VAN RANDWIJCK-TENTOONSTELLING OFFICIEEL GEOPEND Uitbreiding en ontwikkeling Het Roode Kruis DOOR DEN OUD-COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE UTRECHT, DR. H. TH. S' JACOB Overzicht wat zich in 25 jaar wijzigde Medewerking van twee gemeentelijke diensten Bestuursverkiezing H. J. van Leeuwen f NIEUWE AUTOWEG GEOPEND Voor wielrijders verboden Belangenvereniging opgericht CONCERTVEREENIGING 2e BLAD PAG. t AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 ONDER groote belangstelling heeft hedenmiddag om streeks drie uur de officieele opening plaats gehad van de van Randwijck-tentoonstelling door den oud-com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. H. Th. s'Jacob. De heer F. P. d'Huy leidde mr. s'Jacob met enkele ivoorden in, waarna deze een overzicht gaf van datgene, wat tijdens de ambtsperiode van onzen burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck, is tot stand gekomen. Welkomstwoord van den voor zitter van het A.K.G. den heer F. P. d' Huy HET idee tot het houden van een van Randwyck- tentoonstelling is tijdens het jubileum van den Burgemees ter opgekomen bij het bestuur van het Amersfoort's Kunste naars Gilde. Korten tijd na het ontstaan van dit idee kan de tentoonstelling reeds ge opend worden. Dat dit moge- lijk is, is in hoofdzaak te dan ken aan de medewerking van twee gemeentelijke diensten, nml. die van Bouwtoezicht en Stadsontwikkeling en den dienst Openbare Werken. Het grootste deel van het tentoon gestelde materiaal is van deze diensten afkomstig, er is de laatste week hard gewerkt om alles voor den bezoeker over zichtelijk en duidelijk te ma ken. Naast deze Gemeentediensten is er een inzending van Fléhite van curiosa uit den distributie-tijd en één van Dr. M. v. d. Hoeve over de daarmee samen ballende Belgen-invasie in Amersfoort. .Tevens worden in de benedenzaal van het Gildehuis de cadeaux tentoonge steld, die bij het jubileum den Burge meester werden aangeboden. Als wij de tentoonstelling rondgaan zien wij op de rechter zijwand, de eere- xvand, een goed gelijkend portret van Graaf van Randwijck. get.eekend door Sierk Schroder en voor dit jubileum omkranst. Er onder hangt een aantal luchtfoto's, gemaakt door de K.L.M. in 1932, dat een ideale plattegrond vormt, waarvan o.m. bij het samenstellen van het uitbreidingsplan een dankbaar ge bruik wordt gemaakt, omdat deze foto's de situatie met een oogopslag aangeven. Het eerste uitbreidingsplan dateert uit 1919, het werd in 1930 aan de vcrander- Üe omstandigheden aangepast. Hoezeer de stad zich gedurende de vijf-en-twintig jaar van het Burgemees terschap van Graaf van Randwijck heeft uitgebreid, blijkt wel uit twee plattegronden naast de deur. Op de eene, stammende uit 1914, is de uitbrei ding nauwelijks begonnen. De tweede is pas verschenen en geeft aan hoezeer de stad vooral in Zuidelijke en Weste lijke richting voortschrijdt. Vermeer- straatkwartier, Leusderkwartier, Berg Zuid, Noord en Kop. Het uitgebreide Soesterkwartier, het is alles na de oor logsjaren gaan uitgroeien. Dat Amers foort snel vooruitgaat, blijkt wel hieruit dat bij normalen aanwas, gelijken tred houdende met den aanwas van de bevol king van Nederland, het aantal inwo ners 30.000 zou moeten zijn, het is, men weet, reeds meer dan 46.000. Uit het uit breidingsplan. dat vroeger een straten plan was, maar bij het inwerking tre den van de nieuwe Woningwet een be stemmingsplan geworden is, is vooral ook rekening gehouden met het sparen van strooken boschterrein en open ter reinen, die een gesloten strook moeten vormen van Leusderkwartier over Berg Kop en Berg Zuid aansluitende op Birk- hoven en den later door te trekken Plantsoengordel in het Soesterkwartier. Het laatste uitbreidingsplan houdt reke ning met een groei tot 90.000 zielen, een getal, dat omstreeks 1960 bereikt kan worden, als de groei zich voortzet. Aan den langen binnenwand vallen tal van Grafieken op over het 25-jarig tijd perk. Interessante bijzonderheden kan men eruit aflezen. Uit die van Gas- en Waterverbruik zien wij dat het gasver bruik afnam aan het eind van de oor logsjaren en in 1019 en dat men thans de concurrentie van de goedkoope pe troleum weer langzaam aan haas wordt. Het Slachthuis is vertegenwoordigd en 'de Reiniging. Was het in 1918 opgehaal 'de huisvuil 10.000 kub. M., het is in 1936 verviervoudigd, ook wel door het toene men van verpakte levensmiddelen* In Ï918 waren er nog 3500 tonnen voor ïaecaliën op te halen, thans is mén ge« lukkig al onder de 500. Openbare Wer ken had in 1918 300.000 M2. straatopper vlakte te vermelden, thans is het toege nomen tot liefst een millioen vierkante meter. Alles getuigt van snellen groei, het aantal inwoners, dat hard op weg is naar de 47.000, was in 1912 slechts 24.000. Er waren jaren met een maximale toeneming van 700 nieuwe woningen Foto's brengen de restauratie van den O. L. Vrouwetoren in beeld. De restaura tie duurde van 19091932, de kosten ziehier een staaltje van boedhoudkundi- ge nauwkeurigheid bedroegen 793.016 gulden en 41*4 ct. Een tafel berengt tijd schriften, waarin belangrijke gebouwen, in den laatsten tijd ontstaan, worden besproken en afgebeeld. Ook is het rap port aanwezig over het kanaal door de Geldersche Vallei, dat jammer genoeg voor onzen neus door Utrecht met een ander project werd weggekaapt en voor welk kanaal Graaf van Randwijck en Ir. Verheij zooveel en zulk verdienstelijk werk hebben verricht. Verder passeert nog de ontwikkeling van de stadsreini ging, de mechaniseering vooral en het op pensioen stellen van de havermoto- ren, de revue. Het verkeer voorheen en thans, wegen, plantsoenen, de verplaat sing van de Kei, het werk van de semi- officieele reclame-commissie, de nieuwe begraafplaats Rusthof, de Markthal, de geheele reorganisatie van de brandweer met modem materiaal, brandmelders, enz., de groote uitbreiding en betere organisatie van het politiekorps, de bouw van het nieuwe Gymnasium, die nog juist voor het intreden van de crisis ondernomen kon worden, en zeker iets later niet zou hebben plaats gevonden, 't getuigt allemaal van groei en bloei, van vooruitgang en activiteit. Zoo blijkt bijv, dat van onze ruim 46.000 inwoners er 10.000 wonen in een gemeente-woning of in een woning van een woningbouw vereniging. Wat er hier aan krotten verdween, blijkt uit albums met foto's op de middentafel. De inzending van Dr. M. v. d. Hoeve- toont interessante documenten, bladen in Waalsch en Vlaamsch gesteld, pro gramma's van uitvoeringen, bijzonder heden over Elisabeth's dorp tusschen de spoorlijn naar Utrecht en Amster dam, de werkscholen, fraai gesmeed ijzerwerk, waarin de Belgen zoo be kwaam waren en een curiositeit: nml. een stuk van het hemd van een Belg, die daarop waardevolle aanteekeningen maakte en deze zoo over de grens smok kelde. Flehite zond kaarten en bijzon derheden over den distributie-tijd. Het is goed geweest, dat men het jubileum van den Burgemeester ge bruikt heeft om dit boeiende overzicht in te richten, een overzicht met foto's en statistieken, dat een beeld geeft van 25 jaren, jaren van oorlogsellende, jaren van welvaart, daarna en jaren van crisis, waaruit in totaal een sterken indruk oprijst van het vele, dat beter geworden is. ondanks alles wat tegenwerkte. Een Dr. H. Th. s' Jacob beeld ook van de harmonische ontwik keling die Amersfoort in rustiger jaren op dezen basis kan voortzetten, naar wij hopen. Een tentoonstelling, die met recht en reden Van Randwijck-tentoon stelling heet. Het affiche voor deze tentoonstelling dat op vele plaatsen in de stad opvalt, geeft een vlot in lijn opgezet portret van Graaf van Randwijck. Het werd ontworpen door den heer G. Adriaans architect, die ook met den stadsarchi tect Ir. C. B. v. d. Tak Jr. de inrichting van do tentoonstelling verzorgde. De officieele opening De voorzitter van het Amersfoort's Kunstenaars Gilde, de heer F. P. d' Huy, heette alle aanwezigen in de groote zaal van het Gildehuis hartelijk welkom en zeide o.m. het volgende in zijn openingswoord: Wanneer ik U hier namens het Comi té van voorbereiding welkom heet en met vreugde gewag maak van het feit dat U, Excellentie, het Eere-voorzitter- schap van dit Comité heeft willen aan vaarden en tevens bereid werd gevon den deze van Randwijck tentoonstel ling te openen, dan mengt zich daarbij eenige trots, dat het het A. K. G. was, dat op het idee kwam aldus de eerste burger van onze stad en eere-voorzitter van het Gilde te eeren en in herinne ring te brengen wat alzoo in de 25-ja- rigc ambtsperiode van onzen burge meester is tot stand gekomen. Dit gevoel van trots echter vervaagt direct voor een gevoel van dankbaar heid jegens hen, die spontaan hun me dewerking toezegden en hun krachten gaven bij de inrichting en verwerkelij king van deze tentoonstelling. Overigens kreeg ik zeer sterk den in druk, dat het tooverwoord „van Rand wijck" niet vreemd wa£ aan het en thousiasme en de vaart waarmee men de zaak aanpakte, want in korten tijd moest veel gebeuren. Onder hen zou ik zonder anderen te kort te willen doen, willen noemen den Gemeente-secretaris den heer Kaan en Ir. v. d. Tak, den stads-architect, die met zijn staf ongetwijfeld een tijdelijke ontwrichting in den Gemeentedienst heeft moeten riskeeren om op tijd met het verzamelen en pasklaar maken der merkwaardige objecten en gegevens klaar te komen. Voor de eventueele catastrophale ge volgen in de Gemeentehuishouding roept het comité bij voorbaat Burge meester in Uw kwaliteit als Stads- hoofd. Uw cjementie in. Het resultaat echter zal, naar we ho pen, U dit makkelijk maken. Wij zouden het op hoogen prijs stel len indien U de helft van de opbrengst van deze tentoonstelling zoudt willen aanvaarden ter stijving van het door U in het leven geroepen fonds. Voorts richt ik nog even een woord van dank tot allen, die belangeloos het Jaarvergadering in Amicitia's foyer In den foyer van Amicitia hield de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis de jaarlijksche alge- meene vergadering, onder voorzit terschap van Dr. J. J, Aghina, die precies op tijd de bijeenkomst open de. F.en bijzonder woord van welkom sprak de voorzitter tot het nieuwe be stuurslid, den heer H. F. v. Slooten. De notulen werden gelezen door den heer H. C. A. v. d. Pol en door de ver gadering goedgekeurd. Het jaarverslag van de secretaresse over 1936, mevr. J. G. v. d. Pol Nonkes, vermeldde wat er in het afgeloopen jaar is gedaan door de afdeeling. Het ledental steeg in bescheiden mate. De sterkte der transportkolonne verminder de met 3 en heeft 54 helpers en 11 help sters. Er werden 2 Landsteinermedailles uitgereikt, 1 gesp voor 20-jarigen dienst, na de groote oefening op 6 Juni ter ge legenheid van het bezoek van H.K.H Prinses Juliana. F.r werd een wandelafdeeling opge richt welke nog 6teeds groeiende is Verder vermeldt het jaarverslag, hoe veel lessen in theorie en praktijk er werden gegeven. De lessen werden ge geven door den artsleider Aghina en dr. Stokvis. Eenige aparte avonden droe gen bij tot vermeerdering \an vaardig heid en kennis der leden* De transportkolonne jiee<3 S3 maal dienst bij verschillende gebeurtenissen Het jaarverslag eindigde met een op wekking tot intensieven arbeid en een drachtige samenwerking. Het jaarver slag werd onder applaus onder dank zegging goedgekeurd. De heer Seeuwen bracht het finan cieel verslag uit. Het totaal der inkom sten bedroeg 1057,54, terwijl de uit gaven 961,80 vorderden. Het bezit ver minderde met 320.—. De begrooting voor den huishoudelij- ken dienst voor 1937 wij6t een eindcij fer aan van 320. De bloedtransfusiedienst had aan in komsten 63.90 als resultaat van een georganiseerden wandelmarsch. De heer Hendriks, voorzitter van de wandel- 6portvereeniging bood aan het bestuur een tweetal herinneringsmedailles aan. Het verslag van den penningmeester werd op advies der kascommissie goed gekeurd. In de commissie voor 1937 wer den benoemd de heeren Hoogebrug, Bosboom en Siersema. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Blussé van Oud-Alblas en M. A. E. Seeuwen, die hun benoeming aannemen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. Tine Hoornstra, werd op voorstel van het bestuur gekozen Dr. J. A. Stokvis.^ De voorzitter heette het nieuwe bestuurs lid onder applaus der vergadering har telijk welkom. De collecte zal dit jaar worden gehou den op 25 September. Voor de toekomst zal een permanente commissie worden ingesteld. Thans zal een oproep worden tredaan om collectanten, waarvoor een bijeenkomst wordt gehouden op Woens dag 22 September. Voor de damesafdeeling zal een leid ster worden benoemd in dier voege, dat iedere ploeg van acht dames een leid ster aanwijzen. Zooveel mogelijk zal de keuze worden gemaakt-in-verband-met 4e BlratenindeeTing, hunne bijdroegen tot het inrichten van deze tentoonstelling en denk daarbij niet in de laatste plaats aan de in zen-; ding van Dr. v. d. Hoeve, betrekking! hebbende op den Belgen-tijd en denj heer Radstake, die ons wel een zeer' merkwaardig voorwerp verschutte. Mag ik thans Excellentie U de ge legenheid geven het woord te voereoi en verzoeken de openings plechtigheid te willen verrichten. Hierna sprak mr. H. Th. s'Jacob de volgende rede uit: Mijnheer de Burgemeester, dames en heeren. Toen eenige dagen geleden de uitnoo- diging van het Amersfoortsche Kunste- naarsgildc tot mij kwam om als ©ere voorzitter toe te treden tot een comité, dat in het leven is geroepen om bdi ge legenheid van de 25-iarige ambtsvervul ling van den burgemeester eene „Rand wijck-tentoonstelling" te houden, welke als doel heeft een overzicht te geven van het gedurende deze ambtsperiode hier tot stand gekomene. heb ik eerst geaarzeld deze uitnoodiging aan te ne men. Ik ben immers geen inwoner dezer veste en sedert eenjge iaren buiten het ambtelijk leven zijnde, heb ik het meer direct contact met Amersfoort verloren dat ik ambtelijk had. terwijl onteeen- zeggeliik een tentoonstelling «als deze met dit uitgesproken doel een intiem plaatselijk karakter draagt. Toch lokte het mij aan deze uitnoo diging aan te nemen daar eenerzijds de vriendschappelijke verhouding, die mij aan den burgemeester bindt, verre over deze 25-iarige periode reikt en ander zijds ook de herinnering aan de vele ja ren toen ik in de onmiddellijke nabij heid van Amersfoort woonde en Amers •"ort als mijn stad beschouwde, gedn rende welken tiid ik ook enkele jaren Amersfoort als griffier ter secretarie mocht dienen, voor mij een blijvende, bijzondere belaogstelling heeft doen ont staan in de lotgevallen van Uwe stad Het geeft wellicht een aardige te genstelling. waar wij hier ziin sa mengekomen om een beeld te krij gen van het vele dat in de laatste 25 iaren op sociaal-geographisch en sociaal gebied is tot stand gekomen onder de bekwame leiding van den burgemeester, om u te vertellen dat mijn oudste herinneringen aan Amersfoort dateeren uit den tijd. dat de stad in rouw was gedompeld en diep treurde over het feit, dat na de groote kazernebrand het corps Rijdende Artillerie, eens de trots en het troetelkind van Amersfoort van hier naar Arnhem was overgebracht. Met wien men toen ook hier sprak, de malaise maakte het onderwerp van gesprek uit die het gevolg was van dit verlies tenvijl voort durend de vrees naar voren kwam. dat een kleine stad zonder bijzon dere middelen van welvaart een zoo- danigen tegenslag niet licht te bo ven zou komen. Amersfoort was in die dagen inder daad nog het type der kleine stad. zoo als wij die soms in geschiedkundige ro mans afgebeeld zien. Zii vormde een centrum voor een nog al welvarende boerenbevolking in de omgeving, die hier ter markt kwam en ziin inkoopen deed, maar had geen industrie van eenig belang of belangrijke bedriiven. Jaren lang heeft Amersfoort hetzelfde stads beeld te aanschouwen gegeven' met ziin aardige gevels en teekenachtige water poorten. terwijl het aan de buitenzijde omgrensd werd door een mooi plantsoen op de oude wallen aangelegd langs toen frisch stroomende beeken. een weelde, die slechts weinige steden in ons vader land hebben. De bebouwing aan de bui tenzijde beperkte zich tot enkele villa's, terwijl het zielenaantal vele iaren lang vrijwel stationnair bleef. De aanleg van de spoorweglijn naar Kesteren' en do weg naar het daarvoor gebouwde tijde lijke stationsgebouw omsloot een nieuw stadskwartier voor bebouwing aange wezen, terwijl de spoedig daarop gevolg de aanbouw der groote, nieuws infan- teriekazernes een beteekenende uitbrei ding van garnizoen in het vooruitzicht stelde met de daarmede gepaard gaan de vraag naar meerdere woonhuizen. Langs den voet van den berg is toen een eerste uitbreiding ontstaan, die. wij mogen het nu wel zeggen, zeer weinig moois te zien gaf. Amersfoort kon hiermede niet wed ijveren met de zich tegelijkertijd ontwik kelende tuinsteden van het Gooi als fo- ren&enstad. Amersfoort heeft als 't ware op de komst van Graaf van Randwijck ge wacht om zijn sprong naar voren te ne men en de zoo gunstig langs een heuvel rug gelegen terreinen te ontginnen tot een krans van aanlokkelijke villawijken, terwijl een vooruitziend gemeentebe stuur de gelegenheid voor industrieter reinen naar den Eemkant heeft gele'd en in het nabij gelegen Soesterkwartier en beoosten van de Eem een moderne arbeiderswijk heeft doen ontstaan, waar naar de sterk toenemende vraag naar arbeiderswoningen op hygiënische wijze kon worden voldaan, zoodat van liever lede de beruchte krotwoningen d^r bin nenstad konden worden opgeruimd. Ook voor bijzondere doeleinden werden te juister plaatse terreinen gereserveerd. In betrekkelijk kort tijdsbestek hee't zich deze zeer aanzienlijke uitbreiding en ontwikkeling voltrokken wat aan het gemeentebestuur zware eischen heeft gesteld en wel temeer omdat dit alles zich heeft afgespeeld in zeer bijzonderen tijd. In deze periode valt immers de groote oorlog, die eerst stil stand veroorzaakte en zeer bijzondere beslommeringen medebracht, doch «die in zijn gevolgen, niet alleen hier maar overal, een uitbotting van alle krachten op sociaal, oeconomisch en politiek ter rein te zien heeft gegeven, die een op stapeling van wenschen, of om dr on aangename terminologie dier dagen te gebruiken, van eischen naar voren bracht, dat wijs beleid en bekwame lei ding toen meer dan ooit noodig waren om den juisten weg te zeeken om aan y?deliike wenschen tegemoet te komen zonder toa te geven aan de roekeloos heid dier dagen op financieel gebied- Wij zijn thans hier bijeen om in beeld en grafiek een reproductie te krijgen van alles wat hier ter stede -wel is tot stand gebracht om van de oude stad een moderne gemeentel*-maken met Hoofdagent (majoor) van politie te Soest In het St. Elisabeth Ziekenhuis alhier is overleden de lieer M. J. van Leeuwan, majoor bij de gemeente politie van Soest. De ontslapene werd te Ingen, gemeen te Lienden op 27 December 1S81 gebo ren. Op 20 September 1910 werd bij be noemd tot nachtwacht in de gemeente Baarn cn op 1 Maart 1913 tot agent van politie te dezer steda, alwaar hij ruim 3Vs jaar is werkzaam geweest, waarna hij met ingang van 1 No vember 1916. werd benoemd tot veld wachter der gemeente Soest. In verband met de reorganisatie van bet politie corps en de daaraan verbonden uitbrei ding, nam hij ontslag als gemeenteveld wachter en werd hij tegelijkertijd dooi den toenmaligen burgemeester mr. dr. de Beaufort, benoemd tot agent van po litie 4e klas dezer gemeente, waarna op 1 Januari 1921 zijn bevordering volgde als hoofdagent van politie. Doordat de ontslapeno evens gemeentelijk deur waarder was en hij die functie moest neerleggen, werd hem in verband hier mede door wijlen burgemeester mr. G Deketh. de titel toegekend van majoor van politie, ingaande 1 Januari 1930- Ruim 20 jaren heeft van Leeuwen de gemeente Soest gediend, tot volle tevre denheid van zijn superieuren, wat wel tot uiting is gekomen toen hij op 20 September 1935. bij zijn 25-jarige politie jubileum, zoo hartelijk en op bijzondere wijze door wijlen burgemeester Deketh werd toegesproken. De begrafenis, die met corpseer zal plaats hebben, is bepaald op Zaterdag 18 September a.e. des namiddags te 1 uur. op de Algemeen© begraafplaats aan den Veldweg alhier. gebruikmaking van de natuurlijke voor-i deelen, die Amersfoort door bare lig ging en uit een verkeersoogpunt biedt zoodat een harmonisch geheel is ge vormd, dat aan hooge eischen voldoet. Zich tot den burgemeester wendende, zeide spreker o a.: De naam „Randwijck-Tentoonstel- ling" die aan deze demonstratie van gemeentelijke arbeidsprestatie wordt gegeven, getuigt op zeer waardeerende wijze hoe zeer het vele werk, dat hier is geschied in een persoon wordt gecentraliseerd. Dit eene woord „Randwijck-tentoon stelling" zegt veel meer dan in hoog dravende speeches kan worden uit gedrukt. Het zegt, dat een geest, uw beleid, uwe werkkracht hier een leidende rol heeft gespeeld, het getuigt hoezeer uwe bekwame me dewerkers dit in u waardeeran en u ook gaarne die eer geven, weten de hoezeer gij ook uwerzijds hun werk waardeert en op prijs stelt. Ik geloof, dat ik thans van do juiste en gelukkige verhouding, die hier blijkt te heerschen, niet meer moet zeggen, een ieder kan die begrijpen, meer woor den daarvoor te gebruiken zou slechts kunnen schaden. Mijnerzijds kan ik niet anders dan Amersfoort gelukwen- schen, dat het in moeilijke dagen een bekwaam, humaan en weldenkend man aan het hoofd heeft gehad, die in ge lukkige samenwerking met kundige medewerkers of administratief en tech nisch gebied Amersfoort door moeilijke jaren heeft geleid op zoodanige wijze, dat de annales der stad er mot trots van zullen kunnen getuigen." Hierna verklaarde mr. s'Jacob de ten toonstelling geopend. Antwoord van den burgemeester De Burgemeester richtte hierna een woord van dank tot het Amersfoortsch Kunstanaarsgilde, dat het initiatief had willen nemen tot deze tentoonstelling te zijner eere. Spr. betrok daarin ook alle medewer kenden aan deze tentoonstelling. Ver volgens sprak hij een woord van dank tot den heer cn mevrouw s'Jacob, dia bij de opening van deze tentoonstelling aanwezig hadden willen zijn. Hij hoop te tenslotte dat tal van Amersfoorters gelegenheid zouden vinden om deze tentoonstelling met haar waardevolle foto's over Amersfoort rustig te be zichtigen. Wie er waren ONDER de talrijke aanwezigen, die bij deze officieele opening tegen woordig waren, noemen wij o.a: Mr J. C. Graaf van Randwijck met echtgenoote en dochter; het volledige Comité van Voorbereiding en Aanbeve ling bestaande uit de Heeren: Mr. H. Th. 's Jacob. Otid-Commissaris der Ko ningin in de Provincie Utrecht, eere voorzitter met echtgenoote; F. P. d'Huy, voorzitter; de Wethouders B. Noorde wier. A. J. Spiekerman; Mr. L. Stadig; de Gemeente-Secretaris K. Kaan; de stads-architect Ir. C. B. v. d. Tak; de Directeur van Openbare Werken C. G. Beltman; G. Adriaans; Ir. B. A. Ver heij; L. S. Snoek; J. Valkhoff. Verder; Kolonel A. A \an Nijnatten, Dr. 13. Keulen; Mr. Muller Massis. benevens de Hoofden van takken van Dienst, Raadsleden, etc. CAFE-HOUDER BEKEURD In den afgeloopan nacht is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een café-houder, die na sluitingsuur be zoekers in zijn café had. Aangezien hij de politic den toegang belemmerde, werd hij bovendien nog geverbaliseerd wegens overtrading van art. 184 W. v. S. Ook de late bezoekers kregen een pro ces-verbaal. „Och, waren aH« mensehen wijs" (Dat Is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuw meer 'wldeln beetje heter wttdea opletten, dee Even voorbij het punt waar de Hoogeweg zich splitst in de richting Nijkerk en Hoevelaken In tegenwoordigheid van den burgemeester van Barneveld en den hoofdinspecteur van politie alhier, den heer D. P van Roovcn, is hedenmorgen de nieuwe autoweg van Hoe velaken naar Terschuur, aan vangende, even voorbij het iunt waar de Hoogeweg zich splitst in de richting Nijkerk cn Hoevelaken, voor het auto verkeer opengesteld. Het publiek diene er goede nota van te nemen, dat deze nieuwe weg uitsluitend ge bruikt mag worden door auto's. Wielrijders worden daarop atlent ge maakt door een z.g. verbodsbord, een bord inet roode cirkelrand en fiets daarop afgebeeld. Er 6taat dus niet een bord met blauw veld waarin een fiets afgebeeld is. dat wielrijders dwingt het rijwielpad te berijden. Dit vindt r.ijjt oorzaak in iiet feit. dat ttaast dezen nieuwen autoweg geen rijwielpad ligt. Wielrijders moeten dus den ouden verkeersweg blijven volgen! Gisteravond traden vier voet balverenigingen toe In hotel „Monopole" heeft gisteravond een vergadering plaats gehad om te ko men tot oprichting van een Belangen vereniging voor Amersfoortsch voetbal. In zijn openingswoord zette do heer P. Colder het doel van de op te richten Belangenvereniging uiteen. Noodzakelijk oordeelde spreker het, dat er verbetering zou komen in de ver houdingen tusschen de besturen van de voetbalverenigingen, welke veelal niet al te best zijn gebleken. Gelijk stemrecht zou dat bevorderen; het belang van het Amersfoortsch voetbal moet in de aller eerste plaats gediend worden door on derlinge samenwerking en een goedo verhouding. Dit zou ook \an groote waarde zijn bij de samenstelling van een Amersfoortsch elftal. Het lidmaatschap voor iedere vereni ging was gesteld op f 5.— per jaar. Hierna werden de statuten en regle menten voorgelezen, waartegen door de vergadering geen bezwaren werden in gebracht. Het bestyur van de nieuwe vereni ging werd, na schriftelijke stemming, als volgt samengesteld: P. Colder, voorzitter; de Vries (Am. Boys) secretaris; Mosterd (H.V.C.) pen ningmeester; de Wijs (A.P.W.C.) en Kaal (Sopla) commissarissen. Bij de rondvraag waren de afgevaar digden vier van de tien voet bal ver- eenigingen hier in de stad hadden zich bereid verklaard mede te werken aan de oprichting van de Belangenvereni ging in de gelegenheid hun meening uiteen te zetten over de richting, waarin gewerkt zou worden. Dezer dagen zal aan de voetbalver- eenigingen hier een schrijven gericht worden, om een elftalcommissielid, te vens bestuurslid zijnde, aan te wijzen, teneinde een commissie te vormen voor het samenstellen van het Amersfoortsch Elftal, dat men tegelijkertijd in het veld hoopt te brengen tegen buitenlandsche clubs. De U.P.V.B. en K.N.V.B. hadden den heer Colder toegezegd medewerking te verleenen. Met een woord ter opwekking en te vens de hoop uitsprekende, dat de voet balverenigingen, die nog niet toegetre den waren, dit alsnog zouden doen. werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Het concert-programma is vastgesteld Door de concertvereeniging is voor de komende maanden een zestal co/icerten georganiseerd in het Grand Theatre. In tegenstelling met het vorig jaar, toen het U.S.O. viermaal concerteerde, zal dit seizoen door het U.S.O. en De Arnhemsche Orkestvereniging twee maal geconcerteerd worden. Het volledige programma luidt als volgt: 23 October. U.S.O. o.l.v. W. van Otter- loo pianosoliste Steil Andersen. 17 November, The Curtiss Stringquar- tct. 20 Januari, U.S.O. o.l.v. W. van Otter- loo, cellosolist Orobio de Castro. 17 Februari, Het Hollandsch Strijk kwartet (Leijdensdorf). 3 Maart. Arnhemsche Orkestvereni ging, soliste Nellv Wagenaar. 21 April, Arnhemsche Orkestvereni ging met pij ploos Hammond-orkest orgel. Met uitzondering van het concert op Woensdag 17 November, hebben dè con certen op Donderdag plaats

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5