VOOR DE VROUW Wjai&M &QAhA hoofdschouêrs Kinderen hebben pret CQ/METICn MENSCHEN ^stitut ^osmetique Vorst Cobra KOELE MELKGERECHTEN AL! ZOMERTRACTATIES BRUIDSKAPSELS De gaskoelkast Remmingen van het verstand WORDEN MET DE MEESTE ZORG UITGEVOERD DOOR Komkommersap als schoonheidsmiddel Door MARK CHANNING IN het kleine kerkje, vlak naast de pastorie, zal een filmvertooning zijn voor kinderen en ik ga, even voor *t begin, kijken hoe alles loopt, of er bezoek komt en of er nog iets bijzon ders is. Ik ga, niet zoo schrijft J E. S. K in Het Kind omdat ik denk nog aan iets te kunnen helpen of iets te kunnen verbeteren, ik loop cr heen. zooale ik eiken morgen den tuin in ga om fe kij ken, of de spinazie al boven den grond komt. Dat kijken helpt niet. maar \e kunt het niet laten. Zoo ga ik ook naai de kerk, even in een mantel geschoten en omdat ik hem niet alleen kan ach terlaten, neem ik mijn kleintje op den arm, om mee te gaan. Dat kan wel. want de vertooning is nog niet begon nen en hij is al twee jaar oud, twee jaar en drie maanden. Oud genoeg om even te worden meegenomen op zoo'n inspectietocht. Het zaad komt inderdaad boven den grond dit keer. Er zijn veel kinderen meer dan we venvacht hadden, het toe 6tel 6taat naar den eisch opgesteld, de film-operateur, explicateur is best in zijn humeur en mijn kleine jongen vindt het verbazend gezellig, al die kin deren te zien en wuift tegen ze en roept van enkelen, die hij kent, de namen. Maar dan gaat het licht uit, de ver tooning zal beginnen en ik haast me met hem naar de deur. En juist al9 ik de deurknop In mijn hand heb, begint mijn kleintje te scha teren van het lachen en roept, met zijn ijle stemmetje- O kijk nou's poekie! Natuurlijk kijk ik om: op bet witte doek wordt een teekenfilmpje geprojec teerd, met een poes, die uit vi96chen vangen gaat Ik kijk er naar met waar deering, want ik hou veel van de film. de dorpskinderen kijken en glimlachen, wat onzeker, of ze lachen zullen dan wel toonen heel goed te begrijpen, dat zulke dingen als daar vertoond worden, niet mogelijk zijn Maar mijn kleine jongen vindt het prachtig. Het ongewone van een bewegend plaatje schijnt hem niet onrustig te maken, de vreemde omgeving en het donker evenmin. Zijn volle aandacht is gericht op de film en hij vindt het prachtig. Als ik, vijf minuten later, toch wegga, huilt hij tranen met tuiten en verzet zich uit alle macht. Ik ben een en al verbazing! Mijn kleine jongen is amper twee jaar oud. Van alle dieren en dingen, die op het kleine witte doekje werden geprojec teerd, kent hij alleen de poes. Of hij al in staat is, eenig verhaal te volgen, be twijfel ik sterk, maar zeker heeft hij van het verhaaltje en de grappen vaD deze teekenfilm niet het allerminste of geringste gesnapt. Waarom lachte hij dan toch? Ja, waarom lachte ik en waarom lach ten, ondanks zichzelf, ook de dorpskin deren? Niet om het verhaal, dat staat eigen lijk wel vast. Ook eigenlijk niet om de grappen, de „dwaze situaties", want er is niet veel leuks aan een poes, die (oeroude-afgezaagde aardigheid) met zijn staart visschen vangt of beesten in een mand 6topt, waar de bodem uit gevallen is. Wij lachen om de dwaze sprongen van de poes, om de gekke gezichten, die hij trekt, waarschijnlijk zit er ook in het rhythme iets dat ons prikkelt en vroo- lijk maakt. En ondergaat misschien mijn twee jarig zoontje dezelfde invloeden, onbe wust, maar daarom te sterker? Te ster ker ook, omdat hij niet geremd wordt door de bewuste gedachte van „eigen lijk toch flauw" en „hé, alweer het zelfde'" En opeens herinner ik me een andere kinder-reaclie op de film: een vijfjarig meisje uit een provinciestadje, zoo'r. kind, als u allemaal van een plaatje kont, met een schortje voor en een strik in het haar, die niet heelemaai past bij de jurk. Tante, die met het meisje uit was. vroeg haar, een mooi Kerstliedje voor ons te zingen maar in plaats daarvan zong het kind een beroemd liedje van Zeurly Tempel, in het Engelsch nog wel en geheel met de intonatie, het rhythme, ja zelfs het scheeve hoofdje van het Amerikaan- sche dametje. Wat ter wereld had er het kind toe gebracht zooiets „onkinderlijksch" te lee- ren, in te studeeren en weer te geven in plaats van een „echt kinderlijk" Kerstliedje? Waarschijnlijk precies hetzelfde, wat er haar moeder en tantes, alle moeders en tantes van alle kleine provinciale meisje uit de heele wereld toe brengt, liever Amerikaansche sterren te zien en na te doen dan te blijven in de vrome gemoedelijke sfeer, waarin wij meenen, dat ze thuisbooren en gelukkig zou den zijn. Och, die kinderen ook tegenwoordig, die jeugd tegenwoordig, die menschen tegenwoordig Vroeger waren kinderen kinderen, toen zaten ze niet bij de radio naar filmsterren en sterretjes te luisteren. Toen liepen ze een draaiorgel na, en dansten daarbij. Kinderlijk? Ja en nee. Precies als ze de grooten, do volwassenen hadden zien doen. Toen de grooten walsten, walsten de kindo ren, nu de grooten steppen, steppen de kinderen. „Onkinderlijk" vindt men dat en men leert de kinderen volksdansen: dat wil zeggen, de dansen van hun overgrootouders. Omdat die voor ons on gewoon en daarom kluchtig zijn en iets kluchtigs hoort bij de kinderen. Dat is logisch. We vinden het immers ook heel ge woon, kinderen bij de poppenkast te zien? Dat is een kindervermaak. Maar natuurlijk, het is gek, ongewoon, als een volwassen mensch daar naar kijkt. Wie kent niet de beroemde poppen kast op den Dam, wie gaat er niet, in onzen democrat ischen tijd, eens even bij staan, om de kinderen te laten ge nieten? En waarvan genieten ze dan? Wel. natuurlijk van Jan Klaassen, Öie ruzie heeft met zijn Katrijntje en haar slaat. Of een pak slaag van haar krijgt (nog leuker). Of die opgehangen wordt. Eenig leuk: iedereen lachtl Maar is dat alle6 kinderlijk? Of is het volwassenen, pret van een paar eeuwen terug, waar van de kinderen, zonder te begrijpen, de aroma schijnen binnen te zuigen, zoo als mijn kleine hummel de vreemde sprongen van de poes geniet, zonder verder veel te begrijpen of te vragen? Kinderen hebben pret. Om dezelfde dingen, waarom wij, volwassenen, pret ft Stationsstraat 30 a Telefoon 1728 Bewaart Uw cassabons. Bij f 10.— bons êen gratis behandeling. Bediening uitsluitend door geschoold vakkundig personeel hebben. Bijna al onze pretjes zouden ze kunnen deelen, als wij er geen stokje voor staken en ze van bepaalde dingen uitsloten. En bovendien genieten ze al lerlei, wat onze voorouders ook leuk vonden en wat wij, misschien, ook wel grappig zouden vinden, als ons ver stand" er ons maar niet bij in den weg zat. Zooals het verstand van de dorpskin deren hen stoorde bij 't genieten van de kat, waarvan mijn kleine jongen, spon taan en zonder remmingen, meteen de grap begreep." DAT het koel bewaren van levens middelen zoowel uit hygiënisch als uit economisch oogpunt een volksbelang is, dringt zoo langzamer hand tot de massa door. Niet alleen dat het particulier initiatief culmineert in het zelf aanschaffen van een koel plek je ook de groote bouwondernemingen gaan er steeds meer toe over om an te voren reeds in het bouw-object een koelkast op te nemen. Zelfs interesseeren practisch alle gas fabrieken in Nedreland zach er voor, orn dit zoo zeer gewaardeerde hulpmid del., om ook binnenshuis de levensmid delen op de juiste temperatuur te be waren, te propageeren. Weliswaar, zoo lezen wij in De Huis houding, wordt er uit een bepaalde richting een koelkast op de markt ge bracht onder het motto: „Minstens een kast van 100 Liter." Dit vindt echter zijn oorzaak in het feit, dat deze kast uit Amerika komt. waar eerstens de woonaccommodatie anders is dan de Hollandsche en tweedens de levens standaard op een ander peil staat. In Holland kunnen wij echter gerust zeg gen. dat in 80% van de woningen on voldoende ruimte voor het plaatsen van een dergelijk meubelstuk aanwezig is. In de meeste gevallen toch is de keu ken een voortzetting van de gang en daardoor slechts zeer beperkt van ruim te. Een andere reden waarom zoo'n groo te kast gepropageerd wordt, is gelegen in het feit, dat deze kasten met machi nerieën werken, die aan den loopenden Land gemaakt moeten worden. Een ver kleining van de kast zou de machinerie in de categorie horlogemakers-werk ver plaatsen en fabricatie op grooter schaal uitsluiten. De gas-koelkast daarentegen is een vernuftige toepassing van na tuurkundige wetten. Door tempera tuursverschil. niv'eau-ve<r-schil en soor telijk gewichts-verschil wordt de be geerde koude opgewekt en wel binnen een hermetisch aaneengelascht complex van stalen buizen en cylinders, waar door het gebruik van bewegende deelen wordt uitgesloten. Voor gedreun, gezoem, geruisch, ra- diostoringen of welke ander onaange naamheid ook behoeft men niet be vreesd te zijn. Toezicht of smering, zoo als dit bij de andere kasten vereischt wordt, is niet noodig. Een simpel klein gasvlammetje wekt de activiteit van het koelmiddel op. De kast kan zoowel in als buiten be drijf gesteld worden op elk moment, dat nien dit wensoht, terwijl ook de koelcapaciteit willekeurig gewijzigd kan worden. Een zoogenaamde thermostaat zorgt er. voor,, dat de bereikte temperatuur constant gehouden wordt. Men behoeft dus niet verder naar de kast om te zien. noch bevreesd te zijn. dat onnop- dig gas verbruikt wordt. Een vernuftige veildgheidsinrichting zorgt er voor, dat geen onverbrand gas kan uitstroomen, terwijl een verdere ze kerheid gelegen is in de goedkeuring, die de Gasstichting" (Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland) aan het gastechnische gedeelte hechtte. Doordat geen machinerieën werden toegepast, kan de koelkast in practisch elke gewenschte maat geleverd worden en is de variatie zoowel in afmetingen als in prijzen meer dan voldoende voor de eischen, die door het Hollandsche publiek mat een kleine keuken gesteld kunnen worden. Als men met de ter be schikking zijnde r.uimte moet woeke ren, dan kan ook inderdaad met een koelkast volstaan worden, die veel klei ner is dan 100 Liter. Het gemiddelde gasverbruik per et maal over een geheel gerekend is van de kleinste kast c.a, 30 L.) slecht6 650 liter, voor de daarop volgende 700 liter enzoo telkens slechts wéinig stijgend. Bij een gastarief van bijv. 4 cents, heeft men dus voor slechts 2llz cents dage lijks zomer en winter door een koel plekje in zijn huis, waardoor het mo gelijk is 6pij6 en drank voor bederf te vrijwaren. ONTELBAAR zijn de schoonheids middelen die door de chemische industrie worden bereid, doch het groote bezwaar dat er voor menige vrouw aan verbonden is, is dat de prij zen zeer hoog zijn. Waarom dan niet voor de verzorging van de gelaatskleur een doodeenvoudig middel aangewend, dat binnen ieders bereik is? We bedoe len hiermede komkommersap. een oud beproefd middel, dat nagenoeg geen ol althans weinig kosten met zich brengt en de huid soepel en zacht maakt. De bereiding is zeer eenvoudig- nadat men do komkommer in dunne plakjes heeft geschaafd, perst men deze uit en vangt het sap op. Doeltreffender, óók om de huid te bleeken, is komkommer- glycerine, die men op de volgende wij ze bereidt: Het sap van een komkom mer wordt gezeefd en met 30% alcohol en een lepeltje borax vermengd, waar na men een zelfde hoeveelheid glyceri ne aan de flesch toevoegt als alcohol en sap te zamen is. Toevoeging van al cohol en borax is 6lechts om 't meng sel tegen bederf te vrijwaren. SCHOONHEIDSMASKERS Deze inpakking van het gelaat wordt tegenwoordig vrijwel in alle schoon heidssalons over de geheclc wereld toegepast. Het resultaat van zoo'n be handeling is dan ook verrassend. Nieuw is zooiets niet; de oude Perzen en bgyptenaren gebruikten r.ceds in pakkingen met z.g. klei voor verschil lende huidziekten. Ook Dioscoridis. een oude. Grieksche geneesheer, heeft verschillende aanteekeningen gemaakt omtrent de waarde van dezen vorm van massage. Het toepassen van een masker brengt nl. een zeer weldadige massage van de gezichtsspieren met zich mede. Door het opdrogen van de klei wordt een afsluitende laag gevormd, waar door vocht en warmte worden tegen gehouden en een tijdeliike. lichte con gestie ontstaat. Door deze verbeterde bloedcirculatie worden de genees krachtige en opwekkende bestanddee- len, die het schoonheidsmaskcr bevat, gemakkelijk opgenomen. Gelijktijdig bevatten de meeste klcipraeparaten ad- stringeerende middelen, die tot resul taat hebben, (mits geregeld toegepast) dat de huid minder spoedig oud wordt en rimpelvorming wordt vermeden. Men gfibruike natuurlijk een masker, aangepast aan de eigenschappen van de huid. De een heeft een verzachtend masker noodig, de ander weer een, waaraan geneeskrachtige of absorbee- rende middelen zijn toegevoegd. Vettig heid van de huid, verstopping der po riën met al de gevolgen van dien, zoo als puistjes, comcdonen, enz. kunnen op die manier genezen worden. Een dergelijke inpakking, voorafgegaan door een grondige gezichtsbehande ling (reiniging, massage, dampbad), doet meestal wonderen. Bij teekenen van vermoeidheid geeft het een heer lijk gevoel van opwekking en ontspan ning. Er zijn ook maskers in tubevorm verkrijgbaar, die het mogelijk maken op eenvoudige wijze en met weinig kosten deze manier van huidverzor ging thuis toe te passen. Een goede raad. die bij het opleggen van de klei gegeven kan worden, is altijd rustig te gaan zitten (met een steun voor het hoofd), zoolang de substantie haar tonische werking op de huid uit oefent: men vermijdc het spreken. Be halve de gezichtsspieren is het aan te bevelen het geheeje lichaam tijdens de behandeling te ontspannen. Men kan het masker afnemen met lauw water (voor een zeer gevoelige huid gedistilleerd) cn daarna droog betten met een zachte handdoek. Men zal verwonderd zijn hoe frisch cn verjongd de huid onder het masker te voorschijn komt DIANA DE zomer is 'het seizoen van de „lichte kostjes". Maar de zomer is ook de tijd voor koude gerechten, zelfs voor geheel koude m a a 11 ij d e n. De z.g. „rauwkost" maakt in deze maan den zeker een goede kans en de huis vrouw, die het systeem met overleg in haar gezin toepast ik bedoel: zonder overdrijving en in een vorm, die reke ning houdt met de normale eischen die voor onze voeding gelden zal èn voor de huisgenooten, bij wie de frissche hapjes in den smaak vallen, èn voor zichzelf, omdat ze zonder overbodige hitte het maal kan bereiden, een goede keus hebben gedaan. Verschillende zuivelproducten kun nen haar hierbij goede diensten bewij zen, terwijl natuurlijk de melk zelf als oorsprong van die producten niet minder van lgelang zal zijn. Bepalen we ons tot het gebied van de nagerechten, dan trekt in de eerste plaats de hangop als een typische zomertractatie onze aandacht. Iedere huisvrouw kent nu al wel de eenvou dige bereidingsmethode: een vergiet in een teiltje gezet, daarin een schoonen met koud water uitgespoelden doek ge spreid, de karnemelk er in gegoten en dan rustig afgewacht als we tenmin ste ruim den tijd hebben tot het wa ter uit de melk is doorgelekt en alleen het dikke in den doek is achtergeble ven Hebben we niet over veel tijd te beschikken, moet het gerecht b.v. bin nen eenige uren worden opgediend, dan bespoedigen we de bereiding door af en toe het dikke gedeelte uit den doek in een schaaltje te verzamelen, zoodat het poreuse weefsel vrij wordt gemaakt van dikke bestanddeelen en het vocht weer gemakkelijker kan uitlekken. Een deksel op het vergiet is natuur lijk gewenscht tenzij de wordende hangop op een bepaald stofvrij plaatsje kan staan (in den kelder b.v.) Eigenlijk is deze beschrijving voor de merstcn „oud nieuws"; ook de manier van voordienen: met suiker (of suiker en kaneel) en bcsphuit is bekend. Maar wist U. dat zonder suiker, enkel met- lange „kaneelbeschuitjes" hangoü nog frisscher is? En wist U. dat we behalve van de karnemelk ook van zoete melk een soort hangop kunnen maken? Zoete melk dan altijd, die eerst zuur is gewor den. Soms helpt ons het toeval, door onverwacht tot de ontdekking te bren gen, dat een voorraad van gisteren ge- durer.de den nacht zuur is geworden. In geen geval wegdoen! Ook maar weer in een doek gieten en laten uitlekken: het resultaat is als de vorige hanon. eigenlijk lekkerder, want door 't vetge halte van de melk is nu het verkregen product minder „schraal" Natuurlijk is het daardoor ook voedzamer. En die beide voordeelen zullen dan ook wel de reden vormen waar we in plaats van karnemelk te gebruiken, soms zoete melk bestellen om die met opzet zuur te laten worden hetzij we dit proces op natuurlijke wijze laten plaats hebben (door betrekkelijk lang bewaren van de melk), hetzij we zelf een handje helpen door de zoete melk te vermengen met een bepaalde hoe veelheid karnemelk. Die laatste metho de bereikt het doel natuurlijk vlugger. We gaan b.v. uit voor. een flinke portie van 2% L. zoete melk. die we verwarmen toj, ze lauw i6 (30 gr. C.), dan roeren we er ^L. karnemelk door en houden het mengsel lauw (b.v. in een teil met warm water) tot de melk flink gestremd is en het waterige ge deelte komt bovendrijven- Dan volgt weer de gewone hangop-bereidine t doek en vergiet. Het resultaat is J roomige zacht zure massa, die zich. 1* halve voor 't hier beoogde doel, ook( stekend leent voor een smakelijk je, waarmee de een of andere sla wr aangemaakt (in plaats van mayonni. dus), of van olie met azijn of citrV Tenslotte moet ik nog even terne men op de van karnemelk gema;; hangop. Ook die kan in „zacht er op vooruit gaan, als we ze vóór- opdienen glad kloppen met een schd je room een middel, dat het een\i dige gerecht doet lijken op den duuröeren „zure room".... des toi driogelijker naarmate we het sch room nog wat vermeerderen! Deze attractie en dit geldt trou^ ook voor de van zoete melk verkre; hangop past uitstekend bij een tie rauwe vruchten: frambozen en I. sen. dan bij de boschbessen en eind- bij de bramen, die de nazomer t brengt. MARTINE WITTOP KONIN; /N de groote sifld gaan vele. i menschen langs elkaar. De sin zijn overvol van auto's. fi(i< wandelaars, overal waar men kijkt: e schen. En wanneer we hen beschouwen, c nen we ons alleen maar verwonderen, er tusschen hen niet meer contact is. een langs elkaar heengaan, een blik,\ daarna weer volkomen vergeten - absoluut voorbiizien. Slechts enkelen zien we elkaar bcg ten; dan. na het afscheid nemen, weer dergaan. precies als tevoren, geen ttè kunnen we zien, dat het eenige vera, ring bij hen gebracht heeft. leder van ons heeft zijn eigen were om zich heen, waarin hij zich verói zich begraaft cn rondwentelt en \n£ hij niet te halen is dan met de grootst gelijke moeite cn overredingskrü Eigenaardig toch, cn we konden toch veel voor elkaar zijn; zooveel goeds moois brengen in levens die eenzoor, moeilijk zijn cn tóch, we gaan vra in de straat, passeeren, zijn zèèr veil in onze eigen belangen en denken niet. de anderen. Toch. denk eens welk een onuilputti rijkdom zouden we ieder niet kunnen ven als we onszelf eens ophieven, kónden opheffen, al was het dan maat één van die vele mcnschen.Hem geldt maken, alle gaven die we in ons hu voor hem aankweken, hem terwille tc: Zouden we dan zelf ook niet anders r den? Zouden we dan niet zelf ook s.'i een luisterend oor voor onze eigen n lijkheden hebben, een liefderijke hand ons de tranen zou wegvagen die schreien in een onbegrepen verlangen Dan zou er een groote rust in ons men, een gevoel van bevredigd zijn or we zelf begrepen worden en den ander, lukkig weten door ónze krachten cn We zouden voelen onmisbaar Ic geen leegte voelen, geen gevoel van t telooshcid meer, neen onuitsprekelijk lukkig zouden we zijn, wij allen, dc tic zouden rijkdom geven, een rijkdom, subtiel, dat het moeilijk is die weer it ven, maar die in ons iets zou doen tri iets doen beven van verwachting cn k en ons kracht geven tot alles, zells^ plichten die we alléén niet zouden kor nakomen. CYNI' MET boven haar eexe-genooten staat de vrouw, die een goed verzorgde huid bezit. Onvakkundige behandeling kan echter meer kwaad dan goed verrichten. Laat daarom Uw teint verfraaien door GEDIPLOMEERD SPECIALISTE DIPL. BERLIN. P. BUIJS LAAN 12 Telefoon 1607 FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 8)' Oppasser Limbu op een hoogen rood- schimmel volgde zijn meester als diens schaduw; achter hem kwam Khoon de gids, die op een Kathiawar-hengst één scheen met zijn paard. Bij de bocht van een smal pad, waartusschen de rotsen een beekj'e bruiste, stak Gray zijn rech terarm omhoog. „Halt." Drukkende stilte volgde op het bevel. In de reeds gloeiende heete morgenlucht rinkelde af en toe een bit; klapte een stijgbeugelriem, wanneer een paard door muggen geplaagd, sloeg. Ergens uit een holte van den met rotsblokken bezaaiden berg striemde snerpend ge- krijsch van roodpootige patrijzen. Reuk van zweetende paardenZwakke geur van tabak Zon, blauwe lucht, ónmetelheid t Stilte Terwijl Gray een rots opklauterde, 'doorzocht hij met zijn verrekijker de hellingen der bergen. Plotseling hield de langzame bewe ging van zijn hoofd op want hij zag do loop van een geweer flikkeren. Een kleine gedaante toekende zich af tegen 'de lijn van den horizon; een oogenblik later knalde een 6chot door den pas en op nog geen meier afstand van Gray wierp een kogel stof op. Een ongeregeld geweervuur brandde los en hield weer op Het verstomde. Van tijd tot tijd floot een projectiel. Een soldaat kreunde, ter wijl de dokter met behulp van een glin sterende nikkelen schaar zijn vuile kleeding openknipte. De verrekijker van Gray bleef steeds gericht op het ge- gebergte. Er was geen sterveling te zien. Volgens de gewone methode van de grens waren de mannen van den Cobra geëclipseerd, om verder, misschien op mijlen afstand weer op te duiken. Gray wist, dat 't nu op één ding aan kwam: hun hoofdmacht met Diana Lindsay in te halen. Vol vuur keerde hij zich om: „Rissaldar sahib", zeide hij tot de In- landsche ritmeester van de Cavalerie. „Zonder enkele onderofficieren en twin tig man af, om de achterhoede te vor men; ga zelfs met* twintig man vooruit. Ik volg over tien minuten met de rest van den troep." „Bohut Acha sahib." De groeven bij dc neusvleugels en de kraaienpoot naast het oog werden wat dieper; deze waren de eenige uitwendige teekens van de woeste vreugde, welke den Rissaldar bezielde bij het vooruitzicht van een treffen met den vijand. „Opstijgen! Voonvaarts, marrrrsch!" Gray Wachtte met ongeduld tot de tien minuten verstreken waren; onder- tusschen keek hij eens naar zijn oppas ser Limbu, die in al zijn zakken zocht om een klontje voor de merrie Leila. Blijkbaar had hij er geen „Je hebt je kukri vergeten, Limbu, gekscheerde de officier. De oppasser keek hem 6tralend aan; hij maakte zijn uniformj'as los en toon de den zwaren Gurkkaanschen dolk, naar binnen gebogen als een scheermes en gekarteld als een zaag, dien hij in een leeren foedraal droeg, dat vastge maakt was om zijn middel. „Wat in mijn gordel zit, loopt niet weg", zei hij vergenoegd, waarbij zijn hagelwitte tan den te zien kwamen. De opmerking van zijn oppasser Limbu was oorzaak, dat Gray zich zelf betastte. Ja, het smalle ceintuurtje, waarin het geheimschrift verborgen was, zat cr nog. Voor alle zekerheid maakte hij het even los en voelde on derzoekend met duim en wijsvinger in hot binnenzakje. 1-Iet Byzantijnsche geheimschrift, door hem zelf uitgevonden, was ver dwenen. HOOFDSTUK VI Chirlne Hoeveel tijd was er verloopen sedert dat vreeselijke oogenblik, waarop Diana in haar kleedkamer tegenover den Cobra had gestaan? Ze wist 't niet. Ze kwam weer tot bewustzijn en ze zag duizenden oogen, die van boven neerzagen op haar en haar ellende, oogen, waaraan zij niet ontkomen kon koude, ongevoelige oogen. vol van een hardvochtig, doch niet vijandig begrij pen. 't Waren de sterren. Als een mummie gewikkeld in een onwelriekende deken, lag ze op haar rug, de oogen geboord in den Indischen nacht. Om haar heen woei een briesje en in de verte ruischte een waterval. Ze streed wanhopig om niet opnieuw in onmacht te vallen, zooals gebeurd was op het oogenblik, dat de Cobra en zijn mannen haar gevangen hadden ge nomen. Langzamerhand herinnerde zij zich alles, die reusachtige gestalte met den zwarten baard, de doode kamenier, haar witte met bloed bevlekte sarong..B Ze kreeg een_gevoel cyan doodelijken angst. En bijna had ze het in haar wan hoop uitgeschreeuwd, toen haar doffe blik op een langen Hindoe viel, die, ge huld in een ruim, wit gewaad, naast haar stond en op haar neerkeek. Er was iets bemoedigends in die vreemd klare oogen, iets, cïat haar het vaste voorne men gaf om te volharden tot het einde toe, hetzelfde, dat haar vader gekarak teriseerd had in den loop van zijn veel bewogen loopbaan. Ze hoorde een stem heel ver weg, die tegen haar sprak: „Vrees niet, want ge hebt vrienden!" Het was de stem van den Sadhu, den geestelijken leider der Hindoes, die ook tot Gray en den resident gesproken had. „Waar zou ik hulp kunnen vinden?" hoorde zij zich zelf vragen. 1-Iet antwoord luidde: „Liefde is 6terk, 6terker dan wat ook. Liefde zal u helpen." De sterren begonnen weer als razend rond te draaien en Diana viel in zwijm. Langzaamerhand begon in de warme duisternis van die zalige bewusteloos heid een gevoel van de werkelijkheid door te sijpelen, als een grauwe, kille dageraad; ze wist weer, dat ze leefde, in diepe, aangrijpende verlatenheid. Ze wist, dat ze als een achtervolgd dier in een val was geloopen. een val, die stevig vast zat, waarvan ze tot dus ver het bestaan niet vermoed had en pijn deed in al haar leden. Was dit het einde van haar gelukkige vrijheid? Bij dit woord alleen was 't haar of het Heelal vervuld werd van heerlijke mu ziek, de nachtelijke hemel verkondigde haar lof en de nachtwind zong van haar wonderen, vrijheid Nog een beetje duizelig kwam ze over eind en wierp haar deken weg. Haar groote oogen doorzochten de duisternis. Voor haar verhief zich een donkere bergketen, omhuld door-gen purperen nachtmantel. Ergens achter haar vlam de een vuur: hoog boven op een heuvel, waar een felle w ind woei, praatten twee mannen in berg-dialect. Huiverend trok ze de deken, al rook deze ook nog zoo vies, weer over zich heen. In haar dunnen nachtjapon, haar eenig kleedingstuk, had ze 't koud. Dit gebaar deed haar denken aan majoor Colin Gray, die nauwelijks een paar uur geleden haar een zijden sjaal om de schouders had gehangen. De onbe duidendste herinnering wordt belang rijk en niet gauw vergeten, indien ze op liefde betrekking heeft, doch er is geen schrijnender leed, dan de herin nering aan een voorbij geluk. Met het hoofd in de handen dwrong ze zich tot nadenken. Ze kreeg een hevig verlangen om te vluchten. Vluchten tot eiken prijs. Zich van dien heuvel af werpen en dan hollen door de duister nis, zoo hard ze kon naar de zalige vrij heid. Ze verwierp het plan als onuit voerbaar: ze had geen schoenen. Gesteld, dat ze het klaarspeelde weg te komen zonder door een kogel geraakt te wor den, dan zouden die scherpe leirotsen gauw haar bloote voeten hebben open gereten. Ze zou vallen en tegen den morgen door haar vervolgers gevonden worden. Diana Lindsay dacht en dacht, haar handen gevouwen om de smalle knieën, terwijl langzaam lauwe tranen neer vielen. Opeens werd haar eenzaamheid over weldigd door de Verschrikking in eigen persoon. Zware stappen klonken op den rotsbodem en Alam Khan de Cobra ver scheen. Zijn hooge gestalte, die afge- teekend tegen den nachtelijken hemel nog imponeerender scheen, gaf haar terwijl hij brutaal op baar neerzag het gevoel van totale willoosheid, de wil loosheid 3*an een konijn in tegenwoor digheid van een slang. Haar perso' lijkheid, haar ondernemingsgeest vd op den achtergrond voor de drukke boosaardigheid, die van hem uitgfl verontwaardiging en angst werden uit haar ziel verdreven, waarin r overbleef dan een afschuwelijk gei, van slaafsheid; niettemin, hoe wanto de toestand ook scheen, ze wist, da dit het hoofd moest bieden, anders ze verloren zijn. „Kun je paardrijden?" donderde basstem, die kortgeleden thuis d haar kleedkamer had gedreund. Zij knikte toestemmend, niet machte een woord te uiten in het landsche dialect. Het leek vreed maar 't wa6 minder vrees voor eigen die haar als verlamde, dan angst sttfj verder van haar vader verwijderd worden. Nooit was de gedachte A Sir John sterker geweest, dan nu. „Goed", zei Alam Khan. „Dan f we over vijf minuten weg. Sta op!" „Ik heb geen kleeren", antwoordde1 met haar neus in den wind. niette?' staande haar innerlijke ellende. DiGPj haar wezen kwam haar geheelc vro'; zijn in opstand teeen de begeerte, vfj ze las in dc wreede oogen, die vlam» als twee vuren. „Die zul je hebben." Zich omkeerend, schreeuwde hij bevel. Even kwam de onziinipe dachte bij haar op, den dolk, dien1 in zijn gordel droeg, weg te rukken zich op hem te werpen, doch de F?' stand zou vruchteloos zijn en haar oogcnblikkelijken dood kosten. dan nergens uitkomst? Ze wist r- waar. (Wordt vervol:'»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 12