Penibel journaa Muiterij op een Spaansch schip te Rotterdam Fa. M. R. N. OOSTERVEEN MENSCHEN, PREDIKBEURTEN HET MENU VOOR MAANDAG Langestraat 42 - Tel. 77 Ontvangen de eerste nieuwe zending HEIDERAATHONING Vatt ItouuiXb afd. Stoffen Afd. Bonneterie Boeken en schrijvers ff Anthonie Donker beschrijft zijn reis naar het P.E.N.-congres in Zuid-Amerika LANDEN EN VOLKEN doorschouwd door Dr. P.H.RITTERJr. Onverhoeds naar zee vertrokken Hr. Ms. „Medusa" gereed gehouden onmiddellijk verdwijnen de pijnei met AKKERs KLOOSTERBALSEM Auto met vier person en te water 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 - SoticTW- UTcVtL^mCC*//4 Zondag 5 September. St. Jorl9kerk 10 uur: cis. Gerritsen. 6 uur: ds. v. d. Berg. Emma !<prk 10 uur: ds. v. d. Berg. 6 uur: ds. J. C. Koningsberger, Amster- Sam. Jeugddienst. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. Pannebakker. 6 uur: ds. P. Hofstede, Leusden. Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Gasthulskerk 10 uur: de heer v. d HHde. Wijkgebouw Monnikenpad 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk Vrijz. Hervormden Luthersche Kerk. Geen dienst. Evang. Luthersche Kerk 10-30 uur: ds. do Jongh. Remonstrantsrhe Kerk 10.30 uur: Ds. B Miedema. Extra collecte voor de gemeente. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. W. F. Golterman. Vrijz. Jeugdgemeenschap Theos. Loge Geen dienst, Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. Popma. 5Va uur: cand. A. A. v. d. Hoorn. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: cand. A. A. v. d. Hoorn. 5Vs uur: ds. Popma. Geref. Kerk ln Hersteld Verband 10 uur: de heer H. A. Bakker, theol Cand., den Haag. 5V« uur: de heer H. A. Bakker. Ohrist. Geref. Kerk 10 uur: cand. W. Buiter. Putten, uur: cand. W. Bulter. Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur: Godsdienstoefening. 5Vi uur: Godsdienstoefening. 8 Sept., 7 uur: ds. J. R. van Oordt. Zeist. Vrije Geref. Gemeente (Muurhulzen 53) 91/» uur: Godsdienstoefening. 5M uur: Godsdienstoefening. 6 Sept., 7 uur: de heer G. J. Zwolfe- ring, van Ederveen. Universeele Eeredienst Soefie Beweging Toonzaal Siertylnst. Geen dienst. Vrije Kath. Kerk' Gebouw Theosof. Vereeniging 10.30 uur: Gezongen Mis. Leger des Heils iLangestraat 94) 10 uur: Heillgingsdienst. 3uur: Openluchtsamenkomst. 8 uur' Openbare samenkomst Christian Science Society Arnhemscheweg 7 101/» uur: Hollandsche dienst. De Amersfoortsche Bergkapel Begentesselaan 21 Geen samenkomst. Oud-Kath. Gemeente Tt Zand 13) 10 uur: H. Dienst Clubgebouw Zandbergen Leusderweg 302 Geen dienst. BUITENGEMEENTEN BAARN en EEMBRUGGE 10 uur: ds. Blaauwendraad. 6 uur: ds. Kievit. BARNEVELD 9J4 Uur: ds. v. Montfrans. 6 uur: ds. Klomp. HOEVELAKEN 9H uur: ds van Schuppen, Lunteren. 6 uur: da heer Bouwhuis, Lunteren. HOOGLAND 914 uur: ds. Posthumus Meyje9. LEUSDEN 10 uur: ds. Hofstede. SOEST Oude Kerk 10 ur: ds. v. Schaick. 6 uur: ds. Groeneveld. Emma Kerk 10 uur: ds. Groeneveld. SOEST (Vrijz. Godsdienstigen). 10.30 uur: ds. H. H. Doregeloo, Kaar den. SOESTERBERG. 10 uur: ds. Tuinstra. 6 uur: ds. Tuinstra. DE VUURSCHE 9.30 uur: ds. J. Vermaas, Hulzen. 6 uur: ds. v. Amstel. WOUDENBERG Geen opgave ontvangen. EIERVEILING Aanvoer 33.500 stuks. Witte eieren 4 10—4.50: bruine eieren 'f eendeneieren f 3.00 OMREKENINGSKOERSEN 4 dept. Sept. Off. Niet off. .uu .no 0.72.82 .72.75 t> .77 f- .77 30.54 30.55 41 .65 41 .65 Kopenhagen 40.2 40.15 Stockholm 46.42 46.3a Oslo 45.25 45.20 New York 1.8114 1.81H Praag *37 *37 Medegcd. door de R'damsche Bankvereen. VOOR DE KOrriEAFEL Roereieren met tomaten (en fauteuil) Bereiding: Maak op do bekende wijze 'oerdieren en breng deze op in boter ge- hakkon sneedjes casinobrood. Giot er een dikke tomatensaus overheen. De saus moot zoo dik zijn, dat er maar weinig over hot brood loopt Versier de schaal met slablaadjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkensfricandeau (voor 2 dagen). Worteltjes Aardappelen. Komkommersla. Chocoladevla met rozijntjes. Bereiding: 3/t L. melk. 40 gram cacao, poeder, 60 gr suiker, 30 gr. maizena, 75 gr rozijntjes. Wasch de rozijntjes eoed schoon, en laat ze in de melk op zwellen Roer het cacaopoeder, de sui ker en de maizena met een deel van de koude melk aan tot een dun vloeibare pap. Giet ze in de melk vóór ze kookt. Laat de vla onder goed roeren even doorkoken Giot ze na bekoeling (en roerenï in de vlaschaal INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN In opdracht van den Minister van Defensie roept de Burgemeester van Amersfoort do gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October 1937 naar de aanvullingsreserve overgaan, op, om de aan hen verstrekte rijksgoe- deron met uitzondering van schoe- non en haarkam in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds eerder hooft plaats gehad. Tot de hierbedoelde personen helioo- ren: a. de gewone dienstplichtigen van de lichting 1922, met uitzondering van hen, die de eerste oefoning met een andere lichting hebben beëindigd: b. do gewone dienstplichtigen van andere lichtingen, die met de lichting 1922 de eerste oefening hebben beëin digd. met uitzondering van hen, die reeds eerder naar do aanvullingsreserve zijn; overgegaan. De Inlevering moot, voor zooveel deze gemeento betreft, plaats hebben te Amersfoort op de overdekte binnen plaats der rfendrikkazerne (Infanterie kazerne a.d. Leusderweg) op Zaterdag. 9 October 1937 an Maandag, 11 October 1937. dos v.m 9.15 en 9.45 u., telkens 29 man en Maandag. 11 October 1937, des v.m. 10.15 uur de rest. VONDELHERDENKING Naar wij vernemen heeft de Burge meester zich bereid verklaard het eere voorzitterschap van het plaatselijk co mitó der Vondelherdenking op zich te nemen. fiqsurvda Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Grand Théêtre. Van Vrijdag 3 t.m. Woensdag 8 September ver tooning van de film „Prins en Bedelkamp." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling overige dagen 8.15 uur n.m. lederen middag 2.30 matinée. City Théater. Vanaf Vrijdag 3 September vertooning van de film „De Jungle Prinses." Eiken middag 2 30 uur. Zondag 1.45, 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Door- loopend). Aanvang laatste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en S.30 uur Overige dagen 8.10 uur. Museoim Fléhite, VVestsingel. Woensdag matinée 2.30 uur (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische Vceeniging, Re- gentesselaan lederen dag van 68 uur. Sterhuis Beekenst.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, .Muurhuizen 9. Gildehuls A. K. G. t/o. Zuidsingel 16. 8 t.m. 28 Sept. Van Randwijck- tentoonstelling. Toonzaal Sierkunst. Zómerten- toonstelling Werken van o.a. Ma- chlel Brandenburg. Louie Cardi ncals Albert Fiks Louis Schrikkel 4 September Int. School voor Wijsbegeerte. Nel Oosthout draagt voor „Krijtkring" van Klabund. 8 uur n.m. 45 September. Start 70 K.M nachtmarsch van „Z.U.T." 11 uur n.m 8 September. Vergadering Chr. Jongeren Boeren- en Tuindensbond 10.30 uur v.m. 9 September. Grand Théatre. Fritz Hirsch Operette Gröfin Mariza." 8 uur n.m. 11 September. Amicitia. Harles- denhand concerteert. 3 uur n.m. 12 September. Gebouw Spee.ltuin- ver. Soesterkwartier. Congres Poa- lee-rTsion 14 September. Amicitia. Jaarver gadering van het Roode Kruis. 8 uur n.m. 16 September. Gildehuis A.K.G. Ledenvergadering der N.R.V. 8.15 uur p.m. 18 September. Amicitia. Receptie Handelsschool 3—5 uur» Feest avond 8 uur. 22 en 23 September. Amicitia. Gezelschap Jan Nooij. 8 uur. 24 Septtember. Amicitia. Bijeen komst Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur n.m. 24 September. Amicitia. 't Nut. Lezing met lichtbeelden. 8 uyr. 25 September. Amicitia. Feest avond Handelsschool. 8 uur. 29 September. Amicitia. Vergade ring der Ver Nat. Veiligheid.- 8 uur n.m. 1 r- Wollen Ruiten-stoffen Wollen Mantel-stoffen Wollen Angora's en Bouclé's voor Japonnen Velvets in warme najaarskleuren Viyella's Nouveauté's ln Wollen en zijden Shawls Wollen Pull-overs zeer aparte modellen Najaars Hoedjes Peignoirs A NT HOS'IE DONKER is naar het P.E.N.-Congres geweest ln Zuid- Amerika en geeft van die reis verslag in een „Penibel Journaal" Het verslag is met een ietwat skeptischcn. inslag en zeer ra-ltctypeeringen over menschen, landen en volken. De verdienste van dit kleine geschrift ligt in de aforismen, die er in glinsteren, magr vooral ln de éénheid, welke een ka- lelhoscopische reeks van gebeurtenissen te zamen bfndt Die eenheid Is eene eenheid van stemming, van weemoed om wat de dwaze menschen van deze wereld maken En iwij gclooven niet zoover van de waar heid ie ziin, indien wij onderstellen, dat de ontmoeting met Georges Duhamel waarover Donker met een blijkbare voor keur verhaalt, van groot en invloed geweest is op de gedachtensfecr. De ondergrond van Donkers geschrift is treurnis om een cultuur die nog niet geheel is vergaan, de Eilropceschc en om een cultuur die nog zoover van haar toekomst is, de Zuid- Amerikaanschc. i- - Maar deze gestemdheid is geworden tot meer dan notitie, deze gestemdheid heeft haar eigen wezen, naar eigen sym boliek, bijvoorbeeld in het telkens weer- keorende motief van de eilanden der politieke gevangenen, die als voorposten liggen voor do kusten der continenten. Er ligt. door deze symbolische „hou vasten" meer scheppende waarde dan de essay in den regel eigen 's. Men gevoelt niet alleen zijn geest gedrenkt "door de lectuur van dit boek. maar men ziet de dramatische gebeurtenis van de reis zich duidelijk afspelen. En men b 1 ij f t verschillende dingen zien, ook nadat men het boek gesloten heeft. Zoo de gevangenneming van den Span jaard i die van de boot werd wegge voerd,' omdat de Engelsche kapitein schroomde zijn asylrecht te verdedigen. Het rneest dramatisch is de spannende zitting van het P.E.N.-congres zelf be schreven, waarin het duel tusschen de Franschen en Italianen bijna katastro- fale afmetingen aanneemt. EEN boek als dit kleine geschrift van Donker eischt. wil men zijn lezers zijn karakter laten besef fen ,veel voorproef van citaat. Wij wil len dien voorproef geven. Eerst uit de beschrijving van het loven op de mailboot: „De passagiers voelen niet voor de oneindigheid, voor de eentonigheid (van de zee), voor wat sterker en grpoter is dan zij zelf. De techniek komt hun met alle middelen van het vernuft tegemoet om te zorgen dat men vap de zee zoo weinig moge lijk merkt; zelfs van do golving niet, want het schip, ligt goed vast. En in alfa détails wordt aan boord het land leven in eere hersteld, zoodat het wei nig vorschil maakt of het hotel in de bergen ligt of op het water, naast de afgronden der aarde of boven de af gronden der zee. Ook het natuurgenot is een arrangement, waarvan men op de juiste tijden profiteert, er is oen tijd voor een spelletje dok-tennis, voor een cocktail en voor een dutje, er is ook een tijd voor sterrenkijken aan dek, het Zuiderkruis bewonderen en de zon zien ondergaan. Zonsopgang ligt te ver buiten het programma, tenzij do boot, die do ver plichting heeft winst af te werpen, in een nog nachtelijk uur een haven bin nenloopt en haast heeft er zijn passa giers aan land te zetten. Overigens is er in alle opzichten voor gezorgd, dat men niet op zee is, maar aan boord. Hetgeen juist ongeveer do geheele in ventaris der society verschilt. Op het middendek ligt men op de ligstoelen, in een lange, lange rij naast elkaar (niet licht komt iemand op do gedachte ergens een plek alleen te vinden) in volle lengte met een aangehaakt stoel tje voor de beenen juist tegen het doek voor de reeling aan to kijken, zoodat men de zee niet hoeft te zien. Van de eetzaal naar de bar, van de bar naar de hut, zoodoende kan men drie weken lang zijn landleven zoo goed en zoo kwaad het gaat herstellen. Er is niets burgelijker ter wereld dan een zeekas teel. De dorpsklets der notabelen draait er in het kleinste kringetje, men kan elkander niet ontloopen. men ziet el kaar nog .veertien dagen langer dan noodig is om eikaars levensgeschiedenis, reisdoel en gewoonten van buiten te kennen. Men komt elkaar op iedere hoek tegen, want al de andere terrei nen van het schip buiten dat der eigen klasse blijven terra incognita. Charlie Chaplin zou het hier drukker dan ooit hebben met groeten." WIJ willen deze „zedenschets" aan vullen met een citaat uit een van Donker's persoonsbeschrij vingen, die van Georges Duhamel: „Men zegt dat de ontmoeting mol vermaarde mannen gewoonlijk een te leurstelling wordt. Dikwijls schijnt dat waar te zijn. Niet altijd. Soms levert de kennismaking een geheel ander beeld op dan de voorstolling uit het werk opgemaakt. Het kan een aanvul ling, een tegenspraak vormen. Niets van dit alles gaat op ten aanzien van Georges Duhamel. De man bevestigt het werk, het werk bevestigt den mensch. ZIJ zijn dezelfden, geheel en al. Georges Duhamel is een dier men schen, dien men, naar gelang men hen nader leert kennen, meer bewonderen gaat. Hij is een geïnspireerde. Voortdurend, Een geïnspireerd schrijver niet alleen een geïnspireerd mensch. Deze laatsten zijn nog zeldzamer dan do eereten. Men ziet hem nooit de hoo gt- gespannenheid van geest en ziel la ten varen om naar een lager niveau af te dalen. Zijn omgang mét menschen, met dingen, openbaart dezelfde onver zwakte aandacht. Niemand en niets is hem te gering, zijn zeer scherpe en hel' dere opmerkzaamheid is een groet aan elk levensverschijnsel. Zijn houding is, overal en ton allen tijde, die van in den meest letterlijken zin des vvoords wel levendheid, welke tegelijkertijd de uit komst van eeuwenoude Fransche cul tuur en spontane gave Is. Het is geen houding, doch natuur, aangeboren in voortgekweekte eigenschap. Zijn be langstelling verslapt nooit. HIJ bezit do waakzaamheid van een die weet dat men zintuigen en tijd te kort komt om de kansen die het leven biedt het volle recht te doen wedervaren. Elke bande ling van hem is als een hulde aan het leven, zonderdat iets opzettelijks de waarde daarvan vermindert." TEGENOVER de evenwichtige en intensieve figuur van Duhamel doet Donker de figuren van Emil Ludwig en Stephan Zvveig zeer duide lijk uitkomen. Van Ludwig zegt hij o.a.: „Het opmerkelijkst in Ludwig is zijn opgetogenheid. Hij is van een rus- te'.ooze belangstelling en onvermoeide geestdrift. Hij is zoo vol van wat er in de wereld geschiedt, zoo vervuld van wat hij ziet en hoort, zoo vervuld ook van zichzelven en zijn ononderbroken activiteit, dat hij altijd in een soort van BINNENLAND Drie Nederlanders tegen hun wil meegenomen Gistermiddag heeft zich in de Rottor- damsche haven een allerzonderlingste geschiedenis afgespeeld met een Spaansch schip,, aan boord waarvan in samenhang met den Spaanschcn burger oorlog, muiterij was uitgebroken. Het schip is onverhoeds naar zee vertrok ken, terwijl een deel van de equipage nog aan wal was. Daartegenover heb ben drie Nederlanders, die zich aan boord bevonden geen gelegenheid ge kregen het 9chip te verlaten, vóór het goed en wel in zee was. Inmiddels was het Departement van Defensie met de ze ontvoering in kenni9 gesteld en reeds was aan Hr. Ms. Medusa opdracht gege ven het schip op zee aan te houden, toen uit Hoek van Holland bericht bin nen kwam, dat de drie Nederlanders be houden op de loodsboot waren afgezet. De order voor do Medusa is daarop in getrokken. Het schip is om de Zuid naar onbekende bestemming doorgevaren. De N. R. C. deelt omtrent dit geval nog het volgende mede: Het Spaansche stoomschip Aizkori Mendi was op 17 Augustus i de Rotter- Jamscho haven aangekomen, met een lading graan uit Buenos Aires, 't Schip dat ligplaats kreeg in dó Maashaven zou gistermiddag, toen het geheel was ge lost, worden verhaald naar de werf van Wilton-Ftjenoord te Schiedam, omdat het eenige herstellingen noodip had. Een paar sleepbooten zouden het schip op de reis naar de werf assistee- ren. Op het oogenblik, dat deze sleep booten werden vastgemaakt, was de equipage niet voltallig aan boord, maar wel bevonden zich de Rotterdamsche havenloods Scheurkigel en tweo Neder- landsche leden van het personeel van de cargadoorsfirma, de firma Sir Ra- non de la Sota, op het schip. Op volkomen normale wijze werdon de trossen van boel 7 los gomaakt en geheel volgens do regeU van de kunst werd de Aizkori Mendi uit do Maasha ven geassisteerd. Toon echter het schip eenmaal goed en wel midden in de ri vier was, werden aan boord van het Spaansche schip de sleeptrossen gekapt, waarna de machine op volle kracht vooruit werd gezet. Men kan zich nau welijks voorstellen, hoe verbaasd de sleepbootkapiteins waren, toen zij hun „sleepie" zoo pardoes op eigen kracht er tusschen uit zagen gaan. Maar toen zij van hun eerste verwondering waren bekomen, realiseerden zij zich, dat er enkele Nederlanders aan boord waren, die waarschijnlijk wel niet voor hun pleizier werden meegenomen en zoo spoedig mogelijk deden de sleepbootka piteins hun best, om langszij van den vluctelingcn te komen, teneinde de drie ontvoerden gelegenheid te geven over te springen. Aangezien het schip echter reeds een aanzienlijke snelheid had kou men niet tc dicht langszij geraken, zon der kans op ernstige ongelukken te heb ben en daarom werd aan het Spaansche schip gevraagd, in elk geval even vaart te verminderen, om de gelegenheid tot overspringen te scheppen. Maar aan boord van het Spaansche schip weiger de men aan het geven van gelegenheid tot overstappen mee te werken en mot de drie Nederlanders aan boord zette het schip de reis voort. Havendienst en rivier politie gewaarschuwd Toen men op de sleepbooten merkte, dat de pogingen, om de drie Nederlan ders van het schip te halen niet konden slagen, heeft men zoo snel mogelijk den wal opgezocht, teneinde telefonisch den „high spirits" is. Ook de honge stem is opgetogen. Ludwig ie velen zullen hem niet zoo kunnen zien, en er de schoudcm o\er ophalen een kind en een dichter."- Over Stefan Zweig zegt Donker: „Bij de vele andere talenten bezit hij de ga ve der groote werkers, der groote ge neraals en staatslieden; het lijkt of hij het volstrekt niet druk heeft. Wie het niet weet zou hem.Kunnen verwisselen met een aangenaam rentenier, een man die het leven enkel langzaam maar ze ker geniet. Het is niet na te gaan, wan neer hij werkt. Hij schijnt steed6 den tijd te hebben. In den tueschentijd groeit cr een machtig oeuvre aan. Hij schijnt ook op niemand te letten. Maar dat lijkt maar zoo. Er is ook een zekere timiditeit in zijn optreden, een bemin ntlijke poze van aarzelende en welwil lende verlegenheid, die hem zoo goed afgaat en zoo goed kleedt, dat men er niet eens aan denkt, dat daar ook nog een werkelijke beschroomdheid achter schuilt." De essay van Donker is in al zijn vijf onderdeelen. de beschrijving van Bou logne sur Mer en van de Portugeesohe kust. do beschrijving der zeereis, de beschrijving der letterkundige figuren, die van het Congres en die van Bue nos Aires en Argentinië, belangwek kend. Ilier is een reiziger aan het woord die, in de korte periode zijner omzwerving, menschen. landen en vol ken heeft doorschouwd. havendienst en de rivierpolitie te waar schuwen. Onmiddellijk werd overleg ge pleegd en als gevolg daarvan heeft de havenmeester, de heer A. Kortlandt, het departement van Defensie telefonisch met een en ander op de hoogte gebracht, Daar heeft men toen onmiddellijk den te Vllssingen gestationneerden mijnen- legger Hr. Ms. Medusa opdracht gege ven, zoo snel mogelijk naar zee te gaan, teneinde te trachten de Aizkori Mendi op te sporen en aan te houden en om in elk geval de drie Nederlanders van het Spaansche schip over te nemen. Inmiddels had men ook het Scheeps agentuur Dirkzwager te Maassluis ge waarschuwd on toen de Aizkori Mendi Maassluis passeerde, is een motorbootje naar 't schip gevaren. Opnieuw trachtte men het schip te bewegen even vaart te minderen, teneinde den Nederlanders kan9 te geven op het motorbootje over to stappen, maar het was vergeefs. Met onverminderde snelheid zette het schip do reis voort en de motorboot krece geen kans dicht langszij te komen. Hierop werd dadelijk het bijkantoor van Dirkzwager to Hoek van Holland gewaarschuwd en daar werd de motor boot Reporter in gereedheid gehouden, Voor de derde maal werd een poging ondernomen, om langszij van de Aizkori Mendi te komen, maar ook de Reporter kon niet dicht genoeg langszij komen, omdat het Spaansche schip met onver minderde snelheid bleef voortstoomen. Onverrichterzake keerde de Reporter naar de Berghaven terug, terwijl de Aiz kori Mendi met volle vaart tusschen do beide pieren doorstoomde en het ruime sop koos. Op de loodsboot Eindelijk, bij de loodsboot van den Zuiderpost, heeft de Aizkori Mendi ge stopt en daar zijn de drie Nederlanders op deze loodsboot overgezet. Onmiddel lijk daarna is het Spaansche schip, koorsende om de Zuidi doorgevaren. De loodsboot is met zijn drie onver wachte gasten uit Rotterdam naar bin nen gekomen, om hen te Hoek van Hol land aan land te zetten. Daar hebben zij terstond den trein naar hun woon plaats genomen. Het is niet bekend naar welke haven de Aizkori Mendi heeft koers gezet. Aan boord van het Spaansche schip was muiterij uitgebroken, aangezien een deel van de equipage de Spaansche regeering en de rest de partij van gene raal Franco was toegedaan. Toen van een van belde partijen welke ia niol bekend een gedeelte aan den wal was gegaan, vonden de leden blijkbaar het oogenblik gunstig, om er met het schip tusschen uit te trekken, vooral ook, omdat men toch s.toom op had on omdat de sleepbootassisfcntie aanwezig was, om het schip naar de werf te ver halen. Tot het deel van de equipage, dat zich aan boord bevindt, behoort in elk geval ook de kapitein. Uit dit verhaal blijkt, dat deze kapi tein kans heeft gezien, den Rotterdam schen Waterweg af te varen, zonder de hulp van een rivierloods. I^aar ons bij informatie bleek, is dit geoorloofd, maar het risico is dan uiteraard geheel voor d enondernemenden kapitein. De beide leden va.n het kantoor van do firma Sir Ranon de la Sota zijn de heeren B. van der Heyden, waterklerk en A. C. Aelbrechtsen, kantoorbediende. De Aizkori Mendi, ex Altura Mendi meet 6202 ton. Het schip is het eigen dom vai de Cie Nav. Sota y Aznar te Bilbao. Het werd ln 1922 bij J. Readhead and Sons Ltd te "outh Shields.gebouwd. Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos- lerbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62'/* ct. en f. 1.04 (Uitgevers-maatschappij W. de Haan N.V., Utrecht). Géén persoonlijke ongelukken GRONINGEN, 4 Sept. Gisteravond half negen is een personenauto uil Drachten, welke onderweg was naaf Groningen, onder Hoogkerk ten gevol- ge van de gladheid van den weg en vermoedelijk ook door een defect aan de stuurinrichting tusschen twee boomen terecht gekomen en vervolgens gekan teld en in een langs den weg loopende sloot geraakt. In den wagen bevonden zich vier per sonen, allen woonachtig te Drachten, n.l. vader, zoon, dochter en schoonzoon Toegeschoten hulp bracht het viert»' weldra op het droge, zoodat de farm"8 met den schrik en een nat pak vrij kwam. Na in oen nabij gelegen wonln? op verhaal te zijn gekomen, hebben d» vier Drachtenaren met een. andere auto de reis naar Groningen voortgezet. De auto, welke later door een kraai' wagen is gelicht, was aan de voorzijd* zwaar beschadigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6