DE INDISCHE CONVERSIE- LEENING AMERSFOORTSCHE R. K. SPAARBANK Een kwestie van NEDERLAND EN DE NON-INTERVENTIE IN SPANJE Thea Rasche eischt schadevergoeding Het arbeidsconflict te Vlaardingen Koningin en Prinses terug op de Piet Hein RECORDBEZOEK AAN ROTTERDAM'S HAVEN Souvenir namens „Havenbelangen" Breda heeft 5^.000 inwoners RENTEVERGOEDING 3% P.B.N.A. JUBILEERT Groote kennis verspreid aansprakelijkheid De zweefvliegerij UIT DE STAATSCOURANT Ned. gezant bezocht havenwerken te Gent Kinderfonds P.T.T. bestaat 10 jaar F 70.000 aan steun voor meer meer dan 2000 kinderen SONJA HENIE OP SCHIPHOL DENATURATIE VAN AARDAPPELEN 4e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 De heer De Visser dringt o.a. aan op intrekking van het ver bod van dienstneming in Spanje 's-GRAVENHAGE, 17 September. De heer de Visser heeft aan den minis ter van justitie de volgende vragen ge steld: Heeft de minister kennis genomen van verschillende nieuwe feiten, die zich den laatsten tijd in verhand met den strijd in Spanje hebben voorgedaan, zooals de openlijke erkenning door het hoofd der Italiaansche regeering van de operaties van Italiaansche militairen in Baskenland en hef torpedeeren van han delsschepen in de Middellandsche Zee door duikbooten, waarvoor in een diplo matieke nota de regeering der U.S.S.R de Italiaansche regcering verantwoorde lijk heeft gesteld? Is in verband hiermede de minister niet van meening dat de politiek van non-interventie heeft gefaald en deze onder de huidige omstandigheden tot gevolg heeft een eenzijdige benadeeling van de wettige Spaansche regeering? Acht de minister het niet noodza kelijk, dat, met het oog op genoem de feiten afgezien worde van di verse maatregelen, die getroffen zijn in verband met de non-interven tie en zeer in het bijzonder van den maatregel van bestuur van 11 Juni jl., waarbij het verboden wordt eenige handeling te verrichten, welke hetzij op dienstneming bij een der strijdmachten in Spanje ge richt is, hetzij ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmach ten te bevorderen? Is het den minister bekend dat in geen enkel ander met het onze overeen komstig land maatregelen van zoover dragende strekking in deze werden ge troffen? Is de minister niet van oordeel dat de gewone wetgeving voldoende bescher ming biedt tegen het ronselen van mi litairen voor vreemden krijgsdienst te gen den wil van de betrokkenen of te gen eenigerlei oneerlijke praktijken dienaangaande? Acht de minister het billijk dat in ons land het vrijwillig dienstnemen in het leger der Spaansche republiek waar mede wij vriendschappelijke betrekkin gen onderhouden, of het uit idealisti sche motieven bevorderen daarvan nog langer strafrechtelijk vervolgbaar is? Is de minister bereid, met het oog op de veranderde omstandigheden te be vorderen, dat de genoemde maatregel van bestuur van 11 Juni jl. wordt inge trokken? Voorts heeft de heer De Visser aan den Minister van Buitenlandsche Zaken a.i. gevraagd of de regeering bereid is om haar gedragslijn t.o.v. de regeering der Spaansche republiek, met wie zij normale en vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt, te herzien in den zin van volledige toepassing van de re gelen van het internationale recht, waar onder begrepen is de handelsvrijheid inclusief de mogelijkheid tot aankoop van krijgsmateriaal in ons land. Acht de regeering zoo vraagt de heer De Visser verder het niet in het belang van de collectieve veiligheid en het volkerenrecht, waarmede ook de veiligheid van Nederland nauw verbon den is, dat door den Volkenbond opge treden wordt teneinde de wettige Spaansche regeering te helpen de sou- vereiniteit der Spaansche republiek over haar geheele grondgebied te her stellen en deze te beschermen tegen mi litaire interventie van haar vijandige mogendheden? Is de regeering bereid in den Vol kenbond haar gedragslijn in dezen zin te bepalen en eventueele voorstellen in die richting te doen of te ondersteunen? Zij was beschuldigd van spionnage 's-GRAVENHAGE, 17 September. Eenigen tijd geleden heeft in een blad een berichtje gestaan, waarin melding werd gemaakt van een bezoek aan ons land van de bekende Duitsche avialrice Thpa Rasche, tenvijl daarin tevens in verband met dat bezoek werd gewezen op even tueel mogelijke spionnage. Thea Rasche voelde zich daardoor in haar eer en goeden naam aangetast en vorderde deswege van bet blad een scha devergoeding van f50 000. welk bedrag de directie echter weigerde te betalen. Het gevolg hiervan was, dat daarop een civiele actie volgde, welke thans bij de Haagsche rechtbank aanhangig is ge maakt en waarin Mr. J. Ravmakers als procureur van eischeres optreedt. NOTARIS F. J. M. DE HOOG T AMSTERDAM. 17 Sept. De heer J F. M. de Hoog. notaris hier ter stede, is gisteren op 52-jarigen leeftijd over leden. Notaris de Hoog werd op 27 October 1923 als zoodanig te Amsterdam be noemd. HOFBERICHT •s-GRAVENHAGE. 17 September. - In verband met de opening van de Sta ten-Generaal, ligt het in het voornemen van de Koningin om Maandag van het Loo naar den Haag te vertrekken en tot Dinsdag op den Ruigenhoek te ver toeven. Na de Kameropening zal Hare Maje steit, onmiddellijk na den rijtoer, welke als gewoonlijk des middags plaats heeft, per trein naar Het Loo terug reizen. 's-GRAVENHAGE. 17 September. Naar Aneta verneemt vertegenwoor digen de preferente inschrijvingen op do nieuwe Indische leening 1937a» negentig procent van het to taal bedrag dat daar te lande aan de te converteeren leeningen uit staat. De preferents deelname van het publiek in Indië vertegenwoordigt een percentage van 84. Voorstel rijksbemiddelaar door de arbeiders aan vaard VLAARDINGEN, 17 September. Gisteren heeft het bestuur van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders met de leden kuipers en haringpakkers te Vlaardingen vergaderd. Den leden i6 geadviseerd op het voor stel als door den rijksbemiddelaar ge daan, in te gaan, het ultimatum dat 20 September afloopt een week op te schorten en besprekingen aan te gaan met de werkgevers over het door den rijksbemiddelaar geformuleerde voor stel. Dit beteekent. dat de werkgevers bij deze besprekingen zullen moeten in gaan op het dpor den rijksbemiddelaar voorgestelde te komen tot een loonsver- hooging zoo dicht mogelijk liggende bij 10 pet. Het advies van het bestuur, is door de arbeiders aanvaard. De besprekingen met de werkgevers zullen in de week na 20 September worden gehouden. ZUTPHEN, 17 Sept. Vanmiddag ongeveer half twee keerden H.M. de Koningin en Prinses Juliana vanuit Zelhem, waar zij de oefeningen der lichte brigade hadden bijgewoond, te rug naar het prinselijk jacht „Piet Hein", dat nog steeds op het Bronkhor- sterveer op stroom ligt. De beide vorstin nen gingen met de motorboot van de „Piet Hein" aan boord om den lunch te gebruiken. Aan beide oevers van den IJssel was een groote menigte samengestroomd, die het Wilhelmus zong, toen de vorstinnen arriveerden. A. VAN GEUNS OVERLEDEN GRONINGEN, 17 Sept. Na een lang durig lijden is in het Diaconessenhuis te Groningen in den ouderdom van 55 jaar overleden de heer A. van Geunö, lid van Gedeputeerde Staten van Gro ningen. De overledene, die oud-gemeente raadslid was, had van 1923 af voor de S.D.A.P.-fractie in de Provinciale Sta ten zitting en was sedert 1927 lid vaD Gedeputeerden. Hij had in verschillen de bestuurscolleges zitting en heeft zeer veel voor zijn fractie gedaan. De kapitein van het 10.000e schip dat er dit jaar binnenkomt, toegesproken ROTTERDAM. 17 Sept. Zooals wij reeds gemeld hebben is vannacht het Engelsche motorschip Trader, als tien duizendste schip in de haven van Rot terdam binnengeloopen. Het behoort toe aan de Great Yarmouth Shipping Com pany die driemaal per week een verbin ding onderhoudt tusschen Yarmouth en Rotterdam. Het bestuur van de stichting haven belangen Iheeft hedenochtend ter ge legenheid van dit feit den kapitein van dit 6chip, den heer H. R. Brown, be groet. Omstreeks kwart over tien de- gaven de heeren C. J. B. Doude van Troostwijk, secretaris L. J. Rietberg, ad junct-secretaris en B. P. Willebeek le Maire, penningmeester van Havenbe langen, alsmede de heeren A. Kortlandt havenmeester, Ir. N. Th. Koomans, di recteur van het havenbedrijf der ge meente Rotterdam en J. van Hoey Smith namens de cargadoorsfirma van Ee en Co.. zich aan boord van de Boston Tra der. De kapitein i6 toen toegesproken door Ir. Koomans., In 1929, zoo zeide Ir. Koomans o.a., kwam het 10.000ste 6chip binnen op 19 October, in 1932 op 29 December, in 1936 op 7 November en thans in 1937 op 17 September. We moeten teruggaan tot het jaar 1926 om een jaar te vinden, waarin het 10.000ste schip in de maand September binnenkwam en wel op den 21sten. De datum van 17 September is dus een recorddatum. De heer Koomans sprak den wensch uit, dat het den ka pitein wel zou gaan en dat zijn 6chip nog menigmaal een goede behandeling zal opzoeken in de haven van Rotter dam. Vervolgens heeft namens de stichting havenbelangen de heer Willebeek le Maire den kapitein als herinnering aan dezen dag een zilveren sigarettenkoker overhandigd met het embleem van de stichting. Spreker zeide verheugd te zijn dat juist dit 6chip het 10.0.00ste was, wijl het regelmatig de Rotterdamsche haven bezoekt. Kapitein Brown heeft daarna dank gezegd voor de vriendelijke woorden en het geschenk. Vanmiddag is de kapitein ten stad- huize begroet door den burgemeester. BREDA, 17 Sept. Donderdagmiddag is te Breda de 50.000ste inwoner geboren. Zijn naam is Marinus, zoon van Adria- nus Aarts en van Johanna van Praet Het is het vierde kind van dit echt paar, waarvan inmiddels één kind is overleden. De burgemeester van Breda heeft aan den gelukkigen vader Vrijdagmorgen een door den raad beschikbaar gesteld spaarbankboekje van 100 overhandigd, welk bedrag zal worden uitgekeerd bij het meerderjarig worden van de 50.000ste. Talrijke Bredasche firma's hebben voor de 50.000ste geschenken beschik baar gesteld. Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden. Breedestraat 82 Opgericht 15 Juli 1910. Telefoon 1783 Giro no. 248878 WOENSDAG van 7 tot 8 uur VRIJDAG 10 11 ZONDAG 12 1 Spaarbusjes Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbank- bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spaar bankbureau. Een congres ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan ARNHEM, 17 Sept. Alhier is heden in tegenwoordigheid van talrijke auto riteiten het congres geopend, dat het Polytechnisch Bureau Nederland (P.B. N.A.) ter gelegenheid \an zijn 25-jarig bestaan organiseert. Opgemerkt werden o.a. de Commissaris van de Koningin ;n Gelderland, mr. S baron van Heem stra, de burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemer.s, en verschillen de leden van het college van B. en W., vertegenwoordigers van vereenigingen voor technisch onderwijs, de K.L.M., het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, het Nederlandsch Instituut \an Archi- lecten enz Nadat het Wilhelmus gezongen was hield ir. H E. P van Dijk, voorzitter van het curatorium, de openingsrede, waarin hij de hoop uitsprak, dat dit ju bileum voldoening zou schenken en een aansporing zou zijn voor de cursuslei ders, leeraren en medewerkers van P.B.N.A. om hun schoone, sociale taak met opgewektheid en toewijding ook in de toekomst blijven vervullen. In bet bijzonder richtte spr. zich nog tot cursisten en oud-cursisten, die hij het timmerhout der organisatie noemde Na deze openingsrede sprak prof. dr. A. Sizoo de feestrede uit, waarin hij her innerde aan de oprichting van P.B.N.A. door de heeren E. J. Rothuizen en F. Wind, een instelling, die zijn waarde heeft bewezen. Het heeft door zijn dege- lijkheid en nauwkeurigheid de waardee ring van alle vereenigingen weten te verwerven. Met de beste wenschen voor de toekomst besloot de spreker zijn rede. Namens het Provinciaal Bestuur van Gelderland bracht baron S. van Heem stra gelukwenschen over. Hij hoopte, dat P.B.N.A. nog vele jaren werkzaam zal zijn in het belang van het Nederland sche volk en voor Arnhem in het bij zonder. De burgemeester van Arnhem, de beer H. P. Bloemers, verklaarde, dat het ge meentebestuur met groote belangstpj- ling de ontwikkeling van P.B.N.A. gade slaat. Hij wees er op, dat de ernstige twijfel aan de waarde van het corres pondentie-onderwijs plaats heeft ge maakt voor een algemeen vertrouwen, dat langs dezen weg groote kennis is te verkrijgen en dat men daardoor tot be langrijke functies kan komen. Nog werd het woord gevoerd door den heer de Vries, vertegenwoordiger van den raad van bestuur van het Konink- Iilk Tnstituut van Ingpnïeurs door prol. Watjes, namens de N.I.V.A. en door dr. D. .T. A. Westerhuis namens het Christelijk lyceum te Arnhem. De heer ir. J. F. H. Kopman, advisee- rend ingenieur te 's-Gravenhage, sprak daarna over het belang van den inge nieur bij de doelmatige, opleiding tot technici. Er volgden na deze rede nog verschillende sprekers, die onderwer pen behandelden op het gebied van technisch en schriftelijk onderwijs. De heer Sommeling vrijge sproken van overtreding van het „R.A.P." AMSTERDAM, 17 Sept. De kanton, rechter, mr. L. S. G. de Hartog, heelt heden een vrijsprekend vonnis gewezen in de zaak van den directeur eenor N.V., die autobussen exploiteerde. Dezen directeur, de heer Sommeling, was ten laste gelegd: Overtreding van het R.A.P. (reglement autovervoer per sonen). Hij zou met zijn bussen passagiers hebben doen vervoeren tusschen Am sterdam en den Haag, zonder daarvoor de vereischte concessies te hebben. De ambtenaar van het O.M. had de acht ten laste gelegde overtredingen be wezen veYklaard en had achtmaal hon derd gulden boete gerequireerd. De kan tonrechter overwoog in zijn vonnis, dat hij, ofschoon de N.V. in den Haag is gevestigd, bevoegd was v^n deze kwes tie kennis te nemen. Hij overwoog voorts echter, dat hier de N.V. aansprakelijk is, zoodat de heer S. niet persoonlijk strafrechtelijk kan worden vervolgd. Op deze gronden sprak de kantonrechter hem vrij. Ir .C. R. Brinkman, directeur der Rijks- landbomvwinterschool le Leeuwarden en Rijkslandbouwconsulcntis op 63- jarigen leeftijd overleden De heer H. Nienhuis benoemd tot leider en instructeur op Ypenburg AMSTERDAM, 18 Sept. Naar wij vernemen heeft de N.V. Nederlandsch Instituut voor Zweefvliegen tot leider en instructeur van haar afdeeling op het vliegveld „Ypenburg" benoemd den heer H. Nienhuis. De heer Nienhuis is een der meest vooraanstaande zweefinstructeurs in on6 land en heeft in zweefkringen be kendheid verworven door gijn werk voor de Eindhovensche zweefvliegclub. waarvan hij geruimen tijd voorzitter was en door zijn medewerking aan de oprichting van de club in Tilburg. De heer Nienhuis, die den naar Indië ver- trekkenden Ir. C. W. A. Oyens opvolgt, wordt op „Ypenburg" terzijde gestaan door den heer R. van Goens. De chef-instructeur van het instituut, de heer J. K. Hoekstra, zal zich in de toekomst hoofdzakelijk belasten met de reizende afdeeling, die het instituut naast haar permanente afdeeling op „Ypenburg" gesticht heeft. Deze afdee ling, die over volledig eigen materiaal beschikt, een motorvliegtuig en twee zweefvliegtuigen, zal achtereenvolgens verschillende vliegvelden bezoeken om leden van verafgelegen zweefclubs in den vliegtuigsleepstart in te wijden. Aan den heer Hoekstra is als assistent-in structeur toegevoegd de bekende zweef vlieger J. van der Meer. Artillerie-inrichtingen Bij K B. is voor den tijd van één jaar benoemd tot directeur, voorzitter der directie, van het staatsbedrijf der artil lerie-inrichtingen de heer Ir. A. Groot- hoff, regeeringscommissaris voor de in- dustrieele verdedigingsvoorbereiding en is bepaald dat bedoelde functie door Ir. Groothof! zal "worden vevuld buiten be zwaar van '6 Rijks schatkist. Leeraren R.H.B.S. Is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burger school te Appingedam U. \V. Dijk. thans tijdelijk leeraar aan die school en zijn wederom lot tijdelijk leeraar aan die school benoemd P de Leur en J. Dik. is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burger school te Coevorden, W. D. de Jager, than6 tijdelijk leeraar aan die school. Zijn wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Bergen op Zoom: R. J. de Grood en J. J. Tempelman. Is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burger school te Gouda P. Vink, thans tijdelijk leeraar aan die school, en is wederom tot tijdelijk leeraar aan die 6chool be noemd C. H. van Maanen. Rijkswaterstaat Bij K B. is in vasten dienst benoemd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat in bijzonderen dienst ter standplaats 's-Gravenhage. Ir. B A. Gelders, thans ingenieur van den Rijkswaterstaat in tijdelijken dienst. P.T.T. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en tele fonie is met ingang van 1 November 1937 aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Eindho ven. de referendaris der P. T. T-, J. De heer F. J. M. van Ogtrop is be noemd tot voorzitter der Verecniging voor den Effectenhandel Rijkeboer, thans aangewezen als ad junct-inspecteur der P.T.T. te Gronin gen. Stoomwezen Bij K B. is benoemd tot ingenieur le klasse voor het stoomwezen Ir. H. J- Mathlener Loderus, ingenieur 2e klasse vpor het stoomwezen te Rotterdam. De benoemde ingenieur lo klasse voor het stoomwezen Ir. H. J. Mathlener Lo derus is met ingang van 15 September 1937 werkzaam gesteld in het 4e dis trict van het stoomwezen, ter stand plaats Amsterdam, en aangewozen als hoofd van dat district. De ingenieur 2o klasse voor het stoomwezen Ir. I. S. Figee is met in gang van 15 September 1937 werkzaam gesteld in het 3e district van het stoom wezen, ter standplaats Rotterdam, en mede werkzaam gesteld in het le dis trict van het Stoomwezen. Zeemacht Bij beschikking van den Minister van Defensie is de kapitein luitenant ter zee S. Woldringh, dienende bij het de partement van defensie, den len Octo ber 1937 ter beschikking gesteld. Landbouwhoogeschool Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is. voor het tijdvak van 21 September 1937 tot het einde van het studiejaar 1937193S, benoemd tot assistent aan de Landbouwhooge school te Wageningen, W. H. Weiter, aldaar. Militaire dienst Bij K.B. Is met ingang van 1 October 1937, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan de reser ve- luitenant kolonels A. M. de Klerk, van den staf der Ve infanteriebrigade en Jjir. H. H. J. M. van de Poll, van het korps motordienst; aan de reserve-kapiteins IT. M. H. Klardie, van het 17e regiment infante rie; W. J. H. J. M. Kcijzer, van het 3o re giment infanterie; W. Zeeuw, 'van het 15e regiment in-, fanterie, P. van Rees, van het regiment grenadiers; Mr. H. J. M. Loeff. van het regiment Jagers en J. G. Hamer, van het 19e re giment infanterie; aan den reserve-ritmeester V. R. Los, van het He regiment huzaren; aan den reserve eerste luitenant K. L. J. Wouters, van het regiment grena diers; een eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst aan den reserve kapitein A. Bakker, van het 12e regiment infanterie; een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan de reserve eerste luitenants A. J. L. Ketelaar, van het 13e regiment infanterie en L. C. Kolff, van het 5e regiment veldartillerie; een eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst, aan de reserve eerste luitenants Mr. A. J- van der Hoeven, van het regiment gre nadiers en Mr. S. M. van Iiaersma Bu- ma, van het 5e regiment veldartillerie; Bij K.B. is een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan de reserve kapiteins Mr. Dr. J. L. Bouma, van het regiment wielrijders. G. C. Bos, van het 7e regiment infanterie, M. J- H. Dautzenberg, van het 13e regiment infanterie en J. Aalder6, van het korps pontonniers en torpedisjen, alsmede aan den reserve kapitein voor speciale diensten Mr. J. J. p. C. van Kuijk, van den generalen staf. Onderscheiding Bij K.B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau Dr. H. H. Zeylstra, directeur van de middelbare koloniale landbouwschool te Deventer. Na een ontvangst ten Stad- huize met de „Artevelde" tot Sclzaete Uit Gent meldt ons het A.N.P. d.d. IS Sept.: De Nederlandsche gezant te Brussel, Mr J. A. N. Patijn. heeft vandaag op uitnoodiging van het gemeentebestuur een bezoek gebracht aan de havenwer ken van Gent. De gezant was vergpzeld van den Nederlandschen consul-gene raal. mr H van Romburg en den Ne derlandschen consul te Gent, den heer Van Wassenacre Het gezelschap werd ontvangen in het stadhuis door den loco-burgemeester. wethouder Siffer, aangezien de burgemeester ziek wa6. Na de ontvangst begaf het gezelschap zich naar het handelskantoor bij de haven, waar het aan boord ging van het ge meentelijk jacht „AHevelde", dat een rondvaart maakte door de havens tot Selzaete. Onderwerg werd onze gezant uitvoerig ingelicht over maritieme kwes ties, die België en Holland interessee ren. Een feestelijke bijeenkomst in de residentie 's-GRAVENHAGE. 17 Sept. In een der zalen van het Centraio gebouw der pakketpost is vandaag liet 10-jarig be staan van do stichting „Kinderfonds P.T.T." gevierd. Do zaal. die in normale omstandigheden een uiterst zakelijk aanzien heeft, zag er, versierd als zij heden was mot palmcngroen. vlagge- doek, wapenschilden en eenige toege zonden bloemstukken, werkelijk foeste- lijk uit. Een orkestje van jonge dames was present om do stemming nog ver der op te wekken. De directeur-generaal dor P.T.T. en beschermheer van het fonds, Ir. M. H. Damme, verschillende hoofdambtenaren van het staatsbedrijf en onderscheidene genoodigden woonden met tallooze leden van het personeel de herdenking bij. De heer G. Wolter6, directeur van het Haagsche postkantoor, hield als voorzitter van de jubileerende stichting een toespraak, waarin hij in het bij zonder den heer Damme. stichter van het kinderfonds, de vertegenwoordigers van kinderverzorgingsvereonigingen en kinderkolonies en die van vakorgani saties welkom heette, om vervolgens met enkele woorden in herinnering te brengen, dat hot kinderfonds in de af- geloopen 10 jaren meer dan 2000 kinde ren heeft geholpen en f 70.000 aan steun uitgegeven. Dank bracht spreker vooral aan den directeur-generaal voor den steeds on dervonden krachtigen steun en aan mede-bestuursleden en correspondenten voor hun toewijding. De heer M. van don Broek, bestuurs lid van het jubileerende kinderfonds, bood mede namens de andere bestuurs leden den heer Wolters een fraaicn voorzittershamer aan. Hierop volgde een alleraardigst intermezzo; een groepje kleuters, meisjes van 410 jaar, getooid met kleurige linten, bracht in klassie ken dansmaat het bestuur een met muziek begeleide hulde, waarbij o.a. een jubileumlied op charmante wiize werd voorgedragen. De heer Damme, beschermheer van het kinderfonds, offreerde in welgeko zen bewoordingen, ten blijke van zijn waardeering voor den arbeid van het bestuur van het fonds, den zes leden van dit bestuur ieder een vulpen met gouden schildje. Hierna hebben nog verschillende ver tegenwoordigers van bevriende organi saties en correspondenten van het fonds doen blijken van hun sympathie met do jubileerende instelling. Zij gaat een nieuwe film maken in Hollywood AMSTERDAM, 17 Sept, - Op door- reis naar Londen is vanmiddag om kwart over drie Sonja Henie met het toestel uit Stockholm, dat om kwart over, drie op Schiphol dealde, aan gekomen. Sonja Henie was in ge zelschap van haar moeder. Zij had in Stockholm de première van haar laat ste film bijgewoond en zal vanavond in Londen bij de première van dezelfde film aanwezig zijn. Op 10 October ver trekt Sonja Henie weer naar Hollywood waar zij een nieuwe film gaat maken. Met de spelers uit deze film zal zij een tournee door Amerika ondernemen. Zij heeft deze tournee, waaraan 75 man zullen zijn verhonden, zelf geëngageerd. Om kwart voor vier is zij, na nog te hebben kennis gemaakt met den oud- Arsenal voetballer James, die met het zelfde toestel naar, Londen reisde, ver trokken. 's-GRAVENHAGE, 17 September. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt, zal Maandag 20 September as., een aanvang gemaakt kunnen worden met de denaturatie van aardappelen. De denaturatievergoeding bedraagt voor de periode tot 1 December f 0.70 per 100 Kg., voor de periode van 1 Decem ber tot 1 Maart 0.80 per 100 Kg. en voor de periode van 1 Maart tot 23 Juni 0.90 per 100 Kg. Met ingang van 1 Februari 1938 zal voor klei-consumptle-aardappelen van de rubriek A weder 1.50 per 100 Kg. kunnen worden betaald. In afwijking van de regeling van het vorige jaar komen fabrieks. en vroege aardappelen ook voor denaturatiever goeding in 'aanmerking. De minimummaat is voor dit jaar ver. hoogd, voor steun komen in aanmer king aardappelen welke niet kunnen vallen door een opening van 1600 vier kante m.m. Tenslotte zal voor elke aanvraag tot denaturatie een bedrag van 1 moet°n worden betaald, hetwelk met het uit te kppren steunbedrag, wordt verrekend. ^Wanneer bij een teler minder dan 2500 Kg. en bij een handelaar minder dan 5000 Kg ineens wordt gedenatu reerd, zullen bovendien de werkelijk ge maakte kosten moeten worden vergoed. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK ROME, 17 September. Tr de Kok en de heer Schmidt Crans zijn hier ge land, op weg naar Biinrlisi Zij hebben I thans goed weer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 13