Idraaiboek 'sW erelds AARDRIJDEN EEN SCHOONE SPORT Handelsregister In onze bioscopen 111111111111111111111111111111 inn ONDRAGEUIKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Ëmëssl MEN GENIET VAN DE NATUUR AKKER'S OTIOINEGL TBR INZA08 WERNER I I 11 I I I ItI I I I I t I I I IJ I 1 I I I I I I I I I I I I I City Theater PREDIKBEURTEN M ontaansch melodrama -e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 193, T» Toch wordt hier betrekkelijk weinig door burgerrijders gereden is wel geen enkele tak L-s van sport, die zoo fasci- neerend op den toeschouwer werkt als paardrijden. Een ruitereen goed ruiter met een mooi paardtrekt altijd en onder alle omstandigheden de aandacht een slecht rui ter ook wel eensmaar dat laten we nu even buiten be schouwing. Is er iets mooiers denkbaar dan een ruitersil- houet tegen een helderen hemel of tegen een donkeren boschrand? Geen enkele sport ook, die bij den buitenstaander zoo alle gevoel van ro mantiek wakker roept, die hem zoo weet te onttrekken aan de nuchtere zakelijk heid van onze dagen. En wij kunnen ook niet dankbaar genoeg zijn, dat dp. rui terfiguur sedert de laatste tien jaren langs onze wegen en binnenpaden weer een meer geziene verschijning is ge worden. De tijd is voorbij, dat er goed koop e grapjes werden gemaakt op het verdwijnende paard. Zooals in zoo vele dingen, keert ook hier de moderne rnensch zich opnieuw tot wat vroeger de vreugde uitmaakte van geslacht op geslacht. Nu is Amersfoort voor de beoefening van de ruitersport wel hij uil6tek gun stig gelegen. Er zijn misschien weinig plaatsen in Nederland, waar te paard zoo veel te genieten valt. En wonder lijk genoeg wordt juist hier in onze stad. die bovendien een mjlitair ruitcr- centrum is als geen andere, door bur- gerruiters nog maar betrekkelijk wei nig gereden. In verhouding althans. Wat is daarvan de reden? Een zeker conservatisme, dat met alle geweld wil blijven vasthouden aan de oude bewe ring, dat de ruitersport «alleen maar is voor de bevoorrechten, voor enkelen die rijk met aardsche goederen zijn geze- gend? En voor hen, die aan hun maat schappelijks positie verplicht zijn nu en dan te paard te 6tijgen? Dat is ccn opvatting, die niet meer geldt in onzen modernen tijd. Overal, in alle landen, is de ruitersport gepo pulariseerd. Hier cn daar is ze ook ge vulgariseerd, maar dat is een andere kwestie. In Duitscldand, In Engeland, geldt thans de opvatting, dat paardrij den behoort bij de opvoeding, even goed en niets minder dan zwemmen, dansen cn gymnastiek. Zoo ver zijn we hier nog niet. Al zijn er in enkele plaatsen van ons land scholen, o.a. in Den Haag, waar door de leiding het paardrijden gepropageerd wordt als niet te verwaarloozen paedagogische factor en waar gehcele klassen in de gelegenheid worden gesteld te leeren paardrijden. Dat is een voorbeeld, dat ajlerwege navolging zou verdienen. En dat door de jeugd zeer zeker gewaardeerd zou worden. Dat de jongelui verlangen om de ruitersport te beoefenen, blijkt uit allerlei teekenen, niet het minst uit het groote aantal candidaten, dat zich aan meldt voor opleiding hij ccn der bere den wapenen. Geen tak van spprt, die zoo lichaam en geest staalt en sterkt als de rijsport. die zoo vormend werkt op het karak ter. Dit geldt niet alleen voor jonge menschen, het geldt ook voor ouderen. En daaibij geen tak van sport, die zoo veel mogelijkheden biedt en die te gelijk zoo spoedig bevrediging en vol doening- schenkt. Dat komt, omdat men te maken heeft met een levend organis me en niet met dood materiaal. De pa6 beginnende zwemmer, tennisser, schaat senrijder, wat voelt hij (of zij natuur lijk) zich niet vaak ontmoedigd, omdat hij. niettegenstaande allen ijver en goe den wil, maar geen resultaten ziet, Het water draagt den onhandig ploeteren den zwemmer niet, geen enkele tennis bal is zoo vriendelijk om, zij het maar één keer, ter aanmoediging, oeps tegen het racket te vliegen, de gladde schaat sen schieten onmeedoogend weg over het gladde ijs en val na val is het deel van den beginneling. Stel daartegen over den beginnenden ruiter. Na een zeker aantal lessen, waarin hjj wat teu- gelvvijs is gemaakt maar die hem zeer stellig niet hebben kunnen klaar stoomen tot ruiter is hij in £taat, onder betrouwbaar geleide en op een mak. rustic paard naar huiten te gaan en te genieten van de natuur, van do 6ohoonheid van bosch cn hei. zooals hij nog nooit genoten heeft. Niet te voet. niet per fiets en zeer zeker niet per auto. Wie de natuur op haar aller schoonst wil zien. moet haar zien van een paardenrug. Het is jammer \onr de andoren, maar het is een niet te weer spreken feit. Dit genot nu is voor den beginneling even groot, even machtig en soms overweldigend, als voor den ge- routineerden sportsman. En het genot van het rijden zelf is, verhoudingsge wijze, even groot. Het eene paard kan dan een doorgefourneerd en gerouti neerd lespaard zijn en het andere een „lastige rakker", zij zijn heide: paard Met al de beminnelijke eigenschappen, de vriende'ijkhcid, de dienstijver, de overgave aan den vil van den mensch en zélfs aan den wil van den aspirant ruiter, met den nadruk op aspirant» Dit voordeel heeft ook zijn ernstige bezwaren, dat spreekt. Want Juist die voldoening en bevrediging zijn oorzaak, dat de ruit er-zon der-er var fry? zich al gauw een heele Piet voelt en gaat mee- ncn, dat hij weinig of niets moor te le.e ren heeft. Wat dat betreft zou er mis schien iets voor te zeg gen zijn, als het paard maar eens deed als een tennisbal of een paar schaatsen of een meters diep zwembassin. Om de overmoedigen te leeren. Wie echter de noodige zelfkennis en zelfcritiek betracht, wie zich moeite wil geven en blijven geven, voor hem ope nen zich te paard ongekende verten en ongekende mogelijkheden, die niet ver dwijnen met het ouder worden. Paard rijden kan men réóds op iedcren leef tijd en nóg op lederen leeftijd, met alles wat er tussehen ligt. Was niet de pas overleden oud-presi dent van Tsjecho-Stowakije een enthou siast ruiter, toen hij ver over. de tach tig was? TRIXIE. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei alhier zijn de volgende mededeelingcn gedaan betreffende wijziging van in schrijving en opheffingen. Nieuwe inschrijvingen Gebr. Lucas, Woninginr. Veenendaal, Hoofdstraat 23. Venn. A. J. en W. Lucas. Salon Westenrneiier, Schoonheidssa lon, manicure, pedicure, Varkensmarkt lib. Venn.: A. W. Westenmeiier, P. J. P. Oeben. A. M. Slijp, bouwbedrijf. Soest, Hart- oianlaan 21a. Eig.: A. M. Slijp. Van Gent en Brosser, Agenturen in sjg. cxp. Lunteren, Boomakkerwcg 7. Venn.: N. J. W, v. Gent, J. F. B. Bres- ser. Wijzigingen De Kleine Bijenkorf, Galanterieën enz. Soest, Koninginnelaan 19. Opgeheven. Kistenfabriek „Amersfoort", Hoogland Gr. Koppel 209. Verpl. naar: Hilversum, Vreclandscheweg -4. Fa. E. J. v. Ommen, slagcrsbedrijf enz. Arnh.str. 19. Nu venn. onder firma Haag- sclic Slagerij Fa, E. J. v. Ommen. Venn.: E. J. v. Ommen, P. Boerwinkel, J. Boer winkel. DE VELLEN HINGEN ERBII Dank zll KLOOSTERBALSEM komt il|n hand weer goed In ord* „'t Gebeurde door kokend heete olie etb mijn rechter hand was geheel en al wond. Jk was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn 'hand dadelijk verbonden mei Kloosterbqlsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich' geen voorstelling van maken hoe dal ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 (lagen was m(Jn hand weet gewoontffeun H. Ff» (e 's-Q „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel bij Kheumatlek, spit en pijnlijke «pieren Schroefdoos 35 et. Potten62l/2 ct. en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/z -t.) aan MONSTER Handelmij. L. I. Akker, R'dam 'A VOOR WIJNEN' EN GEDISTILLEERD D'ARNHEMSCHE POORT TEL. 242 Gqsmdjoi Grand ThêStre Van Vrijdag 17 t.m. Donderdapr 23 Sept. vertoo- ninp van (la film „Meisjespensio naat." Zondse donrlnnnend 1 45 4 6.15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling. Avondvoorstelling overige dagen 810 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 matinee. City Théater. Van Vrijdag 17 t.m. Maandag 20 Sept. vertooning van de film „De Drie Musketiers." Dinsdag, Woensdag en Donderdag wordt vertoond de film „Rubber." Zondag 1.45, 4 uur. 6.15 en 8.30 uur. (DoorloopendV Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 615 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag mnfin4e 2.30 uur. Museum Fléhito, Westsingel. Geopend dagel. 1012 en 1—4 uur, uitgezonderd des Zondags. '6Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vriien toegn""V Theosofische Bibliotheek. Ge- bouw Theosofische Vereeniglng, Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhuis Beekenst-laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison- 6traat 35. Openbare Leeszaal mot Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuis A. K. G. t/o. Zuidsingel 16. 15—29 Sept. Van Randwijck- tentoonstelllng. Toonzaal Sierkunst Zomerten- toonstelling. Werken van o.a. Ma- chiel Brandenburg, Louis Cardl- naals, Albert Fiks, Louis Schrikkel. 18 September. Amicitia. Receptie Handelsschool 35 uur. Feest avond 8 uur. 22 September. Monopole. Joodsche Vereen. Nut en Genoegen. Cyclus Opperrabbijn J. Tal uit Utrecht „Verleden, Heden en Toekomst, van Joodsch standpunt bezien", 8.15 uur. 22 en 23 September. 'Amicitia. Gezolschap Jan NooiJ, 8 uur. 23 September. St. Jorlskerk. Orgelconcert door G. v. 'd. Burg en Ch. Haveiaar. S uur n.m. 24 September. Amicitia. Bijeen komst Ver. van Huisvrouwen, 2.30 uur n.m. 24 September. 'Amicitia. 't Nut Lezing over Portugal door W. H. Koenraads en H. Dinger. 8 uur n.m. 25 September. Amicitia. Feest avond Handelsschool. 8 uur. 27 September. Amicitia. Opvoe ring door de Princevlag van „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Hol land gewijd werd". 8.30 uur n.m. BAARN 16 t.m. 19 September, Dahliatentoonstelling. Badhotel. AMERSF. RADIO CENTRALE Naast' dat van de Hollandsche zen ders, geteft de N.V. Amersf. Radio-Cen trale komende week het volgende bui- tcnlandsohe programma door: ZOJi'DAG 19 SEPTEMBER s 306120 Brussel Vlaamsch. 6.208120 Droitwich. S.201020 Dculschlandsender. 10 2012.00 Luxemburg. 4e programma 8 3012.00 Keulen. 5e programma 8.3012.50 Luxemburg. 12.5012.00 London Regional. MAANDAG 20 SEPTEMBER 8.00— 9.20 Brussel Vlaamsch. 10.20—12 20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.20320 Deutschlandsender. 3.206.00 Droitwich. 6.00— 6.50 Luxemburg. 7.00— 8.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.0012.00 Droitwich. ie programma S.OO—12.00 Keulen. 5e programma 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. DINSDAG 21 SEPTEMBER 8009.20 Brussel Vlaamsch. 10.20—12.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.203.50 Droitwich. 3.50— 6.50 Luxemburg. 7.008.00 Gram. Uitz. A R C 8.00—12.00 Droitwich. 4c programma 8.0012.00 Keulen. 5e programma 8.0010.50 Luxemburg. 10.50—12.00 London Regional. WOENSDAG 2-2 SEPTEMBER 8009.20 Brussel Vlaamsch. 1020—12.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch, 2.204.20 Radio-Paris, 4.206.20 Droitwich. 6.20— 6.50 Luxemburg, 7.00— 8.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.0O—12.00 Droitwich. ie programma 8.00—12.00 Keulen. 5e programma 8.0010.50 -Luxemburg. 10.50—12.00 London Regional. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 10.20-12.20 Hamburg. 12.202,20 Brussel Vlaamsch. 2.20— 3.20 Deutschlandsender. 3.356.20 Droitwich. 6.20— 6.50 Luxemburg. 7.008.00 Gram. Uitz, A.R.C. 8.00—12.00 Droitwich. 4e programma 8.0012.00 Keulen. 5e programma 8.00—10.50 Luxemburg. 10.50—12.00 London Regional. (VRIJDAG 24 SEPTEMBER 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 10.2012.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch, 2.20— 3.50 Hamburg. 3.50— 6.50 Luxemburg, 7.008,00 Gram. Uitz, A.R.C. 8.0012.00 Droitwich. ie programma 8.00—12.00 Keulen. 5e programma 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 8 009.20 Brussel Vlaamsch. 10.2012.20 Hamburg. 12.20— 6,50 Brussel Vlaamsch. 7.00— S.OO Gram. Uitz, A.R.C. 8.0O—12.00 Droitwich. ■ie programma 8.00—12.00 Keulen. 5e programma S.OO—10.50 Luxemburg. 10.50—12.00 London Regional. GrancUTiheatre Het is alsof de regisseur Geza von Bolvary ons met de film „Madchenpen- sionnat" heeft willen toonen, dat een prookje niet altijd in een sprookjesach tige sfeer behoeft gehuld te zijn, om de opvoedende kracht, die er voor de men schen vanuit behoort te gaan, te verwe zenlijken. Niet, dat hij de fantasie van pracht en praal geheel verwaarloosd heeft, maar in de allereerste plaats heeft hij den ethischen ondergrond naar voren gebracht. Op dat thema hamert hij voortdurend, wellicht zelfs te voel. Mis schien is het daaraan ook toe te schrij ven, dat jujst. de natuuropnamen en niet te vergeten het filmspel zelf zoo bekoren. Daardoor heeft de film toch nog ccn prettig cachet gekregen cn wordt de toeschouwer goleidolijk en onbewust meegevoerd naar het sprookjesland, dat jong cn oud nog altijd inpalmt en de volle belangstelling opwekt, Ditmaal gaat het over een prinsesje, dat „welt- fremd" is en naar een pensionaat ge zonden wordt, om wereldwijsheid en maatschappelijke ervarinig op te doep. Die twee eigenschappen zien we be lichaamd in een leeraar, dr. Rupli. Is het te verwonderen, dat de charmante leerlinge langzaam maar zeker den persoon, die juist al hetgeen zij mist, heheerscht en uitstraalt, gaat liefheb ben? Anders zou het sprookje te wer kelijk worden, En toch ontbreekt harde realiteit niet geheel, want tenslotte ziet «Ie leeraar in. dat er voor hem manr één weg is. die leidt naar de voltooiing van eigen idealen, n.l zich terugtrekken en verdwijnen. Dat hij na jaren een oogenhlik terugkomt in de nabijheid van de prinses, die reeds lang gehuwd is en dat zij elkaar dan nog hun altlid durende liefde bekennen, is tenslotte een vriendelijk slotaccoord Aan doze film, die tal van aardige en vlotte scè nes in bet pensionnaat in beeld brengt. Angela Sallocker is prinses Dagmar, zij vertolkt haar op gevoelige wijze, zonder overdrijving, Ook haar gouvernante Leopoldine Konstantin komt ons als zoodanig geheel bekend en vertrouwd voor, wat wel voldoende voor haar spel pleit. Noemen wij tenslotte nog als een zeer verdienstelijk tegenspeler de lee raar dri. Rupli, di door Attila Hörbiger verpersonifiëerd wo^dt. Voor den noodi- gen humor zorgt professor Gorrian. Het voorprogramma bracht o.m. „Po- peve" weer op het doek en de plechtige uitvaart van mevrouw Esther de Boer- van Rijk. De beroemde roman van Alexander Dumas „De drie musketiers" is van zelfsprekend een dankbaar project ge weest voor de film, reeds in den tijd dat deze nog zwijgend was. Het City-Theater begint dit nieuwe winterseizoen met deze boeiende avon turenfilm, onder regie van Rowles V. Lee vervaardigd, waarvan het muzika le gedeelte verzorgd werd door Max Stciner. Het is een filmwerk geworden, dat de volle aandacht verdient en dat zeker niet zal nalaten belangstelling te trekken. Amusant en spannend! Wie houdt van romantiek, tempo en actie wordt door „De rlrie musketiers" een avond van voortreffelijke spanning verzekerd. Met alle aandacht volgen we de avon turen van dep jongen Gasconjer edel man d'Artagnan en de niet minder heldhaftige ridders Athos, Porthos en Aramis. Aan spanning ontbreekt het geen oogenhlik. Het Frans.che hofleven van drie eeuwen terug herleeft weer ge heel. de duels zijn niet van de lucht. Vol zwier slaap de musketiers zich door de tallooze avonturen heen om tenslotte over hun intrigcerende partij te zegevieren. Het voorprogramma is als steeds goed verzorgd, het bevat o.a. een aar dige éénaeter en het uitgebreide weke» lijksche journaalt Moehamcd Radlid, die in de film „Rub ber" de rol van den Amoklooper speelt. Het meesterwerk „De drie musketiers" wordt slechts vier dagen vertoond, dus tot en met Maandag. Vanaf Dinsdag tot en met Donderdag worden laatste ver tooningen gegeven van de film „Rub ber." Wij schreven het destijds reeds, dat Rubber een film is, die ieder dient te zien, wanneor hij het beste voor heeft met Duivondrecht en Wassenaar. Een lofwaardige en geslaagde poging: geslaagd om den ernst en de toewijding waarmede zij ondernomen word, om den eonsciëntieuzcn opzet, om de prachtige technische combinatie vnn film-uit-Deli met film-uit'Duivendrccht, geslaagd ora de vele voortreffelijke mo menten, die zij inhoudt* 101 eon STRALENDE GEZONDHEID gaat or niets boven de versterkende en lekkere v o e d i n gedrank. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST Zondag 19 September. St. Joriskerk 10 uur: ds. Dönszelmann. 6 uur: ds. v. d. Berg. Emma Kerk 10 uur: ds. Gerritsen. 6 uur: ds. Pannebakker. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. Pannebakker, jeugddienst. 6 uur: cand. J. de Groot, hulpprediker Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. Wijkgebouw Monnikenpad 10 uur: Kinderkerk. Gebouw bHet Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Vrijz. Hervormden Theosof. Loge 10.30 uur v.m.: Ds. F. Oort. Evang. Luthersche Kerk 10.30 uur: ds. de Jongh. Remonstrant-sche Kerk 10.30 uur: ds. J. A. de Koning, Utrecht Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. W. F. Golterman. .Vrijz. Jeugdgemeenschap Theos. Logo Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. L. van Loon, Sdherpenzeel. 5.30 uur: ds. L. van Loon. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: ds. Popma. 5.30 uur: ds. Popma* Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: ds. G. W. v. Detli, Bussum. 5,30 uur: ds. v, d. Vloed, Zandvoort. Ohrist. Ceref. Kerk 10 uur: ds. Drenth. 5.30 uur: ds. Drenth* Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur: Godsdienstoefening. 5l/« uur: Godsdienstoefening. .Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 91/» uur: Godsdienstoefening. &A uur: Godsdienstoefening. 23 Sept. 7 uur n.m.: de heer G. J. Zwolfcring uit Ederveen. Universeele Eeredienst Soefie Beweging Toonzaal Sierkunst. Geen dienst. Vrije Kath. Kerk Gebouw Theosof, Vereeniging Geen dienst* Leger des Heils (Langestraat 94) 10 uur: Heiligingsdienst, 3'A uur: Openluchtsamenkomsi. 8 uur: Openbare samenkomst. Christian Science Society; Arnhemscheweg 7 lOVs uur: Hollandsche dienst. De Amersfoortsche Bergkapel Regentesselaan 21 Geen dienst Oud-Ivath. Gemeente Ct Zand 13) 10 uur: H. Dienst Clubgebouw Zandbergen Leusderweg 302 Geen dienst BUITENGEMEENTEN BAARN en EEMBRUGGE 10 uur: ds. Blaauwendraad. 6 uur; ds. Kievit, BARNEVELD 9.30 uur: ds. v. Montfrans. 6 uur: ds. Klomp. HOEVELAKEN 9.30 uur; d«. Westra Hoekzema, Scher- penzeel. 6 uur: de heer van Deelen, Nieuwer- oord, HOOGLAND 9.30 uur: ds. Posthumus Meyjes. LEUSDEN 10 uur: de heer de Jonge, evangelist te Terwolde, SOEST Oude Kerk 10 uur: ds. J. Craimer, em.-pred. te Soest. G uur: geen dienst. Emma Kerk 10 uur: cand. P. L. Schoonheim, UI recht, 6 uur: ds. van Schaick. SOEST fVrijz Godsdienstleren). 10.30 uur: dr. R. Miedema, A'foort. SOESTERRFRG. 10 uur: ds. Tuinstra. 6 uur: ds. Tuinstra. DE VUURSCHE 9.30 uur: ds. van Amstel, a uur: ds. van Amgtel. WOUDENEERG Geen opgave ontvangen, STADIONBAAN TE UTRECHT De wielerwedstrijden, welke Dinsdag j.l. in verband met het slechte weer, geen doorgang konden vinden, worden nu a.s. Woensdag gehouden. Het is de directie gelukt het pro gramma onveranderd te handhaven, zoodat Schcrens, zoowel als van Vliet, Kners, Pijnenburg van Kempen, Wals, Snoek e.a. zullen starten. Het afwisselend programma waar borgt een avond van gevarieerde en amusante wielersport. En tot slot vuur werk. OP een atlas is het plaatsje, waar den geschiedenis zich afspeelt, wel moei lijk te vinden, maar op een goedi kaart moet het toch aangegeven staan niet ver van de Yellowstone Rivier. Bil lings heet het. niet Billings, dat bij den voet van de laatste letter A van Mon tana ligt, maar een kleinere stad van den- zelfden naam, niet ver daar vandaan. Di geschiedenis, die zich daar voordeed, kan van alle werelddeel en alleen in Amerikii gebeuren, cn van alle Amerikaansche sto ten alleen in die van de Middle West. In dit stadje verscheen sinds jaren een kleint krant, de Bllllngston Hews, die geredigeerd werd door een zoon van de familie. di( het honderd jaar geleden ongericht had. Het was een bescheiden blad, zonder pre tenties. met het nieuws van de ranches en de avonturen van de ionge menschen uit de omgeving, die in het Oosten, zelfs in Hew York geweest waren. Het werd ge redigeerd met een lijmpot en een lange schaar cn de dorpelingen waren er tevre den oyer want of Lange Jack op den hoek nu zijn been brak, of er bij de familie Williamson er weer eenile bij kwam, de Billingslon Hews had het. Alles was pais en vree, tot op een zekeren dag een jonge man, 'n Mr. Johnson, van een even oude familie, die zich tot dan too alleen had bezig gehouden met het drukken van hei plaatselijk drukwerk, met een nieuw blad voor den dag kwam. Het heette de Daily Trumpet, had de laatste schan daaltjes uit de heele omgeving in vette letters, bevocht eiken dag in een heftig hoofdartikel verschillende wantoestan den in de stad, stelde zijn eigen verkie zingscan didaat cn schold tussehen de regels door op „een blad in onze ge meente niet onbekend, dat zich bezl: houdt met het nieuws van de vorige week". Kort en wel, tussehen de. famiïl» Arthurs van do Billington News en de familie Johnson van de Daily Trumpet ontwikkelde zich een felle haat, die zich bijna verpersoonlijkte in de beide hoofd redacteuren. Mr. Arthurs begon allerlei verhalen te drukken over menschen, die Johnson heetten. Er was, zoo werd geschreven, in een naburig dorpje vijf jaar geleden een mijnheer Johnson op heeterdaai betrapt bij het stelen van vee en hij wit» toen met pek en veeren besmeerd bel dorp uitgejaagd. Waarop Johnson rctal- lieerde met een haarfijn verslag over de ontsnapping van een kindermoordenaaf Arthurs, die thans nog overal door d; politie gezocht werd. Misschien hoefda men niet eens meer zoo ver te kijken, insinueerde het blad. Het toppunt van dit duel met de pen, waarmee de hoela stad zich amuseerde, en waar ook de bladen wel bij voeren, want iedereen kocht allebei de bladen, werd bereikt toen Arthurs in een hoofdartikel een zekeren journalist Johnson aanviel, die den vorigen Zondag in een stad in Mon tana tegen de Amerikaansche constitu tie had gesproken* En, concludeerde het artikef, „nu we het toch over Johnsons hebben, waar was onze geachte collega van de Daily Trumpet den vorigen Zondag?" Dat was te bont. Veediefstal, kindermoord, ver duistering dat ging nog, maar landsver- raad dat was toch een beetje al te erg. F.n, zooals flat gaat in den West, rodae teur Johnson stapte de straat over, naaf de drukkerij van zijn mededinger, ar. ontlaadde daar zijn sixshooter op Ar thurs, die not het hoofdartikel voor dan volgenden dag aan het zetten was, waarin de antecedenten van den eersten Amerikaansc.hen Johnson onder den loupe genomen werden, vla een heel grooton duim. Doodelijk geraakt zakte Arthurs in elkaar* 'Johnson ging zich aangeven, maar Arthurs, journalist tot 2ijn laatst en druppel bloed, kroop naar de telefoon en gaf een berichtje door aan het nieuwsagentschap Central Press: „He denmorgen omstreeks tien uur werd de redacteur van de Billington Hews, de Heer Arthurs, verraderlijk neerge schoten door den Heer Johnson van de Daily Trumpet. De heer Arthurs is aan zijn bekomen verwondingen over leden." Zoo blies een groot journalist zijn laatsten adem uit. Nu zou men denken, dat dit verhaal, voor de waarheid waarvan een betrouw baar Amcrikaansch weekblad instaat, ten einde is, maar het mooiste komt nog. Dien avond kwam de Daily Trum pet uit met een verklaring in rouw* rand: „Wij doen met droefheid medp- rleeling van het nieuws, dat onze zoon William hedenmorgen den Heer Arthurs van de Daily Trumpet overhoop #c' schoten heeft. Gedurende de komende dagen zal déze krant in kleiner formaat verschijnen, omdat Jack in de gevange nis zit". En nu nog de moraal. Een derde jong* mensch, reeds eenigen tijd een werkloos intellectueel, nam zijn kans te baat richtte een nieuw blad op, waarin hu alle bijzonderheden onpartijdig weergaf- Met den een en concurrent dood, en den andere in de gevangenis, had hij vrlJ spel. Het blad gaat voorspoedig. OMREKENINGSKOERSEN Londen Berljjn Parus Brussel Zilrich Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag 17 Sept. 18 Sept. Off. Niet off. 0.00 0.72.02 0-17 30.57 41.75 40.2» 40.45 45.30 1.82 6,38 n.nl 11.7 .D ,i.ó< 41.67 4i'.23 46.45 45.30 1.82 6.38 Medeged. door do R'damsche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6