1929 Utrechtschestr. 17 Tel. 145 per flesch f 1.35, per anker f53. J. A. SCHOTERMAN Zn. St EMILION M A O SA Ch- Cazeau Blaye '29 1.20 Reshevski wint opnieuw LAATSTE BERICHTEN Het prinselijke paar 'v DEZE KELDER GEVULD MET ONZEN WIJN ZAL DE ROEM VAN DEN GAST- HEER ZIJN Euwe-Capablanca in 1939 Indien Euwe de revanche match tegen Aljechin wint De kwestie-Roermond Nieuw bestuur gekozen De achtkamp in Oostenrijk De Hollandbeker wedstrijden Japansche regeering neemt afwachtende houding aan Brandweer in touw voor een looddief Zwemkampioenschappen volgend jaar te Londen Vruchten-automaten ongeoorloofd? Groote taptoe op Prinsjesdag Driemaal per week luchtpost naar Indië De Commissaris curator der Universiteit JAPANNEEZEN LIJDEN ERNSTIGE VERLIEZEN HE HEN KAMP CO. Wedvlucht om den King's Cup De eier-exporthandel Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 SEPTFMBER 1931 ofX*>OQOOOOOOMO(MOOOOG0OOOOOOOO©OOO0QOG>OO Graves 1/2 8ec1,40 HAVIK 41 TEL. 292 Ghabl'S ,-6° 000000000000000 Macon 1.40 Ö0OOOOOOO0OOOOOOOOO0OOOO0OOOOOOO0OOOOOOOOOCOOOOOOO0OOOOO0 SPORT EN SPEL SEMMERING, 10 Sopt. (A.N.P.) De wereldkampioen dr. Euwe en de ex-wereldkampioen Capablanca zijn het oens geworden over de voor waarden van een match, welke tus- schen deze heide spelers in 1939 zal worden gehouden, een match, welke alleen doorgang zal kunnen vinden, indien dr. Euwe er in slaagt zijn titel met succes in de a.s. revanche match tegen dr. Aljechin to verde digen. De match tusschen Euwe cn Capa blanca heelt oen belangrijke voorge schiedenis. Naar men weet heeft het congres van de F. I. D. E., enkele weken geleden te Stockholm gehouden, als of ficieel candidnaf Voor dên wereldtitel don Tsjech Salo Flohr aangewozon. Tijdens de debatten heeft dr. Euwe toen voorgesteld wanneer hij den wedstrijd tegen Aljechin wint voordat hij mot Flohr om den titel zóu strijden, eerst nog een wedstrijd te spelen tegen Ca pa blanca. Deze wedstrijd zóu niet gaan om den titel in zooverre echter, dat, wanneer Euwe de match tegen Capa blarica zou verliezen, hij zich bereid ver klaarde zich voor Flohr terug te trek ken. om dan in 19-40 een wedstrijd van Flohr tegen Capablanca mogelijk te maken. Dr. Euwe heeft op de Semmerlng vol doende gelegenheid gevonden deze ma terie met Capablanca te bespreken. In een onderhoud, dat wij met dr. Euwe over deze aangelegenheid had- den, deelde de wereldkampioen ons mede, dat Capablanca err hij het over de condities eens zijn geworden. Deze condities staan zelfs op papier, doch men wacht eerst den afloop van de revanchematch EuweAlje chin af alvorens deze overeenkomst met een handteekening te bekrach tigen. Hoeveel partijen in de match Euwe- Capablanca zullen worden gespeeld, kon dr. Euwe ons nog niet mededeelen. Dertig zijn het er in geen geval. Ook is nog niet in beginsel beslist, waar de match zal worden gespeeld, al ligt er reeds een aanbieding uit Argentinië ge reed. De titel van wereldkampioen staat officieel niet op het spel. doch mocht Capablanca winnen, dan is het voor iedereen duidelijk, dat do Cubaan daar mede het wereldkampioenschap behaald zou hebben. Capablanca gant er voorts mee accoord om. indien hij van Euwe wint, in 19-40 een match om den titel tegen Flohr, don officieelen F.I.D.E.-can- didaat, te spelen. Flohr heeft zich natuurlijk bij dezen gang van zaken moeten neerleggen. Dank zij het persoonlijke optreden van Dr Euwe is ten slotte een oplossing ge vonden. welke alle partijen heef] kun nen bevredigen, al is zij verre van ideaal. ROERMOND, 10 Sept. Gisteravond is in hotel Crones te Roermond een ver gadering gehouden over de kwestie Roermond. Zooals bekend heeft de K.N.V.B. het bestuur van de voetbalclub „Roermond" verzocht alle mandaten neer te leggen in verband met onregelmatigheden, wei- ke er ten aanzien van de amatcursbepa lingen zijn verricht. Vanavond nu is ér onder leiding van den heer D. Spaan, bestuurslid van den K.N.V.B., en voorzitter van afdeeling 4 en in aanwezigheid van o.a de hèeren Lotsy en Versteegh, deze laatste als ge delegeerde van den K.N.V.B,, een verga dering gehouden met het doel, een nieuw •bestuur té kiezen. De heer Lotsy hield een krachtig pleidooi voor de eenheid in de ver- eeniging Roermond en wees er op, dat de K.N.V.B. deze kwestie zóo soepel mogelijk behandeld heeft. 1-Iij drong er op aan, het verleden te ver geten en met een schoone lei de toe komst te beginnen. Tot voorzitter van „Roermond" werd gekozen de heer P. Versteegh, directeur van de Limburgsche Tramwég Maal schappij en gedelegeerde van den K.N V.B. De beer Versteegh heeft verklaarJ zijn benoeming tijdelijk te aanvaarden Voorts werden er nog zes nieuwe be stuursleden gekozen, waarna de hoer Spaan onder Opwekking tot eendrachtige samenwerking, de vergadering sloot. SCHAKEN Hij leidt thans met twee punten uit twee partijen SEMMERING, 9 Sept. (A.N.P.) De uit- slagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van den achtkamp, !ui den: Ragozin—Keres Vi—y3. FineFlohr lA'/2, PerovCapablanca V2Elis- kasesReshevsky 01. Do afgebroken partij uit de eerste ron de tusschen Flohr en Keres werd zondor verder spelen remise gegeven. Reshevsky leidt met twee punten uit twee partijen. De partij tusschen Ragozin en Keres werd na veertig zetten remise gegeven. Het was een Engelsche partij, waarin geen van beide spelers voordeel had we- ten te verkrijgen. Na 25 zetten eindigde ook de partij tusschen Fine en Flohr in remiso. Het was een Grünfeld-verdediging. PetrovCapablanca werd na 25 zetten remise, het was een dame-gambiet met Slavische verdediging. De partij tusschen Ellskases en Res hevsky had een zeer merkwaardig ver loop. Het was een aangenomen dame gambiet, waarbij Eliskases uitstekend speelde. Hij veroverde een pion; zijn stelling werd steeds beter. Doch toen kwamen zoowel Eliskases als Reshevsky In tijdnood. De Oostenrijker deed enkele minder sterke zetten en tenslotte gaf hij zijn dame tegen toren en paard. Boven dien was de stelling van Eliskases toen zeer slecht geworden. Na 41 zetten won Reshevsky. ROEIEN Alleen Duitsche inschrijvin gen voor het hoofdnummer AMSTERDAM, 10 Sept. Voor de inter nationale roeiwedstrljden, welke op 19 September a.s. op do Boschbaan te Am sterdam door de Hollandbeker-wcdstrijd- voreeniging en den AmsterdamschPii Roeibond zullen worden georganiseerd, zijn de volgende inschrijvingen binnen gekomen: Tweeriemsscullingbootcn voor Junio res b: Poseidon (Logger, Koelner Ruder Ver- ein (Muescr) en Ruder Verein „Wiking" (Binder). Tweeriemsscullingbopten voor junio res a: Davcntria, Ruder Verein „Wiking" (Binder), Willem III (Meyer)), en Aka- demische Ruderclub „Rhenus" (Brasl). Tweeriemsscüllingbooten overnaadsch: De I-Ioop (Seilies) en de Amstel (Van der Kogel). Vierriemsscullingbooten voor senio res: De Hoop. Vierriemsscullingbooten voor junlo res: De Hoop. Tweoriemsscullingbooten voor lichte roeiers: De Hoop (van Niftrik). Achtriemsgieken: Frankfurter Ruder gesellschaft „Germania", de Amstol en Nereus. Vierriemsgieken zonder stuurman: Nereus. Tweeriemsgieken zonder stuurman: De Maas. Amsterdamsche vieren: De Amstel, De Hoop en Willem III. Om dón Willem Hultzerbeker: De Am stel, De Hoop, Nautilus en het Spaarne Voor de wedstrijden, waarvoor slechts óén veróeniging heeft ingeschreven, be staat tot de loting alsnog gelegenheid om bericht tot deelneming tc zenden. Deze loting zal op September a.s. des middags om 2 uur worden verricht in het gebouw van de Kon. Amstcrdnmschc Zeil- en Rocivereéniglng „De Hoop". Olympische Spelen 1940 TOKIO, 9 September. (A. N. P). De Japansche regeering heeft met betrekking tot de Olympi sche Spelen in 1940 de verklaring afgelegd, dat zij in verband met den huidigen politieken toestand nog geen definitief antwoord kan geven op de vraag, of de spelen doorgang zullen vinden. De re geering zal de verdere ontwikke ling van den toestand gadeslaan DE ACHTKAMP De partij Capablanca—Fine uit de eerste ronde van den achtkamp, is op nieuw afgebroken. Na 72 zetten werd de partij tot Zaterdag a.s. uitgesteld. Het ziet er naar uit, dat de partij remise wordt. Vandaag wordt de derde ronde ge spoeld met de partijen Reshevsky—Rago- sin. CapablancaEliskases, FlohrPe trov cn Keres—Fine. BINNENLAND Niet aanwezig bij de opening der Kamers 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Naar veMuidt zal het Prinselijk echtpaar dc plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaai op Dins dag 21 dezer, niet bijwonen. LONDEN, 10 Sopt. (A.N.P.) De Europêésche zwemkampioenschap pen zullen het volgend jaar van 613 Augustus in het Wembley- stadion te Londen, waar 10.000 toe schouwers kunnen worden geborgen, worden gehouden. Lord Aberdare heeft het voorzitter schap van het oere-coniité aanvaard, ter wijl als Vice-Vooi'zitter in dit comité o.m. heeft zitting genomen de voorzitter van het Ncderiandsch Olympisch Comité, Mr. A. Baron Schimmclpenninck. .van der Oye. Een moeilijke arrestatie in 's-Hertogenbosch De Bossche politie werd Woensdag avond Circa half twaalf gealarmeerd omdat men schaduwen gezien had op het dak van den voormaligen Casino schouwburg. Onmiddellijk werden twee agenten uitgezonden, die inderdaad constateer den, dat iets of iemand over de daken van het oude gebouw rondsloop. De ont snappingsmogelijkheden waren toch nog zoo groot, dat de agenten ijlings assistentie requïreerden. Maar ook toen bleek het niet gemakkelijk op het hoo- ge dak te komen. Bovendien Was het helsch donker in de omgeving en het terrein vol gevaren. Tevergeefs som meerden de agenten hun tegenstan ders) haar beneden te komen en zich over te geven. Toen ook een paar waarschuwingsschoten niet hielpen, kwam iemand op het lumineuze idee, de brandweer te waarschuwen en kort daarna daverde in razende Vaart de Magyrusladder door de nachtstilles'ra- ten en verscheen voor het oude Casi no. Voor de laatste maal werd daar een tooneelstuk opgevoefd aldus de Msb. Thans een openluchtspel: do looddieven en de politie. Felle bundels licht schoten uit de schijnwerpers. Daar stond een der dieven voor het voetlicht. „Geef je over". „Geen kans man". En weg schoot de dief, achter een opstand. De mannen van Herman dad er achter met de revolvers in de vuist. Eindelijk liet de dief zich als een volleerd geveltourist langs de dak goten naar beneden in een tüin glij den, waar hij echter door een paar verborgen posten werd opgevangen en geboeid naar het bureau werd overge bracht. De brandweerladder werd ingedraaid en suisde huistoe. De tot een kleine menigte aangegroeide belangstelling applaudisêel'dê. In het Oosten gloorde de eerste ochtendschemer. MINISTER VAN BOEIJEN 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Minister van boeven heeft een rustigen nacht g°- hacl en de toestand is alleszins bevredi gend. Het O.M. bij de Zutphensche rechtbank ziet er hazard spel in ZUTFHEN 10 Sept. Door de rechtbank te Zutphen zijn negen zaken behandeld tegen houders Van zgn. vruchtenauto maten. Zij waren gedagvaard wegens het geven van gelegenheid tot hazard spel. De automaten kunnen gebruikt worden door penningen in te werpen, die door de caféhouders tegen vijf cent per stuk worden verkocht. Voor de pen ningen, die men kan winnen, als de vruchtenfiguren op de automaat een bepaalden stand innemen, kunnen de spelers consumpties bekomen. De officier van justitie, die uit de verklaringen van de getuigen en van een getuige-deskundigo concludeerde, dat op de uitkomst van het 6pel geen invloed kan worden uitgeoefend, eischte tegen elk der verdachten tien gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis en verbeurd verklaring der automaten. Op Dinsdag 21 September zal te 's-Gra- venhago een groote taptoe worden ge houden, welke aanvangt te 20.30 en waaraan zullen deelnemen: a. De Koninklijke Militaire Kapel van het regiment Grenadiers; b. de tamboers van het regiment gre nadiers, benevens do met groot verlof zijnde tamboers van dat regiment, onder bevel van den sergeant-majoor-tamboer van het regiment Grenadiers; c. do hoornblazers en de jachthoorn- blazers van het regiment Jagers, bene vens de met groot verlof zijnde hoorn blazers en jaciithoornblazers van dit re giment, onder bevel van den sergeant hoornblazer van het Regiment Jagers (deze laatste met klaroen). De muzikale leiding vnn de taptoe be rust bij den Directeur der Koninklijke Militaire Kapel. De taptoe wordt gehouden in hot^oos telijk doel van de Sophialaan, front naar Plein 1813. Door den Commandant van het Regi ment Genietroepen zullen 30 fakkels wor den beschikbaar gesteld, welke fakkels zullen worden gedragen door personeel van het 8de Halfregiment huzaren. Het programma luidt als volgt: Roffel en taptoe, te slaan door de tam boers. O Heer die daer des Hemels tento spreydt. (Uit Valerius' Gedenckclank.) Taptoe, te blazen door de klaroenbla zers. Koraal: Dankt nu allen God. Wilhelmus van Nassouwe. Triumph-Marsch uit dc Oper'a „Aïda", (Vei'di). Fanfare, te blazen door dé jachthoorn blazers. Marche des Tambours (F. Dunkier.) Leve het Regiment Grenadiers (N. A. Bouwman). IIuTdigingsmarsch (C. L. Wallhcr Boer). Taptoemarsch, (A. A. Langeweg). Grenadiersmarsch. 's-GRAVENHAGE, 10 September. Zooals bekend zal, aanvangende met de vlucht van Zaterdag 2 October a.s., do luchtdicnst Amsterdam—Bandoeng v.v. driemaal per week worden uitgevoerd. De vliegtuigen vertrekken van Schiphol op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag te 7 uur en komen te Ban doeng aan op Maandag, Woensdag en Vrijdag. De retourvluchten zullen te Bandoeng eveneens op Dinsdag. Don derdag en Zaterdag aanvangen (aan komst op Schiphol op Zondag, Dinsdag én Donderdag). Gedurende den winterdienst zal we derom de zuidelijke route gevolgd wor den. In plaats van te Rome zullen de vliegtuigen echter te Napels landen. OMTREK Bij K. B. van 7 September is met in gang van 1 October 1937 benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijks Universiteit te Utrecht: Mr. Dr L. H. N. Bosch Ridder van Roscnth-il, Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht. BUITENLAND Bij Sjanghai, aldus Reuter, worden thans zeer hevige gevechten gele verd. De Japansche troepen maken slechts geringe vorderingen, terwijl zij ernstige verliezen lijden. Vooral de verliezen aan officieren vallen zeer op. Hindert niet, met zoo'n regenjas hebt U geen zorgen. Als het weer zich goed houdt, bent U er mee „gekleed". En anderszelfs in een stortbui blijft U er droog in. ONZE GOEDE SOORTEN 11.50 11.50 17.50 SANTEGA-JASSEN 19.75 25.— 29.75 GABARDINEMANTELS 13.75 16.90 21.75 AMERSl OOR! Twee dooden te be treuren LONDEN, 10 Sept. Rij de vandaag begonnen vliegwedstrijden om den Kings Cup. welke gaan over een afstand van 786 mijl, zijn twee inzittenden van een Miles Falcon-toestcl om het leven gekomen. De luitenant-kolonel bij den vlieg- dienst Percy Sherron stapte in zijn toe stel in gezelschap van luitenant-kolonel Hilton. Door onopgehelderde oorzaak maakte het toestel plotseling een op- waartschc beweging om even later hij Scarborough neer to komen. Beldo In zittenden warén op slag dood. De overi ge deelnemers aan den wedstrijd maken goede vorderingen Het Weer is goed. Er zijn 27 deelnemende toestellen. STADSNIEUWS Vrijwillige ordening bepleit ten einde tot een meer gecentra liseerd aanbod te komen Op initiatief en onder voorzitterschap van den heer -D. J. llolsteyn te Apcl doorn, vond alhier een vergadering van eieren-exporteurs plaats, waar ongeveer 3/ van den exportliandel was vertegen woordigd. In een uitvoerige rede werd door den voorzitter uiteengezet, dat de wij^e waar op door den Handel de eieren naar an dere landen dan Duitschland .vordt ge ëxporteerd, herziening behoeft. Hierbij werd Denemarken als voorbeeld aange* haald, waar men een meer ge:ehtrali- seerden export aantreft, voorts een ineer gelijkmatige voorziening van de Brit- sche eiermarkt verzorgt, dan dit door ons plaats vindt. Ter illustreerlng hier van werd aangevoerd, dat vorig jaar 59 pet. van den totalen Britschen eior-im- port in Londen binnen kwam en de res- teerende 41 pet. over de andere deelen van het Britsche rijk waren verdeeld. Voor Denemarken waren deze cijfers resp. 58 en 42, derhalve zeer nauwkeurig op den totalen Britschen import alge^ stemd en voor ons land resp. 85 en 15, waaruit duidelijk bleek, dat onzerzijds de export veel te eenzijdig op Londen was gericht. Door een en ander bracht het Deen' sche product op de Londensche mnrkt steeds meer op dan het Nederlandsche, hetgeen voor dc eerste helft van dit jaar li'/e cent per 100 eieren bedroeg. Niet' lemin kreeg de Nederlandsche kippen' houder in diezelfde periode 7 cent per, 100 eieren möor dan dc Dcensche kippen' houder in handen. Dit verschil van 2D/2 cent werd eenerzijds verklaard door het ontbreken van ccn marktwezen in De' nemarken, hetgeen een opdrijven dor in koopprijzen uitsluit, anderzijds door dat de eieren in ons land op een vee! l>ctere wijze worden verzameld dan i.n Denc marken het geval Is, zoodat er ook Veel minder uitschot tegen beduidend lagero prijzen ondergebracht moet worden. Wannéér de afzot op de Britsche Gier' markt, wolke bovendien nog invloed.Uit» oefent op de prijzen welke wij voor onze eieren in Duitschland kunnen maken, dan ook beter geregeld kan worden, zou dit niet alleen den handel, doch tegelijlc ook onzen pluimveehouders ton goede komen. Aanbevolen werd tot groepsvormingen over te gaan, terwijl aan hot hoofd van elke groep een verkoopleider moest staan. Deze verkoopleiders dienden re' gel matig contact te onderhouden, ten' einde op die wijze tot een meer gecentra liseerd aanbod tc komen. Wanneer deze groepsvorming voldoende was dóorge' workt, 7.011 vervolgens contact met de co« operatieve verkoopsinstellingen gezocht dienen te worden, om op die wijze een aaneengesloten front te vormen Na uitvoerige besprekingen besloot de vergadering met algemeeno stemmen onderling samenwerking te zoeken« Reeds had zich een belangrijke groep ge' vormd, terwijl te verwachten is, dat twee andere groepeeringen binnenkort reeds zullen volgen. De vergadering verzocht den initiatiefnemer de leiding in handen (c willen houden, teneinde de door hem geschetste organisatie verder te kunnen uitbouwen. OMREKENINGSKOERSEN 9 Sept. 10 Sept. Off. Niet off, Londen 8.99 8.99 BcrlÜn 0.72.80 0.72.97J4 Par«3 6.78 0.50 Brussel 30.63 30.(.3 ZUrich 41.72 4I.7; Kopenhagen 40.20 411 Stockholm 46.40 4ü. T-a Oslo 45,25 45 ia» New York 1.8IX 1.81% f'ï'K 0.37 0.35J4 Milaan 9.go Medegcd. door do R'dfinlBchc Eankrcreen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3