VIERDE LUSTRUM DER HANDELSSCHOOL 'sWerelds .draaiboek HARTELIJKE WOORDEN Vergaderingvan 'tNut RIJTOER DOOR DEN HAAG „Kerken Vrede" Middenstands ontwikkeling DIEFSTAL VAN METAAL VOLKSUNIVERSITEIT Winterprogramma ORGELBESPELING ST. JORISKERK Handelscursus van de Hanze Moderne Prins 25-jarig jubileum dqsinda UIT DE STAATSCOURANT 2c BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS Intieme bijeenkomst van leeraren en leerlingen 7V TA de zoo feestelijke viering van •L V het zilveren feest der Handels dagschool. werd gisteravond in een in tieme bijeenkomst van leeraren en leer lingen het 20-iarig bestaan der Han delsavondschool herdacht. Daartoe hadden deze zich verzameld in het gymnastieklokaal, waar om 7.30 de di recteur met echtgenoote en dochter door een tweetal meisjes werden bin nengeleid. Na het zingen van een drie tal liederen: „Wilt heden nu treden", uit Valerius „Gedenckclanck"het Han delsschoollied en het „Wilhelmus" sprak een der leeraren, de heer G. C. A. Mulder, het volgende: „Het is voor de tweede maal in korten 'tijd, dat ik het genoegen heb U in deze zaal welkom te heeten, maar thans niet uit naam van de collega's, maar op ver zoek van al die jongens en meisjes van de Handelsavondschool, die do behoefte gevoelen U bij Uw jubileum als direc teur der Handelsdagschool en in het bijzonder bij het vierde lustrum van de Avondschool van hun waardeering te doen ulijken. U heeft dezer dagen gezegd, dat liefde voor de jeugd en gevoel van plicht U bij Uw werk geleid hebben. Vooral op dezen eersten factor zou ik hier willen wijzen, zonder aan den tweeden natuur lijk te kort te willen doen, want het zijn immers bijzondere banden, die ons met deze jeugd verbinden. Hier toch staan jongens en meisjes voor U, die dikwijls eerst na volbrachte dagtaak de lessen van de Handelsavond school kunnen volgen en zoo dikwijls zien wij hen om 6 uur van hun werk haastig naar huis fietsen om nog op tijd om half zeven weer op school te kunnen zijn. U als directeur en wij als leeraren weten zelf maar al te goed, wat het be- teekent 's avonds ons gezin te moeten verlaten om weer op school les te geven. In de weinige uren, die wij met deze Jongens en meisjes tezamen zijn, kun nen wij betrekkelijk weinig voor hen beteekenen, maar toch zóóveel, dat wij ons verheugen, dat er van die hoogte punten in het schoolleven zijn, die ons gelegenheid geven van onze wederzijd- sche sympathie te doen blijken. Op zulk een hoogtepunt staan we heden. Hier reiken in gedachten al deze jonge menschen U de hand. Vele van hen staan reeds in het leven en kennen de strijd des levens. Hier zien zij dank baar terug en vertrouwend vooruit. Dankbaar terug, omdat Gij hen in al die jaren hebt mogen leiden, vertrouwend vooruit, omdat zij zich onder Uw hoede veilig voelen. Mijnheer de directeur, ik weet dat Ge zelf in deze dagen ook dankbaar terug gezien hebt, dat Ge in stille, oogenblik- ken aan Uw vrouw en kind gedacht hebt, maar ook in dankbare herinne ring aan Uwe ouders. Wanneer ik mij zelf jaren terugdenk en mij in gedach ten zou voorstellen als leerling temid den van deze jongens te staan, dan zou er een wensch bij mij opkomen: „Weest gij in de komende jaren als een vader voor ons, die ons met sterke, maar liefdevolle hand leidt. Onze jeugd is als een som, die wij nimmer kunnen overmaken, wij moeten daarom inge spannen ons werk doen, wilt gij ons bij deze opgave helpen. Maar moge ons leven in de wereld daar buiten zoodanig zijn, dat wij in woord en daad ons ook in de moeilijkste oogenblikken voor on ze ouders niet behoeven te schamen." Maar laat thans de jeugd zelf tot U spreken. Spr. geeft daarom het woord aan den leerling der 3e klasse Van Gelder. De leerling Van Gelder hield daarna 'de volgende toespraak: „Door de huldiging van Uw jubileum als Directeur der Handelsschool en het 25-jarig bestaan dezer school, is het feit, dat ook de Handelsavondschool 20 jaar bestaat een beetje op de achtergrond ge raakt. Maar ondanks dat, hebben de leerlin gen van de Handelsavondschool ge meend, dit feit niet onopgemerkt voor bij te moeten laten gaan en daarom hebben we U en de Uwen verzocht om hedenavond in ons midden een hulde blijk van ons te willen aanvaarden. Zoo goed als U voor de Dagschool „De Baas" bent geweest waarvoor al Uw oud-leerlingen bij wijze van spreken door het vuur gaan. zoo goed bent U ook voor ons „De Baas", die wij leerlin gen der Handelsavondschool op even groote wijze hoogachten en waardeeren. als Uw leerlingen van de Dagschool. Wij weten, dat wanneer wij straks de school al of niet met een einddiploma hebben verlaten, U ons ook dan nog met groote interesse volgt en ziet wat wij bereiken in de Maatschappij. Wij weten ook, dat we U geen groot ere vreugde kunnen bereiden, dan in het maatschappelijk leven ons best te doen en bef devies van Uw school „Werkt met Macht, Luyheidt Veracht" hoog te houden. U begrijpt dan ook wel Mijnheer Peper, dat alle leerlingen die hier ver- eenigd zijn. gaarne hebben medege werkt om U een cadeau aan te bieden, dat naar we hopen in Uw smaak moge vallen. Het was moeilijk om voor U een ge past geschenk te vinden, maar dank zij de goede fee, die wij op onzen speur tocht ontmoetten is het ons gelukt een fadeau te vinden, dat naar wij gelooven jleheel naar Uw genoegen zal zijn. Ik verzoek nu het geschenk aan den heer Peper te willen overhandigen. Mijnheer Peper, ik spreek er den wensch hij uit. dat het U gegeven moge zijn. deze rooktafel nog vele jaren in goede gezondheid te moeen gebruiken. Het spréékt vanzelf, dat ook Mevr. Peper, die al die jaren U ter zijde heeft gestaan, in deze huldiging moest dee- len. Wij hopen dan ook Mevr. Peper, dat U deze bloemen, die onze waardeering voor U uitdrukken, wilt aanvaarden. Ook Uw dochter, Mej. Peper, die ons met haar goede raad heeft geholpen, willen we daarvoor graag met een bloe metje bedanken. Ik wil eindigen met dezen wensch, dat bij het 25-jarig bestaan der Han delsavondschool U en de Uwen al deze jongens en meisjes als geslaagden weer zullen zien om U dan als hun Oud- Directeur te kunnen felicitceren". De Directeur, de heer J. Peper, hierna het woord nemende, wijst er op. dat bij zijn komst in Amersfoort, nu 20 jaar ge leden, voor de jongelui, die overdag op kantoor of bureau of in winkel werk zaam waren, vrijwel geen gelegenheid bestond om zich verder te ontwikkelen en zich te bekwamen voor de taak, dip zij daags hadden te vervullen. Spreker memoreert, hoe zijn pogingen om in Amersfoort een Handelsavond school op te richten eerst in 1917 met succes werden bekroond. En thans be staat deze school 20 jaar: meer dan 300 meisies en jongens zijn in dien tijd als leerling ingeschreven en van de meer dan 400 leerlingen, die aan het eind examen hebben deelgenomen is ruim 70"S geslaagd De heer Peper constateert, dat op alle kantoren hier ter stede, bij de Gemeente, bij den Baad van Arbeid, op hef kantoor der Rijksbelastingen enz leerlingen en oud-leerlingen werkzaam zijn en hoe tal van oud-leerlingen door verdere studie in hpt bezit ziin gekomen van diverse prartiik-dinloma's. Spreker is trotsch op zijn „jongens" van de Handelsdagschool, hij is het niet minder op die van de Handelsavond school. Hij prijst in deze leerlingen, dat zij na het. verrichten van een vaak moei lijke en vermoeiende dagtaak nog lust gevoelen om zich in de avonduren hun kennis te vermeerderen; hij uit zijn groote tevredenheid over het gedrag der leerlingen en hun aanhankelijkheid aan leeraren en directeur. Dit blijkt ook dezen avond, nu allen in de gymnastiekzaal bijeen zijn geko men om het 20-jarig bestaan der Han delsavondschool eenigszins feestelijk te herdenken. Spreker dankt ook namens zijn vrouw en dochter voor de hartelijke ontvangst, voor het op zoo keurige wijze toezingen van het drietal liederen en voor het aangeboden cadeau, dat een extra plaatsie zal krijgen in zijn huiskamer. De heer Peper, dankt ook den heer Mulder cn den leerling Van Gelder voor hun hartelijke toespraak en beveelt zich verder in de liefde der leerlingen aan. Met een hartelijk „Leve de Handels avondschool" en een „Leve onzen direc teur", wordt deze intieme bijeenkomst gesloten. Magazijnknecht tot 1 jaar ver oordeeld met aftrek van voorarrest Een 32-jarige magazijnknecht bij 'de Nederlandsche spoorwegen ta dezer stede had enkele honderden kilo's me taal, aan de spoorwegen toebehoorende gestolen. Hij werd deswege veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De offi cier had denzelfde straf geëischt. De Amsterdamsche koopman, die ijzer van den eersten verdachte had gekocht werd tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld. De eisch was drie maanden. Openingsavond op 27 Sept. a.s. in het Gildehuis De Volksuniversiteit Amersloort geeft een openingsavond in het Gildehuis op Maandag 27 September. Mej. Luc. Mon- tigny bréngt Keltische liederen ten ge- hoore. mevr. G. v. d. HorstNieuwen- huizen zal haar aan den vleugel uegc- leiden. Het Winterprogramma luidt als volgt: 51219 en 26 October Jan P. Strijbos, Zwerftochten door de Natuur; 61320 en 27 October Prof. Dr. L. H. Grondijs, Rusland en Japan in China en Mand- sjoerije; 81522 en 29 October Dr. J. Pressor, Mussolini en het Italiaansche fascisme; 18—15 en 22 November Dr. Joh. H. Scheurer, De strijd om den klant in 't kleinbedrijf; 16—2330 Nov. en 7 December Prof. Dr. H. J. J. Jor dan, Individu en Gemeenschap; 310 1724 November, Prof. Dr. K. Gaulho- fer. De lichamelijke opvoeding door al- ledaagsche bewegingen, arbeid, strijd en spel; 613—20 December, Hans Gruys, Nieuwere liederen; 1724—31 Januari en 7 Februari, Prof. Huib Luns, Vier figuren uit onze geschiedenis en wat de beeldende kunsten van hen vertellen;ll—18—25 Januari, 1 en 8 Februari Ir. P. Schut. De nieuwere Scheikunde; 613—20—27 Januari G. van Veen, Opvoeding tot Gemeenschaps zin; 181522 Februari, Dr. C. Ta ze- laar, Moderne Letterkunde; 3—1017 24 Februari, Dr. L. Hcijermans, Geestes- en Zenuwziekten. Wij herinneren nogmaals aan het Kerkconcert, dat de heeren Gerrit van den Burg en Charles Havelaar morgen avond om 8 uur in de St. Joriskerk zul len geven, met het volgende program ma: Praeludium et Fuga in a. kl. t. J. S. Bach. Sonate voor fluit en orgel (b. kl. t.) G. F. Handel. Choral in b. kl. t. César Franck. Syrinx (fluitsolo) Claude Debussy. Toccata und Fuge in D-dur Max Reger. Twee landelijke Miniaturen (fluit solo) B. v. d. Sigtenhorst Meyer. Sonata da Chiesa Hendr. Andriessen. Toccata VAN RANDWIJCK TENTOON STELLING Voor de van Randwijck-tentoonstel- ling inhet Gildehuis van het A.K.G. aan den Zuidsingel bestaat de laatste dagen een toenemende belangstelling. Om iedereen het bezoek mogelijk te ma ken, is de tentoonstelling heden en mor gen ook 's avonds tusschcn 7 en 9 uur geopend, tevens op a.s. Zondagmiddag tusschen 2 en 5 uur. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 20 September Valappelen 26; Perziken 4S; Meloe nen 813; Witte Druiven 2122; Drui ven 1015; Tomaten 20—82; Pruimen 5—10; Maagdeperen 68; Beurré Hardy 2122; Notarisappel 68; Graham 8 15; Sterappel 10—11; Triumph de Vienne 1522; Bloemé 79; Bonne Louise 25 26; Signeur d'Espère 1415; Transp. de Croncel 914; Oranje JReinetto 813; Soldat Laboureur 1214; Lemoenappel 7—8; Giessen Wildeman 7—8; Pondspe ren 5G; Bellefleur 78; Groninger Kroon 7—8; Sp. boonen 5—13; Snijboo- nen 1016; Pronkers 47; Postelein 4 7; Spinazie 59; Augurken 625; Bieten 14—28; Uien 30—38; Bloemkool 611; Gele kool 4154; Chin, kool 5556; Roo- de kool 1759; Groene kool 2253; Sla 522; Andijvie 611; Prei 514; Kom kommers 1835; Knolselderij 2629; Wortelen 46; Selderij 610; Peterselie 5—8 cent. Gisteravond officieel geopend in het gebouw der R.K. Mulo- school aan den West singel Zooals onlangs werd gemeld, wilde het bestuur van de R. K. Middenstands- vereeniging een cursus in het leven roe pen voor haar leden en hun kinderen om het Middenstandsdiploma te behalen in verhand met de komende vestigings- eisrhen. Deze cursus werd gisteravond offi cieel geopend in het gehouw der R. K Muloschool voor Jongens aan den Westsingel. Het schoolbestuur heeft daar dc noodige localiteit beschikbaar gesteld. Als directeur en leeraar in de bijkomende vakken treedt het Hoofd van genoemde school, de heer G. H. Bnake, op, terwijl het handelsonder wijs wordt gegeven door den heer A. II. II Rekveld, accountant alhier. Bij de opening van dezen cursus wa ren het D„geliiksrh bestuur der Hanze, het R K. Schoolbestuur en vertegen woordigers van de plaatselijke Geeste lijkheid aanwezig. De heer L. A. A. van Hamersveld, voorzitter van do Hanze, sprak het welkom, dankende de heeren, die liet werk op zich nemen en het schoolbe stuur voor de vlotte medewerking tot het beschikbaar stellen der localiteit. Tevens dankte hij de talrijk opgekomen cursisten van hier. van Soest, Soester- bei'g en Achterveld voor het. gehoor geven aan den oproep van het Hanze- bestuur. Hij sprak de verwachting uit van prettige samenwerking. Vervolgens was het woord aan den heer Bnake. die daarbij den heer Rek veld inleidde. Deze samenkomst gaf hoop op vrucht baar werk. Ongeveer 50 cursisten nemen deel. De begrooting voor het jaar 1937—1938 In het Gildehuis werd gisteravond een algemeene ledenvergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Ditmaal was de opkomst voor deze vergadering buitengewoon slecht; alleen het bestuur was aanwezig. De begrooting voor het jaar 1937/38 sluit af met een bedrag van 3667.35 aan in komsten en uitgaven. Aan contributies werd begroot 1255 van 251 leden. Aan subsidies vermeldt de begrooting een bedrag van bijna 400. In zijn openingswoord wees de voor zitter op de verbetering, die in het Ne derlandsche bedrijfsleven in de afgeloo- pen maanden is ingetreden cn spr. was van oordeel dat deze verbetering ook voor de Mij. tot Nut van hot Algemeen vruchten zou afwerpen. Natuurlijk, zoo zeide spr., zal het voor ons van groot belang zijn als een beter tijdperk zal zijn ingetreden. Vanzelfspre kend zullen er dan meerdere leden tot de Maatschappij toetreden en de Ver eeniging zal hiermede ten zeerste ge baat zijn. Na een overzicht gegeven te hebben van hetgeen in het afgeloopen jaar door de vereeniging werd gedaan merkte spr. op, dat het voor het bestuur een groote teleurstelling was, dat geen enkel lid op deze vergadering, die toch de opening van het winterseizoen was, aanwezig was. Spr. hoopte, dat in den vervolge ook voor de ledenvergaderingen meer dere leden belangstelling aan den dag zouden leggen. Hierna wees de voorzitter op het nut van school-bioscopen. Spr. was er van OP de Fransche renbanen van Long- champ, op de racecourse te Epsom zoowel als in de Assembleezaal te Genève en in de casino's van de Rivièra is de welgedane, elegante figuur van Sir Aga Sultan Mohamed Sha Aga Khan met zijn grijzen hoogen hoed. zijn wit vest en de fonkelende robijn in de groene das. een even graag gezien en bijna even diep ver eerd persoon als in de paleizen van Bom bay en de Indische moskeeën. Door een rechte afstamming van zeven en veertig geslachten van den profeet Mohamed en als een en veertigste nakomeling van Is mael geniet deze duizend-en-een-nacht sprookjes prins een vereering. die zijn weerga nauwelijks vindt Hij is daarbij nog er in geslaagd naast zijn demi-godschap van het Oostelijk halfrond een der popu lairste dandy's van het Westen te worden In het Oosten bezit hij als het geeste lijk opperhoofd van de Kohjas, een tak der Ismaelieten, macht over excommu nicatie en dat is nog meer dan macht over leven en dood, dat is zeggingschap over de eeuwigheid, over ruim tachtig millioen Mohammedanen. Zóó wordt hij vereerd, dat zelfs het water, waarin hij zich baadt, voor hooge prijzen in flesch- jes verkocht wordt. In het Westen heb ben zijn successen te Epsom (de Derby werd verleden jaar door zijn paard Windsor Lad gewonnen) alle ras. en godsdienstbezwaren helpen overwinnen, Als befaamd paardenkenner beteekent zijn lof roem voor het paard dat hij be wondert, rijkdom en fortuin voor den iockey. dien hij toelacht. De grootste juweliers der wereldsteden buigen voor zijn expertises van kostbare steenen, waarvoor hij als bijna ieder rijk Ooster ling een ware hartstocht koestert. Zijn rnhijnenbezit wordt op een waarde van vijftig millioen Engelsche ponden ge- Aga Khan schat. De verfijnde smaak van dezen gourmet wordt door de beste koks van Europa met zorg bestudeerd, immers zijn lof beteekent carrière. Als politicus met flair en finesse is hij een gezocht vriend, en een waardevol vriend, zooals Engeland meerdere malen gelegenheid had te ondervinden De Heilige Oorlog door den Sultan en Kalief van Konstan- tinopel afgeroepen, werd op zijn bevel niet in Indië opgevolgd, zoodat geduren de den wereldoorlog Engeland geen troe pen van het Fransche front behoefde weg te nemen, om een Indischen opstan i fe onderdrukken Zijn gezag was het ook weer, dat de Muzelmannen weerhield zich bij het Hindoe-front van Ghandi aan te sluiten, waardoor Indië zich zon der twijfel van het Britsche juk had kunnen bevrijden Als huldeblijk schen ken de onderdanen van een der groote Indische steden hem jaarlijks zijn ge wicht in goud, wat, daar hij over de honderd kilo weegt, een aanzienlijke geldwaarde vertegenwoordigt. Engeland verleende hem den titel van eerste kla9 Indische prins, zoodat hij met een sa luut van elf schoten begroet wordt tel kens wanneer hij op een eigen schip een Engelsche haven binnenvaart. De Aga Khan is een goed nationalist, zooals hij tegelijkertijd een goed Brit is. De Indische filmindustrie slaagt er ein delijk in met zijn kapitaal de Holywood- sche films langzaam aan het land uit te dringen. Zijn propaganda voor een betere verstandhouding tusschen Oost en West is enorm. Hij ls dan ook met een Europeesche vrouw getrouwd, een Parijsche schoonheidskoningin, waar door hij zich eenigszins van zijn Moha- medaansche onderdanen vervreemd heeft. Toch is hun grenzelooze veree- ring voor hem nog onbetwist. Een Fran sche ontdekkingsreiziger schrijft daar over in een van zijn reisbrieven. Hij vertelt hoe hij op een keer in Syrië een groep Muzelmannen ontmoette, op weg naar Mekka, die een kostbaar portret met zich meevoerden, dat hij herkende. „Maar dat is toch de Aga Khan uit Londen, die altijd de Parijsche paar- derennen bezoekt?" „En waarom zou een god geen zin hebben paardenrennen te bezoeken?" was het verbluffénde antwoord. Toch heeft deze godheid, deze lebe- mann en vorst geen eigen gebied of vorstendom, zoodat hij als diplomaat, als een man, die alleen zijn nationalis tische belangen en die van het keizerrijk ter harte gaan. een der meest geschikte en tegelijk bij uitstek vredelievende voorzitters van de Volkenbondsvergade ring zal zijn, waarvoor hij zich reeds en kele jaren geleden tegelijk met den Ca- nadeeschen premier Benett candidna* had gesteld. Als president van de Engelsche delegatie op de Round Table conferentie, en als Indisch afgevaardig de op de ontwapeningsconferentie, en la ter nog Indisch afgevaardigde van den Volkenbond, doet zijn politieke kennis voor die van geen der groote staatslie den der wereld onder. In de handen van dezen troonloozen heerscher zijn de belangen van den Volkenhond, en dat zijn de belaneen van den wereldvrede en van een goed vertrouwen en hegrijpen tusschen Oost en West, goed bezorgd. Waren er maar meer zoo: machtig en mondain, maar wijs. overtuigd, dat deze voorstellingen door de leerlingen ten zcersto worden ge waardeerd en dat deze niet alleen de be langstelling van de leerlingen wekte, doch bovenal hun kennis verrijkte. Ver der werd nog stil gestaan bij enkele pos ten van de begrooting. die voor verhoo ging in aanmerking kwamen. Morgen zal de heer H. ,T. Koffrie den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als behanger-stoffeerder in dienst trad bij de firma J. W. van Achterbergh, West singel, alhier. BURGERL. STAND 22 Septomber Geboren: Hendricus Hermanus, zoon van A H ter Horst en C. R. J. Japin; Johanna Wilhelmina, dochter van J. C Helms en W. G. Versteeg; Hendrik Al- bert, zoon van H. Wolfswinkel en W. Burgwal. Overleden: Johanna van Geijn, 67 j echtgenoote van R. Hoksbergen. Gehuwd- G. J. van Keulen en H. L. van Apeldoorn; J. v. d. Poll en E Schimmel; C. van Putten en W. H Derksen; M. H. Riphagen en E. de Kamper. BINNENLAND Drommen belangstellenden stonden langs de route geschaard en juichten H. M. toe VGravenbage. 21 September. Voor den rjjtoer, walken H.M. de Koningin hedenmiddag maakte, alvorens naar het Loo te vertrekken, hadden zioh overal langs de aangekondigde route drommen belangstellenden geschaard. Een paar minuten voor vier uur. trad de Koningin gekleed in paarecn man tel met paar sen hoed, uit het Paleis Noordeinde naar buiten, om plaats te nemen in de h la Dcaumont bespannen calèche, waarin een hofdame haar ver gezelde. In do drie begeleidende hofrij- tuigen naimen de leden van het gevolg plaats. Onder hartelijke toejuichingen van het publiek zette de stoot zich tegen vier uur in beweging. Het aanvanke lijke staptempo werd reeds bij dc Zee straat in een zadhten draf verwisseld en zoo reed de ©toet langs een grooten omweg naar het Staatsspoorstation, waar men te 4.40 aankwam. Onderweg brachten verschillende afdeelingen van de vereeniging „De Princevlag" onze Vorstin een vaandelgroot. Bij het sta tion boden twee verpleegsters na-mens haar collega's, werkzaam in het gemeen telijk ziekenhuis, een ruiker bloemen aan de Koningin aan. Door de gereserveerde wachtkamer begaf de Koningin zich naar den ge- reedstaanden konin'klijken trein, die een tiental minuten daarna en wel pre cies te vijf uur, het station verliet. Het publiek wuifde onze Vorstin hartelijk na en H. M. beantwoordde deze af scheidsgroeten op minzame wijze. AMMERSTOL, 22 September. Het bestuur van „Kerk en Vrede" heeft on derstaand adres verzonden aan de 18e Volkenbondsvergadering te Genève: „Het bestuur van „Kerk en Vrede", staande op den grondslag van het Evangelie van Jezus Christus, in de overtuiging, dat oorlog en chris tendom onverzoenlijk zijn, en gelooven- de. dat de wereldvrede kan bevorderd worden door het handhaven van de in ternationale rechtsorde, verzoekt eerbiedig de 18e vergadering van den Volkenbond het internationale recht, dat aan het Volkenbondsverdrac ten grondslag ligt, te handhaven en de rechten van zijn leden te eerbiedigen. Daarom dringt het bestuur van „Kerk en Vrede" er bij de 18e Assemhlée op aan de jure erkenning van de regeering van Italië in Abessynië te weigeren, om dat deze erkenning de vernietiging van de beginselen van den Volkenbond zou beteekenen." In de dezer dagen gehouden vergade ring der betrokken instanties is het be stuur van het Instituut voor Midden standsontwikkeling als volgt samenge steld: a. benoemd door den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond: Prof. R. Casimir te 's-Gravenhage. M. Kropveld te Rijswijk en F. L. van der Leeuw te 's-Gravenhage. b. benoemd door het Meuwsenfonds: J. C. Blankert te Utrecht en VV. Lub- berink te Haarlem; c. benoemd door de Nederl. Midden- standriiank N.V.: J. Schras te Rotterdam en Dr. E. J. Tobi te 's-Gravenhage. terwijl door de oprichtingsvergadering bereids was aan gewezen de heer P. E. Tameling te Gro ningen. Aan de eerstvolgende algemeene le denvergadering zal desgewenscht gele genheid worden gehoden om het bestuur verder aan te vullen. Intusschen hebben de voorbereidingen voor de uitvoering van de taak van het Instituut meer biizonder t a v de oplei ding tot algemeene handelskennis inge volge de Vestigingswet Kleinbedriif re gelmatig voortgang en ziin daaromtrent binnenkort nadere mededeelingen te verwachten. Grand JL'héfktre. Van Vrijdag 17 t.m. Donderdag 23 Sept. vertoo ning van da film „Meisjespensio naat." Zondag doorloonend 145 46.15 en 8 30 uur. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 8 10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 230 matinée. City Théater. Van Dinsdag t.m. Donderdag wordt vertoond de film „Rubber." Zondag 1.45. 4 uur, 615 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 830 uur Zaterdag 615 en 8.30 uur. Overige dagen 810 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 5 30 uur. Muscnm Fléhito. West«lneel. Geopend dagel. van 1012 en 14 uur, uitgezonderd des Zondags. 'sZnterdacs 10—12 en 1 30—3 uur. (Stadgenoofen hebben 'sZaterdag9 vrlien tnew'A Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vp-eenlging. Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Storhuls Beekenct.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-IL Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edi9on- straat 35. Openbare Leeszaal mot Jougdlees- zaal, Muurhuizen 9. Glldohols A. K. G. t/o Zuidsingel 16. 15 t/ni. 27 Sept. Van Randwijck- tentoonstclling. Ook Woensdag- en Donderdagavond van 7 tot 9, als mede Zondag van 2 tot 5 uur ge opend. Toonzaal Sierkunst. Zomerfen- toonstelling Werken van o.a Ma- chiel Brandenburg. Louis Cardl- naale, Albert Fiks, Louis Schrikkel. 22 September. Monopole. Joodscho Vereen. Nut en Genoegen. Cyclus Opperrabbijn J. Tal uit Utrecht „Verleden, Heden en Toekomst, van Joodsch standpunt bezien". 8.15 uur. 22 en 23 September. Amicitia. Gezelschap Jan Nooij. 8 uur. 23 September. St. Joriskerk. Orgelconcert door G, v. d. Burg en Ch. Havelaar. 8 uur n.m. 24 September. Amicitia. Bijeen komst Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur n.m. 24 September. Amicitia. *t Nut Lezing over Portugal door W. H. Koenraads en H. Dinger. 8 uur n.m. 25 September. Amicitia. Feest avond Handelsschool. 8 uur. 27 September. Amicitia. Opvoe ring door de Princevlag van „Hoo het weeuwtje uit het Hof van Hol land gewijd werd". 8.30 uur n.m. 27 September. Amicitia. Uitvoering van de Princevlag. 28 September. Firma Ramselaar. Des middags en des avonds mode show. 28 September. Monopole. Schaak- vereen. A.S.V.A. De hear Landau speelt simultaan 8 uur mil. 29 September. De Valk. A. B. v. L. O. Vertooning Olympische Film 1936. 29 September. Amicitia. Vergade ring der Ver. Nat. Veiligheid. Gen.- maj. b. d. Ch. Kies spreekt over de veiligheid van Ned.-Indië." 8 uur n.m. 29 September Kamer van Koop handel. 9e Districtsdag te Scherpen- zeel. 2 uur n.m. 30 September. Ver. v. Vrijz. Her vormden. Spaeltuingebouw Soester- kwartier. Ds. Faber uit Zutphen spreekt over: „Wat wij Vrljz. chris tenen gelooven". 8 uur n.m. BAARN 22 Sept. t.m. 12 Oct. Tentoonstel ling van Japansche houtsneden in het Baarnsch Lyceum. Dagel. van 10 tot 4, Zondags van 1.30 tot 4 uur. Onderscheiding Bij K. B. van 13 September is benoemd bij bevordering, tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, de heer J, Wolff, oud-consul-generaal der Nederlan den en oud-hoofd der handelsafdeeling van het gezantschap der Nederlanden to Berlijn. Middelbaar onderwijs Bij K. B. van 17 September is be noemd tot tijdelijk leeraar aan de H.B.S. te Bergen op Zoom K. Nauta, wonende te Bolsward. Regenten Bij K. B. van 18 September zijn be noemd tot lid van het college van regen ten over de gevangenissen te Alkmaar, F. H. Ringers, bouwkundige en P. A. do Lange Gzn., assurantiebezorger, beiden wonende te Alkmaar. Voogdijraad Bij K. B. van 18 September is be noemd tot lid van den Voogdijraad te Rotterdam mr. M. A. H. Snoek. Consulaire dienst Bij K. B. is aan den heer N. J. den Tex. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden te Calcutta. Bil K B. is dr. Josip Milicic erkend en toegelaten als consul generaal van Zuid-Slavië te Rotterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5