AAN DEN VOORAVOND VAN DEN OORLOG! Ds. v. DUYL EN Mr. PONT UIT DE N.S.B. GETREDEN GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Auto door tram gegrepen Ernstig ongeluk bij draverijen De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol Jhr.Mr.v.d.Goes geroyeerd De manoeuvres OPMARSCH VAN TROEPEN Omvangrijke organisatie U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen OP ZEE GERED POSTVERZENDING NAAR SPANJE ZOONS DIE HUN VADER DOODDEN UIT DE STAATSCOURANT „Geschokt vertrouwen" 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 In vele plaatsen van de Veluwe bevinden zich thans de onder- deelen, die aan den grooten strijd zullen meedoen (Van onzen a redacteur). EPE. 20 Sept. T 7ET wegwijzertje op het Markt- pleintje van de V.V.V. Epe's Bloei, leeft zichtbaar op. Urenlang heeft het vandaag zijn plicht gedaan tot veler dankbaarheid. Een paar dui zend man hebben zich op haar ge oriënteerd. Auto's, motoren en fietsen zijn bij hem doorgereden, rechtsafge- slagcn of teruggekeerd. Als een rots heeft het gestaan In de militaire branding Het Wapen van Epe vlagt en meer dere profiteurs van de militairen-invasie hebben dit voorbeeld gevolgd. Auto na auto. trucks en trailers, rolt het kleine plaatsje binnen en op het Marktplein en bij de kerk formeeren zich parkeer terreinen waar echter tot spijt en wanhoop van Epe's hope het slag woord „Oppassen, meheer" geen resul taat heeft. Motoren ronken af en aan, een regi ment infanterie marcheert binnen. Vol ledig bepakt en met alle wapenen die nu eenmaal bij de infanterie behooren. Opvallend is de schietvaardige mitrail leur op een wagen gemonteerd Drei gend steekt de mond in de lucht en de patroonband is ingebracht en gedeelte lijk reeds verbruikt Klaarblijkelijk heeft een vliegaanval reeds plaatsgevonden Dooden zijn er niet gevallen, tenminste te oordeelen naar de gezichten van de manschappen. Anderzijds doet het feit, dat de mee gevoerde regimentsstandaard in een zwart foudraal gehuld is, sombere din gen vermoeden Verkeert men over het sneuvelen van manschappen in twijfel, geen sprake is daarvan bij het materiaal. En dat kan men als vanzelfsprekend beschouwen. Ruim 300 auto's zijn er alleen al door den Motordienst te Haarlem aangeno men om te voorzien in het vervoer van troepen en materieel naar het tooneel van den strijd. Hierbij komen dan nog de wagens die elders gecharterd zijn en de wagens die in het bezit van het de partement van Defensie zijn. Zoodat men gevoeglijk kan rekenen op een 800 voertuigen, auto's en motoren door el kaar gerekend. Veilig mag men bovendien aannemen, dat een gedeelte van de gehuurde wa gens niet in d i e toestand verkeert, zoo als een militair chauffeur zou willen hebben .De tijd om een dergelijke wa gen geheel naar waarde te beproeven is te kort en dit brengt zijn risico's mede. Vanmorgen stond er althans een oude vrachtwagen op den grooten weg Amersfoort—Apeldoorn onder Millin- gen met een prachtig ingedrukte radia- teur. „M'n voorganger kon beter remmen dan ik" verklaarde de onfortuinlijke bestuurder van de auto zeer kort maar zeer afdoende. ..d'r benne d'r nog wel meer die zoentjes van voren hebben ge kregen Ziedaar de reden dat takelwagens met militaire bestuurders de Veluwe door kruisen. Maar ook takelwagens kunnen per slot van rekening feilbaar zijn, kon het Milling6che slachtoffer een paar uur wachten. „Da's niet zoo erg. Dan wordt m'n le ven tenminste gerekt" vond de man, „maar erg is het, dat voor zoo'n bak vijftien harde guldens per dag betaald wordt met vrije benzine, vrije olie en vrije reparatie. De eigenaars zalle met deze dagen meer verdienen dan met die doodkisten in d'r particuliere leven." Colonne na calonne rijdt onderwijl langs hem heen Auto's geladen met pontons en bnigmateriaal. En dat is veel, want de IJ6sel mag alleen middels militaire bruggen overgetrokken worden teneinde het „burgerkeer" niet al te zeer te belemmeren. Bovendien worden dan de pontonniers mede betrokken in deze groote oefeningen. Vandaag is het al leen nog maar een pleziertje en is in de dorpen iedereen vriendelijk bijeen, wat morgen doodsvijanden van elkaar zullen zijn. Op het Marktplein in Epe staan de stafmuzikanten. De regi mentsstandaard is aanwezig. Zou den we morgen het schitterende schouwspel te zien krijgen, dat een regiment met volle muziek en ont plooide vlag den vijand tegemoet treedt? En ik geef u de verzekering en ik baseer dat op de overtuiging die ik in Epe vandaag kreeg dat de pas van hen, die zich ten doode opgorden, nóu strammer zal zijn als een paar Epe'sche schoonen de troepen vergezellen. Tot dusverre waren dat alleen de zoetelaars. de ongekroonde kwatta en gevulde koekenkoningen, die met vehi kels van velerlei aard het infanterie regiment hardnekkig volgden en in d? rust, hun streven beloond zagen. Het is waar. met gevulde maag is het beter strijden. Des te zwaarder wordt in dat licht bezien de taak van den verplegingsoffi cier. De verplegingsofficier is iemand die na de manouvres verpleging noodie heeft. Dank zij de duizenden kugjes kannen koffie en thee enz. enz. die hem gelukkig figuurlijk! in het hoofd hebben gezeten. En als de ver plegingsofficier, die geen officier van ge zondheid is, maar wel voor gezondheid bij lepels en eetlepeltjes vol zorgt, geen stafje personeel had, dan zouden er geen verplegingsofficieren meer zijn. Op hem drukt de zware verantwoorde lijkheid, de soldaten die heinde en verre verspreid liggend hun natje en droogje te bezorgen. Hoè, dat komt er niet op aan. Als het er maar komt. In hun actetasschen zitten papieren met hoeveelheden cijfers en met ..adres sen" van de aan hun zorgen toever trouwde onderdeden te velde en te hooiberg. Ontneem een verplegings officier zijn actetasch en de mannen sterven den honger- en dorstdood Waarmede bewezen is, dat een oor log door het bezit van een betrekkelijk klein papier gewonnen kan worden. Maar dat zijn nog zorgen voor mor gen! Vandaag heeft het troepje soldaten, dat onder geleide van een sergeant, mat het geweer met bajonet op en zwaar ge helmd, door Epe's straten marcheert, het veel zwaarder te verantwoorden. Zij zijn het die op verschillende punten de wacht zullen gaan betrekken. Geen pretje na een vermoeiende dag, maar niettemin ioodig. Volgens gelukkiger kameraden, die frank en vrij door het dorp loopen. is het parool „Ik ben de sigaar." Van ernstige ongevallen hoort men thans nog niet. Vanmorgen heeft echter iets plaats gevonden, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen, wil rr\en de materieelo schade buiten beschouwing laten. Het span voor een verbandwagen, die uit Amersfoort in de vroegte ver trokken was, is even buiten deze plaats op hol geslagen. De bokrijder slingerde van zijn plaats, maar de wielen van den wagen gingen rakelings langs hem heen. Hem kostte het ongeval slechts een flinke buil en een gescheurde jas. Het span kon echter, na een op windende morgenrit, pas inNijkcrk tot staan gebracht worden. Na even wel en passant (vele hoeven en een paar wielen maken licht werk) een luxe auto zwaar gemaltraiteerd te heb ben en een trailer eenige schade te hebben toegebracht. De verbandwagen zelf was uit het verband gerukt Een unicum in onze krijgsgeschiede nis. dat twee Nederlandsche legerpaar- den in een dusdanig korten tijd een heel stuk weg „voetstoots" verover den! Een voorval van vermakelijken aard deed zich bij Apeldoorn voor, waar een sergeant langs den weg een colonne af wachtte. In den stoet bevond zich een luxueuse autobus, die voor het vervoer van soldaten dienst deed. Begrijpelijk was het dat de vermoeidheid Van de af geloopen dagen zich deed gelden en als gevolg daarvan hield het grootsto deel der inzittenden „theorie stroozak" en werd daarin niet gestoord toen de bus vlak naast den sergeant stil hield die, gelijk van een meerdere verwacht kan worden, bliksemsnel de situatie over zag. „Hebben Jullie geen vliegtuigen boven je gezien", informeerde hij. En aangezien geen mensch een antwoord gaf, kon hij gevoeglijk constateeren „dan zijn jul lie zooveel als gesneuveld. Ingerukt marschü!" Elburg ONDER den druk van den zoo na- bijen oorlog, heb ik me terugge trokken naar Elburg. Hier ligt na melijk de afdeeling, die pas nè de Epe- sche wapenbroeders de IJssel zullen overtrekken. Ze hebben dus een dag minder gevaar en de soldaten buiten het uit. Elburgsche gerookte paling viert hoogtij en het bekende hotel „Het Scheepje" is vol van ingekwartierde offi cieren. Hun galgenmaai is er voortreffe lijk. Het is trouwens hetzelfde, als dat van de manschappen. De dokter zit berustend achter een kopje koffie. Vandaag en morgen is het nog blaren prikken. Daarna... brrr! Laten we er n'X aan denken. Vanavond zal de Elburgsche harmo nie een uitvoering eeven en op het pro gramma staat Ase's Tod. wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wy aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de -bonnements- gelden voor het vierde kwartaal 1937 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. Chauffeur gedood, een passagier ernstig gewond 's-GRAVENHAGE, 20 September. Hedenmiddag te circa half ze6 heeft aan de Schenkkade, hoek Adelheid- straat een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij één persoon op slag werd gedood en een andere met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Op genoemd tijdstip reed aan de Schenkkade een tramwagen van de zg. blauwe-tram, bestuurd door den 37-jari- gen A. B. te Voorburg in de richting den Haag. Bij de Adelheidstraat gaan de rails dwars over den weg en juist toen de tram den rijweg overstak, kwam uit de richting den Haag een bestelauto, bestuurd door den 21-jarigen chauffeur J. B. te 's-Gravenhage. Naast hem zat de 33-jarige F. B., eveneens te den Haag Of de chauffeur den tramwagen niet op merkte, dan wel, dat hij dacht er nog juist voorlangs te kunnen, is moeilijk na te gaan, doch het noodlot wilde, dat de auto door de tram werd gegrepen. De wagen werd tusschen de tram en een ijzeren paal plat gedrukt en van vo ren geheel vernield. De chauffeur B. was vrijwel op slag dood, zijn medepassagier werd met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Twee paarden op slag gedood, pikeur zwaar gewond HEERENVEEN, 20 September. Vanmiddag zijn voor het begin van de kortcbaandraverijen te Luinjeberd twee paarden, die voor de sulkcy waren ge spannen en waarvan een der berijders op een verkeerde baan reed, in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De paarden vlogen met de koppen te gen elkaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder uit Nijehaske, die een stok in het onderlijf kreeg, werd zwaar gewond. Hij is naar het zieken huis vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is ern stig. LIJK VAN BELG IN BESLAG GENOMEN HULST, 20 September. De mare- chaussée te Hulst heeft heden in het R.K. Liefdehuis te Hulst het lijk in be slag genomen van den 36-jarigen Belg uit St. Nicolaas. Zaterdag werd deze man in genoemd ziekenhuis opgenomen met een schotwond in het bovenbeen. In den daarop volgenden nacht is hij overleden. Vermoed wordt, dat de Belg bij een achtervolging van een smokkel auto door douanebeambten nabij Sinaai (België) door een kogel geraakt was. De smokkelauto is ontkomen. De reddingsboot kwam juist op tijd 's-GRAVENHAGE, 20 September. Hedenochtend om 9 uur vertrok uit IJmuiden de motorgarnalenvlet Sch. 105, met aan boord twee Scheveningers, de 30-jarige W. Spaans en de 31-jarige P. Spaans. Gedurende de vaart had de beman ning voortdurend met ruw weer te kam. pen en onophoudelijk moest water wor den gehoosd. Toen het scheepje ter hoogte van Scheveningen was gekomen, was de toe stand hachelijk geworden, en moest de reddingsboot „Zeemanshoop" ter assis tentie uitvaren. Deze boot was bemand met den monteur Huisman, den schip per M. J. Bruin en de havenbedienden A. Dijkhuizen en J. Harteveld Het was ongeveer kwart over vijf des middags, toen het aan de reddingsploeg mocht gelukken, op ongeveer 200 meter uit de kust, de beide in nood verkeeren- de garoalenvisschers aan boord van de rpddingsboot over te brengen, juist op tijd, want vrijwel onmiddellijk daarna sloeg de garnalenvlet op ongeveer 150 meter bezuiden het zuiderhavenhoofd om, waarna het scheepje in de golven verdween. Alleen op risico van de afzenders 's-GRAVENHAGE, 20 September. Er wordt nogmaals op gewezen, dat alle postverzendingen bestemd voor Spanje en de Spaansche bezittingen, onverschil lig of het gebied zich in handen be vindt van de regeerings- dan wel van de Franco-partij, alleen op risico van de afzenders ter verzending wor den aangenomen. Voor verlies, beschadiging, in beslas neming e.d. op Spaansch gebied, vari de zendingen of den geheelen of gedeel telijken inhoud daarvan, aanvaardt de Nederlandsche postadministratie geener lei verantwoordelijkheid. AUTO DIEFSTALLEN IN BELGIË 's-GRAVENHAGE, 20 September. - Wegens diefstal van auto's in België die later over de Hollandsche grens wer den gesmokkeld en verkocht, is de 43- jarige koopman J. P L. door de Rotter damsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. De ga ragehouder P. B te Rotterdam, die de gestolen auto's had verkocht, werd we gens heling veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden. Het Haagsche gerechtshof bevestigde heden in hooger beroep deze vonnissen. Beide verdachten veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek MAASTRICHT, 20 Sept. De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak tegen de gebroeders H. B. en A. B. uit Kerkrade, verdacht van doodslag op hun vader, gepleegd op 4 Juni van dit jaar. De rechtbank veroordeelde hen elk tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. De eisch luidde twee jaar en zes maanden voor eiken verdachte. De rechtbank was van oordeel, dat het beroep op noodweer niet op gaat en dat het hoogst ernstige karakter van het feit, de genoemdo straf alleszins wet tigt. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 20 Sept. Woensdag morgen 22 September zal het K.L.M.- vliegtuig „Wielewaal", van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren: F. M. Stork (ge zagvoerder), H. Groeneveld (tweede be stuurder). J. J. Ruben (werktuigkundige) en J. Stodieck (radiotelegrafist). ONDER STOOMTRAM GERAAKT EN GEDOOD HEERENVEEN, 20 September. Vanmiddag te ongeveer half vijf is de ruim vijftigjarige groentehandelaar C. de Vos uit Knijpe te Heerenveen bij het spoorwegemplacement door een stoom tram, die op weg was naar Gorredijk, overreden en vrijwel op slag gedood. Onderscheidingen Bij K.B. van 15 September is aan Jhr. A. F. K. Graswinckel te Breda de eere penning in zilver toegekend als blijk van waardeering voor zijn belangstel ling in 's Rijks kunstbezit, door schen king betoond. Bij K.B. van 20 Augustus is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille, in brons aan: J. P. Niericker, werkzaam bij de N.V. Brandstoffenhandel Lens, Aandewiel en Dijk, te 's-Gravenhage. Bij K.B. van 20 Augustus is toegekend de aan de Orde van 0ranje-Na6sau ver bonden eere-medaille, in zilver, aan: H. van de Kraats, chef-sorteerder bij de Rit meester Sigarenfabrieken te Veenendaal, en in brons aan: A. van Kruistum, wo nende te Geldersch-Veenendaal, gemeen te Ede, sigarenmaker bij de Ritmeester Sigarenfabrieken te Veenendaal. Bij K.B. van 13 September is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- eau Dr. Ir. J. P. Dudok van Heel, te Naarden, secretaris-generaal van het in Juli 1937 gehouden vijfde internationaal congres technische en chemische land bouwindustrieën. Bij K.B. van 18 Augustus is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau J. van Schuppen Hz., directeur van de Ritmeester Sigarenfabrieken, te Vee nendaal. Hooger Onderwijs Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. is met ingang van 1 October 1937 in vasten dienst benoemd tot conservator bij de anorganische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen: Dr. I. Lifschitz, thans tijde lijk. T uinbouwonderwijs Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken zijn voor het tijd vak van 1 October 1937 tot 1 October 193S aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Nijmegen wederom benoemd tot leeraar A. A. Courtens, en Dr. R. van Santen, beiden aldaar en P. van Leijden en W. Lodder beiden te Hees (gem. Nij megen). Bij K.B. van 9 September 1037, is, te rekenen van 1 September 1937 benoemd lot leeraar aan de Midd Koloniale Land bouwschool te Devpnter, Dr. G. Leurink, aldaar, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Consulaire dienst Bij K.B. is de heer L. Bohlken erkend en toegelaten als consul van Uruguay te Amsterdam. Bij K.B. is de heer M. Parra Marque erkend en toegelaten al6 consul-generaal van Venezuela te Amsterdam, voor Ne derland. Notariaat Bij K.B. van 17 September is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Wijchen: W. van Lonkhuijzen, candi daat-notaris te Nijmegen. 273. Hij plantte goed in zijn geheugen, welke gangen hij door kwam. Telkens als hij een hoek omsloeg legde hij een knoop in zijn zakdoek, doch er waren zóó ontelbaar veel hoeken, dat zijn zakdoek ten laatste te klein bleek. 274. Krent telde de rest maar op. Het groepje kwam aan een open ruimte, waar zich in het midden een steenen verhooging, een soort offeraltaar uit vroeger eeuwen bevond. Hierop zette één der mannen de lantaarn. Ds. van Duyl betreurt onder- teekening ontslagbrief in dezen vorm Naar het hoofdkwartier der Nationaal Socialistische Bewe ging mededeelt, heeft ds. G van Duyl aan ir. A. A. Mussert bericht, dat hij zich genoodzaakt ziet zich uit de N. S. B. terug te trekken. Volgens een nader bericht zou ds. Van Duyl om persoonlijke redenen genoopt zijn geweest uit de N. S. B. te treden. Het Nationale Dagblad van Maandagavond bevat den tekst van den brief, welken Ds. G. van Duyl a<an Ir. Mus sert, algemeen leider van de N.S.B., heeft gezonden: Hiermode verklaar ik, dat ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt zie mij terug te trekken uit de Natio- naal-Socialistische Beweging, hoe zeer ik haar beginselen, haar strijd en haar Leider ben toegedaan. De redenen van dit terugtrekken zijn van volstrekt persoonlijken aard en staan mèt de Beweging in geen enkel verband. Ik verzoek U dus hierbij ontslag uit mijne functies en tevens als lid der Beweging. (w.g.) G. VAN DUYL Naar aanleiding van dezen brief Lebben wij ons om nadere inlichtin gen gewond tot Ds. van Duyl, die ons mededeel de, dat hij Zondag middag, na afloop van de door hem gpleide godsdienst- opfening te Hilver sum werd opge wacht door den heer van Geelker ken, die hem ver- t\ /-y t~\ i zocht, mee te gaar Ds. G. van Duyl naar het huis van den heer FArwerck. waar men Ir. Mus sert aantrof Nadat de heer van Geel kerken zich in een achtervertrek had terug getrokken hebben de heeren Mus sert en Farwerck mij aldus Ds van Duyl na een gesprek van twee uur kunnen bewegen tot ondprteekenine van den gepubliceerdpn brief, waarvan de tekst van te voren was gereed gemaakt en getikt Ik betreur het, zoo zeide ons Ds. van Duyl, door hetgeen mij achteraf gebleken is, den brief in dezen vorm te hebben onderteekend. Gevraagd naar de motieven voor zijn handeling deelde Ds. van Duyl ons mede, het on juist te achten, daar thans op in te gaan. Mr. D. F. Poni steil kamerzetel ter beschik king Naar wij vernemen heeft Mr. D. F. Pont, oud-burge meester van Hillegom, en lid der Eerste Kamer voor de N.S.B., den algemeen leider der N.S.B. telegrafisch mede gedeeld, dat hij wegens ge schokt vertrouwen in den lei der der beweging bedankt voor het lidmaatschap der N.S.B., en zijn Kamerzetel ter beschikking stelt. Men zal zich herinneren, dat Mr. Pont nog niet zoo lang geleden tot de N.S.B. toetrad, bij welke gelegenheid hem op zeer korten termijn ontslag werd ver leend als burgemeester van Hillegom. Jhr. van der Goes ven Naters geroyeerd Jhr. Mr. W. van der Goes van Naters, organisator van de Nat. Soc. Vorming, en tot voor kort hoofd van den af- weerdienst en den persdienst van de N.S.B. heeft zoo juist per expressebrief zijn roye ment als lid van de N.S.B. ontvangen. Het merkwaardi ge is, dat hij juist een weck geleden eervol ontslag kreeg als hoofd van den afweer- dienst met dankbetuiging voor de bewezen diensten LIJK GEVONDEN DE COCKSDORP, 20 Sept. Zondag- avond is bij het Horntjo op Texel het lijk gevonden van een man naar schat ting 45 tot 50 jaar oud- Het is gekleed in oen blauwgrijs ge streept colbert costuum met fantasie broek, zwarte sokken, lichtblauwe gum- mijas, gemerkt Big Ben, bruine ge streepte stropdas, tricot overhemd, ge merkt Deutekes. Rotterdam, maat 5, in terlock ondergoed. Het hoofd is gedeeltelijk begroeid me' zwart haar. De figuur is zwaar en 1-70 meter lang. Het lijk is vervoerd naar hef lijken huisje. „Och, waren alle menschen wij» (Dat is heelemaal niet noodig. re achter het stuur maar n kiel0 beetje beter wilden opletten, d«n konden we al héél tevreden riin'J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6