Het slot der In onze bioscopen Oranje-feesten Bedrijfsleven U belt 1357 KROON-TAX Vondel-herdenking HET RUSSISCHE STUDENTENKOOR ZINGT Een telefoontje en wij komen Wij komen direct! Woningstichting „V.I.O.S" Berucht inbreker gearresteerd I Grand-Theatre BURGERLIJKE STAND City Theater 2c BLAD PAG. 1 AMERSKOORTSCH DAGBLAD ZATEPDAG 4 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS Prijsuitreiking door de Oranje vereniging in „Concordia" VOOR velen is het vuurwerk op Koninginnedag het slot der feestelijkheden, welke georganiseerd zijn door de Oranje-Vereeniging. Het einde voor het bestuur en de prijs winnaars vond gisteravond plaats, in één der zalen van Sociëteit „Con cordia" waar de prijzen uitgereikt werden. De heer C. van Z weeden, voorzit ter der Oranjevereenigmg, wees ei op, dat men kon terugzien op een zeei ge slaagde feestviering. Geslaagd ook, om dat het een stralende zomerdag was. tVan den vroegen morgen tot den avond een stralende zon. En als de Oranjezon schijnt is er blijdschap en vreugde. Maai ook zijn wij, aldus spreker, veel dank verschuldigd aan allen, die hun mede werking verleenden, o.a. de muziekkorp sen, degenen, die bij de koraalzang aan wezig waren, de deelnemers aan hot springconcours, doch niet het minst den deelnemers aan het bloemencorso en de reclameoptocht. Bovendien hebben de kinderen hierbij weer een schitterende demonstratie gegeven van vaderlandsche liefd^, van liefde voor onze Vorstin. Want, hier zit een opvoedende taak aan vast. Het spreekwoord zegt: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" En op deze is onze hoop gevestigd voor Va derland en Volk. Spreker is blij dat het bestuur de zorg van de feestelijkheden weer van zich af kan zetten, temeer als wij kunnen zeg gen: „Het is goed geweest". Voorts werd nog dank gebracht aan de jury van het springconcours, aan den directeur van de Rijschool, Majoor Camerling Hclmolt en Ritmeester Sirtsema van Grovestins eri Luitenant Tonnet. Aan den heer D. van Schoone- veld Voorzitter van de Commissie van het Bloemencorso, werd hierna gelegen heid gegeven tot het uitreiken van de prijzen, welke bewijzen zijn van waar deering van het werk. Spreker heeft dit wel eens met meer opgewektheid ge daan. De financiën zijn echter hard ach teruitgegaan, zoodat men graag royaler voor den dag was gekomen. De stempel van zuinigheid drukt dus op de prijzen. Hij hoopte, dat er betere tijden zullen aanbreken, anders zien wij in de toe komst geen deelnemers meer aan het bloemencorso. Vervolgens reikte de heer Willem- ts e n de prijzen aan de winnaars van het rmgrijden en hindernisfietsen uit, waarna Luitenant Tonnet dit deed namens Majoor Camerling Helmolt, die verhinderd was, voor het springcon cours. Tevens deed hij de toezegging, 'dat de Rijschool volgend jaar weer haar medewerking zal verleenen. Na de prijsuitreiking schetste de heer (Van Zweeden de waarde van het Oran jehuis voor ons land, waarna met een driewerf hoera op de Koningin dezen avond werd besloten. V voelt zich een Koning Met MEUBELEN Van VAN BEKKUM In Uw woning LANGESTRAAT 104 Tel. 976 Een commissie van voorbereiding heeft zich hier gevormd In November van dit jaar zal het 350 jaar geleden zijn, dat Vondel geboren werd. Geen wonder, dat Ne derland zich voorbereidt zijn „Prins der dichters" te herdenken. Ook in Amersfoort, de stad van 01- denbarnevelt, en tevens een stad, waar Vondel meermalen vertoefde, maakt men hiertoe preparatieven Er vormde zich tot dit doel een commissie, wairin jhr. A. W. den Beer Poortugael, dr. R. Miedema, L. S. Snaek, Chr C. J. Bachg, mevr. A. M. Barkev WolfBerkelbarh v. d. Sprenkel, F. P. d'Huy, J. Meihui: zen, dr. Xieweg en J. Valkhoff zitting namen. Men overweegt de herinnering aan Vondel de eerstvolgende maanden te verlevendigen door het laten houden van lezingen cn voordrachtavonden. Binnen eenige weken zal hieromtrent nauwkeuriger opgave worden gedaan. Radio Koning is heropend aan de Arnhemschestraat 27 In de oude binnenstad ligt de Slik- straat, thans beter bekend onder den naam Arnhemschestraat. In de Slik- straat van toen was de oudste bakkerij van Amersfoort gevestigd. Dit pand heeft thans een verbouwing ondergaan, welke op zichzelf zeer interessant was, doch aan de bouwlieden van thans hoo- ge eischen stelde. Immers dit pand, staande Arnhemschestraat 27, is mo menteel onder de deskundige leiding van het architecten-bureau B. W. Plooy, een modern houwwerk geworden dat met zijn sprekende, strakke lijnen een sieraad voor de omgeving is. De heer R. Koning, bewoner van dit verbouwde perceel, heeft daarin zijn reeds bekende zaak in electrische appa raten gevestigd, welke dit moderne huis een nog moderner aanzien geeft. Een keurcollectie radio-toestellen van diver se fabrikaten, voorzien van de nieuwste snufjes, sieren zijn zaak. De nieuwste modellen stofzuigers worden daar ten verkoop aangeboden, waaronder het merk „Diesel". Verder is er een groote 6orteering lampekappen, zoo voor sa lon- als schemerlampen, ganglantaarns, theelichten enz. De winkel is ingerioht met. een ru6tig luisterhoekje om een radiotoestel te keuren. De reparatie- werkplaats van den heer Koning en de service voor radiotoestellen en stof zuigers hebben reeds een jarenlange goede reputatie. Wij wenschen den heer Koning veel geluk met zijn vernieuwde zaak. De Russische studenten zingen Woens dagavond 15 September in de St. Joris- kerk, om 8 uur. Het Koor zingt de oude Russische ker kelijke muziek; deze zang is uitsluitend vocaal en gaat terug op de Oud-Christe lijke zangwijzen, die de Russische Kerk van de Byzantijnsche heeft overgenomen en op eigen gebied heeft ontwikkeld. In de 17de eeuw is dit door het opko men van de invloed der Italiaansche en Duitsche muziek in de kloosters terug gedrongen. Aan het einde der vorige eeuw had in dit opzicht een Renaissance plaats, die de oude melodieën weer in eere herstel de. Deze zangen sluiten aan bij de li turgie van de Oostersche Kerk, die, zoo- als men weet, geheel verschilt van onzen eeredienst. Prof. Zander brengt dit on der de woorden: „Hemel op aarde". De kern dezer Oostersche liturgie wordt gevonden iri de woorden, die vele malen in de liturgie voorkomen: „Wan neer in het Huis van Uw Glorie staan is als staan wij in den hemel zelf". Dit is geen allegorische taal, maar werkelijk heid, die ontsloten is door de vleesch- wording en het aardsche werk van Christus. Zijn lijden en vooral Zijn op standing. De Liturgie is geen passieve contemplatie, doch een werkzaam deel hebben aan het leven, lijden en opstaan van Christus. Zoo gezien is het concert door deze Russische studenten gegeven geen con cert meer in onzen Westerschen zin: het is een zingen en geUygen van die andere wereld, het is „Hemel op aarde". Het comité van aanbeveling bestaat uit. de volgende personen: Mr. J. C. Graaf van Randwijck, Prof, De Russische zangers O. C. Wijker, Ds. K. J. van den Berg, Ds. A. Dönzelman, Ds. M. G. Gerritsen, Ds. W. F. Golterman, Ds. R. Miedema, Ds. F. Oort, Ds. J. Pannebakker, Ds. S. J. Popma, J. de Groot, hulppr., Mevr. de Jong Schouwenburg-Parker, De heer en Mevr. Feikema, Dr. J. Fr. B. van Has selt, Ir. Baron Th. W. L. van Heemstra, Mr. D. J. W. Muller Massis. Dr. J. Nie- weg. Een dichte menigte verdrong zich Donderdag te Dudley om de bekende tennisspeelster miss Dorothy Round te zien, die in het huwelijk trad met dr. D. L. Little Het 25-jarig bestaan werd gisteravond in café „Ger- mania" herdacht De 0.0. woningstichting V.I.O.S. heeft gisteravond in besloten kring het 25-jarig bestaan met een feest avond, in café „Gcrmania", herdacht. De voorzitter van de stichting, de heer J Zwagerman, opende do vergadering met een kort welkomstwoord, waarin hij naast de goede resultaten die de stich ting gedurende haar bestaan heeft mogen bereiken, ook in herinnering bracht de vele moeilijkheden en teleur stellingen die moesten worden overwon nen en verdragen. Hij hoopte, dat de aanwezigen de stichting zullen blijven steunen en wenschte allen een genoegelijken avond toe. De secr.-penningm. de heer W. F. Mul der, kreeg hierna het woord. Hij gaf een overzicht van de wordingsgeschiedenis van V.I.O.S, haar strijd voor een betere woning voor den Onderofficier en haar uiteindelijk succes. Hierbij bracht hij vooral hulde aan het vijftal pioniers, de heeren W. Wijk, E. Sluiter, H. R. Krul, K. Thomas en C. Eggink, dat op 30 Augustus 1912 den moed had een eigen woningbouwstich- ting in het leven te roepen. In schrille kleuren schilderde de heer Mulder de woningtoestanden van dien tijd en stond stil bij de wijze, waarop de woningen aan de onderofficieren werden toegewezen, zelfs al waren deze niet ge legen in de z.g. „blokken". Toen later een bepaling van kracht werd, waarbij de vrije keuze van een woning voor den onderofficier werd toegestaan, kon men plannen beramen om te komen tot een eigen woningbouw, waarbij vooral met de wenschen en behoeften van den 0.0. kon worden rekening gehouden. Naast de vele werkers voor V.I.O.S. wilde spreker een woord van dankbare hulde en nagedachtenis wijden aan den overleden voorzitter, die ln de moeilijk ste tijden aan het roer heeft gestaan: den heer Verzijden. De vergadering bracht staande den overledene een stille hulde. Na een kleine pauze, ging de heer Mulder voort en gaf een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen. Hij eindigde met dank te brengen aan zijn medebestuurderen de heeren J. Zwagerman en D. J. van der Tuin en den wensch uit te spreken dat zij nog vele jaren in goede samenwerking mogen arbeiden in het belang van de stichting. Na deze beschouwingen sprak namens den Raad van Commissarissen de heer W. W ij k, die het bestuur dank bracht voor hun beleid en speciaal den heer Mulder, die van de werkzaamheden wel het leeuwendeel verricht. Spreker, zelf onderofficier geweest zijnde, hield op geestige wijze een causerie over het le ven van den onderofficier van dien tijd, toen de woningen nog door den com mandeerenden officier werden toege wezen. Licht in vele diefstallen en inbraken? Dank zij de activiteit van de Amersfoortsche recherche is zij er in geslaagd de,n 47-jarigen J. L., wonende te dezer stede, te arrestes- ren, in verband met een zestal in braken, den laatsten tijd gepleegd. Reeds verscheidene malen heeft hij voor inbraak met diefstal straf on dergaan. Thans schijnt hij drie kost bare gouden en diamanten sieraden te hebben, waarvan vermoed wordt, dat ze van diefstal afkomstig ziju. Tevens heeft de recherche de hand ge, legd op twee trawanten van L., eveneens te dezer stede woonachtig. Alle drie hou den zich van den domme en het laat zich aanzien, dat zij niet spoedig zullen bekennen, doch dat neemt niet weg, dat tal van bewijzen aanwezig zijn. Doo:r de arrestatie van dit drietal zal de politie volkomen licht kunnen bren gen in de inbraken en diefstallen, welke de laatste maanden hier zijn gepleegd. AMERSF. RADIO-CENTRALE Naast dat van de Hollandsche zenders wordt komende we^k door de N.V. Amersf. Radio-Centrale het volgende buitenlandsclie programma uitgezonden ZONDAG 5 SEPTEMBER S.305.50 Brussel Vlaamsch. 5.508.15 Droitwich. 8.2012.00 Brussel Vlaamsch. •ie programma 8.30—12.00 Keulen. 5e programma. 8.3012.50 Luxemburg. 12.5012.00 London Regional. MAANDAG 6 SEPTEMBER 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 10 20—12.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.206.20 Droitwich. 6.206.50 Luxemburg. 7.008.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.0012.00 Droitwich. •ie programma S.0012.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.50—12.00 London Regional. DINSDAG 7 SEPTEMBER 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 10.20—12.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.05 Droitwich. 5.056.50 Luxemburg. 7.00— 8.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.00—12.00 Droitwich. 4e programma 800—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 8.00— 9 20 Brussel Vlaamsch. 10.2012.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2 204.20 Radio-Paris. 4.206.50 Luxemburg. 7.008.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.00—12.00 Droitwich. 4e programma 8.00—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.80 London Regional. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 10.2012.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.203.20 Deutschlandsender. 3.206.20 Droitwich. 6.206.50 Luxemburg. 7.008.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.009.05 Droitwich. 9.0512.00 Radio-Paris. 4e programma 8.0012.00 Keulen. 5e programma^ 8.0010.50 Luxemburg. 10.50—12.00 London Regional. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 10.3512.00 Radio-Paris. 12.20— 2.20 2.20— 3.35 3.50— 6.50 7.00— 8.00 8.00—12.00 Brussel Vlaamsch. Droitwich. Luxemburg. Gram. Uitz. A.R.C. Droitwich. ie programma 8.00—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 10.3512.20 Radio-Paris. 12 206.50 Brussel Vlaamsch. 7.008.00 Gram. Uitz. A-R.C. 8.00—12.00 Droitwich ie programma 8.00—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.50—12.00 London Regional. AANBESTEDING SCHILDERWERK ZON EN SCHILD Een wijziging dient te worden aangc- hracht in den gisteren geplaatsten uit slag dezer aanbesteding, De Amersfoortsche schilders firm a F. van Slooten schreef in mot 21.440. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 3 September Perziken 613 ct„ Meloenen 8—18 ct., Druiven 1116 ct., Tomaten 2034 ct., Pruimen 518 ct., Bloemé 56 ct., Triumph de Viènne 1114 ct., Souvenir de Congres 710 ct., Zigeunerin 18—20 ct., Clapps 1317 ct., Transp. do Croncel 10—13 ct., Bcurré Beuker 8—11 ct., Signeur d'Espèro 1314 ct., Peasgood 910 ct., Keswick 6—7 ct., Graham Ju- biIé 1011 ct., Princéssc Noblc 10—11 ct., Cliarleminsky 1112 ct., Spcrcieboonen 612 ct.. Snijboonen 1214 ct., Pronkers 24 ct., Spinazie 510 ct., Augurken 621 ct., Bieten 1643 ct., Wortelen 48 ct., Bloemkool 613 ct., Gele kool 4257 ct. Groene kool 28—45 ct., Roode kool 1628 ct., Prei 10—13 ct., Andijvie 6—16 ct.. Sla 9—20 ct., Selderij 610 ct.. Peter selie 59 ct., Komkommers 1529 ct. IONG .o OUD diinkeo graag de ve-reterkende voedingsdrank: ontrenen eotM'a EIKEL-CACAO VRAAGT UW APOTHEKER QF. DROGIST I I II I I I I I I I I I I I I I I Ij I I II I I 1 I I I I I I I I I 11111111111111111111111M111111 ui i De voorzitter dankte beide sprekers voor hun werkzaamheden en goede wen schen en sloot hiermede het officieele gedeelte der feestvergadering. Voor zoover de film „Prins en Bedel- knaap" een juiste herschepping van het boek van Mark Twain geacht mag wor den, valt hier op, dat Twain van de idee van het Koningschap toch wel een curieuze voorstelling heeft. Een voor stelling die misschien typisch is vooj* v/at een Amerikaan zich daarbij denkt, rnaar die in het geheel niet de werkelijk heid dekt, zooals wij Edropeanen die kennen. Het gevolg is, dat Twain's merk waardige fantasie ons onecht voorkomt, vooral in het begin, dat meer reëel ver filmd is. ITet slot voldoet beter aan het karakter van een spotternij, ongetwijfeld moet men zich feitelijk de geheelo film tot in het groteske doorgetrokken den ken. Nu is dit slechts bij momenten het geval en juist deze stukken vormen het beste en meest onderhoudende deel van de film. Het gegeven is een oude bekende; de verwisseling van Prins en pauper. Vorst en boer komt in de oudste tooneellitte- ratuur reeds voor en vormt een onder werp met vele mogelijkheden. Het kan louter een zotte klucht zijn, het kan doorspekt worden met politieke bedoe lingen, het kan ook als in dit geval bedoeld zijn orn de nutteloosheid en de willekeur van het koningschap te accen- tueeren en tevens een pleidooi voor iets, dat in wezen een tegenstelling is, een democratisch koningschap. Voor zoover de film te reëel gefilmd is, mist ze tevens het tempo, dat haar aanvaardbaar zou kunnen maken. Het is soms wat sentimenteel en dobbert tus. schen de avonturenfilm en het verfilmde sprookje. Toch is er een zeer goed stuk film in, de kroning in de cathedraal met KOSTELOOZE VACCINATIE B. en W. maken bekend, dat op Woensdag 8 September e.k. om 2 uur n.m. gelegenheid gegeven zal worden tot kostelooze inenting in het gebouw Westsingel 45. Het is gewenscht trouw boekje of geboortebewijs mede te bren gen. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sies' bad bedroeg hedenmorgen 67 gr. F. of IOV'2 gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan Frits Haan, Riek Gramsma, Rientje Knoppers, mevr. van Doornvan Ree. Geboren: Johanna, dochter van A. Duits en G. Snoek. Overleden: E. Smith, 55 jaar, onge huwd; H. Buitenhuis, 82 jaar, weduw naar van J. v. d. Horst; L. G. M. van Bruggen, 68 jaar, echtgenoote van F. Dahmen. de scène van de ontdekking van het be drog. De handeling krijgt hier activiteit, is interessant, geestig verwerkt en bo vendien blijft de herschepping van zoo'n Engclsche Kroningsplechtigheid volko men reëel en van groote wijding. Wat van het spel vooral bijblijft is de uitbeelding van Hendrik de Achtste, men zou dit spel van den ongenoemden acteur „Rembrandtiek" kunnen noemen. Het is van groote allure, zeer tragisch en overheerschend, spel van een karakter speler van groot talent. Claude Rains als Hertford is behoorlijk schurkachtig, toch werkt zijn uiterlijke verschijning soms eerder komisch dan huiveringwekkend. De tweeling Billy en Bobby als Prins en Bedelknaap raakt eerst in samenspel echt kinderlijk op dreef. Errol Flynn als Hendon is zoowel het tvpc van den sympathieken filmspeler als van den idealen Engelschman. op cn top een „aangename verschijning". Een kleine „moraliteit" is de tecken- film „Greedy Humty Dumty" in het voorprogramma. Het is de levende il lustratie, dat wie hoog stijgt, laag kan vallen en dat wie veel begeert weinig verkrijgt. In zijn soort een meesterwerk je van dezen nieuwen vorm van „le venslessen", een levend voorbeeld in een levend beeld een artistiek welhaast niet meer te overtreffen kunstwerkje. De nieuwe wildernisfilm „The Jungle Princess' houdt alle eigenschappen in, die een film tot een succes kunnen ma ken. Als we haar eens even analyseeren, zien we allereerst, dat het gegeven bui tengewoon romantisch is: een blanke man, lid van een expeditie, vindt in het diepst van het oerwoud een vrouw, schuchter en „ongetemd". De vrouw ver zorgt den man. die zijn voet in een ge vecht met een tijger gewond heeft, en er groeit een romance tusschen deze beide mcnschen. Aanvankelijk staat de ver loofde van den man nog tusschen hen in. maar zij begrijpt tenslotte, dat deze iiefde iets onvermijdelijks is. De film is opgenomen in een groot- sche natuur, er zijn prachtige opnamen van de machtige jungle en van een ro mantisch oerwoud-meertje. De wilde dieren, die in de film spelen, vormen een groote rol. Een enorme tijger, een chim pansee, groote kudde olifanten en een troep van honderden apen. De unieke opnamen van deze dieren-in-natuurstaat zijn niet alleen buitengewoon interes sant, maar zij dragen in niet. geringe mate hij tot de spanning. Olifanten en apen, die in toomloozc vaart door een Maleisch dorp jagen en het met, den grond gelijk maken, adembenemende ge vechten van mensch en tijger. Nog méér biedt deze schitterende Pa- ramount-rolprcnt: het tooncel, als Ulah door de wilden gevangen genomen is en levend begraven zal worden, terwijl de inlanders, door hun medicijnman tot een razend fanatisme opgezweept om haar heen dansen en het doffe, dreigen de geluid van de tomtoms de lucht ver vult het is van een intense span ning! De rolbezetting is uitmuntend. In Do rothy Larnour heeft men een actrice ge vonden, die wel bij uitstek geschikt was, de rol van jungle-prinses te spelen. Daar zijn verder de jonge acteur Rav Milland, Akim Tamiroff, de man, die zich met 2ijn creatie van generaal Yang in „Chi- necsch Goud" in de rijen der sterren plaatste, Lynne Overman, tot dusver ko miek hier in een „serieuze" rol, en de inlander Mala, die een prachtig acteur blijkt te zijn. Ook het voorprogramma, dat deze week in het City Theater draait, is zeer goed verzorgd. Men zal volop kunnen genieten van het filmpje: „Bedienen met ccn glimlach." Bobby en Billy in de film „Prins en Bedelknaap' Dorothy Larnour en Mala in „De Jungle Prinses

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5