Treffende plechtigheid te Middelburg H.M.deKoningin onthult het monument De nagedachtenis van Koningin Emma geëerd PERIODIEKE PERS Belgische studenten te Groningen OPPOSITIE IN DEN VRIJHEIDSBOND HIJ ZORGDE VOOR DE AFKEURING! Waar zijn de Postvliegers? UIT DE STAATSCOURANT Geen goedkoop advies Dienstweigeraars naar Rozenburg? Van een wissen dood gered ARBEIDSONGEVAL TE STEIN Locomotief ontspoord ïU.AD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 Geestdriftige begroeting van de landsvrouwe in de Zeeuws., he hoofdstad MIDDELBURG. 6 Sept. - Omtrent de plechtige onthulling \an het Ko ningin Emma monument kunnen wij nog het volgende melden: Hartelijk werd HM begroet door de deputaties der tallooze verceni- gingen, samen 12.000 man 6terk, door de burgerwacht, die stram de eerbewijzen bracht, door de leerlin gen der scholen voor dienstplich tige onderofficieren der militaire administratie. Uit de vensters en van de geïmproviseerde tribunes, van de overvolle trottoirs kwam tel kens de kreet „Leve de Koningin" De klokken beierden en hielden niet op. eer de Koningin, die vrien delijk wuivend in haar auto de enthousiaste en onophoudelijke groeten der Zeeuwen beantwoordde, den Dam had bereikt. De Dam bruischte over van leven. Het monument, dat, thans nog door wit doek met oranje toev°n bedekt, temidden van een groepje boomen het oogenblik der onthulling afwachtte, was omringd door duizenden menschen. Tegen over het monument bevond zich de overdekte Koninklijke tribune, daarvoor stond het spreekgestoel te, terwijl links van de Konink lijke tribune de witte glazen hal van de graanbeurs gevuld was met een zangkoor van 300 Zeeuwsche meisjes. Terwijl het Middelburgsch muziol corps onder leiding van den heer Joh. H. Caro het Wilhelmus liet weerklin ken. verliet H.M. den wagen en werd door den burgemeester, den heer Fern- hout begroet, waarna diens dochtertje bloemen aanbood. Ter gedachtenis aan wijlen Koningin Emma speelde het muziekcorps daarna het volkslied van Waldeck, waarna de heldere stemmen der 300 Zeeuwsche zangeressen, die uit alle deelcn van Zeeland in de kleederdracht barer streek waren vereenigd. en amphithea- tersgewijze in de graanbeurs rond haar dirigent, den heer A. Bosdijk, waren gegroepeerd, het plechtige „Wilt heden nu treden", ten gehoore brachten. Het oogenblik was than6 gekomen voor den voorzitter van het plaatselijk comité, den heer W. de Graaf, om het woord tot H.M. te richten. Rede \V. de Graaf De heer De Graaf herinnerde or aan, hoe spoedig na het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder de Middel- burgsche vereeniging „Uit het volk voor het volk", die in haar 70-jarig be staan bij belangrijke gebeurtenissen in ons Vorstenhuis immer leiding gaf aan de herdenkingen te Middelburg, het initiatief nam tot de oprichting van een standbeeld voor haar, die voor geheel ons volk een moeder is geweest. Overeenkomstig het leven en werken van de geliefde Landsvrouwe is in al les de grootste eenvoud betracht. De inzameling bestond hoofdzakelijk uit vele kleine giften, o.m. hebben leerlin gen van alle inrichtingen van onder wijs hun penningske geofferd. Uit alle, 106. gemeenten kwamen uit de meest uitpenloopende krineen sym pathiebetuigingen met en bijdragen voor de oprichting van een gedenk tceken binnen. Eenstemmig werd uit de inzendingen het ontwerp gekozen van den begaaf den beeldhouwer Étienno uit Delft Wederom éénstemmig besloot het provinciaal comité tot plaatsing van het monument in de hoofdstad die gedurende eenige jaren inwoning mocht verleenen aan den Vader des Vader lands. Moge zoo besloot Spr. dit go denkteeken, dat door eendrachtige sa menwerking is verrezen, aan het nage slacht getuigen van de liefde en dank baarheid der Zeeuwen voor wijlen Uwer Majesteits Koninklijke Moeder. Rede Jhr. Mr. J. \V Quarles van Ufford De Commissaris der Koningin in Zee land. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford sprak daarna als volgt: „Is het noodig, de groote bcteekeni6 welke het leven van H. M. de Koningin- Moeder voor ons vaderland heeft ge had. thans nog uiteen te zetten? Haar beeld dragen wij in ons hart. Lief en leed heeft zij steeds met. ons gedeeld De rijke vruchten, welke hare groote toewijding aan 's lands belangen en aan het Nederlandsche volk in breede krin gen heeft geschonken, zijn onsterflijk. Haar troostrijke woorden blijven ons naklinken, haar vriendelijk oog, al moge het \oor eeuwig zijn gesloten, heeft in veler hart een lichtstraal doen opgaan, haar werk in het bijzonder op het gebied der liefdadigheid en der weldadigheid houdt stand. Ook Zeeland, dat het voorrecht heeft gehad, wijlen H. M. eenige malen bin nen ziin grenzen te mogen ontvangen, zal steeds de meest dankbare herinne ring aan haar behouden. Het laatste bezoek van H. M. de Ko- ingin-Moeder aan Zeeland vond plaats op 15—21 Mei 1928 Onder streng in cognito logeerde H. M. toe*" in het Grand Motel Britannia te Vlissingen, van waar it meerdere dcelen der provincie wer den bezocht Incognito wandelde II. M. over het rukke Middelburgsehe marktplein, in cognito bezocht H. M. o.a. de inrichting Kindorzorg" en onderhield zich daar op de haar eigen vriendelijke en min zame wijze mat de talrijke aanwezige kinderen. Incognito als vorstin, maar overal toch herkend door de majesteit .an haren eenvoud en hare lieftallig heid Moge dit gedenkteeken, aldus ein digde Jhr. Quarles Aan Ufford dat In eendrachtige samenwerking is opge richt. onder God'p IToede steeds blijven getuigen van onze liefde voor het Huis an Oranje alsmede van onze liefde en dankbaarheid jegens de Koninklijke Moeder, wier liefhebbend hart ons al len heeft omvat. De onthulling Na de woorden van den Com missaris der Koningin nam H. M het woord en bracht dank aan het volk van heel Zeeland voor de treffende wijze waarop dit uiting heeft gegeven aan zijn gevoelens van dankbaarheid jegens Haar Koninkliike Moeder, die steeds uit geheel Haar hart ook met der Zeeuwen lief en leed heeft meege leefd. Begeleid door den Commissaris der Koningin, begaf H. M. zich naar het monument, waarvan Zij de omhulsels verwijderde. Ter stond na deze onthulling legde Hare Majesteit de eerste krans op het voetstuk neer. Het in steen uitgevoerde monument laat in het midden de beeltenis zien van H.M. Koningin Emma op ongeveer l'/s maal de ware grootte. De figuur van H.M. zit op een bank met de rechterhand op een symbolisch aangegeven Oranjestam, welke door de wapens van Nederland en Oranje om geven is. terwijl zij in de linkerhand een waaier heeft. Op de zijkant van de hank is het wapen van de Koningin- Moeder aangebracht. Op het voetstuk staan de zoo bekende woorden van Koningin Emima: „Neder land zij groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn". Het zangkoor zong hierna eon com positie van den heer Bosdijk. „In me- moriam H.M. Koningin Emma", dat door allen met ontroering werd aange hoord. Jhr. Mr. Quarles van Ufford bracht dan eerbiedig dank aan H.M. de Ko ningin. dat Zij door Haar tegenwoordig heid aan deze plechtigheid hooge wijding heeft willen geven, en droeg xervolgens het monument aan den bur gemeester over. Als antwoord hierop aanvaardde de burgemeester van Middelburg, de heer Fcrnhout het monument met de volgen de woorden: Rede burgemeester Al. Fernhout De burgemeester van Middelburg, d2 iecr M. Fernhout, verklaardo in zijn ede, dat het besef van verlies en van erarming, dat. het verscheiden der Koningin-Moeder in Zeeland bracht, cdert. niet vervlakt is. Het heeft zich nog verdiept, naarmate we dc beteekenis het rijke en gezegende leven van wijlen Koningin Emma het als op cenigen afstand overziend te beter lebben verstaan. In hooge mate zijn we er aldus dc burgemeester daarom erkentelijk voor, dat in deze oude stad, die met geheel Zeeland, nog heden ten dage, zoo be\vii6t en zoo overtuigd, leeft uit den schat van onze rijke nationale historie, de beeltenis werd opgericht van de onvergetelijke moeder des volk6, die deze lieve Vorstin door Gods Hand in wijze liefde te rechter tijd aan h3t Huis van Oranje en aan Nederland ge schonken zoo tcnvolle heeft mogen zijn. De burgemeester herinnerde er voorts aan, hoe de raad van Middelburg hem met do grootst mogelijke eenstemmig heid had gemachtigd, dit monument voor de gemeente in beheer en onder houd over te nemen. Gaarne gaf Spr. de belofte, dat dit gedenkteeken, waarmede deze stad waarlijk werd verrijkt, de bijzondere zorg en bescherming van het gemeente bestuur van Middelburg zal genieten en de verzekering dat het ook door de ingezetenen van die gemeente in hooge waarde zal worden gehouden. Thans kregen do vertegenwoordigers van corporaties en vereenigingen gele genheid bij het pas onthulde monument haar kransen neer te leggen. Na eeni ge minuten was het monument om ringd door meer dan 60 kansen. Gedurende deze kranslegging speelde het. Middelburgsch muziekcorps koraal muziek. Nadat H.M. de Koningin zich nog eenige oogenblikken met de voornaam ste genoodigden had onderhouden en daarbij met name aan den Commissa ris en aan den burgemeester van Middelburg Haar voldoening had be tuigd. vertrok Zij. luide toegejuicht door duizenden mensohen. naar het 6tation, waar voor deze gelegenheid een Ko ninklijke wachtkamer was geïmprovi seerd. Omstreeks kwart voor 5 uur kwaim de Koningin bij het station aan. Met 'de dames en heeren van Haar gevolg nam Hare Majesteit plaats in don koninklijken trein, die om tien minuten voor 5 het station uitstoomde en waarin Hare Majesteit naar het Loo terugkeerde. Werkgroep „De liberale vergadering" te Den Haag bijeen 's-GRAVENHAGE. 6 September. Zaterdagmiddag is in hotel „Termi nus" hier ter stede de constitueeren- de vergadering gehouden van de werkgroep „De liberale vergade ring", strekkende tot voorbereiding der eerste algemeene vergadering der werkgroep, welke Zaterdag 18 September a.s. te Utrecht zal wor den gehouden. De goedbezochte eerste vergadering bestond uit liberalen, voor het over- groote deel leden van de liberale taatspartij „De Vrijheidsbond", uit alle deelen des lands, tezamen gekomen in deze werkgroep teneinde de groeiendo oppositie tegen de leiding van den Vrij heidsbond gecoördineerd tot uitdruk king te brengen, en verder al die maat regelen te bestudeeren, voor te bereiden en zoo mogelijk ton uitvoer te leggen, welke kunnen en zullen leiden tot het, door een toekomstige organisatie van liberale Nederlanders, voeren eener warm levende, nationale en democra tische, vrijzinnige en sociale liberale politiek. Na een levendige bespreking omtrent den grondslag en den organisatievorm der oppositie is, wat dit eerste punt be treft, besloten, de den lSen te houden algemeene vergadering te adviseeren ten aanzien van samenwerking of sa mensmelting van den Vrijzinnig Demo- cratischon Bond een voorzichtig-afwach- tendc houding aan te nemen, en voors hands eerder binnen eigen kring alle kracht op radicale vernieuwing en her- orming te richten. Het bestuur der werkgroep is voorloo- pig samengesteld als volgt: A. C. Vis ser, Bussum, voorzitter; Mr. G. L. Mens Fiers Smeding, Prins Hendrikstraat 1, Assen, secretaris; B. Moolenburgh, Oegslgeest, penningmeester; mevrouw H. de GrootKeijzer, Assen en Dr. S. S Smeding, Middelburg, leden. Ontvangst door het Haagsche gemeentebestuur In het gebouw Javastraat 26 te 's-Gra- venhage zijn Zaterdagmiddag het be stuur en de leden van de jubilecrende vereeniging „De Nederlandsche Periodie ke Pers" door het Haagsche gemeente bestuur verwelkomd. De waarnemende burgemeester, prof. ir. C. L. van de Bilt, heeft daarbij het woord tot de gasten der gemeente gericht. Spr. verzekerde dat de Nederlandsche Periodieke Pers" over de afgeloopen 25 jaar te vreden kan zijn en memoreerde, naast do resultaten op het gebied van orde ning van het bedrijf bereikt, het groote aantal periodieken, dat in ons land wordt uitgegeven. De voorzitter der vereeniging, de heer A. J. G. Strenghölt, dankte voor de ont vangst. Spr. betoogde, dat het groote aantal periodieken niet alleen wijst op een groot aantal lezers: ongelezen pe riodieken immers sterven een spoedigen dood. Het aantal periodieken is dan ook een graadmeter voor onze veelzijdige cultuur. Hr. Ms. „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" 's-GRAVENHAGE, 6 September. Ilr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" is gisteren van Gibraltar naar Casa blanca vertrokken. Zij zullen een cursus aan de Universiteit aldaar volgen GRONINGEN, 6 Sept. De president curator en de rector magnificus van de Groningsche universiteit, dr. J. P. Fockema Andreae en prof. dr. G. F. Rochat. hebben vandaag vijftien Belgi sche juridische studenten welkom ge- heetcn, die gedurende li dagen ccn cursus aan dezo universiteit zullen vol gen. In de Nederlandsche taal zeide dr. Fockema Andreae. namens het college van curatoren, \erheugd te zijn over dit bezoek. De stad Groningen heeft reeds eerder bezoek gehad van onze buren uit de Zuidelijke Nederlanden, waar aan wederzijds aangename herinnerin gen zijn gebleven. Spr. hoopte, dat ook deze leergang zoo zal zijn. dat aan bei de zijden even aangename herinnerin gen achter zullen blijven. Namens den senaat sprak prof. Rochat er zijn tevredenheid over uit. dat het instituut der uitwisseling tusschen Ne derland en Belgiè zoo levensvatbaar is gebleven. Zij. die daartoe 2 jaar geleden het initiatief hebben genomen, hebben juist gehandeld. Er zal van de 6tudon ten een groote geestelijke inspanning gevraagd worden, doch er i6 ook voor ontspanning gezorgd. Namens de Belgische studenten, le den van de Conference de Jeune Bar- reau. dankte de heer R. Desmet voor de charmanto en amicale ontvangst. Spr. wees op de vriendschap tusschen het Nederlandsche Koningshuis en het Bel gische en dientengevolge tusschen de beide volken. Pr. Eockema Andreae fiieli x.ernoï gens een voordracht, waarvan hij zeide, dat zij het voorgerecht was van een juridischen maaltijd, die den studenten zal worden voorgezet. Spr. ging uitvoe rig de evolutie na van het onderwijs in dc rechtswetenschappen en de uit breiding van de leerstof, en wees op het groeiende besef dat student en docent midden in het practische leven moeten 6taan. Vanavond worden deelnemers en do centen door den rector magnificus offi cieus ontvangen in Hotel de Doelen. DE POSTVERZENDING NAAR WEST-INDIE 's-GRAVENHAGE. 6 September. Het vertrek van het s.s. „Bodegraven van Amsterdam naar West-Indie is uit gesteld van 7 tot 8 September a.6. In verband hiermede zal de postver zending met dat schip naar Aruba. Bo naire, Curacao, Saba. St. Eustatiu6. St, Martin en Venezuela (Maracaibo) even eens een dag later geschieden dan aangegeven. De postverzending naar Aruba. Bo naire. Curasao en Venezuela (Maracai bo) op 8 September met het van Southampton vertrekkende stoomschip „Washington" vervalt. WONING UITGEBRAND HOüGEZAN'D. 6 Sept. Vanmorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in het huis bewoond door de familie W. Reinders te Westerbroek, gem. Hoo gezand. Man. vrouw en knecht waren op het land aan het werk. Toen vrouw huiswaarts ging om koffie zetten ontdekte zij het vuur. Van dc in boerlpl kon slechts een klein deel veiligheid worden gebracht. Het huis brandde geheel af. De brandweer van Iloogezand was tor plaatse. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade jvordt door, verzekering ge* dekt, i Door middel van een paar borrels, een nachtwande ling en sterke koffie Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 3 6 6 3 Zeedienst Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 13 September 1937: de luitenants ter zee der 2e klasse F. W. van Dulra, aan boord van H. Ms. „Schorpioen", A. M. Nie6sink, in het commandement dor marine te Willemsoord, J. N. J. van dor Meij, a.b. van H.Ms. „Hertog Hendrik" onder intrekking van zijn plaatsing aan boord van H.Ms. „Schorpioen". Do minister van defensie brengt ter kennis van belanghebbenden dat de hierna genoemde candidaten, in alpha- betische volgorde gerangschikt, in aan merking komen voor plaatsing al6 adel borst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en wel: Bij de driejarige opleiding voor den zeedienst: F. P. Berlage, A. de Jong, J. do Jong, J. M. Smit, W. N. Smit, bij de driejarige opleiding voor het korps ma riniers A. H. J. Menger, en bij de drie jarige opleiding voor den stoomvaart dienst: J. B. van den Berg. P. T. T. Bij K.B. van 1 September is met in gang van 1 September 1937 aan den commies bij den post- telegraaf- en te lefoondienst, J. J. Scheres, als zoodanig, wegens ziekte eervol ontslag verleend. Gevangeniswezen Bij K.B. van 3 September zijn be noemd, met ingang van 1 October: le. tot directeur van het huis van be waring te Almelo, A. Slot, commies ter directie bij de gevangenissen te 's-Her togenbosch; e. tot directeur van het huls van bewaring te Assen, M. Asijee, commies ter directie bij het huis van bewaring te Arnhem. Rechterlijke macht Bij K.B. van 1 September, is benoemd tot kantonrechterplaatsvervangcr in het kanton Helmond: L. F. Veugelers, ont vanger der registratie en domeinen te Helmond. Onderscheiding Bij K.B. van 20 Augustus is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille, in brons, aan: W. A. Sterk, schildersknecht bij de fir ma Koelewijn en van den Ent, te Am sterdam. Onderwijs Bij beschikking van den minister van economische zaken zijn, voor het tijd vak van 1 September 1937 tot 1 Septem ber 1938, weder benoemd tot leeraar aan de middelbare koloniale landbouw school te Deventer, A. F. Cornelisscns, A. do Koning on W. F. van Vliet, allen aldaar en A. J. van Deventer, tc Baarn. Eenigen tijd geleden, zoo lezen wij in de Telegraaf, verscheen voor een der Keuringsraden voor den dienstplicht, welke in het Noorden des lands zitting hield, eenige lotelingen, ingeschreven als gewoon dienstplichtige, uit de pro vincie Drente. Een paar jongelieden, o.a. uit Odoorn. Exloo en omgeving zou den voorloopig afgekeurd zijn, op grond van geconstateerde hartgebreken. In plaats van in zak en asoh te zitten over hun lichamelijke onge schiktheid. kwamen eenigen van de jongemannen nog al opgetogen in hun dorp terug. Er werd druk over „het succes" gesproken. De vreug devolle tijding, dat de jongens mis schien voor goed van den dienst af waren, ging van mond tot mond en er werd gemopold, dat „het dan toch maar goed geholpen had". Wat er zoo goed geholpen had, werd er niet precies bij gezegd, ten minste niet in het openbaai'. Uiteraard kreeg de politie ook kennis van de afkeuring en omdat er zulke geheimzinnige ver halen de ronde deden, ging zij eens op onderzoek uit. Evenals de jongelieden in kwestie kreeg ook de gemeentepolitie van Odoorn succes en wel bij hun spoedige naspeuringen. Er zat een luchtje aan die keuring6ge6chiodenis. Dat werd zij spoedig gewaar. De betrokkenen wer den toen eens duchtig aan den tand gevoeld en al ras bleek, dat zij inge gaan waren op de adviezen van iemand die er zijn werk van maakte, voor geld natuurlijk, om raadgevingen te ver strekken voor afkeuring. I-Iet kwam uit. dat toekomstige dienst plichtigen bezocht waren door een ze keren K„ uit de provincie Groningen. Deze reisde verschillende dorpen af met zijn afkeuringsadviezen. De jon gens moesten aan den vooravond van den keuringsdag een flinke borrel pak ken. dan des nachts gaan loopen, eenige uren lang niet naar bed gaan. maar in den ochtend flink wat sterke koffie drinken. Als dat niet hielp, zou er niets helpen. Eenige Exloo'ers en Odoorners zouden dan het advies gevolgd en daarbij dan beloofd hebben, bij goede baat althans er. prompt voor te zullen betalen. De adviseur was niet goedkoop. Zoo moet een jonge man uit Exloo hem een be drag van honderd en een ander hem vijf en tachtig gulden reeds uitgekeerd hébben. De politie heeft, in samenwerking met de marechaussee, dat zaakje nu verder ter hand genomen. Het spoor leidde naar Kropswolde in de gemeente Hoogezand. De speurders hopen spoe dig den verdachte in handen te hebben, Er zouden nog al aardig wat lotelin gen met den man „zaken gedaan" heb ben. Evenwel, niet allen zijn afgekeurd, doch. zooals gezegd, bij enkelen zou het advies van de jenever, het naclitwande- len en de sterko koffie wel geholpen hebben. MINISTER VAN BOEIJEN •s-GRAVENHAGE, 6 September. Naar wij vernemen zal de minister van binnenlandsche zaken, de heer van Boeijen, die eenige weken geleden in het diaconessenhuis „Bronovo" werd opgenomen en die dit na enkele dagen observatie weder verliet om een paar weken thuis rust te houden, morgen opnieuw naar Bronovo gaan. In '6 mi nisters gezondheidstoestand was name lijk geen verbetering gekomen en thans achtte de geneesheer een operatie on vermijdelijk. Deze zal zeer waarschijn lijk in de loopendo week geschieden. KIND VERDRONKEN VOGELENZANG, 6 Sept. Nabij de z.g. Centenhrug over de Leidsche vaart te Bennebroek, is vanmiddag omstreeks 1 uur het anderhalfjarig kind van den heer dc Vries, bij het spelen in het water gevallen. Eerst na langen tijd dreggen heeft men de kleine opgehaald doch een terstond aanwezige geneesheer moest .den dood constateeren, O) O ca. «O C/3 1.9 Amsterdam 6.8 Halle'Leipzig 1.9 Budapest Athene 5.8 Rhodus Alexandria 2.9 Bagdad 4.9 Basra Djask Karachi 3.9 Jodhpur 3.9 6.8 Allahabad Calcutta 4.8 RangooD 2.9 5.8 Bangkok 5.8 Penang Medan 1.9 4.8 Singapore Palembang Batavia 6.8 Bandoeng 1.9 4.8 Vragen van den heer Albarda aan den minister De heer Albarda heeft tot den minis ter. van defensie de volgende vragen gericht: 1) Is de minister bereid mede te deelen of het waar is, dat do regeering het voornemen heeft, dienstweigeraar: wier gewetensbezwaren zijn erkend vol gens de wet van 13 Juli 1923. S. 357 onder, te brengen in een kamp op het eiland Rozenburg, hen daar te stellen onder bewaking van militaire politie en hen arbeid te doen verrichten hij de versterking van dijken en bij hot ge reedmaken van terreinen voor, het plaatsen van geschut? 2) Is de minister van oordeel, dat het in de eerste vraag bedoelde voorne men indien het bestaat kan wor den uitgevoerd, zonder dat een wijzi ging van de wet van 13 Juli 1923, S, 357. is voorafgegaan, en laat dan die wet, zooals zu' thans luidt, naar, het oordeel van den minister toe, den kenden dienstweigeraars hun vrijheid te ontnemen, wat toch in zulk een kamp het geval zal zijn, en hen te ver plichten tot arbeid bij het. in gereedheid brengen van standplaatsen voor ge schut, welke arbeid toch beschouwd kan worden als te zijn gericht op strijd met de wapenen? 3) Indien de minister voornemens Is een plan. als het in de eerste vraag bedoelde, zonder wetswijziging uit te voeren, zullen dan niet in de ontwerp rijksbegrooting de daarvoor noodige credieten worden gevraagd? STEUN AAN DEN TUINBOUW 's-GRAVENHAGE, 6 September. De minister van economische zaken heeft besloten uit het landbouwcrisis- fonds aan hen. die als teler van gewas sen van den tuinbouw zijn aangesloten bij do stichting Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale, en op den dag der uitkcering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenon. steun te verleenen tot ten hoogste 1.300.000 AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG ARNHEM, 6 Sept. Gisteravond omstreeks zes uur. is de 36-jarige mevr. Bongers, die op de fiets zat, waarop zij tevens haar achtjarig dochtertje ver voerde, toen zij plotseling het de Mon chyplcin overstak, door een in volle vaart rijdende autobus van de Gelder- sche Tramweg Maatschappij gegrepen en op slag gedood. Ilct meisje is met een gebroken been en verschillende kneuzingen naar het gemeente zieken huis overgebracht. Kordaat optreden van wachteres bij onbewaakten overweg NIEUWERBRUG (Z.H.), 6 Sept. - Vanmiddag is door het kordaat optre den van een vrouw, die in verband met de zandafgraving ter plaatse, belast is met het toezicht bij den onbewaakten spoorwegovergang aan den Weyweg, een motorfietsrijder van een wissen dood gered. Dc vrouw gaf met een roode vlag een teeken te stoppen, aan gezien er een trein in aantocht was, doch de bestuurder van het motorrij wiel, gepensionneerd veldwachter van Bodegraven, 6loeg hierop geen acht en reed door. De vrouw had toen de tegenwoordig heid van geest den man van zijn voer tuig te trekken. Dit gebeurde juist op het oogenblik, dat dit door den trein werd gegrepen. De man bleef onge deerd. De trein, welke om 16.28 uur van Bo degraven naar Utrecht vertrokken was. werd onmiddellijk tot stilstand gebracht en had tien minuten vertraging. De motorfiets is geheel vernield, Een arbeider gedood, en een ernstig gewond STEIN, 6 September. Nabij de haven van de staatsmijnen aan de Maas is hedenmiddag bij een ar beidsongeval een arbeider gedood, terwijl een tweede arbeider ernstig gewond werd. Een smalspoorlocomo tief, welke een trein kipkarretjes trok, ontspoorde en kwam in het water van de haven terecht. De kip karretjes werden uit de rails getrok ken en sloegen om. Een arbeider kwam onder een der karretjes te recht en werd op slag gedood, ter wijl een in de nabijheid staand ar beider, die eveneens onder een der karretjes terecht kwam, ernstige verwondingen opliep en naar het ziekenhuis te Sittard moest worden overgebracht. Sinds eenige weken is men bezig de bestaande haven uit te breiden. Van middag te omstreeks half twee is de grond, welke onder de langs het kanaal tusschen Urmond en Stein loopende rails ligt, plotseling in beweging geko men, juist op het oogenblik, dat een locomotief met elf wagens, zwaar gela den met steenslag, daarover reed. Het gevolg was, dat de trein, op twee van de wagens na, kantelde en van een hoogte van ongeveer zeven meter in het water terecht kwam. Op de locomotief en de wagens bevon den zich in totaal zeventien personen. Vijftien hunner konden bijtijds van de wagene springen, de stoker op den lo comotief, de 18-jarige D. L. Besten uit Treebeek, bij Heerlen, kwam echter on der de locomotief terecht. Hij werd later met verbrijzelden schedel onder de machine vandaan gehaald. De ander, een zekere J. Bakker uit Sittard, be kwam vrij ernstige kneuzingen en brak een been. Do justitie stelt een onderzoek in, het parket uit Maastricht zal hedenavond nog op de plaats van het ongeluk aan komen. DOOR EEN SCHEVENINGSCHEN LOGGER GERED 's-GRAVENHAGE, 6 September. Bij de reederij V. F. Vrolijk te Schevenin- gen is heden bericht ontvangen, dat een harer motorloggers, de Sch. 103, schip per L. Taal, gistermiddag, 60 mijl van Scarborough een Engelsch watervlieg tuig heeft opgepikt, dat een noodlan ding op zee had moeten maken Aan boord bevonden zich 6 menschen. lie door den logger op zee zijn oversrenn- men. Tengevolge van het stormachtig! is de tros één keer gebroken, zoo.. deze opnieuw moest worden vastge maakt. De logger heeft het vliegtuig 60 mijl gesleept en in de baai van Scar borough binnengebracht*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6