LAATSTE BERICHTEN VADER DES EEN „BROEKJE" ALS SCHAAKTALENT Fransch-Britsche vloot in Middellandsche zee vaderlands ITALIË EISCHT ALGEHEELE PARITEIT In den besten zin een volbloed democraat ONGEREGELDHEDEN TE ALGIERS Buitenlandsch weeroverzicht Burgemeester van Keulen in de Maasstad De telefoongids en het auteursrecht Ir. H. J. Heinsius f ACHTKAMP IN OOSTENRIJK KERES IS EEN NIEUWE STER BROOCKMAN WINT HOLLAND-BEKER Radio-programma's BURGERLIJKE STAND Je BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 WERELDGEBEUREN Londen en Parijs wen- schen een Spaansche oplossing van het conflict op het Iberische Schier eiland ZOOALS men weet, zijn de mogend heden, die te Nvon hebben ver- gaderd om haar standpunt te be palen ten aanzien van de zeerooverij in de Middellandsche Zee, overeenge komen aan Engeland en Frankrijk den controledienst op te dragen. Bovendien is besloten niet alleen op te treden tegen duikbooten. die buiten hun boek je gaan. maar tevens tegen andere oorlogsschepen en vliegtuigen, die zicb aan agressie schuldig maken. Gister ochtend hebben de Britsche en Fran- sche zaakgelastigden 1e Rome, die graaf Ciano, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, bezochten, nog eens laten uitkomen, dat zij het op prijs zouden stellen, wanneer Italic eveneens aan den patrouillediensf in dc Middel landsche Zee deelnam, waarop van Ita- liaansche zijde opnieuw te kennen is gegeven, dat Rome zich alleen bl] het accoord van Nvon wil aansluiten, wan neer het een paritair aandeel krijgt in dc vloot controle. Naar het schijnt, is het Italië in dezen meer te doen om een moreele gelijkheid dan om gelijk heid in tonnage. In elk geval zal een mogelijke wijziging van het accoord, die automatisch zou voortvloeien uit een Britsch-Fransche tegemoetkoming aan de Italiannsohe verlangens, ter •goedkeuring moeten worden voorgelegd aan de mogendheden, die het accoord van Nyon hebben onderteekend, hetgeen onder meer frgteekent, dat ook de Sov jet-Unie er zijn instemming mee zou moeten betuigen- Ofschoon het te Rome een goeden in- 'druk heeft gemaakt, dat Frankrijk en Engeland zich opnieuw tot Italië heb ben gewend, is de stemming in Italië nog vrij geprikkeld, hetgeen onder meer verband houdt met het feit, dat de voorzitter der niet-inmengingscom- missie, lord Plvmouth, Vrijdag j.l. aan de leden der commissie heeft meege deeld, dat Frankrijk en Groot-Brittan- nië hebben besloten hunnerzijds de eontróle der "Spaarische kusten op te heffen. Als reden wordt opgegeven de toenemende onveiligheid, die den laat- sten tijd in de Middellandsche Zee kan worden vastgesteld; hieruit volgt dus, dat Frankrijk on Engeland de vloot- strijdkrachten, die tot dusver dienden voor het, toezicht op de Spaansche kus ten, uitsluitehd zullen gebruiken voor het bestrijden van het duikbootenge vaar in de Middellandsche Zee. Bctee- kent een en ander, dat er nu ook tege lijkertijd een einde is gekomen aan de activiteit van het niet-inmengingscomi- tó? Een positief antwoord hierop te ge ven, ware onjuist, aangezien de Spaansch-Fransche grens nog steeds gesloten blijft voor wapen- en munitie leveranties. In elk geval zal de groot scheepsche concentratie der Fransch- Engclsche strijdkrachten in de Middel landsche Zee den beiden admiraliteiten de gelegenheid bieden de bewegingen van Franco's vloot en die der andere schepen nauwkeuriger na te gaan, het geen in zekeren zin een verbetering be- teekent der politiecontrole. Bovendien mag niet worden vergelen, dat, moge aan den cirkel, den kring om Spanje, grootendeels een einde zijn gekomen, het voorschrift bovendien gehandhaafd blijft, dat aan boord van handelssche pen neutrale waarnemers moeten wor den genomen. Overigens is men in Italiaansche kringen van oordeel en op dit stand punt stelt men zich eveneens in Duitsch land dat het te Nyon overeengeko men grootscheopsche beschermings systeem in feite hoofdzakelijk ten goede komt aan de handelsscheepvaart, die de belangen van Valencia dient. Men ge waagt te Rome en Berlijn dan ook van een demonstratie der FranschBritsche maritieme samenwerking in de Middel landsche Zee, die thans nog nauwer is dan de samenwerking tusschen de belde vloten tijdens den wereldoorlog. Tevens wordt er op gewezen, dat in den tijd. toen de sanctiemaatregelen in verband met den Italiaanschen veldtocht in Abee- synië van kracht waren, het Fransch— Engelsche samengaan lang niet zoo in nig was als nu het geval is. Uit een en ander leiden Duitsche en Italiaansche kringen af, dat de Spaansche aangele genheid, op zich zelf beschouwd, Parijs én Londen momenteel minder belang in boezemt, dan hun Middellandsche Zee- belangen: de beveiliging van hun voor naamste verkeerswegen naar hun kolo niale gebieden. De Engelschen stellen zich tevens op het standpunt, dat de militaire beslis sing in den Spaanschen burgeroorlog nog wel een tijdje op zich zal laten wachten en dat de strijd stellig voor den winter niet zal zijn geëindigd. Zoodoen de wordt de kans grootcr, dat er een zuiver Spaansche oplossing van het con flict tot stand komt, hetgeen, naar de Engelschen meenen, het beste is zoowel voor Spanje als voor Europa. „Spanje voor de Spanjaarden" blijft de leuze der Britsche en Fransche politiek, terwijl de Duitschers en vooral de Italianen de overwinning wenschen van Franco, het geen onder meer duidelijk is gebleken uit Mussolini's verklaring, dat hij geen „bolsjewistisch" Spanje zal gedoogen. Vele Britten zijn inmiddels de meening toegedaan, dat de verhouding der krach ten in de Middellandsche Zee, vooral tengevolge van het inniger samengaan van Parijs en Londen zoowel op vioot- als luchtvaartgebied en doordat de kan sen op een overwinning van generaal Franco iets kleiner zijn geworden, zich eenigszins ten gunste van Frankrijk en Engeland heeft gewijzigd. BUITENLAND Masaryk geschetst als aequi- valente figuur van onzen Willem den Zwijger Waarom komt het ons voor, dat met 'den dood van Masaryk, Tsjecho-Slowa- kije.'s ^.president-bevrijder", een staats hoofd is heengegaan, wiens naam, le ven en werk de menschheid gedenken zal, lang nadat andere „groote" namen van heÖen maar liefst vergeten zijn? Toch niet aldus een medewerker van 't Algemeen Weekblad voor Chris tendom en Cultuur omdat hij (de Kpetsierszoon-, die een staat stichtte), de waarheid bewees van de, aan een Na poleon-figuur herinnerende, uitspraak omtrent eiken soldaat, die den maar schalkstaf in zijn ransel draagt. Want de eerzucht on Streberei, waaraan men bij die belofte van glorie en macht on willekeurig denkt, waren dezen man wel volkomen vreemd! Wie aan de détails van zijn levensge schiedenis denkt telkens „para doxaal", naar zijn eigen verklaring, want telkens, in zijn vaak stormachtig, conspireorend, „romantisch" beloop schijnbaar strijdig met zijn eer contem platieve clan agressieve natuur vindt daarin voor persoonlijke eerzucht zelfs niet de kleinste plaats. Integendeel: zoowel als hoogleeraar maakte hij zich door zijn eerlijke ob jectiviteit „onmogelijk" als in zijn qna- liteit van Oostgprijksch Kamerlid.- In dé bij jrfjn dood opnieuw gepuhliceërde biografieën opnieuw; want toen hij twee jaar geleden het roer van staat aan dr. Benesj overgaf, beijverde zicb reeds de gansefre wereldpers zijn prach tige figuur te knrnkteriseeren vindt ook de meest critiscbe beoordeelaar het feit bevestigd, dat deze man, Oosten- rij ksch onderdaan, alles overhad, ook eigen carrière, voor wat hij zag als waarheid cn recht. Voor mij, op dat oogenblik, en heden, was, en is. Masaryk de aeqnivalente fi guur van onzen Wil]pm dep Zwijger. Ik heb den indruk, dat het dat is, dat eigenlijk onbeschrijfelijk grote en goede, dat een mensch voor zijn land beteeke- nen kan, waaraan deze „president-be vrijder", deze 20e eeuwsche vader des vaderlands, zijn gezag in zijn thans diepbedroefde land, en in de heele „dc- mocratisch"-voelcnde wereld (want hij was in den besten zin een democraat pur sang!) ontleende. Daarom, gelooven we, zal Juist in de zen tijd van autocratische régimes, die slaafsche zielen biologeeren, zijn naam nog jarenlang een dierbare herinnering blijven, en een parool! Commissaris van politie en tien agenten gewond PARIJS, 20 Sept. (Havas). De Matin meldt uit Algiers, dat het gisterochtend tot een botsing is gekomen tusschen een 200-ta] leden der Arabische volkspartij, die, ondanks het verbod van den pre fect toch een betooging wilden houden, en de politie. De commissaris van po litie en een tiental agenten werden ge wond. Dertig inheemschen werden licht gewond. Tien betoogers zijn gearres teerd. Het depressiegebied dat zich Zaterdag over vrijwel het gohecle waarnemings gebied uitstrekte, verplaatste zich Oost waarts. Hedenmorgen lagen depressie kernen over Noord-Scandinaviè en over de Oostzee. In het Westen op den Oceaan ligt een rug van hooge drukking. Ver in het Westen nadert een nieuwe zeor diepe depressie. De wind waait matig tot krachtig rond de depressiekernen. In het gehcele Oostelijk deel van het waarne mingsgebied is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk regen. Al leen op het Westen van de Britsche eilanden en in Zuid-Frankrijk is dc lucht opgeklaard. In Scandinavië en in het Oostzeegebied is de temperatuur bo xen normaal, overigens is zij overal daar beneden. Verwacht wordt, dat in onze omgeving de wind naar Noordwest zal loopen met moest matige kracht. Aanvankelijk wordt zwaar bewolkte tot betrokken lucht verwacht met nog kans op regen buien, vermoedelijk zal het later op klaren. De temperatuur zal weinig yer- anderen. BINNENLAND Een tocht door de havens en door het Zuidelijk stadsdeel, bezoek aan Boymans en diner ten Stad- huize ROTTERDAM, 20 September. Op uit- noodiging van het gemeentebestuur van Rotterdam brengt de Oberbürger- meister van Keulen vandaag en mor gen een bezoek aan de Maasstad. Dit bezoek, waartoe in beginsel reeds besloten werd, toen de Rotterdamsche burgemeester in Juni van dit jaar te Keulen vertoefde om een referaat to houden op het internationale binnen havencongres aldaar, heeft ten doel om een nuttige verdieping tot stand te brengen in de betrekkingen tusschen beide 6teden. Heeft het bezoek een half-offici- eel karakter met economischen in slag, verwacht mag worden, dat het versterken van de te Keulen aange knoopte persoonlijke betrekkingen zich eveneens zal doen gevoelen op het terrein van scheepvaart en handel, waar de belangen van do Rijnhavens en de Rijn mondings havens geheel parallel loopen. Dr. Schmidt, do OberbiLrgermeister van Keulen, wordt vergezeld door den consul-generaal der Nederlanden te Keulen, den heer H. C. Scheibier, als mede door de heeren Beigeordnete Boenner, Hafendirektor Boeeker, den directeur van de Messo- und Ausstel- lung6gesellschaft dr. Compes en den Leiter der Aussenhandelsstelle für das Rheinland dr. Brandt. Toen het gezelschap om tien uiir het Rotterdamsche stadhuis betrad, word het ontvangen door bet college van B. en W., daarna werd een tocht door de havens gemaakt, waarbij zich te 11.30 uur ook Z.Exc. Mr. M. P. L. Steen- berghe, minister van economische za ken, Dr. H. M. Hirschfeld, de directeur- generaal van handel en nijverheid, een aantal hoofdambtenaren en verschillen de vooraanstaande personen uit de kringen van handel en scheepvaart aan sloten. De vaart ging naar de petro leumhaven. De lunch werd aan boord gebruikt. In den namiddag werd een rondrit gemaakt door het Zuidelijk stadsdeel, waarna een bezoek aan het museum Boymans werd gebracht. Bij de thee in het museum, welke daarop volgde, was ook Z.Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker do Bruine, de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die de gast van Dr. Schmidt tijdens de Vondelfeesten te Keulen is geweest, aanwezig. Des avonds wordt in het stadhuis een diner gebruikt waaraan behalve de le den van het gemeentebestuur en hoofd ambtenaren ook 'n aantal personen uit handel en nijverheid zullen deelnemen. Geding voor den Hoo- gen Raad 's-GRAVENHAGE. 20 Sept. U. S.. wonende te Amersfoort, die zijn bedrijl in Leeuwarden uitoefent, hoeft voor de rechtbank te Zutphen terechtgestaan we gens schending van de auteurswet door bet doen overdrukken van de telefoon gids der gemeente Brummen. De recht bank heeft hem echter vrijgesproken op grond dat de auteurswet hier niet van toepassing zou zijn, omdat het hier niet betreft een werk van letterkunde, weten schap of kun9t. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Arnhem dit vonnis vernietigd en op «rond van artikel 10 der auteurswet S. veroordeeld tot 10 boete. Het Hof over woog daarbij, dat artikel 10 spreekt van boeken, brochures, tijdschriften „en alle andere geschriften". Tegen dit veroordeelende arrest is S In cassatie gekomen bij den Hoogen Raad. Mr. Frima uit Amersfoort heeft na mens requirant als cassatiemiddel ver- dodigd schending van art. 10 primo, Juncto art. 1 der auteurswet. Pleiter zette uiteen, dat S. een boek binderszaak heeft en veel succes heeft gehad met het drukken van omslagen voor telefoongidsen in verschillende plaatsen. Op die omslagen plaatst hij advertenties. Zoo kwam hij ook in de gemeente Brummen, maar hot aantal aangeslotenen was daar zóó gering, dat men geen omslag kon maken. Hij heeft toen aan den binnenkant van een sa menklappend carton de telefoonnurn iners van de gemeente gedrukt zonder een compleeten afdruk te maken van do telefoongids. De principieele vraag is nu, of hier ge sproken kan worden van een schendinR van hot auteursrecht. Naar pleiter meent, kan de staat geen auteursrecht doen gelden op telefoongidsen. Do tele foongids is een drukwerk, dat gratis verspreid wordt, en hoe meer deze gid sen door particulieren gedrukt zouden worden, des te voordeeliger dit zou zijn voor den staat. In wezen gaat het dan ook over de advertenties. De concurrentie is echtoi op het gebied der reclame vrij. De advocaat-generaal Mr. Berger zal op 4 October conclusie nemen. APELDOORN, 20 Sept. In den afge- loopen nacht is hier ter stede op 62-ja- rigen leeftijd overleden Ir. H. J. Hein sius, directeur van de Koninklijke Pa pierfabriek Van Gelder en Zonen te Apeldoorn. De overledene, die in deze gemeente een vooraanstaande plaats innam, bekleedde tal van functies. Ilij was o.m. voorzitter van het departe ment van Handel en Nijverheid te Apeldoorn, voor zitter van de commis sie van toezicht op het Middelbaar On derwijs, voorzitter van de commissie van toezicht op de Koninklijke H. B. S„ terwijl hij eerelid en beschermheer van tal van vereenigingen en corpora ties was. De vraag is nu maar of de Est* lander voldoende uithoudings vermogen heeft it E eerste helft van den achtkamp is achter den rugDe kansen beginnen zich langzamerhand af te teekenen en de capaciteiten van de ver schillende deelnemers vallen thans met eenige zekerheid te beoordeelen. En hierbij mag zonder ecnigen twijfel de volle aandacht worden gevestigd op de prestaties van den 21-jarigen Estlander Keres, uiterlijk een „broekje", maar een schaaktalent van den eersten rang. Wel niemand had verwacht dat hij spelers als Flohr. Fine cn Capablanca achter zich zou laten. Wij wezen reeds op de taaiheid, welke zijn spel kenmerkt. In de eerste drie ronden bevocht hij drie remises, na materieel achter gestaan te hebben. Hiermede scheen hij volkomen inge speeld te zijn, want in de 4e, 5e en 6o ronde boekte hij drie winstpunten ach tereen. En wat voor winstpunten! Com- binatierijke partijen, met gewaagde ope ningen en welberekende offers, zooals wij ons herinneren van Aljechin in zijn bestetn tijd. Het is verheugend, dat thans weer eens een nieuwe ster naar voren komt, die over een frisschen gedurfden stijl beschikt. Want tenslotte zien tal rijke schakers toch liever een partij met een moedigen aanval dan het wel is waar verfijnde, doch geenszins leven dige positiespel van meesters als b.v. Flohr. Vol spanning wordt thans tege- moetgezien, of Kcres over voldoende uithoudingsvermogen beschikt. In de zevende ronde liet hij tegen Capablanca helaas een steekje vallen. De Cubaan verdedigde zich tegen e2— e4 met de drakenvariant der Siciliaan, maar gaf wit gelegenheid, c2ei te spe len, wat zwart, zooals bekend, een ge drukt spel geeft. Keres durfde het aan. lang te rocheeren, terwijl Capablanca met zijn a-pion ojirukte en even later een onbegrijpelijk pionoffer bracht, dat niet de .witte, doch de zwarte stelling compromitteerde. Reeds rekende men algemeen op een nederlaag voor den Cubaan, daar deze bovendien in tijd nood was gekomen. Maar weer eens een keer te meer toonde de veteraan zijn bijzonder talent. Allereerst vond hij een weg om een toreneindspel, dat vrijwel steeds moeilijk te winnen is, te doen ontstaan. En daarna maakte hij gebruik van een kleine onnauwkeurigheid van Keres die om van Capa's tijdnood te profiteeren iets te snel speelde door hem eerst op den koningsvleugel en ver volgens op de andere zijde een dubbel- pion te bezorgen. Er bleek hierna voor Keres niet9 meer in de stelling te zitten, zoodat men op den 56sten zet tot remise besloot. Het is thans eindelijk Capablanca eens mee- geloopen, wat hem stellig gegund wordt, daar hij in de eerste vijf ronden telkens op het nippertje niet kon win nen. Het is zeer waarschijnlijk dat Fine na het uitspelen van zijn afgebroken par tijen. resp. tegen Eliskases en Reshevs- ky, met Keres gelijk komt te staan. Zelfs ie het niet uitgesloten, dat hij hem voorbijstreeft, want in beide par tijen staat hij een pion voor. Doch de stelling tegen Eliskases taxeert men op remise, terwijl Reshevsky wel het on derspit zal moeten delven. De partij Fine—Reshevsky wa6 zeer moeilijk. Uit een Spaansche opening ontstond een ingewikkeld middenspel, waarin Res hevsky twee loopers bezat tegen Fine twee paarden. Deze paarden waren ech ter geenszins zwakker dan de raadshee- ren en na de eerste tijdcontrole stond Fine i3ts beter, dank zij een pionnen- overwicht op den damevleugel. Opmer kelijk was bet. dat Reshevsky ditmaal niet zoo in tijdnood was als gewoonlijk, hij had zoowaar nog 5 minuten voor 3 zetten Dit scheen bij echter te veel van hel goede te vinden, want in de middag- Zitting was het weer mia. Ongeveer tien zetten moest hij in tempo spelen. En zijn lange nadenken hielp niet. Fine manoeuvreerde buitengewoon goed met zijn beide paarden en zijn vrijen c-pion en won tenslotte een pion Daar hij er in slaagde, de dames af te ruilen, terwijl bovendien de zwarte e-pion zwak is. ziet het er naar uit. dat Fine het eindspel van 4 pionnen plus paard tegen 3 pionnen plus looper kan winnen. Eliskases is er totaal uit. Hij verliest partij op partij en legde het vandaag zelfs af tegen Petrov. die tot dusver nog 6lechts één remise had weten te boeken. ROEIEN De laatste wedstrijden van dit seizoen op de Amstcrdam- sche Boschbaan BOSCHBAAN, 20 September. Voor dc laatste wedstrijden, welke dit sei zoen op de Amsterdamsche Boschbaan zijn gehouden, bestond zeer weinig be langstelling. Hoewel het weer en het water, althans gedurende de eerste zes nummers, voor de roeiers zeer aange naam waren de laatste drie num mers werden onder een stroomenden regen verroeid was het programma niet bijzonder, aantrekkelijk. In de skiffnummers was niet de min ste strijd te zien. Het nummer oude skiff om don Hollandbeker, gaande tusschen tweo middolmatig rooiende Duitschers, bracht evenmin eenigo spannin daar Brockmann met vele lengton voorsprong winnaar werd. De Amstel had met groote pech to kampen. De slagroeier van do vier, Schults, dio deelnam aan den wed strijd om den Willem Ilultzerbeker, was niet goed in orde. Do. ploeg ging niettemin in dit nummer nog als twee- do door do finish. Doch even later 6!oeg de boot tot overmaat van ramp nog om en geraakte do geheelc beman ning te water. Het nummer jonge double scull tus schen do Hoop en de Maas en het nummer ongestuurde twee waren het interessantst. Vooral het nummer ongestuurde twee, tusschen de Maas en Nerous. Boide ploegen lagen de gehcele baan boord aan boord en het grootsto ver schil was nimmer moor dan ton hoog ste VA meter. De uitslagen zijn Jonge skiff h.: 1. Binder (Ruder Verein, Wiking, Linz a. d. Donau, Oostenrijk) tijd 8 minuten 35 sec. 2. Meuser (Koelner Ruder Verein) op vele lengten. Vierricmsgieken. 1. Het Spaarne (W. P. v. d. Berg (Boeg) E. Stcenhuyscn, H. G. Swaving Dijkstra, F. H. Driesaen (slag) en J. van I-Iattem (stuurman) tijd 7 min. 5S sec. 2. De Amstel. 3 Dc Hoop. 4 Nautilus. Overnaadsche skiff. 1 Logger (poseidon) 8 min. 38 sec. 2. Sollies (De Hoop) op vele lengten. 3. v. d. Kogel (De Amstel) ver ach ter. Double scull (juniores). 1. De Maa6 (Rooseboom (slag) en Hoogewerff (boeg) tijd 7 min. 47K sec. 2. De IIoop. op VA lengte. Amsterdamsche vieren. 1. Willem 3 A. E. B. Ebels boeg). G. Schiller, J. Janssen, II. v. d. Meer (slag) en A. Kooymans (st.) tijd 7 min. 58 sec. 2. De Amstel op tweo lengten. Ongestuurde twee. 1. Nereus (S. A, de Jong (Boeg), S. de Wit tijd 8 min. 28 sec. 2. De Maas op minder dan 1 meter. Oude skiff. 1. Broockman (Akad. R. C. „Rhenus" Bonn) 9 min. sec. 2. Schneider (Koelner Ruder Ver ein) op vele lengten. Jonge skiff a. 1. Bender (Ruder Ver. „Wiking" Linz a. d. Donau) tijd 7 min. 47 6ec. 2. Brast (Akad. Ruder cl. „Rhenus" Bonn.) 3. Mever (Willem 3). 4. Sonnenbcrg (Daventria). Achtriemsgieken. 1. Frankfurter Ruder Gosellschaft „Germania" tijd 6 min. 49 6ec. 2. De Amstel op vier lengten. De laatste wedstrijdmiddag van dit rociseizoen was hiermede ten einde. HONGARIJE—TSJECHO SLOWAKIJE BOEDAPEST, 20 September. (A.N.P.). Op het terrein van Hungaria speelde het Hongaarsche elftal in figuurlijken en letterlijken zin met het team van Tsjecho-Slowakije, immers de Hongaren wonnen met 8—3 nadat de rust met gelijken stand, 2—2, was ingegaan. Dr. Sarosi scoorde zeven van de acht doel punten. OOSTENRIJK—ZWITSERLAND WEENEN, 20 September. (A.N.P.). De voetballandenwedstrijd tusschen Oostenrijk en Zwitserland, welke giste ren te Wecnen werd gespeeld, is door het Oostenrijksch elftal met 43 ge wonnen, nadat de rust met een 4—2 voorsurong was ingegaan. KORFBAL SOESTERKWARTIER—SAMOS III In den eersten competitiewedstrijd is het 't Socsterkwartier mo«en gelukken de eerste 2 winst punten binnen te ba len. Dc 40 overwinning was inderdaad verdiend. Socstcrkwartier stelde zich als volgt op: Aanval: Hoogland. Goevernour, da mes Goevcineur, B. v. Eist. Midden: C. de Bot, H. Gerritsen aanv., dames J. v .d. Vcgt, M. Hazewinkel. Verdediging: H. Jansen. TI. Starren, dames A. v. Loon, T. Starren. Reeds direct na den uitworp ontwik kelde zich een snelle partij waarbij de thuisclub een tikje sterker .was. Beide middenvakken werkten goed d'ooi\ zoo dat men de aanvallers beurtelings in actie zag. En in dat aanvallen zat het verschil, Samos bracht cr niet veel van terecht het ging te stroef om succes te hebben. Bij Soesterkwartier vlotte het echter uitstekend, steeds was het gehee- le viertal actief en Sarnos mocht van geluk spreken toen kort na elkaar een schot" van Hoogland en van Mej. v. Eist uit den mand rolde. Alhoewel dc thuisclub nng verschil lende kansen kreeg, kwam de rust met blanken stand. De tweede helft begon beter en na 5 prinuten scoorde Hoogland met een DINSDAG 21 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewilde muziek (gr.pl.). 10.30 Ko- vncs Lujos' orkest en solist 11.00 Huis houdelijke wenken 11.30 Vervolg concert 12.30 Reportage Binnenhof cn uitzending van do Troonrodo 1.30 Gram.muziek 1.45 Omroeporkest cn solist 3.00 Gram.- muzick 8.16 Do Paliadlana 4.15 Grn- mofoonmuzick 4.30 Kinderkoórzang 6.05 Voor de kindoren 5.30 Ilct Acolinn- orkest RVU 6.30 Paychologjacho eau- scrio AVRO 7.00 Kindorkoor „Zang- lust" 7.30 AVRO-Dansorkost 8.00 Be richten ANP. Modedoclingon 8.10 Horha- ling Troonrodo (opn.). Hierna gramofoonpln- tcn 8.30 Tnptoo 9.10 Gram.muziek 9.30 Rndlotooneel 10.05 Grom.muziok 10.15 Causerie „Do millioencnnotn" 10.45 ActualitcltsflitBun 11.00 Boriehton ANP. Hierna het Fanta-orkcst 11.30—12.00. Het AV RO-Dansorkcst. HILVERSUM II, 301 M. KRO 8 00— 9.15 en 10.00 Gram.muziek 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek 12.30 Reportage Binnenhof en uitzonding van do Troonrede 2.00 Vrouwonuur 3.00 Gram.platen 3.10 KRO-KamerorkC6t HIRO 4.00 Gram.- muzick 4.10 Causerie „De gezegende" 4.35 Gram.muziek 4.45 „Welk licht werpt het spiritismo over ons Icvon", causorio KRO 6.10 Dc KRO-Mclodislen cn soliat 5.45 Fclicitatiobozouk 6.00 Gram.mu ziek 6.10 Dc KRO-Mclodistcn 7.00 Be richten 7.15 „Heeft do Ncderlandscho opera toekomst", interviow 7.85 Sport- halfuur 8.00 Boriehton ANP. Modedoc lingon 8.10 Heruitzending Troonrede 8.3Ó Taptoe 9.00 Gram.muziek 9.15 „Over do nieuwe millioenen-nota 9.45 KRO-Orkest 10.30 Berichten ANP. 10,40 De KRO-Boys cn solist 11.15—12.00 Gramofoonmuzlck. DROITWICH, 1500 M. 11.05—11.45 Gram.muziek 12.05 Bronkhurst-Trio 12.35 Rndlotooneel 1.05 Orgelconcert I.352.20 Gram.platcn 4.20 „Some far ming families", causerie 4.35 D. Hogben's vocaal cn instrumentaal onscmblo 5.20 Het Elmnn-Sextct cn solist 6.20 Berichten 6.46 Het Cclebrity-Trio 7.05 Dc BBBC- Zangcrs 7.40 Het Metropolitan Police Central Orkest 8.20 BBC-Symphonic-or- kest cn solisto 9.10 Declamatie 9.30 Pianovoordracht 10.00 Berichten 10.20 „I saw tho stort Spoed.", causerie 10.40 Het Orchcstre Raymonde 11.20 Harry Roy's Band 11.5012.20 Dansmuziek (f?r.- platcn). RADIO PARIS. 1648 M. 7.10, 8.20 cn 10.36 Gram.muziek 12.20 Dcrvenux-orkcst cn zang 3.05 Grarn.muzick 4.05 cn 5.05 Zang 5.20 Locutclli-orkcst 7.20 Piano- voordracht 7.50 Radiotoonoel 9.05 Zang 9.20 Praags Omroeporkest, -koor cn solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Grarn.muzick 12.50 Salonorkest 1.30 Omroeporkest 1.602.20 Grarn.muzick 5.20 Salonorkcst 6.5,9,7.20 en 8.20 Grum.- muzick 8.20 Omroeporkest 8.50 Grarn. muzick 9.05 Radiotoonoel, met muziek 10.3011.20 Grarn.muzick. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Om roeporkest 1.30 Salonorkcst 1.502.20 Grarn.muzick 6.20 Zang en piano 6.35 Grarn.muzick 6.60 Orgel cn zang 8.20 „Monsieur Beaucairo", operette 10.30 II.20 Grarn.muzick. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.80 Radiotoonoel 9.35 Jaro Michalck's orkest cn solisten 10.20 Berichten 10.50 Piauo- voordrncht 11.05 Weerbericht 11.20-^- 12.20 Opnamen van het Europeescho con cert uit Zwitserland. handige trekbal on weer 5 minuten later was hot dezelfde sjielor die den voorsprong vergrootte. In de tweede op stelling was het Gerritsen, die goed bij gestaan door zijn vakgenooten twee fraaie doel|juntcn scoorde. Do derde aanval was zwakker en Jansen, die dc geroutineerde van Piggelen uitstekend verdedigd had, moest thans hetzelfde ondervinden. In den resteerenden tijd bleven dc verdedigingen den baas cn brak het einde met een verdiende 40 overwinning aan, dio voor het verdere program moed geeft. Allen kunnen op een goeden wedstrijd terugzien. Zonder do anderen te kort te doen, willen we Jansen noemen, die een keu rige partij verdedigde. Ook mej. J. v. d. Vegt spcelrle als nieuweling lang niet onverdienstelijk. Scheidsrechter T. Bcu- rner floot correct. HOCKEY NEDERLANDSCHE CLUBS IN BELGIË BRUSSEL, 20 September (A.N.P.). Zaterdag en Zondag vonden te Brussel internationale club we'd strijden plaats met do voor Nederland volgende resul taten-: Daring—H.H.Y.C. 2—2 HilversumRasantc 21 BeerschotTI.H.Y.C. 12 Racing BrusselHilversum 3—3 RUGBY NEDERLAND—WEST DUITSCHLAND ARNHEM, 19 September. De rugby wedstrijd NederlandWest Duilschlanrt, welke hedenmiddag op het Vitesse ter rein te Arnhem onder vrij groote be langstelling werd gespeeld, is geëindigd met qcn 73 overwinning voor onze landgenpoten. 20 September 1937 GEBOREN: Jan, zoon van L. Lijsveld en J. Hagcnbeuk; Gljsberta Maria, doch ter van J. B. A. Beckers en G. S. v. Hoeijen; Albert, zoon van II. A. Bouw man cn A. v. d. Kraats; Cornelis Go- raid Anton, zoon van A. van Hocvers en D. C. van Dijk. OVERLEDEN: Johannes Cornells Boers. 73 i., echtgenoot van J. dc Gooij; Cornells de Lange, 33 iechtgenoot van G. v. Donselaar; Marinus Abraham van Noppen, 67' Jaar, echtgenoot van Chris tina Ilondrika Abhillns. OMREKENINGSKOERSEN 18 Sept. 20 Sept. Off. Niet off. Londen .Ul .0 Berljjn 0.72.80 ..7 .fiO Pnr'uti 6.15 18 Brussel 20.54 6 Zurich 41 •67 41.76 Kopenhagen 40*23 25 Stockholm 40. '5 46.45 Oslo 45.30 45.3'1 New York 1.82 1.82 Praag 6.38 6.38 Medeged. door de R'damsclie Bankvercen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3