Kunstbeschouwing van den Führer Een dief en drie helers LAATSTE BERICHTEN p p Herkuleijnsnaar Zuid-Afrika RUIME WINST Kostbare viool gestolen POLA WINT VAN VAN DER VIJVER Van Vliet sloeg Merkens Schaakclub „Denk en zet" ACHTKAMP OP DE SEMMERING De loting RADIO-REPORTAGE EUWE-ALJECHIN Japan en de Olymp. Spelen UIT DEN U.P.V.B. TEGEN MODERN MAAKWERK .goede Pleidooi voor het gemiddelde" Taifoen teistert Macao Vliegveld Waalhaven naar Defensie? DE BRAND OP DE „Kota Agoeng" Oorzaak volkomen mysterie Wederom brutale berooving te Groningen Tasch met f 145.- weg gerukt DE GEZONKEN „KANTOENG" Poging tot kinderroof Ie BLAD PAD 5 AMERSFOÜRTSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 SPORT EN SPEL De internationale wieler wedstrijden op de Stadionbaan AMSTERDAM, 7 Sept. De succes sen, welke van der Vijver en Ooms bij de amateurs en van Vliet bij de profes sional sprinters te Kopenhagen tijdens de wereldkampioenschappen hebben be haald, hadden een groot aantal toe schouwers naar de stadionbaan gelokt, waar wel geen revanches der sprint wedstrijden op het programma stonden, doch met renners als Pola en Merkens interessant genoeg mocht worden ge noemd. Zeker 16.000 toeschouwers vul den op dezen mooien Septemberavond de tribunes. Vanzelfsprekend werden van der Vijver, Ooms en van Vliet ge huldigd en het waren de heeren J. J. van der Berg, de stadiondirecteur en Jhr. I. L. van der Berch van Heemstede, voorzitter der N.W U., die in hartelijke bewoordingen de renners huldigden. Van der Vijver bleek zijn vorm van Kopenhagen kwijt te zijn. Geen won der, want na de wereldkampioenschap pen is de Roosendaler wel overal ge huldigd, doch in verband met zijn ver wondingen had hij niet meer gereden De Italiaan Pola was in uitstekenden vorm, doch ook nu reed hij niet al te regelmatig. Herhaaldelijk week hij van zijn lijn af in de diverse ritten, niet veel, maar toch zoodanig, dat hij zijn tegenstander hinderde. Niettemin was Pola heslist sneller en in zijn rit tegen van der Vijver toonde hij dat duidelijk aan. Hij won met een halve lengte. Ook zijn ritten tegen Ooms en Kropman won Pola zooals hij wilde. Bij de profs liet van Vliet het op een belle aankomen. De eerste rit won hij gemakkelijk, in den tweeden rit ging hij in den laatsten bocht omhoog, gaf Merkens gelegenheid binnen door te ko men, die fel doorspurtte, zoodat \Tan Vliet op het laatste rechte eind geen gelegenheid meer kreeg hem te pas- seeren. In den derden rit won van Vliet, van kop af, zonder dat Merkens zelfs de kans kreeg zijn wiel te houden. Naar wij vernemen zullen op Woens dag 15 September a.s. de sluitingswed strijden op de Stadionbaan te Amster dam worden gehouden. Op het program ma staat de revanche der wereldkam pioenschappen sprint voor professionals tusschen Scherens, van Vliet, Richter en Gerardin, welke renners in deze volg orde te Kopenhagen zijn geëindigd. Voorts staat een revanche voor de amateurs op het programma, n.l. tus schen van der Vijver, Georgct, Ooms en Pola, terwijl een stayerswedstrijd niet zal ontbreken. AUTOMOBILISME Hij rijdt drie races in December en Januari AMSTERDAM, 8 Sept. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche coureur Hans Herkuleyns binnen kort naar Zuid-Afrika vertrekken, waar hij met zijn 750 c.c. M.G. zal deelnemen aan een drietal races. Op 16 December start Herkuleyns in de Grand Prix en op 1 Januari komt hij uit in den jaarlijkschen wedstrijd te East London. Ten slotte neemt Herku leyns deel aan de Grosvenor Grand Prix, welke op 15 Januari te Kaapstad verreden wordt. Alle drie races zijn met handicap, zoodat een werkelijke goede coureur, al rijdt hij met een wagen van kleineren cylinderinhoud, toch in de ge legenheid is in de prijzen te vallen. Ook Herzberger de Rotterdamsche coureur, heeft een aanbieding voor deze wedstrijden gekregen, doch zeer waar schijnlijk zal hij deze uitnoodiging niet aanvaarden. Dezer dagen had in het oude Gym nasium de prijsuitreiking plaats van de wedstrijden, die iederen zomer door de Schaakclub „Denk en Zet" worden ge houden met het doel, het spelpeil der leden op te voeren. Met een toepasselijk woord reikte de Voorzitter aan de winnaars de prijzen uit. Winnaar van den beker werd J. de Bruyn, die hem echter weer beschik baar stelde als wisselbeker in de win tercompetitie. Deze geste werd mat applaus begroet. Vermelding verdient de fraaie pres tatie van J. C. Marx, die, voor het eerst medespelende in de kopgroep, gelijk eindigde met no. 1. In een beslissings partij wist hij echter in een beteren stand, de juiste winst voortzet ting niet te vinden en moest hij met remise ge noegen nemen. Verdienstelijk speelde ook de 2e tien talspeler C. v. Basten, die in groep B eerste werd en verscheidene le tiental- Iers achter zich liet. De prijswinnaars waren: Groep A: J. de BruynJ. C. Marx. Groep B: C. v. BastenG. Bos. Groep C: G. PrinsJ. Mosterd. Groep D: E. de Ruiter—J. Wichard. Tot slot dankte de voorzitter, den lieer L. Asjerslag, voor de voortreffelijke organisatie en leiding der wedstrijden, die vlot en zonder eenige onregelmatig heid waren verloopen. SCHAKEN SEMMERING. 8 Sept. (A.N.P.). - Gis- teren vond de loting plaats voor den achtkamp, welke op de Semmering, te Baden en te Weenen in de komende dagen wordt gespeeld. De loting had het volgende resultaat: 1. Eliskase6, 2. Reshevski, 3. Capa- blanca, 4. Flohr, 5. Kere6, 6. Fine, 7- Petrov. 8. Ragozin. In de eerste ronde, welke vandaag wordt gespeeld, zullen elkaar ontmoe ten; Eliskases—Ragozin. Reshevski— Petrov, Capablanca—Fine en Flohr— Kere3, AMSTERDAM, 8 Sept. Het Nationaal Nederlandsch Comité wereldkampioen schap schaken Euwe—Aljechin deelt ons mede, dat er met de Algemeene Vereeniging Radio Omroep een over eenkomst is gemaakt betreffende het geven van een overzicht tijdens en na de wedstrijden om het wereldkampioen schap schaken op dezelfde wijze als dit het vorig jaar is geschied. Deze over zichten zullen worden gegeven door de leden van het comité en door personen die daartoe door het comité zijn aan gezocht, terwijl er tevens sprake van is, dat de nabeschouwingen door Dr. Euwe en Dr. Aljechin persoonlijk zullen worden gehouden. De uitdagen de oud-wereldkampioen zal voor de microfoon in de Duitsche taal spreken. TOKIO. 7 September. (A.N.P.). Van welingelichte zijde wordt me degedeeld. dat de berichten, volgens vvel'ke de Japansche regeering zou hebben besloten van de organisatie der Olympische Spelen in 1940 af te zien» op geen enkelen grond berus ten. Integendeel, het gemeentebe stuur van Tokio en de Japansche amateur athletiek bond hebben of ficieel aangekondigd, dat de voor bereidingen voor de Olympische Spelen voortgang zullen vinden, waarbij er op wordt gewezen, dat Japan in het geheel niet van plan is deze voorbereidingen te staken. Wedstrijdprogramma Zondag 12 Sept. le klasse A Driebergen—D.E.V, F A.K.Vreeswijk IJF.C.Oran j e-Wit Stichtsche Boy6U.S.CL. Wijk bij DuurstedeVolharding le klasse B De Zebra's—Gooische Boys De Raven—D.W.S.V. NijenrodesSperwer 's-Graveland—Soesterberg E.S.V.A.C.V.V.O.G. 3e klasse A RenswoudeKieviten De VeluweHoevelaken Amersf. VooruitN.S.C. 3e klasse B BlaricumS.S.S. AvanceSpoorvogels Duivenelftal—Piasvogels Gooivogels—Hilv. Boys Reserve le klasse A A.P.W.C 2—Velox 4 Amsvorde 2Sopla 2 B.V.C. 3Laren 2 Donar 3H.V.C. 3 't Gooi 4Hilversum 5 Reserve 2e klasse A Scherpenzeel 2A.P.W.C. 3 Quick 2—E.S.V.A.C 2 V.V.O.G. 2Veenendaal 3 Soesterberg 2Baarn 3 Reserve 3e klasse C Sopla 3—E.S.V.A.C. 3 N.S.C. 2—Putten 2 Quick 3—H.V.C. 4 Reserve 3e klasse D B.F.C. 4—D.OS.V. 2 Baarn 4Sopla 4 G. Bovs 3Blaricum 2 AVONDMARSCH Z-U.T. Woensdag 29 Sept. houdt de Amersf. Wandelsportver. „Z.U.T." wederom een avondmarscli over een afstand van 20 K.M. - Hif Ul voor zijn opvoeding in den enliiin. („Everybody's Weekly** Het Duitsche cultuurbezit zal hiervan worden gezuiverd NEURENBERG, 8 Sept. (D.N. B.). Op het cultuurcongres van den rijkspartijdag der N.S.D.A.P. heeft Adolf Hitler een groote rede voering uitgesproken, waarin hij oa.. zeide: De cultuur der volkeren wordt te zeer bepaald door de feitelijke prestatie dan dat geestelijke ver handelingen zouden kunnen door gaan voor vervanging van ontbre kende cultuurscheppingen. De waarlijk hooge artistieke prestatie is de zeer zeldzame, begenadigde uiting van een het volk geschon ken innerlijken aanleg of bijzon dere bekwaamheid en derhalve een bewijs voor de hoogere be stemming van een volk. Dat de kunst slechts enkelen rassen in den hoogsten zin verleend is en niet aan de meerderheid, kan de beteekenis van haar waarde slechts verhoogen. Niet alleen echter zijn de cultuurvol- keren in de minderheid tegenover de cultureel onbekwame, maar ook in deze volkeren zelf zijn er slechts eeni- gen, die als uitverkorenen de intuï tieve vormkracht hebben om vast te houden en weer te geven wat zij zien. De tijd is geen scheppende factor. Al leen door God begenadigde enkele vol keren, wier bekwaamheden even tij- deloos zijn als de onbekwaamheid der andere, scheppen. De cultuurvolkeren zijn steeds de te genpool geweest van do cultuurlooze naties, zooals de kunstenaar eenzaam is tegenover de menigte. Kunst is de bekwaamheid bij het zien en vormen een werkelijkheid, vooruitloopend op den tijd, te begrijpen. De kunstenaar snelt misschien de menschheid het verst vooruit en zijn werk moet der halve geëerd worden als de hoogste prestatie van een volk. Wanneer men uit het nationale bezit van onze vol keren alles zou wegnemen wat als cultureele prestatie op het eerste ge zicht geen practi6ch doel schijnt te dienen, zou met één 6lag het beeld van ons bloeiende algemeene leven veran deren in een woestenij. Hitier noemde het een heiligen plicht het nationale cultuurbezit te zuiveren van het twijfelachtige naakwerk der z.g. moderne kunst. In het vervolg van zijn rede besprak Hitier de verhouding tusschen wereld opvatting en kunst, waarbij hij uiteen zette, dat men de antieke kunst niet kan afwijzen, omdat zij heidensch was en intusschen een Christelijke we reld is ontstaan, evenals het onmoge lijk is een Christelijke kunst af te wij zen, omdat velen intusschen ook tegen over haar niet meer staan in volle over eenstemming. Het groote kunstwerk draagt een absolute waarde in zich zelf, die niet gemeten kan worden met den maatstaf van een door don tijd be paalde opvatting. Onder kunstwaardee- ring wil Hitier dan ook verstaan het eerbiedig respect voor alle oprechte groote werken van het verleden. Ook nat.-socrevolutie op kunstgebied Ook keerde Hitier zich nog tegen de literaire aanvallen, die decennia lang gericht zijn tegen het goede gemiddel de van de artistieke werkzaamheid. Door voortdurend het woord „Kitsch" te gebruiken voor een behoorlijk mid delmatig werk van goeden wil, zijn de geëxalteerde dwalingen gekweekt, die cultuurverval beteekenen. Ook zeide Hitier nog, dat het een plicht is de groote massa van het gezonde volk tot de kunst te brengen. Het volk, zoo zei de Adolf Hitler, is veel to eenvoudig en te natuurlijk, dan dat het geen be hagen zou scheppen in de natuurlijke grootheid van zijn oude meesters. Daar om moeten de cultureele werken van het verleden zorgvuldig beheerd wor den. Het is geen bewijs voor de onwaar digheid van een volk, wanneer het be halve naar brood, ook naar spelen vraagt. Ieder kan constateeren, of het gelukt is in het Duitsche volk het ge noegen in den schouwburg en daarme de in dichtkunst en muziek te ver- grooten. Ook hier is een revolutie ge maakt. Verder sprak Hitler over de ge weldige bouwwerken van het nieuwe Duitschland, die naar zijn zeggen eeuwig moeten zijn, omdat de nationaal- socialisten, voor zoover in menschelij- ke mate kan worden gerekend, aan de eeuwigheid van hun rijk gelooven. Deze staat, zoo eindigde Hitier, mag geen macht zijn zonder cul tuur en geen kracht zonder schoon heid. Want ook de bewapening van een volk is slechts dan moreel ge rechtvaardigd, wanneer zij schild en zwaard van een hoogere zen ding is. Wij streven derhalve, zoo zeide de rijkskanselier, niet naar het ruwe geweld van een Dsjengis Khan, maar naar een rijk van kracht in de vorming van een ster ke sociale en beschermde gemeen schap als dragers en bewakers van een hoogere cultuur. STADSNIEUWS Nederlandsche Spoorwegen te Amersfoort door ma gazijnknecht be nadeeld Uit een werkplaats van de Ne- deruandschc Spoorwegen, te dezer stede, werden in den laatsten tijd herhaaldelijk hoeveelheden metaal gemist. Bij onderzoek kwaim vast te 6taan, dat een magazijnkneoht deze had weggenomen. Deze knecht, een man van 52 jaar, 6tond nu voor de meervoudige kamer te Utrecht te recht wegens diefstal. Een ingenieur bij de Spoor wegen getuigde, dat er hier sprake was van meer dan 300 kilo metaal» die verdachte krachtens zijn betrek king, onder zijn beheer had. De ver dachte bekende het geval volledig. De officier van Ju6tdtie, mr. Camp- huys. eisohte een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van pre ventieve hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. Deze eerste verdachte had een deel van het gestolen ijzer verkocht aan een Amsterdamsohen voddenkoopman, die vervolgens terecht moe6t staan. Hem werd ten laste gelegd, dat hij goed ge kocht had voor een zóó'n lagen prijs, dat hij wel had kunnen weten dat het gestolen was. Hij had partijtjes gekocht voor 0.45, dia hij even later kwijt kon voor 1.of meer. Zijn eigen verdedi- ging luidde: >.Een koopman is altijd voor winst vatbaar". Zijn verdediger. Mr. Cornelis. gooide het over een an deren boeg. Volgens hem was verdachte dom geweest. Hij had, nadat hij de eer ste maal gemerkt had, dat dat ijzer nogal wat waard was, niet nogmaals van dien man moeten koopen. Het be wijs»-dat-geen boos opzet in bet &pel was, was geleverd» zeide de verdediger, door het feit dat hij den koop onmid dellijk in zijn boeken had ingeschreven. Het. 6chijnt onder voddenkooplieden ge woonte te zijn, om zaken met een luchtje er aan niet in te schrijven. Dat verdachte dit pas den tweeden keer ge daan had bewees wel. dat hij de eerste maal geen vermoeden had. dat er iets niet in orde was. Op een enkel zaakje 160.te verdienen is, in dezen tijd, voor eiken voddenkoopman iets heej ongewoons. Verdachte was misschien dom geweest, maar toch éérlijk. Verde diger verzocht om een voorwaardelijke straf. De officier had drie maanden ge- eischt. Uitspraak over veertien dagen. Verdachte nummer drie in deze zaak was een 44-jarige mecanicien» uit Boxtel, ook aan het 6poor verbonden, die van den eersten verdachte een par tijtje van honderd kilo gekocht had voor den prijs yan vijftig gulden. In het eerste verhoor had verdachte toege geven, dat hij dit gekocht had. maar deze verklaring herriep hij later weer. Het ijzer was hem, zoo zeide hij, door den eersten verdachte in onderpand ge geven voor een leening van vijftig gul den. De officier van Justitie eischte drie maanden gevangenisstraf, waarmee de verdediger, mr. Hoogland, het niet eens was. Verdediger meende, dat hier het verschil lag tusschen koopen en in pand krijgen. Het was duidelijk, dat verdach te wel degelijk gekocht had, en wel tegen een prijs van vijftig cent per kilo! Voor gewoon metaal is dit een redelijke prijs, het metaal der Neder landsche spoorwegen, dat van betere kwaliteit is. is echter prijziger. Verdediger verzocht om vrijspraak, omdat verdachte niet anders meende dan dat dit een gewone handelszaak was. Uitspraak over veertien dagen. De vierde en laatste verdachte in deze zaak was een-46-jarige caféhouder» uit Boxtel, die al vier keer veroordeeld was. Deze verdachte had zelfs de moeite genomen verschillende malen per auto van Boxtel naar Amersfoort te komen. Er moest dus wel een goed winstje aan te verdienen zijn. Hij had telkens slechts partijtjes van vijftig cent ge^ kocht. De officier eischte drie maanden. Uitspraak over yeertien dagen* Groot aantal dooden en gewonden LISSABON, 8 Sept. (Havas). Uit Macao wordt gemeld, dat de tai foen, welke op 2 September Hong kong heeft geteisterd, ook geweldige schade heeft aangericht aan de Por- tugee6cho kolonie. Er zijn vijftien dooden en zeventien gewonden. De nieuwe haveninrichtingen te Rapraia zijn vernield, terwijl ver scheidene gebouwen verwoest zijn. Een groot aantal schepen is gezon ken. BARON DE COUBERTIN BEGRAVEN LAUSANNE, 8 Sept. (Havas). Do be grafenis van baron do Coubertin is gis terochtend, volgens den laatsten wil van den overledene, in strikten eenvoud ge schied. Tal van autoriteiten woonden de plechtigheid bij. OOST-1ND1E Van de 1200 postzakken 230 verbrand Geen paniek onder de passagiers MEDAN, 8 September (Aneta-A.N.P.). De kapitein van het m.s. „Kota Agoeng" van den Rotterdamschen Lloyd, aan boord van welk schip, zooals eerder ge meld, ter hoogte van Colombo brand heeft gewoed, verklaarde na aankomst te Belawan, dat de vuurhaard hoofdza kelijk beperkt bleef tot do mailkamer. Van de 1.200 postzakken zijn er 230 ver brand. Het blusschingswcrk werd ten zeerste bemoeilijkt door de aanwezig heid van eenige zakkon met flesschen ammoniak, die door de hitte gesprongen waren. De passagiers waren door het gebeur de zeer geschrokken, doch er ontstond geen paniek. De passagiers waren spoe dig gerustgesteld, vooral nadat de „Laer tes" was verschenen. De verbrande post bestaat hoofdzake lijk uit voor Java bestemde mail. Alle poststukken voor Sumatra's oostkust zijn nagenoeg onbeschadigd. De oorzaak van de brand is een vol slagen mysterie. BINNENLAND Thans gepleegd bij een hulppostkantoor GRONINGEN, 8 Sept. Nadat de vo rige week een bewoner van de Leeu warderstraat te Groningen, nadat hij op het hoofdpostkantoor geld had ont vangen, op weg daar vandaan was be roofd de dader is intusschen nog niet gevonden werd gistermiddag een dergelijk brutaal stukje uitgehaald bij het hulppostkantoor in de Steentil- straat. De echtgenoote van een dokter, mevrouw R. Brandsma wonende te Groningen, had aan het hoofdpostkan toor f 145.— aan papiergeld ontvangen. Zij had graag kleingeld, doch aange zien men haar dit niet kon verstrek ken begaf zij zich naar het hulppost kantoor. Zij plaatste haar fiets bij de brievenbus en hing de bjodschappen- tösch met de f 135.aan het stuur. Terwijl zij zich bukte om haar rijwiel op slot te zetten, hoorde zij plotseling een gil en toen zij opkeek om te zien wat er te doen was, greep een man haar tasch van de fiets, sprong op een ander rijwiel en ging er met de f 135.— van door. Ook deze dader wist te ontkomen en is tot nu toe nog niet door de politie gepakt. WEIGERING VAN EEN COLLECTE ONGEDAAN GEMAAKT 's-GRAVENHAGE, 8 September. De stichting tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blin den te Utrecht is door B. en W. van Waddinxveen geweigerd een openbare inzameling te houden. Van deze beslissing is de vereeniging in beroep gekomen bij de Kroon, die thans beslist heeft, dat het motief, waar om B. en W. zich tegen het houden de zer inzameling verzetten met name, dat herhaaldelijk zulke verzoeken worden gedaan, .niet het minst door plaatselijke instellingen en dat door het toelaten van inzamelingen voor instellingen van el ders te veel van de offervaardigheid der ingezetenen zou worden gevergd, geen voldoenden grond tot weigering oplevert Het besluit van B. en W. is op dien grond vernietigd. PRINS BERNHARD BIJ DE HUZAREN TE DEVENTER DEVENTER, 8 Sept. Vanmorgen kwam Prin6 Bernhard te Deventer voor een velddienstoefening van het vierde half regiment huzaren aldaar, te hou den onder de gemeente Diepenveen. De prin6 volgde deze oefening te voet en te paard. Hij gebruikte den lunch bij den garnizoenscommandant Lt. Kol, J. J, yan Diepenbrugge. Gemeenschappelijk burgerlijk veld onder de gemeente Overschie Reeds meer dan anderhalf jaar ge leden heeft Defensie medegedeeld, er prijs op te stellen, Waalhaven voor mili taire luchtvaartdoeleindcn in handen tc hebben. Over deze vraag is geruiman tijd onderhandeld. Krijgt inderdaad bot Rotterdamsche vliegveld deze bestem ming. dan zou Rotterdam met Den Haag te zamen een vliegveld in den Zestien- hovenschen polder onder de gemeente Overschie gaan exploitoeron. Rotterdam heeft in dien polder met de bedoeling dan eon vliegveld te vestigen reeds een oppervlakte van 350 H A. in eigendom verworven, de gemeente Overschie had grenzende aan dit complex een opper vlakte van 45 II.A. in handen, terwijl particulieren aan de grens van dit com plex nog een 40 H.A in bezit hadden. De onderhandelingen over een en an der moeten thans weer ter hand zijn genomen. Volgens Het Volk zou hel totstandkomen van een gemeenschappe lijk burgerlijk vliegveld vrijwel verze kerd zijn en zou dit vliegveld een knooppunt van belangrijke Europcescho verbindingen worden, waarvan een oan tal thans op Schiphol samenkomt. 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Een dezer dagen bracht de heer L. M. H. Th. uit Voorburg zijn kostbare viool, een Jakob Steiner, gebouwd omstreeks 1700 en 850 waard, ter reparatie naar een vioolbouwer in de binnenstad. Enkele dagen later de viool was inmiddels gerepareerd en in de kist voor in den winkel geplaatst ging do winkelbel tweemaal kort achter elkaar over. Toen de hel voor de tweede maal overging, stak de vioolbouwer zijn hoofd uit het raam van zijn woonhuis en zag iemand op de fiets wegrijden met do vioolkist, waarin de „Jakob Steiner" ge borgen was. Hij heeft, don man nog na geroepen, maar daarmede geen succes gehad. De politie heeft den dief nog niet ge arresteerd en het onderzoek is in vol len gang. Zooals men zich zal herinneren is de tinbaggermolen Kantoeng op 7 Maart, toen het vaartuig van Schiedam naar Banka gesleept zou worden door de slecpbooten Schelde en Humber, in het Kanaal tijdens stormweer volgeloopen en gezonken. Later is de baggermolen in de nabijheid van Fowey aan den grond gevaren. Naar thans uit Fowey aan Lloyds wordt gemeld, is de baggermolen gis teravond vlot gekomen. Hij werd ech ter nog door een draad onder water ge houden. Een duiker heeft toen den draad doorgehakt. De Kantoeng wordt thans door twee sleepbooten naar Par gesleept. OOISTERWIJK, 8 Sept. Dinsdag morgen tegen den middag was mevr. B. wonende aan den Moergesteischen weg achter bezig met hot waeechen harer kinderen. Nadat het twee-jarig dochtertje gevvasschen was, mocht het in den voortuin gaan spelen. Met een andere kleine was mevr. B. nog bezig toon een woonwagen voorbij kwam ge reden. Een der woonwagenbewoners zag het kind, riep het en tilde het over het hekje van den tuin en nam.het mee in den wagen. Mevr. B. zag de ontvoering van haar kind voor haar oogen gebeuren en liep. roepende: „mijn kind, mijn kind", den wagen achterna. De woonwagenhewóner heeft haar het kind teruggegeven, doch onder voorwaarde, dat zij met niemand over het voorgevallene zou spreken. Aanvankelijk heeft de doodelijk ver schrikte moeder aan dit verzoek vol daan, doch later op den dag heeft zij de gemeentepolitie van het gebeurde in kennis gesteld. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. In per ceel no. 40 in de Van der Neerstraat is hedenochtend een binnenbrand ontstaan, vermoedelijk tengevolge van het morsen van petroleum in de keuken. De motorspuit van de brandweer bluschte het vuur. De 76-jarige mej. A. S. kwam echter met het vuur in aanra king en is aa.n de bekomen verwondin gen overleden. NIEUWBENOEMDE MARINE-OFFICIE REN BIJ DEN MINISTER VAN DEFENSIE 's-GRAVENHAGE, 8 September. 27 nieuwbenoemde marine-officieren, die gisteren door den commandant der ma rine te Willemsoord zijn beëedigd, heb ben hedenochtend, zoöals ieder jaar ge bruikelijk is, hun opwachting gemaakt bij den minister van defensie, den heer van Dijk, die hen heeft toegesproken. Het nieuwe jaar was niet geheel com pleet, aangezien reeds eerder vier van de 31 nieuwbenoemde officieren na als zoodanig te zijn beëedigd met de mijnen vegers naar Indië waren vertrokken. OMREKENINGSKOERSEN 7 oepi. 8 Sepi Off. Niet off. 0.00 Berlijn 0.72.80 .72 .85 Parijs 6.76yt 6.77 Brussel 30.60 30.67 41 .69 Kopenhagen 40.20 40.20 Stockholm 46.45 46.45 Oslo 45 .25 45.25 New York 1.815* 1.82 Praag 6.34 6 37 Medeged. door de R'damBche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3