De Prins op de Jaarbeurs Wollen Dekens HERAUTEN IN DE STAD Handelsregister De man, die het tijdsein stal In onze bioscopen 111111 ii 111 ii 1111111111 ii 11111 inn R.K. Spoor- en W.v. BEKKUM Wederom geldkistje ontvreemd Herfsttinten Tramwegpersoneel 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS Zij spraken over koopen en werk geven ENKELE dagen geleden kondig de het comité van de „Meer- Werk-Aetie" aan, dat op ori- gineele wijze reclame zou worden gemaakt voor het doel en streven dezer actie. Hedenochtend hebben wij dit in tal van straten en op verschillende pleinen kunnen aanschouwen. Twee herauten trokken de aan dacht. In hun kleurige kleedij een hunner had een bekendmaking op verzegeld papier met linten in de stadskleuren aan zijn schouder hangen ging het door de straten en menige stadgenoot zal wel niet gewetch hebben waarvoor zulks diende. Met trompetgeschal vestigden de herauten de aandacht op zich en las een van hen de mededeeling voor. Het ging over burgerzin, over koopen en werk geven, want dat deed Amersfoort herleven. Laten velen in de komende maan den hieraan denken! Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het secretariaat op het stadhuis, ka mer 15. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei alhier zijn de volgende mededeelingen gedaan betreffende wijziging vap in schrijving en opheffingen. Nieuwe inschrijvingen A. v. d. Zuidwind, Schoenhandel, voet specialist, pedicure, Langestraat 56. Eig.: A. v. d. Zuidwind. Gevolm.: E. G. y. d. Zuidwind Kraan. M. Kaldenberg, Zuivelprod. (Agentu ren), B. W. Laan 3. Eig.: M. -Kalden berg. G. J. Horsting, bouwbedrijf, Soester- berg, Amersf.weg 122a. Eig.: G. J. Hor sting. A. Th. Pracht, radiohandel, Lange straat 131. Eig.: A. Th. Praeht. Handelsvereeniging „Huni", autobe- noodigdheden, Stationstraat 25. Venn.: W. C. J. v. Huystee. W .J. Th. D. Has- sing. Handelsbedrijf „Prosperitas", Drie sprong. Verkoop van rijwielen, naaima chines. Eig; A. C. H. Jansen. Incasso en informatiebureau „Pa- 1143," Vlasakkerweg 1. Eig.: J. J. de yries. Proc.h.: J. C. Mulders. Wijzigingen Beck's Limonadefabr. en Wijnh. gros sier in gedistilleerd N.V., A. Hahnstraat 16. Uittr. dir.: J. W. A. Weis.. Intr. dir.: H. W. Wijk, intr. comm.: J. W. A. Weiss N.V. Nieuw Nunspeet, expl. Landgoed, Nunspeet, „Ronde Huis", verplaatst naar Utrecht, v. Speykstraat 22. Alg. Verzekering Mij. „De Econoom", Stationstraat 12A, verplaatst naar Bus- sum, Boerhaavelaan 2. Fa. H. Donker, sig.fabriek, Kortegracht 24-, opgeheven. D. Prins, bakkerij, Hof 26, uittr. eig.: D. Prins. Intr. eig.: P. Mevers N.V. Spaanders Optische Slijperij, Eemstraat 49a.b., opgeheven. Uit de brandkast van een bloe misterij aan de Stations straat Dezelfde inbreker aan het werk? Op vrijwel gelijke wijze als bij den expediteur H. eergiste ren een geldkistje ontvreemd werd, is gisteren in het mid daguur een kistje met geld uit de bloemisterij van F. aan de Stationsstraat medegenomen. De diefstal moet gepleegd zijn tus- schen half één en kwart voor twee. De bloemist F. was in zijn werkplaats en hoorde op een gegeven oogenblik ge tik. Hij kwam naar voren en zag een dame in den winkel staan. Deze zeidc hem, dat de winkelbel niet over gegaan was. Aangezien de bel op het elcctri- sche licht aangesloten is, vermoedde de bloemist, dat het licht defect was. Dat was echter niet het geval. Bij nader on derzoek bleek, dat de winkelbel afgezet was en geen contact kon maken. Wat hiervan de reden was, bleef niet lang verborgen. In het kantoortje was onge- wenscht bezoek geweest en had men uit de brandkast een geld kistje, inhoudende een bedrag van bijna 50.— ontvreemd. Een dooeje met geld, dat er vlak bij stond, was over het hoofd gezien. Een gelukkige omstandigheid, aldus deelde de heer F. ons mede. was dat de bediende, die met kwitanties rond ge weest was, nog niet afgerekend had. Kenmerkend is, dat deze diefstal veel overeenkomst vertoont met dien van den vorigen dag bij den expediteur S. Beide vonden plaats in het middag uur en hadden als rechtstreeks doel: het medenemen van een geldkistje. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het toestel was geen cent meer waard A L loopt half Nederland met de hondenpenning van de fiet- senbelasting op zijn revers, al wor den de schoonste uren van den dag bedorven door den toeslag van de omzetbelasting en de feestelijkste dagen van het jaar door het oninge vulde aanslagbiljet, en ook al gaat er een goed stukje van ons film kaartje de gemeentekas in, toch kon het erger. Tot een radiobelasting hebben we het nog niet gebracht. Voor de prijs van een radiotoestel kunt U zich elke gewenschte wals, de laatste reportage en het juiste tijdsein de huiskamer binnen halen. Maar er zijn altijd menschen, die het onderste uit de kan willen hebben, menschen die het verschil tusschen mijn en dijn maar niet erkennen willen, er zijn altijd dieven. De kruidenier, die het verdachten bankje voor den politierechter te flans Albers en 'Heinz 'Rlihmann In 'de lilm „Sherlock Holmes" 111111111111II1111M11111111111II M I GEEN lokkend strand. Geen zonnebrand, Geen gloeiend zand, Geen pic-nic-mand. Geen zomertuin, Geen blanke duin, Geen rust-bazuin, Geen „koffie-bruin". Geen bergklimtrip, Geen speeltuin-wip, Geen kouwe-kip, Geen sof-weer-lip! Geen tea-en-zoo, Geen reis-cadeau, Geen zeur-Cato, Geen kaart-depót. Geen druk hotel, Geen dienst-juf-bel. Geen fooien-spel, Geen „Coupe Marvèl"! Maar fijn weer thuis, In eigen huis, Bij gasfornuis En „middag-muis". We zorgen voor Gezin, kantoor; Een jaargang door In 't oude spoor! De tijd van boek En knussen hoek En... omslagdoek Is niet meer zoek! De herfst begint En zelfs gezwind; De helfsttijd-tint KomtOverwint (Nadruk verboden). PHILLIA. Utrecht in moest, omdat hij zich de ge neugten van den aether onrechtmatig door het zolderkamertje naar binnen had gehaald, was een eenvoudig man. Hij wilde zich nog eenvoudiger voor doen, dan hij al was. Op een dag had hij op het dak een draad gevonden, die draad verdween in een kastje, en als je dat kastje openmaakte, dan zat er nog een draad in. Het was de radiocentrale geleiding van de belendende perceelcn. Zoo vanzelf was er een geisoleerde draad aaji dat kastje gekomen, en daaraan weer een luidspreker, een groote luid spreker, die als corpus delicti op de groene tafel van de rechtzaal reeds aller aandacht getrokken had. En daarmee was diefstal gepleegd. Hetgeen er bij dien heel eenvoudigen kruidenier niet in wou. Hij wist immers niet dat er stroom in die draad zat, en toen de Offi cier hem vroeg, hoe de lampen in het radiotoestel dan wel brandden, toen zei- de hij: „Wabliefu?", hetgeen wel geen strikte rechtstaal is, maar toch evengoed begrepen wordt als het nog laconiekere: „Weoknie". De Radio Centrale, had er genoeg van. De man was al een keer gewaarschuwd en toen er weer klachten binnen kwa men van ontvangststoringen werd de politie er bij geroepen. Waarom of ver dachte dat gedaan had? Om muziek te hooren? „Muziek, op dat oude ding? Dat gaat niet Alleen het tijdsein en de persbe richten." De monteur van de Amersfoortsche centrale kon anders getuigen: Hij had de luidspreker door de kamer hooren galmen. Heel druk kon verdachte zich over deze verklaring niet maken. Het heele ding was toch geen cent waard, waarop de Politierechter gevat antwoord de, dat het hem dan ook niets zou kun nen schelen, als het ding vernietigd werd. Kon hem ook niet. Twintig gulden subs, tien dagen. Dit kon hem wel wat schelen. Verschillende machine- en agrarische stands werden door Z. K. H. met groote belangstelling bezichtigd r 7 AN stand tot stand ter Jaarbeurze werd gistermorgen om elf uur het nieuwtje doorgegeven, dat de Prins was aangekomen. Om kwart voor elf u>as de elegante, zwarte Maybach van den Prins voor gereden, met den chauffeur aan het stuur. Zijne Koninklijke Hoogheid werd ontvangen door den heer Graadt van Roggen, Secretaris-Generaal der Kon. Ned. jaarbeurs, en den heer dr. F. H. Fentener van Vlissingen. voorzitter van den Raad van Beheer. Zijne Koninklijke Hoogheid woonde eerst de vergadering van het al gemeen bestuur van de Jaarbeurs bij, en vervolgens die van den Raad van Beheer. Daarna werd een aanvang gemaakt met een vluchtig bezoek aan het hoofdgebouw. Prins Bernhard was gekleed in een bruin costuum, met bruine pochette en ge stippelde das, en met in het knoopsgat de onafscheidelijke witte anjer. Zijn eerste be zoek gold de machines van de zuivelin dustrie. in de stand van de firma van der Ploeg, te Apeldoorn. De werking van de borstcllooze flesschenreinigingsmachine en de verschillende stempel- en sluitmachines werden Hem verklaard Achtereenvolgens werden daarop bezich tigd de stands van de Koninklijke Fabriek Jnventum", producenten van droogstoven en broedmachines, de „Producent", te Gouda, waar wat kaas werd geproefd. Ook de prachtige fruituitstalling op de Jaar beurs had de grootste belangstelling van den Prins. Op de Agrarische Jaarbeurs werd de heer dr. G. Houtzagers, de onder-directeur van de Heide-Mij., aan Zijne Kqn. Hoog- Z.K.H. Prins Bernhard op het Jaarbeursterrein vergezeld van de heeren Fentener van Vlis singen (links) en Graadt van Roggen rechts) heid voorgesteld, die daarop de verschil lende Ncdcrlandsche houtsoorten loonde en hun eigenschappen liet zien. Bij het Eicr- conlrólebureQu van de Ncd. Centrale voor Eieren en Pluimvee, werd even halt gehou den, om het schouwen, stempelen en voor zichtig pakken der eieren van nabij te bekijken. In de tenten, waar de bonkige tuig- en trekpaarden der Agrarische Jaarbeurs wa ren gestald en het prijsvee, vertoefde Zijne Hoogheid eenigen tijd, waarbij hij werd rondgeleid door den heer Hartog. den directeur van de Vee-export Vereeni- ging. De lunch werd hierna gebruikt in het gele zaaltje van de Jaarbeurs. In den na middag bezocht Prins Bernhard nog en kele Jaarbeursstands en vertrok om 4 uur met Zijn Maybach-auto naar Soestdijk. Afdeelingsvergadering onder lei ding van den heer J. L. van Roeyen De plaatselijke afdeeling St. Ansfridus van den R.K. Bond St. Raphaël van 't Spoor- en Tramwegpersoneel vergaderde gisteravond in het gebouw der Werk- liedenvereeniging, ouder leiding van den voorzitter, den heer J. L. v. Roeijen. Mededeeling werd gedaan van een in lichting volgens welke factoren het op wachtgeld stellen geschiedt, nu de werk plaatsen in Zwolle vervallen. Op deze vergadering sprak de bonds voorzitter, dp heer L. H. Wigman, alhier om een onverkwikkelijke zaak voor het vereenigingsleven uit de wereld te hel pen. Het stichten van een parochiale af- Prima kwaliteit en maathoudend nog steeds voor ouden prijs Bij Woning inrichting LANGESTRAAT 104 - TELEFOON 976 deeling in St. Henricus van de R. K. Werkliedenvereeniging alhier, maakte verhooging der weekcontributie met 2 cent noodzakelijk. Een aantal leden van St. Raphael weigert te voldoen aan het wettig genomen besluit. Do heer Wig man sprak nu over: Wat den Katholie ken arbeider te wachten staat, als hij het bisschoppelijk voorschrift negeert, dat elk lid van een vakorganisatie, te vens lid moet zijn van een standaard organisatie. Een spoorman, die toch veel minder contributie betaalt dan andere werklieden, zal zich om die 2 cent buiten de Katholieke organisatie sluiten. Wat vakorganisatie beteekent, stelde spreker in het licht door tweo feiten. Onlangs mocht het gelukken het drci- gendo ontslag te koeren voor eenige spoormonschen te Amersfoort Het te genbeeld gaven de chauffeurs bij den landelijkcn autovrachtdienst. Ilun voor naamste slaapuren maken zo in de ca bine, als hier de zeswicler voor het station staat. Ze halen 20. per week voor dag en nacht in touw zijn. Spreken durven ze niet, want dan liggen ze er uit. De ooi-zaak? Geen organisatie die steunen kan. Komende tot de Standaardorganisatie wees spr. op de cultureele en do gods dienstige ontwikkeling, die ze brengt. Hoeveel studeerenden, hoeveel priesters zijn er thans niet, voortgekomen uit ar beidersgezinnen. De Standorganisatie schept de godsdienstige instanties, die die voor den Katholiek onontbeerlijk zijn. Dat allps willen de leden opzij schuiven, die zich niet willen onder werpen aan het wettig door hun orga nisatie genomen besluit, Grand-Theatre „Der Mann der Sherlock Holmes war", is een goede en bizonder vroolijke film met Heinz Rühmann en Hans Albers in de hoofdrollen. Het is vooral de eerste, die uitstekend spel te zien geeft en voor de noodige humor zorg draag. Hans Al bers geeft een pracht-creatie. Ook de ver dere bezetting in deze Ufa-rolprent is bij zonder goed te noemen. De avonturen volgen elkander in een razend tempo op en Karl Hartl, de maker van deze prent, heeft dit met een vroolijk- heid en een technische beheersehing ge daan en toch bovenal met een humor, die- hartgrondiger en daardoor indrukwek kender is dan ooit te voren. Hans Albers is niet ineens in tegenstelling met vroe gere films een schuchter en kil man geworden, doch hij is niet Sherlock Hol mes, want deze bestaat niet. De wereld, waar deze film in speelt, weet hier echter heelemaal niets van en het is een arme detective, die daaruit profijt trekt. Hij doet de jas van Holmes aan, steekt diens pijp in zijn mond, neemt een vioolkist on der zijn arm, neemt een dr. Watson mee en het grootsche avontuur kan beginnen. Stormenderhand verovert Sherlock Hol mes de wereld en dit geeft hem zulk een onzeker gevoel, dat hij denkt ieder oogenblik een arrestatie wegens zwen- delarij te mogen begroeten. Doch ook de politie is verleid en vindt het een groote eer de hulp van den grooten Engelsch- man te mogen inroepen voor de opspo ring van zeer kostbare postzegels. Dan volgt een aaneenschakeling van de dol ste avonturen. Sherlock komt met een le gertje ijlbrekers in aanraking en er ont staan hevige gevechten. Eenerzijds moet Holmes strijd voeren tegen deze dieven bende en anderzijds tegen de politie, die bemerkt heeft, dat Sherlock, Sherlock niet is. In de groote rechtszaal komt de ontknooping en blijkt dat de pseudo- Sherlock Holmes zich toch ^eer verdien stelijk heeft gemaakt. Opdrachten komen binnen, er. is geld* Ook het voor-programma was uitste kend verzorgd, bij het journaal noemen wij o.a. de overdracht van „De Piet Hein", verder was er nog 'n komische één-acter, Lore, alsmede een teekenfilmpje Walt Disney. City Theater In Citv Theater draait de film „Kmg Solomon's Mines", welke vervaardigd is naar het boek van Rider Haggard. Het dagboek van Allain Quartermain, een jager, die in Afrika vele reizen gemaakt heeft, verhaalt van den tijd, dat in dit werelddeel voor het eerst diamanten ge vonden werden. Menige poging van ge lukzoekers, om daar een fortuin te vin den, mislukte. De film begint met een voorbeeld hiervan. Patrick O'Brien en zijn dochter Kathy zijn naar de kust ge trokken en ontmoeten onderweg Allan Quartermain, die met een huifkar en vele bedienden noordwaarts gaat. Het gezel schap trekt gezamenlijk verder en ont moet een Spanjaard met zijn negerbe diende Umbopa. De stervende Spanjaard ijlt in zijn koortsdroomen over de mijnen van Koning Salomo en laat na zijn dood een kaart achter, waarop de ligging van deze mijnen afgebeeld is. Na eenige we derwaardigheden zetten allen den tocht weer voort, op zoek naar Kathy's vader, die alleen vooruitgegaan was om de mij nen te ontdekken. Zij vallen in handen der Zoeloes en moeten den strijd aanbin den tegen een oude vrouw Gagool, die met haar toovenarij grooten invloed uit oefent op de Zoeloes. Het toeval, dat er juist een zonsverduistering plaats heeft, redt de blanken van den ondergang. Um bopa en zijn bondgenooten overwinnen de Zoeloes en weten uit de mijnen te ont snappen, die weinigen tijd later door een vulkanische uitbarsting voorgoed onder asch en lava bedolven worden. De rol van Umbopa wordt gespeeld door Paul Robeson, die de moeitevolle tocht door de woestijn met zijn zang ver licht emook yerder met zijn koninklijke Paul Robeson in „De m\ stem (in de beide beteekenissen van het woord!) onder de Zoeloes wonderen ver richt. Cedric Hardwicke vertolkt en typeert den ervaren jager Allan Quartermain goed. Anna Lee verleent als de blonde Kathy charme aan de sombere, romantische sfeer van deze film, welke over het ge heel wel een beeld geeft van het boek van Haggard. Qua film .vormt daarmede de voor-film nen van Koning Salomo" „Het geheim van de Schorpioen" een schril en komisch contrast. Hoe men ook over den fantastischen inhoud mag den ken, bewondering heeft men zeker voor het spel, dat vertoond wordt en de wijze, waarop Johnnie en Newton de meest ko mische situaties scheppen. Zonder dat men vervallen is in een smijtfilm zonder meer, krijgt men een aaneenschakeling van de allergrappigste verwikkelingen geserveerd, die onophoudelijk de lach lust opwekken. Een uurtje vroolijkheid, dat men niet missen mag!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7