Koning Voetbal houdt appel DE SEIZOENEN DER ZIEL Nieuw werk Landau speelt simultaan De Hockeydag van Jeanne Reyneke van Stuwe DE COMPETITIE BEGINT Twee plaatselijke wedstrijden Excelsior-Attila KERES REMISE MET CAPABLANCA De achtkamp in Oostenrijk V.V.V. NAAR DEN R.K. VOETBALBOND? DE KORFBALLERS IN ACTIE Boeken en schrijvers Schrijfster schetst een vrouwenfiguur in de verschillende fasen van haa r leven door Dr.P.H.RITTERJr. alleen deze vluchtheuvels 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 VOETBAL H.V.C.'s debuut in de tweede klasse tegen Hilversum LJeT is 200 langzamerhand een al- oude traditie geworden, dat Ko ning Voetbal op den derden Zondag in de maand September zijn trawanten in casu de clubs oproept voor het jaarlijksch appèl of juister gezegd voor de jaarlijksche competitie. Het is nu weer zoo ver en het typisch verschijn sel valt waar te nemen, dat alle voet ballers en wat daar bii behoort, zich telken jare zoo vlot aan de competitie- sfeer aanpassen. Nauwelijks is en dan nog maar in een deel van het land de competitie begonnen of plotseling komt alles in beweging. Zij, die in den zomer be weerden, dat zij nooit meer een wed strijd zullen bezoeken, raken weer in extase, kortom het is op dit moment alles voetbal wat de klok slaat. Zoo zitten wo dan, na maanden van officieel voetbal verstoken te zijn ge weest, er weer midden in. Vol spanning zullen in den namiddag de uitslagen door do radio worden beluisterd, terwijl men met volle belangstelling kijkt naar de verrichtingen en krachtsver houdingen der andere clubs. Een aar dige tijd breekt weer aan, welke vooraf is gegaan door een periode, waarin weliswaar de zomersporten regeerden, doch waarin de clubs zij het schuch ter reeds voorbereidingen troffen om op het eerste appèl, geheel strijdvaardig te verschijnen. Sommige clubs zijn ver sterkt, door een stelselmatige en goe de voorbereiding, of door toetreding van nieuwe krachten. Daarentegen zullen andere verzwakt moeten aantreden. Alle teams hebben echter uiteindelijk dezolfdo kansen wel ke onberekenbaar zijn. En juist hierin ligt voor een groot deel hot aantrekke lijke van het voetbalspel. Doch dit mo gen wij wel aannemen, dat vrijwel geen enkele club is achter gebleven met de zoo hoog noodige voorbereidingen. De ééne hoeft wat meer geoefend dan de andere hetzij in onderling verband, het zij door het deelnemen aan tournooien of vriendschappelijke wedstrijden. Zoo zal morgen dan moeten blijken of die oefeningen, wedstrijden etc. do ge- wenschte resultaten zullen opleveren, want de punten vergaard bij het begin der competitie hebben zeker evenveel waarde als de punten welke in de laat ste wedstrijden worden geïncasseerd, H.V.C.'s rentree in de tweede klasse ZONDER ook maar iets aan de capaciteiten der andere plaat selijke clubs af te doen, zal men zich in de eerste plaats af vra gen: „Hoe zullen de rood-witten het dit Jaar in hun oude maar voor Üe meeste spelers nieuwe milieu afbrengen." Momenteel heeft men nog geen kijk op de krachtsverhou dingen, zoodat men zich volkomen in gissingen moet verdiepen. Ontegenzeggelijk zal in de tweede klasse, het debuut van onze stadgenoo- ten met groote belangstelling tegemoet worden gezien. H.V.C. was zich dit blijkbaar ook bewust, want naast ver schillende wedstrijden is er intensief geoefend, zoodat men kan verwachten, dat er een ploeg in het veld zal komen, waarmede men rekening dient te heu lden. Enkele malen zagen wij de rood- witten in actie, waarbij het goede com bineeren opviel. De ploeg is vrijwel de zelfde gebleven, waarmede men het kampioenschap heeft behaald. Alleen heeft doelman IJzcndoorn plaats moe ten maken voor den ex-Amersf. Boys speler T. Mosterd. Al diriect kan H.V.C. toonen, wat zij waard is. Zij krijgt Hilversum op be zoek, dat het afgeloopen seizoen een feilen strijd met 't Gooi heeft gevoerd voor een plaats in de eerste klasse. Wij zijn benieuwd, hoe H.V.C. dit er zal afbrengen. De heer Jaspers zal deze ontmoeting leiden. H.V.C. zal vermoedelijk met het vol gende elftal uitkomen: T. Mosterd A. v. d. Pol Heitman Weiter Brandsen v. d. Linde H. Brandsen Lijnsveld Appeldoorn Emo Wassink Amersf. Boys start tegen Zeist In dubbele beteekenis wordt dit een moeilijke start voor de blauvv-witten. Afgezien van het feit, dat de Zeistena- ren het voordeel van eigen terrein heb ben, staat het vast dat de Amersf. Boys nu al voor een lastige taak komen te staan. Immers, zoo deelde men ons mede zullen enkele zeer goede krachten niet meer van de partij zijn. Behalve het verlies van hun doelman, die naar H. V. C. overging hij wordt vervangen door den cx-Karnpongspeler Faber zullen ook van Keken en Verhoef het bijltje er bij neerleggen. Jongere spelers zullen hun plaatsen gaan innemen, die wel over het noodige enthousiasme be schikken, maar nog in den beginne de routine missen van hun voorgangers. Wellicht bewust van hun tijdelijke verzwakking zullen de blauw-witten zonder twijfel alles op alles zetten om anderen niet te laten profitecron. Daar voor kennen wij de blauw-witten te goed. Er is veel getraind, mogelijk, dat Zeist dit reeds zal ondervinden. Leider is de heer Postma. Het elftal van de Am. Boys is als volgt: W. Faber A. Kraak A. Rommers L. J. Keizer E. Poort H. v. d. Berg H. van Diest H. de Booy J. H. Belt B. v. Keeken W. Kraak Twee plaatselijke wedstrijden Het typische verschijnsel doet zich hier voor, dat de vier plaatselijke clubs den eersten competitiedag zullen openen met twee plaatselijke wedstrijden n.l. Quick—Sopla en AmsvordeA.P.W.C. Hoewel Quick op haar tournooi wei nig moois liet zien, brengt zij niettemin een aardig elftal in het veld, dat op pa pier lang niet zwak lijkt en wellicht in staat zal blijken te zijn voor verrassin gen zorg te dragon. Mischien reeds mor gen. Het vorige jaar moest Sopla on dervinden, dat er mot Quick niet te spotten viel. Van de vier punten be machtigden „The Reds" er driel Moge lijk dat Sopla onder aanvoering van v. Zoghei hieruit leering heeft getrokken. Scheidsrechter is de heer V. Tunzi. Sopla komt uit als volgt: P. van Zoghei W. J. v. d. Hoorn W. Priem. J. Malestein A. v. Hoeyen J. v. d. Kooy W. v. Zoghei A. Schreuder J. v. d. Brug T. Kaal M. v. Keken Quick speelt in de volgende formatie: J, Kortbeek A. de Jong R. Leenknegt G. v. Dorssen Schuttevaer v. d. Biezenbos P. Leenknegt P. Cesar J, Leeflang Hienekamp Nijkamp AmsvordeA.P.W.C. Do Zwart-Wit- ten, die de laatste jaren aan het sukke len waren met hun spelers, hebben zich dit jaar gecombineerd met O,M.S., waar door zij hun elftal hebben kunnen ver sterken. Laten wij hopen, dat zij, over de moei lijke jaren heen zijn en er weer een pe riode aanbreekt van Crescendo. De competitieleider heeft de nieuwe combinatie direct al tegen een plaatse lijke club n.l. A.P.W.C. geplaatst. Van zelfsprekend zal A.P.W.C. haar verloren derde klasseschap zoo spoedig mogelijk terug willen winnen. Of haar dit luk ken zal, weten wij niet. Aangezien het Amsvorde-terrein afge keurd is, worden Amsvorde's wedstrij den op het A.B. v. L.O.-terrein gespeeld. De wedstrijd staat onder leiding van den heer Vader. A.PAV.C.'s formatie is als volgt: C. Hienekamp J. van Eldert J. Veenendaal H. v. cl. Flier T. van Loenen Chr. v. Putten B. v. Empelen A. v. d. Flier N.N. J. Verhoef S. Mossing Amsvorde treedt als volgt aan. I. Zwaaf P. Hannesen R. Pieters E.v. d. Hoek H. v. d. Kooy S. v. d. Hoek A, v. d. Kooy H. Dammers W. Hanne sen R. v. d. Burg F. Barbillion Wij hopen, dat onze plaatselijke clubs ook in deze competitie veel succes mo gen boeken, behaald in mooie spannen de wedstrijden, zonder incidenten, wel ke het spel zoo ontsieren. Good luck! HANDBAL Door het toetreden van eenige nieuwe leden is „Excelsior" in kracht toegenomen GELIJK met do voetbalcompeti- tie begint morgen ook de hand- halcompetitie van do K. N. G. V., waaraan o.m. ook wordt deelgeno men door Excelsior. Excelsior, dat deel heeft genomen aan de zorneravonclcompetitie, doch op de ranglijst inet een bescheiden plaats te vreden moest zijn, heeft door het toe- treden van eenige goede krachten aan sterkte gewonnen. .T l. Zondag heeft zij in haar nieuwe opstelling met succes gespeeld legen A.A.V., zoodat zij nu met vol vertrouwen de competitie tegemoet gaat. De eerste wedstrijd wordt morgenoch tend op het A.B. v. L.O.-terrein aan den Leusderweg gespeeld, tegen Altila uit Utrecht. Excelsior speelt in de volgende opstel ling: H. Brits. K. Berends, N. ter Wolbeek. H. Lange, H. Verheuvel, G. v, Eldert, B. Gerdes. F Reinders, R Verhoef, Verhoef. B. Pegman. De Excclsior-dames, die het vorige jaar kampioen waren, openen eveneens de competitie met een thuiswedstrijd tegen de Attila-dames. SCHAKEN Voor de vereeniging A.S.V.A. op Dinsdag 28 September a.s. in hotel Monopole In hotel Monopole zal dc bekende Ned. schaakspeler Dinsdagavond 28 September voor A.S.V.A. Simultaan spe len. Geboren in 1903 leerde Landau pas op lateren leeftijd schaken. Toen hij 20 jaar was, keek hij het' spel af van zijn vader, dio een middelmatig schaker was. Zijn eerste groot succes boekte hij in 1931 te Rotterdam, waar hij in een dubbelrondentournooi nr. 1 werd. De overige deolnemers waren Rubinstein, Dr. Tartakower en Colle. In hetzelfde jaar deeLdc hij den eersten prijs met Dr. Euwe in een nationaal tournooi. In En geland won Landau regelmatig eerste prijzen in de hoofdtournooien van do Britsche schaakfederatio. Hastings, Not tingham, Margate, o.a. In het tournooi te Kemeri won Landau den schoonheidsprijs voor de mooiste partij van het tournooi. In 1936 werd hij kampioen van Nederland met 7^2 uit 9. Landau speelde ook verschillende matches met vooraanstaande meesters met eervolle resultaten. Hij verloor te gen Flohr mot 2%IV2» tegen Lilienthal met 3l/^—2i/2 on tegen Euwe met 2^— IV2 en 42. Zijn stijl is zeer agressief. Met voor keur legt hij de partijen op aanval aan. HOCKEY „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we el héél tevreden zijn I) Partij had een opwindend verloop Officieuse opening van het Het begint zoo langzamerhand traditie te worden, dat met den officieelen aanvang der voetbalcom petitie, do hockey'ers officieus hun seizoen openen, hetgeen zij dan plegen te doen met den z.g. hockey dag. Dit is morgen ook weer het geval. Gedurende eenige weken reeds is er weer geoefend en mot verlangen zien nllen naar een „echten" wedstrijd uit. Zoo is het althans bij da A.M.II.C. en wo twijfelen er niet aan, of zoo is het elders in den lande ook het geval. Want hoe plezierig en hoe verstandig een ge sloten seizoen ook Is, half September behooren de zomersporten plaats to maken voor winterscho sportgeneugtcn. En zoo staan we weer aan het begin van een nieuw hockey-halfjaar. Het begin van een, voor de rood wit ten, zeer belangrijk seizoen. Eenerzijds omdat do roodwitton in dit seizoen het feit zul len herdenken, dat het 25 jaar geleden js, dat hun vereeniging werd opgericht, anderzijds is er da hoopvolle verwach ting, dat in den loop van het komende seizoen over de zoo hoog noodige, goede hockeyvelden beschikt kan worden. Wo zullen noch op de cone, noch op de an dere gebeurtenis vooruit loopen, maar wellicht zijn beide feiten voor de leden oen aansporing om dit seizoen eens ex tra hun best te doen. Bezien we de wedstrijden van morgen In dit licht, dan kan het niet anders of A.M.H.C. I zal zich vol enthousiasme in den strijd werpen tegen BJI.V. II. Uit den aard der zaak valt er aan het begin van dc competitie woinig to voorspel- lon over dc kracht van de verschillende ploegen, De Jyceïstcn zijn aan het einde naar de tweede klasse en zullen in de komende competitie in dezelfde afdee ling als A.M.H.C. I uitkomen, zoodat de ontmoeting van morgen een voorproefje wordt van hetgeen ons dezen winter nog te wachten staat. Overigens heeft de seizoenwisseling de B.H.V. geen goed gedaan. Eenige prominente krachten hebben, gedwon gen door hun werkzaamheden, de ver eeniging verlaten en wo mcmorcercn hier het vertrek van den sympathiekep middenvoor der kanaries, Abs Carpen- tier Alting, naar Honkong. Door het vertrek van Alting en nog eenige spe lers is er een opschuiving ontstaan in de verschillende elftallen en zoo zien we in het tweede team, de ploeg welke A.M.H.C. morgen te Laren tegenover zich krijgt, naast eenige oude rotten, enkele juniores opgesteld. Spelers als Jongeneel, Bodenhauscn en Insinger zagen wij het vorig 6eizoen nog in do jeugdcompetite uitkomen. Qua techniek zullen zij wel mee kunnen komen, maar of zij het tempo bij kunnen houden, blijft voorloopig nog een vraag. De ach terhoede der lyceïsten bestaat evenwel uit beproefde, oude krachten, misschien zelfs wel te oud. Wat stellen de roodwitten hiertegen over? De laatste jaren is er steeds aen vaste kern van spelers geweest, zonder dat er eigenlijk een vast elftal was. Vaak had men met pech te kampen, een enkele maal waren Interne kwes ties van een veranderde opstelling de oorzaak, Djt seizoen zal AM-II.C. do steun van Ankersmit moeten missen. Hiertegenover staat echter dc return van P. van Amstel, terwijl F. Kaan in het vervolg de rechtshalfplaats weer zal innemen. De voorhoede heeft kleine wijzigingen in de opstelling ondergaan en ten slotte is H. Frederiks in plaats van C. de Langen onder de lat opgesteld. De opstelling van beide ploegen is als volgt: A.M H.C.: H. Frederiks (dP. van Amstel en R. Beltman (a.); G. Filet, Witsenburg en F Kaan m.jD. van Hamel, D. Streefkerk, H. Frima, H. Streefkerk en A, Langolaan (v.), B. H. V. II: J. Mover (d.); B. Slingen- berg en K. Egeler (a.): J. Bodenhausen, H. SJingenborg en R. Insinger (m-); H. Ilgen, Sj, van Marie, J. Jongencel, R. Njcolaï en C, M. van Rhijn (v.). Bij A-M.ILC. is aanvoerder van Daal door een blessure verhinderd en wordt vervangen door B. Beltman. Daar Sj. van Marl© bij B.H.V, II van de partij BADEN, 17 September. De resul taten van de heden gespeelde partijen voor de zevende rondo van den acht kamp luidden; Petrov—Eliskase 10 Flohr— Ragozin V.1K. Keres—Capablanca */sVt. FineReshe\6ky afgebroken. Do stand na de zevendo ronde, dus nu de helft van den achtkamp achter aen rug ie. luidt: 1. Keres 5 punten. 2. Capablanca 4 punten. 3. Fine plus twee afgebroken partijen. 4. Flohr 3M punt plus 1 afgebroken partij. 5 Ragozin 3V« punt. 6. Reshevslcv 8 punten plus twee af gebroken partijen. 7. Petrov l'/a punt. 8. Eliskases 1 punt plus l afgebroken partij Petrov en Elifikases speelden een NimzoIndische partij, welke na 31 zetten door Petrov gewonnen werd. Pe trov rukte mot zijn pionnen tegen den zwarten koningsvleugel op, een vrij ris- kanto aanval was het. doch deze werd met succes bekroond. FlohrRagozin was een damegam biet. welke na 31 zetten remise gegeven werd, er werd veel en snel geruild, het verloop was zeer rustig, zoodat remise de meest aanvaardbare oplossing was. Capablanca stond verloren Keres—Capablanca had een opwin dend verloop. Capablanca verdedigde zich Siciliaansch met de Prager variant Do Cubaan kwam zeer goed te staan. Keres rocheerde lang. Capablanca zette een aanval op met, een pionoffer, docb deze aanval mislukte. Keres kreeg een glad gewonnen stelling en toen Capablanca boven dien nog in hevigen tijdnood kwam hij moe6t tien zetten in een hal ve minuut doen was de positie van den Cubaan hopeloos. Keres deed in deze phase van de par tij echter enkele minder goede zetten met het gevolg, dat er een toreneind spel ontstond, waarin Keres een dubbel en pluspion had, welke echter waarde loos bleek te zijn. Zoo moest Keres zich met remise tevreden stellen (56 zetten). Een Spaanscho opening werd in de partij Fine—Reshevsky gespeeld. Na 59 zetten werd de partij afgebroken in de volgende stelling; Wit Fine: Ke2, Pe3, pionnen op b3 f2. g2, h3. Zwart Reshevsky: Ke6, lc5, pionnen OP ^4, g6, h5. Fine heeft geringe winstkansen. VENLO De Venlosche voetbal club V.V.V., welke deel uitmaakt van de tweede klasse van den K.N. V.B., heeft hedenavond een alge- meene ledenvergadering gehouden, ter bohandeling van het bestuurs voorstel om over te gaan naar den Roomsch-Katholiekon Voetbalbond. De vergadering stelde met meer derheid van stemmen als nadruk kelijke voorwaarde voor dezen over gang, dat ook Bakhuys in R.K. ver band zou kunnen meospelen. Indien de R.K. voetbal-organisatie hierop niet zou willen ingaan dan zou V.V.V. den K.N.V.B, trouw blij ven. Besloten werd daarom het besluit van den R.K. Voetbalbond af te wachten. Amersfoort I gaat naar Zeist, terwijl de reserves Excel sior III op bezoek krijgen Amersfoort I begint de competitie met een uitwedstrijd in Zeist, tegen de nieu we 3e klasser T.O.V. Het is T.O V. na drie jaar achtereen kampioen van de le klasse G.U.K.B. te zijn geweest thans gelukt in den N. K. B. te komen. Wat deze vereeniging in de derde klasse N. K B. presteeron zal, zullen we moeten afwachten, maar zij zal voor velen wel oon struikelblok vormen. Het zal dus voor Amersfoort terdege oppassen zijn, wil zij niet dezen eersten wedstrijd ver liezen. Amersfoort I komt in haar afdeeling uit met: Samos II, Excelsior II, T. O. V. I, S. R. V. I, Baerne I en Zwaluwen I. De Amersfoort-reserves krijgen Excel sior III uit Hilversum op bezoek. Deze ploeg gaat sterk vernieuwd de compe titie in. Wij gelooven dan ook niet. dat Excelsior zich de punten zal laten ont nemen. Amersfoort II komt in haar afdeelinc uit met: Olympia 2, Altfus. Vogel 2. Samos 3. Biltboven 2 en Excelsior 3. r JET is niet alleen de plicht van den letterkundigen kritikus, zijn lezers voor te lichten omtrent de verschijnselen der literatuur, die liggen binnen hel kader der modernste bevindingen. Wanneer er boeken verschijnen, die aan sluiten bij in onbruik geraakte literatuur-genres, en die sierk en welsprekend, die literatuur-genres vertolken, dan heeft hij daarop de lezerschare eveneens indachtig te maken. Eene herleving van de negentiende, begin twintigste- eeuwsche motieven en sfeer, is even interessant als een hyper modern geschrift. De eenige vraag, die men heeft te stellen is deze: of het boek goed en gaaf is in zijn genre. Van Deyseel heeft eens gezegd, dat er twee soorten schrijvers bestaan, de auteurs, die meestal weinig van zich laten hooren, en die alleen publicecren wat voortreffelijk is, en de veelschrij vers, Men moet uit de omvangrijke en veel geschakeerde werkzaamheid dezer laatstcn dc voortreffelijke gedeelten weten tc puren. Hun talent wordt opge bruikt door het bedrijf, maar het kan zoo krachtig zijn, dat. het niet geheel door het letterkundig industrialism© wordt doodgedrukt.. Mevrouw Reynake van Stuwe behoort tot dit laatste schrijverstype. Maar haar aangeboren vermogen tot schrijven is zóó krachtig gebleken, dat zij beter ver dient dan in den verpletterenden boe ken stroom te worden vermalen, en vier regeltjes boek-aankondiging te krijgen, tot dank voor eene uitbeelding van negentiendo-eeuwsch vrouwenleven, die, juist in onzen tijd, met zijn veranderden levens-stijl, documentaire waarde heelt. f J IT de citaten, die op een der eerste bladzijden van het boek*) zijn af gedrukt blijkt, dat het in dc bedoeling van da schrijfster heeft gelegen een vrouwe- figuur te schetsen in de verschillende fasen van haar leven, en dan aan te toonen, dat de mcnschelijke ziel in de verschillende levens-seizoenen aan veranderingen onder hevig is. Deze bedoeling is alleen naar den vorm gelukt. De „heldin" van de keten van kleine verhaten, die ons hier geloond wordt, is een meisje dat eerst onder den naam Ank, In haar Eindperiode geschetst wordt. Wij zien haar op school, wij bele ven haar jeugd-illusies, haar vage ontdek kingen van het geheimzinnige gebied dat liefde heet. den achteruitgang van haar familie. Dan, in het Tweede Boek, ondergaat Ank een gedaanteverwisseling. Zij wordt Yette en komt als „vrij", jong meisje in Brussel, waar zij in de wereld der kunst- „De seizoenen der ziel" door Jeanne Reyneke van Stuwe, A. W. Bruna's U. M., Utrecht. is, kunnen we van spannende duels ver zekerd zijn. De wedstrijd vangt om 12 uur aan. Om 11 uur speelt A.M.H.C. II tegen Laren I en zal vermoedelijk wel het onderspit moeten delven. WEDSTRIJDEN VAN DEN U.P.A.B. Zondagmiddag a.s. houdt de U.P.A TL wederom atletiekwedstrijden op het Sport terrein „Zandbergen". Het programma luidt: 2.00 uur: Speerwerpen juniores en hoe ren. Verspringen dames en meisjes. 2.15 uur: Hoogspringen juniores en heeren. 2.30 uur: Series 60 M. meisjes. 2.40 uur: Series 80 M, juniores. Bal- werpen meisjes. 2.50 uur: Series SO M. dames. Versprin gen juniores en heeren. 3.00: Series 400 M. heeren. Speerwer pen dames, 3.05 uur: 300 Meter heeren. 3.20 uur: Finale 60 M meisjes. Hoog springen dames en meisjes. 3.25 uur: Finale 80 M juniores. Kogel stooten heeren. 3.30 uur: Finale SO M. heeren Discus werpen juniores en heeren, 3.35 uur: Finale 100 M. heeren. 3.40 uur: Finale SO M. dames. Kogel- stooten dames. 3,50 uur: 4x80 M. estafette juniores. 4.00 uur: 4x80 M. estafette meisjes. 4.05 uur: 4x80 M. estafette dames. schilders dwaalt, cn in de armen valt van den kunstschilder John Rosmer. Maar als zij bespeurt, dat hij getrouwd is, vlucht zij in ontzetting van hem weg. Een nieuwe afdeeling van dc geschie denis begint- Ycttc, het dwecpende, overmoedige, zinnelijke meisje veran dert in Regina, do stugge, intellectuecl- gorichte jonge vrouw, dio een kameraad schap aangaat met een medisch stu dent: zij komt door hem in kennis met boeken, die de ziekten beschrijven, en zij vervalt in een wanhopig pessimisme. Wanneer hij haar lief krijgt, stoot zij ook hem af. In do fase, dio daarop volgt, wordt Regina tot Joanna, een meisje dat, al leen om een doel 111 haar leven tc heb ben, zich verlooft met een inerten jon gen toonkunstenaar, die carrière maakt door hèór energie, maar haar daarna verraadt met een Poolscho concertzan geres. MAAR dan is ui het leed geleden. De vrouwefiguur- die ons beschre ven wordt, vindt haar John R)s- mor terug, en bereikt in hein dc vol komen liefdesovergave. Mevrouw Reyneke van Sluwe heeft haar hoek zelve gekenschetst als een „psycho-analylischen roman". liet heeft er niets van. Dit boek Is geen ontdek king van verdrongen complexen, maar de regelmatige geschiedenis van eene vrouw, die, door een gemis van scxucele voorlichting, met dc chaotische „on schuld" van het negcnliende-eeuwsche meisje het loven ingaat, dèn last krijgt van haar zinnelijkheid, die zij door de sterk in haar aanwezige conventioncelo traditie weet af te weren, cn daarna voor die zinnelijkheid uitwegen zoekt ih allerlei kunstmatige doelstellingen als: kameraadschap met een jongen man zonder voorkomen, en: moederlijke hulpvaardigheid aan een anderen jon gen man. die op haar parasiteert. Maar zij vindt, ten slotte, den eenig bevredi genden weg naar do volle, ziel en zin nen in brand zettende licfdewcl. Indien dc roman psycho-analytisch ware, dan zouden cr rudimenten van kwalen uit vroegere levensperioden deze jonge vrouw in den weg hebben gestaan, maar zij volgt biologisch bijna de normale ontwikkeling van de negen tiende ceuwscho jonge vrouw, aan welke do bewustheid en de werkelijkheidszin der moderne jonge vrouw vreemd was, en dio daardoor noodzakelijk door aller lei vormen van romantiek moest schrij den. Wij kunnen, wanneer wil zoo'n Jonge vrouw van de vorige generatie door het leven zien gaan, gelijk In het boek van me vrouw Reyneke van Stuwe geschiedt, den uitroep niet weerhouden: wat werden die vrouwen door heur onschuld bedreigd!" Zij hadden nooit gelegenheid gekregen, de problemen van het eigen leven objectief te stellen, waren aldus prijsgegeven, en trachten zich door allerlei levenshoudin gen en thcorlën te wapenen tegen de over meestering door den onbegrepen chaos In eigen wezen. Het gemis van voorlichting, dat die thans achter ons liggende tijden ken merkt, bepaalde zich niet tot dc kinder- periode, maar strekte zich over alle ver- dero tijdperken der jeugd uit. Met het gevolg, dat de man voor de vrouw en Ie vrouw voor den man een mysterie werd cn dat dan dramatische cn melo dramatische gebeurtenissen niet uitble ven. Het merkwaardige in de vrouwc- figuur. die Mevrouw Revneko van Stuwe ons in hare vele gestalten be schrijft, ligt hierin, dat deze vrouw, ge heel anders dan de schrijfster zelve vooronderstelt, niet voortdurend ver andert, maar hetzelfde, telkens weer on-wetende meisje blij ft, dat zich van het reëel0 innerlijk der mannen, met wie zij telkens in aanraking komt geen rekenschap geeft, evenmin als van het gevaar van haar eigen zinneloven. En het is maar gelukkig, dat de schrijfster baar het happy end heeft verschaft in de armen van haar wcrkelijken geliefde, anders zouden cr over deze Ank werke lijk psycho analytische romans te schrij ven zijn geweest. DAT dc schrijfster do verdienste van van haar boek elders heeft gezien dan waar die werkelijk ligt, is haar evenwel niet aan te rekenen. Wie slaat er objectief tegenover eigen werk? Het doel dat in den eigenlijken opzet van haar verhaal gelegen is, werd be reikt Het .negenticndc-ceuwsche Neder- landschc vrouwentype staat duidelijk en levend vóór ons. Maar er ligt nog een aparte waarde in dit werk. Het heeft wat bijna geen enkel boek van tegenwoordig meer be zit: bet dramatische gebaar. Er worden situaties geschapen (bij voorbeeld haar ontdekken van John Roemers trouw ring wanneer Yetta zich in zijne omar ming bevindt), die met acteursvaar digheid geschreven zijn. Deze schrijf ster heeft het talent haar lezers mee ie slepen in de handeling in den ongë- analysecrden hartstocht. Ztj geeft ons liet beeld eener weinig realistische vrouw, maar zij bezit nog het dramati sche temperament, dat door het essen- tionalisme der huidige kunstenaars uit de literatuur is gedreven. Zij is dus een aparte figuur. En daarom verdient zij tc worden gelezen! Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeeri- zullen mogen door motor- ïïgroen 'ïj'u|St"=«tuurdcrs link» of rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechtortljde. (Do overige weggebruikers moeten er «groen steeds rechts langs.) LltlKS OF RECHTS PASSEPBI-Vtó

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7