COGNAC VIEUX m NIEUWE STER AAN DEN ZWEMHEMEL J, A. SCHOTERMAN Ze» Amerikaansche arbeiders organiseeren zich DE JEUGDIGE De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR 3.75 per flesch Ford houdt stand POP LE ROY PASARBOUW IN SEMARANG GANDER TRAINER VAN HET K.N.G.V. U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen OM DEN WERELD TITEL 4e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 Utrechtse bestraat 17 Tel. 145 AMERIKAANSCHE BRIEF Een verwoede strijd tusschen werkgevers en werknemers is aan den gang en bedreigt de rust in de groote Unie NEW YORK, September 1937. T\E bevoegde autoriteiten hadden dit laar voorspeld, dat het aan tal slachtoffers van een gewelddadigen dood als van auto's, vliegtuigen, ver drinken e.d. over de afgeloopcn week end minstens een duizendtal zou be dragen. De eerste Maandag van Sep tember is het n.l. Labor Day. een der belangrijkste Amerikaansche feestda gen en gewijd aan den arbeid, van daar dat het een vrije dag is. Tevens is die dag het onofficieelc einde van de zomervacanlie en gaan den vol genden Dinsdag vele honderdduizen den weer aan het werk. Bovendien be ginnen de scholen weer. Het is dus begrijpelijk, dat er op Labor Day heel wat gereisd en getrokken wordt, heel wat gepicnict en bezoeken afgelegd, en vandaar dat er heel wat ongeluk ken plaats vinden. Maar het schijntt dat de onophoudelijke campagnes ter bevordering van de veiligheid wel hun vruchten dragen, want dit jaar be droeg het aantal slachtoffers precies de helft van hetgeen men verwacht had. MAAR no# in een geheel ander op zicht stak deze Labor Day sterk af bij do vorige. Een jaar of tien geleden was de dag weinig meer dan een extra vrije dag en het eind van de zomervacantie.' maar in het afgeloopen jaar is Labor meer het onderwerp van het dagelijksch gesprek geweest dan in alle negen vorige bij elkaar. En ditmaal klonk het woordje Labor vele millioe- nen met een nieuwen en soms met een dreigenden klank in de ooren. Om het maar met een paar kleine cijfers dui delijk te maken: toen Samuel Gompers. de geboren Amsterdammer, zes en vijf tig jaar geleden met het organiseeren van de arbeiders tot de American Fe deration of Labor begonnen was, had hij pas na tien jaar hard werken 250.000 leden bij elkaar gehaald. Op Labor Day van het vorige jaar waren er vier mil- lioen leden in totaal van allerlei Ame rikaansche vakvereenigingen, maar dit jaar waren er liefst zeven millioen. niet andere woorden een toename van drie millioen leden in twaalf maanden tijds I-Iet Committee of Industrial Organi sation, kortweg bekend als C.I.O.onder leiding van den dynamischen ex-mijn werker John Lewis, was een nieuwe bond naast de American Federation of Labor en behaalde door zijn militante onfreden veel meer succes en grooter ledenaantal Terwijl de A.F of L. zich strikt van politiek onthoudt, is de C.I.O. juist bezig in het politieke troebele wa ter te vis&hen en vandaar dat de noo- dige Amerikanen den fenomenalen groei van de C.I.O. op zijn minst met leede oogen aanzien. Macht van organisatie TF.RWIJL de A. F. of L. een lichte lijk kwijnend bestaan is gaan lei den sinds de opkomst van de C.I.O., heeft de laatste zich in de oogen der arbeiders veel verdienstelijker ge maakt met het behalen van onmisken bare successen. De C.I.O dwong nie mand minder dan machtige maatschap pijen als U.S. Steel, General Motors, Chrysler e.a door middel van reusach tige stakingen om zich bij den eisch van „collectief contracteeren" neer te leggen. En nu bereidt zij zich voor den reus van allemaal aan te pakken, n 1 Henry Ford, die altijd geweigerd heefl vakbonden te erkennen en de eeniere was, die weigerde de oude N R A te on derteekenen. Eenige dagen geleden hiel den de leden van de United Automobile Workers een conventip in Milwaukee waarop de volgende merkwaardig nieuwtjes te berde werden gebracht. In twaalf maanden tijds was het aantal leden van 30 000 tot 400 000 gestegen e* de hoeren hadden 400.000 in Las al? een appeltje voor den dorst, m3ar bo vendien besloten zij een zelfde bedrag bii elkaar te brengen voor de komende campagne legen Henry Ford. De staalindustrie is tot het vorige jaar de rots geweest, waartegen de vak beweging altijd te pletter liep. Ruim vier honderd firma's waaronder de U.S. Steel, zagen zich gedwongen tot volledige overgave Desgelijks de textiel industrie, die zich altijd hardnekkig verzet had en nu ongeveer 200.000 georganiseer de arbeiders kan tellen. Alle voorname industrieën hebben dezelfde ondervinding Verder traden een enorm aantal zooge naamde ..white collar workers", dus hoofd arbeiders, kantoorpersoneel e.d. toe. zoo als bii voor beeld de vereeniging van Jour nalisten. Blijvend succes ZELFS de volkomen breuk tusschen de A. F. of L. en de C.I.O. heeft niets afgedaan tot het toenemen in aantal van georganiseerde arbeiders, maar daarmee is niet gezegd, dat de overwinning voor de vakvereeniging in zicht is. In de eerste plaat6 is pas een kleine minderheid van de Amerikaan sche arbeiders opgenomen in de vak vereeniging, terwijl van verschillende kanten gevaren voor de ontwikkeling daarvan dreigen. Een daarvan is de hardnekkige weerstand van sommige groot-industrieelen met Ford aan het hoofd, die o.a. duidelijk gebleken is bij de mislukte staking aan de fabriek van Remington-Rand. Een ander is de groo te weerstand van industrieelen in het Zuiden des lands, waar arbeid, zoowel van blanken als van negers, al zeer goedkoop is en daarom in den laatsten tijd vele fabrikanten uit het Noorden aantrekt. Nog een ander en groot ge vaar is de levendige belangstelling, die de communisten in deze beweging too- nen en daarmee de heele geschiedenis in een kwaden reuk brengen. Zoover is het al gekomen, dat voorstanders van een vakvereeniging ipso facto voor een communist worden aangezien en der halve bij botsingen met politie als zoo danig behandeld worden. Geen engelen AMERIKA heeft in het afgeloopen jaar allerlei in de vakbeweging meegemaakt, dat niet bepaald ge ruststellend voor de toekomst is. Tot nu toe waren de werkgevers de beulen en de arbeiders de onderdrukte martelaren, maar sinds de laatsten meer macht in handen gekregen heben. heben zij zich ook niet van enn engelachtigen kant la ten zien. Waren het vroeger de werkge vers. die de postendestakens met gum- mistoken uit elkaar lieten ranselen, te genwoordig zijn het de stakers, die in kleinen getale de veel talrijker werk willigen van een bepaalde fabriek met stccnen en knuppels tot andere gedach ten probecren te brengen. Daar zijn niet alleen de „sit-downs", die ook in het buitenland zoo de aandacht hebben ge trokken, maar de „quickies", dat zijn stakingen, die binnen een paar minuten besloten en uitgevoerd worden, zoodat, als bijv. in Michigan gebeurde, een heele provincie plotseling van electrische stroom verstoken is! Verder maken do A. F. of L. en de C. I. O. wel gemeene zaak in het winnen van leden, maar onderling zitten zij elkaar geducht in de haren. Zoowel John Lewis van de C.I.O. als William Green van de A.F. of L. hebben geen van beiden nagelaten zich een bevoorrechte positie te verschaffen bij het overigens toch al zoo den arbei ders goedgezinde gouvernement te Was hington. Lewis ging in zijn speech van eenige dagen geleden zelfs zoo ver, Roosevelt cn zijn kabinet te dreigen liever aan zijn kant te komen of er de gevolgen bij een komende verkiezing van te aan vaarden. Door dit alles is het niet te verwonderen, dat velen de vrees zijn toegedaan, dat Lewis een mogelijke candidaat voor het presidentschap in 1940 zal zijn iets dat in Amerikaansche oogen bedenkelijk veel op een dictatuur zou gaan gelijken. OOST-1ND1E Mislukte landing militair vliegtiug BATAVIA, 16 September. (Aneta). Tijdens het maken van oefenlandingen van een drietal C-verkenners op het noodlandingsterrein Tjiretet (Tange rang) kwam één vliegtuig in een pagger terecht, waardoor het toestel zeer lichte schade bekwam. Met toestel zal na demonteering per vrachtauto naar Andir, waar de lucht vaartafdeeling gevestigd is, worden overgebracht. VERBLIJFPLAATS AANGE WEZEN BUITENZORG, 16 Sept. (Aneta-A.N.P.) Bij gouvernementsbesluit is aan F. E. Groeneveld, die reeds meermalen door zijn opruiende actie in Cheribon en om geving last veroorzaakte, in het belang der openbare rust en orde de hoofd plaats Soerabaja als verblijfplaats aan gewezen. Piet Stam zei bij het afscheid in Indië: „Nou Pop, tot ziens in 1940 in Tokio" Ma Braun zal haar trainen (Van onzen redacteur) E uitspraak als de nood het li hoogst is. is de redding nabij, zal ook voor ons zwemwereldje be waarheid worden. In dezen tijd. waar Nederland langzaam maar zeker de he gemonie moest afstaan aan Denemar ken wat het dameszwemmen betreft, is het in zekeren zin een geruststel ling te weten dat nieuwe krachten naar voren komen. De tegenaanval op Denemarken is ingezet en een der voornaamste wa pens zal zijn de jeugdige Poppy le Roy, het veelbelovende Indische zwemstertfe. Pop zelf heeft er eigenlijk heelemaal niet aan gedacht eens te zullen optre den in do internationale zwemwereld. Och ja, in Indiö zwom zij veel en heel aardig. En passanj. vestigde zij negen Indische records op haar naam. Maar er waren ook tijden dat ze vrijwel niet of in het geheel niet kon trainen, want haar vader, thans gepensionneerd kapi tein van het Indische leger, werd ook wel overgeplaatst naar oorden, waar aan regelmatig oefenen niet gedacht kon worden. P°ppy, ie R°y Van haar vader heeft ze do eerste zwemles gekregen! In Bandoeng, waar ze met een opgeblazen fietsband om het middel in het water gegooid wogd. Maar lang duurde het niet of de fietsband kon gevoegelijk worden weggelaten. In Bata via werd het pas recht goed. Poppy werd lid van Nep tun us, de club van Piet Stam, welke laatste onder meer deel uitmaakte van de ploeg Nederland- sche zwemmers op de Olympische Spe len in Berlijn. Op haar beurt heeft Pop py weer danig geprofiteerd van de vele cn wijze lessen die Ma Braun aan Piet had gegeven. „We zwommen heel veel samen op Batavia" vertelt Poppy. „Maar tijd- zwemmen deed ik eigenlijk heelemaal niet. Ik vond het^heelemaal niet prettig om dadelijk een tijd te weten. Het maakte me zenuwachtig en later hoorde ik wel hoeveel ik gezwommen had. Ne gen records heb ik nu op mijn naam staan maar m'n tijdenboekje heb ik niet bij me en de tijden weet ik niet uit mijn hoofd." Een forrneele training kenden we niet. De leden onderling oefenden met elkaar en dat was alles. Maar nu kan ik wel goed merken dat een doelmatige training de capaciteiten wel doet 'ver- hoogen. Dat mevrouw Braun mij nu oefent, zal ik wel voor een groot deel danken aan Piet Stam. Ik had al een brief bij mij voor mevrouw en die heb ik nog en ik zal hem wel niet meer hoeven geven, want in Genua kwam er een brief van me vrouw aan boord, waarin zij schreef, dat ze me heel graag zou helpen. Uit Indië hebben ze dus al eerder geschreven en ik donk dat Stam do hoofdschuldige is. Toen wo weg gingen zei hij nog: „Nou Pop, tot ziens in 1940 in Tokio". Maar zoo ver zijn we nog niet. „Zoover zijn we zeker nog niet" vult de heer lo Roy aan. Zwemmen is wel heel aardig maar het werk gaat vóór. Poppy zit nu hier in Breda op de H. B. S. en ze is achter vergeleken bij de school die ze in Indië bezocht. Nu zou ze elke Zaterdag naar den Haag gaan om te oefenen bij mevrouw Braun. En deze is er ook voor dat ze veel wed strijden zwemt, maar dat kost tijd. Op 5 October bijvoorbeeld zijn er zwem wedstrijden waar ze aan mee zou moe ten doen. Ik heb gedacht dat het op een Zaterdag of Zondag was maar het blijkt in de week te vallen. En ik weet niet of de directeur van de H. B. S. daar nu vrij voor wil geven. Laatst zei hij al tegen Poppy dat hij het aardig vond zoo'n zwemster op school te hebben, maar... het werk ging voor. Dat naar den Haag k06t al heel veel tijd. Maar we zullen zien hoe het op school gaat, want daar zal wel heel veel van af hangen." 'Andere methode POPPY vertelt verder van haar zwemmen. Hoe er in Indië gezwom men wordt en hoe hier. „Het water is hier heel anders, veel zwaarder. Ilct klimaat mag in Indiö warmer zijn, en daardoor afmattender, maar ik maakte daar betere tijden. De methode van zwemmendie is hier. zus, daar zoo. jln Breda, waar ik lid werd van de Ba- ironie, werd ik geoefend door mevrouw van der Zwaan in den eersten tijd. Zij leerde mij de beenen onder het water te houden. Mevrouw Braun zegt „Kind, je beenen zoo hoog mogelijk. Denk maar aan de schoepen van een rader boot, Die klappen ook op het water." Op het oogenblik zijn mijn tijden na tuurlijk nog niet heel erg mooi, maar mevrouw Braun is tevreden en zal mo blijven helpen. Maar ik hoop dat ik op 5 October mag zwemen van school Rio Mastenbroek is verloren voor de amateurzwemsport. Willy den Ouden heeft huwelijksplannen, Nida Senff 16 halverwege het huwelijksbootje. Voor Poppy zijn dio tijden nog niet gekomen, daar is ze te jong voor. Maar een zwem- stertje is weer opgekomen uit de gele deren om over eenigen tijd de Deen- sche meisjes de kroon van het hoofd te halen. Dat is heel prettig Poppy, voor jou en zwemlievend Nederland. Maar je vader en de directeur hebben wel een beetje gelijk over dat school- work. Pas op voor 'de dans om de zwem- galg! SEMARANG, 16 Sept. (Aneta). De technische commissie adviseerde het col lege van B. en W. tot aanvaarding van het door de Hollandsche Beton Maat schappij ingediend ontwerp voor den bouw van een centralen pasar in Sema- rang voor een bedrag van 301.500. Waarschijnlijk zal het advies van de technische commissie woracn aanvaard en dus de opdracht aan de Hollandsche Beton Maatschappij worden gegund. HET ALGEMEEN WEERMACHT COMITÉ ONTBONDEN BATAVIA, 16 September. In een vergadering van het algemeen weer- inachtcomité is besloten dit comité te ontbinden, nu zijn taak als voltooid kan worden beschouwd. Het eindresultaat is dat 82.052 handteekeningen zijn ge plaatst op de betreffende petitie, terwijl de stortingen een bedrag beliepen van f 83.032,59. Zooals reeds is gemeld, pleegt de gouverneur-generaal nog over leg met den legercommandant en den commandant zeemacht over de beste ding van dit bedrag. GYMNASTIEK Hij zal cursussen geven in verschillende plaatsen van ons land AMSTERDAM, 16 September. Se dert 1926 engageert het K.N.G.V. onge veer om het ander jaar een Zwitser- schcn trainer voor het kourturnerscorps van het K.N.drV. en voor enkele turn kringen en vereenigingen. De goede resultaten, die vooral na de cursussen onder leiding van Miez (Olympisch Kampioen in 1928) en We zel (lid van de Zwitsersche kampioens- afdeeling der O.S. 1928) duidelijk in het oog sprongen, heeft het hondsbestuur van het K.N.G.V. ook dit jaar weer doen besluiten een Zwitser te engagee- ren. Ook in 1935 werd zoo'n cursus gege ven door Walter Bach. Voor ieder dezer gevallen onderzoekt de Zwitser sche Turnbond de candidaten ernstig. Zoo werd voor dit jaar uit de vijf in aanmerking komende keurturners ge kozen Arthur Gander. Gander is than3 27 jaar en meerma len kantoneel kampioen geweest en was bij het Zwitsersche bondsfeest in 1932 le Aarau kransturner. Zondag 19 September vangt de cur sus te Leiden aan met de keurturners van het K.N.G.V. en vervolgens worden gedurende dertien weken achtereenvol gend lessen gegeven bij den Amster- damschen Turnbond (Maandag), bij den Turnkring de Graafschap (Dins dag) bij den Turnkring Leeuwarden (Woensdag), bij de G.C. „T.H.O.R." te Schiedam (Donderdag) en bij den turnkring Groningen (Zaterdag). liet K.N.G.V. beeft het algemeen toe zicht op dezen cursus opgedragen aan den heer J. H. F. Sonimer, technisch lid van het dagelij ksch hondsbestuur. RUGBY 267. Hij stapte de opening an welke toegang gaf tot do steo- nen gewelven. Op eenige meters voor zich uit zag hij do professor met den Dikke die een groote lantaarn bij zich haddon, waardoor do omtrek hel verlicht werd. 268. Krent zelf liep nog in hot duister, want hij was nog niet tot de lichtkring genaderd. Hij zag in de stoenen muren allerlei eigenaardige afbeeldingen gebeiteld, sommige zelfs nog heel licht gekleurd. o r s- wanneer U de abonnementsgelden op het A m foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wy aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden yoor het vierde kwartaal 1937, ï'eeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. NEDERLAND—WEST DUITSCHLAND AMSTERDAM, 16 Sept. - Het Neder- landsche rugbytéam, dat a.s. Zondag op het Vitessc-terrein te Arnhem tegen West Duitschland in het veld zal verschijnen, is als volgt samengesteld: Nederland: Fullback: Blijdenstein (Delft) aan voerder. Driekwarten: De la Fuente (A.R.V.C.), van Swol (A.R.V.C.), Soeting (A.A.C.), Kelder (Delft). Halfbacks: van Vught (A.R.V.C.) en Zwart (G.R.C.). Voorwaartsen: Alofs (A.R.V.C.), Meer- tens (A.R.V.C.), Malherbe (A.R.V.C.), van der Meulen (Delft), Schrage (G.R.C.) Fock (R.C. '35), van Leeuwen (H.R.C.) en van der Beck (A.A.C). Reserves: Hobhelman, Merkelbach, Glazenburg en Jongman. VOETBAL Ook voor de aanstaande \V ereldkampioenschappen zal men acht sterkeren moeten aanwijzen VY/ANNEER over eenige maanden VV bekend is, welke voetballanden aan de eindwedstrijden om het wereld kampioenschap deelnemen, rijst de vraag: ^Hoe zullen de 16 ploegen inge deeld worden. In 1934 besloot men niet het lot te laten beslissen. Acht sterken werden geplaatst, de andere acht wer den bij loting aan de sterkeren overge leverd. Wij herinneren on9 nog wat een zware opgaaf het voor het comité was, deze indeeling zoo billijk mogelijk tot stand te brengen en.., wat een pech men had. Men weigerde Spanje in de sterke groep op te nemen, Frankrijk evenzeer, hetgeen niet zonder reden, daarentegen plaatste men het „gcnoegclijkheids" elf tal van Brazilië, waarvan men voor dc landing in Europa de kracht feitelijk niet wist. De commissie kwam dan ook bedro gen uit. Spanje sloeg niet alleen het ge plaatste Brazilië, maar het scheelde een haar of het elftal had Italië in de twee de ronde gewipt, dat twee wedstrijden en een onregelmatige goal noodig had om zich te redden. Op grond van deze resultaten werd beweerd, dat de Span jaarden de moreele wereldkampioenen waren, hetgeen op zijn minst genomen ook weer overdreven is, omdat de Ita lianen eerst later hun ware klasse demonstreerden. Van de geplaatsten viel Nederland, zooals men zich nog wel zal herinneren in de eerste ronde reeds af door van het „zwakke" Zwitserland met 32 te verliezen. En het scheelde al evenmin, veel of het niet geplaatste Frankrijk had het favoriete Oostenrijk reeds in de eerste ronde uit het zadel gestooten. Slechts onmetelijke pech onthield den Franschen de zege. "M"lETTEGENSTAA\DE de ongeluk- kige hand van plaatsen, die men in 1934 had, zal dezelfde methode ook in 1938 wel weer gevolgd worden, en wij houden haar inderdaad ook voor do beste, Het zal misschien wederom voorko- men, dat do geplaatsten direct in do eerste ronde afvallen en do zwakko ver rassen, Het gnat er echter minder om, oen beslissende ranglijst op to stellen, als wel een luk-raak loten met onover zienbare gevolgen te vermijden. Wie garandeert immers, dat bij een werkelijke loting, waarbij het lot be schikt niet meteen In dc eorsto ronde Frankrijk, de organisator, tegen Ita lië, Brazilië tegen Tsjecho-Slowakije, Duitschland tegen Oostenrijk en Holland tegen Hongarije zou loten? Niet alleen van economisch, maar ook van sportief standpunt bekeken, zou zoo'n gang van zaken te betreuren zijn. De leiding van de voetbalwereldkam- pioenschappcn 1938 moet een afmaak- partlj van de favorieten onderling voor komen. Het verstand moet het lot eenige volmachten ontnemen. Daarom zijn wij benieuwd welke landen ge plaatst zullen worden. Het zal van de prestatie's van ons nationale team in dit seizoen afhangen of wij tot do sterksten zullen gerekend mogen wor den, hetgeen dan het voordeel met zich mee zou brengen, dat wij eerst tegen een zwakkere zouden komen in het eind- tournooimaar dan niet onder het devies: „Wij gaan naarParijs"! Dan konden wij wol weer eens met de kou3 op den kop terug moeten keerenl Capablanca wint van Flohr BADEN, 16 September. (A.N.P.). Capablanca won vandaag in de Ge ronde na 33 zetten van Flohr in den achtkamp. Het was een Grucnfeldverdediging. De opening werd schitterend door Ca pablanca behandeld. De dames werden geruild, in een moeilijke stelling ver loor Flohr de kwaliteit, waarna de winst spoedig verkregen was. VOETBAL IN ENGELAND LONDEN. 16 September. De uitsla gen van de heden gespeelde League wedstrijden luidden: Eerste afdeeling Brentford—Blackpool 2—4 Tweede afdeeling Norwich City—Aston Villa 10 Sheffield Wednesday Tottenham Hotspurs 0—3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11