht ondervonden, noch heeft hun eenig gevaar gedreigd. Als „principieele reden" ziet de Mi nister niet het enkele bestaan van een afwijkend politiek inzicht. Uit een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat ook in het bedoelde geval geen moeilijkheden te duchten waren; zulks spreekt wel heel duidelijk uit het feit, dat de andere arbeiders, die door het gemeentebestuur voor het werk waren aangewezen, niets onaan genaams hebben ondervonden, terwijl ook zij kunnen worden beschouwd een zelfde politiek inzicht te hebben als de in door den steller der vragen be doelde arbeider. BOERDERIJ AFGEBRAND MAASHEES, 2 September. Tijdens afwezigheid der bewoners is vanmiddag brand uitgebroken in de boerderij van P. D. In korten tijd stond de geheele hoc\e in lichter laaie. Van den inboe del kon niet veel worden gered. De boerderij brandde geheel af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Kinderen speelden met lucifers STAPHORST, 2 Sept. Vanmiddag is vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden, brand uitgebroken in de dicht bij Rouveen gele gen woning van den landbou wer J. Bakker. In korten tijd was de geheele boerderij een prooi der vlammen. Aange wakkerd door den zuidwesten wind sloeg het vuur over naar de aangrenzende boerderijen. Het duurde niet lang, of niet minder dan zes boerderijen waren door den brand aange tast. De brandweer van Staphorst kon niet6 beginnen, aangezien er te weinig druk op do waterleiding stond. Ook de motorspuit uit Meppel, die gerequireerd was. stond machteloos daar er te wei nig water in de omliggende slooten was. 1-Iet staat duö wel vast dat alle door het vuur aangetaste boerderijen, als verloren moeten worden beschouwd. Nader wordt uit Staphorst ge meld, dat de brand de totale ver woesting van zes boerderijen ten ge volge heeft gehad. Konden de brand weren van Meppel en Rouveen aan vankelijk wegens den te geringen druk op de waterleiding niet vol doende tegen de vuurzee aanvan gen, later werd de druk verhoogd en kon het vuur worden gestuit. Niettemin zijn zes boerderijen geheel door de vlammen vernield. Het rijn de boerenhoeven van J. Brak ke, wed. H. Crediet, J. Dozeman, Koop Redder, J. Veijer cn II. Kisteman. De vrouw van Brakke bekwam eenige brandwonden aan den arm, welke door een plaatselijken geneesheer werden ver bonden. Enkele paarden, kalveren en varkens zijn in het vuur omgekomen. Mede is do geheele oogst verloren ge gaan. De boerderijen waren alle verze kerd, doch volgens plaatselijk gebruik was dit met geen der inboedels het geval. Op Schiphol werd de eerste spade in den grond gestoken AMSTERDAM, 2 September. Meer en meer krijgt het K.L.M.-personeel op Schiphol de gelegenheid in den vrijen tijd verschillende takken van sport te beoefenen, hetgeen door de bedrijfedei- ding op allerlei wijzen in de hand ge werkt wordt, omdat, het bedrijf veel voordcel kan hebben van sportieve trai ning bij het personeel in den eigen tijd. Behalve een manege met tennisbanen zal Schiphol than6 ook een groote sporthal rijker worden, die gebouwd wordt in de buurt van .,'t Kraaiveld" het tehuis voor de piloten, dat in een oude villa nabij de tennisbanen is in gericht. Hedenmorgen is men met de werk zaamheden, die enkele maanden zul len duren, aangezien de sporthal, die bedoeld is voor turnen, gymnastiek en sport, die binnenshuis beoefend kunnen worden, ruime afmetingen krijgt, be gonnen. De onderdirecteur der ILL M.. de heer P. Guilonard, in aanwezigheid van en kele belangstellenden uit het bedrijf zette het eerst de spade In den grond op de plaats, waar de fundamenten voor het nieuwe gebouw zullen komen- Vervolgens verrichtte de heer Van Beek. onderhavenmeester der gemeente Amsterdam op Schiphol, dezelfde sym bolische handeling, waarna de werklie den het aldus begonnen werk voort zetten. Officieel in gebruik genomen in een speciale raads vergadering DELFT. 2 Sept. In aanwezigheid van verschillende autoriteiten is van middag de vergroote en geheel geres taureerde raadszaal van het Stadhuis te Delft in gebruik genomen Deze nieu we zaal vormt slechts een onderdeel van het groote inwendige restauratie werk. dat in het afgeloopen jaar werd verricht. De noodzakelijkheid van dit ingrijpend werk is aan het licht geko men, toen men bezig was met het uit voeren van eenige kleinere werkzaam heden. Oorspronkelijk was het het voor nemen de raadszaal nieuw te stoffeeren. doch toen men een onderzoek instelde naar den toestand van den vloer ble ken de zware balken waarop deze 6teunde. totaal te zijn verteerd Het on derzoek leidde vanzelf naar de. bene den de raadszaal gelegen hall. alwaar eveneens ernstige gebreken aan het licht kwamen Zoo kwam men voor de noodzakelijkheid te staan een geheel nieuw fundament aan te brengen Dit is, met veel moeite, gelukt. Uit alles bleek, dat een langer verblijf in het oude gebouw hoogst gevaarlijk was. De nieuwe raadszaal beteekent, bij de oude vergeleken, in alle opzichten een verbetering. Er is een parketvloer aan gebracht en een nieuw plafond, waar door warme lucht wordt toegevoerd. Verder zijn achter de tafel van B. en \V. glas-in-lood ramen met wapens aan gebracht. terwijl de schilderijen, voor stellende de stadhouders, zijn gerestau reerd en opnieuw ingelijst. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming was de gemeenteraad tegen half vier vanmiddag bijeengeroepen. De burgemeester mr. G. van Baron, behandelde in een uitvoerige rede, de geschiedenis van het bouwwerk, alsme de die van de restauratie. Zijn rede werd beantwoord door het oudste raadslid en heer J. Spenel. Daarna voerden nog het woord de dijkgraaf van het hoog heemraadschap Delfland. W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst en ir. S. H. Stoffel, voorzitter van de Kamer van Koophandel. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland was verhin derd de plechtigheid bij te wonen. De criminaliteit van de rijpere jeugd wordt in ons land bestreden door de zoogenaamde jeugdgevangenis. Dit is een langdurige strafopvoeding (min stens een jaar) voor een beperkt aantal vrij zware, maar nog niet hopclooze ge vallen van jeugdige misdadigere. Voor de minder misdadige jeugdigen, die slechts een betrekkelijk korten tijd on der discipline behandeld moeten wor den, werden het vorig jaar plannen ge maakt voor het inrichten van zooge naamde „werkkampen", waar deze jon ge mensehen dan opgenomen zouden worden en door gezond werk tot bruik bare menschen gemaakt zouden wor den. Deze plannen werden aan den minis ter voorgelegd met het verzoek ze goed te keuren en zoo mogelijk te subsidiee ren. Bij een schrijven van 6 Januari 1937 zegde de minister een subsidie toe. Deze toezegging was dc eerste positie ve stap in de goede richting. De plan nen naderden hun uitvoering. Werkge legenheid werd gezocht cn ook gevon den. Het zou werk zijn dat ook aan ons Nederlandsche boschbezit ten goede zou komen. Geschikte terreinen werden voor loopig beschikbaar gesteld door parti culieren. die ook belangrijke 6ommen toezegden. Plannen voor de inrichting der gehouwen werd op papier gebracht, een bouwmeester werd aangezocht. Candidatcn voor directie en personeel waren reeds bekend. Het werkkamp was in wording. Maar ter elfder ure (Juli 1937) kwam bericht van den minister van Jus titie dat hij de toezegging van de financieele steun terugnam op grond van den toestand van 's lands financiën, die thans deze uitgaven niet gedoogen. Het „Maandblad voor Berechting en Reclasseering", dat zich uiteraard steeds beijverd heeft voor deze plannen, komt nu in het Septembernummer terug op het mi nisterieel besluit. Het blad noemt het „een zeer treurige geschiede nis". „Want waar," zoo schrijft de redactie, „blijft de basis voor samen werking tusschen particulier *n staat, als men niet op een officieele schriftelijke toezegging van den mi nister kan bouwen als op een rots. Het blad meent dat minister Gose- ling, die deze terugtrekking van de sub sidie met zijn naam heeft moeten dek ken, niet dc eigenlijke verantwoording heeft. Het blad meent te weten, dat het kwaad reeds voor het optreden van de zen minister is gebrouwen. „Natuurlijk kan een minister toegezegde medewer king intrekken als de veranderde om standigheden dat noodig maken, maar de rijksinkomsten in het eerste halfjaar van 1937 waren a! dertig mililoen gul den hooger dan in 1936. Het ministe rieel woord had dus overtuigender kun nen zijn". Het sterven der werkkamp-plannen is daarom zoo te betreuren, omdat Neder land hierin een goede gelegenheid had zich een vooraanstaande plaats te ver werven in de ontwikkeling van het strafstelsel. In Duitschland heeft men dc lacune gevoeld cn ondervangen door het minimum verblijf in de jeugdgevan genis te verlagen. Het bedraagt daar thans drie maanden. De redactie eindigt haar artikel met de hoop uit te spreken, dat de minister op de begrooting van 1938. die weldra in behandeling komt. het bescheiden bedrag zal uittrekken, dat voor de proef met de werkkampen noodig i6. Wij ho pen dat de minister dan steun en aan moediging zal vinden bij dengenen, die met hem voor de begrooting en voor ons strafstelsel verantwoordelijkheid dragen. MEISJE AANGEREDEN GRONINGEN, 2 September. Van middag om vijf uur is het vijfjarig doch tertje van de familie W. van der M. in de Westinghousestraat bij het spelen onder een bestelauto van Van Gcnd cn Loos gekomen. Het kind liep een bek- kenfractuur op en is in ernstigen toe stand naar het R.K. Ziekenhuis over gebracht. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 2 Sept. De „Specht" kwam op de uitreis te Basrah aan en de „Ibis" bereikte op de thuisreis Rangoon. AMSTERDAM, 2 September. Zater dagmorgen, 4 September, zal het K.L.M.- %liectuic „Valk" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren G. M. II. Frijns, gezagvoerder, J. J. Mulder, tweede be sRiurder, P. B Blok, werktuigkundige en S. van der molen, radiotelegrafist. 's-GRAVENHAGE, 2 September. De on- gevoer 45-jarige gehuwde schilder A. B. uit Rotterdam was hedenmorgen kwart o\er 10 bezig werkzaamheden te ver richten op het viaduct hij de Binckhorst- laan. Terwijl de man aan den anderen kant van de spoorbaan even iets wilde halen, kwam in volle vaart de electri- sche trein Sche\eningenDen Haag aangereden. De schilder merkte den trein te laat op, kreeg een geweldigen klap van een treeplank en bleef zwaai* HR. MS. „VAN GALEN" 's-GRAVENHAGE, 2 September. Bij het departement van defensie werd van den commandant van H.Ms. „Van Ga len" bericht ont\angcn dat alles wel is aan boord. BOTERNOTEERING 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. De commis- sienoteering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 0,S1 per kilogram. DEENSCHE BOTERNOTEERING KOPENHAGEN. 2 Sept. De officiee le Deensche boternoteering bedroeg he den 237 kronen of f 0.95 per k.g. Bemanning en passagiers kon den veilig overgaan op ander schip 's-GRAVENHAGE, 2 September. Van den Nederlandschen wnd. consul generaal te Hongkong heeft net departement van buitenlandsche zaken een tweede telegram over de aanvaring van het stoomschip „Van Heutsz" ontvangen. Hieruit blijkt, dat de officieren en de passagiers veilig konden over gaan naar bet stoomschip „Gertru- dumaersk", waardoor de „Van Heutsz" werd aangevaren. Voorts wordt medegedeeld, dat dc ruimen 2 en 3 water maken en dat het schip vast op de rotsen zit met 14 graden slagzij aan stuur boord. Tenzij het schip omslaat, wordt berging waarschijnlijk moge lijk geacht. Ter gelegenheid van haar zilveren jubileum, dat enkele dagen geleden plaats vond, heeft de Nederlandsche Pe riodieke Pers twee feestdagen georgani seerd, die vandaag ingezet worden. Ter gelegenheid van dit feest verscheen ook een jubileumnummer van haar orgaan. Het hoofdartikel in dit nummer werd geschreven door prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen. Mi nister Slotemaker de Bruine schrijft dat hij de bcteekenis van de periodieke pers voor het volksleven zéér groot acht. Die pers moet zich dan ook ter dege bewust xiin van haar moeilijke laak. De minister zegt het heel duide lijk: „Zij moet onophoudelijk het juiste midden zoeken tusschen een objectivi teit, die ontaardt in het enkel voordra gen van feiten en beschouwingen zonder pit of merg, cn een subjectiviteit, die tot sensatie wordt met veel zout en veel peper, doch die te kort schiet in waarheidszin en billijk oordeel. Het is een schoone taak voor de pers om on ophoudelijk naar den zuiveren Aveg te zoeken. Ook de heer A. J. Lievegoed, de chef van den Regeeringspersdienst, levert een bijdrage, waarin hij constateert dat de periodieke pers niet een derde-range dagblad is, maar een eigen rhvthme be zit en dus ook een eigen doel. Dat doel moet zijn een voorbeeldige bearbeiding yan het terrein dat onbetwist het hare is: hetzij de algemcene nieuwsvoorzie ning voor een bepaalde streek, hetzij de bijzondere voor een bepaalde groep. Henri Dekking, de voorzitter van de „Nederlandsche Journalisten Kring" schrijft dat wanneer samenwerking tus schen dagbladpers en periodieke pers wenschelijk blijkt de jubilccrendc jon gere zuster daartoe den ouderen, en hopelijk wijzeren, broer steeds gaarne bereid zal vinden. De directeur-generaal der P.T.T.. be nevens verschillende vooraanstaande figuren op journalistiek en publiciteits- gebied schreven ook korte bijdragen. Door raam van een kapel gevallen BREDA, 2 September. Vanmiddag om twee uur was in de kapel van het R.K. weeshuis aan de St. Jansstraat alhier, de 55-jarige zuster Pelagia bezig met de verzorging van de voorbereidin gen voor het heilig uur dat vanavond zou worden gehouden Plotseling werd zij door een duizeling overvallen. De zuster viel door een der groote ramen van de kapel naar buiten en bleef op de binnenplaats van het gesticht be wusteloos liggen. Dr. Guns, die onmiddellijk te hulp was geroepen, gelastte overbrenging naar het St. Ignatius ziekenhuis. In den loop Aan den middag is de kloosterlin ge hier, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. HET SCHIPPERSCONFLICT TE ZWOLLE ZWOLLE, 2 Sept. Omtrent den stand van zaken aangaande het schip- persconflict kan nader worden ge meld, dat in het beroep van bet be stuurscollege der samenwerkende schip- persbonden verzocht wordt om vernie tiging van de beslissing der bevrach- tingscommiesie en verder uitsluitend goed te keuren het vrijgeven van het basaltvervoer. Het college zal nader inededeelen, welke bezwaren zij had tegen de getroffen regeling en in wel ken vorm het de goedkeuring van het bijzonder vervoer van basalt zou willen len zien vastgelegd. VOORZICHTIG MET BENZINE AMSTERDAM, 2 Sept. Vanmorgen waschte een 32-jarige knecht in een wo ning aan dc Prins Hendrikkade zijn handen in benzine. Vlak in de nabij heid brandde een gascomfoor. De ben zinedampen vatten vlam en de knecht liep ernstige brandwonden aan heide handen op. Hij is naar het Binnengast huis vervoerd. VERMIST MEISJE VERDRONKEN GEVONDEN BROEK OP LANGENDIJK, 2 Septem ber Het tweejarig dochtertje van de familie P B„ dat sedert Dinsdagmid dag half vier vermist werd. is thans ge vonden. Vanavond om zes uur werd het lijkje, bij het dreggen uit de Voorburg gracht opgehaald. Een viertal aanrijdingen met doodelijken afloop WILDERVANK, 2 September. Van middag om kwart voor vier is het acht jarig dochtertje van den landbouwer T. Groenewold uit Borgercompascuum, dat juist uit school kwam, met haar fiets tegen de vrachtauto van den koop man N. Bollegraaf uit Emmen, gere den. Zij werd tien meter ver weggeslin gerd en bleef bewusteloos liggen. In een nabijzijnde woning werd medische hulp verleend, doch na korten tijd is het kind, zonder bij kennis te zijn geko men, overleden. Bij oversteken gegrepen BOLSWARD, 2 September. Van middag is onder deze gemeente de ruim vijftigjarige landbouwer N. de Boer uit Eemswoude, die op de fiets was, toen hij den weg naar links wilde overste ken, aangereden door een vlak achter hem rijdende personenauto, waarin ge zeten waren dokter M. ten Cate en diens chauffeur, welke laatste aan het stuur zat. Het slachtoffer werd ernstig gewond en overleed spoedig. De heer de Boer was een bekend fi guur in landbouwerskringen. Hij was bestuurelid van de afdeeling Bolsward van de Friesche maatschappij van landbouw. Meisje op slag gedood OLDEBROEK, 2 September. Van middag te ruim vier uur is op den Zui derzeestraatweg te Oldebroek, nabij de Geref. School een ongeluk met doodelij ken afloop gebeurd. Een tienjarig doch tertje van den betonwerker W. Jonker, wonende aan den Bovcnstraatwcg. was, komende van school, op weg naar huis. Het kind wilde den weg oversteken, doch had doordat ter plaatse een dorschmachino stond, geen vrij uitzicht, met het gevolg, dat zij door een auto werd gegrepen. Het meisje was op slag dood. Wielrijder contra auto. EINDHOVEN, 2 September. Op den Luiker weg onder Valkenswaard werd gisteren de vijftigjarige Belg van der Ven uit Tongerloo door een autocar van den heer van den Heuvel uit Best aan gereden, toen hij met zijn rijwiel plot seling den weg overstak. In bewuste loozen toestand bracht men hem naar het ziekenhuis aan den Aalstenveg te Eindhoven. Hier is van.der Ven van avond aan de gevolgen Van de aanrij ding o\erleden. Dc bestuurder van de auto treft geen schuld. Dame gedood door auto, die op trottoir reed EINDHOVEN, 2 September. Van middag omstreeks vijf uur reed een handelsreiziger uit Amsterdam onder toezicht van een garagehouder op den Boschdijk alhier. In een ouden wagen trachtte hij zich de beginselen van het autorijden aan te leeren. Ter hoogte van de Houtstraat brak plotseling de stuurstang. De wagen vloog het trottoir op en drukte daar twee dames, beiden uit Eindhoven, tegen den gevel van een der huizen. Een der dames werd het glas van haar bril in beide oogen gedrukt. Haar 48-jarige zuster werd zoo ern6tig getroffen, dat een ont boden geneesheer haar naar haar in de nabijheid gelegen woning heeft laten vervoeren, waar zij vanavond is overleden. De politie heeft de auto voor on derzoek in beslag genomen. De verkoop van „Catz Elixer" Bij arrest van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, inzake „Catz Elixer" van de Fa. Catz Zn. van Pekela te Gro ningen vontra „Elixer Jacob Cats" van dc Fa. Cooymans Zoon te 's-Hertogen- bosch, is bevestigd het vonnis van dc Arrondissements-Rechtbank aldaar, de z.g.n. „Merkcnkamer, waarbij een we- derverkooper van dit „Elixer Jacob Cats" werd veroordeeld tot het direct staken van den verkoop van „Elixer Ja cob Cats" en het betalen van een scha devergoeding van 1000.voor iederen dag overtreding. Het voeren van dezen .naam werd in hooger beroep zoowel als in eerste in stantie in zeer duidelijke bewoordingen op grond van cte genoemde merken wet verboden tegenover den ouden, beken den naam C a t z-E 1 i x e r, gevoerd door de firma Catz Z n. van Pekela te Groningen. Waar thans in hooger beroep het voc- r envan dergelijke namen als Elixer Ja cob Cats onrechtmatig is verklaard, spreekt het vanzelf dat de firma Catz Zn. van Pekela dergelijk onrechtmatig gebruik overal met kracht zal gaan be strijden. tyfr „Och, waren afle menschen wijs (Dat is heelemaal niet noodig, als [NttSwl achter het stuur maar 'n klein XBjr beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden xi|««0 In Augustus met 172 gestr^o 's-GRAVEXHAGE, 2 September. In Augustus j.l. werden met Xed.-Indië in totaal 571 gesprekken gevoerd, waarvan 216 in Nederland en 355 in Indie wer den aangevraagd, tegen in dezelfde maand van het vorige jaar resp. 210, 81 en 129. Dc stijging bedroeg derhalve in totaal ongeveer 172 percent. Van de in Nederland aangevraagde gesprekken hadden 150 betrekking op zakelijke- en 66 op familie-aangelegen heden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken waren deze aantallen 170 en 185. In Nederland werd door meer perso nen in verschillende spreekgelegenheden deelgenomen aan 6. in Indië aan 27 ver zamel gesprekken. In totaal werden 362, dus verreweg het grootste deel der gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan 179 in Neder land en 2S3 in Indië werden aange- v raagd. In het verkeer a an Xed.-Indië met andere landen via Nederland Avcrden 20 gesprekken geAoerd, namelijk met Duitschland 8. Engeland 5, ZAvitserland 3. België 2, Tsjecho-SlOAvakije 1 en ZAvcden 1. In Augustus 1936 bedroeg het totaal dezer gesprekken 6. Onderscheidingen Bij K B. van 30 Augustus 1937 is ver leend de eere-medaille verbonden adn de orde van Oranje Nassau in brons aan M Alsemgeest, koster van de Rooni6ch-Katholieke kerk te Schiplui den. Bij K.B. van 20 Augustus 1937 i6 toe gekend de aan de orde van Oranje Nas sau verbonden eere-medaille, in brons aan: E. van Rijn, 6talbaas bij de coöpe ratieve Aardappelen- en Brandstoffen- vereeniging „Eigen Hulp" U.A., te Den Haag. Burgemeestersbenoeming Bij K.B. van 30 Augustus 1937 is met ingang van 15 September 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Kerk- werve: W. Baas. De heer W. Baas is ambtenaar ter secretarie van Lange Ruige Weide en woont te Woerden. Hij is 32 jaar oud. Crisispachtzaken Bij K.B. van 23 Augustus 1937 zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de kamer voor crisispachtzaken van het kantongerecht te 's-IIertogenbosch: J. B. G. J. M. van Hellenberg Hubar. no taris te 's-Hcrtogenbosch. en tot plaats vervangers van den deskundig bijzit ter in genoemde kamer A. A. II. de Bekker te Empel: G. van Lieshout te Veghel en A. D. van der Schans te An- del. Directe belastingen Bij K.B. van 25 Augustus 1937 is be noemd met ingang van 1 September 1937 tot (tweeden) secretaris van den raad van beroep voor de directe belas tingen te Zwolle: Mr. P Kapteyn, advo caat en procureur te Zwolle. KNAAP VERDRONKEN EDAM, 2 September. Vanavond om kAvart over zeven is de achtjarige zoon van den heer J M„ die met vriendjes in de nieuAve haven aan het roeien Avas. in een speelsch oogenblik uit de boot gevallen. Na eenige vcrgcefsche pogin gen slaagde men cr na tien. minuten in den jongen boven te brengen. Tavco uur is men bezig geAveest om de levensgeesten op te Avekken, doch ten slotte heeft de geneesheer den dood moeten constateeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6