V/aarscliuwing tegen bolsjewisme II DE DOM FALCON HEFFING OPHALEN VAN VUILNIS Vorst Cobra Nat.-socialisme geen export waar De Triomf Goebbels wijst op gevaar van een wereldrevolutie „Europa moet ontwaken" C O R S ETTE N ARBEIDSDIENST Nederland vertegen woordigd Brandweergarage ter sprake VOOR li Lampegietersavond te Veenendaal Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 Strijd tegen bolsjewistisch gevaar is volgens Goeb bels geen imperialis tische expansie poging NEURENBERG. 9 Sept. (D.N.B.). - Minister Goebbels heeft vanmiddag op het partijcongres een rede gehouden- waarin hij betoogde, dat in Spanje de beslissing moet vallen tusschen bolsje wisme. d.w.z. vernietiging en anarchie eenerzijds en gezag, d.w.z orde en op bouw anderzijds. De Komintern, aldus Goebbels. wordt niet moede, de open bare meening der wereld te doen geloe- ven. dat de nationale beweging in Spanje een militaire opstand i6 van reactionnaire generaals, waartegen het Spaansche volk als één man gekant is De waarheid daarentegen is. dat deze beweging een uiting van noodweer is tegen den opstand der communistische partij in Spanje, die in Juni 1036 ontke tend had moeten worden, doch tot Augustus 1036 is uitgesteld. Goebbels noemde het absurd. Duitsch- land te verwijten, dat het van plan is, het nationaal-socialisme in Spanje in te voeren of deelen van het Spaansche grondgebied te annexeeren. Het kan echter niet dulden, dat de comrnundsti sche internationale zich in West-Euro pa een nieuwe operatiebasis verzekert van waaruit de kiem der bolsjewisti sche wereldrevolutie des te doeltreffen der en met des te meer gevaar in Europa kan worden verspreid. Er behoeft, aldus Goebbels. niet aan getwijfeld te worden, dat de roode op stand in Spanje slechts een deel vormt van de door Moskou beoogde wereld revolutie. Om dezelfde redenen heeft de Komintern in de jaren 1018 tot 1021 haar toevlucht genomen tot het middel der interventieoorlogen tegen Armenië. Estland. Finland. Letland. Georgië, Mongolië en Polen, heeft zij sedert 1924 groote stukken van China veroverd en gaat zij in 1036 tot militaire interventie in Spanje over. Goebbels wees er vervolgens op, dat de strijd van het nationaal- socialisme en het fascisme tegen het bolsjewistische gevaar betiteld wordt als imperialistische expansiepoging van Duit6chland of Italië. „Daarom, zoo zeide hij. zij er nog eens met allen nadruk op gewezen, dat wij nooit van plan geweest zijn of het plan zouden kunnen opvatten het nationaal-eocialisme tot expert waar te maken." Na gewezen te hebben op de verwoes tingen, die onder de kerken in Spanje zijn aangericht, verklaarde spreker „Alleen voor het feit, dat de Führer de kerken in Duitschland voor dit lot ge spaard heeft, moesten zij hc-m reeds eeuwig dankbaar zijn In plaats daar van worden zij niet moede, buiten haar religieuze werkzaamheid om zich bin nen te dringen in de sfeer van de staatsmacht cn hier een activiteit ten toon te spreiden die noch met haar taak, noch met haar Goddelijke op dracht in overeenstemming is. In tusschen alarmeert men schijn hei lig de wereld en den Volkenbond en vervult Litwinof Europa met zijn kre ten van protest tegen de inmenging van Duitschland en Italië. Goebbels gaf daarop cijfers van de Inmenging van Sovjet-Rusland en betoogde, dat het bolsjewisme er naar streeft, over de Spaansche kwestie onder alle overige staten stelselmatig conflicten uit te lok ken. Het bolsjewisme staat reeds mid den in Europa en maakt zich op. van hieruit de wig verder te drijven. Sedert het begin van den opstand in Spanje heeft het zich in een aantal Europee- sche staten in onrustbarende mate uit gebreid. Goebbels. Men moet, zoo verklaarde Goebbele. de naïviteit bewonderen, waarmede vooraanstaande staatslieden en journa listen van het democratische Westen voor dit verschrikkelijke gevaar de oogen sluiten en stereotyp volgens de methode Coué herhalen, dat zij niet willen dulden, dat Europa in twee kam pen verdeeld wordt. Wij hebben, ging Goebbels voort, In den tijd. toen ook voor onze poor ten de roode vijand stond, voor ons volk den strijdkreet ..Duitschland ontwake" aangeheven. Thans gaat het er niet meer om, ons eigen volk tot ontwaken te brengen, thans moet Europa ontwaken, en weder om zien wij bij on6 beroep op de wereld dezelfde krachten tegenover ons geplaatst, die zich indertijd bij ons beroep op het eigen volk tegen ons schaarden." Goebbels deed een feilen aanval op de Joden, die naar hij zeide. de bolsje wistische wereldrevolutie voorbereid den. De stormloop uit het Oosten, die in 1932 aanzwol om Europa een vernie tigenden slag toe te brengen, is aan de grenzen van Duitschland tot staan ge bracht. Duitschland is tegen den we reldvijand opgestaan. Het zal hem ook dat gelooven. hopen en weten wij, eens voor goPd ter aarde werpen. Een nieuw Europa, aldus besloot Goebbels. is in wording Het zal een Europa zijn van zelfrespect, grootmoe digheid» fatsoen, eer. vrijheid en eens- Sdwctificidcp Clegartcc gezindheid, van erkenning der bcst-aane rechten van ieder volk, van socialen ophouw, economischen vooruitgang en van nieuwen bloei van kunst en weten schap. Naar dit Europa willen wij den weg wijzen. Daarvoor willen wij strij den tot den laatsten ademtocht." Internationale conferentie in Zwitserland Men schrijft ons uit Seelisbcrg in Zwitserland: Op initiatief van het Zwitsersche cen trale bureau voor den vrijvvilligcn ar beidsdienst wordt van 5 tot 10 septem ber in Seelisberg een internationale con- feientie gehouden over verschillende vraagstukken, welke met het probleem van den arbeidsdienst verband houden, Op verzoek van de Zwitsersche regee ring, onder welker protectie deze bijeen komst wordt gehouden, heeft de Neder- landsche regeering een afgevaardiging gezonden, bestaande uit de heeren D. G, Draayer, directeur-generaal der werk verschaffing en steunverleening, Mevèr de Vries, hoofdinspecteur van de werk verschaffing en Mei. E. E. de Groot ambtenaresse voor het cultureele werk voor -werkloozen. Uit Nederland zijn verder nog aanwezig verschillende ver tegenwoordigers van de moderne en R.K. vakbeweging en jeugdorganisaties o.m. de heeron Bannenberg en H. Lin doman. Ter bijeenkomst zijn voorts aanwezig afgevaardigden uit Zwitserland. Noord- Amerika, Polen, Oostenrijk, Italië, Roe menië, Engeland, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije en Japan. De Nedcrlandsche delegatie heeft in enkele nota's de conferentie een nauw keurige beschrijving gegeven van het geen in Nederland op het gebied van de werkverschaffing en de zorg voor de wcrklooze jeugd geschiedt. Ook heeft zii de film „Nederland aan den arbeid" vertoond. De leiding van de bijeenkomst berust hii prof. M. Plnnchcrel. hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Zürich. „Och, waren alle menschen wijs (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) RAAD VAN SOES! Bijdrage in de premie inzake het ziekenfonds SOEST, 9 September. - De Raad dezer gemeente kwam hedenmiddag in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van den burge meester. mr. W. A. J. Visser. De notulen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening groot f 67 000. alsmede tot het vervroegd aflossen eener geldlee ning per 31 December 1937 per resto groot 244.100. Vastgesteld wordt een besluit tot wij ziging dor gemeentebegrooting voor 1937 tot vorhooging van het voor het bosch plan toegestaan crediet. Bij de behandeling van het voorstel tol intrekking van het raadsbesluit van 18 Juni 1937 gaat de Raad over in ge heime zitting. Na ruim drie kwartier wordt de ver gadering heropend en stelt de voorzit ter voor om het besluit in te trekken, waartoe met algemecne stemmen bo- sloten wordt. Tevens stelt de burge meester voor om vanaf 10 Septemhe» aan den heer van Heyst een bedrag toe te kennen gelijkstaande met één maand wachtgeld. B en \V zullen po gen. aldus de voorzifter, iets voor dezen persoon te doen. Het voorstel wordt vervolgens z.h.s. aangenomen. Goedgekeurd wordt de wijziging van de met de gemeente Amersfoort aange gane regeling inzake toelating van kin deren uit Soest op do openbare school te Amersfoort. Mr. W A. J. Visser, burgemeester de zer gemeente, wordt vervolgens be noemd tot ambtenaar van den burger lijken stand. Hierna worden gekozen de leden der raadscommissiën voor 1937—1938 en Ge organiseerd Overleg. Goedgekeurd wordt do voordracht ter benoeming van een lid van den Raad van commissarissen der N.V. Centrale Slachtplaats, wegens periodieke aftro ding van den heer H. van Klooster De voordracht luidt thans: 1. H. van Klooster 1 2. J II Horn 3. J. van de Ven< Brandweercentrale Vervolgens is aan de orde het voor stel om met intrekking van het raads besluit van 10 Februari j.l., inzake bouw eener brandweergarage op een aan de Luitenant Koppenlaan te Soesterherg gelegen perceel, te besluiten tot aan koop van een aan die laan gelegen ter rein met garage, teneindo die garage te bestemmen tot brandweergarage. De heer Hi 1 horst (RK.) stolt voor dit voorstel In een volgende raadsver gadering te behandelen. De heer Nood er (SOA P,) zegt. dat de raadsleden voldoende zijn ingelicht en ondersteunt het voorstel van B. on VV. volkomen. De heer Th ijs sen (K.D.P.) wil een groote centrale laten bouwen en denkt dit te doen met behulp van het Werk fonds. Spreker is verder van oordeel dat 80 00% van de kosten voor dezen houw door het Werkfonds k fonnd per du verstrekt zullen worden. De voorzitter betwijfelt dit ten zeerste en noemt enkele voorbeelden waaruit zulks blijkt. Wel zal z.i een bedrag geleend kunnen worden, doch hiervoor zal na enkele jaren interest dienen te worden botaald en eveneens afgelost. De heer Helmus (S.D.A.P.) geeft den heer Hilhorst in overweging zijn voorstel in te trekken. Het voorstel van R en W wordt met 13—1 aangenomen. Tegen stemt de heer Thijssen Goedkeuring wordt gehecht aan het voorstel tot vaststelling eener verorde ning betreffende het beroep bedoeld in de artikelen 1318 van het reglement autovervoer voor personen, alsmede het voorstel tot vaststelling van een capi- i ulantenverordening. Ophalen van vuil Daarna wordt uitvoerig het voor stel van verordeningen op de hef fing voor het ophalen van asch en vuilnis besproken. De heer E n d e n d ij k (A.R.l zegt, dal dit voorstel onrust onder de inwoner5» der gemeente heeft gebracht. Deze on rust is volgens spr. volkomen mis plaatst. daar door deze verordening een evenredige verdeeling en betaling tot stand komt. De heer Nood er (SDA.P) is vsn oordeel, dat in andere gemeenten het ophalen van vuilnis in de belasting is opgenomen. De heer Stroband (V.B.) stelt voor dat het geoorloofd moet zijn M3 vuilnis mee te geven en dat er geer verschil gemankt moet worden tusschen huis» en bedrljfsvuil. De heer T h ij s s e n (K D.P.) zegt, dat deze verordening prnrfisch op een he lasfingvcrhoogina neerkomt. De heer Hilhorst (R K.) vraagt zich af wat de aanleiding voor deze verordening is geweest Wethouder Gasille deelt mede, dat er moeilijkheden waren gerezen met de te groote hoeveelheden vuil, die werden gedeponeerd. De voorzitter antwoordt den heer Thijssen, dat deze verordening gden be lasting inhoudt. Wat de opmerking van den heer Noo- der betreft, zegt spr., dat in tal van ge meenten voor diensten, zooals ophalen van vuilnis, pelden worden geheven. De voorzitter zegt, dat de redactie van deze verordening ecnigszins ge- wijzipd zal worden en dan binnen kort den raad wederom zal bereiken ter goedkeuring. Ingetrokken wordt het raadsbesluit van 30 December j.l. en opnieuw vast' gesteld het reglement voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Aan do orde is het voorstel van B en W. tot het verleenen van een bij drage in de premie verschuldigd door steuntrekkonde werkloozen, aangesloten bij het Maatschappij Ziekenfonds te Amersfoort. De heer Noo der (S.D.A.P.) vraagt hoe het gaat met de wachtweken. De voorzitter zegt, dat hij be reids een berekening heeft gemaakt en dat hem daaruit is gebleken, dat de 2 j". premie betaald kan worden uit het berekende loon. De heer van Breukelen (K.D.P.) vraagt of het verplichtend gesteld kan worden. De voorzitter zegt, dat zulk9 niet het geval is, doch raadt werkloozen aan zich wél hierbij aan te sluiten. De heer Helmus (S.D A.P.) wijst op de onregelmatige uitkeering, doordat Amersfoort in een hoogere klasse is ge rangschikt dan do gemeente Soest. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Na de vaststelling van besluiten in zake gemeente-eigendommen en van het eerste suppletoir kohier straatbelasting 1937 wordt de verkoop van bosch nabij Soestduinen behandeld. Zonder eenige discussie besloot de Raad tot verkoop van 27050 M2 grond n.l. 10750 M2 tegen 1.per Meter cn 1G300 M2 tegen f 0.40 per meter. Dit terrein, waarop slechts één villa ma worden gehouwd, is gelegen aan het einde van de Middenlaan en grenst aan het natuurreservaat. Hoewel het eener- zijds verheugend is dat deze groote op nervlakte voor intensieve bebouwing blijft gespaard, is het anderzijds te he treuren, dat wederom zoo'n groot stuk natuurschoon aan het publiek bezit wordt onttrokken. Deze verkoop was wel wat haastig' slechts kort voor het verschijnen werd dit punt aan de agenda toegevoegd cn het frappeerde dat in den raad niets over dezen verkoop werd gezegd. Bij de rondvraag verzocht de heer Hilhorst (R K.L daar verbreeding van 'Ie Bukastraat nog op zich laat wach ten. over te gaan tot aanleg van de wa terleiding daar ter plaatse. Spr. beweer de dat de berm van den wee. die IVi Meter breed is. voldoende ruimte daar toe Iaat Bpide wethouders hestreden dit F.r was geen 1'/r Meter brepdte, wanneer de leiding achter het daar staande geboomte wordt gebracht, zou zij in particulieren erond komen te lie gen en dit weigert de waterleiding Mij. absoluut Dp voorzitter zeede ten slotte toe de opmerking van den heer Hil horst in het college van B en W. no? eens nader te bezien en te trachten een oplossing te vinden Wpthouder de Rniirt deelde mede. dat de gemcentevperman aan de groote Mepnt overledpn is en vroec mnchtigin? om voor 3 maanden een tijdelijke voer man in dienst te mogen nemen waar mede de Raad zich kon verpenicen Wethouder Oastlle dpelde mede. dat de Indische regeering de obligaties van de leening 1934 aflosbaar stelt of hou ders de gelegenheid biedt deze in 0% obligaties te con verteeren. Spr stelde voor van deze conversiemogoliikheiii eeen gebruik te maken doch de f 51000 obligaties, welke de gemeente bezit te doen aflossen, daar spr. van meaning is, dat binnenkort zich wel een voordep- liger belegging zal voordoen. Dp Raad ging ook hiermede accoord, blijkbaar ten opzichte van het toekomstig rente verloop de meening van den wethouder deelende. Bij de gemeente Soest, die over een groote effectenportefeuille be schikt. is liet met recht: Rijk eigen geld. De Raad ging tenslotte voor de twee de maal dezen dag in geheime zitting over, ditmaal voor behandeling van be lastingreclames. Merkwaardig overblijfsel uit vroeger jaren VEENENDAAL. Maandagavond 13 September zal alhier weer de traditio- neele lampegietersavond gehouden wor den. Zooals men wellicht weet is deze avond nog een overblijfsel van een ge- woonte in vroegere tijden. De wolkam- mors, die thuis werkten, gingen 's Maan dags voor den 17en September voor het eerst bij lamplicht werken. Dit ging al' tijd met enkele ceremonieën gepaard, Later is dit feest wat op den achter' grond geraakt, totdat voor enkele jaren de Veenendaalsche Winkpliersvereeni- ging .„Handel en Nijverheid" dezea avond ln eere herstelde en prijzen uit loofde voor de mooiste uitgesneden kale bas. Zoo zag mon de laatste jaren weer duizenden kinderen op lampegieters avond door Veenendaal gaan met een lampion of uitgesneden kalabas. Ook de rijpere jeugd laat zich echter op een avond als deze niet onbetuigd en zoo kan men op lampegietersavond geheele rijen hossende jongens en meisjes zien, met maskers voor en sierlijk uitgedost, die er een ware feeststemming inhren-» gen. Dit jaar heeft de Veenendaalsche Win* keliersvereeniging gemeend geen wed' strijd te kunnen organiseeren in ver' hand met de a.s. winkelweek, welke go- houden wordt van 25 September tot 2 October. Nu echter de sfeer van lampegieters' avond weer geschapen is. twijfelen wij er niet aan of a.s. Maandagavond zal er weer feestvreugde iri Veenendaal zijn. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 7) Gray bleef even zwijgen. Nooit had Diana Lindsay meer behoefte gehad aan troost en bescherming Er \va9 iets dat hem zeide. dat hij geroepen zou zijn voor haar zorgen. Deze eigenaardige zekerheid gaf hem zelfs een rilling van blijdschap, hoewel het feit, dat hij op het punt stond van te 'ertrekken. om zich te kwijten van een gevaarlijke zen ding, in tegenspraak scheen met zijn voorgevoel Doch was die vreeselijke tijding, sir John Lindsay be treffende, wel werkelijk waar?". „Waar was de resident sahib. toen j° hem gezien hebt. Limbu?" „In zijn kamer, sahib Ik ging voorbij de knecht zag en riep me de resi dent had juist koffie gedronken „Ga mijn paard halen en zeg. dat ze Öe buitenpoort open maken, opdat Ik niet behoef te wachten", beval Gray terwijl hij zijn oppasser hij zijn schouder greep en hem naar de trap duwde H:i begpprrle verder nipts te wPten. Op het portaal kwam hij Mohammed Shah tegpn. dip haastig thuis kwam met een lap groene stof in de hand. Gray keerde met hem terug in de kamer, want boven aan de trap konden ze onmogelijk spreken De officier van den Gpheimen Dienst sloot zorgvuldig de wrakke deur. „De Cobra is ontvlucht", zei hij en spoog bij het noemen van dien naam .Maar ik heb nieuws, dat erger is." „Ik weet 't. Hij is vergiftigd", ver klaarde Grav. „Vergiftigd? Wie is vergiftigd?". vroeg ontsteld de Sirdar, terwijl hij zijn bril afzette. „De resident sahib. in zijn kamer." Mohammed Shah sloot een oogenblik rijn scherpe oogen. „Allah zij ons genadig!" zei hij zacht. .Majoor soliib". vervolgde hij, Gray vlak in zijn gezicht kijkend, „ik heb nog veel slechter nieuws gehoord' miss Lindsay is ontvoerd geworden." „Goeie genade" riep Gray uit. „weet u wel waf u zegt?" „Ja" hernam de Sirdar met bevende >tem. „Allah is mijn gefuiee dat ik niets zeg, wat ik niet weet, dat waar is. Eén van mijn vertrouwde mannen is 't rne zoo juist komen zeggen „U wét komen zeggen?" vroeg Gray no>'sch. „F.en geitenhoeder heeft een bende hprehewoners gezien, die in gesfrekten galop terug ging naar het gebergte; één var hen droeg een lang pak, dwar9 over zijn zadel „Nu ja. en verder?" „Hij zweert, sahib, voeten en enkels van een blanke vrouw te hebben gezien, die aan één zijde lit het pak staker* Wil Uw Edele den man ondervragen?' „Neen, niet hier", sneed Grav hits al .Laat hem direct naar de residentie woning gaan. En wanneer veronderstel len ze. dat hot gebeurd is?" vprvoled" hij niet in staaf te wachten tot Mohan mod Shah de gevraagde inlichflngei gegeven had. „De man heeft van geen tijd gespin kenBovendien, Uw Edele weet, dat deze onbeschaafde lieden geen hor loges bezitten." „Zijn er nog berichten van de resl- dentswoning?" „Neen." „Hoe weet u dan, dat het miss Lind say is, die ze hebben ontvoerd? Allo vroiiwenvoefen lijken op elkaar." Hij bevochtigde met zijn tong zijn rlrogp lippen Mohammed Shah hield hem een groene sjaal voor. „De ontvoerders hebben deze verlo ren". zei hij ernstig 't Was die van Diana, met in één der hoeken haar geborduurde initialen Gray herinnerde zich, ze haar den vori- sen avond te hebben omgedaan. Een oogenblik dacht hij na en toen kwam een stortvloed van bevelen: „U moet direct naar den Mir gaan. Sirdar, Verzoek hem troepen te zenden, om de omgeving te zuiveren Zeg. dat ik me van nu af onder zijn bescherming stel. Laat hij me over een half uur aan de residentswoning een vijftig man vari zijn lijfwacht zenden De oppasser Limhu wachtte met de merrie T.eïla voor de wijd geopende poort van de binnenplaats. Nadat Gray den bewaker een roupie toegeworpen had, sprong hij in het zadel en tege lijkertijd bevond hij zich tegenover de morrende bergbewoners, saamgeschoold voor Jen ingang. „Je zult beenen moeten maken, Limbu", zei hij. zijn teugels verza melend De oppasser hief zijn oogen naar hem op en grinnikte. „Op zij!" riep Gray, staande in zijn -v>' .itpU .Op zij'" f im'-u ouders'eitnde het bevel met •Mio m en de hoeven van Loila V g.11 vonken uil het steenen plavei sel De menigte maakte ruimte. De on tevredenheid uitte zich nu in gebrul. Als de voorsteven van een schip tus schen de deinende golven baande in een dichte stofwolk gehuld de lange berg bewoner op zijn merrio met. haar glan zende huid zich een weg door de men- schenzee En dat duurde tot voorbij do oude poort van Labak tot in het open veld. „Kun je het volhouden. Limbu?" De dappere kleine Gurkha knikte van ja, te veel achter adem. om zelfs te kunnen glimlachen. Lieden uit die streek, die deze jacht moegmaakt hebben, raken nog opge wonden, wanneer ze er over spreken: het paard in galop eon stofwolk, die achter aan joeg: de hooge gestalte in inlandschc kleeding. die een klein ste ng mannetje in khaki uniform vast hield bij zijn kraag en dat mannetje vloog rncer. dan dat het liep., met groote sprongen over steenen over leem- en kleigrond -. tusschen doorn achtige struiken en cactusbladen, door de hoogten op. door bergstroomen been zich vastklemmend aan een zadelriem. Toen de residentswoning bereikt was sprong majoor Grav van zijn paard en terwijl bij de teugels toewierp aan een der knerhts die hem met groote oogen aanstaarde, gaf bij bevel aan een ander een fle6ch whiskv te brengen aan Lim hu. die vlak voor het hek van uitput ting in elkaar gezakt was Niettegenstaande zijn vermomming herkende Rissaldar Slier Singh, de in- landsche ritmeester van de cavalerie die op de stoep stond, hem direct Wie eenmaal den reusachtig langen Brit gezien had. vergat hem niet licht. „Heeft Uw Edele gehoord..." begon de Rissaldar. Gray knikte toestemmend. De hpele wereld scheen van de gebeurtenissen op de Hoogte te zijn. En nu .vroegen zo nota bene ann hem. of hij ze kende!.- „I-Ié. Welk 'n afschuwelijke geschieden'C Tk kan zeker wel eenige van jou mannen krijgen, hé? Dank je En ook een mitrailleuse? Moham med Shah zal den Mir om een vijftig man verzoeken." Ik zou graag met je mee zijn ge gaan", antwoordde Mercer, zijn mager gezicht afwendend, en met alle solda ten, waarover ik beschik. Maar die dui vels hebben een voorsprong van zeven uur en gedurende de eerste vier-oo- tiriwtig uur gaan ze natuurlijk in een razend tempo. Tk kan de residentie on mogelijk zonder bescherming laten. Heb je aan de helft van mijn troop genoeg? Goed. ik zal je ook een mi trailleuse zenden De Rissaldar sahib kan met je mee gaan. Tk verwed tien tegen één. dat dp Cobra de richting van den Mn ha Gunj is ingeslagen en het nog niet geëxploreerde gebied diep in trekt." „Ik dank je. mijn waarde", zei Gray en vervolgde zachtjes: „Je hebt zekei naar Simla getelegrafeerd?" De dokter uit de risidentie die naast hr-m stond, nam bet woord .Mijn telegrafisch rapport aan de medische autoriteiten. Gray viel hem in de rede: „Welke oorzaak heeft de dood, vol gens jou?" „Vergif!" .Wie hoeft sir John de koffie ge bracht? Jij?" vroeg Gray aan een knecht. De knecht niet bij machte te spre ken knikte toestemmend „En had je ze ook zeh klaarge maakt?" Gray wist. dat de man twintig jaar lang in dienst van sir John was ge weest en hij beklaagde hem in stilte. „Neen, sahib. De Musalchi." (Hulp kok), „Laat dien eens hier komen." „Hij heeft koorts, sahib, ik geloof dat hij stervende is", antwoordde de knecht zich geweld aandoend. „Ik hen hij hem geweest, Gray," ver' klaarde de dokter. „Hij Is er slecht aan toe, ik vermoed dat het canaille, dat het vergif toegediend heeft, dien armen drommel ook een dosis gaf, om van een lasticen getuige af te zijn. Ik heb aan hef laboratorium van Kausali verzocht de koffie te onderzoeken I-Iierna werd in de met bloed bedekte kamer van Diana I.indsav een onder zoek ingesteld, De witte verf van de ge' schaafde venferbank droeg duidelijke sporen van het schuren van een touw, waaraan een zwaar voorwerp bevestigd •was geweest. Er naast op den grond slingerde een satijnen muiltje, dat zoo wanhopie vrouwelijk en ongewoon aan- dped in deze heillooze omgeving, dat Gray bij het zien er van hegon te bc ven. Tn stilte legde hij do gelofte af den man. die dezen schurkenstroek had uit gehaald. te zullen vinden. Indien het Alam Khan, de C.ohra was en alles scheen er op te wijzen dan zou hij mei eigen hand aan die plaag van do Noord-West-grens een dubbel en dwars verdiende doodstraf voltrokken Gray wist thans, dat hii Diana Lindsav lief had met geheel zijn hart en met geheel zijfi ziel en de energie, welke hij uit die ionge liefde pufte, deed hem met koorts, achtige haast het vertrek der expeditie regelen. Een uur later zette een troep bereden manschappen een honderdtal onge veer de met zweet bedekte paarden aan in de richting van don horgrug be oosten T.abak De Dwerg Khoon zou als eids meerijden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2