ELITE-BAL CHR. JONGE BOEREN EN TUINDERS BIJEEN „DEHOOGEWITTE" Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers Congres in hotel Birkhoven GEVAARLIJK VLIEGEN EEN DRUK BEZOCHTE JAARVERGADERING IN AMICITIA CAUSERIE VAN J. VERKUIJL VRIJDAG 10 SEPTEMBER 's AVONDS 8 UUR Vrijspraak gevraagd Ontvangst door het ge meentebestuur Mevr. de Boer- van 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS De Hollandsche kolonie in Argentinië In Amicitia had vandaag de jaar vergadering van den bond van Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorganisa- ties in Nederland plaats. Tegen elf uur ving de drukbezochte morgenvergadering aan met het ope ningswoord door den voorzitter, Mr. W. Bip uit den Haag. Openingswoord Mr. Rip herinnerde aan de oprichting van den Bond in het najaar van 1931. Slechts enkele plaatselijke afdeelingen, over h£t geheele land verspreid, beston den toen. Thans bezit de Bond reeds meer dan 100 afdeelingen en is er in bijna elke provincie een provinciale af- deeling gevestigd. Er bestaat echter nog al verschil in activiteit tusschen de ver schillende plaatselijke en provinciale afdeelingen. De provinciale afdeelingen behooren een hechten band te vormen tusschen de plaatselijke afdeelingen; regelmatige propaganda te voeren in plaatsen welke daarvoor in aanmerking komen; provinciale vergaderingen te beleggen; zoo noodig verschillende tech nische zaken ter hand te nemen en de richtlijnen, welke het Bondsbestuur voor den arbeid aangeeft, aan te passen aan de behoefte van de betrokken streek In de naaste toekomst zullen tenge volge van den verderen groei van den Jongerenbond, de provinciale afdeelin gen een belangrijke plaats moeten'inne men. Er moet gestreefd worden naar goede werkverdeeling en decentralisatie. Voor al naar binnen moet de organisatie ver sterkt en verdiept worden. Doch ook dit zal gelukken, aldus spr. indien de Prot. Chr. boeren- en tuinders- jeugd steeds meer den plicht gaat ge voelen om onze Chr. jongeren-organi satie te steunen. Ons beginsel eischt dat de besjudeering en bespreking van de maatschappelijke en economische vraagstukken geschiedt bij het licht van Gods Woord. Steeds duidelijker blijkt het, ook in de practijk, dat neutraliteit hier niet bestaanbaar is. Met de opwekking om ook in het komende jaar alle krachten in te span nen voor den verderen groei van den Bond, naar binnen en naar buiten, ver klaarde spreker de vergadering voor geopend. Hierna had de behandeling plaats van !de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester, welke beide goed ge keurd werden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. H. ten Cate, uit Haarloo, sprak een blijde toon. Voorzitter, hoofd bestuurders en de vele getrouwen hier om heen werkten op de meest prettige wijze samen. Afdeelingen- en ledental namen toe en hoewel het tempo gerust iets versnellen mocht, is de gang van zaken vastberaden en het doel weer dichter genaderd. Het verslag deed vervolgens den toe stand in de verschillende provincies de revue passeeren. Over het geheel genomen is het gewest Utrecht niet erg florissant aangaande de Chr. Jongeren organi satie. Toch is er groei op te merken, al is het langzaam. Noodig is, dat in Utrecht het aantal van 8 afdee lingen grooter wordt, waartoe een in deze provincie te houden Bonds dag kan medewerken. Het jaarverslag maakte verder uitvoe rig melding over den bondsdag op 9 Juli j.l. te Dordrecht, de moderamenvergade- ringen, de bondspers, die zich goed ont wikkelt, het propagandawerk en de ge slaagde toogdagen van de provinciale afdeelingen. Het besloot met de opwek king samen pal te staan en te arbeiden in God's kracht, opdat de glorie der eeuwige beginselen het agrarische leven steeds meer moge sieren. Het jaarverslag van den penning meester, den heer J. W. F. Scholten, werd eveneens goedgekeurd. Vervolgens had de benoeming van een commissie tot nazien van de boeken voor het volgend boekjaar plaats en werden de voorzitter, mr. Rip en de secretaris, de heer J. H. ten Cate, als zoodanig herkozen. Mej. J. G. S o n d e r n uit Breeden- broek bracht verslag uit over het com missiewerk op het platteland. Hierna hield de heer J. Verkuvl een causerie over: „De Hollandsche Kolonie in Ar gentinië"* Causerie van J. Verkuyl Spreker zeide, dat de behandeling van het onderwerp in dezen kring wel zeer geschikt is, daar 't juist de jonge boeren en tuinders zijn, die zich veelal dage lijks weer de vraag gesteld zien: „Waar en wanneer zullen wij zelfstandig ons boerenvak kunnen uitoefenen?" Want dit is lang niet gemakkelijk en van alle zijden wordt er thans de aandacht op gevestigd, dat lang niet alle Ned. Jonge boeren en tuinders in Nederland als boer geplaatst zullen kunnen worden en wordt er naar andere mogelijkheden uitgezien. Zoo wordt aan het \raagstuk der emigratie ook weer bijzondere aan dacht geschonken. Hierna komende tot zijn eigenlijke ont werp, zeide spr., dat de Ned. Kolonie in Argentinië zich de laatste jaren wel in bijzondere belangstelling mag verheu gen. Pas in '8990 kwam kolonisatie van Nederlanders tot stand. Het eenig stre ven dier kolonisten was: weg uit Neder land dat geen kansen meer biedt, en naar Amerika, dat lnd van onbegrensde toekomst* Wat viel het tegen! Slechts enkele hielden zich staande. Deze laatsten zijn de stichters geworden van de Hollandsche kolonie in Argen tinië en van de Kerk in die Kolonie. De Gereformeerde Kerk is het centra le punt in de kolonie. Daarnaast be staan tal van vereen igingen: een Oranje vereeniging. een schoolvereeni- ging (een Nederlandsch onderwijzer houdt op 2 plaatsen school), een coöpe ratieve in- en verkoop-vereen, enz. Het leven onderling en ook dat met de inheemschen is goed, de voertaal is Spaansch, wat men ten spoedigste dient te leeren. De huisvesting is eenvoudig; men moet meest zelf bouwen op ge huurd land en het klimaat is zoo, dat men meer in de waranda dan binnens huis leeft. Wat den landbouw betreft, deze wordt extensief beoefend en is op massa-pro ductie berekend. Een bedrijf van 150 II.A. wordt door één man en een kleine jongen bewerkt! De bedrijven zijn 150 600 HfcA. groot. Geen bemesting, wel doelmatige wisseling, roofbouw dus, is het toegepaste systeem. Gemengde be drijven zijn het best. De voornaamste producten zijn: tarwe, haver, lijnzaad en gerst; de prijzen zijn de wereldexport prijzen, de productiekosten laag, de op brengsten tusschen 1000 en 2000 K.G. De landbouw is vooruitstrevend, bezit proefboerderijen en veredeling van zaai zaad wordt, veelvuldig toegepast. Be strijding van onkruid geschiedt slechts vóór den uitzaai. In den crisistijd is er nooit steun ver leend. alleen is er, om de speculatie den kop in te drukken, tot tweemaal toe een minimum prijs vastgesteld. Maar zelfs in dien tijd kon er voor de wereldmarkt prijzen eeteeld worden! Argentinië kan zijn tarwe op de markt brengen voor één derde van de produc tiekosten in Nederland. Dit geldt ook voor haver, lijnzaad, gerst en mais. Dit kan, omdat le. de landbouw extensief beoefend wordt. 2e. het klimaat en de goedkoopte van het bouwland geweldig meewerken. Wat de veeteelt betreft, die heelt een enormen omvang bereikt. De koeien worden op de uitgestrekte Argentijnsche pampa's vooral gefokt, in andere streken vooral gevet weid en van daar worden ze voor export afgeslacht. Tn 1935 werd er voor 168 millioen pesos gekoeld en bevroren vleesch uitgevoerd. Schapen worden voornamelijk om de wol. daarnaast om het vleesch geteeld. Paarden worden voornamelijk als trekdieren gebruikt en nog weinig ver edeld. Zoowel de tuin d erij als de me 1- k e r ij wordt in hoofdzaak om de groote steden toegepast, vooral om Buenos- Aires. Voor den Nederlandschen tuinbouw zou hier wellicht een mogelijkheid lig gen. Een onderzoek daarnaar lijkt spr. geen overbodige weelde. Wat nu de mogelijkheid van emigree- ren naar Argentinië hetreft, is er in Argentinië plaats genoeg en men is er gastvrij. Hierna komende tot de vraag, wie er naar Argentinië kan emigreeren, zeide spr.: In de eerste plaats zij, voor wie het ondoenlijk is in Nederland aan den slag te komen. Doch ze moeten durf hebben, moeten kennis nemen van alles, wat over Argentinië gepubliceerd wordt en zich aansluiten bij een emigratie- vereeniging. Hierna tenslotte komende tot de emi gratie in het algemeen, zeide spr., dat de bestaande emigratie-vereenigingen zich nauwer aaneen moeten sluiten. Zij moeten de emigratiemogelijkheden gron dig bestudeeren en in de betrokken lan den arbeidsbemiddeling organiseeren. Nederlandsch kapitaal moet geïnteres seerd worden om grondaankoop in die landen, welke gronden dan aan de emi granten verhuurd of in huurkoop ge ge ven kunnen worden. Het komt spr. voor, dat ten aanzien van deze zaak ook de C.B.T.B. en de Bond van Chr. Jonge Boeren en Tuin ders, in samenwerking met het C.N.V. en de Chr. Werkgevers- en Midden standsorganisaties, een vaste taak hebben. Zoo alleen kan de zaak der emi gratie recht behartigd worden en de be langstelling van Regeering en maat schappij daarvoor gewekt worden. Na deze causerie was er rondvraag, waarna er gepauseerd werd. De middagvergadering werd door den voorzitter Mr. Rip op verzoek ge opend met zang van de eerste 2 cou pletten van het Wilhelmus. De Voor zitter heette vervolgens welkom de heeren Directeur-Generaal van Land bouw Ir. A. Roebroeck uit den Haag en Mr. L. Stadig namens het gemeentebe stuur alhier. Ir. Roebroeck sprak een kort woord, waarin hij zijn belangstelling voor de zen bond motiveerde op drie gronden, n.l.: dat de Bond leidt tot Groot-Neder landerschap en ontwikkeling en ge vormd en geleid wordt door jongeren. Hij hoopte ten slotte, dat deze bondsdag zal slagen en men op den ingeslagen weg zal voortgaan. De heer Barreveld, bestuurslid der C.B.T.B. uit. Utrecht, sprak hierna eveneens een kort woord. Mr. Rip dankte beide sprekers voor hetgeen door hen in het belang van den Bond gezegd was. Hierna hield dr. B. de Hoogh een voor dracht over: „De toekomst van onze jon ge boeren en tuinders." In landbouwkringen en ook onder de boercnjcugd neemt de bezorgdheid voor de toekomst toe: het wordt voor hen steeds moeilijker zich zelfstandig te ves tigen. Dit is geen crisisverschijnsel, doch wordt wel door de crisis verscherpt. De oorzaak ligt in den groei onzer bevolking in verband met de beperkt heid van onzen cultuurgrond. Spr. \.ijsi op de steeds sneller toeneming der Ne derlandsche bevolking in de laatste 100 jaren, en bespreekt achtereenvolgens uitvoerig de mogelijkheid tot plaatsing van den bevolkingsgroei van het platte land. Spr. memoreert 'dan "de-ïezio&fc-1936 door prof. dr. G. Minderhoud gehouden voor het Kon. Ned. Landbouw Comité, waarin deze uiteenzette dat hij voor de landbouwers slechts dan een welvarende toekomst mogelijk achtte; wanneer door een ingewikkeld stelsel van dwingende bepalingen, de concurrentie bij den koop en de pacht van gronden werd uitge schakeld en ook de productie door de overheid geregeld bleef. Tegen deze voorstellen werden door spreker practische en principieele be zwaren ontwikkeld. Principieel behoe ven wij ons niet, aldus spr., tegen een zekere mate van ordening te verzetten. Immers ons sociaal en economisch Le ven is reeds in vele opzichten geordend. De overheid helpc door bevordering van de uitbreiding van cultuurgrond ter overbrugging der moeilijkheden in de eerstvolgende decennia. Zij geve uit breiding der onderwijsgclegenheid ten plattelands. voorlichting op het gebied van landbouw en nijverheid en bevor- dere de emigratie. Tenslotte vermeldde de agenda nog een slotwoord van den heer W. P. Cnossen uit Woerden, voorzitter dei- provinciale afdeeling Utrecht van de Jongeren-organisatie. Tegen den avond, na afloop van de ergadering, stond een excursie naar den proeftuin van den heer Kalkman aan den Hoogeweg op het programma. Zij nog medegedeeld, dat besloten is de volgende bondsvergadering in Gro ningen te houden. TE WOEST GEREDEN Op het kruispunt Heiligenbergerweg— KI. Nachtegaalstraat is gisteravond een wielrijder in volle vaart tegen een bak fiets gereden. Hij bekwam een lichte hersenschud ding en is op medisch advies per auto naar zijn woning aan den Heiligenber gerweg overgebracht. le CONVERSIELEENING VAN DE LICHTENBERG ZIEKENHUIS Men bericht ons, dat door houders van obligatiën der oude leening een zooda nig gebruik is gemaakt van hun recht van voorkeur, dat voor de vrije inschrii vingen alleen op de grootsten een klein percentage kan worden toegestaan. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 66 gr. F of 19 gr. C. Diploma werd behaald door mej. T. van Zanten. AVONDKLEEDING GEWENSCHT Prijs f. 2.- met inbegrip van een koud souper en een consumptie Gezien de beperkte ruimte worden slechts 100 introducties verleend, te verkrijgen bi| Hotel „DE WITTE" en „DE HOOGE WITTE" Door den advocaat-fiscaal inzake het doodelijk ongeluk in een zwembad alhier Voor het Hoog militair gerechtshof stond gisteren in hooger beroep terecht de 19-jarige gewone dienstplichtige sol daat te dezer stede, H .P. G. M. S„ die door den krijgsraad wegens, het veroor zaken van dood door schuld tot één maand voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld. Op 26 Mei van dit jaar was hij naar men weet in een zwembad hier met eenige vrienden aan het stoeien en op een ongelukkig oogenblik duwde hij een van zijn kameraden, die bij het diepe bassin stond, in het water. Deze kon echter niet zwemmen en omdat het on geval te laat werd opgemerkt, verdronk de jongeman jammerlijk. S. had in zijn vonnis berust, doch de auditeur-militair had hooger beroep aangeteekend. De advocaat-fiscaal was het evenmin met het vonnis van den krijgsraad eens. doch niet in dien zin, dat hij verzwa ring van de straf vorderde. Spr. was van meening, dat beklaagde hier geen grove schuld te wijten is ge weest. Het slachtoffer stond in badcos- tuum bij het diepe gedeelte en deed mee aan een spel, dat allen speelden. Hier door nam hij een zeker risico, dat door een noodlottigen samenloop van om standigheden tot. zijn dood leidde. Spr. vroeg daarom vrijspraak. De verdediger, mr. J. H. Willems. sloot zich grootendeels bij het requisi toir aan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Catharina Christina, doch ter van II. van Burgsteden en C. r»e Graaf; Wijnanda Catharina Maria, doch ter van A. T. Verhoef en C. M. Terlingen. OVERLEDEN: Aleida Koelen. 69 j. echtgcn. \an W. Hofland; Richardus Gerardus Maria van Kalleveen, 15 rand, Jan van den Berg, 25 i- ongehuwd; Jo hannes \an Rooijen, 53 j. gehuwd met M. II. Schuurman. GEHUWD: Dirk Jan Duits en Hen- drikje Blankestijn. Hendrik Hessel en Gerritje Nathaliena Arnout. Anton F.herding en Everarda Maria van Groenestein. Hermanus Hamer en Alida Frederika Hermina Lancee, Wil lem Albertus te iBeek en Petronella J.ohajm& y.aa Oyen* Prof. Mr. Dr. J. A. Veraart hield een rede in hotel Figi te Zeist In hotel Birkhoven is vandaag door den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwonderne mers het jaarlijksch congres gehou den. Aangevangen werd met de begroeting door de ontvangende afdeeling, waarna de officiëele ont vangst der congressisten door het •gemeentebestuur plaats had. '6 Middags is de vergadering in hotel Figi te Zeist voortgezet, al waar prof. mr. dr. J. A. Veraart, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, een rede uit gesproken heeft over het onder werp: „Het private eigendomsrecht op het terrein van de volkshuisves ting in verband met het ordenings- streven." Het congres werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd in liotel Birkhoven. Welkomstwoord De heer M. Germans achtte het zich als voorzitter van de afdeeling Amers foort een groot voorrecht allen een har telijk welkom te mogen toeroepen. Het is, aldus spreker, een groote vreugde voor ons, dat nu de dag, waar aan zooveel voorbereiding ten grond slag ligt, aangebroken is. En wanneer we dan een oogenblik terugdenken aan den arbeid van de laatste weken, wil ik in de eerste plaats het hoofdbestuur dank zeggen voor het vertrouwen, dat het aan onze jonge afdeeling schonk, toen het ons de opdracht gaf tot een zoo groot werk als het organiseeren van het congres 1937. Wij hebben deze opdracht spontaan aanvaard en getracht, deze zoo goed mo gelijk te vervullen. Het bleek echter al spoedig, dat aan het beleggen van het congres te Amersfoort groote moeilijkhe den verbonden waren. U moet nl. weten, dat onze goede stad Amersfoort een stad i6, waarin men zeer voorzichtig handelt en overhaasting schuwt. Zoo zijn er reeds sedert jaren plannen gemaakt, om een flink veree- nigingsgebouw te stichten, waaraan Amersfoort groote behoefte heeft. Tot op heden zijn die plannen echter plannen gebleven en voorloopig laat de uitvoering nog op zich wachten. Voor hetgeen wij u echter aan kun nen bieden (en u zult het met mij eens zijn, als u hier eens rondkijkt, dat dat heusch wel de moeite waard is) past ons een woord van dank aan B. en W van onze gemeente, voor het kosteloos gebruik van dit openlucht-theater en de vrije bezichtiging van den prachtigen bosehvijver. Inzonderheid zijn wij onzen Burgemeester ten zeerste erkentelijk voor het feit, dat hij zijn vacantie heeft willen onderbreken, om aanstonds op het gemeentehuis het Kernbestuur van onzen Bond te ontvangen, en hij ons de eer zal aandoen, deel te nemen aan de lunch. De waarnemend burgemeester, de heer Noordewier, zal vanmiddag in de zaal van „Figi" tegenwoordig zijn, waar prof. mr. dr. J. A. Veraart zijn rede zal uitspreken; ook hem onze welgemeende dank. Over het congres behoef ik niets te zeggen, of liever, kan ik niets zeggen. Onze afdeeling is op twee na de jongste uit het groote gezin, en nog geen jaar oud. Wij missen dus de herinnering aan orige congressen. Maar éép ding ver wachten wij van dit congres toch zeker: Wij vertrouwen, dat nu de laatste we ken onze afdeeling geregeld van zich heeft doen hooren, dit velen in Amers foort de laatste stoot zal geven, welke zij nog noodig hadden om te besluiten als lid tot onze vereeniging toe te treden. Wij hebben te k.ampen met de onbe kendheid van onze Bond hier ter stede, doch daar komt deze dag een einde aan Want door dit congres zal het aan Amersfoort en omgeving duidelijk wor den, dat de Bond bestaat en er wezen mag ook. Zeer hopen wij, dat mede door dit con gres onze gelederen versterkt worden en ieder van ons met nieuwe toewijding zijn taak in onzen Bond zal voortzetten. Alle leden moeten medewerken, dan pas kunnen we verwachten, dat het werk van onzen Bond tot volle ontplooiing zal komen. Daarmee zal worden bereikt, dal de belangen van een ieder onzer welke nu reeds veilig zijn, dan eerst recht en ten volle verzekerd zullen zijn hij d?n Ned. Bond van Huis en Grondeigenaren en Bouwondernemers. De officieele ontvangst van het bondsbestuur door het gemeentebe stuur had plaat6 in de burgemees terskamer in tegenwoordigheid van den burgemeester mr. J. C. graaf van Randwijck, wethouder A. J. Spiekermann en secretaris K. Kaan. De burgemeester wees op de gunstige ligging van Amersfoort al6 centraal punt. dat zeer geschikt is voor het hou den van congressen. Hij hoopte, dat de congressisten een aangenamen en bhj- venden indruk aan hun samenkomst te dezer stede zouden hebben en dat het contact blijvend zon zijn met het oog op grondbezittere. Hij deed vervolgens interessante mededeelingen uit de ge schiedenis van Amersfoort, dat een der tig jaren geleden een 6leohten naam had bij de hypotheekbanken. Te dien opzichte is tegenwoordig een gunstige wending ingetreden* Spreker- besloot met de congressisten een prettigen en nuttigen dag toe te wenschen. Hierna werd koffie met Amiersf. Jan hagel geserveerd. De voorzitter van den Ned. Bond van Hui6- en Grondeigenaren en bouwon dernemers. de heer M ook. uit Rotter dam. bracht den burgemeester dank voor zijn woorden en stelde het vooral op prijs, dat hij, om het bondsbestuur te kunnen ontvangen, zijn vacantio on derbroken had. Hij hoopte op een gunstige samen werking in de toekomst. Na dit officieele gedeelte van het pro gramma werd door de congressisten een wandeling in het park bij hotel Birkhoven gemaakt en vervolgens kof fie gedronken. Vervolgens tring men gezamenlijk naar hotel Figi te Zeist, alwaar prof. mr. dr. J. A. Veraart een rede hield over liet ..private eigendomsrecht op het terrein van de volkshuisvesting in verband met het ordeningsstreven". Rede van prof. Veraart Spreker begon zijn uiteenzettingen met een uitvoerige beschouwing over het wezen van het privaat-eigendöms- recht. De privaat-eigendom zoo betoog de hij o.m. brengt mee dat de sociale verhoudingen op meer geordende wijze zijn geregeld. De geregelde voorziening in de behoeften der menschen indivi dueel en der menschen in gemeenschap is het beste gewaarborgd bij een toe wijzing der goederen aan bepaalde personen. Het orde-argument getoetst aan de huidige practijk van het sociaal-eco nomisch leven, leert, dal er niet e°n te veel maar een te weinig aan pri vaat-eigendom is. Er is te weinig, wat de menschen binnen de orde der ge meenschap, waarover aanstonds het „hunne" kunnen noemen. Dit sluit een groot gevaar in zich. het is mis schien de machtigste prikkel tot de fatale communistische lceiftellingen en bewegingen en diep te bejammeren i6 het, dat talrijke opeenvolgende regee ringen verzuimd hebben, compiexen van maatregelen te ncmeu waardoor de kring van bezitters werd uitgebreid. En dan onthield men zich nota-bene in naam van het eigendomsrecht. Het is niet voldoende, zoo betoog de spr. verder een groot aantal be zitters te hebben de moeilijkheden in het huidige Frankrijk leeren wel het tegendeel deze bezitters moeten ook hun soiale functie naar behooren vervullen. Het ongeluk is, dat niet uit de eigen krachten der maatschappij de doel treffende maatregelen tot verbetering opkwamen. Mokkend verzet, gebaseerd op een geheel verkeerde leer van het eigendomsrecht, begroette de eerste maatregelen van de overheid tot ver betering van de volkshuisvesting. En de overheid 6lond weer voor dezelfde moeilijkheid als bij de sociale wetge ving: met ambtenaren te moeten in grijpen om de wettelijke maatregelen ter verbetering uit te voeren. Zoo is er jarenlang hevige vijandschap ge weest tusschen huiseigenaren en over heid. En de ambtenarij kwam steed6 steviger te paard. Langzamerhand zijn er ook ambte lijke instanties gekomen, overtuigd van de permanente noodzakelijkheid, dat de staat en de gemeente de zaak der volkshuisvesting in handen houden. Een leer van staatseconomie ons uit het buitenland zoo wel bekend handhaaft zich niet alleen maar is hier en daar al6 reactie op het indi vidualisme zelfs geheel in opkomst. Uw organisatie bewijst, dat het an ders kan zoo ging Prof. Veraart voort. Laat het zijn, dat ook Uw organisatie evenals zoovele werkgevers- en werk nemereorganisaties is opgekomen als strijdorganisatie, wij komen nu in een anderen tijd, een tijd van constructief werken, vooral door de georganiseerde krachten der maatschappij. En in die gedachtengang is voor Uw organisatie een grootsche toekomst weggelegd. Uitvoerig behandelde spr. nu hoe een organisatie van huiseigenaren kan gaan passen in het stelsel der publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, dat komende is. De sociale zijde van tal van economi sche voorzieningen wordt gelukkig er kend; zij moeten ingeschakeld worden in de zorg voor het algemeen belang. Is er iemand, die na zooveel jaren van evolutie nog zou twijfelen aan de so ciale zijde van het vraagstuk der volks huisvesting, na voeding en kleeding de meest dringende behoeftevoorziening? Welnu, het prjvaat-eigendom der bui zen kan zich steeds meer als doelmatig bewijzen, naarmate het oog blijkt te hebben voor de zich ontwikkelende maatschappelijke behoeften. De eigen organisatie der huiseigenaren kan de zaken zelf in handen nemen en spr. ziet geen enkel argument, waarom ook deze organisatie zich niet tot publiek rechtelijk lichaam zou ontwikkelen. Spr. besprak dan de voordeelen van zulk een zelf doen op hooger plan. Er is veel ordenings-geklungel. omdat men de zaak van de publiekrechtelijke orga nisatie niet aandurft. Wat al instanties, wat al noodeloos vergaderen, wat een tijd- en kostenverlies! Spr. is er van overtuigd, dat zoodra de eigen organisatie met publiekrechte lijke bevoegdheden zal zijn bekleed, de georganiseerde Nederlandsche huiseige naren een woningvoorziening kunnen leveren, waarnaar men in de geheele beschaafde wereld met bewondering en afgunst zal kijken. Welk een macht ook tegeno\er al die maatschappelijke krachten, die den verspreiden huiseige naar bedreigen. Spr. vertrouwde te hebben aange toond, hoe zich het privaat-eigendoms recht op het gebied der volkshuisves ting verdraagt met het streven naar ordening, indien dit laatste ten minste kan worden opgevat als het streven naa? puhliekrechtfiiuk^ organisatie, ACTRICE van de beste soort Is met haAr heengegaan; Een sterken weerklank vond haar woord, Omdat het werd verstéén Haar spel was leven, werklijkheid, Haar leven was haar spel; Zij heeft het aan het „licht" gewijd, Maar óók aan 's levens „hel" Hoe mensch'lijk heeft ze steeds doorvoeld, Wat 7.' als actrice bracht; Hoe véél werd door haar woord bedoeld, Hét werd tot levenskracht. Wie aan Mevrouw de Boer denkt, ziet Haar „Kniertje".... spel der zee... Wij dragen thans voor het ver schiet Dit beeld tot eere mee Haar afscheid In 't komend Het kwam Dan zij heeft Ilaar afscheid Van 't leven Waarvan Zoo héél vee-1 zou nog dit jaar zijn. speelseizoen; helaas veel vlugger nog willen doen is er één voorgoed hier op aard', door héér artisten- bloed blijft bewaard PHILIA. (Nadruk verboden). Esther de Boervan Rijk in „Een moeder" van Cor Hermus. waarvoor onze maatschappij in Neder land thans volkomen rijp is. Des avond6 werd een rijtoer gemaakt van Zei6t naar Amersfoort, terwijl het congres besloten werd met een gemeen- sohappelijkcn maaltijd in hotel Birkho- NIEUWE INDUSTRIE TE BUNSCHOTEN In de voormalige school van de Ned. Herv. Gemeente, zal de firma Van Raav, sigarenfabrikante alhier, een gedeelte van haar bedrijf overbrimgen. Naar men ons mededeelt, zal een der tigtal meisjes bij dit nieuwe bedrijf werk kunnen vinden. BINNENLAND Hoog Militair Gerechtshof berecht een vreemde vlieg-manoeuvre 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. De 23-jarige reserve-sergeant leerling-vlieger bij de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg A. van U., had op 24 Juni van dit jaar met zijn vliegtuig boven Aalsmeer een vrij gevaarlijke manoeuvre gemaakt. Hij had een voor hem vliegende machine gepasseerd door daar onderdoor (e dui ken en alleen door snel optrekken had de bestuurder van dat vliegtuig een botsing kunnen voorkomen. De krijgsraad had den onvoorzichti- gen vlieger veroordeeld tot f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis, doch de audi teur-militair, die nog voorwaardelijk de ontzegging van het recht om vliegtui gen te besturen voor den tijd van" zes maanden had gevorderd, teekende hoo ger beroep aan. Voor het Hoog Militair Gerechtshof verklaarde de vlieger, dat hij de ma noeuvre uit enthousiasme had ver richt bij wijze van spiegelgevecht. Geenszins heeft hij de bedoeling gehad een ander in gevaar te brengen. De advocaat-fiscaal mr. A. Rombach meende, dat het intrekken van het vliegbewijs niet als bijkomende straf behoefde te worden opgelegd. Beklaag de is een bekwaam vlieger en het zou niet in het belang van de Nederland sche vliegerij zijn, hem zijn vliegbewijs te ontnemen. Spr. vorderde daarom be vestiging van hel vonnis van den krijgsraad, waarbij alleen een geldboe te was opgelegd. Het Hof zal nader uitspraak doen. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP IN LIMBURG In een buitengewoon politieblad ves tigt de officier van justitie bij de recht bank te Roermond de aandacht op den reeds eerder eesignaleerden Dieudonné Burhenne, geboren te Venlo 21 Decem ber 1896. Deze per^pon verblijft ver momd in Midden- en Noord-Limburg, draazt donkeren bril en is thans zon der knevel, in het bezit van een nieinv rijwiel (vrijwel zeker ontvreemd) en veelal in gezelschap van een zwerver. Hij slaapt in de bosschen, steenovens e.d., draagt een revolver met 6 patronen los in zijn zak en heeft zich tegen meer dere personen uitgelaten, de politie, die hem wil aaphpuden, neer te zullen ■schieten,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5