LAATSTE BERICHTEN H.M. DE KONINGIN IN Zeeuwsch-Vlaanderen Japanneezen in actie FEESTBETOON ALOM Prins Bernhard in Deventer Voetbalpools Koningin onthult monument voor Haar moeder ZOONS DIE HUN vader doodden EEN EXAMEN OP SCHIPHOL Oplichting door middel van fictieve erfenis „De dag des oordeels" NED. HEIDE MAAT SCHAPPIJ Afbraakprijzen van rogge en haver Als kinderen met lucifers spelen.... Vóór het Semmering- tournooi GEEN ANTWOORD VAN TOKIO Ie BLAD PAG. 3 AMLRSFOUR 1SCH DAGBLAD MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 BINNENLAND Ds T*ininain hcz: htigt de landbouwtentoonstelling te Hulst Demonstraties met het trekpaard HULST, 6 September. Omstreeks half tien kwam de „Prins Willem I" waarmede de Koningin en haar gevolg de overtocht van Hansweert gemaakt had aan den steiger te Walsoorden. Het was een plechtig oogenblik toen H.M de Koningin voet aan land zette en den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem be trad. De tonen van het Wilhelmus klon ken, ten gehoore gebracht door de har monie .,St Cecilia" uit Kloosterzande welke in de nahijhpid van den steiger stond opgesfpld. Burgemeester Lamhnoy van Hontenis- se heette de koningin hier welkom. Onder stralpnd zomerweer vervolgde de Koningin haar tocht naar Hulst, waar de landbouw- en niddenstandsteri- to^nsfeiline hP7oeht zou wórden. Overal langs den weg was groote be langstelling. Tn Kloosterzande. Kuiaart en Terhole stonden de schoolkinderen opgesteld en iuichten de Koningin bij hef voorbijrijden hartelijk toe. Huis aan buis werd gevlagd en in alle dorpjes en buurtschappen, waar de hof- auto's doorkwamen, «tonden de men schen buiten om de Koningin te kun.nen toejuichen In Hulst zelf was een groote drukte. Ook hier stonden de schoolkinderen op gesteld op de markt, welke voor deze hij zondere gelegenheid fraai versierd was Vooral op en in de omgeving van het tentoonstellingsterrein was het zwart van de menschen. Even na 10 uur arriveerden de hof- auto's in Hulst, Aan den ingang van de tentoonstelling stond de Koninklijke harmonie uit Hulst opgesteld en speel de het Wilhelmus. Toen de Koningin de auto verliet, bood Mientje Langenhorst haar een fraaie tuil bloemen, aan. Enkele burgemeesters uit de streek, het dagelijksch bestuur der tentoonstel ling en het hoofdbestuur van den N.C.B., alsmede de directeuren van de Econo mische instituten van dien bond en het bestuur van den kring Hulst van den R.K Jonge Boerenstand werden aan H.M. voorgesteld. Daarna werd de Ko ningin naar de voor haar bestemde tri bune geleid. Vervolgens werden de nationale kam pioenen onder de beroemde Zeeuwsch Vlaamsche trekpaarden uit de laatste jaren voorgeleid. En daarna volgde en kele demonstraties met viertallen en achttallen. Deze demonstraties hadden plaats in den grooten ring recht voor de Konink lijke tribune. De Koningin sloeg de demonstraties geruimen tijd gade en drukte tegenover den voorzitter van de commissie van ontvangst haar waardeering uit voor de prachtige tentoonstelling en zeide groo te bewondering te hebben voor de schoo- ne landelijke omgeving. Na de demonstraties en voorgeleiding van aangespannen paarden, maakte de Koningin een rondgang door de ver schillende tenten. In de organisatie-tent werden door don R. Boerinnenbond aan het hooge gezj' schap ververschingen aangeboden. Daarna volgde nog een bezoek aan «Ie gevvassen-lent. aan de pluimvee lent jn aan de Middenslandslp.it. Om kwart over 11 was het bezoek van H.M afcelonpen De Koningin betuigd* haar dank jegens de commissie en zeirt- een goeden indruk van deze bijzondere tentoonstelling *e heboen gekregen. Omstuwd door een groote menigte en hartelijk toegejuicht door de duizenden belangstellenden ging de Koningin naar haar auto en om tipn minuten voor hall 1? werd Hulst verlaten, op weg naar Walsoorden. Om 12 uur zou de Koningin van hier vertrekken naar Vlissingen. Geweldig is de toevloed van heel Zeeland naar de Zeeuwsche hoofdstad MIDDELBL1RG, 6 September. Was Hulst het centrum geweest, waar de be woners van het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in grooten getale waren heen getrokken, om van de fees telijke incomste van de Landsvrouwe getuigen te zijn, in Middelburg concen treerde zich in de middaguren de be langstelling en de geestdrift van bijna heel het overige Zeeland. Middelburg immers was de plaats, waar de officieele tocht van de Konin gin door de Zeeuwsche gouwen in een plechtig hoogtepunt zou eindigen, waar het monument, ter nagedachtenis aan Koningin Emma opgericht zou worden onthuld. Het was een drukte ate van een groote stad in de gemoedelijke stra ten van de Zeeuwsche hoofdstad. Bij duizenden waren de Zeeuwen opge komen. In volgeladen autobussen waren zij van de verste uithoeken der provincie naar Middelburg ge reisd. Het eiland Tholen b.v. leverde alleen reeds 37 autobussen. Groote passagiersbooten brachten duizenden aan: Zoo bracht een boot 3000 Vlissingsche kinderen naar Mid delburg. De poKtie stond voor het moeilijke probleem de honderden particuliere auto's naar de parkeer plaatsen te dirigeeren. Het politie corps, in normale omstandigheden 25 man sterk, was met 60 man rijks politie en 60 man marechaussee versterkt. Feestelijk wapperde de vlag van den fraaien toren, welke de Middelburger kent als de „Lange Jan", tegen een hel der blauwe lucht en honderden vlaggen woeien van de zonbeschenen Middel- burgsche gevels. De route, die de Koninklijke stoet zou nemen, liep van den Vlissingschen singel over Stationsstraat, Londend6che kaai en Noordeinde naar den Dam, waar het monument zou worden ont huld. Enkele straten slechts, doch tege lijk een tocht door heel Zeeland. Stond niet bijna heel Zeeland opgesteld langs deze route? Het waren niet alleen de ruim 12.000 mannen en vrouwen, die als vertegenwoordigers van liet vereeni- gingsleven van bijna alle Zeeuwsche ge meenten zich met vlaggen en vaandels aan weerszijden van dezen Middel- burgschen via Triumphalis hadden op gesteld, alles wat Zeeuwsch was was hier aan den weg en rond den Dam ge schaard. De aankomst te Vlissingen Te ongeveer kwart over twee kwam de „Prins Willem", de provinciale boot. waarop H. M. in Walsoorden was scheepgegaan. in de buitenhaven van Vlissingen aan. en meerde aan den pon ton van den steiger van Terneuzen Bij het aan land gaan werd H M. op den Wairherensrhen bodem begroet door 'len burgemeester van Vlissingen de; lieer C. A van Wop kleren wiens doch tertje blpenien aanbood. De Koningin inspecteerde daarna een eerewachl van honderd man der Kon Ned Marine die zich onder commando van den kapitein Ier zee H I van der Stndt. den onder- commandant der marine in Zeeland nahii den steiger had opgesteld. Alvo rens dan naar Middelburg te vertrek ken passeerde de Kon. stoet het afge sloten marineterrein waar ook een aan tal manschappen stond opgesteld en waar uit de masten van liet wacht schip, de jongens zwaaiend met hun petten een luid hoera op Hare Majesteit uitbrachten Langs den Prins Hendrik- weg. op de Keersluis en den West Sou burgschenweg waar de Koninklijke auto's voorbijgingen was een groote menschenmenigte opgesteld, welke Ha re Majesteit hartelijk begroette. Het eigenlijke Vlissingen deed de 6toet niet aan. Van den West Sonhurpschenweg werd direct in de richting Middelburg gereden. Intocht in Middelburg Het was kwart voor drie, toen alle klokken van de Middelburgsche torens feestelijk begonnen te luiden, ten tee ken. dat de Vorstin de Zeeuwsche hoofd stad had bereikt. Aan de grens van de stad plaatste de hoofdcommissaris van politie zich met drie bereden agenten aan het hoofd van den Koninklijken stoet, die stapvoets te midden van twee hagen juichende en wuivende men schen de route naar den Dam aflegde. Bij de onthulling van het monument voor Koningin Emma werden redevoe ringen uitgesproken door den heer W. de Graaf, voorzitter der initiatiefnemer de Middelburgsche Vereeniging „Uit het volk voor hel volk", door Jhr. J. W. Quarles van Ufford en door burgemees ter M. Fernhout. Op een en ander ko men wij in het volgend nummer terug. DEVENTER, 6 September. Heden ochtend heeft Prins Bernhard het aan gekondigde bezoek gebracht aan het 4e half-regiment huzaren te Deventer. De Prins kwam per auto aan, verge zeld van Jhr. Roëll en majoor Phaff. In het Park-Brabant besteeg de Prins zijn rijpaard. Z. K. H. ging naar het Wichelerveld, het exerciticterrein van het garnizoen. Er was veel publiek. De Prins werd ontvangen door den com mandant luitenant-kolonel J. J. van Die- penbrugge. De huzaren werden gecom mandeerd door ritmeester Jhr. W. Ge- vaerts. De Prins inspecteerde onder het spe len van het Wilhelmus de troepen. Vervolgens gingen de huzaren over tot het houden van een serie oefeningen, besloten met een flankaanval van hu zaren te paard. De Prins is ontvangen in de kazerne door officieren en reserve-officieren en bracht een bezoek aan de heide militaire tehuizen. Het publiek heeft den Prins overal hartelijk begroet. Eerste cursus voor „lucht vaartgezinden" AMSTERDAM. 6 Sept. Meer en meer is gedurende den laatslen tijd gebleken, dat de rondleidingen die dagelijks door het luchthavenbedrijf van Schiphol worden gehouden, niet voldoende zijn om de weetgierigheid van velen te kunnen voldoen. Zoo ontstond bij den propagandadieuri van Schiphol, waarvan de heer P. Tax de leider is. het idee om zeer eenvoudige luchtvaartlessen te ven. waarvan vooral diegenen zou- den kunnen profiteeren, die uit hoof- de van hun vak of hun kennissen kring. wel eens iet6 op luchtvaart gebied moeten kunnen vertellen. Deze lessen worden thans gegeven door de K.L.M. in samenwerking met de P.B.N.A., het polytechnisch bureau „Ne derland" te Arnhem. Het is een scbrti- telijke cursus, welke voor iedereen open staat, uiteraard iederen dag kan ingaan en welke een tijdsduur van een half jaar in beslag neemj,. De cursusleider is de bekende luitenant-vlieger W. Bacil en de redactiecommissie is samen ge steld uit de heeren I. Aler, chef van den vliegdienst van de K.L.M., G. Spit, chef van den technischen dienst vaD de K.L.M en von der Muelen. Zaterdag is op Schiphol, ten overstaan van de redactiecommissie, het eerste examen van dezen cursus afgenomen. Er was een vijftiental deelnemers: on der wijzers, zelfs een geestelijke en ver der belangstellende „particulieren" Om streeks elf uur kwamen de examinandi bijeen in een van de kantoorzalen van hangar B„ waar zij werden toegesproken door den heer F. Wind, directeur van de P.B.N.A. De examentaak werd door de slachtoffers zeer serieus opgevat, er werd zeer aandachtig gezwoegd, en het resultaat, dat in den loop van den middag in een min of meer plechtige zitting werd medegedeeld, heeft de organisatoren en natuur lijk ook de geslaagden zeer tevre den gesteld: zeven diploma's werden met de gebruikelijke toespraken uit gereikt, waarvan écn met bijzonde ren lof. Voordat echter de uitslag werd bekend gemaakt hebben de examinandi nog ge durende een anderhalf uur onder lei ding van den heer Surink een prartische les genoten, waarbij het geheele bedrijf op Schiphol als leerstof diende. Natuur lijk gold de belangstelling allereerst de nieuwe aanwinsten van de K.L.M -vloot, en tal van onderdeelen van deze machi nes. maar ook het „pluimvee" van de Nat. Luchtvaartschool werd besproken, evenals de organisatie van het geheel, de verkeersregeling en wat dies meer zij Talloos waren de vragen die dv hoorders stelden, maar op heldere wijze werden zij allen door den heer Surink —die niet voor niets voor de klas heeft gestaan beantwoord. Omgekeerd deed ook de heer Surink zijn vragen, v-aarop het antwoord op zijn beurt dan weer met een „goed" of een ,,'t kan beter" werden beloond. Het eind van deze les was een uit wisseling van eenige welgemeende bar telijke woorden en de examendag md, na het uitreiken van de getuigschriften zijn einde met een rondvlucht, boven het onvolprezen schoon van dc in het zonlicht badende hoofdstad. Was dit eerste examen op zich zelf goed geslaagd nog meer hoopt nr-n door het instellen van dezen cursus het ge heele luchtvaartgezinde publiek tevre den te hebben gesteld. Hagenaar leende, met behulp van valsche papieren, 28.000 Ruim een maand geleden is te 's-Gra- venhage een ongeveer 50-jarige man gearresteerd die, zooals indertijd werd gemeld, zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting tot een aanzienlijk be drag ten nadeele van verschillende personen. De aangehoudene, die van goede familie is, heeft een volledige be kentenis afgelegd. Aanvankelijk mocht worden aangenomen, dat het verduis terde bedrag door de familieleden zou worden aangezuiverd. In verband hier mede is van dit ernstige geval van op lichting geen verdere openbaarheid ge geven. Nu de aanzuivering echter niet is geschied, meent het Hbld. het volgende te mogen mededeelen: De aangehoudene is er in den loop van enkele jaren in geslaagd, tot een bedrag van ongeveer 28.000 te leenen, daarbij zijn slachtoffers o.m. voorge vend, dat hij een belangrijke erfenis van een tante wachtende was. Als stuk van overtuiging liet hij zijn slachtof fers een acte zien, waarin het bedrag van deze erfenis, dat aanzienlijk uit ging boven het „geleende", werd ge noemd. De acte, welke zooals later is gebleken -valsch was, zou door fa milieleden zijn onderteekend. De hand- teekening dezer familieleden, die te goeder naam en faam bekend staan, waren ook valsch. Het grootste slachtoffer van den ge arresteerde moet een Zwitsersche dame zijn. Voorts is een familie in Scheve- ningen, waarbij de aangehoudene met zijn gezin eenigen tijd heeft gewoond, voor een bedrag van ruim 3000 opge- lioht. De verslagenc, een dronkaard, had jaren lang zijn huis tot een hel gemaakt otcel op hem stuk geslagen MAAS1H1CHT. 6 Sept. Vanoch- tend stonden \ooi de rechtbank te recht ue gebroeders H. B. en L. 13., we gens doodslag, gepleegd op hun vader. De mau, die een dronkaard was, kwam in den avond van 4 Juni thuis en maakte ruzie over een stoel, die in dc huiskamer verplaatst was. Up het ge rucht dei woordenwisseling tussclien don vader aan den eencn kant en de moeder en zoon aan den anderen kant, kwam A. naar heneden, die zijn vader verzocht stil te zijn. Nader B. richtte zich toen tegen zijn zoon. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de zoons hun vader met een stoel tegen den grond sloegen. Toen hij daar lag. zijn ze door gegaan met slaan totdat de stoel ver nield was. De man was toen reeds overleden. Uit do verklaringen von de vrouw van den verslagene en van een drietal getuigen décharge bjeek dat de man reeds jaren lang zijn gezin tot een hel gemaakt had en altijd ruzie zocht als hij dronken was. In zijn requisitoir wilde het O.M., daar wel rekening mee houden, doch niettemin een ernstige straf eischen omdat de zoons na den eersten slag hadden kunnen ophouden. Tegen elk der verdachten eischte spr. een gevan genisstraf van twee jaar en zes maan den wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende. De verdediger van de verdacht-en, Mr. van der Roon, was van meening, dat noodweerexces hier kan worden aangenomen. De factor noodweerexces trad juist op nadat dc eerste slag was toegebracht. Beide verdachten waren toen vervuld van do gedachte „laat hem niet meer opkomen". Indien de rechtbank geen noodweer kan aannemen, gelooft spr. toch wel, dat er een geringere straf kan opgelegd worden, omdat het misdrijf niet door een bijzondere afschuwelijkheid wordt gekenschetst. Het is niet de opzet van de verdachten geweest om te dooden. PI. zou, indien er geen noodweer wordt aangenomen, een geringe onvoorwaar delijke straf opgelegd willen zien, ver honden aan een langere voorwaardelij ke straf. De uitspraak is bepaald op 20 Sep tember. De Haagsche politie blijft er stelselmatig tegen optreden s-GRAVENHAGE, 6 Sept. De Haagsche politie is de laatste weken herhaaldelijk op grond van de loterij- wet opgetreden tegen de organisatoren van de z.g. voetbalpools. Vele malen werd bij winkeliers en vertegenwoor digers een onderzoek ingesteld en ma teriaal in beslaggenomen. Zoo werden Vrijdag j.l. bij de hoofdvertegenwoordi gers van de z.g. Zetter's-pool en de z.g. Littlewood-pool cenige honderden for mulieren in belaggenomen en proces verbaal tegen bedoelde hoofdvertegen woordigers opgemaakt. Zooals men zich zal herinneren is door eenige ver- oordeelende vonnissen reeds gebleken, dat men hier te doen heeft met een overtreding der loterijwet. De politie heeft dan ook het voornemen met kracht te blijven optreden tegen deze voetbalpools. Het behoeft geen betoog, dat de deelnemers, van wie de formu lieren worden in beslag genomen zich tevens hun kans op een prijs zien ont gaan. Aangezien gedurende de laatste weken zeer veel materiaal in beslag is genomen gaat zoo langzamerhand bij het publiek de aardigheid er af en mag verwacht worden, dat de nog be staande pools geen lang leven meer beschoren zal zijn. Amsterdamsch communistisch raadslid vraagt inter pellatie aan Het Amsterdamsche raadslid L. Jan sen heeft den raad verzocht hem verlof te vcrleenen de volgende vragen aan den burgemeester te stellen: Is de burgemeester bereid, de motie ven kenbaar te maken, welke geleid heb ben tot het besluit, de opvoering van het tooneelstuk „De dag des oordeels" te verbieden? Zoo ja, is de burgemeester dan niet met ondergeteekende van meening, dat dit tooneelspel geen enkele passage be vat die gevaar oplevert voor verstoring van de openbare orde, afgezien van de mogelijkheid, dat elementen, die doelbe wust de democratische vrijheden mol voeten treden, naar aanleiding hiervan „incidenten" zouden kunnen organisee- ren. Is de burgemeester van meening, dat de opvoering van dit tooneelspel eenige mogendheid kan grieven, waar in lan den als Amerika en Engeland „De dag des oordeels" vele opvoeringen heeft be leefd en toch niet kan worden aangeno men, dat de regeeringen dezer landen een beleediging aan het adres van een andere natie zouden kunnen tolereeren, terwijl bovendien tegen de in die landen plaats gehad hebbende opvoeringen geen protest van welke mogendheid dan ook is geuit? Is bedoeld verbod genomen onafhan kelijk van het door den burgemeester van Den Haag over dit tooneelspel uit gevaardigd verbod?. Een herdenking bij het graf van den heer A. J. Blijdcnstein De deelnemers aan de vergadering der Nederlandsche Heide-Maatschappij, die Vrijdag officieel ten stadhuize te En schede zijn ontvangen, hebben Zaterdag een excursie gemaakt, naar een aantal landgoederen in de omgeving van En schede. Tegen twaalf uur arriveerde hei gezelschap op den Lonnekerberg, waar zich hef graf van den eersten voorzitter der Heide Maatschappij, den heer A. J Rlijdenstein, bevindt, die in 1806 is ovsr leden. Bij het graf van groote veldkeion, te midden van de bosschen, heeft de voorzitter der Heide-Maatschappij, dr. II. J. Lovink, een rede gehouden, waarin hij herinnerde aan de buitengewone ver diensten van den eersten voorzitter, on der wiens leiding bij de eerste jaren heeft mogen werken. De heer Blijdcnstein is een man ge weest, die zijn tijd ver vooruit was en die met een zeer bijzonder inzicht de lijnen, waarin zich het werk der Heide Maatschappij zou mocton ontwikkelen, heeft aangegeven. In dit verband wees spr. op de duinbeplanting o.n op de ont ginning van woeste gronden. Als een laad van niëleit werd daarop, namens de Heide Maatschappij, een groote krans van Heidestruiken op Let graf gelegd. De heer A. J. Blijdcnstein, een klein zoon van den eersten voorzitter en tegen woordig bezitter von den Lonncker-berg, heeft daarna woorden van dank gespro ken. Vervolgens werd naar „De Lutte" bij Oldenzaal gereden, waar de lunch werd gebruikt. Tenslotte is een excursie naar het bui tengoed „De Snippert" gemaakt, waar mede de janrlijksche bijeenkomst van de Heide Maatschappij werd besloten. Telegram van „Landbouw en Maatschappij aan den minister Het bestuur van den Nationalen bond Landbouw en Maatschappij heeft aan den minister van Economische Zaken het volgend telegram gezonden: Het bestuur van den Nationalen hond Landbouw en Maatschappij wijst Uwe Excellentie op dalen rogge- en haver- prijzen, die tengevolge hebben dat deze granen niet dan tegen afbraakprijzen te verhoogen zijn. Hierbij komt dat de graanoogst en de oogst van fabrieks-, alsook van consumptie-aardappelen zeer tegenvalt, zoodat in menige streek een noodtoestand ontstaat, welke een spoe dige voorziening noodig maakt, waarop dan ook met klem wordt aangedrongen. LEMSTERLAND, 6 Sept. Gistermor gen tegen elf uur is brand ontstaan in de boerderij van den heer E. Keulen te Vollega bij Lemmer. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand niet thuis en bevonden zich in de kerk te Lemmer, waar zij on middellijk op de hoogte werden ge bracht van den brand, waarop zij naar huis snelden. De motorbrandspuit van Lemmer kon slechts weinig tegen den inmiddels tot een vuurzee aangegroeiden brand uitrichten. Een der buren slaagden er in vier varkens in veiligheid te bren gen, terwijl het den heer des huizes nog gelukte een portefeuille uit het brandende perceel te redden. 125000 K.G. hooi werd door het uur verteerd. De boerderij brandde geheel uit. Hit vuur is ontstaan doordat de kin deren, die alleen thuis waren met lu cifers hebben gespeeld. De schade wordt door verzekering gedekt. De burgemeester van Leinsterland Mr. M. Rijger, bevond zich op het ter rein van den brand. BEDORVEN VLEESCH De waarnemende kantonrechter te Al phen a. d. Rijn heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den slager J. C. W. aldaar, die terecht heeft gestaan wegens het in voorraad hebben van een hoeveelheid gehakt, dat een ondragelij- ken stank verspreidde en pl.m. een K G. vet, dat gedeeltelijk groen zag. Verd., die zich reeds herhaaldelijk we gens soortgelijke overtredingen te ver antwoorden heeft gehad, werd veroor deeld tot twee geldboetes, elk van 100 subs. 25 dagen hechtenis en twee maal cht dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en open baarmaking van het vonnis. De eisch luidde een geldboete van 150 subs. 50 dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar en openbaarmaking van het vonnis. HEFFING OP BOTER De heffing op boter i6 voor de week van 5 tot en met 11 September, hehou- dens tusschcntijdsche wijziging, weder om vastgesteld op 0.55 per kg. SCHAKFN SEMMERING, 6 Sept. (A.N.P.) Giste ren speelde de wereldkampioen dr. Eu» e een partij tegen den Tsjechi- schen grootmeester Salo Flor. Euwe won, met zwart spelend, na 35 zetten door tijdsoverschrijding van zijn tegen stander. BUI I ENl.AND Britsch schip keert in verband met blokkade der kust terug Chineesche journalisten niet geëxecuteerd TOKIO, 6 Sept. (Havas). Volgens een bericht uit Sjanghai was het offensief, dat vanmorgen tegen de stad is begon nen, voornamelijk gericht op de buurt, waarin de gemeentelijke gebouwen zijn gelegen. Voorts wordt gemeld, dat bij liet bombardement van de artillerie en de luchtmacht de versterkingen aan den Lingping Road bijna geheel ver nield zijn. Naar verdor nog vernomen wordt, is Zaterdag in verband mot het offensief van vandaag op onbekende punten van de kust nog een Japansche afdeeling aan land gezet. Van het front in Noord-China wordt gemeld, dat de Japanneezen heden morgen in het gebied van den spoor weg Tientein-Pockau ccn offensief heb ben ontketend tegen de Chineesche strijdkrachten, die 'te Masjang zijn sa mengetrokken. De Britsche mailboot Taishan is het eerste schip, dat door de Japanschc blokkade is getroffen. Na twee keer door Japansche torpedojagers te zijn aangehouden, is dc Taishan, die op weg was naar Kanton, naar Hong kong teruggekeerd. De kapitein wei gert de reis onder deze omstandighe den voort te zetten. Naar te Hongkong verder vernomen wordt, hebben afdeelingen, die door de Japansche torpedojagers aan land ge zet zijn, het buiten Hongkong gelegen Chineesche radiostation met het obser vatorium bezet. Naar Havas uit Sjanghai seint, is het juist, dat medewerkers van de redac tie van het blad China Press, o. w. Franc Ma, wegens verdacht optreden gearresteerd rijn, doch in tegenstelling met berichten uit Japansche bron zijn zij niet terechtgesteld, evenmin als cenig ander Chineesch journalist. Het is niet juist, dat redacteuren van de China Weekly Review zijn gearresteerd of zelfs meer lastig gevallen. Echter zijn in verschillende kringen verschei dene arrestaties verricht wegens het verspreiden van onware berichten of het onderhouden van verdachte betrek kingen met de Japanneezen. LONDEN, 6 Sept. Indien, wan neer het kabinet Woensdag bijeen komt, uit Tokio nog geen bevredi gend antwoord is ontvangen op het protest naar aanleiding van het in cident met den Britschen ambassa deur in China, zullen, naar de di plomatieke medewerker van de Daily Herald meldt, nieuwe stap pen worden overwogen. Een be sluit is nog niet genomen, doch een voor de hand liggende moge lijkheid is de onmiddellijke terug roeping van sir Robert Craigie, den nieuwen Engelschon ambassadeur in Japan. Het terugtrekken van een ambas sadeur, ofschoon niet gelijkstaan de met het verbreken der diploma tieke betrekkingen, wordt alge meen als een zeer ernstige maatre gel beschouwd. De aandacht der Japansche re geering is reeds gevestigd op de wenschelijkheid, dat het zenden van een antwoord niet langer wordt uitgesteld en aangenomen mag worden, dat sir Robert Crai gie hierop den nadruk hoeft ge legd, toen hij zijn eerste bezoek aan Hirota bracht. In Tokio zegt men, dat, wanneer het onderzoek geëindigd is, ver klaard zal worden, dat geen Ja pansche vliegtuigen in de nabij heid van de plaats van het inci dent geweest kunnen zijn. Een der gelijk antwoord zal echter zeker niet door de Britsche regeering aanvaard worden, aldus het blad. BURGERLIJKE STAND 6 September 1937 GEBOREN: Johannes, zoon van J. Gutman en E van Hensens; Grietje, dochter van W. Brink en G. van IJ6en- doorn. OVERLEDEN: Gerarda Buisman. 78 jaar, echtgenoote van M. J. Fremouw. OMREKENINGSKOERSEN 4 epi. 6 Sepi Off. Niet off. Londen 8.99 Berlijn 72.75 0.72.80 Parijs 1 .77 6.76J$ Brussel -0.55 30.56 ZUrich 41 A 41.65 Kopenhagen 40 15 40.15 Stockholm 40.38 46.40 Oslo 45.20 43.20 New York 1.81 y, 1 .SI Praag r „87 6.35 Medeged. door d© R'damsche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3