Ned. Sanatoriumwerk te Davos DE SLAG BIJ ZELHEM Kader dag R.K. Staatspartij Rood wint ook den tweeden dag Bestendigen en versterken LEVENSWERK UITBREIDING K.L.M. vloot De K.N.I.L. M. naar Australië De aanstaande blijde gebeurtenis Conservenknoeieri j en in het Westland? van Peter Plantenga Veertigjarig jubileum Bezoek van Engelsche veeteelt-experts Thans toestemming1 gekregen Conflict tusschen mijn werkers en autobus houders Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 Blauw weet echter snel te verzamelen en weer stel ling te nemen ARNHEM, 17 September E EVENALS op den eersten dag heeft ook op den tweeden dag van de oefeningen der lichte brigade de roode partij het beste resultaat bereikt, hetgeen, gezien het uitgangs punt en den opzet van deze twee- daagsche oefening, niemand zal ver bazen. Om half negen begon de opmarsch van de roode partij door het passeeren van de grens tusschen het roode en blauwe land. Deze landsgrens liep van Does burg, Doetinchem, Terborg, Varsseveld naar Aalten. Van het oefenterrein was alleen bezet het vak TerborgVarsseveld en wel door de blauwe partij, onder bevel van den cavalleriecommandant. luitenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge. die te zijner be schikking had de vierde verkennings- afdeeling (d.w.z. drie eskaders van het regiment wielrijders, en een sectie pant serwagens) en het eerste regiment hu zaren, ter linkerzijde opgesteld, het acht ste eskadron huzaren, opgesteld achter het midden van het bezette vak, terwijl hij om een uur de beschikking kreeg over een batterij van het regiment wiel rijders, welke buiten het op de kaart van te voren uitgestippelde veld om naar Hengelo (G.) was gegaan. De roode troepen, onder bevel van lui tenant-kolonel H. C. van der Bijl. mar cheerden in twee colonnes op, vooraf gegaan door een voorhoede, samenge steld uit twee bataljons wielrijders, waarbij aanwezig was de commandant van dit regiment, het derde bataljon wielrijders, de tweede afdeeling van het korps rijdende artillerie, twee motorbat terijen, vormende de eerste colonne, ter wijl achter deze colonne een peleton hu zaren volgde als achterhoede. Deze opmarsch werd rechts gedekt door het vierde eskadron van het tweede regiment huzaren en links door een bat terij van wielrijders. Vast stond van te voren, dat blauw voor den druk van rood zou moeten wijken, waarbij gedacht was aan het stelling nemen in de lijn Laag- keppelZelhemHalle. In de bosschen van „Slangenburg" TOEN wij hedenochtend wegre den, was Tiet doel in de om geving van het kasteel Slangenburg een kijkje te nemen. Eerst zagen wij de inrichting van het veldpostkan toor in De Steeg, waar de bestelling van brieven, postpakketten en ande re poststukken is gecentraliseerd. Na De Steeg ging het rechts af bij den eersten wegwijzer en over den Dierenschen dijk naar Doesburg en vandaar naar Doetinchem. Tusschen Doetinchem en Varsseveld ligt het kasteel Slangenburg, omringd door lichte dennenbosschen. De aanvoerder van blauw had in het kasteel zijn commandopost betrokken en stond door telefoonlijnen over de velden en door de bosschen aangelegd, in ver binding met onderdeden van zijn troe pen. Er liep ook een telefoonlijn naar een door heggen begrensd veld, waarop een z.g. U-lap was uitgespreid, waarme de de vliegers berichten worden door gegeven. Heeft de vlieger op zijn beurt een bericht te zenden, dan vuurt hij dit bericht, in een koker geborgen, af, waar na het telefonisch wordt doorgegeven. Nu er over vliegers sprake is zij hier en passant op gewezen, dat de vliegtui gen tijdens deze oefeningen alleen een verkenningsrol vervullen en alleen in geschakeld worden met toestemming van den hoofdleider, den commandant der lichte brigade. Zoowel gisteren als vandaag was het zicht slecht. [Vandaag waren de U-lappen op een maximale hoogte van 600 Meter zichtbaar. Wegens de uitgestrektheid van het terrein, beschouwd in het kader van de deelneming, bleek de verkenning der vliegtuigen van ge ringe waarde te zijn. Toen wij in de bosschen van Slangen burg arriveerden, bevonden zich daar prins Aschwin en de commandant van het veldleger. Prins Bernhard was hier, zooals reeds eerder gemeld, te paard ge stegen, en met een verkenningspatrouil- le der (roode) huzaren, onder bevel van reserve eersten-luitenant Jhr. Bcelaerts Van Blokland verder gereden. Theorie en practijk IN de bosschen was een versperring opgeworpen en toen een blauwe pantserwagen aankwam, werd deze versperring snel verwijderd. Dit was niet naar den zin van luitenant-generaal ba ron van Voorst tot Voorst, die met Prins Aschwin toevallig toekeek. De versper ring was weliswaar primitief, slechts aangegeven door een lap, maar. zoo re deneerde de generaal, die lap stelt een reëele versperring voor en is dus niet een-twee-drie te verwijderen. Generaal van Voorst beval daarom een luitenant der wielrijders een versperring van eenige boomstammen te bouwen. De pantserwagen, die intusschen grondig door Prins Aschwin was bekeken, nam, toen de versperring klaar was, met een aanloopje vol gas de hindernis. „Dit is nu theorie en practijk," sprak de commandant van het veldleger, „en veel belangrijker dan het rennen van het eene hoekje naar het andere en el kaar met min of meer succes beschie ten," HET optrekken van de roode troe pen noodzaakte de blauwen de lijn TerborgVarsseveld te ontruimen. Omstreeks twaalf uur waren de rooden op ongeveer twee kilometer afstand Zel hem genaderd en voor het herstel van eenige verbanden was het oprukken tij delijk gestaakt. Gedachtig aan generaal van Voorst's uitspraak over de waarde van de ver schillende bewegingen van partijen en in de veronderstelling, dat deze den le zer vermoedelijk vrij onverschillig zul len laten, willen wij hem het relaas be sparen van den rooden opmarsch tot Zelhem en liever iets vertellen van het hoogtepunt van den dag: den strijd om Zelhem. De stad ontzet ZELHEM, waar H.M. de Konin gin door luitenant-kolonel Thoden van Velzen over het verloop van den strijd werd ingelicht, en waar Prins Bernhard met zijn pa trouille ongezien (door den vijand wel te verstaan) omheen trok. was aanvankelijk door de blauwe partij bezet, maar kwam omstreeks twee uur in handen van de rooden. Hier is een felle strijd geleverd. Niet al leen van de verschillende om de stad gelegerde fronten, maar ook van man tegen man. De toeschou wers kregen hier corps a corps ge vechten te zien, die de werkelijk heid bedriegelijk dicht naderden. Een vijand op een motorfiets werd te gengehouden en ontwapend, een nade rende wielrijder, die rechtsomkeerd wil de maken van zijn vehikel gesleurd en gevangen. De stad bleek, toen rood zijn verban den hersteld had, niet meer te houden en de blauwe bezetting week noord waarts uit. Hoewel de oorlogstoestand niet geëin digd was met den val van Zelhem en de nieuwe bezetting, voorspelde de com mandant der lichte brigade, dat een nieuw treffen heden niet te verwachten was. Hij voegde hieraan toe, dat blauw vandaag in een veel ongunstiger positie begonnen was dan rood, zoodat de over winning van de roode partij weinig op hef behoefde en dat hij groote bewon dering had voor de snelle wijze, waarop de commandant der blauwe partij met de zijnen was teruggetrokken en stelling had genomen in de omgeving van Hen gelo (G.). De Piet Hein op den Ussel VAN Zelhem over Brugimen naar Arnhem is niet de vlugste weg, maar wel de aardigste, als het prinselijk jacht op den IJssel ter hoogte van Brumnaen ligt. En-toen wij- ©m kwart voor drie in Bronkhorst, recht te genover Brurnmen aan de andere zijde van de rivier gelegen, aankwamen, werd juist de motorboot van de „Piet Hein" uitgezet. H.M. de Koningin bevond zich met haar eerste hofdame, jonkvrouwe van Tets aan boord. De koningin was om één uur met dit bootje van Bronk horst naar het jacht gevaren en weer naar Bronkhorst terug, nagewuifd door de prinses. In enkele minuten zette Hare Majesteit voet aan wal, toegejuicht en toegezongen door jong en oud. Met de pont, waarop ook haar auto was gere den, werd Hare Majesteit overgezet naar Brurnmen, waar haar ook hartelijke be wijzen van hulde deelachtig werden. Prins Aschwin had zich, na Harer Majesteit's aankomst op het jacht, ook aan boord begeven, maar had de „Piet Hein" al voor het vertrek van de Ko ningin verlaten. En Prins Bernhard? Van Zijne Ko ninklijke Hoogheid was het spoor niet te volgen. De prins was in den strijd opgegaan. Stichting „Ons Kind" gecon stitueerd voor de uitgifte van een werk met lief dadig doel AMSTERDAM, 18 September - In ver band met de aanstaande blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin heeft zich een stichting „Ons Kind" geconstitueerd, met de bedoeling een werk uit te ge ven waarvan het batig saldo te zijner tijd aan het Vorstelijk Paar zal worden aangeboden, met het verzoek er een be stemming aan te willen geven ten bate van het Nederlandsche kind. Het boek, dat den titel zal hebben „Ons Kind", „gids voor jonge ouders", zal bevatten een 25-tal bijdragen van ae meest bevoegde deskundigen en staat onder redactie van Prof. Dr. J. H. Gun ning Wnz.. prof. dr. Ph. Kohnstamm, Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, Dr. W. A. Banning, Prof.Dr. A. tenBokkel Huinink, Prof. Dr. J. Waterink, Mevr. M. E H Sand- berg—Geisweit van der Netten, Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy en H. S. Uyekruver. Het zal worden verzorgd door de We reldbibliotheek te Amsterdam en ver schijnen in di;ie edities: 1. een genummerde uitgaaf op bij zonder papier en in leer gebonden. 2. een uitgaaf op bijzonder papier, ge bonden in linnen. 3. een ingenaaide volksuitgave. De namen der inschrijvers voor de beide eerstgenoemde edities worden in het boek vermeld en tevens in een ge- calligrafeerde oorkonde, welke gelijk tijdig met fonds en boek aan H.H. K.K. H.H. zal worden ter hand gesteld. Het bestuur der stichting mocht reeds van H. K. H. Prinses Juliana bericht ontvangen dat dit geschenk te zijner tijd gaarne zal worden aanvaard, De verhalen hierover moeten, vol gens autoriteiten, op fan tasie berusten De N.R.Ct. meldt thans: Naar aanleiding van wat ons geschre ven werd over ergerlijke toestanden bij een conservenfabriek in het Westland, hebben wij een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van de hierbij be trokken fabriek. Deze hebben de gege ven voorstelling van knoeierijen, die zouden hebben plaats gehad, ten eenen- male betwist. De burgemeester van de gemeente, waarin de fabriek gevestigd is, had hun ook medegedeeld, dat het resultaat van het door de gemeentepoli tie ingestelde onderzoek voor de fabriek gunstig was, terwijl hij omtrent het re sultaat van het onderzoek der rijkspo litie nog niet was ingelicht Ook de districtsveearts, hoofd van den keurings dienst, zeide, dat hem van knoeierijen niets bekend en er in elk geval niets bewezen was, en dat naar zijn meening do beschuldigingen voorloopig konden worden geacht op fantasie te berusten. De bron van de beschuldigingen wordt gezocht bij wegens diefstal en sabotage ontslagen personeel, dat daarmede een wraakneming beeft beoogd. Mr. H. Kolfschoten bespreekt den groei der partij NIJMEGEN, 18 Sept. Op den heden alhier gehouden kaderdag der R.K. Staatspartij, heeft de secretaris dier partij, mr. H. Kolfschoten, een inleiding gehouden over het onderwerp „Besten digen en versterken". Spr. herinnerde eerst aan den uitslag der verkiezingen voor de R.K. Staats partij en bracht hulde aan kiezers en propagandisten voor hun plichtsbetrach ting en trouw aan het vaderland, ver volgens besprak hij kort het resultaat van de verkiezingen voor de overige partijen. Den groei van de R.K. Staatspartij ge durende de laatste jaren besprekende, zeide Mr. Kolfschoten, dat de feiten in vogelvlucht een versterkt besef van saamhoorigheid toonen. Er spreekt een degelijke overbrugging van sluimeren de klassen-tegenstellingen en standen- controversen in eigen kring uit, waar voor de partij de beleidvolle en harmo nieuze samenwerking der sociale organi saties op haar eigen terrein niet dank baar genoeg kan zijn. Het Nederlandsche volk, zijn staatkun- V;; Men hoopt een uitbreiding en moderniseering tot stand te kunnen brengen 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Een stichting, die de sympa thie verdient van alle Neder landers omdat vele duizenden landgenooten het herstel van hun door tuberculose gebro ken gezondheid daaraan te danken hebben: het Neder- landsch Sanatorium te Davos, herdenkt het veertigjarig be staan. Het nationale filantropische werk, dat in het op 1560 meter hoogte gelegen Davoser dal temidden van de Zwitser- sche bergtoppen geschiedt, is die aan dacht ten volle waard. De geschiedenis van het Neder- landsch Sanatorium te Davos is in hoofdzaak de toegewijde levens arbeid van wijlen Peter Plantenga, die in 1S88 als twintigj'arig student wegens ernstig longlijden naar Da vos werd gezonden, waar hij na eenigen tijd genezing vond. Toen was bij hem tevens het ideaal ge rijpt om ook voor minder bemiddel de Nederlanders, die door t.b.c. wa ren aangetast, een dergelijke ver pleging en genezing mogelijk te maken. Voor de verwezenlijking van dat ideaal heeft Plantenga zich jarenlang geheel gegeven en met medewerking van „De Hollandsche Club" te Davos kwam in 1897 met een bijeengebracht kapitaaltje van 6000.het Nederland sche sanatorium tot stand, dat aanvan kelijk in een bestaand huis werd geves tigd en dat in November 1901 een nieuw eigen gebouw verkreeg. Zoowel de op richting als alle latere uitbreidingen ge schiedden uit particulier initiatief en zonder eenigen financieelen steun van overheidswege. Peter Plantenga nam reeds bij de oprichting de functies van secretaris en penningmeester op zich en hij heeft die tot het laatst toe vervuld op een wijze, boven allen lof verheven. Bo vendien was hij Nederlandsch consul te Davos en ook in die kwaliteit heeft hij tallooze landgenooten met raad en daad terzijde gestaan. In 1923 werd hij door ziekte gedwongen zijn arbeid te Davos neer te leggen en in 1928 is hij gestorven. Zijn organiseerend werk werd voort gezet door het hoofdbestuur der vereeni- ging tot behartiging van de belangen van Nederlandsche Longlijders, onder presidium van den heer R. J. O. Menten, terwijl hij als secretaris-penningmeester werd opgevolgd door zijn broeder, mr, Het Nederlandsch Sanatorium te Davos J. Plantenga, totdat ook deze in het voorjaar van 1937 door den dood aan de vereeniging ontviel en sindsdien treedt een jonger lid van deze familie, n.l. Mr. M. P. Plantenga, als secretaris penningmeester der sanatorium-veree- niging op. In de afgeloopen veertig jaren is wel overtuigend bewezen, dat dit sanatorium, dat geen klassen kent en dat open staat voor alle gezind ten, in een behoefte voorziet. Onder de voortreffelijke medische leiding gedurende een kwarteeuw van wijlen den geneesheer-directeur dr. F. Sonies die op 19 December 1936 overleed en werd opgevolgd door den Nederlandschen longarts Dr. P. C. Gugelot is het sanato rium te Davos uitgegroeid tot een in richting, waarop Nederland trotsch mag zijn. Begonnen met plaats-ruimte voor 30 patiënten, biedt het sanatorium thans ruimte aan 85 verpleegden en sedert eenigen tijd heeft de behoefte aan nieuwe uitbreiding en moderniseering zich weder sterk doen gevoelen. Behalve aan' de medische verzorging, wordt ook aan de intellectueel e en geestelijke behoeften van de tijdelijke inwqners in het sanatorium de grootste aandacht geschonken. Op gezette tijden wordt het sanatorium bezocht door gees telijken van elke richting terwijl de niet bedlegerige patiënten des Zondags in diverse kerkgebouwen te Davos de godsdienstoefeningen kunnen bijwonen. Een bibliotheek van ruim 3000 declcn in de Nederlandsche en moderne talen staat ter beschikking van de patiënten. Voorts kunnen alle verpleegden desge- wenscht door middel van hoofdtele foons de radio-uitzendingen beluis teren, terwijl ook in andere opzichten voor allerlei ontspanning, zooals croquet schijfschieten en verschillende spelen, wordt gezorgd. Intusschen hebben de beperkte inkom sten van het sanatorium steeds tot de uiterste zuinigheid genoopt en daardoor is er langzamerhand een achterstand in de outillage van dn huishouding ont staan. Zoo zijn bijv. op do slaapkamers nog geen vaste waschtafe's aanwezig voor de installatie daartoe is in verband met hooge materiaalprijzen en trans portkosten in dit Zwitsersche gebied al leen reeds 30 duizend gulden noodig en de huishoudelijke ruimte, dc eet- en gezelschapszalen, de kleedkamers en de toiletten zijn alle te klein voor de tegen woordige groote bezetting, terwijl er geen operatiekamer is, hetgeen bij den huidigen stand van de longtubercnlose- behandeling groot ongerief beteekent. Een uitbreidings- en modernisee- ringsplan is nu opgemaakt, met de uitvoering waarvan aan al deze bezwaren op afdoende wijze zou worden tegemoetgekomen. Het sana torium wordt dan werkelijk up-to- date en er zal dan ruimte zijn voor plm. 120 bedden, dige vertegenwoordiging aanwijzend, zoo goed als het Roomsch-Katholieke volks deel hebben zich terecht kunnen out doen van schadelijke minderheden, maar zij hebben zich daardoor nog niet kun nen ontdoen van onder groepen van ons volk gestrooide politieke dwaling en van voortdurende begoocheling. 26 Mei bracht geen generale verstandsverlich ting. Dat het Nederlandsche volk in 1937 met groote werkelijkheidszin zijn staat kundig regiem met succes heeft weten te verdedigen en te beschermen, kan niet betcekenen, dat wij het afweerge schut hebben weg te rijden, do stellin gen te sloopen en in veiligen vredestoe stand de politieke zaken op den ouden voet voort te zetten. De Roomsch-Katholieke Staatspartij heeft de parlementaire democratie ver dedigd, niet om zich zelf, niet als een absolute zedelijke norm, zooals zij van socialistische zijde verdedigd is, niet om er een geconstrueerde volkseenheid op vast te spannen, maar wel om haar be wezen geschiktheid voor Nederland om te dienen als staatsvorm, die het alge meen welzijn van ons volk verzorgen kan. De kiezers het volk hebben en behouden, zoo vervolgde spr., de moei lijke, inderdaad positieve taak van met oordeel en inzicht geregeerd en bestuurd te worden en te willen worden. „Do opbouw van een economisch-so- ciale orde" zoo zegt ons program van actie veelzeggend „moet berusten op samenwerking van de bedrijfsgenooten on voeren tot zelf doen onder toezicht van de overheid, die moet waken voor harmonie tusschen bedrijfsbelang en al gemeen welzijn." Wij hebben ons een ideaal gesteld, dat waarlijk niets „scctarisch" of afstootends heeft, een concreet ideaal eener gemeen schap naar zuiver christelijk model. Wij hopen cn verwachten, dat de over heid regeering en volksvertegenwoor diging dien arbeid zal ontwikkelen naar de-- beginselen en richtlijnen, die onze programs na studie en rijpe over weging geven en verdedigen als even- zoovele maatregelen, die het christelijk ideaal in dezen tijd en onder dc in Ne derland gegeven omstandigheden en verhoudingen dichterbij kunnen bren gen. Wij hopen evenzeer, dat deze regee ring er in zal slagen zooveel mogelijk tegemoet te komen aan den redelijken eisch van psychologischen aard, dat haar beleid spreke tot het volk. Het ligt geheel in de lijn van den eisch van sa menwerking tusschen overheid en volk in den nieuwen parlementairen toe stand, dat een geregeld en goed ver zorgd contact tusschen de kiezers en hun afgevaardigden, de gekozenen, thans tot de allereerste en allervoornaamste eischen gaat behooren. Het ligt geheel voor de hgnd, 'dat in de komende periode aan ons voorlich- tings- en vormingswerk hooge eischen zullen worden gesteld. Voor een groot deel ligt vooral daar onze staatkundige taak. Wij kunnen daarbij liét instituut der kernen beslist niet missen. Wij moe ten aan dit instituut voortbouwen, wij ■moeten het hier en daar herbouwen. Vervolgens besprak do inleider het vraagstuk van de propaganda, waarhij hij op de gebreken van dc centralisatie in dit verband wees. Bezichtiging van de veehou derij in de omgeving van De Wijk DE WIJK, 18 September. Een vijf tigtal Engelschen, waaronder een aan tal veeteeïtexpert6, hebben gisteren een bezoek gebracht aan De Wijk, ten einde kennis te maken met den stand van de veefokkerij in de omgeving van Dc Wijk. Een deel van dit Engel6ch gezelschap is reeds eerder in Nederland geweest, o.a. in Friesland en Utrecht, waar zij een jaar geleden eenig vee hebben ge kocht. De Engelsche gasten werden officieel in het gemeentehuis ontvangen. De bur gemeester, mr. J. de Blieck, sprak hen in het Engelsch toe, waarbij hij een uit eenzetting gaf van de ontwikkeling van de veefokkerij in Nederland. De voorzit ter van het Èngel6che stamboek beant woordde de rede van den burgemeester. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan een weide waar 200 stuks vee wa ren geëxposeerd. De indruk van de Engelsche veeteeltexperts was zeer gun stig. Na een lunch, welke door het Neder landsche rundveestamboek was aange boden, vertrok het Engelsch gezelschap De kosten van zulk een verbouwing waarin de aanbouw van een vleugel en liet bijbouwen van een verdieping zijn opgenomen worden op 500.000.ge raamd. Men moet n.l. rekenen op een dubbel zoo hoog bedrag als voor een dergelijke uitbreiding in Nederland noo dig zou zijn. Het hoofdbestuur van dc Vereeniging tot Behartiging der Belangen van Nederlandsche Longlijders hoopt op Dinsdag 21 dezer, den dag van de her denking van het veertigjarig bestaan, voltallig te Davos bijeen te zijn temid den van patiënten, medici cn verpleeg den en het zal dan mededeeline doen van de som, welke reeds is bijeenge bracht voor de verbouwing. Dit staat echter wel vast, dat aan de 5 ton nog een belangrijk bedrag ontbreekt. Een beroep op onze landgenooten om een steentje bij te dragen, is derhalve wel gerechtvaardigd. Het adres hiertoe is dat van de administratrice der vereeni ging, Mej. J. T. G. Arntzenius, de Bruij- nestraat 66, 's-Gravenhage, met het post giro-nummer 19751, op naam van de vereeniging, Eerste toestel der laatst bestelde DC. 3 vlieg tuigen aangekomen ROTTERDAM, 17 Sept. Per schip ia te Rotterdam uit Amerika aangekomen het eerste D.C. 3-vliegtuig van do on langs door do K.L.M. bestelde serie van drie Douglas-machines van het type D.C. 3, waarmee do luchtvloot verder wordt uitgebreid. Het vliegtuig do P.H.-A.R.W. „Bui zerd", wordt in do werkplaatsen op Waalhaven gemonteerd en dan overge vlogen naar Schiphol, waar het ter be schikking van den tcchnischen dienst is gesteld. De twee overige toestellen van deze serie, do „Emoo" cn de „Gier" worden binnenkort in ons land ver wacht 's-GRAVENHAGE, 17 Sopt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft do Australische regeering thans offi cieel aan do K.N.I.L.M. toestemming verleend tot het openen van een lucht lijn van Ned.-Indië naar Australië, tot het verkrijgen waarvan do K.N.I.L.M., zooals men weet, reeds langen tijd po gingen in het werk had gesteld, echter tot dusver zonder resultaat. Omtrent de route cn het eindpunt van deze luchtlijn in Australië moeten nog onderhandelingen worden gevoerd, ter wijl ook in zake hel tijdstip van ope ning der lijn nog niets met zekerheid vaststaat. Ook hierover zijn nog besprekingen gaande. HEERLEN, 17 Sept. De Algemecne Nederlandsche Mijnwerkersbond schrijft ons: Doordat bijna geen mijnwerkers meer gebruik maatton van de z.g. mijnwer- kerstreinen, hebben de spoorwegen eeni gen tijd geleden dezen dienst opgehe ven en zijn dus do mijnwerkers uit de respectievelijke dorpen en Maastricht voor vervoer van en naar de mijnen in hoofdzaak aangewezen op dc auto bussen. Nu deze autodicn6ten ook onderwor pen zullen worden aan concessievoor waarden, hebben de autobusonderne mers vrijwel algemeen besjoten bij do concessie-aanvrage een vervoerprijs op te geven, die van 50 tot 100 procent bo ven de tot dusverre geldende prijs ligt, terwijl men ook nog andere voor do passagier* bezwarende bepalingen wil toepassen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ne- derl. Mijnwerkershond heeft dan ook een adres aan de rijksverkeersinspectie gezonden, waarin dringend wordt ver zocht bedoelde autobusondernemers geen conce66ie te verlcenen, wanneer deze vervoerprijzen willen bedingen, welke belangrijk liggen boven de thans geldende, DE CENTUURBAAN OMHOOG Binnenkort zal weder een nieuwe pe riode ingaan van de groote spoorweg- werken om Amsterdam. Dan zal begon nen worden met den aanleg van een nieuwe hooge haan, die zal ioopen van het station Muiderpoort (onderdoor gang Wyttenbachstraat) naar de Noor der Ringvaart bij de Schollcnbrug. Do hooge haan komt evenwijdig te loopen aan de thans bestaande Ccntuurbaan.met onderdoorgangen aan den Beukenweg (waarmede men reeds bezig is), aan de Linnaeusstraat en tusschen de Korte Overamstelstraat. en Markusstraat hij het Presidcnt-Steijn-plantsoen. Do leng te van de te leggen haan is ongeveer 2150 M. In verband hiermede zal het tramspoor van de G. T moeten worden omgelegd, hetgeen echter eerst na 1 Februari 1938 zal gebeuren. Voor dit baanlichaam, dat na onge veer één jaar gereed moet zijn zal circa 360000 kub. M. zand moeten wor den aangevoerd. De kosten, die voor re kening van het Rijk komen, worden geraamd op 341000, De aanbesteding zal begin October a.s. plaatsvinden bij de N.S. te Utrecht. Buitenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, in Dc Bilt De depressiekern, welke gisteren aan den ingang van het Kanaal was gele gen, heeft zich thans naar de Noordzee \erplaatst, daarbij een weinig in diepto afnemend. Tengevolge van de krachtige barome terstijgingen. die zich over Frankrijk en West-Duitschland voordeden, is de luchtdrukgradient in onze omgeving sterk toegenomen, zoodat het aan onze kust krachtig uit het zuidwesten begon te waaien. Elders is het meest rustig weer. De depressie blijft den toestand nog in bijna het geheele waarnemings gebied beheerschen. Op tal van plaatsen viel zware neer slag, terwijl de lucht meest zwaar be wolkt tot betrokken is. Over Ierland alleen heeft de nachte lijke opklaring een flinke temperatuur daling tengevolge gehad. Door aanvoer van koudere lucht werd het over Frank rijk iets kouder. Over Scandinavië is de temperatuur wat gestegen. Het buiige weer zal nog aan blijven houden. In den loop van den narht neemt de wind aanvankelijk wat af. terwijl rui ming naar west of noordwest te wachten is. De temperatuur zal weinig verande ren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9