Bijna 32 millioen voor het Zuiderzeefond; De strijd aan den IJssel P.T.T. GEEFT OPNIEUW FLINKE WINST Opmarsch der infanterie Een raming van f 8.500.000 De manoeuvres Briefkaartautomaten in de steden Heffingen krachtens de warenwet Nader onderzoek van den zeebodem F 500.000 voor licht- en watervoorziening Het muntprogramma Lö Voor Electrische Installaties B. SCHOOLEMAN Luchtbescherming eischt hoogere uitgaven Invloed van de verbetering op economisch gebied Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 Het 29e regiment leidt en trekt met pontons op vier ver schillende plaatsen de rivier over Het leger, dat uw belangstelling feoor waardeert, Wordt door hinderlijk samen- stroomen niet geëerd. Laat dus veld en wegen voor de oefening vrij, Waakt tegen opdringen en on- noodig gerij. OP een bord aan een telegraafpaal bij den ingang van den weg, die naar het IJssel veer naar Olst leidt, lazen wij Dinsdagochtend vroeg dit rijmpje. Er zijn meer voorbeelden op de wegen, waarover de troepen naar het oefenterrein trokken, van soort gelijke rijmerij te vinden, maar aangezien het thema steeds hetzelfde Is, mogen wij met dit eene voorbeeld volstaan. Het is zeker nuttig voor een vlot verloop van de manoeuvres de be langstellenden behalve door mannen der militaire politie of marechaussee, op deze wijze tot orde aan te sporen. Uit wiens pen deze piözie gevloeid is konden wij niet te weten komen. Zelfs een officier van den generalen staf wist het niet. I-Iet weer was, vergeleken met de vochtige koude - tijdons de oefeningen der -lichte brigade, vandaag aanmerke lijk verbeterd. Do zon. scheen het groot ste gedeelte van den dag, maar de re gen zette toch af en toe door. Voordat wij nu den lezer meevoeren op. opzen. rondrit moeten wij eenige lij nen zetlen, welke voor een goed begrip van de manoeuvres 1937, onder leiding van den commandant van het veld leger, onmisbaar zijn. De algemeene opzet DE strijdende partijen zijn, even als bij de oefeningen van de lich te brigade, rood en blauw. Op den Noordelijken vleugel van de blauwe (West) partij staat de 4e divi- siegroep, gevormd door do 7e en de 8e divisie. Van de 7e divisie zijn geen troepen aanwezig, maar alleen do staf, zoodat de manoeuvres, voor wat deze divisie aangaat, alleen als een staf oefening beschouwd moet worden. De bedoeling is, dat de blauwe partij (dat is de infanterie) den IJssel zal overtrekken in Oostelij ken richting en zal opmarcheeren naar het Twente-kanaal, dat van Zutphen naar Almelo loopt. Voor de «blauwe partij gold de veronderstelling, dat haar troepen bij den aanvang van de oefeningen den IJssel hebben bereikt en wel over een front van 20 a 25 km van Deventer tot Vorchten, vijf kilometer zuidelijk van Hat- tem. Rood (de lichte brigade) heeft eeni ge troepen dicht bij den Oostelijken cever van den IJssel en is verder ge legerd in de omgeving van Rijssen, Nijverdar en Raai te. Voor deze partij luidde de opdracht: optrekken naar de rivier, den vijand ophouden, zich niet aan vernietiging bloot geven en daarna terugtrekken voor overmacht langs verschillende lijnen, die zich .voor tijdelijke verdediging leenen. Samenstelling der partijen DE roode partij bestaat uit: het regi ment wielrijders, waarvan het tweede bataljon niet gevormd is, het le en 2e regiment huzaren, zonder twee eskadrons van het 2e, die Zater dag reeds naar den Haag zijn vertrok ken om heden den stoet naar de Ridder zaal te openen. Deze eskadrons zullen zich hedenavond bij de rest van het re giment voegen. Verder: het korps rij dende artillerie, waarvan aanwezig een batterij rijdende artillerie (paardentrac- tie), twee batterijen, evenals de vorige van zeven veld (motortractie) en een batterij zes veld (motortractie). Rood heeft ook nog de beschikking ever het 25e regiment infanterie, ge vormd uit het eerste en negende regi ment, zoodat, strikt genomen, het eigen lijk niet juist is o.m te spreken over de lichte brigade, wanneer de roode partij bedoeld wordt. Rood heeft in totaal 4000 man en 1000 paarden. De blauwe partij bestaat uit. drie regimenten infanterie, genummerd: 29, 31 en 42, die den nacht van Maandag op Dinsdag gelegerd wa ren resp. in de omgeving van Epe, Nun- speet en El burg. Verder behoorde tot de blauwe groep het 12e regiment infante rie, dat zich met de afsluiting en bewa king van de rivier belastte en een ver kenningsafdeeling, gelegerd in dienzelf den nacht in de omgeving van Wijhe en gevormd door 2 compagnieën wielrij ders, een reserve eskadron huzaren, een mitrailleurpcleton, een sectie pantser wagens en, een under verkenningsor gaan, bestaande uit het 8e eskadron wielrijders. Het 5e regiment veld-artillerie behoort ook tot de blauwe' groep en was van- macht gelegerd in de omgeving van Harderwijk. In totaal bij blauw: 12000 man en 1000 paarden. Naar het pontveer bij Olst HET 12e regiment was, voordat de algemeene oorlogstoestand was in gegaan al over den IJssel getrok ken. Dit geldt ook voor de blauwe ver- kenningsorganen. Van de drie overige regimenten der infanterie leidde het 29e den opmarsch in. Waarom juist dit regiment? Wel, dat ligt nogal voor de hand, als men met de ligging van de drie legeringsplaatsen (Epe, Nunspeet en Elburg) rekening houdt. Epe ligt van deze drie het diohtst hij den IJssel en daar lag het 29e regi ment. Dus leidde het 29e regiment den opmarsch: simple comme bonjour. Dit regiment ging over de rivier op vier verschillende plaatsen en niet over bruggen, want die kent de vijand te goed, maar met pontons. Een brug slaan zou ook te gevaar lijk zijn. Dat kan pas, wanneer de vijand, na den overtocht van het 29e regiment, dieper is teruggedrongen (tot ongeveer 5 K M van den Oos telijken IJsseloever). Vandaag zal 'n schipbrug worden geslagen en dan zal de blauwe hoofdmacht, dus het 32e en 41e regiment infanterie plus de zware artillerie, over den IJssel trekken. In de omgeving van Olst was een overgangsplaats, waar de pontons in het water lagen. In kleine troepjes scheepten de manschappen van het 29e H. I. zich in, gedekt door zware artil lerie en lichte mitrailleurs, verscholen aan den begroeiden oever opgesteld. Intusschen legde het race-bootje van de Piet Hein bij het pontveer aan en van den kapitein van het prinselijk jacht, don heer Blom, hoorden wij, dat Prins Bernhard Dinsdagochtend om ze ven uur al naar cle manoeuvres was gegaan. Daar wij den geheelen dag op het terrein der blauwen geweest zijn, vermoeden wij. dat Z. K. II bij de roo de lichte troepen op bezoek is geweest. Het prinselijk jacht lag een eind slroornafwaarts, met den standaard van Prinses Juliana in top. Naar bosch en heide VAN de weilanden reden wij naar de bosschen en hei om in de omgeving van Epe en Nunspeet iets van den opmarsch van blauw te zien. Nu de zon scheen was het rijden door deze 6treek, die zelfs den meest verwoeden aanhanger van het „breng uw vacantie door in buitenland", niet vreemd is, een genot. Even buiten Epe op den weg naar Vierhouten kwam de kop van het 31e regiment infanterie in zicht. Het regiment liep niet in colon ne-verband, omdat de vijandelijke, ver kennende vliegtuigen zijn sterkte dan te gemakkelijk te weten zou komen. De mitrailleuses werden, naar den luchtvijand gericht, meegevoerd. Dat de loopen naar boven gekeerd waren bleek geen overbodige maatregel. Want wij maakten het zelf mee opeens klonk van boven motorgeronk. De mannen schoten de boschjcs in en een halve minuut later tikten de mitrail leuses. Slechts enkele minuten duurde het vuren. Toen werd „voorwaarts" gecommandeerd. Na een paar stappen was weer motorgeronk in de lucht hoorbaar. „Er in" klonk het bevel en weer tikten de mitrailleuses. Dat een opmarsch, met den vijand boven de troep, op deze wijze vertraagd wordt, is duidelijk. De zware artillerie in actie TUSSCHEN Epe en Tongoren 6tond ter dekking van den op marsch der infanteristen een bat terij luchtdoel artillerie opgesteld. In totaal waren drie batterijen (dat is één afdeeling) opgesteld. De opstelling geschiedde in den vorm van een ge lijkzijdige driehoek, waarvan de drie hoekszijde VA k.m. bedroeg. Wij zagen het modernste geschut van 7A centimeter met een elec- trische vuurleiding van Vickcrs" Armstrong, een electro-magnetische predictor en een hoogtemeter, bei de instrumenten hetzelfde fabrikaat. De batterij was in een vierhoek opgesteld en telde drie geschutstuk- ken, door electrische kabels met de vuurleidensgroep verbonden. Over dit geschut is al dikwijls ge schreven en men weet, dat zijn werking buitengewoon fijn is. Van de 6choten treffen 60 pet. doel. De tijd ontbrak om bij do lichte bri gade op bezoek te gaan. Het paarden volk schiet er dus vandaag bij in. Trouwens dit heeft bij de oefeningen der lichte brigade zijn beurt gekregen. Dinsdag was het den dag van de in fanterie die in de standaard werken over do krijgskunst „la reine des ba- tailles", genoemd wordt. DEVENTER, 21 September. De vice-voorzitter en de secretaris van de Veroeniging van Nederlandsche re serve-officieren, reserve-kolonel de Jong en de reserve-majoor ir. W. Cool, woonden heden de legermanoeuvres bij. Morgen zal een aantal leden dezer vereeniging op het oefenterrein aan wezig zijn. Van de vereeniging van reserve-offi cieren der cavalerie hebben verschil lende leden de oefeningen der lichte brigade bijgewoond. Bovenstaande foto geeft een beeld van tons een rivier lïL mil de wijze, waarop met behulp van pon- wordt overgetrokken Exploitatiebaten ruim 6 mil- lioen hooger geschat dan voor 1937 De toelichting tot de P.T.T. begrooting meldt het volgende: Het zal misschien eenige verwonde ring wekken, dat. niettegenstaande het feit, dat ten vorigen iare de raming van een winstcijfer in de bedrijfsbegrooting voor het jaar 1937 van ongeveer 8.500.000 als een uitzondering werd ge kenmerkt. niettemin thans weder tot raming van een bedrijfswinst tot 8.500.000 is overgegaan. De ambtsvoor ganger van den minister deelde in de Memorie van Toelichting op de begroo ting van 1937 mede, dat hij tot de ra ming van dit winstbedrag was geko men. omdat hij meende, dat het bedrijf in de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin de schatkist toen verkeerde, moest doen wat maar eenigszins moge lijk was om de nooden daarvan te hel pen verlichten en dat, wat de belangen van gebruikers en het bedrijf zelve be trof. het gemotiveerd was in dat geval het belang van de schatkist bij deze te doen voorgaan. Het opnieuw ramen van een winst van f 8.500.000 mag niet tot de slot som leiden, dat ook thans het be lang van de schatkist onbeperkt aan de andere hier aanwezige be langen is voorgegaan. Ondanks de zeer hooge bijdrage aan de algemee ne middelen is het ditmaal onmoge lijk gebleken in de begrooting be langrijke tariefsverlagingen te voor zien en gelden uit te trekken voor verkeersverheteringen en daarnaast de iaarlijksche afschrijvingen op de bezittingen van het bedrijf te ver- hoogen tot een peil. dat in verband met een goede beheersvoering nood zakelijk wordt geacht. Uiteraard zijn de mogelijkheden de zer begrooting hiermede niet uitgeput. Verdere maatregelen echter, welke de bedrijfsleiding op hun invloed op de geldelijke uitkomsten van het bedrijf heeft te toetsen, zullen eerst al naar deze zich in het vervolg zullen afteeke- nen, aan de orde kunnen worden ge steld, onderwerpen als deze uitkomsten zijn aan het algemeen conjunctuurver- loop. Een en ander is zonder twijfel een verheugend feit. De baten der exploitatie kunnen, niettegenstaande de in 1937 inge voerde tariefsverlagingen ten ge volge van de conjunctuurverbete ring 6.115.300 hooger worden ge raamd dan die voor 1937. De exploitatielasten zijn 6.113.500 hooger geraamd dan voor 1937 geschied de. Deze verhooging is een gevolg van verschillende omstandigheden. Voor eerst speelt daarbij een rol de groei van het verkeer. Verder moet rekening wor den gehouden met do algemeene stij ging der materiaalprijzen en ten slotte worden, in afwijking van 1937, de iaar lijksche afschrijvingen op de bezittingen van het bedrijf met een bedrag van 1.677.300 verhoogd. Posterijen Het aantal postzegelautomaten zal nog eenige uitbreiding ondergaan door opstelling van dergelijke apparaten ook in daarvoor in aanmerking komende kleinere plaatsen. Voorts ligt het in de bedoeling, over te gaan tot het plaatsen van briefkaartenautomaten in de steden. Door de ontwikkeling van het ver keer kunnen de frankeeropbrengsten. niettegenstaande de in 1937 ingevoerde tariefsverlagingen geraamd worden op 32 530 000, tegen 31.875 000 voor 1937. Sterk toegenomen te legraaf- en telefoonver keer De verbetering der economische verhoudingen heeft ook het telc- graafverkeer gunstig beïnvloed. De achteruitgang der laatste jaren is. wat het buitenlandsche verkeer be treft, niet alleen tot stilstand ge bracht, doch heeft plaats gemaakt voor een vrij sterke toeneming. De achteruitgang van het binncn- landsche verkeer is in belangrijke mate getemperd. In totaal zijn in 1936 180.000 binnen- cn buitenland sche telegrammen meer behandeld dan in 1935. Het radiotelegraafverkeer met Neder- landsch-Indië nam in de laatste maan den van 193G belangrijk toe, tengevolge van algemeene opleving in het econo misch verkeer en een op 1 Octobor 1936 ingevoerde tariefsverlaging. Aangeno men, dat het verkeer op deze verbinding door verdere doorwerking van den in vloed der plaats gehad hebbende tariefs verlagingen op den duur nog iets zal toenemen, meent de minister, dat voor 1938 een opbrengst kan worden geraamd van rond 620.000. Ten aanzien van het onderdeel tele fonie valt sedert de laatste maanden van 1936 wat betreft het aantal gewisselde locale, interlocalo en internationale ge sprekken een sterke toeneming vast te stellen, welke zich in het jaar 1937 heeft voortgezet. Postchèque- en girodienst Deze dienst blijft zich regelmatig ont wikkelen. Als gevolg daarvan toonen het saldo-te-gocd der rekeninghouders en dc voor belegging in aanmerking komende gelden eveneens een stijging, zoodat als opbrengst der belegging voor 1P3S wordt geraamd 5.850.000. De Kon. Ned. Middenstands bond laat nog eens zijn bezwaren hooren Door het Hoofdbestuur van den Ko ninklijken N ederlandschen Midden standsbond werd aan den Middenstands- raad in een schrijven verzocht stappen te willen doen bij de Regcenng met be trekking tot de heffing van het bedrijfs leven krachtens de Warenwet, In een bijgaande nota werden bovendien de be zwaren, welke ten deze bestaan, nog eens gereleveerd, waarbij er in het bij zonder nog eens op gewezen werd, dat men het foutieve criterium, dat de be drijven, welke krachtens de Warenwet heffingsplichtig zijn. worden aangesla gen op den grond van de rangschik king van het betrokken bedrijf in het Handelsregister, onaangetast heeft ge laten. Een tweede bezwaar dat naar voren gebracht werd, was voorts dit, dat de nieuwe schaal van retributies zoodanig opgesteld is. dat practisch alle klassen uitgezonderd de allerlaagste, meer moe ten betalen. GEMEENTELIJKE PARKEERGELD- HEFFINGEN Door het Hoofdbestuur van den Ko ninklijken Nederland9chen Midden standshond werd een request aan den Raad van Ministers gezonden houdende het verzoek maatregelen te willen ne men dat de parkecrgelden, zooals deze op liet oogenblik in diverse steden van Eind 1937 zal dc geheele VVic- ringermecr in exploitatie zijn De begrooting voor het Zuiderzee- fonds is vastgesteld op f 31.745.000. Nu de uitvoering van do werken met betrekking tot den N. O.-polder met kracht ter hand is genomen, dient op een lioogero uitgave gerekend te wor den. De kosten zijn begroot op f 17.464.400. Het aangevraagde bedrag voor den afsluitdijk f 3.437.000 zal voornamelijk dienen voor de werken, noodig ter voorziening in de belangen van afwa tering en schoepvaart, voor zooverre die door de afsluiting worden ge schaad, alsmede voor maatregelen in verband met mogelijke wijziging van geulen buiten en binnen do afsluiting. Bij het opmaken van plannen voor verdere inpolderingen in het IJseelmeer zal in elk geval be schikt moeten worden over een goed inzicht in de geaardheid van den zeebodem en in den invloed, welke op den toestand van het IJs- selmeer zal worden uitgeoefend. In verband hiermedo zijn onderzoekin gen noodig, waarvoor de eerste gel don worden aangevraagd. Behalve voor de uitvoering van do gedeelten van den MeerdijkLemmer UrkRamspol waarmede in 1937 een begin werd gemaakt, zullen gelden noodig zijn voor den aanleg van het dijkvak RamspolKadoelenhet ka naal BlokzijlKadoelen, van werken bij den Ramspol en aan de IJsselmon- den, benevens voor don bouw van ge malen en schutsluizen cn den aanleg van bijkomende werken, waarvan do uitvoering krachtig ter hand zal wor den genomen, In het najaar van 1937 zullen de laatste in nooclmcng6el liggende gronden in exploitatie kunnen wor den genomen, zoodat alsdan de geheele Wieringermeer in exploi tatie zal zijn. Door voortgezette uit gifte van de gronden wordt de te onderhouden oppervlakte evenwel kleiner. Niettemin maken de oploo- pende prijzen van verschillende be- noodigdheden het noodzakelijk de raming der uitgaven, vergeleken bij het loopende jaar, iets te ver hoogen. Voor inrichting en exploitatie van het staatsbedrijf wordt f 200.000 uitge trokken. Deze raming zal het mogelijk maken in dat jaar reeds een gedeelte van do voor definitieve staatsexploitatie te be stemmen gronden in het te stichten staatsbedrijf op te nemen. Over de wij ze, waarop het staatsbedrijf zal wor den georganiseerd, de aanwijzing van voor het staatsbedrijf te bestemmen gronden, alsmede omtrent de mate, waarin gronden in het staatsbedrijf zullen worden ingebracht, zal de in to stellen raad zich vooraf moeten uit spreken. f 500.000 is uitgetrokken als kos ten van electrieiteits- en drinkwa tervoorziening. Tot heden zijn nog alleen de dorpen in de Wieringer meer van electriciteit voorzien. Nu de polder door voortgezetten bouw gemeentewege worden geheven, in de toekomst zullen vervallen. Reeds uit anderen hoofde immers (motorrijtuigenbelasting, personecle be lasting en bijzonder invoerrecht op de benzine) zou houders van motorrijtui gen aanzienlijk belast. Cijfers uit de begrooting van het Staatsmuntbedrijf Bij den opzet der begrooting van het Staatsmuntbedrijf is uitgegaan van het volgende muntprogramma. Voor Nederland is gerekend op een aanmunting van ƒ2.000.000 aan 10-cent- stukken, ƒ200.000 aan 5-centstnkken. 100000 aan 1-ceintstukken, en ƒ25.000 aan ^-centstukken. Voor Nederlandse!) Inrlië zullen worden aangemaakt 3 00.000 aan K guldens N.Tƒ3.000.000 aan 1/10 guldens N.I., 1.200.000 aan 1- centstukken X I. en f 60.000 aan A cent stukken N.T. Wat de affinage betreft valt voor 193S te rekenen op het ontmunten en affinee- ren van ƒ5.000.000 specie van het oude gehalte voor Nederland en ƒ7.000.000 voor Nederlandsch-Indië. Het uitgebreide programma, hierbo ven vermeld, brengt mede, dat eenig nieuw personeel zal moeten worden aan genomen. HET TIENDFONDS Het tiend fonds zal ln 1938 ontvangen 975,000. waarvan 189.000 benoodigd is voor de rentebetaling aan '9-rijks mid delen. Het fonds zal voorts 781.000 op het uit 's-rijks middelen verstrekte voor schot kunnen aflossen, van boerderijen meer on moer be volkt wordt, doet zich hulton de dorpen de behoefte aan electrische energie, zoowel voor licht- als kracht-doeleinden, in versterkte mate gevoelen. Aan deze voorzie ning zijn evenwel uitgaven verbon den, welko moeilijk op de schou ders van de bevolking kunnen worden gelegd. Ook te dezen is het redelijk, dat de Staat als onderne mer van do inpoldering dc conse quenties draagt. Hetzelfde geldt ten aanzien van do drinkwatervoorziening. De uitgaven van den zuiderzeesteun zijn voor 1938 geraamd op een totaal bedrag van f 1.945.950 tegenover f 2.018.200 in 1937, dus f 72.250 minder. Wat do uitgaven van do gcldolijko tegemoetkomingen (artikel 13 der Zui- derzcosteunwet) betreft, dozo zijn f 215.000 hoogor geraamd. PERSEIJNSTRAAT 19. TEL. *23 BINNF.NL. ZAKF.N In de komende jaren zullen ver moedelijk bedragen van 325.000 noodig zijn Voor 1937 werd, rekening houdendo met de gewijzigde departementale nu deeling, voor binnenlandsche zaken toe gestaan 30.101.704 op den gewonen dienst en 13.162.682 op den kapitaal- dienst. Voor 1038 wordt geraamd resp, 33.529.194 'in 15.072.567, zoodat meer wordt aangevraagd 3.427.490 en 1.909.885. Op de begrooting voor hot dienstjaar 1037 werd ten behoeve van de uitvoe ring van de wet op do bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen een bedrag van f 50.000 uitgetrokken. Hot is duidelijk, dat dit bedrag voor een doelmatige uitvoering van genoemde wet niet toereikend is. Behalve toch voor bestrijding van de uitgaven voor de inspectie, zullen bedragen noodig zijn voor aanschaffing van materialen, het inrichten van schuilplaatsen, toe kenning van subsidiën aan vereenigin-» gen op het gebied van luchtbescher ming, en andere uitgaven, dit doel be-» treffend. Het ligt dan ook in het voor nemen van den minister hij aanvul* lingsbegrooting voor 1937 meer gelden aan te vragen. Voor 1938 zal dan ook niet met een bedrag van 50.000 kunnen wor den volstaan. Voor dit jaar zal, naar raming, vermoedelijk noodig zijn een bedrag van 325.000. Het is de bedoeling ook in de eerstvol gende jaren een ongevear gelijk be drag aan te vragen. Naar verwacht wordt, zal hiermede binnen een be grensd aantal jaren een voorziening tot stand zijn gebracht, die aan redelijke eischen voldoet. Aan de hand van de begrootingen der noodlijdende gemeenten, betreffen de hqt dienstjaar 1937, is berekend, dat voor dat jaar, indien rle desbetreffende aanvragen zouden worden ingewilligd, aan rijkssteun zou moeten worden toe gekend een bedrag van 7.500.000. Wel iswaar werd op hoofdstuk V van do rijksbegrooting voor 1937 slechts een bedrag van 3.450.000 beschikbaar ge steld, doch het meer benoodigd bedrag wordt voor dat jaar aan de gemeenten uitgekeerd in don vorm van voorschot ten, welke komen ten laste van de be- grooting van hot departement va" financiën. Met eenigen grond kan worden verwacht, dat de gemeentelijke budgetten in 1938 al in zekere mate den invloed zullen ondervinden van de verbetering van den econo- mischen toestand. In verband hier mede meent de minister, dat het verantwoord is, voor 6teun aan noodlijdende gemeenten uit 's rijks kas over 1938 te rekenen op een uitgave van 1.000 000 minder. Mitsdien wordt thans uitgetrokken een bedrag van f 6.500.000, bestemd voor uitkeeringen fonds perdu. Op den kapitaaldienst wordt 1.909 885 meer aangevraagd in ver band mot een meerdere verstrekking van kapitaal aan het staatsbedrijf der postsrijon, telegrafie en telefonie ad 1.652.000 en een meerdere verstrek king van kapitaal aan het staatsbedrijf der algemeene landsdrukkerij ad 257.885.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3